MDE BLAD BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Statenzaal» VOOR DE R00MSCHE VROUW. Nalezing van de Raadsvergadering tPAG 31 OCTOBER 6913 NIEUWE HAARLENSCHE COI I II. De behandeling der artikelen. Van het met zooveel emphase en poeha hij de algemeene beschouwingen uiteengezette socialistische standpunt des heeven Nagtzaam is hij de behandeling der artikelenniets te merken geweest! Of 'tzou moeten zijn bij de verschillende ge legenheden, dat de socialistische voorman kosteloos onderwijs ter sprake bracht. Maar dat precies ontbrak m liet allesbehalve- beseheiden verlangenslijstje, dat ons in het bpgin der vergadering was opgedischt! Kosteloos onderwijs, een stokpaardje van den beer Nagtzaam. Bij de subsidie aan de Ambachtsschool kwam hij er mede aan. en ook later kregen we dat nog eens een paar malen te hooron. Maar telkens hebben wij van degenen dio den socialist antwoordden, een repliek ge hoord, die ons alleraangenaamst aandeed. De heer Rinkema zei het, toen het ging over de kostelooze toelating aan de Am bachtsschool: er zijn verschillende ouders, die voor hun kinderen gedurende het eerste j aar kostelooze toelating vragen, maar die er op staan om hel tweede jaar en volgende te be talen: daar stellen die ouders prijs op! I)ie willen niet hij de opvoeding van hun kin deren, wat hun taak is, zooals ze voelen, zoo'n aalmoes of bedeeling van kostelooze toela ting! En wethouder Loosjes zeidq met betrekking tot het Lager Onderwijs hetzelfde: de raen- schen zijn niet voor dat kosteloos onderwijs! Ze willen graag voor hun kinderen betalen, en alleen wie werkelijk niet kan, vraagt er >m De heer Nagtzaam kwam nn wel met het leuterpraatje aan, dat die ouders het toch eigenlijk niet kunnen missen, en 'dat zo uit schaamte of uit ijdelhcid toch betalen, hoewel ze 'tniet goed kunnen doen.... maar dat toont alweer hoe vriend Nagtzaam alléén je theorie te pakken heeft en heel theoretisch redeneert, maar van de practijk des levens onder het volk (het goedgezinde, aan eer en eergevoel hechtende volk!) niets weet! Neen: de diepgevoelde plicht van vader en moeder is het, die ze cr toe brengt om voor hun kinderen schoolgeld te betalen als ze het kunnen doen, en juist de socialisten zijn 't, die den ouders het verantwoordelijkheidsge voel en het begrip van ouderplieht ontnemen, door alles wat do opvoeding betreft, maar op de schouders van de overheid te laden:school onderwijs, kindervoeding, kleeding, wat niet al: 'tmoct alles maar kosteloos zijn! Ouder zorg en ouderplieht. het geheele denkbeeld van het saamgehoorig huisgezin, naar Chris- telijken trant ingericht, moet volgens de roode hoeren verdwijnen voor staatszorgonze stad is waarlijk gelukkig te prijzen dat on danks de uitbreiding van den rooden vloed bet gezond verstand en het goede inzicht tal van ouders voor p r a c t i s c h-mêedoen aandie ontkerstening bewaart! Behalve dit eene, zou men alléén nog liet volkomen onvoorbereide, klakkeloos-gedane voorstel-Poppc, om de opcenten op bet per soneel progressief te makon. een bewijs kun nen noemen van de roode gemeente-politiek. Doch.... dit voorstel verdween door zijn eigen fouten: en zoo bleef er bij slot van re- kering niets-socialistisch meer over bij heel de begrooting'. Ocharm Beter bewijs dat al het alarm en het op gewonden geredeneer van Nagtzaam en Co. eenvoudig „reclame" is, geschikt voor een ar tikeltje in ,JIet Volk" en ter meerdere aar digheid en voldoening van de roode cla queurs (en claqnensesü) op de publieke tri bune van de raadszaal, is cr wel niet te ge ven! Een paar punten uit de discussies willen we nog even naar voren balen. 't Was op bet laatst der vergadering, en daarom werd er niet al te veel van gezegd, doch bet verwonderde ons töcli, dat tegon- >ver de lieeren Lassebuit en Modoo, die ver- lolden dat ze „dezen keer voor het laatst" de ixf ra subsidie van 5000 voor het Haar- lemscho Muziekkorps zoudon goedkeuren, geen der andere leden een woord van verde- tliging sprak, geen enkel woordje ter waar- leering ook voor hetgeen de Concertvereeni- ging heeft gedaan om het orkest voor Haar lem te behouden. Zoo'n woordje zou toch niet misplaatst zijn geweest! Even Ie voren was voor de vereeniging tot bestrijding der tuberculose mot roerende één stemmigheid dadelijk 500 gevoteerd, na een looze komedie (althans het had er den schijn van!) door de heeren Nagtzaam en Slingeu- berg opgevoerd. Dat ging zóó: De voorgestelde subsidie was 1000. De heer Nagtzaam wilde 2000. do heer Slingen- berg, die met den heer Nagtzaam in alles concurreert, doch altijd één graad minder warm en scherp is, was het volkomen met den lof eens. maar vond ƒ1500 nèt mooi. En de Raad, die op die manier nog wel eens meer zich laat leiden door zoo'n middenvoorstel, gaf in een royale bui die 1500 maar.... een royaliteit die wij, met alle waardeering voor de uitmuntende vereeniging, een beetje ge vaarlijk vinden, daar zoo'n vereeniging als deze eigenlijk wel tonnen gouds kan gebrui ken, endan misschien nóg te kort komt, haar werk dus telkens kan opdrijven, en tel kens opnieuw bij den Raad kan komen, om grootcre dekking van de tekorten. „Dóór zijn we toch niet voor!" zei de burgemeester te recht. Gelukkig, dat in deze lange zitting ook het humoristische van tijd tot tijd niet ontbrak. Zóó, toen de beer Merens. dio zoo'n paar van die lekkere stokpaardjes heeft, lustig op één ervan voorreed, en betoogde dat. de gemeente méér moet doen aan eerste hulp bij ongeluk ken. Zeventien ongelukken per jaar met doo- delijken afloop komen hier voor, riep hij uit, waarop de heer Kruseman met lichtelij- ken spot erop wees dat zelfs de besto dienst van „eerste hulp" toch nooit altijd die onge lukken zou kunnen verhoeden en evenmin de gevolgen ervan altijd zou verhelpen. Waren er niet bij 't laatste verdriukingsongeval indeN. Gracht zevert dokters en twee zuurstofappa raten bij elkaar?En loeh ging de dren keling dood!. Men lachte lustig, en de beer Merens .werd nijdig. Ten onrechte, dunkt ons. Want hij moest begrijpen, dat de lieer Kruseman toch in het wezen der zaak gelijk had en de ge meente hier niet de eerst-aangewezene is om een officieeion dienst in te stellen! Ook de burgemeester, dien wij allen weer oprecht bewonderd hebben om zijn onver stoorbaar humeur, zijn krachtige leiding, zijn volkomen beheerschen van alle onderdeden, zijn opgewektheid, kon vermakelijk uit den lioek komen. Zoo, toen de heer Thijssen erop wees, dat als de rechtspositie van de politie agenten geregeld is, die heeren volgens hun zeggen meer liefhebberij in 'tvak zullen kriigen. „Als ik hier niet zat, en niet als burge meester moest spreken, dan zou ik hierop willen zeggen: dat haal je de koekoek!" zeide burgemeester Sandbérg op de meest leuke wÜ7,e, onder onbedaarlijk gelach! Maar meteen en dat was bet mooie bewees de burgemeester dat hij heel die zaak met rnsteloozen ijver had bestudeerd en voor bereid, en dat hij zijn uitersten best doet om de regeling van de positie der politiebeamb ten zoo spoedig mogelijk voor den Raad te brengen! Het bedankje, door Mr. van Styrum na mens den Raad gebracht toon men de be grooting onder de knie had, was dan ook méér dan een bloote beleefdheid. Dat kon je merken aan toon en vorm en aan de warme instemming van den Raad. Terecht! Als ik ten slotte nog zeg dat de stem van burgemeester Sandberg blijkbaar langzaam aan krachtiger en beter wordt, dan heb ik ditmaal geloof ik alles gezegd wat als nabetrachting bij onze lange verslagen nog diende gemeld te worden over deze begroo- l i n gsvc rga d er i n gen Do prijsuitdeeling op do tentoonstelling te Gent-, Over de prijsuitdeeding, welke door den koning op de tentoonstelling van Gent plaats had, schrijft het „II. v. Antw." het volgende: „Al de vreemde commissarissen-generaal ko men eveneens hunne diploma's afhalen en „het kliekje" houdt eene ovatie voor Marraud, den Franschen commissaris; men roept „Vive la France", en roept niemendal voor do andere: die moeten dat heel beleefd vinden! De aflezing der prijslijst duurt zoolang, dat vele personen de zaal verlaten. Ze hebben geen ongelijk gehad, want de plechtigheid, welke tot dan toe zeer schoon ia geweest, is op 't einde bedorven geworden door iete wat de slimme rikken eene apotheose, noemdon en voor dewelke men heel het ballet van den Muntschouwburg beeft ontboden. Die jonge dames moesten den stoet d<er natiën verbeelden en dat was nn weer eens een vinding voor diegenen, die aan Fransehdolliiskl hun hart. wilden ophalen. De dames die Frankrijk verbeeldden droege allen de phrygische muts en als do muziek „Marseillaise" speelde, stonden de heerkl recht en brachten e>ene ovatie aan de dansj rossen. De danseres evenwel, die België verbeeldd moest het met heel wat minder toejuiching® stellen. Het geheel was oprecht belachelijk. Do koning is het voorwerp eonor geestdrif tige ovatie geweest bij het verlaten der tentoon stelling." Het Vlaamsche comitoit beeft hij het uitvoe rend comité geprotesteerd tegen de uitsluiting der Nedevlandsehe taal bij de plechtige prijs uitdeeling. De gedenkschriften van Li TTung Cliang. Interessant voor menigeen zijn de dezer dagen in het Engelsch vertaaWe gedenkschriften van de Chineesche staatsman Li Hung Chang, die indertijd zoo bekend was in Europa, vooral na zijn reis. Die reis beteekende meer dan do uit stapjes van andere vorsten en staatslieden, meer haast dan wij Europeanen ons kunnen voorstellen. Men moet bedenken, dat nog in 1900 geon enkele der toonaangevende Chinee sche staatslieden een voet buiten China hal ge zet. Wat ze wisten van Europeanen, dat be reikte hen uitsluitend door den mond van de vreemde gezanten en hun gevolg. Li Hung Chang's reis was dus een groote nieuwigheid, officieel gesanctioneerd door een dor eerste mannen van het Rijk van het Midden. Li was levenslang den Europeanen goed gezind; reeds in 1862, aan het begin zijner carrière werkte hij met hen samen tot onderdrukking van den Tai-ping opstand. Over hun zendelingen, waar hij eerst niet anders dan agenten van intrigee- rende mogendheden in zag, oordeelde hij later gunstiger. Zelfs verklaart hij, dat hij gaarne Christen zou willen zijn, ware hij buiten China geboren. Wat bij echter blijft verfoeien dat is de afschuwelijke opiumhandel, die Engeland ten bate zijner Indische financiers aan China op dringt. Daarvan alleen, schrijft hij bitter, is het dat millioenen nijvere landlieden, die brave en welgestelde lieden kunnen zijn, tot armoede, misdaad en zelfmoord vervallen. Toen de Kei zerin-Weduwe op 20 September 1898 haar zoon ter zijde schoof en een regeering in reactionai ren zin begon te voeren, zag Li Hung Chang het tot zijn schrik aankomen, dat zij het oor zou leenen aan de leiders der Boxers, geloovend dat die de vreemdelingen zouden kunnen ver-* drijven. Na de inneming van Peking viel hem als laatste levenswerk de taak ten deel, de be trekkingen met de Westersche mogendheden te herstellen. Twee maanden later overleed hij. De portier. Een dame, die zich Sonia teekent, typeert don portier van een groot hotel in „Le Figaro" vleiend, aldus: Mijn bagage is beneden en het rijtuig wacht. Ik kijk hem aan, ik glimlach tegen hem. Hij ziet mij en neemt zijn pot af. Hij glimlacht ook, maar minder, hij glimlacht als iemand, die weet, waar hij staan moet. Het valt mij eenigszins moeilijk te denken, dat mijn vacan- tie voorbij is en dat ik een jaar lang zonder hem zal moeten leven. Hij is groot, forseh, min of meer blond, bijna mooi. Ongedwongen draagt hij de mach tige blauwe goud-gegalonneerde portiersjas met twee kloine op de revers geborduurde sleutels; het witte vest, de smalle, zwarte das zorgvul dig gestrikt onder de boord; de pet met gouden rand. Ik had er soms genoegen in, hem te obser- veereu, vooral dea morgens op het uur, dat de reusachtige bijenkorf begint te leven; het uur als de post wordt uitgereikt, als dc eerste gasten komen en vertrekken, het uur van de chocolat en van de couranten. Hij is reeds het middenpunt van allee; tien mensehen staan om hem heen, vragen hem, laten zieh door hem inlichten; hij antwoord ze, glimlachend, in een van de vijf of zes talen, die hij ver staat. De telefoon schelt; hij strekt de hand naar den ontvanger uit; hij houdt een gesprek dat hij twintigmaal moet onderbreken, om een bediende, dio voorbij komt, aan te roepen, om oen order te geven aan een koetsier, die voor rijdt, om eon reiziger te antwoorden, die bem in de rede valt. Hij maakt zich nooit driftig of boos. Hij is nooit zenuwachtig en bij heeft een overwicht over alle andere menschen, dat mij frappeert: hij weet alles. Hij kent de groote attracties van de stad iderlinge aansluiting in z.g. Verbanden hebben I angesloten. Uit het verslag van den directeur bleek vttJ. Ier xlat de opperburgemeester van Berlijn thans (oorzitter is van het bestuur en dat er behalve „Zentral Stelle" nog in de meeste staten komst wist hp mijn nasM? mijn kamer en herkende hij mij. Ik gevoelde mij thuis in dit etablissement, dank zij dezen man, nog voordat ik mijn koffers had uitge pakt. Hij heeft allo denkbare égards voor de gas ten, zonder opdringerig te zijn. Hij is gedien stig op de manier als een man van de wereld dat kan zijn. Men vindt op zijn bureau post zegels en briefkaarten. Een telegram? Hij be last zich met de verzending. Wat geld? Al'u- blieft. Do brievenbus? „Doet u geen moeite mevrouw." Een auto? Hij heeft zijn pet reeds opgezet, loopt zonder haastig te zijn, naar den uitgang van het hotel, wenkt een dicht bij het etablissement stationnocrenden autobestuurder en geeft hem de noodige aanwijzingen voor den rit. Bij het terugkomen rekent hij nu^ den chauffeur af en als deze do vreemdelinge een beotje tracht af te zetten, dan weerhoudt hij hem daarvan met een glimlach en een enkel woord, dat begrepen wordt. Hp is niet iemand, die mij dient, maar ienland die mij beschermt. In deze palaces waar van de directeuren onzichtbare machten zijn, is hij het eenige wezen, van wien ik steun ondervind, 't Is mij alsof ik, in de omgeving van dezen man zijnde, de lucht van het terug gevonden vaderland inadem. Hij is d,e eenige in deze reuzenstad, die mijn taal spreekt. Hij spreekt ongeveer alle talen en dezelfde gerust stelling, de kalmte, die hij mij inboezemt, brengt zijn bedaarde glimlach bij iedereen, wien ook, teweeg. Daarom bewonder ik hem. Van waar komt hij? Men weet het niet. Hij is van een onbepaald type; hij spreekt Fransoh met een accent, dat aan geen enkelen landaard eigen is. Maar waarom zou hij een accent hebben? Waarom zou hij een leeftijd en een vaderland hebben? Hij heeft er geen behoefte aan. Hij is de portier! (Hotelhouder.) Dr. H. F. KUYPER. t Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 76 jaren overleden dr. Herman Frans Kuyper, wel bekend in vele kringen, vooral onder hen, die zich met sociale aangelegenhedeen bezig hou den. Dr. Kuyper toch was jaren lang hoofd inspecteur van den Arbeid en in die hoedanig heid heeft hij veel gedaan in de ontluikende arbeidsbescherming, waarvoor hij zeer veel voelde. Meermalen vertegenwoordigde hij ons land op arbeiderscongressen. De regeering erkende zijn verdiensten, door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis heeft, naar de Resb. meldt, plaats Zaterdag 12 uur van het sterf huis af naar het R. K. kerkhof. NAAR INDIë. De heer J. T. Cremer zal, naar de O. H. Ct. mededeelt, vergezeld van zijne echtgenoote, de zen winter een reis naar Indië maken. VER. VAN NEDERL. GEMEENTEN. In de gisteren ten Raadhuize te 's-Graven hage, onder presidium van den heer Edo Bergsma, burgemeester van Enschedé, gehou den bestuursvergadering der Vereeniging v; Nederlandsche Gemeenten werd door den direj teur verslag uitgebracht omtrent het door hei te Berlijn ingesteld onderzoek naar de werl wijze en de verkregen resultaten der „Zentral Stelle des Deutschen Stiidtetages". Daaru! bleek dat deze instelling, in 1906-opgerichj alleszins beantwoordt aan de daarvan gekoc: terde verwachtingen en dat zij door de alg< meene aansluiting der Duitsche steden veel nuttig werk verricht. Verschillende voorbeelden daarvan werde| door den directeur in zijn verslag aangehaalj en daarbij tevens vermeld dat thans geen vooi stellen van de Rijksregeering meer uitgaan, di de belangen der gemeenten betreffen zonder di vooraf daarover het oordeel der „Zentral Stellej wordt gevraagd. Behalve de 3 vrije steden, Hamburg, Lubec] en Bremen, zijn alle Duitsche steden met tei minste het aantal inwoners bij de statuten bi paald (25000) bij de „Zentral Stelle" aangi sloten, terwijl de kleinere gemeenten zich doi an het Duitsche Rijk afzonderlijke en ook pro-) linciale „Stadtetage" bestaan, die de speciala ielangen der gemeenten bij de betreffende auto- iteiten voorstaan, zoodat de meeste groote) Duitsche steden bij 3 dergelijke instellingen zijn I laan gesloten. In de bestuursvergadering kwamen voorts int I behandeling de ontwerp-statuten der door de Vereeniging op te richten Crediet- en Deposito- Bank en werd besloten die in eene eerlang te houden algemeene vergadering aan de orde te stellen. Door den directeur werd mededeeling gedaan van den stand der bij de Vereeniging aanban* gige vraagstukken. Voorts werden door eenige bestuursleden nog I enkele onderwerpen van gemeentelijk bciang be sproken en werd algemeen de dringende nood zakelijkheid betoogd van het tot stand komen eener betere regeling van de financiëele ver- j houding tusschen Rijk en gemeenten, i In het bijzonder kwamen'ter sprake de steeds I toenemende lasten die door het Rijk in de laatste j jaren op de gemeenten worden gelegd zonder i dat daartegenover eenige vergoeding wordt verleend. Besloten werd zich tot de regeetring te wen den en er met klem op aan te dringen dat, ter tegemoetkoming in den nood van verschillende gemeenten, ten spoedigste wetswijziging tot stand kome. HET STATION NIEUWERSLUIS Onze correspondent te Hillegom schrijft onsI Voor eenige dagen las ik een stukje over bovenstaand onderwerp. Wijl ik uit die streek geboortig ben kan ik allicht voor de lezers onzet courant nog eenige bizonderheden mededeelen. Het station Nieuwersluis is de plaats van in stappen voor Nieuwersluis zelf, met zijn riante I omgeving en klein garnizoen in de voormalige pupillenschool, voor Loenen a. d. Vecht, waar van N. een deel uitmaakt, voor Ter Aa, Vinke- veen, Wilnis en Mijdrecht, 't Stoppen van zoo vele treinen daags maakt 't station zoo druk, Zooals in „het Huisgezin" zeer juist staat i9 I hier een oud recht, waarop de oud-patricische adel Doude van Troostwijk, Van Otten, Clifford niet weinig trotsch is. Hij heeft dan ook alle ge-1 torn aan zijn recht dapper geweerd en processen gewonnen. Ik zelf ben er getuige van geweest dat een sneltrein ('t was in den tijd der rozen- tentoonstelling te Dusseldorp) expresselijk voot den heer van T. stopte, die een kijkje op de expositie wenschte te nemen. Ik zag den hoofd conducteur met zijn pet in de hand den bezitter dezer meer dan koninklijke rechten naar diens compartiment le klasse geleiden. Want ook voor de „doorloopers" heeft (leze „petit roi" zich hel recht voorbehouden dat ze op verlangen voor hem zullen stoppen. Het drukke verkeer en de nog drukkere verwachtingen, als Nieuwer- sluit weldra ook eindpunt is van de spoorlijnen door de Haarlemmermeer, geven mij de over tuiging, dat niet meer treinen moeten doorloo- pen dan thans geschiedt. Ik hoop dan oök dal de heer v. T. die zeer gesciiikt een ton gouds kan ontberen, den voorslag zal weigeren. Maar wat ik hier nog eens duidelijk en met klem betoog is de meer dan noodzakelijke verbree- ding van het ééne voetpad, smalle perron. Voor heen was de toestand levensgevaarlijk: van en naar 't perron moest men de rails over die slechts door een waarschuwend woord van een beambte werden beschermd. Ik herinner me nog zeer goed, hoe ik voor een achttal.jaren den candidaat-notaris den heer Joh. Kruseman zag vermorzelen. Met een paar inspecteurs der S.S. heb ik met een paar commiezen dér H. IJ. S., die ook getuigen waren dezer verschrikkelijke gebeurtenis, een conferentie gehad in de wacht- Met klem wees ik bij die I en laten om zoo goed mogelijk aan deze be- van den monsoh en het Christelijke beginsel, stemming te beantwoorden en het doel te be- wanneer allereerst voor een goeden grond reiken. In dien zin moet het dan ook niet wordt gezorgd om te kunnen bouwen op eon LI. verwonderen, dat de katholieke vrouwonbe- degelijk fundament. Louter van het standpunt der vrouwen be-j weging zich geenszins buiten het gezin en ge- j Zoo is 't ook in de toestanden van de huis weging beschouwd, komt voor do armste zin.sloven wil plaatsen. Integendeel, op het industrie en de roeping, weke op de voor- klasse nog heel wat meer en ook heel wat gezinsleven eu op het gezin zelf is voor alies naamste paatsen door een Katholieke Vrou- anders kijken, clan verbetering van enkel stof- kef eerst do aandacht gevestigd, omdat buiten wenbewoging, moet worden vervuld, felijlce toestanden. Ook hier ligt de kern weer den goeden slaat van dat gezinsleven geen] Dit is dau ook bet grootste verschil van den veel dieper dan in enkel stoffelijke verbete- enkele stoffelijke verbetering inderdaad voor strijd in de buisindustrie tusschen sociaal- ring kan worden bereikt Dit wordt bet zui- nu eu de toekomst een blijvende verbetering democraten en katholieken. De sociaal-demo- verst aangegeven door het doel, dat do ka- zal kunnen wezen. De kern van het geestelijk cralen willen de toestanden verbeteren; dat tholieke vrouwenbeweging zich stellen moet. en ook van het maatschappelijk leyen is daar- j willen de katholieken ook. De sociaal-denio- Dit doel is niet alleen zorgen voor betere in gelegen, en zonder dat daarnaar ge- era ten willen stoffelijke verbetering en de on, als men het zoo wil uitdrukken, voor meer streefd wordt zal alle werken niets na ten. katholieken willen hetzelfde hereiken. Maar nenschwaardige positie in de maatschappij. Men moge wettelijk nog zooveel goede bepa- afgezien van het feit, dat de middelen, welke Het geluk of ongeluk is niet enkel gelegen lingen kunnen maken, bet zal niets uithalen, j hierin door beide partijen worden gebezigd, in iets meer of minder. Het geluk ligt veel wanneer het niet gaat volgens het Christelijk meestal een hemelsbreed verschil zullen aan- djeper, het ligt in de tevredenheid met het beginsel of wanneer die goede bepalingen nietwijzen, zijn ook de motieven geheel andere eigen geweten, in de overtuiging van een j toepassing vinden in een omgeving, waar vol-on worden die in het katholieke kamp dieper geestelijke bestemming van den mensch. Het geus de algemeene christelijke - beginselen en meer afdoende gezocht. De sociaal-demo- ligt in het bewustzijn, dat de mensch voor van moraal en godsdienst geleefd wordt. craten zullen hardroerende tooneelen weten iets anders is geschapen dan alleen voor het j De kern van alle sociaal werken is gele-op te hangen van de huiselijke toestanden bij aardsche bestaan. De katholieke vrouwen be-gen in deze opvatting, en ook het eerste doel de menschen, die in de huisindustrie werk- weging gaat geheel te werk in die beteeke- der Katholieke Vrouwenbeweging is, in die zaam zijn. Zij-zullen luide roepen om meer r.is. Het doel is, de vrouw, in welken staat richting op alle gebied te,werken. Zonder dat mensch waardigheid, hetere jengdopvoeding, >of stand zij ook moge leven, diep te door-! daardoor de Katholieke Vrouwenbeweging en voor jeugdorganisaties werken. Maar dringen van hare vrouwelijke bestemming, nog als een zuiver geestelijk instituut moet daarbij wordt uit liet oog verloren, dat dit jzoodat niet enkel wordt nagestreefd de vrouw worden gekenmerkt! Geenszins. Maar aan de alles niets geven zal als niet nog verder wordt je eer of minder in dit leven te laten zijn, stoffelijke verbetering moet de godsdienstige gegaan en wordt teruggekeerd tot liet, punt snaar om haar geestelijk en moreel ervan te bestemming van den mensch ten grondslag 'van noodzakelijkcn uitgang, dat verlaten is doordringen, wat zij met de eindbestemming leggen. Of met andere woorden: alle sociaal 'en over liet hoofd wordt gezien, dat allereerst vea den mensch en dus ook van de vrouw, j werk kan alleen dan succes hebben, in aan- dient te worden gezorgd voor het inprenten jfvoor oogen, geestelijk en stoffelijk doen moet I merking genomen de geestelijke bestemming van liet hoogere motief, voor 't beginsel van godsdienst, waaruit moet voortkomen goej moederschap, goed ouderinzicht, opvoeding gezinsleven, eendrachtig samengaan eu tel Islotte oen billijke organisatie op Christelij ken grondslag om billijke toestanden te heif krijgen, waarvoor de voorwaarden allen- verdwenen door gemis aan moraliteit el Christelijk gemeenschapsgevoel, dat plaaf heeft moeten maken voor de eigen persoor I Dikheid, die door geen band of wet wil zijl l gebonden eu waaruit de hedendaagsche mil 1 standen voor liet grootsie deel zün voort gif j komeD. Zoo moet ook hier om te beginnen of, nu <1 toestanden eonmaal zoo diep zijn ingevretei in. onmiddellijk samengaan met stoffelijk! j verbetering, worden gewerkt om het godj I dienstig begrip en de daaruit voortkomend verplichtingen onder de arbeiders, ook dij huisindustrie beoefenen, daarover handelel We thans, te verhoogen en te verdiepen 1<T vens. Dit moet niet enkel zoo worden vew staan, dat bijv. cursussen enz. zou dei) moelos j worden gegeven, al zou hiervoor als dc ouil standigheden gunstig zijn, veel voor te z.ea gen wezen. Dit moet zoo worden verstaan dat niet enkel voor de maferiecie vorbeterinl moet worden gezorgd, maar ook invloed moei worden uitgeoefend op de opvoeding in hel I gezin. We raken hier een teere kwestie aart Er wordt immers altijd gezegd, dat vau opj voeding in een gezin, waar geen lichtgeeif lucht, geen ruimte is, geen sprake van opj voeding wezen kan. temeer waar kinderen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 21