NIEUWS UIT DEN OMTREK £ieestfa£s«aken. Scheepvaartberich>en. voor mij geloof, dat de Maatschappij to. Jloitatie van S.S. zich zeer de dankbaarheiJ de burgerij dier gansche streek zou verwer indien ze ten spoedigste deze hoognool lige verbetering invoerde. Naar de oplossing ran al of niet minder treinenloop verlangt hl publiek niet; integendeel: reeds meer dan eel alve eeuw profiteert het publiek van de heer gelegenheid de buurtsteden Utrecht sterdam ten allen tijde te bereiken en het il familie Doude van Troostwijk, die immer ir midden woont erkentelijk. Maar steed^ klaagt men over het nare, gevaarlijke va Nieuwersluische perron. ff GEBEDSBEHOEFTE. 'te Kof -„Handelsblad" schrijft Ds. K. V< artikel over het gebed in den Gemeente- hetwelk men te Amsterdam wil afschaf Ne overwegingen' vóór en tegen komt de rijver tot de conclusie, dat hij liever het penbaar gebed afgeschaft nag. Dit geeft toch Bt, wat ieder individu er van zon willen, zegt Het thans bestaande, hetwelk luidt als |v»lgf: „Almachtige God. Wij bidden U om TJwen I aïgenoegzamen zegen bij de volbrenging der IWerkzaamheden, die ons zijn opgelegd. Schenk Ijons wijsheid en voorzichtigheid, verlevendig in one een diep besef van onze afhankelijkheid [iron U en doe onze beraadslagingen strekken 'tot bevordering der ware belangen van deze Ifctad. Amen". I meent hij, dat alleen de modernen kan voldoen. Intusschen, de schrijver, zelf modern aange legd, voelt toch zeer goed, dat het hier een teere zaak geldt. Zulk gebed afschaffen is iets anders dan niet invoeren. Terecht zegt hij dan Ook: „Nu staat te Amsterdam de zaak er geheel anders voor. Hier is het niet de vraag of iets zal worden ingevoerd, maar of iets zal worden afgeschaft. Dit maakt de onderhavige zaak tot iets, waarin uiterst voorzichtig gehandeld worden moet. Hoe licht kan hierbij een gods dienstig gevoelen, dat eerbiedigd behoorde te worden gegriefd worden. Deze zaak is dan ook zeer ernstig en de politieke hartstocht mag hierbij niet van invloed zijn. Daarbij rijst de vraagmag een kleine meerderheid tegenover een groote minderheid, die tegen afschaffing gewetensbezwaar hebben zou, haar wil door voeren? Zou dat niet een ontactische daad zijn, die onfeilbaar tot verbittering leiden moet?" Verwonderd ie do schrijver, dat Katholieke bladen zoo tegen de afschaffing geijverd heb ben. De reden van die verwondering is al zeer eigenaardig. Hij motiveert als volgt: „Immers hier heeft de R. K. zijn eigen speciale gebedsbehoefte op zijde moeten zetten. Bij de R. K. is immers de Moeder Gods zulk een integreerend deel des gebeds geworden, dat een gebed, waarbij Maria niet wordt aangeroepen, voor hen eenigszins verwaterd zijn moet." Hieruit ziet men, dat, Ds. Vos nog niet bijster van Katholieke gebruiken op de hoogte is. We kunnen toch niet aannemen, dat die zin als een Seitenhieb bedoeld is, zooals papenhaters wel eens plegen uit te deelen. Laat hij de Roomsche liturgie nog maar eens flink bestudeeren, dan zal hij ervaren, dat er heelwat van die „eenigs zins verwaterde"( I) gebeden in voorkomen. ■Zelfs zal hij dan inzien, dat b.v. vaak op R. K. scholen vóór den arbeid een formuliergebed gebruikt wordt, „waarbij Maria niet wordt j aangeroepen." Met de „eigen speciale gebedsbehoefte" der Katholieken zal het dus wel losloopen, zegt de „Resb." Zij behoeven niets „op zijde te met ten." De modernen behoeven zich daarover h-eusch niet bekommerd te maken. Als er onder hun eigen rangeu maar niet te veel zijn, die meenen door dat gebed iets „opzijde (te) moeten 2etten", of als er niet sommigen onder zijn, die reeds ól te veel op zijde hebben gezet, komt de zaak wel in orde. BLOEMEND A AL. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de raad' der gemeente. Afwezig was de heer Teding van Berkhout. Door eenige bewoners van den' Vogelen- zangschen weg en eigenaren van daar ter plaatse staande woningen is verzocht aan den Raad dat ook zij mogen deelen in de straatverlichting, welke is aangebracht. De weg waar zij wonen is donker en levert 's-avonds gevaar op. Dit verzoek1 werd toe gestaan. Besloten werd den cursus in het Franscli, hoofd de heer Hoekstra, op te heffen, omdat die Verloopt. Van de plaatselijke commissie van toe zicht op het onderwijs was een adres in gekomen naar aanleiding van de benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. S. te Vogelenzang. Hier werd no. 3 benoemd van de voordracht. Het betrof hier het niet be zitten van de akte Engelsche taal. De commissie sprak hare bevreemding daarover uit. De Voorzitter deelt mede dat het ook B. en W. bevreemd heeft dat no. 3 benoemd was. Te meer, waar er vooraf geen woord over gerept is. De voorzitter meende dat do benoeming niet aan den Raad behoorde, maar aan B. en W. Een zoodanige wijzi ging van de Lag. Onderwijswet, acht de voorzitter wenschelijk. Ten slotte was no. I 3 niet zoo goed als no. 1 of 2. De heer Laan meent dat de Raad wel! competent is om een onderwijskracht te be noemen, maar spr. herhaalt dat het wen schelijk is dat de Raad meer op de hoogte wordt gebracht van capaciteiten; dat hij" in do gelegenheid zij om de proeflessen bij te wonen. Bovendien heeft spr. den indruk uit de aanbevelingen gekregen dat no. 3 even goed was als no. 1 of 2. (Geroep: juist). Spr. heeft no. 1 gestemd. De heer de Roo vindt het geen houding, die B. en W. in deze zaak aannemen. Zij zetten het meisje nu al neer als een prul I Spr. had het stuk voor kennisgeving willen' aannemen. Do Voorzitter: Dat woord is niet ge-1 bruikt. Ik wenseh dat te constateeren. Om het belang van de zaak heeft spr. een en 1 ander in het midden willen brengen. De heer B ij v o e t dankt den voorzitter voor zijn compliment. Hij wenscht echter te constateeren dat de Raad wel competent is. Hij geeft in overweging om nog maar wat te wachten om wijziging der wet aan te vragen. Aan de afdeeling Bloemendaal van den Bond van Lich. Opvoeding word vergunning verleend om dit jaar wederom van den vij ver in Duin en Daal gebruik te mogen ma ken voor het ijsvermadk. Afgewezen wordt een verzoek van den heer P. Hoogeveen, te Haarlem, om ont heffing voor het bouwen van een landhuis- jo aan den Bloenicndaalschen weg. B. en W. hadden afwijzend gepraeadviseerd. Do Commissie van Toezicht over het ge sticht Meerenberg verzoekt ontheffing voor het bouwen van een drietal blokken, elk J "van vier woningen, bestemd voor beambten! n voor personeel van het gesticht aan de oostzijde van den Meerenbergschen weg. B. en W. adviseerden afwijzend. Dit ad- j ies werd aangenomen. Besloten werd den heer A. IJzerman over e plaatsen als hoofd der openbare lagere ichool te Bloemendaal naar de nieuwe school jvoor M. U. L. O.. Er werden eenige waardeerende woorden laan het adres van den heer IJzerman ge- j sproken en de bcsto verwachtingen uitge- j sproken voor de nieuwe school onder zijn bestuur. I De heer van Stolk spreekt zijn tevre- enheid uit dat het dagelijksch bestuur de begrooting sluitend heeft kunnen maken zonder bolastingverhoogingen. Toch heeft de heer van Stolk eenige opmerkingen. Zoo zou spr. wenschen dat B. en W'. er too overgingen om een begraafplaats in te Irichten en daarvoor geiden uit de gemeente- |kas te trekken. Dan vraagt spr. om speelvelden voor de j Ijeugd en om de volkshuisvesting ter. hand |te nemen. Op dit laatste antwoordt de V o o r z i tt e r Idat in het uitbreidingsplan een arbeiders- Ibuurt is ontworpen, te Overvecn en Bloe- lmenda.il, doch het wachten is op het in 3.\ pleit a lie komen van de terreinen. Steeds fstuit men af op den onwil van de grondeige- Inaars om terreinen ai' te staan voor den |bouw van arbeiderswoningen. Hierna werd overgegaan tot de artikelsge- jwijze behandeling van de gemeente-begroo- Jting. Door de financieele commissie waren ver schillende bezuinigingen voorgesteld tot een totaal bedrag van f 18.610, dit met het doel om het percentage van 0.5 te kunnen hand- Iliaven. Na discussie werd de post onderhoud IRaadhuis met f 280 verlaagd; de post nieu- |bilair Raadhuis met f 100. De heeren de Roo en Laan vonden [het zoude veel geld voor het oude Raadhuis uit te geven, daar ei* misschien toch een I nieuw Raadhuis komt. Op de post onderhoud gemeente-peroee- [len werd f 500 geschrapt. De loonen der gemeente-werklieden wer- |den met 50 cent per week verhoogd, op I voorwaarde, zeide de beer Laan, dat zij het [volgend jaar niet weer vragen om loonsver- hooging. De werklieden verdienen nu f 13.50, jf 13, f 12.50, f 12 en f 11.50. De heer, do Roo gaf als zijn meening I te kennen dat mon niet naar Schoten of eemstede of andere gemeenten moet zien, at de werklieden daar verdienen, doch men |eeft te zien naar wat de werklieden in de dustrie hier, in het bloembollenbedrijf ver enen. De heer v. Vliet weet niet wat het on van de werklieden in het bollenbedrijf doch meent dat ook wel f 2.25 tot f2.50 r dag betaald wordt. De Voorzitter gelooft dat de men- hen al zeer blij zullen zijn met een locms- rhooging van 50 cent en Btelt voor den t met f 300 te verhoogen. Goedgekeurd. •Besloten werd den Korten Zijl weg goed on er handen te nemen. De commissie stelde bezuinigingen voor op en' poet onderhoud van .wegen, iwelke echter 'gehandhaafd bleef. De heer Koolhoven drong er op aan om, wanneer een onschadelijk middel wordt gevonden, wederom de stofbestrijding ter hand te nemen. Dit werd toegezegd. Op het onderhoud der wegen werd f 2000 ge schrapt als te hoog geraamd. De Kweekduin-bewoners verzochten om' langs de wegen boomen te planten. De raad wees dit verzoek af. De betreffende post werd met f 2500 verminderd. Toegestaan werd f 431 ten behoeve van betere bewapening der politie-agenten. De post kosten voor het instand houden van schoollokalen enz. wordt verlaagd tot f 1575. Die van aanschaffen en onderhou den van schoolmeubelen tot f 350. De raad besloot tot het aanschaffen van twee brancards voor de som van f 500. Een nieuwe post wordt ingebracht voor schoolreisjes en daarvoor f 150 uitgetrokken. Het salaris van de verloskundige werd verhoogd met f 150. De gewone subsidies voor verschillende vereenigingen worden toegestaan. Die van den Volksbond tegen drankmisbruik wordt verhoogd van f 200 op f 250. De verdere posten worden goedgekeurd en daarna de begrooting in haar geheel. Hierna gaat de raad over in geheime zit ting. HEEMSTEDE. GEMEENTERAAD. Gisterenavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. mr. D. E. van Lennep. Aanwezig waren alle leden. Allereerst was aan de orde de beëediging en installatie van den heer H. A. Waller, bij de laatste verkiezing herkozen als raadslid. Op haar verzoek werd eervol ontslag ver leend, om gezondheidsredenen, aan de onder wijzeres, mej. Schlaineyer. Aan de Bloemist-Werklieden-Vereeniging „St. Isidorus", afdeeling Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond, werd f 25 subsidie verleend voor den tuinbouwcursus in het winter-halfjaar 1913-1914, onder voorwaarde dat na afloop van den cursus daarvan worde overgelegd de reke ning en verantwoording. Aan de orde waren de plannen, aan de hand gedaan door de Plantsoenen-commissie, omtrent liet vellen van boomen of wijzigen van beplantin gen en omtrent de maatregelen in Groenendaal te nemen. Deze plannen zijn uitvoerig door ons vennel d. De heer Tromp vroeg of de bedoeling was de laan vap de van Merienlaan naar het wan delbosch voor rijweg te bestemmen. De Voorzitter antwoordt dat dit voor- loopig niet het geval zal zijn. Als later de boomen grooter geworden zijn, zal mogelijk een voorstel komen om den rijweg door te trekken. De heer Tromp vond de zaak nogal kost baar en niet noodig voor de eigenlijke inge zetenen. De heer Droog kan zich zeer wel met liet voorstel van B. en W. vereenigen, omdat de toegang van de kom van het dorp af niet schit terend is. De heer Honig stelde zich aan de zijde van den heer Tromp. Als men bij den duren aankoop nog zooveel gelden gaat uittrekken, weet hij niet of hij zijn stem aan het voorstel kan geven. De Voorzitter zegt dat van het toege stane budget nog f 8000 over is en meent dat, als men bezitter is van een grootsch eigendom, men de uitgaven daarvoor over moet hebben om het grootscbe op prijs te doen stellen. De uitgaaf voor een flinken toegangsweg acht de voorzitter alleszins verdedigbaar. De heer Honig gevoelt veel voor het schoone, doch hoofdwegen zijn er, en de ver breeding van den toegangsweg aan de van Merlelaan acht hij volstrekt onnoodig. Over de zaak werd nog uitvoerig gediscus sieerd, waarbij de voorzitter o. m. zeide dat het hem speet dat enkele leden de noodzakelijkheid niet voelden van een breeden toegangsweg ter wille van het schoone bezit. De kosten zullen misschien f 3800 bedragen, terwijl men de eerste 20 jaren niets er aan zal behoeven te doen. De heer van Tienhoven beval aan hier en daar aan de laan een herinneringsboom te planten. Hij vond dat een aardig idee. Men zou daarmede dit jaar kunnen beginnen. De heer Tromp wees er op dat deze uitgaaf het begin zal zijn van een reeks andere, waar door Groenendaal een duur bezit zal worden. De weg zal hoofdzakelijk dienen voor vreemde lingen. De Voorzitter antwoordt dat Groenen daal onvermijdelijk meer uitgaven zal eischen. De heer Droog wijst er op dat de aankoop nu reeds indirect aan de ingezetenen veel voor deden brengt. De winkeliers b.v. zijn zeer over den aankoop en de resultaten daarvan tevre den. Laat men nu niet zoo kleingeestig zijn om op te zien tegen eenige uitgaven. Met de stemmen vau de heeren Tromp, v. d. Eijken en Honig tegen, werd het voorstel van B. en W. om den toegangsweg aan te leggen aangenomen. Verder werd besloten met den heer Tubergen een overeenkomst aan te gaan omtrent den huur van bollenland. Goedgekeurd werden de begrootingen voor het Burgerlijk Armbestuur, de gemeente-gasfa briek en de gemeente-duinwaterleiding. De rekening voor de gemeente-gasfabriek sluit over 1912 met een winst van f 29,364.32%, die der gemeente-duinwaterleiding met een winst van f 1,928.86%. B. en W. stellen voor dit bedrag in de ge meentekas te storten. Aldus wordt besloten. Goedgekeurd werd een tweede suppletoire begrooting tot een bedrag van f 303.764.43%, w. o. voor de gasfabriek f 3293.19 voor uitbrei ding van het buizennet en f 125,081.24% voor uitbreiding der gasfabriek; jf 64000 voor voor schot aan de Woningvereeniging „Berkenrode", mits het Rijk een voorschot toestaat tot een ge lijk bedrag en verder een post van f 99,500 als uitgaaf voor uitvoering van de plannen voor het leveren van electriciteit door Haarlem. Goedgekeurd werd een wijziging in de gas- verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van gas. Goedgekeurd werd de pensioenverzekering voor de veldwachters en daarna de regeling voor de ambtenaren ingevolge de pensioenwet en de weduwenwet. De Voorzitter bracht namens alle amb- ren dank aan den Raad voor dit belangrijke besluit en verzekerde dat het voor hem persoon lijk en voor alle ambtenaren een spoorslag zal zijn om zich tot het uiterste in te spannen om in het belang der gemeente werkzaam te zijn (Applaus). Het bedrag der ontvangsten en uitgaven der gasfabriek is f 197,682, met een geraamde winst van f 15,034.20; dat der waterleiding is f 29481.met een geraamde winst van f 2188.04. De heer Tromp betreurde het dat de water leiding nog zoo weinig populair is; dat nog maar zoo weinigen hun woning doen aansluiten aan de waterleiding Geantwoord werd dat verleden jaar de om zet van het water toch belangrijk vermeerderde. Wat de gasfabriek aangaat vraagt de heer Tromp aan B. en W. hun aandacht te willen schenken aan de vaststelling van een tarief voor gasverbruik van 500 kub. M. om voor meer in gezetenen het gasverbruik gemakkelijk te maken. De Voorzitter zegt overweging toe. Hierna was aan de orde de behandeling van de gemaakte begrooting voor het jaar 1914. Algemeene beschouwingen werden niet gehou den, waarop onmiddellijk met de artikelsgewijze behandeling werd begonnen. Op de posten werden geen, of zeer onderge schikte, opmerkingen gemaakt. In den tijd van een goed kwartier was de geheele begrooting met inkomsten en uitgaven behandeld en werd zij met algemeerte stemmen goedgekeurd. De begrooting sloot met een totaal in inkom sten en uitgaven van f 220,125.12%. De' heer Honig wijst er op hoe gunstig Heemstede afsteekt bij andere plaatsen wat de behandeling der begrooting betreft. Het lezen van de begrooting is een genot en menige ge meente zal er jaloersch op zijn. Geen enkele post is te gering geschat enz. in één woord het is een genot. Maar vooral de samenstelling van de begrooting is prachtigde memorie van toe lichting is duidelijk en uitvoerig. Daarvoor brengt hij dank aan den secretaris voor het keurige werk. Hij acht zich gelukkig raadslid van Heemstede te zijn; wanneer hij ziet wat al grootsche dingen in de laatste jaren zijn tot stand gebracht. Spr. noemt de gasfabriek, de wa terleiding, allemaal zaken, die buitenstaanders doen zeggen: „wat egi goudmijn moet het bij jullie zijn." Dat is te danken aan de activiteit van het dagelijksch bestuur, dat op het juiste moment wist in te grijpen, bijv. toen de annexa tie aan de orde was. Spr. meent namens den Raad te spreken als hij daarvoor hulde brengt aan het dagelijksch bestuur. (Applaus). De Voorzitter antwoordde daarop, dat ook het dagelijksch bestuur op rozen gaat, waar het te doen heeft met een raad, die zoo aangenaam samenwerkt, voor den bloei der ge meente en bij verschil van meening zulke pret tige oplossingen weet te vinden. De heer v. H o ut e n bracht nog hulde aan den voorzitter. Goedgekeurd werd een besluit om het le veren en het leggen der kabels en de grondwer ken van het electriciteitsbedrijf onderhands aan te besteden en alle zoodanige maatregelen te nemen, welke in het belang van het werk noodig mochten blijken. Op een vraag van den heer van Tienhoven antwoordde de voorzitter, dat hoogstwaarschijn lijk het bedrijf niet met 1 Januari zal kunnen aanvangen, aangezien de werken langen tijd zullen vorderen. Goedgekeurd werden de voorstellen tot wijzi ging vana. de lijst van dienstvakken en be trekkingen bedoeld in art. 1 van het werklieden reglement; b. de loontabellen ter uitvoering van art. 21 van het werkliedenreglement; C. in de bedrijfsverordening. Vastgesteld werd de ver ordening voor de commissie van de bedrijven en voor de directeur der bedrijven. Verhoogd werd de jaarwedde van den directeur der be drijven, volgens voorstel van B. en W. Van den heer Tromp was een voorstel in gekomen om een brug te bouwen over de Leid- sche Vaart nabij Bosch en Vaart, tegenover de Edisonstraat. De heer Tromp zeide speling te laten voor de plaats der brug. Zijn bedoeling is om aansluiting te geven met de Eindenhout- straat. Werd gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Aan de Maatsch. tot Bevordering van Bouw kunst werd f 25 subsidie toegekend voor den gevelwedstrijd. Eenige adressen en aanvragen om subsidie werden in handen gesteld van B. en W. om advies. Den heer Tromp werd geantwoord op zijn in de vorige vergadering gedane vraag over het onderhoud en den toestand van het Houtvaart- pad. De toestand daar ter plaatse werd gevaar lijk geacht. De heer v. Meeuwen klaagde over den vuilen toestand der tramwagens. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. BORDEAUX, La Maison DARLAN et LAM- BERTIE, Propriétaire de Vignobles dans LA GIRONDE, reeommande ses GRANDS VIN8. Vento a la Commission dhez Th. J. WAL RAVEN a BAARN. Agent géncral pour la Hollande. Advert. NIEUW-VENNEP. Ondeugdelijke ham? Naar aanleiding van het bericht omtrent ziektegevallen ten gevolge van het eten van ondeugdelijk ham, schrijft men ons het volgendebij onderzoek is gebleken, dat nog in tien gezinnen dergelijke vreemde gevallen geconstateerd zijn, terwijl die perso nen geen ham gebruikt hadden. Een gedeelte van de bedoelde ham is Zater dag in Hillegom verkocht en door den winke lier zelf gebruikt, zonder dat zich verdachte verschijnselen voordeden. De rest van het var ken is te Haarlem verkocht en verorberd zon der dat er ziekteverschijnselen te constateeren waren. De betrokken winkelier heeft de ham steeds van denzelfden slager, een eerste klas zaak, waarmede hij reeds sinds jaren handel drijft. De oorzaak zal dus in iets anders gezocht moeten worden VAN ELDERS. Faillissementen. Iailliet verklaard: 22 Oct. J. B. Coppenrath commissionnair in manufacturen en behan gersartikelen, te Amsterdam. 2-3 Oct. J. Pfenning, bakker, Sittard. 27 Oct. J. C. Moerman, gesch. echtgenoot e van D. R. Kuypers, laatst gewoond hebbend en thans nog gedomüiceerd te Amsterdam Ziosemskade 9, thans verpleegd .wordende in het gesticht Meer en Berg. 28 October. J. NiestyT, molenaar en winke- lier. 29 October. P. Perdon, schiuerhoutfabrikant te Hoogezand. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslysten de faillissementen van de han delsvennootschap onder de firma Gebr. Lit- tooy te Dordrecht, en van hare leden G. en J G. Littooy. Opgeheven het faillissement van I. P. Schif- fer, koopman, te Viissingen en KI. Groenewec te Rotterdam. Opgeheven de faillissementen: J Over- meer, visehhandelaar, Ede; A. Klijnhout, aan- Texef' F' Leughaus, Oo<sterend op IJMUIDEN, 30 October. O. Gearriveerd 29 October. Orestes, s.,Java. Juno, s., Bristol. Norden, s., Rotterdam. Gearriveerd 30 October Barbro, s., Wasa. Apollo, s., Hamburg. Mascotte, s., Leith. Apollo, s., Bremen. Nyroca, s., Liverpool. Saturnus, s., Midd. Zee. Vertrokken 29 October. Levensau, s., Huil. Frisia, s., Buenos Ayres. Ystroom, s., Londen. Esslingen, s., Hamburg. Medea, s., Midd. Zee. Norberto, e., Sunderland. Vertrokken 30 October. lellus, s., Rotterdam Rhein, s., Hamburg. Vesta, e., Rotterdam. Eftikhia, s., Newcastle. Erik II, s., West-Hartlepool. Nederlandsche Stoomvaartlijnen. Koning Willem III, van Amsterdam naa. Batavia, vertrok 29 Oct. van Suez. 1 riani, van Amsterdam naar Batavia, arr 29 October te Padang. Palembang, van Batavia naar Rotterdam, passeerde 29 October Ouessant. Wilis, van Batavia naar Rotterdam, ver trok 29 Oct. van Port Said. Prins der Nederlanden, vertrok 29 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam. Maarteusdijk, van Rotterdam naar C-uba. Mexico en New-Orleans, arriv. 29 Oct. te Ani werpen. Thernisto, van Roterdara rraar Savannah pass. 29 Oct. 5.45 nam. Dover. Zuiderdijk arriv. 29 Oct. v.m. te Boston var Rotterdam. Rotterdam, van New-York naar Rotterdam vertrok 29 Oct. 1 uur nam, van Plymouth en passeerde 2.40 uur nam. Prawlepoint. Willehad, van Montreal naar Rotterdam, passeerde 29 Oct. 2.10 v.m. Scilly. Euterpe arriveerde 29 Oct. te Pillau van Amsterdam. M Pomona arriveerde 29 October te Ncufahr- wasser van Amsterdam. Uranos vertrok 29 Oct. van Smirna naai Algiers. Koning Willem I, van Batavia naar Am sterdam, pass. 30 Oct. Perim. Ceram, vertrok 30 Oct. v. Calcutta n. Java Tabanan, van Batavia naar Rotterdam pass. 30 Oct. Point de Galle. Rijndam, van de Holland—Amerika Lijn zal 1 Niv. 2.30 v.m. van Rotterdam naar New. York vertrekken. Bacchus, van Bremen naar Hamburg, pass, 29 Oct. Cuxhaven. Clio, arriv. 29 Oct. te Beni Saf van Algiers Fortuna arriveerde 29 October te Barcelong van Carthagena. Venus vertrok 29 Oct. van Cadix naar Am sterdam. Zeus arriv. 29 Oct. te Piraeus van Patra6. Hilversum, 26 October van Amsterdam n. Burnt-Eiland vertrokken, is 29 Oct. aldaar gearriveerd. Zeepost. WATERSTANDEN. 1 November. Hoogwater. IJMUIDEN. v. m. 4 uur 21 min.; n. m. 4. uur 42 min. KATWIJK, v. m. 3 uur 56 min.; n. m. 4 uur 17 min. Laagwater. IJMUIDEN. v. m. 12 uur 21 min.; n.m. 12 uur 42 min. KATWIJK, v. m. 12 uur 1 min.; n. m. 12 uuv 22 min. 2 November. Hoogwater. IJMUIDEN. v. m, 5 uur 4 min.; n. m. 5 uut 27 min. KATWIJK, v. m. 4 uur 39 min.;; n. m. 5 uui 2 min. Laagwater. IJMUIDEN. v. m. 1 uur 4 mm.n. m. 1 um 27 min. KATWIJK, t. m. 12 uur 44 min/; n. m, 1 uur 7 min. 8 November. Hoogwater, IJMUIDEN. v. m. 5 uur 61 min.;; n. m. 4 uur 15 min. KATWIJK. m, 6 uur 26 min.'; n. tn. 6 uur 50 min. Laagwater. i IJMUIDEN v.m. 1 uur 51 min/; iLn£. 2 nul 15 min. t KATWIJK v.m. 1 nur 31 min.; n.m. 1 nun 155 min.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 22