Mengelwerk. Uit het leven van een detective. fet doen houden van lezingen, conferenties en Voordrachten, door muziek en zang en verder ioor alle wettige middelen, die volgens Ka tholiek beginsel geoorloofd en aan boven genoemd doel der vereeniging bevorderlijk kunnen zijn. Het bestuur beetaat uit: M. J. Muylaert, voorzitter, C. H. Bosse, onder-voorzitter, H. iFh. Fibbe, secr„ Jane weg 46, J. W. Th. Fib- V 2e seer., P. B. Kerkhoff, penningmeester, j Geestelijk adviseur is de .WelEerw. Pa- Jer C. H. Caminada. tt K. MiHtairen-Yereenigxng, Zoetestr. II. De Vereeniging heeft ten doel: Bevorde ring van godsdienst, zedelijkheid en trouwe blichtsbetrachting onder de R. K. Militairen, 4e Haarlem in garnizoen. Tot dit doel beeft zij een eigen gebouw, gelegen Zoetestraat 14, waarin zij aan hare leden, de R. K. Militairen, gelegenheid geeft fcich eiken avond onder leiding van den Eerw. Directeur en het Bestuur te vereeni- jgen en zich aldaar met gepaste ontspanning, en goede lectuur te vermaken en zich door gebed te stichten. Bestuur: WelEerw. Heer J. J. J. Noord- man, Pres.-Dir.; W. J. B. van Liemt, War moesstraat 30, Secretaris; J. v. d. Star, Pen ningmeester Katholieke Sociale Actie. Doel: De katholieke sociale actie in den zin der Encyclieken „Rerum Novarum" en „Gra ves de Communi re" in gehoorzaamheid aan Z. D. H. den Bisschop op de krachtigste wijze te bevorderen, met uitsluiting van alle zui- ver-politieke actie. Bestuur: J. H. Visser, voorzitter; J. Ch. Vintge6, penningmeester. J. W. M. Pasdeloup, Spaarne 41B rood, secretaris. R. K. Pol. Propagandaclub. Tot bijstand van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Haarlem bestaat er eene politieke propaganda-elub, welke zich ten doel stelt: de verhooging der politieke ken nis en actie onder de Katholieken te Haar lem. Dit doel tracht zij te hereiken door: a. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; b. het deelnemen aan de practische ver- verkiezingswerkzaamheden c. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Nieuwe leden kunuen ten allen tijde wor den aangenomen en melden zich daarvoor aan bij het Bestuur. Het Bestuur: J. H. Visser, voorzitter, Nieu we Gracht 46. G. J. Braakhuis, alg. secretaris, Hagestraat 10. Haarl. Katli. Esperantoclub. Het doel aangegeven door de Ned. Kat. Esp. Ver.: Ie. Verspreiding der wereldhulptaal Espe ranto onder de Katholieken; 2e. de behartiging der internationaal katho lieke belangen in den meest uitgebreiden zin door middel van Esperanto. Deze vereeniging, bestaande uit dames zoo wel als heeren, houdt hare vergaderingen om de twee weken op Donderdag, in St. Bavo, Smedestraat Voorzitter is de heer W. M. de Boer, Heem- itede; secretaris de heer J. J. Vollaerts, Am- «terdamstraat 70. R. K. Bibliotheek der Sint Vincentins» Vereeniging. Het doel is om goedkoop goede en degelijke boeken zooveel mogelijk te laten lezen; voor de armen gratis. i Lokalen: Nieuwe Groenmarkt, geopend eiken Woensdag het geheele jaar, eiken Vrij dag vanaf 3 October tot" April, des avonds van 754 tot 9 nur. Schoterkwartier bij de kerk, geopend eiken Vrijdag vanaf 19 September tot April des avonds van 8 tot 954 uur. Antboniestraat, Zusterschool, geopend el- ken Woensdag vanaf 10 September tot April 'des avonds van 754 tot 9 uur. Dagelijksch Bestuur: C. H. J. de Graaff, President; P. J. v. Kessel, Plein 5, Secretaris; 9. Jansen Hendriks, Penningmeester. HaarJemsch Brokkenhiiis. Doel: Allee wat overtollig of onbruikbaar geworden is in de huishouding aan de lief dadigheid dienstbaar te maken. Ieder van welken godsdienst ook kan voor luttelen prijs koopen op Dinsdag, Donderdag ?n Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Het Bestur bestaat uit de heeren A. H. J- Nieberg, President; P. Honoré-Metz, Secreta ris, Schotersingel 77a; J. Olifiere, Penning meester en A. F. H. v. d. Vaart ft. K. POLITIEKE PROPAGANDACLUB „SINT PETRUS." SCHOTEN. Zij is opgericht tot bijstand van het be- gtunr der R. K. Kiesvereeniging te Schoten '(stadsgedeelte) en stelt zich ten doel de ver hooging der politieke kennis en actie onder Katholieken te Schoten (stadsgedeelte). Dit doel tracht zij te bereiken door: A. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; B. het deelnemen aan practische verkie- zingswerkzaamheden; C. lud opwekken tot toetreding als lid der R- K. Kiesvereeniging. Het bestuur is samengesteld als volgt: Sleeker, voorzitter, Billitonstraat 22; J. D. ,v. Wieringen, secretarie, Gen. Cronjéstraat 115rood; Th. van Geldorp, penningmeester, Rorneostraat 15, waar zich ten alle tijde nieu we leden kunnen aanmelden. Propaganda-club Leo XIII, Hillegom. Het bestuur bestaat uit de heeren M. W. Ruigrok, Loosterweg III, voorziter; J. v. d. Linden, Mariaetraat, secretaris; Jac. v. Leeu wen, Krochtstraat, penningmeester. lederen Zondag van 10UK nur zitting retraiten-fonds hij den heer Balvers. Leden kunnen zich aanmelden bij het bestuur. Eerbied in Gods Huis.' Noordwükerhout. Het doel is hetzelfde als de Haarlemsche vereeniging van dezen naam (zie boven). Ook hier wordt de aanmelding van nog vele leden op prijs gesteld. Dagelijksch bestuur is: L. v. d. Linde, voor- filter; J. Turenkout, secret ar i s-penningm. Afdeeling HAARLEM. Bondsgebouw Smedestraat 23 Zondag 2 November. Bakkers. Maandag 8 November. Ondersteunings fonds. Cursus van 8 uur tot half 10. Dinsdag 4 Nov. Bestuursvergadering Timmerlieden. Vergadering Handels- en Kam toorbedi enden. Woensdag 5 Nov. Vergadering Kleer makers. Donder dag 6 November. Rederijkere. Arbeidsrecht. Vrijdag 7 Nov. Patroonsfeest, plechtig Lof met feestpredikatie in de parochiekerk van den H. Jozef, Janestraat, 's avonds half 9._ De leden worden dringend verzocht allen dit plechtig Lof bij te wonen. Zaterdag 8 Nov. 8 nur Hulpspaarhank Schoterkwartier. Half 9 spaarkas St. Nicolaas (winterprovisie). Spaarbank. Steuncomité. In schrijving eoöp. bakkerij. Bibliotheek. Mededeeiingen. De jaarfeesten zullen plaats hebben op Zon dag 9, Donderdag 13, Zondag 16, Donderdag 20 en Zondag 23 November. De leden worden verzocht gebruik te ma ken op den datum, zooals op het toegangsbe wijs is vermeld en weten dat niet meer dan twee personen op elke kaart zullen toegelaten worden; volstrekt geen kinderen. Dameskaar- ten tot een beperkt getal verkrijgbaar bij den concierge aan het Bondsgebouw en niet bij bestuursleden. Namens het Bestuur, A. L. VOLLAERTS, Secr. Afdeeling OVEltVEEN en Omstreken. Zaterdag! Nov., des avonds van half 8 tot half 9, zitting Spaarbank. Geen Spaarkas. Woensdag 5 Nov. des avonds ten 8 uur, vergadering van de onderafd. St. Isidorns, in het lokaal hij de Eerw. Zusters. Aller op komst gewenscht, Namens bet Bestuur, Afdeeling SCHOTEN en Omstreken. Woensdag 5 Nov. '6 avonds 8 uur ver gadering spaarkas St. Antonius van Padua. De leden der spaarkas worden bij deze er aan herinnerd dat deze vergadering verplichtend is tegen boete van 10 cent. Zondag 9 Nov. Patroonsfeest. De H. Mis te half 8 zal worden opgedragen voor de le vende en overleden leden der afd. Schoten en Omstreken. Generale H. Communie voor de bondsleden. Deze worden verzocht, getooid met insigne, tot de H. Tafel te naderen. 's Avonds half aclit eerste avond van het jaarfeest. Opgevoerd zal worden door de H.H. rederijkers „het Onze Vader", drama in 3 be drijven; daarna „Een Jood in de klem", blij spel in 2 bedrijven. Ook zal de zangvereen. Caecilia haar medewerking verleeuen. Door bet groote programma zal precies half acht worden begonnen. Toegang voor degenen die op hun diploma een oneven nummer hebben (met een dame). Tweede uitvoering Zondag 36 November. Namens het Bestuur, CHR. HUI.TBOOM, Voorz. B. BURGER. Secret. Afdeeling KROMMENIE en Omstreken. Secretariaat: Van Hoogendorpstraat 30. Zaterdagavond, van 7—8 uur, in bet Vereenigingslokaai zitting van de spaarkas en van 8nur bibliotheek. Zondag 9 Nov., 's middags 5 uur, drie- maandelükselte vergadering van de Spaarkas St. Thomas van Villanova, in het vereeni gingslokaal. Ook niet-leden hebben toegang, mits zij hoofd van een gezin zijn. Tevens wor den bestuursleden en boden om half 5 ver wacht. Zondag 9 Nov., om 4 uur propaganda- vergadering St. Victor, Afd. A, met als spre ker den heer R. P. Hnlseman. Zie verder vol gende week. Namens het Bestuur, S. VROUWE, Secr. Afdeeling ZAANDAM. V r ij d a g 31 Oct. Vergadering afd.-bestuur, 's avonds om 8 ffur. Z o n d a g 2 Nov. groote propaganda-verga- deringdering van fabrieks-, haven- en trans portarbeiders, 's avonds 8 uur iu bet gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Toegankelijk voor allo R. K., zoowel dames als heeren. Als spreker zal optreden de WelEd. heer W. Mooijman, van Rotterdam. Namens het Bestuur, P. J. JANSEN, 2e Secr. Afdeeling HEEMSTEDE. R. K. Vereenigingsgebouw. Zo nd a g 2 Nov. 1154 tot 12 uur Bibliotheek. Dinsdag 4 Nov. Repetitie Harmonie St. Michaël. Donderdag 6 Nov. Repetitie Gymnas tiek ver een igi ng. V r ij d a g 7 Nov. Repetitie tooneelvereen. Mededeeiingen. De leden der tooneelvereeniging wordeu beleefd verzocht om stipt de repetities te vol gen en niet dan om hoogst noodzakelijke re denen aeze te verzuimen. Namens het Bestuur, TH.TELLING S, 2e Secr. Afdeeling BENNEBROEK en Omstreken. Woensdag 5 Nov. 's avonds om 7 uur, huishoudelijke vergadering, waarin als spre ker zal optreden de Weleerw. heer P. Cielon, kapelaan te Hillegom. Tevens halfjaarlijk- sehe rekening en verantwoording van den penningmeester. Wegens de belangrijke agenda worden alle' leden dringend verzocht aanwezig te zijn. De feestavonden zullen gehouden worden op Donderdag 6 Nov. voor de leden en hun dames, die op vertoon van hun in orde zijnde contributiekaart toegang hebben, en op Zon dag 9 November op do gewone voorwaarden voor het publiek. Aanvang op beide avonden 7 uur precies, opening der zaal half 7 nur. De heeren controleurs en commissarissen van orde worden verzocht op hun post te wil len zijn. Programma's a 5 cent zijn verkrijgbaar in de zaal. St. Jeroen. Vrij d a g 7 Nov. 's avonds om 7 uur, ver plichte huishoudelijke vergadering van de Bloemistwerkliedenvereen. St. Jeroen. Zon der gewichtige redenen zijn alle leden ver plicht deze vergadering hij te wonen. Namens het. Bestuur, T. VAN RA KEU. Secr. Aftieenng ubssb. Woensdag 5 Nov. Om 7 uur h.h. verga dering van St. Isidorns. Punten van behan deling: 1. Concept reglement 2. Wet landver- sohaffing voor landarbeiders en wat verder ter tafel gebracht zal worden. Namens het Bestuur, H. J. VAN TONGEREN, Secr. „Zie hier, Cressel," zei de chef, toon' ik op een morgen Scotland Yard, het bekende politie-bureau te Londen, binnentrad. „Wat dunkt u hierva.n? Het is voor u bestemd." Hij overhandigde mij een stukje dik, geel papier, waarop geschreven stond: „Detective Cressel, Scotland Yard. „Ik heb u niet vergeten, vriend. Binnen drie maanden is mijn tijd om en dan... G. Durrant." Ik bekeek het papiertje en zag toen den chef aan. „Een vrouw liet het, hier achter, ongeveer een uur geleden, geloof ik," zei hii, ziende, dat ik er niets van begreep. „Herinnert ge u den naam?"- „Durrant? Neen, ik kan hem mij niet herinneren." En toen, gelijk' een bliksemstraal, kwam de heelo gebeurtenis mij weer voor den geest. Niet slechts de man zelf, maar ook de omstandigheden, welke mij met hem in aanraking hadden gebracht, rezen plotseling voor mij op. Durrant, de smid. Het was vreemd, dat ik hem vergeten had. Ik herinner^ mij nu ]iet tooneel, dat bij zijn inhechtenisneming plaats had. Het was 'n lastige zaak met een misdadiger als hij om te springen, want hij had zich als een wan hopige aangesteld. Ik had hem in ©en hinderlaag gelokt en hem verzocht in zeker huis te komen. Hij kwam, en ik herinner mij de vreeselijke uitdrukking van zijn gelaat, toen hij zag, dat hij bedrogen was. Hij raasde en tierde en vocht als een tijger. Toen hij ten laatste geboeid op den grond lag, brak hij in een vloed van woorden los, mij smeeken.de hem een week of twee nog de vrijheid te geven. Hij zwoer mij, dat hij zich daarna zelf zou aangeven; de man vertelde, dat zijn vrouw stervende was en niemand naar haar omzag. Dat was alles heel goed en wel, doch ik moest mijn plicht doen. Onder het verhoor, terwijl ik mijn ge tuigenis aflegde, sloeg hij mij mot een on- heilspellenden, uitdagenden blik gade. Zijn donkere oogen, waarin verborgen haat gloei de, waren slechts eens van mijn gelaat af gewend. De man beschouwde mij blijkbaar als zijn doodsvijand. Hij kreeg vijf jaren gevangenisstraf. Terwijl de rechter sprak, vertrok er geen spier van Durrants gelaat, hij scheen ge heel ongevoelig voor zijn lot. Toen zag hij mij met bliksemende oogen aan en verklaar de op een zonderlingen toon, dat hij mij den een of anderen dag „wel krijgen zou." Ik nam mij voor, wanneer de vijf jaren om zouden zijn, goed naar hem uit te kij ken. De honderden andere gevallen, die mijn aandacht sedert dien dag hadden bezig ge houden, wischten de herinnering aan deze gebeurtenis uit..Ik had Durrant bijna ver geten, toen ik op de bovenvermelde manier aan hem werd herinnerd. Wat hij met deze waarschuwing bedoelde, of lioe li ij er in geslaagd was mij dit brief je uit de gevangenis t-oe te zenden, bleef mij een raadsel. Ik denk, dat liet ongeveer een week daar na was, dat ik op een avond door de glib berige straten naar huis wandelde, peinzen de over een lastig punt in een zaak, die ik juist onder handen had genomen. Plot seling hoorde ik van uit een der gangen een geluid, dat op kreunen geleek. Het was eon donkere, mistige avond en terwijl ik in den gang gluurde, kwam er een klein meisje naar veren. „Wat scheelt er aan, kleine?" vroeg ik, haar hoofd optillend en haar aanstarend. Zij hield de oogen volhardend op den grond gericht en snikte. Ik wachtte eenige seconden, doch ze zag niet op. „Hoe heet ge, kind?" vroeg ik, mij over haar heen buigende. „Kind mijnheer, antwoordde zo verlegen. „Geen anderen naam?" „Neen, mijnheer.'' Toen na een oogenblik voegde zij er aan toe: „Brassy's Kid." „Waar woont ge?" Ze schudde droevig 't hoofdje. „Geen thuis?" vroeg ik. „Neen, mijnheer." „Kom, dan maar met mij mee," zei ik, haar bij de hand nemende. Tot mijn verwondering bood zij geen te genstand. Ik nam haar mee naar huis cn vertelde mijn vrouw de keeie geschiedenis. Mijn vrouw gaf haar een warm bad, eten en drinken en bracht haar naar bed. Zij zou bij ons blijven en we noemden haar naar ons dochtertje, dat eenige jaren geleden gestorven wa3, Lucy. Ik deed al mijn. best baar ouders, indien ze nog leefden, op te sporen, dochzon der succes. Het eenige, dat mij wellicht behulpzaam zou kunnen zijn, was een klein, gouden medaillon, hetwelk we in Lucy's zak hadden gevonden. Do letters E. D. waren er duidelijk op zichtbaar. Ik deed het medaillon aan mijn horlo geketting, hopende, dat het mij wellicht in het onderzoek naar de ouders van het kind behulpzaam zou wezen. Zes maanden gingen voorbij en geduren de al dien tijd gaf Durrant geen teek en van leven. Ik zag hem niet, en hoorde niets van hem. Ik had een gewichtige zaak aan de hand - een juweelendiefstal en werkte samen met mijn collega Ridgeway. Overdag waren we meestal bezig verschil lende zaken met elkander te vergelijken. Op een namiddag ontving ik een telegram van hem, waarin hij mij verzocht hem om zeven uur 's avonds op de tweede verdie ping van een huis in het Bethnal Green- district te bezoeken. ik maakte ae gevolgtrekking, aat nij de een of andere ontdekking had 'gedaan en besloot dus e.r heen te gaan. Toen ik op de plaats mijner bestemming k!wam, zag ik', dat ik de eerste was. Toeü ik de tweede verdieping bereikte, zag ik een deur, die half open stond, en gluurde naai* binnen,. De kamer scheen slechts een tafel en eenige stoelen' te be vatten. Zij was verlicht door een kaars en het kwam mij voor, dat Ridgeway dit ver trek' uitsluitend voor onze bijeenkomst had in orde laten brengenj. Ik had nog geen vijf minuten gewacht, toen ik iemand dc trap hoorde opkomen. De deur werd opengestootcn en een man trad binnen:. Met één oogopslag zag ik', dat het. niet Ridgeway maar.. .Durrant wasi In een oogwenk had hij do deur gesloten en het slot omgedraaid. Toen zag hij op mij neer, en indien ik ooit moordlust op iemands gelaat heb gelezen, dan was het toen! Ik zag hem vlak in de oogen en hij mij. Er werd geen woord gewwisseld. Hij had mij denzelfden strik gespannen als ik liem jaren geleden. Hij schoen het niet noodig te oordeelcn mij mét zijn be doelingen omtrent mij bekend te maken. Ik tastte naar mijn revolver en ontdekte tot mijn onuitsprokelijke.il schrik, dat ik hem niet bij mij had. Toen zag ik Durrant een mos te voorschijn halen. Ik wachtte hem niet af, doch sprong naar voren. De worsteling nam een aanvang. Ik herinner mij, dat toen we de kamer bijna rond geweest waren, wc beiden vielen en do strijd werd voortgezet. Ook herinner ik mij, dat Durrant mij bij de koel greep. Ik sloot de oogen, vreezcnrlo, dat mijn laat ste uur had geslagen. Plotseling hoorde ik Durrant een kreet slaken en hij liet zijn vingers van mij los. Ik zag op; zijn oogen waren op mijn hor logeketting gevestigd. „Hoe komt gij. daaraan?" hijgde hij. „Waaraan?" „Aan dat medaillon 1" „Help mij op en ik zal u alles vertellen." Op een stoel gezeten vertelde ik hem de geheele geschiedenis. „En waar is zij nu?" vroeg hij, toen ik mijn verhaal had geëindigd. „Thuis," antwoordde ik,' „mijn vrouw wil niet van haar scheiden." „Kom mee," riep hij met schorre stem, „om 's hemels wil, breng mij spoedig bij haar!" De volgende seconde hoorde ik hem <ie trappen afhollen en volgde ik liem zoo snel mijn beenen me konden dragen. Toen ik hein op straat had ingehaald, mompelde hij: „Zc moet het zijn haar moeder moet liet haar gegeven hebben, arme kleine Ncsta." Toen wij mijn huis bereikten, waren de kinderen bozig met bun avondeten, de kleine Lucy die er gelukkig uitzag in hun midden. Ik ging 'naar mijn vrouw toe cn fluisterde haar eenige woorden in het oor. Durrant stond met den rug naar den muur en staarde Lucy met vurige, smachtende oogen aan. Toen kwam er oen onderdrukte kreet van zijn bevende lippen: „Ne-sla,i" Ik zag naar het kind. Haar groote brui ne oogen waren vol verwondering met een half angstige uitdrukking op Durrant ge richt. Toen veranderden haar trekken, ze gleed langzaam van haar stoel en vloog in zijn armen. Er zijn veel vreemde stadiën in het leven van een detective, waarvan de buitenwe reld weinig of niets hoort. Doch ik ge loof, dat de vreemde positie, waarin ik mij ooit bevonden heb, was, dat ik dien avond vriendschappelijk het avondeten gebruikte met den man, die een paar uren te voren getracht had mij te vermoorden. Durant had het meisje op zijn knie en sprak met haar, liefkoosde en omhelsde haar telkens en tel kens weer. Toen kuste Nesla zooals haar vader haar noemde allen goeden nacht en ging naar bed. Durrant volgde haar met de oogen. totdat ze uit liet gezicht was. „Zij moet liet nooit weten," fluisterde hij. „Neen," zei mijn vrouw met nadruk, „nooit." Zij stond op en duwde mij op zij alsof ik haai* in den weg stond. „O, die vrouwen 1 Ze ging naast don ge wezen gevangene zitten en ging recht op haar doel af. Ze vertelde hem, dat ze geloofde, dat God zijn kind had gadegeslagen en bewaakt, op dat haar vader, om harentwil, in het ver volg een beter leven zou leiden. Ze toonde hem een jurkje, dat ze bezig was voor Nesta te maken, en even later biggelden Durrant do tranen langs de wan gen. Op mijn woord, ik was zelf aangedaan, en had later liet genoegen, te- zien, dat Durrant een beter leven ging leiden. (N. K.) VERLEGEN KINDEREN. B. schrijft in „Moleschott": Het gaat met de opvoedkundp als met de poli tiek. Iedereen spreekt er over mede, ieder meent, dat hij er verstand van heeft en dat zijn opvat tingen en zienswijzen de juiste zijn. Op beider lei gebied treft men fanatici aan, zoowel als lieden, die meenen, dat alles wel vanzelf terecht zal komen; op beiderlei gebied staan ook vaak de beste stuurlui aan wal. De geneeskundigen staan lang niet onver schillig tegenover de opvoedkunde of zooals de onderwijzers dit bij voorkeur noemen pae- dagogie. De opvoeding staat immers in nauw verband met de lichamelijke en geestelijke hy giëne der kinderen en herhaaldelijk wordt den arts om advies gevraagd. Voor eenige maanden werd mijn raad inge wonnen voor een kindje, een meisje van 4 jaar, omdat het zoo verlegen was. Het is duidelijk, dat dit euvel niet te bestrijden is door een mid del uit onze nationale en internationale apothe ken, noch door afwasschingen, diëetregeling of door onze natuurkundige geneeswijzen. Het eenige wat te doen viel was de oorzaak op te sporen van die verlegenheid, om dan te trach ten die oorzaak te verwijderen. Op mijn vragen vernam ik, dat het meisje niet altijd verlegen was, tegenover de familie was er geen sprake van en tegen enkele bezoekers was zij zelfs be paald vrijj soms reeds BIJ 'dë eerste Kennisma king. Tegenover andere kennissen was haar ver legenheid echter zeer groot, ook indien zij hen veelvuldig ontmoette. Ik heb den ouders toen gezegd, dat dan zeer waarschijnlijk de oorzaak der verlegenheid var» hun kina te zoeken was niet in den gezondheids toestand van hun kind, niet in hun opvoeding, maar bij die andere kennissen. Dat dit inder daad het -geval was, heb ik hun aangetoond, toen een paar weken later de mama jarig was. Ik ging ook feliciteeren en Toontje (zoo heet het meisje) kwam naar mij toe, vragendZeg. mijn pop is ziek, ze wil niet eten, wil je ze effies beter maken? Ik behoefde aan mijn belofte, dit eens te probeeren, geen gevolg te geven, want Toontje zag een bak met taartjes rondgaan kreeg zelf ook een taartje op een bordje en ging er mede aan een tafeltje staan, netjes met eeri lepeltje etend. Ze at netjes, maar zc had toch een tafeltje uitgezocht, dat tegen den muur stond, zoodat zij met haar gezichtje van alle bezoekers afgewend was. Ik vond niet, dat dit voor een kind van 4 jaar van bijzonder groote verlegenheid getuigt. In stil genot zou zij haar taartje echter niet kunnen gebruiken. Nauwelijks was het eerste hapje in haar mondje verdwenen of een der be zoekers, de heer J., kwatn bij haar staan en vroeg heel vriendelijk„Krijg ik een stukje van je?" Het meisje antwoordde, ofschoon de vraag nog een paar maal herhaald werd, niet en at rustig verder. Wellicht werd zij er toch wat on rustig door en doe bezoeker merkte op: „wat is Toontje toch verlegen, mevrouw!" Een tweed, bezoeker vond dit ook en nam het schoteltje, met taartje en al, een oogenblik voor Toontje' neus weg, zeggend: „nu zal ik het verder op eten." loontje zei niets, haar mama zei niets maar ik zeide wel iets. ja mevrouw, zeide ik, ik ben het volkomen inet de heeren eens. Weet u wel, wat de heeren zelf geantwoord zouden hebben toen zij reeds 4 jaar oud waren? Zij zouden als volgt gespro ken hebben: „Mijnheer! Het gebruiken van een taartje i voor mij een groot genot, hoogere aspiraties- een verhevener levensdoel heb ik nog niet leeren kennen, mijn leeftijd zal u dit verklaren. Ik zal echter mijn genietingen voor een oogenblik on derbreken om uw vraag te beantwoorden. Er zijn twee mogelijkheden, óf uw vraag is ernstig gemeend óf ge hebt er een grap mee bedoeld. Wat het eerste geval betreft moet ik doen op merken, dat ge zelf een taartje voor u hebt staan. Eet dat eerst op en vraagt, als ge nog meer blieft, er nog een aan mama; ze beeft er nog veel meer en ze zal het u vast niet weige ren, want ge zijt groot en bovendien op visite. Ik ben klein en niet op visite en krijg zeker slechts één taartje, zoodat er geen termen aan wezig zijn om aan uw verzoek te voldoen. Gie rig ben ik echter heusch niet, ge kunt dat aan de dienstboden vragen en ik zou gaarne bereid zijn u een stukje van mijn taartje te geven, als gij zelf niets hadt en het gaarne lustte. De vraag of wij wel van hetzelfde lepeltje zoude-:: eten behoef ik thans niet te behandelen. „Is uw vraag als een grap bedoeld, dan moei ik zeggen, dat ik het heelemaal niet grappig vind. Gisteren is mij dit taartje reeds beloofd, den ganschen ochtend lieb ik mij er op ver heugd, zoodat het mij niet aangenaam is, thans gestoord te worden. Hoe zou u het vinden ais gij voor een ganschen dag s'echis één sigaar had, u veel genot van het rooken van die sigaai voorsteldet en iemand, die er veel meer had, i* telkens vroeg: geef mij haar?" Toontje was onderstusschen weer aan het etc. gegaan, maar stond nu een eindje verder, om dat een vriendelijke oude heer haar verleger, beid wenschte te overwinnen door telkens ine hard, maar ook niet heel zacht, aan haar krul len te trekken. De deur ging open en een darm kwaal binnen. Dag Toontje, zeide ze, zie ik j< nu eindelijk tens, maar kind, wat heb je ter. prachtige krullen; mag ik er eentje hebben, in toe, geef mij er een, ja hoor, straks neem ik ei een mede, ik heb een schaartje in mijn zak Toontje zei niets, Toontje werd verlegen ge noemd en Toontje bleef men verlegen noemen toen een tweede de bloote beenen en een derd: de lievelingspop beloofde mede te nemen. Toon tje zei zelfs niets toen een zakschaar voor dei- dag kwam, welke dreigde de pruik van een poi af te knippen. En Toontje was verlegen tegen over alle andere bezoekers, ook al hadden zi nog niet beloofd iets mede te nemen. Het was voor mij een genoegen, toen het kind eindelij! in een andere kamer mocht gaan spelen. Toen ik weg ging behoefde ik de mama nieis meer te zeggen. Zij begreep, dat de verlegen heid van haar kind zeer goed verklaarbaar was door het, zeer zeker heel goed bedoelde, maai ontactische optreden .der kennissen. De vriend schapsbetuigingen van vele mensclien tegenove: kinderen, zelfs hun bewijzen van hartelijkheid kunnen niet anders dan als plagen gequalifi ceerd worden, hoezeer ook de bedoeling een ge heel andere is. Wij, groote menscheu, moeten het vertrouwei cn het hart der kinderen trachten te winnen wanneer dit mislukt en de kinderen verlegei zijn, is dat onze schuld door onze verkeerde o vaak ook te groote of te plotselinge vriendelijk heid. Wie er eens op letten gaat staat verbaast over de vele dwaze vragen, die veelvuldig aai kinderen gesteld worden. Alle kleedingsttikken alle lichaamsdeelen worden cadeau gevraagd Mag ik dit, mag ik dat hebben? Hoe kon je aan die hoed? Van wien heb je die dikk- kuiten? Van wie heb je die mooie schoenen Mag ik die hoed eens op hebben, als ik uitga' Mag ik dien bal? Mag ik dat handje opeten' Zal ik je eens prikken? Feitelijk mag men tevreden zijn als de kin deren daardoor alleen maar verlegen en nie angstig worden, d. w. z. de verstandigste parti kiezen, zwijgen en zich er niets van aantrekken Dat ook tegenover andere mensclien minde toeschietelijkheid getoond wordt kan daardoo verklaard worden. Dit euvel zal met toenemin- van den leeftijd afnemen. EEN HOOGOVEN-STATISTIEK. De moderne hoogovens zijn echte monsters Volgens de „Iron and Steel Institute" lever elke hoogoven in Amerika tegenwoordig gemid deld 95000 ton gietijzer per jaar. Een Duitsch hoogoven levert niet minder dan 65000 tor een Belgische 50,000, een Fransche 37000 to* en een Engelsche 30,000 ton gegoten ijzer. In 1900 waren deze getallen nog: 60,00 ton voor de Vereenigde Staten, 31,000 ton voo Duitschland, 27,000 ton voor België, 22500 to voor Engeland. 20000 ton voor Frankrijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 27