Verknopingen, Boel huizen enz, NIEUWS UITOEN OAüTKtK BUITENLAND. frortcO van zatst vwh> v KORT OVERZICHT. iWttÊZuaiO&n. itoord» „De SurIia*«ito hieuwe amnmers, in „De Kroon" ver IN DEN SCHOUWBURG. 377/19. Als er ««it gelachen ie in den Schouwburg, ian Zaterdag, toen de dolle klneht 777/10 door ie Rotterdammers werd gegeven. Sally Da- 'idsohn (van der Lngt Melsert) had wel het eeuwenaandeel van 't onafgebroken gelach, {at vaak tot een schaterend gejuich steeg, op n geweten. Wel, 'twas om tranen te lachen, toe van der Lngt Melsert de typische uit- liukkingen van een ge wiek sten jodenjongen in al hun frissche levendigheid wist weer te teven, en ook Henri Polman als de „Com- tierejenrat" gaf een uniek type. Als de Itot- Wdammers met deze onschuldige maar ver- rermakelijke klucht nóg eens komen, krijgen te een propvol huis enwéér een reuzen- rncces zooals Zaterdagavond! „DUIMPJE EN DE WILDEMAN". Gistermiddag was de schouwburg aan den ïansweg zoo goed als gevuld met kinderen, lie hier eenige uren doorbrachten om te ge- iieten van de opvoering der aardige operette ^Duimpje en de Wildeman". Deze voorstel- ing werd gegeven door het hier welbekende frezelscbap ,van mevrouw HopmanKwast lit Amsterdam. De kleinen, en ongetwijfeld ook de bcge- foidende grooten, hebben zich kostelijk ver maakt. Niet dat het sprookje zoo aan den i - >olijkeu kant was, integendeel, de lotgeval- Lu viu» Klein Duimpje en zijn broeders wa ren van een te griezeligen aard om zulks te fijn, n aar zij genoten van de mooie tooneelen Sic te zien werden gegeven en van de prach tige ekctriswwe lichteffecten, waarmede de regisseur uiet zuinig was. Wij achten den inhoud van het sprookje zoo bekend, dat wij hiervan geen opgave meenen behoeven te doen. De voorstelling gaf deze fcetronwelijk weer, en bovendien nog een aan vulling door een groot koor van bekoorlijke boschnimfen, die de kinderen in het bosch op hun zwerftocht vergezelden en bescherm den Zij voerden, in lieve costuums, een.ge Qiooie dansen uit en zongen fraaie twees te in- Oiige liederen, die alle zeer goed ingestu deerd warei Dit zijn wij trouwens van mevr. hopman—Kwast gewoon. Zij laat niets uit voeren of het is er terdege in. De muziek, die lang niet onverdienstelijk is, en door deze dame geschreven, werd door haar leerlinge, mejuffrouw Marie Wagner, met vaardige hand op de piano gespeeld. De kinderen amuseerden zich uitstekend en applaudisseerden na elk bedrijf zeer druk. Mevrouw HopmanKwast dirigeerde zeil. Naar wy vernemen, komt dit gezelscnap waarschijnlijk een volgende keer met „Hans in Grietje", welke operette thans in studie is. LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING. Zaterdagavond had Jong Haarlem, voor dezen keer bestaande uit de schoolverenigingen van Gymnasium en H. B. S., zijn diensten geboden ten bate der Tuberculose-bestrijding. Dezelfde uitvoering, welke de vorige week was gegeven en waarover wij toen met bijzondere waardeering gewaagden, werd nu nog eens ver toond, met het doel om de baten, die zij opleve ren, te bestemmen voor het Lighalfonds. De Kroonzaal was goed bezet, ofschoon men re voller zou gewenscht hebben, en de opvoering slaagde wederom uitstekend. Hetzelfde program- tea werd ten tooneele gebracht en wederom jogstten alle meewerkenden een verdiend succes. Het muzikale gedeelte deed de executanten we- lerom kennen als uitmuntende dilettanten-musici, die onder uitnemende leiding, zeer veel schoons Weten te praesteeren. Het applaus was ten volle rerdiend. „Buiten Werken", het kluchtspel van Mr. J. O. L. Nolst Trénité, had veel bijval; de acteurs In dit stukje tooiieelwerk deden het allen uit stekend. Ook „1807" werd wederom prachtig in de puntjes gespeeld. Hulde verdienen daarvoor 'n het bijzonder de uitvoerders en de regisseuse. uej. Ida Motlinger. riet was een aardige en, hopen wij, voor het Lighalfonds voordeelige avond. GEMEENTEZAKEN. Personalia. Voor onderwijzer aan d»school voor U.L O. i. worden aanbevolen de hoeren: H. Boon, cJouda; H. Bonder, Enschedé; A. Bongers, te Sou da. Electjriüchc stroomlevering aau dc E.N.E.T. en uitbreiding der Electrisehe Centrale. Dc c.ukctmchc Spoorwegmaatschappij heeft aau den gemeenteraad don wfensch te ken nen gegeven, dat zij stroom weiischt te be trekken van de gemeentelijke centrale ten behoeve vau haar heilrijk op de lijnen ten wes ten van de A msterdamsche Poort. B. en W. zijn omtrent deze levering in yverleg getreden met de directie der E.S.M. en bieden den Raad een ontwerp-overeen- feomst ter goedkeuring aau. Het gevolg hier van zal zijn dat de Electrisehe Centrale der Irams aan de Leidscbe Vaart vervalt en ver anderd wordt in een convertorstation. Komt deze overeenkomst tot stand, dan zal ie gemeentelijke electrisehe centrale uitge breid moeten worden, hetgeen toch vroeg of nat zou moeten gebeuren, maar dan ver- rröfegd wordt Het turbine-vermogen moet net een eenheid van 3660 K.W. worden ver- tueerderd. Sluit de E.S.M. aau met 600 K.W., Jan wordt het beschikbare vermogen met 1400 K.W. vergroot. De kosten der voorgenomen uitbreiding vorden op 140,000 begroot, welk crediet B. in W. bij den Raad aanvragen. De overeenkomst tot stroomlevring aan de £.S.M. houdt o.m. in, dat de maatschappijen dch verbinden per contraetjaar 8 pet. te be talen van de aaniegkosten van de kabclaan- duiting aan de remise op de Leidsche Vaart. De gemeente zal leveren draaistroom van t.a. 6000 voit spanning en 50 toeren per se- tonde. De prijs der electriciteit is 5.13 cent t>er kilowattuur als de prijs der steenkolen 1 10 tot 12 pei last bedraagt. Voor elk volt <0 cent meer of minder per ton wordt de prijs /net 0.013 verhoogd of verlaagd. De duur der Overeenkomst is 15 jaar, gerekend van 1 Juli 1914 af. De maatschappij distribueert zelf. De llectriciteit door de gemeente geleverd van 1 Juli 1914, wordt aan de maatschappijen be rekend tegen 3 cent per K.W.U. Concessie E.N.E.T. Door de E.NJ5.T. is medegedeeld dat zij de haar verkende concessie voor het leggen van een tramlijn over den Verspronckweg naar Bloemendaal aanvaardt. B. on W. bieden nu ^eneeiuaBg aan ai> re o*e»eie-voos «aas den voor die lijn. Deze verschillen weinig van de reeds bestaande concessie-bepalingen voor andere lijnen, door de E.NJE.T. geëxploiteerd. De tramlijn loopt langs Schotersingel, Ver spronckweg, Korte Verspronckweg tot de ge meentegrens met BloemendaaL Door deze laatste gemeente is reeds concessie verleend voor het gedeelte onder Bloemendaal. De con- eessie geldt tot 81 December 1950. Dan kan de lijn door de gemeente worden overgenomen. Het tarief mag niet meer bedragen dan 7% eent per rit van 't Stationsplein tot de grens der gemeente of omgekeerd en voor tweerittenkaarten, met reolit. van overstappen op de Ceintuurbaan of op de lijn Haarlem Bloemendaal, een tarief van 10 cents. De maximum-snelheid is bepaald op 15 KAT. per nnr. Er mogen uitsluitend personen vervoerd worden. De vaststelling der stopplaatsen ge schiedt onder goedkeuring van B. en W. Zij mogen koogsten 250 meter van elkander ver wijderd zijn. Teruggave van te veel betaald Duinwatergeld. B. en W. stellen voor aan de N. V. Chemi- grafische Kunstinrichting „Polygraph", een be drag van f 528.17 terug fe betalen wegens te veel betaald duinwatergeld over de jaren 1909, 1910 en 1911. Uitbreiding personeel Lichtfabrieken. B. en W. stellen voor een opzichter aan te stellen bij het onderhoud en de uitbreiding van de gebouwen bij het bedrijf der gemeente-lichtfa briek op een jaarwedde van 900 tot f 1300 en bij het electriciteitsbedrijf een ingenieur aan te stellen op eene jaarwedde van f 1500f 2500. B. en W. stellen voor den voor de eerste functie le benoemen vakman, die reeds geruimen tijd in gemeentedienst is, aan te stellen op een jaar wedde van f 1000. Concessie N. Z. H. T. M. Den Raad wordt ter goedkeuring aangeboden een gewijzigd plan voor de tramlijn Verwulft Zijlweg. De aanleg van de tramlijn, waarvoor reeds concessie verleend is, geeft aailleiding tot zeer groote bezwaren. De wijziging bevat vooral het leggen van enkel spoor, inplaats van dubbel spoor tot aan de grens der gemeente Bloemen daal. GESCHENKEN VOOR HET GEMEENTE ARCHIEF EN HET FRANS HALS MUSEUM. Door Mr. A. W. Thöne zijn aan de gemeente voor het archief de volgende voorwerpen ten ge schenke aangeboden, afkomstig van zijn groot vader, den heer M. N. Beets: stukken betreffende het Pietershuis, stukken, betreffende het Sint Jo ris Proveniershuis, overblijfsel (17 October5 Dec. 1805) van het notulenboek der. commissaris sen van de Neringen en Hanteeringen 1805 1808, met bladwijzer. Voor het Frans Halsmuseum: Bos van de buurt van de Koningstraat; Hof van den knecht van de Buurt, aldaar; een apothekersblok, om recepten op te schrijven. Verder zijn voor het Frans Hals-Museum aan geboden Een met asch en dergelijke saamgesmolten klomp tin; een ijzeren knoopje of kraal; een oude ijzeren sleutel; een oude koperen cent; zes wit- aarden tabakspijpjes (drie gaaf en drie met ge broken steeltjes)eeij rood aarden melkpannetje, verglaasd met handvat; een verglaasd grijs-aar den kannetje zonder hals en oor; gedeelten van een rood-aarden, niet verglaasd deksel eener doofpot. Alles te voorschijn gekomen op het ter rein der infanteriekazeme, vroeger Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente. De gemeente-archivaris en de commissie van bijstand voor het Frans Hals Museum acfvisecren deze geschenken te aanvaarden. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDSBEURS TE OBERHAUSEN. In een motiveering om aan de Nederlandsche Arbeidsbeurs le Oberhausen een subsidie van f 100 toe te kennen geeft de voorzitter der Fiaar- lemsche Arbeidsbeurs ook aan welk voordeel de Haarlemmers van die beurs trokken in het jaar 1912. Door bemiddeling dier Arbeidsbeurs werden in Duitschland 39 Haarlemmers geplaatst, nl. 14 metaalbewerkers, 15 fabrieksarbeiders, 5 als los-werkman op een zeche; 3 loodgieters en twee schilders. Tot en met September werden dit jaar 17 Haarlemmers geplaatst. Bovendien worden aan velen inlichtingen verschaft en wordt steun verleend. De begrooting der Beurs voor 1914 wordt ge steld op f 7100, waarvan het Rijk f 6000 be taalt, Amsterdam f 500, den Haag f 250 en Arnhem f 200. JONGELIEDEN GEHEEL-ONTHOUDERS- BOND. De afdeeling Haarlem van de Jongelieden Geheel Onthouders Bond geeft Zaterdag a.s. een propaganda-feestavond in de Schouwburgzaal „De Kroon" met medewerking van het Geheel- ónth. Zangkoor „Kunst Adelt",den heer Meijer van Creveld, viool, te Amsterdam; mej. T. de Graaf, begeleiding, Amsterdam, terwijl de heer G. J. Zwertbroek, bondssecretaris, een propagan- da-rede zal houden. Ook zullen onder leiding van mej. v. d. Es te Soest Dolcroze's kinder spelen worden uitgevoerd. BEEN GEBROKEN. De 5-jarige B. S., wonende Bakkerstraat, is Vrijdagmiddag half zes door een groentenwagen overreden, waardoor hij een been brak. Per brancard werd de kleine naar bet Groote Gast buis gebracht. FIETSDIEFSTAL. In de Frans Halsstraat is Vrijdagavond een fiets gestolen van den banketbakker F. Z. .Zé stond eenigen tijd onbeheerd voor perceel 54. GARNIZOENSBERICHTEN. Aan den sergeant-ma joor-ins truc teur G. Wierda van het 10e reg. infanterie is de bron zen gesp voor 18 jaren trouwen dienst toege kend op 6 November. OUDERDOMSRENTE. Tot nu toe hebben zich hier ter stede 750 personen aangemeld om in aanmerking te ko men voor ouderdomspensioen. METSELAARSVEREENIGING. Hier ter stede is een socialistische metse- laarsvereeniging opgericht, onder den naam ,van „Door Verbroedering Verbetering". JöRFCOLLECTE. Morgéi» door ftet armbestuur der Ne- dcrlandsch-Israëlitische gemeente de jaarlijksche turfcoilecte langs de huizen gehouden. DE GEASPHALTEERDE BARTELJORIS- STRAAT. Zaterdag was men weer druk bezig met de reparatie van het asphalt in de Barteljorisstraat. De blokjes rijzen maar steeds, ondanks alle ge dane moeiten. Het moet, dunkt ons, 'n leerzame, maar ook kostbare proef wezen! HET INFORMATIE-BUREAU. Met ingang van Zaterdag is het informatie bureau der Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en Omstreken, aan het Stationsplein gesloten. BEGIN VAN BRAND. Gisterenmorgen 8 uur ontstond een begin van brand in perceel Spoorwegstraat 8, be woond door R. Petersen, doordat de gas slang van een gastoestel in brand geraakte. Met eenige emmers water werd het brandje gebluscht. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. Op verzoek vestigen wij nog eens de aan dacht op de lezing van Dr. H. Blink, van wege het departement Haarlem der Maat schappij van Nijverheid, hedenavond in de bovenzaal van „dc Kroon", te geven over het onderwerp «de ©economische ontwikkeling van Nedeiland en de ontwikkelingselementen der steden, in het bijzonder van Haarlem". Met het oog op de havenplannen is deze lezing actueel en belangrijk. Introducties zijn bij den voorzitter, den heer Vlaanderen, verkrijgbaar. BILJARTEN. De biljartwedstrijd tussehen de clubs Haar lem en Alcmaria i« geëindigd en gewonnen door Haarlem met 836 punten in de meerder heid. Alcmaria maakte totaal 2819 carambo les, Haarlem 3659. LICHTING DER MILITIE VAN 1914. Door Ged. Staten in de provincie Noord- Holland is het gedeelte bepaald dat elke ge meente in het aandeel per provincie Noord- Holland je dragen in do lichting der militie van 1914. Totaal heeft de provincie af te le veren 5G92 man. Er zijn 5921 loteiingén, zoodat dns maar 229 vrij zijn. Hiervan bedraagt net aandeel voor Haarlem 307 van de 319 inge schrevenen. Assendelft 19 van dc 20; Bennebroek 8 van de 8; Beverwijk 34 van de 36; Bloemendaal 21 van de 22; Castricum 10 van de 11; Haat- lemmerliede en Spaarnwoude 19 van de 20; Haarlemmermeer 108 van de 112; Heemskerk 21 van de 22; Heemstede 25 van de 26; Krom menie 10 van de 11; Limnien 6 van de 6; Scho ten 42 van de 4-1: Sloten 56 van de 58; Spaarn- dam 4 van de 4; Uitgeest 20 van de 21; Velseu 99 van de 103: West zaan 14 van de 15; Wijk aan Zee en Duin 16 van de 17; Zaandam 159 van de 165; Zandvoort 23 van de 24. Van de 619,ingeschrevenen in Zuid-Hol- land zijn 240 lotelingen vrij. Hillegom levert 27 van de 39 lotelingen; Lisse 30 van de 31; Noordwijk 36 van de 37; Noordwijkerhout 27 van de 28; Sassenheim 15 van de 16; Voor hout 7 van de 7; Warmond 11 van de 12. VERLOF. Ingekomen is een verzoekschrift van J. E. van Lieshout, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudeu drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Lombardsteeg no. 12. PROGRAMMA van de orgelbespeling in de Groote-of St. Ravo- kerk alhier, op Dinsdag 4 Nov. 1913, dee nam. van 12 uur, door den Heer Louis Robert. 1. Praeludium et Fuga C gr. terts, J. S. Bach; 2. Sonate über Luther's Choral Ein feste Burg 1st unser Gott, S. de Lange, Allegro mode rato, Andante, Lento (Recitativ) Fuga; 3. Clair de Lune, Sigfried Karg Elert. 4. Suite, Felix Borowski. a. Prélude, b. Toceato, c. Méditation- Elégie, d. Marchie Soiemnelle. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijC. Bocrce, Nicoiaas Bcetsstraat 1, een potloodhouder; W. de Haan, Pieterstraat 3rood, een dameshand- schocn; M. v. d. Kroft, De Clercqstraat 113, een rozenkrans; D. Heeres, Leidschestraat 98, een R.K. kerkboekje; M. Moonen, Wijde Geldeloozepad 21, een broche; W. Numan, Klein Heiligland 74rood, eon handkoffer; B. Visser, Teijlarstraat 14, een vingerring; J. Ai Metselaar, President Steinstraat 16, een portemonnaie; J. Stuman, Z. B. Spaarne 154, een stuk voering; E. van Latum, Lombard- steeg 3, een schoen; H. Vissers, Da Cos- tastraat, een lorgnet; W. J. O. Ohristiaan, Groote Markt 14rood, een zwart hondje; P. J. v. d. Endc, Oranjeboomstraat 144, een bruinzwart hondje; M. Smif, Romolenstraat 46, een zilveren horloge; G. Reitxalda, KI. Heiligland 77, een portemonnaie; Oo van der Linden, Liiuschotenstraat 1, een collier; G. J. ten Dan, Adriaan Loosjesstraat 17, een handtaschje; Bureau van Politie, een jon gensrijwiel; P. A. Ebbing, Lïnschotenstraat 4, een broche; C. W. Faas, Heerensingel 19, een etui met teekengereedschap; C. v. d. Molen, Ravensteeg 20, een nagelreiniger; O. van Luyken, Raaks 36, een broche; J. Zijp, Oranjeboomstraat 4, een breikous, Terrein Gemeéntereiniging, oen groote trekhond met halsband en ketting; L. Kracht, Zuid Pol derstraat 30, een paar dafrieshaudschoenen; M. Bonke, Gen. Bothastraat 53, Schoten, een leesboek, A. J. Duin, Ridderstraat 5, een portemonnaie; B. H. van Emmerik, K. Zijl straat 6, een beursje, F. de Graaf, Klein Heiligland 12rood, een damesiiorloge; J. Hu- et, Burgwal 43, een hamer; J. Bekooij, Ha- gestraat 9rood, een ijsmuts, J. Groeneveld, Eendrachtstraat 3,0 een. boxhond; W. v. d. Bosch, Gen. Joubertstraat no. 14, een over jas; D. Zemel, Adriaan Loosjesstraat 37, twee hoedenpennen. 1! A Hik A töulgjarijc eo Sea vife. Van betrouwbare zijde wordt gfetóeid, zoo ineldt Reuter uit Sofia, dat de Russische regeering te Sofia en Belgrado etappen ge daan heeft, tot herstel der diplomatieke be trekkingen tuesehen Servië en Bulgarije, Servië verklaarde zich bereid, onmiddellijk de betrekkingen te hervatten. Het antwoord van Bulgarije zal waarschijnlijk eenigen tijd uitblijven, daar dit land waarschijnlijk het hervatten der betrekkingen afhankelijk zal stellen van zekere waarborgen voor goede behandeling" der Bulgaareclie bevolking in Macedonië. 't Begint dus langzaam aan rustig te wor den op den Balkan. De onderhandelingen tussehen Grieken land en Turkije beginnen ook op te schie ten en nu schijnt het, dat Bulgaren en Serviërs definitief den vredestoestand zullen bestendigen. Hoelang zal 't er nu rustig blijven? ZUID-AFRIKA. Aftreden van Botha. Naar uit Kaapstad aan de „Daily Tele graph" gemeld wordt, wint meer en meer de meening veld, dat generaal Botha binnen kort als minister-presktent zal aftreden, ten behoeve van een politicus, die in staat zal zijn de eenheid in de Zuid-Afrikaansche par tij te herstellen. Het ie op het, huidig oogenblik onmogelijk te zeggen, of het gerucht gegrond is. De aanhangers van 'Hertzog hechten er geloof aan, temeer daar zich onder de voorstan ders van Botha een vrij sterke strooming openbaart, die ten koste van alles de har monie in do partij wil horstellen. CHINA. Een samenzwering tegen den President. Te Peking is weder een samenzwering to gen Juan-Sji-Kai ontdekt, meldt de Tel. In liet vreemdelingenkwartier is n.l. een revo- lutionnair vermoord, op wien papieren ge vonden zijn, waaruit gebleken is, dat een nieuwe opstand tegen de huidige Chinee- sehe regeering op touw gezet werd. Huang- Hsin zou uit Japan terugkeeren en tot gene ralissimus benoemd worden. Wie den moord op den revolutionnair gepleegd heeft, is niet bekend. JE VERKOOPEN. Donderdag 4 November. HAARLEM Verkooplokaal Nassaulaan 10 uur Not. H. J. K. Yersfelt. Mak. J. J. C. Sarlet Verkoopiug. LISSE Hotel „De Witte Zwaan" 2 uur Not. Mr. L. J. van Stockum en J. Tuyme- laar Ycrkooping boereuhofste „Cate Zort> vliet". D.F< BALKAN. De rust keert langzamer hand geheel weer. ZUID-AFRIKA. Men verwacht, dat gene raal Botha zal aftreden als minister-presi dent. CHINA. Ei" is een samenzwering ontdekt tegen den president der republiek. SCHOTEN. Een aanrijding. Zaterdagavond is door do stoomtram, komende van /Santpoort, de melkwagen van den melkslijter P. W. van Soliio op het dorp Schoten totaal aan splin ters gereden. Ook de inhoud bestaande uit 120 liter melk ging geheel verloren. Wonder boven wonder liep het ongeval overigens goed af. Ook de hit bekwam geen letsel, door dat deze de spoorstok stuk sloeg en zoo doende gelegenheid kreeg om weg bo loopen. 130 liter melk ging verloren. Opgepast. Na de herhaalde gemoe delijke waarschuwingen, die onze politie ge wend is, to geven aan de overtreders dor rij wiel- en HiOtorwet, wordt, daar deze steeds in den wind worden geslagen, thans door de politie, nu met potlood en papier in do hand krachtig opgetreden, en menigeen loopt wel verdiend een bekeuring op. In verschillende straten wordt door de veldwachters extra con trole op do snoode overtreders gehouden VELSEN Debatingclub. Morgenavond zal de debatingclub alhier, wederom oen vergade ring houden. Gaarne sporen wij aan tot een druk bezoek aan deze ongetwijfeld belang rijke bijeenkomst. IJMUIDEN, De Zeeliedons taking. Zaterdag morgen zijn 14 stoomtrawlers met de vangst aan de markt gekomen, wat voor Zaterdag een grcot getal genoemd mag worden. De prij zen voor de visoh zijn tamelijk „stijf", doch gingen, in vergelijking met Vrijdag, toch eenigszins achteruit, wat hoofdzakelijk wel zijn zal omdat Zaterdag" niet tot de gun stige marktdagen behoort. De trawlers zullen alle bij do staking be trokken worden en dus gaan stilliggen. BLOEMENDAAL. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevon den en terug te bekomeneen halsketting aan de politiepost te Bloemendaal; een kinderhand- schoentje hij J. J. v. Beem, Binnenpad 10 te Overveeneen ring waarin drie sleuteltjes, bij A. Wijkliuysen, Boerensteeg 1, te Haarlemeen oliespuit van een motorrijtuig, bij H. v. d. Wal, Delftstraat te Haarlem; eeu bcddenkleedje bij A. M. Smits te Aerdenhout, politiepost. Verloren een kinderhnndschoentje, een zwarte fietspomp, een gouden halsketting, een boa, een gummiband van een kinderwagen, twee sleu teltjes aan een touwtje en eeu gouden ring. VOGELENZANG. Zilveren jubilë. Op 2 Januari 1914 zal het een kwarteeuw geleden zijn, dat de heer J. van Snippenberg, hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school, zijn functie aanvaardde. VOORHOUT. Onaf iiankelijkheidsf eest. Vrijdagavond vergaderde in café „Boerhaave" do Com missie der op 1 en 2 October j.l. alhier ge houden Onafhankelijkheidsfeesten. Natuurlijk moest 't geheelo verloop dier feesten nog eens de revue passeeren, waar uit de voorzitter, de heer O. Colijn, met genoegen concludeerde dat de feesten te Voorhout een reuzensucces zijn geweest, zoo zelfs dat andere omliggende en grootere plaatsen, Voorhout zich tot voorbeeld heb ben gesteld. De penningmeester, de heer E. van der Laan, deed rekening en verant- ding van 't financieel gedeelte, en ook dit bracht nog een succesje (wat wij gaarne alle commissies toewenschen) n.l. een batig saldo van f 9.04. Gaarne sluiten wij ons aan, bij 't dank woord van den voorzitter aan de Commi-s sieLeden gericht, voor den ijver, moeite en opoffering welke zij hebben betoond en waaraan op de eerste plaats het welslagen der feesten is to danken geweest. De Com missie werd daarna ontbonden, waarmede *t onafliankelijkheidsfeest weer tot 't verle- dene behoort, echter niet zonder, een blijde Voor den inhond dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie met teruggegeven. DE RAADSVERKIEZING TE BLOEMENDAAL. O verveen, 2 Nov. 1913. Mijnheer de Hoofdredacteur 1 Als antwoord op de 10 punten vau Opmer ker, voorkomende in uw geeord blau van Vrijdag 31 Oct©uer, verzoek ik voor onder staande regelen beleefd een plaatsje. Bunt 1 is zeer juist. Runt 2 zegt mets; overal moet een bcgm aan zijn, bovendien tieeft het toenmalige ©e stuur verschillende Katuoliokeu gevxaogu n te worden, doen van Kessel nooit. Runt 3 zogt ook mets, duur van axcss^, bij zijp lid worden mets van onze pluimen ai wist, daar wij hem pas drie weken voor do verkiezing gevraagd hebben eeu Candi da tuur te aanvaarden. Runt 4. Daar" kan ik niets vau zeggen, maar oen feit is het, dat het 2o werkmaus- Desfcuurslid van het begin tot het einde vooi de candidatuur van Kessel heeft geijverd. Runt 5. Reeds 6 jaar geleden zijn hiertoe pogingen gedaan en heelt de heer Kicnhoru zich bereid verklaard een candidatuur te aan vaarden, maar hij heeft toen zeif bedankt en voor dien tijd is er ook nog een pogiub gewaagd. Punt 6. Roods op de vergadering van Juin 1911 werd door den voorz. medegedeeld, un. de reohtseho partij in de minderheid was en dat zij afhing van de thuisblijvers van links, en na dien tijd heeft links zich juist 'bij uo verkiezingen geducht doen gelden. Maar ai- gezien hiervan weet Opmerker heel goed tlat het verlies van den zetel van den neer A. Roozen fcir., niet geweten kan worden aau do tegenwoordige kiesvereeniging, maar wei aa.. het R. K. Kies com i té dat naast den recm- matigen candidaat een anderen R. K. eanth- daat stelde! Dan is er na 1911 alleen ver loren gegaan de zetel van den heer van Hooi! want do R. K. zetels zijn dezen zomer sohit terend, behouden en wordt dezo zetel ver loren, dan is dit toch zeker de schuld van hen die nu een liberaal stellen boven een Katholiek 1 Punt 7. Dit is niet met zekerheid te zeg gen daar in Vogelenzang met de verkiezing- Laan de reehtsche candidaat 6. stemmen ach terbleef; bij de vorige verkiezing. Dat het in Overveen meer scheelde is waar, maar dat dit allen R. K. stemmen waren, weel Opmer ker ook niet! Punt 8. Die circulaire werd verspreid vóór de eandidaatstelling op de vergadering der kiesvereeniging, <rê daar er toen wegens do volkstelling twee nieuwe zetels bijkwamen, oordeelde deze groote groep kiezers het ge wenscht, dat een der nieuwe zotels heze werd door een liberaalen daar het hun niet onverschillig was welke liberaal dezen ze tel zou bezetten, kwamen zij met Dr. Born water, daar men dien liever had, dan ieman,. van het forensen element van Bloemendaal Maar hiervan kon toen door het toenmalig be stuur en leden der kiesvereeniging, welke op dit oogenblik de spelbrekers uitmaken, niets komen en liet men dezen zetel open. Voor den anderen nieuwen zetel stolde ra™ den heer v. d. Vliet. U moet een goede uit eenzetting der dingen geven en do zaak niet op zijn kop zetten. Punt 9 zegt heelemaal niets. Punt 10. Wanneer het bestuur zijn plicht doet om da vergadering tijdig aan te kondigery maar de leden blijven liever vertoeven in de koffiekamer daar naast, dan in de vergader zaal en dan is 't natuurlijk niet doenlijk een zuiveren toestand te verkrijgen. U Mijnheer de Hoofdredacteur dankzee-gend voor -de verleende plaatsruimte, verblijf ik met hoogachting, EEN LID DER R. K. KIESVEIïEENI- GINCc „RECHT EN PLICHT". Mijnheer do Hoofdredacteur. Mag ik nogmaal en nu voor de laatste maal eeno plaats verzoeken voor het onderstaande. Mijne opmerkingen waren gericht tot een aandaehtigen toeschouwer, nu deze geen ant woord heeft gegeven en de Heer van Kessel het voor hem op schijnt to nemen, moet ik hoewel ongaarne dóoh door hem zelf gedwongen, eenige toelichtingen geven. De Heer van Kessel schrijft „wanneer de hoeren vroeger alleen het roer in handen handen en de. arbeidende bevolking altijd ja en amen zei toen ging alles goed, maar nu de laatsten ook een graantje willen medepikken en hun rechten opeischen nu zün zij dryvers, blazon hard van den toren, enz. enz." Och, bij de vorige R. K. Kiesvereeniging bevonden zmh in het bestuur d r i e arbeiders en nu in de tegenwoordige, waarvan do Heer van Kessel tot 20 Oct. j.l. bestuurslid was, zegge een of tnischien goed gerekend twee, maar meer niet. En nu over „pedanterie en kopstukken of drijversis het niet pedanterie als men op 20 Oct. bedankt als bestuurslid (de Heer van Kessel was 2de voorzitter) en twee dagen la ter tegen allo gebruiken in, wederrechtelijk toch het voorzittOTsechap waarneemt. Een voorzitter moet be3tuurs-voorstellen en wan- neer er eventueel bestuuTs-oandidaten zijn deze verdedigen of aanbevelen, en wat hebt u ge daan, uwe medebestuurleden voor niet» laten zitten en den bestuurcandidaat afgebroken, if dit geen pedanterie'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2