BUITENLAND. BINNENLAND NIEUWS UIT DEI OMTREK KERKNIEUWS. ilü ar kt nieuws. alsdan worat door 'de Pore een bezoek a»n de tentoonstelling gébracht. Om 2 uur 's middags vangt de Jury. liaar werkzaamheden aan. Dit over de reclame-tentoonstelling. Nu: iets over i De Nationale Huis- vlij ttentoonst el ling. De bovenzalen van het Bondgebouw worden gereserveerd voor de Fu is vlij ttcntoonstelling. De eerste zaal, (zaal 10) voor de inzen dingen der 35 onderaf dc«ft gen van den Bond. Deze zullen alle met een collectieve inzen ding moeten uitkomen. De niet-vakafdee- lingen beelden haar doel en streven uit b.v. in een symbolische voorstelling, .Verder zullen er personeele inzendingen zijn van allerlei aard Uit deze alsmede uit de collectieve inzen dingen zullen door 't Verlotings-Comité be langrijke aankoopen worden gedaan voor de Jubileum-verloting. Jubileum-Verloting. In de rijk gedrapeerde Bibliotheekzaal worden door ervaren vaklui de prijzen geëx-- poseerd voor de verloting, terwijl voor een an der deel prijzen op Huisvlijt zullen worden aangekocht. De loten voor deze verloting kosten 25 cents. Men kan ook boekjes aankopen van deze loting ad 25 stuk. Aan ieder, die zulk een couponboekje, zal nebben verkocht wordt een toegangsbewijs verstrekt voor een feestavond, waarop een uitgebreid en zeer interessant programma zal worden uitgevoerd. Deze feestavond wordt ge geven zoodra. een voldoend aantal toegangs bewijzen, zal zijn uitgegeven. Is dit aantal groot genoeg, dan worden de feestgangers aangevoerd door extra-trams en zij, die niet aan een tramlijn wonen, door rijtuigen enz. Deze feestavond wordt dan een groote voor stelling, waarop b.v. een kinderoperette wordt opgevoerd, een goochelaar zijn kunsten ver toont, met bioscope-voorstelling, tractaties, enz. Het programma van den feestavond zal men reeds in de couponboekjes kunnen vinden. De Eeredag. In de maand September, zoo dicht moge lijk bij den jubileumdatum, wordt ook de Eere dag georganiseerd. Des morgens algemeene H. Communie der leden en comité-leden, en verder een plech tige H. Mis in de Kathedraal. Des middags receptie voor het Hoofdbe stuur der jubileerende afdeeling in de koffie- voorzaal, welke op dezelfde wijze in feestzaal zal herschapen zijn als in de Tentoonstellings- week. Des avonds: eere-avond, waarbij uitvoering eëhef feestcantate, feestredenaars enz. Ver schillende autoriteiten zullen hierbij uitge nood igd, worden, alsook het eere-comitó, de öomité-leden en bestuursleden der onderaf- Beelingen van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, zullen tegenwoordig zijn. Feestavonden. Na dezen eeredag worden op Zondagavond vier a vijf feestavonden voor de bondsleden Bn hunne families georganiseerd, waarbij zangnummers zullen worden uitgevoerd, een korte feestrede wordt gehouden, en verder zullen optreden de toóneelvereenigingen, die deelnemen aan den Tooneelwedstrijd. Ki n de r f ees t en. Ook voor. de kinderen der bondsleden twordfc gezorgd. Tegen St. Nicolaas zal voor hen een mooi feest klaar gemaakt worden. Feestgids. -Een rijk geïllustreerde feestgids zal reeds in Januari uitkomen en voor het heele jaar gelden met uitneembare bladen voor de ver schillende punten van het feestprogramma, Ziedaar het zeer kort weergegeven pro gramma voor het jubileumjaar. Wij willen hier nu niet veel bijvoegen. Het spreek! Voor zich zelf. Aan durf ontbreekt het. niet en dat de vastberadenheid ook nief te wenschen laat, daarvan kan de tentoonstelling van vijf jaar terug getuigen. Allonsl Wij wenschen de afdeeling Haar lem veel succes toe iu haar voorbereidingen tot de zilveren feesten en vertrouwen op een voorspoedig jubeljaar 1 Nog meerdere bijzonderheden over details zullen weldra kunnen gegeven worden. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. De eerste vergadering van het departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid, die gisterenavond in de Kroon werd gegeven, werd bijgewoond door de lieeren wethouders Dr. Kru- sernan en Modoo, den gemeente-secretaris, en zeer vele leden van den gemeenteraad. Tegenwoordig waren de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens ThiissenC. Jonckbloedt, W. v. d. Kamp, A. Elffers, Jhr. v. Styrum, E. Krelage, A. Rinkema, Schram, Hulswit, Breda Kleijnen- 3erg, Nagtzaam en Poppe. In zijn openingswoord heette de voorzitter, jur. J. Vlaanderen, de vele aanwezigen, vooral de dames, hartelijk welkom en gaf dan het woord aan D r. H. Blink te 's-Gravenhage, die een lezing hield over „De economische ont wikkeling van Nederland in de 19e eeuw en de ontwikkelingselementen der steden, in 't bijzon der voor Haarlem". Dit jaar, aldus spreker, is een herdenkings- (aar, waarin op verschillende wijzen de ontwik- reling der nijverheid gedurende de laatste eeuw wordt kenbaar gemaakt. Spr. moet daartoe even een blik slaan in liet ferleden. Onze tegenwoordige economische toestanden dagteekenCn van het midden der 19e eeuw. Na 1813 is men gaan pogen den bloei van vóór 1795 terug te krijgen. De 18e en de 17e eeuw waren tijdperken van grooten economischen welvaart. Nederland was alle landen van Europa voor: de toestand was eigenlijk abnormaal, omdat onze welvaart te danken was aan de achterlijkheid der ons omringende volkeren. Het is de eer van Nederland van deze om standigheden partij te hebben getrokken. In dien tijd hebben wij echter te dikwijls het oog gehad op de compagnieënde handel op de Oostzee heeft voor Amsterdam echter nog meer voordcelcn gebracht dan de compagnieën. 't Gevolg was dan ook, dat toen die monopo liën verzwakten, onze handel in het begin der 19e eeuw geheel verzwakt was. Vooral de West-Indische Compagnie voerde vele Nederlandsche artikelen uit, waaronder ook vele van Haarlem en omgeving. De nijverheid is ontstaan uit den handel, die de artikelen voor voze nijverfiefJ weer In óns land bracht. Zoo vallen te onderscheiden de handels- en nijverheidssteden. Haarlem b.v. behoorde tot de nijverheidssteden. Toen dan ook in 'de 18e eeuw de handel ten gronde ging, leed ook de nijverheid daaronder. Zoo zien we op 't laatst van de 18e eeuw den achteruitgang der nijverheid, vooral omdat ook andere landen hadden ingezien, dat zij op dezelfde wijze als Nederland hun welvaart konden bevorderen. Dit deed het protectionisme ontstaan: de landen om ons heen werden afgesloten. Door die omstandigheden dat we de afzetge bieden voor onze nijverheid misten, moest een verslapping en achteruitgang van nijverheid komen. Toen kwam er een tijdperk van grooten ach teruitgang, en zoo komt men tot 1813. Men zag toen hoe groot de achteruitgang was geweest en dat de nijverheid kwijnde. Ook de handel was in trcurigen toestand. In Engeland was veel gebeurd dat dit land een eerste plaats op nijverheidsgebied had doen innemen. In 1814 is men begonnen met de hervorming. Het eerste tijdperk van 1813—1830 ken merkt onzen handel, dat wij door België in de richting van protectie gebracht zijn. Toen kwam de strijd tusschen vrijheid en protectie en Koning Willem I wilde beide par tijen bevredigen. Het was een tijdperk van rust, waarin men in de richting van protectie kwam. Het tweede tijdperk van 18301850 was het begin van onze nieuwe nijverheid. Toen zocht men gebieden waar de nijverheid zich meer en meer kon ontwikkelen, omdat de factoren, nood zakelijk voor den opbloei der nijverheid niet aanwezig waren. Dat was een tijd van druk. Er was niet voldoende initiatief en de regee ring zag niet voldoende in, in welke banen de nijverheid geleid moest worden. Na 1850 begon de richting van den vrijhan del te komen. Uit dit tijdperk dateert de nieu we opbloei van den handel. In dit tijdperk van 1830—1850 had Neder land een vooruitgang, doch nog niet voldoen de: onze grootste havens, die van Amsterdam en Rotterdam konden niet voldoende gebruikt worden. De oorzaak, waardoor Nederland achterbleef lag in de onvoldoende waterwegen. Dit ver anderde van 1870 tot 1876: de conjunctuur van den handel veranderde toen geheel en al, waartoe ook de opening van het Suezkanaal veel bijdroeg. Na 1870 zijn dan ook de Nederlandsche havens en handel onevenredig vooruitgegaan in vergelijking met de Erlgelsche. Door het Noordzeekanaal is voor Haarlem ook nieuw leven begonnen. De koloniën werden voor Nederland een be langrijk economisch gebied. De ontwikkeling van de Duitsclie nijverheid heeft voor Nederland belangrijke voordeden gehad, vooral voor land- en tuinbouw, en scheepvaart. Na de pauze behandelde spr. de nijverheid, die ook overal achteruitging. Men ging echter inzien, dat de nijverheid hier de welvaart moest bevorderen. Vandaar de opbloei der textiel nijverheid in meerdere streken, tengevolge van de bestaande spi'nrte- rijen en ook van het klein grondbezit. Toen kwam ook de wol- en ijzerindustrie. Spr. ging de opkomst en ontwikkeling van deze industrieën in bijzonderheden na. Die verbreiding van de nijverheid is onder hevig geweest aan bepaalde factoren, nu eens door de aanwezigheid van geschikte werk krachten, dan weer van kapitalen, de energie en de kennis; op sommige plaatsen de grond stoffen een belangrijke factor was het goedkoope verkeer. Haarlem is in de 17e en 18e eeuw een stad geweest van .groote industrie: langs de stad was een belangrijk scheepvaartverkeer. In de 12e eeuw waren er reeds vele weverijen, vooral de bierbrouwerijen een zeventigtal hebben hier gebloeid; er waren leerlooierijen, textielindustrie, kantfabrieken en zijde-industrie; de bleekerijen bevorderden den handel in katoen en den bloei der weverijen. Op 't einde der 18e eeuw kwam ook hier ach teruitgang: men hechtte te veel aan het oude en zag te weinig naar buiten. In 't midden der 19e eeuw is de industrie eenigszins vooruitgegaan, doch niét zeer bedui dend. Omstreeks 1880 is de nieuwe tijd voor Haar lem aangebroken. Het Noordzeekanaal heeft de ontwikkeling der industrie voor Haarlem bevorderd; daardoor kwam de handel naar 't midden van Holland. Spr. wijst erop, dat het binnenwaterverkeer moet aansluiten aan het spoorwegverkeer. Er zijn nu plannen om een haven te maken aan het Spaame. Dit juicht spr. toe. Haarlem moet middelen hebben om goederen gemakkelijk te kunnen vervoeren. Het isnoodig om Haarlem te maken een tegenhanger van de Zaanstreek en hier een industrie te maken ais daar is. Spr. betoogt, dat zulk een haven ^al moeten komen aan het noorden der stad, waar spoorweg en rivierverkeer elkander ontmoeten en waar de luxestad er geen schade van ondervindt. De heer J. C. L. Vlaanderen dankte na mens de vergadering en onder applaus der. aan wezigen den spr, en bracht dank aan den archi varis voor zijne welwillendheid een aantal pla ten uit den SJedclijken Atlas ter bezichtiging neer te hebben gehangen. KORT OVERZICHT. Het is blijkbaar in Mexico met de financiers ook niet rooskleurig gesteld. BLOEMEND AAL. Onbestelbare stukken. Gedurende de 2e helft der maand October 1913. Weis, Amsterdam, L v. Dri, Amsterdam, Mcj. Vader, Stat. Sant poort, Jongeheer Wysze, Amsterdam. Personalia. Met ingang van 1 Januari 1914 is door den Burgemeester alhier benoemd tot inspecteur van. politie, de heer A. Hiem- stra, thans als zoodanig in functie bij do gemeente-politie te Arnhem VELSEN. Brand. Gistermiddag is aan den Ouden lto- merkerkweg te Velsen in een door twee gezinnen bewooprl huis brand .uitgebroken. Van dpn bewonhf J." .Grapepdaal, dbs was verzekerd, verbrandde alles; van de niet- vérzèkerde wed. Nyman kon slechts een ge deelte van den inboedel gered worden. Oor zaak o-nbékond. ZANÜVOORT. Landweer. Gistermorgen kwamen alhier aaii de luitenant-kolonel districtscomman dant en dc dien hoofdofficier toegevoegde on derofficieren tot het houden van inspectie over de verlofgangers der landweer dezer gemeente. Van sommigen was het wapen niet goed onderhouden, zoodat deze ver moedelijk voor een na-inspectie zullen wor den opgeroepen. NOORD WIJK. Overreden. Hedenmorgen is in de buurt schap de Klei, even buiten déze gemeente 'n bedelaar, die den weg nog wilde oversteken door de electrische tram gegrepen. Hij kwam onder de tram terecht en werd over reden. De ongelukkige was terstond dood. Voor zoover nagegaan kon worden, lieeft, d« bestuurder van de eleotriscb© tram geen schuld. HAARLËM. Staat van de Aardappelen, Vruchten, en Grocnlenmarkt over de maand Oct. 1913. Aardappelen aangev. 254, verk. 199 II.L., f 1.50—3.50; Appelen aangev. 887 verk. 690 II.L., f 4--20; Peren aangev. 828, verk. 610 II.L., f 4—10; Bloemkool aangev. 30.000, verk. 28.000 stuks, f 0.04—0.10; Roo- de kool aangev. 39.000, verk. 28.000 st., f 0.02—0.07; Witte kool aangev. 2300, ver kocht 2100 stuks, f 0.02—0.05; Savoickooi aangev. 37.000, verk. 29.000, f 0.02 -0.05; Heeronboonei) aangev. en verk. 2428 man den, f 0.40-1.50; Snijbooneu aangev. en ver- kocht 500 manden, f 0.40—1.75; 1\ or- telen aangev. on verk. 2000 i>os, f 0.02- -0.05, HAARLEM, 3 Nov. Aardappelen aangev» 51 H.L., verk. 40 H.L., f 1.50- 3.50; Appe- len aangev. 69 H.L., verk. 60 II.L., f Gi2j Peereu aangev. 44 H.L., verk. 35 H.L., f u 12; Bloemkool aangev. en verk. 3000 st, f 0.05—0.12; Roode kool aangev. 7000 st., verk. 5000 stuks, f 0.03—0.05; Witte kooj aangev. en verk. 500 st., f 0.020.05; 8a» voie kool aangev. en verk. 3000 stuks, f 0.03 0.05; Heerenboonen aangev. cn verk. 1 mand f 1.50; Wortelen aangev. en verk. 406' bos f 0.040.06. HAARLEM, 3 November 1913. Botermark) Aangevoerd en verkocht 30 K. G. boter 1,81 a 1.70 per K. G. SCHIEDAM, 3 Nov. Moutwijn f 12. never 1' 16.05, Commissie f 1C-.25. Ntem vast. Spoeliiff f2, OrasitópailMa 20, 21,25,, Melasse f 1 .25'. Be ..-•• pmiitis f.C?» 9 87i Dl JITSCHLAN D. De nieuwe hertog van Bronswijk heeft zijn intocht in zijn hertogdom gedaan. DE BALK AN. Oostenrijk en Italië hebben in een nota Griekenland gewaarschuwd gebied van Albanië te ontruimen. AMERIKA. De regecring in Mexico schijnt in financiëele moeilijkheden te verkeeren. DUITSCIILAND. De nieuwe hertog van Bronswijk. Gisteren heeft de hertog van Bronswijk Ernst August zijn intrede gedaan in Brons wijk. Bij hun intrede in de nieuwe residentie werd het hertogelijk paar hartelijk toegejuicht en door den opperburgemeester, aan het hoofd der stedelijKe autoriteiten, toegesproken-. Hij gaf uiting aan de blijdschap van geheel Bronswijk, dat hij een afstammeling van het oude heerschersliuia weer binnen Bronswijk» muren kan begroeten. Te 1.30 kwamen de hertog en de hertogin in het slot. Daar werd de troonrede voorgelezen, waarin de hertog zegt: „Het zal steeds mijn innig streven zijn, dó regeering zoo te voeren, dat ieder, zonder on derscheid, de overtuiging krijgt, dat de krach tige zorg voor het gedijen yan het land en voor 't geluk van de Brunswijkers, de leidende gedach te van mijn handelen en werken zijn. Daarvoor, heeren afgevaardigden, heb ik vooral uw vol vertrouwen en uw trouwe medewerking noodig. Slechts dan kan ik er in slagen mijn ernsti- gen wil, om de welvaart van mijn land op elk gebied te bevorderen, in daden om te zetten. De hertogin, mijne gemalin, zal het een groot genoegen en een bevredigende taak achten, alle op het gebied der vrouw en vorstin liggende ondernemingen te steunen en te bevorderen. „Nu Ik den troon mijner voorvaderen beste gen heb, bied ik allen Brunswijkers en mij zelf in ieder opzicht als Brunswijker gevoelend, mijn vorstelijken groet en spreek ik daarbij het vertrouwen en de hoop uit, dat de band tusschen vorst en volk steeds hechter en inniger zal mogen worden." DE BALKAN. Do mogend heden eii Griekenland. Oostenrijk en Italië hebben een nota aan Griekenland gericht, waarin zij aandringen op het naleven der bepalingen door de gezanten. Conferentie gesteld, vooral wat betreft het ontruimen van gebied, aan Albanië toegewezen. Over deze nota is men over 't algemeen niet best te spreken. De Parijsche „Matin" meldt, dat de Oosten- rijksch-Italiaansehe nota aan Griekenland in politieke kringen te Parijs als een bedroevend gebrek aan hoffelijkheid jegens d© mogend heden der Triple Entente beschouwd wordt, wijl de regeering van deze mogendheden niet in kennis werden gesteld met de overhandiging deze nota. Frankrijk, Engeland en Rusland hadden op de mededeeling van beide landen, dat Grieken land gewaarschuwd moest worden, geantwoord, dat deze kwestie een vraagstuk was, dat geheel Europa aanging. Het optreden van Italië en Oostenrijk-Hon- garije is, zoo zegt de „Matin" temeer incorrect, wijl de regeeringen van de Triple Entente de Grieksche regecring reeds hadden gewaar schuwd zich aan de besluiten van de gezanten conferentie te houden. In Athene heeft de nota groot opzien en pijn lijke ontstemming gewekt. Volgens een tele gram aan de „Lokal Anzeiger" heeft de over handiging van de nota aan den Grieksehen minister van buitcnlandsclie zaken, Panas, een opgewonden verloop gehad. Panas, zou aan de gezanten van Oostenrijk-PIongarije en Italië Verklaard hebben, dat de' bowêring, als zou de Grieksche regeering een: druk uitoefenen óp dé bevolking van Epirus', valsöli is. AMERIKA. De toestand iu Mexico. Vrijdag kon de regecring tenminste de ver schuldigde salarissen niet betalen. Maar des middags bleek Tze toch weer over do noodige fondsen de beschikking te hebben gekregen. Hoe zy zoo plotseling weer aan geld kwam, blijkt uit de berichten nog niet. Te Washing ton schijnt men te hopen, dat de financieele moeilijkheden Huerta zullen dwingen zich. te rug te trekken. Porfirio Diaz, de vroegere president, is Vrij dag van Biarriz te Parijs aangekomen. Een correspondent van de Exchange Company heeft hem daar geïnterviewd. Doch hij wilde wiet veel uitlaten: hij eeide zich niet meer met de politiek te bemoeien. Groot gelijk. Slechts als een vreemde inogonheid zich in de zaken vau Mexico zou mengen, zou hij naar zijn land terugkeereu. Omtrent de houding van de Unie verkeert men nog steeds in onzekerheid. Onder de Ame rikanen in Mexico gevestigd begint inen voor wraaknemingen van de zijde der Mexicanen te vreezen en velen maken zich dan ook gereed het land te ontvluchten. HOFBERICHTEN. Thans is vastgesteld, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins den 17en November te 's-Gravenhage zullen komen ter bijwoning van do vaandel u itreiking. II. M. de Koningin-Moeder heeft Italië verlaten en wordt Woensdagavond 10 uur op Het Loo verwacht. De datum van terugkomst van H. M. in de residentie voor het winterverblijf is nog niet vastgesteld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is aan mr. B. Ort, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de bij het departement van Binnënlandsche Zaken be staande adviseerende commissie voor de zaken betreffende de stichtingen van beurzen voor het onderwijs, met dankbetuiging voor de in dio betrekking bewezen diensten, en als zoodanig benoemd mr. C. Krabbe, raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Bij Kon. besluit is aan den heer P. Stahle, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-consul der Nederlanden tc Malmö (Zweden) en is als zoodanig benoemd, buiten bezwaar van 's-lands schatkist, de heer W. Ganslandt. Aan den heer Ganslandt kan in de Nedcr- landscho taal geschreven worden. JOS. Th. J. CUYPËBs. De bekende architect de heer •Tos TV 'T. vmypers, zal, naar gemeld worait,, binnenkort wanner de nog onderhanden wenken voltooid zijn, éëtiige jaren roet gaan nemen. Het perso neel ia tegen den len December a.e. opgezegd. EEN BELANGRIJK GESCHENK AAN HET RIJK. Door mr. H. graaf v. Hogendorp te 's Gra- venhage, zijn, ook namen» de verdere klein zoons van Gijsbert Karei van Hogendorp, ter plaatsing in het Algemeen Rijksarchief aange boden de papieren afkomstig van den vermaar den staatsman, die nu juist hondetd jaren ge leden bij het herstel der onafhankelijkheid van Nederland zulk eene op den voorgrond tredende rol gespeeld heeft. De verzameling, die meer dan 130 portefeuilles vult, bevat niet alleen het handschrift der (gedrukte) gedenkschriften van Gijsbert Karei, maar ook een© uitvoerige correspondentie van hem zoo met zijne famile als met anderen uit de jaren 17721834, voorts vele adviezen en opstellen van den staatsman en correspondentie van zijn moeder en van zijn broeders Dirk en Willem. Men vindt in deze hoogst belangrijke verzameling o.a. ook de origineels proclamatie van den souvereinen Vorst aan Zijne waarde landgenooten vari November 1813. Aan deze papieren togevoegd zijn nog twee portefeuilles met brieven afkom stig van professor Van Assen te Leiden. Aan den schenker is de erkentelijkheid der Regeering voor deze zoo belangrijke verrijking van het Algemeen Rijksarchief betuigd, DE GELRIA. Heden onderneemt de „Gelria," het prachtige stoomschip van de Kon. Holl. Lloyd zijn eerste reis. Om deze te vieren boden gisteren directie en commissarissen aan verschillende genoodigden o.w. do mnïstër van Landbouw, Nijverheid en Handel, de commissaris der Koningin in Noord- Holland, Burgemeester en Wethouders van Am sterdam, verschillende raadsleden cn andere autoriteiten, een feestmaal aan. NEDERLANDSCHE OFFICIEREN NAAR ALBANIë. In verband met de uitzending van twee Ne derlandsche hoofdofficieren naar Albanië, om ter plaatse de mogelijkheid en a a nbevalens w a a r- digheid te onderzoeken van het zenden van Nederlandsche officieren daarheen, om er een gendarmerie te vormen, wordt in welingelichte kringen volgens de „Tel." medegedeeld, dat de mogendheden, die als beschermsters.van Albanië optreden, overeengekomen waren, zich te wen den tot drie kleinere staten, met het verzoek, een zeker aantal officieren aan te wijzen voor do vorming der gendarmerie. De staten, welke zy op 't oog hadden, waren o.a., hetzij Zweden of Nederland. Daar de Zweedsche regeering, die van de zaak - gehoord had, had kenbaar gemaakt, dat zij niet bereid was tot uitzending van officie ren, omdat zij reeds naar Perzië officieren had gezonden, öin daar te lande do gendarmerie op te richten-, wendden dë mogënheden zich mét 't verzoek tot de Nederlandsche regeering. Toeti deze laatste in beginsel niet ongeneigd bleek, op het verzoek in'te gaap eii daaruit voortvloei de de uitzending van 'de hoofdofficieren De Veer en Thomson, wendden de mogendheden zich bitteraard niet meer tot, de regeering van andere mogendheden. x Gekuipt! Gisterenmorgen zijn de vier jonge mannén, 'die Vrijdagmiddag in de Van Woustraatte Amsterdam op heeterdnad be trapt werden by bet stelen van een rijn iel, ter beschikking der justitie gesteld. Deze arrestatie was het werk van twee rechercheurs van het hoofdbureau, die twee hunner, welke den vorigen dag uit hun pre ventieve hechtenis ontslagen waren op straat zagen loopen, en vermoeden kregen, dat zij van hun herwonnen vrijheid wel eens misbruik konden maken. Uren achtereen volgden zij on gemerkt de twee jonge mannen, bij wie zich twee anderen aansloten. Met behulp van een tweetal agenten Werd het viertal ingerekend. Een flinke vader en zoon. Vrijdagmiddag geraakte een 6-jarig knaapje dat, aan de Bil- derdijkkade to Amsterdam speelde, te water en dreef naar het midden der gracht, Éen 1.2- jarige jongen bet in het water met den ■dood worstelen en haalde vlug op de fiets zijn vader den héér Soeger», slager in de E. Wölff- straat, die spoedig ter plaatse was en te water sprong. Bij slaagde erin het reeds bewUstelooze kind 'op den wal te brengen.'In de Gerefor meerde Ziekëninriehting Ter Haaratraat geluk te liet, de levensgeesten weer op te wekken. Eén noodlottige brand. We hebben gisteren reeds het bericht medegedeeld van een brand te Groningen, waarbij twee menschen om het leven kwamen. We outleeuen aan het A. nog het, v-olgende, Gisterennacht ruim twaalf uur is brand uit gebroken in den -winkel van ongeregelde goe deren van den heer A, llosenboom, Folkinge- straat te Groningen. Toen do brand door den bewoner zelf, die ziek te bed lag, ontdekt werd, woedde het vuur reeds zoo lievig, dat het den bewoners moeilijk viel uit bet brandende per ceel te komen. Een dienstbode sprong van de bovenverdieping in een zijgang en moest in bedenkelijker! toestand naar het ziekenhuis gebracht worden. De beide zoons van .12 en 15 jaar wisten over de dakgoot, een ander perceel te bereiken. De heer Rosenboom klom met een ladder uit de bovenverdieping. De vrouw en bet 10-jarig dochtertje Ilika hebben niet kun nen ontkomen en werden later verminkt terug gevonden. Het perceel brandde geheel uit. De oorzaak is onbekend. Men vermoedt dat de brand ont staan is in den winkel bij bet uitdoen der lich ten De familie sliep een en twee verdiepingen hooger. Nader wordt, nog het v-olgcnde medegedeeld: De heer Roseboom was de laatste dagen niet geheel goed. Hij was ook al vroeg naar bed ge gaan en wist dus niet boe het met de sluiting en het uitdoen van het licht was gegaan. Om twaalf uur werd hij wakker door een benauw den rook. Hij stond op, maar zag toen dat er geen uitweg was. Er bleef hem niets over dan aan den voorkant uit he* raam t,e springen Zij» vrouw wilde hem «wret xe.geti. zij ook ia nachtgewaad aan £«t vooi mam gtoio( maar ia toen blikbaar teruggegaan. Met kt hoofd naar de deur werd a£i gevonden. Groote onvoomchtigbeid. Met meldt W 'a-Gravenhage aan de „Tek* De gevaarlijke waaghalzerij "tan kot «pril gen op een reed* in gang rijnden trein hei gieteren oohtend vroeg aan hot üollandaofe Spoorwegstation alhier bijna wederom ee slachtoffer geëisoht. Woftder fee ven vondei liep 't thans nog betrekkelijk gc-e.l nf mor c onvoorzichtigen reiziger, hoewel hij een. •tig half uurtje heeft moeten dooif.iif.c Xef werkman, di© op het perron kwam ,'oeo de wek van half zes naar Geiden reed» K newegii^ was en nog niet den trein i&ec*. trilde, «proBy op de treeplank, gleed eohtei uit er, kwas schrijdelings op de treeplank te 'zitten mes h* eene been bekneld tueeehws <U pt».n& on he perron. Gelukkig werd <k benard* poaitia waarin de man zich bevond, teiviotri door ew reiziger in den trein bemerkt, cp *i«n» irekkw; aan de noodrem de trein omniddeüpk «til siomi Er was echter nog een kwartiertje mede ge inoeid vooraleer de man uit zijn pvinlijkei toestand was verlost, want eersr nadat een «tui uit de treeplank was gezaagd, kor. men hern tusschen den trein en het pierree, ui) bevrijden Met de auto van den Gemeentelijk en Genees kundigen Eorste-Hulpdienst werd de man wiens been ontveld en wiens enkei ontwrich. was, naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Doodgestoken. Door de Leddsche politi, werd Zondagavond in een volksbuurt nabij d> O. Vest te Leiden 'n man gevonden die in bo schonken toestand verkeerde. Men bracht hen in liet naast bijgelegen politiehuisje aan d» Rijnsburger poort. Toen de man zijn roes hai uitgeslapen, klaagde hy zeer over pijn in d« borst. Bij onderzoek bleek volgens het „A. Tl." dat hij een ernstige steekwonde in de borst bad, Toen hij naar 't Academisch Ziekenhui» ge bracht was, bleek het dat de toestand neer ern, stig was. Het hart was geraakt. De toestand verergerde dermate dat de man, zekere F. van der Mark een bij de politie bekend persoon, niet meer ir staat was mede te deelen door wien hem d» steek was toegebracht. Gistermiddag is hi overleden. Mgr. Meeuwissen. Naar de „Tijd" verneemt, heeft Z. u. tL. Mgi J. O, Meeuwissen, die sinds lang aan de steen leed, gisterenmorgen in het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam eene operatie ondergaan. Deze operatie mag onder alle opzichten gelukkig ge slaagd heetentoch zullen voor een volled ig genezing wel twee a drie weken noodig zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10