J, H. W. Grundemann 1 üibhii k siais uimi x nmiBM=' BUITENLAND. I MAGAZIJN van! Heercn m linderkleeding Kaarlemsche R.K. Vacantiekolonies. BINNENLAND. De Etaa&egrooting vsor I9!4. H Koningstraat. B I Vraagt onze reclame f| SPORT-DEMI. Sku Bon lüarché. Sport en Wedstrijden. VOETBAL. Noyons. Haarlem-Brussel. Handschoenen woon alle gelegenheden; Hü beweerde, dat de Welfische ster stijgen ging, maar dat de Duitsch-Hannoveraansche partij wel zoo fijngevoelig was om den nieuwen hertog van Brunswijk geen onaangenaamheden te bereiden. Landvost protesteerde vervolgens tegen de bewering van den Brunswijkschen minister Hartwig, dat do Welfische agitatie 4—2 7—0 99 99 HAARLE/ASCHE COURANT ^SEPLSh*? „Frissche buitenlucht, mevrouw, dat hebben zwakke kinderen nog baast meer noodig dan brood." En op dien raad van onze doktoren staat bij ons moeders thans onder de dringend ste huishoudkosten opgeschreven, wat noodig is om de zwakken onder onze kinderen althans eenige weken van het jaar op strand of hei volop versterkende buitenlucht te geven. Maar als dat heelemaal niet gaat, wat dan? O, we zien ze zoo vaak om ons heen, die kleine, maar daarom niet minder droeve tragediotjes: We hebben een kleintje en ongeveer van den zelfden leeftijd heeft een van de helpsters in onze huishouding een petekind, een neefje, en iedere week wordt het ons met gepasten trots voor gehouden: Mevrouw, die Dirk ie die is nog dikker dan uw jongen. Op een Zondag wordt hij ons vertoond en verbaast werkelijk allen door zijn stevige beentjes en zijn holle frische koo- nen; maar dan na een paar jaar komt het: Mevrouw, Dirkie is niet tierig meer, u zoudt hem niet meer kennen, hij ziet zoo bleek, liij groeit zoo weinig en heeft heelemaal geen trek in eten. En als we die huurt eens uitkomen, zit het arme ventje hongerig en slapjes in de huisdeur, aan de een of andere smalle steeg of somber grachtje. De dokter zegt: hij moet naar buiten. Als er nu nog maar een deel van de familie buiten woont, dan is het kereltje gauw genoeg gered, komt hjj nog op school met de frissche koonen van zijn zuigelingstijd en houdt elke vacantie de kleur er in. Eenvoudige familieleden buiten, die zoo onbewust de redding worden van hun bleeke stadsneefjos/ zijn de waardevol ste suikerooms en tantes voor die armbloedigen. Maar voor de armen, die zo niet hebben «Ta daarvoor hebben we tegenwoordig onze vacantiekolonies. Sinds we toch voor onze oigen zwakke kinders hot buitonzijn noodzakelijk weten, moest bij een waarlijk Christelijke liefdadigheid ook voor vacantiekolonies het geld gevonden worden en dat wij daarbij in de eerste plaat» behoeftë hadden aan R. K. kolonies, daarvoor vraagt toch geen lezer hier een pleidooi. Wel valt er te pleiten tegen verschillende andere hardnek, kige opvattingen. Trouwens wie nooit een va- oantiekolonie bezocht, heeft ex vele verkeerde opvattingen van, meent o.a. dat ze alleen licha melijk heilbrengend zijn, terwijl de ongestoorde vrede van het buitenleven, liet vele natuur schoon ook zoo versterkend werkt op het zedelijk on geestelijk leven. Wat warme clankgebedjes gaan er 's avonds omhoog van stumperdjes, die daar soms voor het eerst van hun leven in echte zonnighed God konden danken! Velen, vooral ouderen van dagen, zien nog altijd in vacantiekolonies een soort luxe-artikel in de algemeene liefdadigheid. Nu, in de kolonies zelf is voor luxe anders weinig plaats. En is goede voeding, maar geen overdaad, er beersclit vroolijkheid maar ook flinke tucht. Maar wie komt pleiten voor hulp aan de ko lonies, krijgt het nog zoo vaak te hooren: Nee, daar doe ik niet aan mee. Het is belachelijk wat er tegenwoordig voor arme kinderen al niet ge daan wordt onze worden hoe langer hoe brutaler! Eerst een antwoord op dit laatste: Ja me vrouw, hoo gezonder hoe levendiger. Bewege lijkheid, dadendurf, dat zijn geen fouten van zwakken, maar zoudt u er uw eigen kleuters1 zwak om willen houden? En is het u werkelijk nooit overkomen, dat uw welopgevoed kind in een bui van overmoed, juist deed als.... diö straatkinderen? Nooit? Bedenk u eens goed? Doch u greep dan dadelijk in: het koppigste hoofdje moest gebogen, het dichtste vuistje los, en wat wij met u en.... met hun ouders betreuren is, dat armo kinderen, thuis vaak heel- streng gehouden, op straat kans zien straffeloos soms heel erg baldadig te zijn. Maar is het u werkelijk christelijke ernst me1, die baldadigheidsklacht? Nu plaats dan uw naam bovenaan op de lijs ten voor vacantiekolonies, want, het heugelijke feit, dat dezen zomer de Hiaarlemsche straat jeugd in Groenen daal een record sloeg in zelf- behcersching, is voor velen een ernstige aanwij zing geworden, dat er geen beter veiligheids klep is voor baldadigheid dan een ruim stuk mooie natuur. En wat voor kinderen wordt gedaan is voor de maatschappij winst voor lange jaren. Tn die overtuiging hebben ook de besturen van de vacantiekolonies het woord rusttijd uit hun programma's geschrapt. Nog zijn allo bladoren niet gevallen, waaronder hun be- schermelingetjes schulden voor de zon en den regen of ze gaan al weer aan het werk voor een saldo ten bate van het volgende seizoen. Op 28 Nov. a.s. zal het bestuur der Haar- lcmsche vacantiekolonies een avond vullen met een successtuk van het Bottordamsch Tooneel- gezelscbap. Een R. K. Amsterdamsch Tooneelgezelsehap zal „Do Referendaris-titulair" vertoonen, die al heel wat gezonden lachtlust heeft opgewekt. Een dames-comité heeft zich gevormd uit de elite der stad, dat dien avond leiding zal geven en vc.ot een verrassing zal zorg dragen in de pauze. Reeds gaan verschillende jonge dames wel willend rond met inteekenlijsten, voor plaat sen van 3.tot 0.50, dus voor ieders beurs. Laat er dan geen plaats onbezet blijven, komt om van harte mee te lachen ook bij de gedachte dat uw vroolijkheid een volgend jaar nog weer klank zal vinden in het zonnig gezichtje van een arm zwak geloofsgenootje. Een moeder. DE SCHOOLWET IN HELGIë. De afgevaardigde van Cauwelacrt is in de Belgische Kamer aan het woord geweest om in het Vlaamsoh het school wetsontwerp van Paullet te verdedigen. Hij zei do volgens do „Msb." o. m. het volgende: Tot nu toe heeft men de grootheid, de be- teekenis voor de toekomst, vaa het grootsohe wetsontwerp niet op voldoende wijze belicht. Het wetsontwerp bevat meer dan ©ene groo- tere toelage aan de scholen, namelijk den leer plicht en de inrichting van den vierden graad. Zij vermijden, onze tegenstrevers, deze twee punten grondig aan te raken. Zij brengen al zoo eene bescheiden hulde aan do gioote verbeteringen die in het wetsontwerp Paul- let vervat zijn. Franck. Maar dat behoort tot het pro gramma der oppositie. Augusteyns. Gij kent de bezwaren die wij tegen het wetsontwerp inbrengen. Van Cauwelaert. Nog klinken mij de woorden van Masson in de oorenliever geen verplichtend onderwijs dan de schoolwet. Door de schoolwet beoogen wij de ver betering, de uitbreiding van het volksonder wijs. Dat is de hoofdzaak. De Katholieken hebben bewezen dat zij offers weten te bren gen voor het onderwijs. Het is niet voor het vrij lager onderwijs alleen, dat de vrijge vigheid der Katholieken spreekwoordelijk ge worden is; ons middelbaar onderwijs, dat de geleerdheid aan 2/3 der Belgische jeugd bracht, is ook ons werk en onze fierheid.. Do Belgische Katholieken bewijzen niet al leen hunne liefde voor do vrijheid, maar ook voor de wetenschap. De Katholieken moeten op gebied van bevordering en verspreiding der wetenschap voor niemand onderdoen. Buysse onderbreekt. Van Cauwelaert. Maak maar eens eene vergelijking tussehen de hoogeschool van Leu ven en die van BrusseL Cavrot, socialist en wallonist. (Fransch). Het is schande! Schandelig is het. Hoe men hier toelaat dat een lid, dat Fransch kent, Vlaarnsch spreekt. De spreker wordt door ons, Walen, niet verstaan; hij belecdigt Wa len. (Toejuichingen door eenige Walen links.) Franck, liberaal. Het is eene daad van onverdraagzaamheid, een spreker ta willen beletten in de taal die hij verkiest, het woord te voeren. Do voorzitter. .Van Cauwelaert Is in zijn recht. Terwagne, socialist. Voorzeker. Van Cauwelaert (Vlaarnsch). Na de Vrij heid van den huisvader, en do zedelijko Ver plichtingen der ouders jegens hunne kindo ren op meesterlijke wijze te hebben aange toond, wijst hij er op, hos onrechtvaardig, en wreed do liberdle gemeentebesturen han delen, met, uit blinden partijhaat, aan de Katholieken van de vrije scholen 's winters de school soep en wanne kleedingstukken te weigeren. Te Antwerpen onder anderen hoeft het gemeentebestuur geen centiem over voor schoolsoep voor Katholieken, terwijl het 10,000 frank geeft aan de Brusselsche hoogeschool, en 25.000 fr. geeft aan de Fransohe „Va riétés". Onze tegenstandera zeggen, dat zij den scboolvrede willen. Mogelijk, maar zij leg gen het verkeerd aan om den schoolvrecle te verzekeren. De Katholieken zijn voor den scboolvrede, omdat zij voor de recht vaardigheid zijn. Do schoolvredo is onmoge lijk zonder volslagen rechtvaardigheid. Men beknibbelt den eonfessionneelen aard der. scholen, waarvoor het wetsontwerp toela gen vaststelt. Maar dat zij, die dat beknib belen, toch eens da schoolwetten onzer na buren nagaan. In Duitschland bijvoorbeeld Franck. Het Duitseho stelsel is goed, waarom stelt gij, die or toch niet kunt tegen zijn, het niet voor? Van Cauwelaert. Omdat de schoolwet. Paullet mij voldoet. Wij zijn niet tegen hot officieel onderwijs; wij vragen alleen dat de volkskinderen niet gezonden moeten worden naar soholen, die in strijd zijn met den godsdienst der ouders. In eene prachtige slotrede schilderde spre ker dan hot onzijdig onderwijs af; hij toonde het in zijn ware kleuren; onmogelijk en ver derfelijk. Hij verheerlijkte de christelijke ze denleer en het troostend geloof in het Opper wezen, en eischto voor de geloovige kinderen de vrijwaring van hun geloof, dat moeilijker te winnen dan te verliezen is. Ten slotte bracht Van Cauwelaert hulde aan den heer Schollaert, den grondlegger van de schoolwet, en zegt; „wij hebben het recht ons te verheugen over het grooLsche en ver hevene wetsontwerp, dat thans aan onze be spreking onderworpen is. Het Katholieke land, zal de Katholieke regoering voor de nieuwe schoolwet diep erkentelijk zijn. (Toej. rechts). Do troonopvolging in Bronswijk. Het afscheid van Hertog Johann Albrecht van Mecklenburg, die sedert den dood van prins Albrecht van Pruisen het regentschap in Brunswijk voerde, dat nu overbodig geworden is door de toelating van prins Ernest August van Cumberland tot den „troon zijner vade ren" is schitterend geweest, en werd bekroond met een galamaaltijd in het gebouw van den Landdag van Brunswijk, bij welke gelegenheid den veortrekkenden regent een bronzen afbeel ding van de bekende Heinrich-bron te Bruns wijk werd aangeboden. De nieuwe hertog, Ernst August heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij volgens de officieels „Braunschweigische Anzeiger" zegt Wij verzekeren op ons vorstelijk woord, dat wij de constitutie en aHe hare bepalingen zul len naleven, handhaven en beschermen. Als Duitscli vorst zullen we in onverbrekelijke trouw tot het Rijk en diens verheven hoofd staan in onze betrekkingen met de hooge bond- genoote steeds onze verplichtingen vervullen, die ons door de Duitsche rijksgrondwet en de bondsverdragen zijn opgelegd. Met deze regeling van de opvolging in Bruns wijk is do Welfenkwestie nog niet geheel van de baan. Do democratische fractie der Duitsch-Han- noveraansche partij I0 Hannover heeft verga derd de redacteur Landvost-, oud-Welfisch afge vaardigde, voerde over de taktidk der Welfen het woord. de troonopvolgingskwestie zon hebben ver traagd. Overigens gaat do troonopvolging ir. Brunswijk den Hannoveraanschen Welfen niets an. De oude hertog van Cumberland leeft nog voor zijn rechten en die van het Hannoveraan- scho volk zal de partij blijven kampen. Wat de toekomst zal brengen weet men niet, maar steeds zal de Duitsch-Hannoveraanseho partij van 't horstel van een regentschap in Hannover blijven strijden. Men ziet het: de Welfen zitten nog niet stil. WAAROM HET STORM LOOPTt De vrijz.-democratische „Hoofdstad" geeft de reden althans een der redenen op, waarom de aanvragen om ouderdomsrente een storm loop geworden zijnde tusschenpersonen ont vangen 2 voor elke rente die wordt toege kend en waarvoor zij bemiddeling verleend heb ben. Zij hebben er dus direct belang bij, zooveel mogelijk formulieren in te leveren. „Ons kwamen eenige gevallen ter oore van tusschenpersonen, die do eventueel® rechtver krijgenden op de ouderdomsrente als 't nare persuadeeren het aanvraagformulier te onder teekenen, ook al heeft de aspirant-rentetrekker de 2 per week absoluut niet noodig. Door kinderen wordt loondienst van bij hen inwonen de ouders, b.v. als huisnaaister gefingeerd, Voor bekleede bijbetrekkingen van 40 gulden per jaar, b.v. organist of zanger, zal eerstdaags 104 gulden pensioen worden uitgekeerd. ZelfS kwam ons een geval ter oore van een gepen- sionneerd gemeente-ontvanger, die 600 pen sioen geniet, bij wien de tussclienpersoon reeds driemaal geweest is, om hem toch maar te over reden het formulier te onderteekenen. De man heeft echter geweigerd, o.i. terecht, want voor dergelijke menschen ia geen ouderdomsrente noodig en dit kan nimmer de bedoeling van den wetgever geweest zijn." Een antieke zonnewijzer. Te Delft is bij hot leggen van gaszinkers nabij de Rietfeltsche Toom een antieke zonnewijzer, jaarbal 1642, opgegraven. Onbetaalde hoedjes. Uit de „Baagschë Courant" knippen we de volgende advertentie -die onderteekend ia door een rechtskundig adviseur „Aan de dames in Den ELaag, die langer dan een jaar hare hoedenrekenlng onbetaald laten. Geachte Damest Gistermórgen trad ik voor de Rechtbank al hier op, om te voorkomen, dat een Dameshoe denzaak wegens niet-betaling van honderd vijf- en-twintig gulden werd failliet verklaard. Hoe wel de betrokken procureur onmiddellijke fail lietverklaring wenschte, was de Rechtbank zoo welwillend, kennende de wantoestanden op het gebied van Dameshoeden, de zaak acht dagen uit te stellen, ten einde zoo mogelijk failliete verklaring te vermijden. Het treurige van deze zaak ia, dat bedoelde Dameshoedenzaak, vrij veel te vorderen heeft van Dames in Den Haag die een, twee, drie jaren en somt langer hare rekening onbetaald laten en aan wie men geen betaling durft vragen uit vrees voor verlies van klandizie. Ik hoop dat de betrokken Dames deze week hare rekening zullen voldoen, zoodat fail lietverklaring Maandagmorgen a.s. achterwege kan blijven." De ramp der „Voltnrno." Een der geredden van de „Volturno vertelt ons: Woensdagmorgen 9 Oct, zaten wij om half zeven aan tafel, toen we plotseling werden op geschrikt door het geroep van brand. Ik snelde naar het dek maar zag voorloopig niets dan rook uit ruim I opstijgen, doch voor ik de brug bereikt had om den len stuurman te waarschu wen, laaiden de vlammen vanuit de voorschip- ruimen reeds op. De passagiers renden door schrik bevangen door elkander, vrouwen en kinderen huilden en schreeuwden. De geheele bemanning snelde naar de pompen on te trachten het vuur meester te worden. Dit bleek nutteloos, het schip brandde te hevig. Omstreeks half een 'e middags (Woensdag) bemerkten wij vrijwel niets meer van den brand zoodat alle gemoederen weer ©enigszins tot rust kwamen. Er werd iets gegeten en ik begaf me ter ruste, sliep door tot ongeveer zeven uur, half acht> toen er ploseling wederom een R 9 9chreeuw onder de passagiers opging. Ik sprong op en zag nu het geheele voorschip in volk vlam. Intusschen had de marconigraaf onver moeid het „S. O. S." geseind, met d®t gevolg dat ongeveer een uur -later zich het eersta schip op de plaats des onheils bevond. De sloepen die uitgezet werden sloegen alle stuk, o.a sloep 5, waarin ook ik moest plaats nemen het geen ik echter weigerde (tot mijn geluk alzoo). Zo was nog niet „gevuld" letterlijker kan het niet, of ze ging met alle inzittenden ta gronde. Ongeveer 8 h 10 schepen hadden zich in dien tijd om de „Volturno" geschaard, toen plotse ling de kolenbunkers ontploften, zoodat de sche pen zich bijna geheel, tot aan den gezichteinder terugtrokken; op dit oogenblik koesterden wij geen hoop meer. Twee mannen werden van schrik en angst krankzinnig en sprongen in zee, Een jonggehuwd paar sprong eveneens in zee, terwijl twee stokers, de linnenjuffrouw en nog enkele anderen dit voorbeeld volgden, zonder echter van een zwemvest voorzien te zijn, zoo-1 dat zij allen omkwamen. Het was al vrij laat geworden en steeds breidden de vlammen zich uit. Donderdagmorgen om half een stond da zee op z'n holst, de golven beukten het onher roepelijk verloren schip. Inmiddels bemerkte ik te moeten kiezen tussehen vuur of water en toen de kapitein: „Ieder voor zich" riep, zocht ik onverwijld een zwemvest op, deed het om en met een „Vaarwel" sprong ik in zee. Het water was verschrikkelijk koud, maar toch moest ik ongeveer drie kwartier blijven dobberen alvo rens ik opgepikt werd. Slechts een portret van mijn vriend heb ik uit mijn bezittingen overge houden. Nog eenige oogenblikken in de salon vertoefd, en een wisse dood was mijn deel ge weest. Een woord van lof aan onzen kapitein, die zich als een zeer dapper mensch heeft onder scheiden. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. DE UITSLAGEN. We noboeren de volgende uitslagen, enkel» ontleend aan do „Mdg. Crt.": West. Ie klasse. Haarlem: Haarlem—H. B. S. 5—0. Rotterdam: SpartaH. F. O. 3f Utrecht: U. V. V.Ajax 2S) Den Haag: H. V. V.Quick 2I Dordrecht: D. F. O—V. O. O. 8f West. Res. Ie klasse. H. F. O. IISparta II 0L H. B. S. H—Haarlem II 5— ,V. O. O. II—D. F. O. n 1—f Hercules IIA. F. O. n 2—1 Quick H—H. V. V. II 1-3 West. 2e klasse. A. ConcordDordrecht 7 XerxesD. V. V. 2—3 B. A. F. O.Blauw- Wit 08 SpartaanAio. Vict. 80 V. U. O.S. V. V. uitgesteld,, NeptunusR. F. O. 09 O. Edo—V. V. A. 1—1 R. A. P.Hercules 0—4 D. E. O.—Volharding» 5—1' Allen Weerbaar—Kampong 8—1 West. 3e klasse. O. Bloemendaal—H. S. V. 0—0 U. N. I.—R. V. O. 8—0 L. V. V.de Sportman 23 D. DamiaatjesHeemstede 3—0 R. O. H.—Stormvogels 0—3 KinheimSchoten 8—9 E. Z. V. V.Purmersteijn 0—2 W. F. C.Hollandia, uitgesteld. SportWilh. Vooruit, 02 Oost. Ie klasse. G. V. O.—P. W. TubantiaVitesse Quick—Robur et Velocitfus Go aheadU. D. Zuid. Ie klasse. WilhelminaV. V. V. VelocitasM. V. V. 2—3 8—1 1—2 1—1 In de Westelijke eerste Klasse eigenlijk maar één normaio uitslag: de 21 overwin ning van H. V. V. op Quick! De andere uit slagen alle verrassend: Ajax gewonnen van IT. V. V., ondanks de verwachting, dat Vos o.s. hun eerste punten zouden behalen; Haar lem met de traditie, om tegen H.B.S. uit vorm De rechterzijde heeft door haar herstem- jrng<advies, al bepaalde dit zich dan tot ont houding, zelfs tegenover de felste sociaal-de- ->nn de vrijzinnigen steun ontbou- aan den v,.rec:hte™ijde in zulke gevallen aan den vujzmrngen candidaat de voorkeur geschonken, de aanwas der sociaaldemocrati sche zetels ware zeker minder groot geweest Negatief was de houding der vrijzinnigen in zoover zij de politiek der rechterzijde boetre den. Maar hun programma had ook positieve elementen. Het verlangde invoering van algemeen kiesrecht, een gratis-ouderdomsrente, ge paard aan gesubsidieerde vrijwillige verze kering („Staatspensionneering") en verbete ring va 11 het ouderwijs. Dat dit zou zijn niet een. ei ge: program, maar ontleend aan dat der socialisten is onjuist. In do tweede plaats werd opgemerkt, dat het doel van eiken strijd is de overwinning van den tegenstander. Was verder de wijze af te keuren, waarop de vrijzinnigen het vo rige Ministerie bestreden? Zijn medestanders mogen ingenomen zijn met hetgeen het op het gebied van de sociale hervormingen ön tic defensie verrichtte, die ingenomenheid be- «tond ter linkerzijde allerminst. Dat de lin-_ «terzijde zich kantte tegen d-e onderwijspui- van het vorige Kabinet, is het gevolg van de houding der rechterzijde tegenover het openhaar onderwijs. Ten aanzien van het Tarief werd opgemerkt dat in 189G door den invloed van afgevaar digden uit do Zuidelijke provincies het pro tectionisme op den voorgrond is gekomen. In 1897 en 1901 is bij de verkiezingen voor pro- 1 tectie gestreden, doch zonder resultaat. Men hooft ter rechterzijde niet in het oog gehou den, dat do economische verhoudingen zich hier hebben gewijzigd en dat ons land meer en meer een exportland is geworden en men hoeft niet begrepen, dat hierdoor de vrijhan- del een eisch van praetiscbe politiek is ge- I worden. j Dat er in de verkiezingsdagen een opvla tu in11 "s is geweest van uitingen, door do mede- jS .meiers van het vorige Ministerie als anti papistisch aangeduid, is niet een kunstmatig i opgewekt, maar een spontaan verschijnsel, veroorzaakt door het optreden der Roomsch- Katholieken. j Hetgeen bij de verkiezingen ten aanzien van de Hervormde Kerk geschiedde, werd ook dezerzijds niet onverdeeld goedgekeurd. Bepaaldelijk vond do circulaire van den Bond \an Protestantsclie kiezers afkeuring. Men merkte ec-hter op, dat die hond la/er een andere toelichting der cicirculaire heeft ge geven en meende dat over het door een der caudidaten op de circulaire gegeven ant woord niet geoordeeld kan worden, zoolang het antwoord niet bekend is. Over de vraag, wel^e b»teaV«Tii<j den uitslag der verkiezingen is te hechten, werd verschillend gedacht. Sommige leden meenden, dat blijkens het aantal stemmen op de rechtsche en linksche candidaten uitgebracht, de meerderheid der kiezers nog steeds tot de rechterzijde behoort, al zijn er meer linksche dan rechtsche Ka merleden gekozen, en dat, ware het stelsel van evenredige vertegenwoordiging van kracht geweest, het vorige. Ministerie niet zou hebben behoeven af te treden. Er wer den hieromtrent verschillende van elkander afwijkende, berekeningen te berde, gebracht. Sommige leden wareD van oordeel, dat uit den uitslag der verkiezingen geenerlei con clusie is te trekken ten opzichte van hetgeen do kiezers gewild hebben. Een der leden zag in den nifslag enkel een negatieve uitspraak tegen de voorgenomen tariefsherziening en de coalitie-politiek. Enkele leden beschouwden den uitslag dei- verkiezingen als een zegepraal van de Logo en leidden uit een artikel in een maconrr.ek tijdschrift af, dat de Logo zelve die beschou wing deelt. Tegenover die beschouwingen werd door anderen opgemerkt, dat het niet in allen dooie met volkomen zekerheid te zeggen is, wat do kiezers bedoeld hebben, aangezien er altijd nevenzaken en locale invloeden zijn, dio voor den uitslag van eenige beteekenis zijn, Van verschillende zijden werd de totetand- kfrmirx» der vrijzinnige concentratie, welk® als eene opleving der oude liberale partijen werd beschouwd als een punt van beteekenis in den verkiezingsstrijd aangemerkt. Ande ren achtten van veel grooter belang den ge weldigen. aanwas der sociaal-democratische stemmen. Voorts betoogden deze leden, dat op maat schappelijk en politiek gebied de tegenstel ling tussehen de burgerlijke partijen en de sociaal-democratie veel scherper is dan die tussehen de rechtsche en de linksche bur gerlijke partijen onderling. Naar aanleiding van deze beschouwingen werd door anderen aangevoerd, dat de uit breiding der sociaal-democratie het gevolg is van de toeneming der materialistische le vensbeschouwing on de gebrekkige zielszorg in de groote .steden. Volgens sommigen is de grondslag der coalitie minder gelegen in de gemeenschap van Christelijk beginsel, dan in den gemeen- schappelijken strijd op schoolgebied, die liet optreden der rechtsche partijen in zoodanige mate bebeerseht, dat dit de coalitie vólkernen rechtvaardigt. 'Deze leden achtten het moge lijk, dat de schoolquaostie opgelost worde en daarmede aan de coalitie haar reden van bestaan zou ontvallen. Volgens velen zou, ook na een compromis ter beëindiging van den schoolstrijd het geen nooit een volkomen vrede zou kunnen brengen de gemeenschappelijke,, op het ge loof berustende levensbeschouwing de Chris- telülre .oarBjen bijeenhouden en hoogstens tij- delijke samenwerking met van anderen grondslag uitgaande richtingen mogelijk zijn Deze gedachtenwisscling leidde tot een na dere bespreking der vraag, welke partij-for matie voor de bestaande in de plaats zou kunnen komen. Het antwoord van hen,^ die eene tegenstelling tussehen do vereen igckv burgerlijke partijen en de sociaal-democraten op meer wezenlijken grondslag gevestigd achtten dan de bestaande partij-indeeling, luidde, dat de grondslag dan zou moeten wor den gevonden in de houding der verschillen de partijen ten opzichte van de ei6chon der arbeidersklasse. Andere leden meenden, dat bij eene wijzi ging der partij-indeeling de sociaal-demo eratou zieh hebben te voegen bij do democra. I tische groepen. Zoodanige partijgi-oepeering j zou h.i. door invoering van evenredige ver- i tegenwoordiging bevorderd worden. I Ecu der leden was van gevoelen, dat de bestaande partijverdeeling tengevolge heeft 1 gehad, dat bij de verkiezingen de eenheid [der naiie uit het oog verloren is. Het debat omtrent den loop der crisis, welke uit den uitslag der verkiezingen voortvloeidft betrof drie punten: lo. de aan Dr Bos ver- strekte opdracht tot vorming van een Mini sterie en de door beui met de sociaal-demo- cratische partij gevoerde onderhandelingen; 2o. c»o woigeriug der concentratie oni zonoot medewerking der socialisten een Minisleris te vermen: 3o. het optreden van het nieuws Ministerie- (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 13