iiwTirDEii emir BUITENLAND. BINNENLAND. IONS UIT LISSE 8J. mTeuw s. AJödau wordt door de Pens ecu bezoek aan KORT OVERZICHT. He tentoonstelling gébracht. Om 2 uur 's middags vangt de Jury haar •werkzaamheden aan. Dit over de reclame-tentoonstelling. Nu iets dver De Nationale Huis- vlij tjten toon stel ling. De bovenzalen van het Bondgebouw worden gereserveerd voor de Huis vlij ttentoonstelliiig. De eerete zaal, (zaal no. 10) voor do inzen dingen der 35 onderaf deelingen van den Bond. Deze zullen alle met een collcctievo inzen ding moeten uitkomen. De niet-vakafdee- lingen beelden haar doel en streven uit b.v. in een symbolische voorstelling. .Verder zullen er personeele inzendingen zijn van allerlei aard Uit deze alsmede uit de collectieve inzen dingen zullen door 't Verlotings-Comité be langrijke aanknopen worden gedaan voor de Jubileum-verloting. Jubileum- Verloting. In de rijk gedrapeerde Bibliotheekzaal .«vorden door ervaren vaklui de prijzen geëx poseerd voor de verloting, terwijl voor een an der deel prijzen op Huisvlijt zullen worden aangekocht. De loten voor deze verloting kosten 25 cents. Men kan ook boekjes aankoopen van deze loting ad 25 stuk. Aan ieder, die zulk een couponboekje, zal hebben verkocht wordt een toegangsbewijs verstrekt voor 'een feestavond, waarop een uitgebreid en zeer interessant programma zal worden uitgevoerd. Deze feestavond wordt ge geven zoodra een voldoend aantal toegangs bewijzen, zal zijn uitgegeven. Is dit aantal groot genoeg, dan worden de feestgangers aangevoerd door extra-trams en zij, die niet aan een tramlijn Wonen, door ^rij tuigen enz. Deze feestavond wordt dan een groote voor etelling, waarop b.v. een kinderoperette wordt opgevoerd, een goochelaar zijn kunsten ver toont, met bioscope-voors tdli ng, traotaties, enz. Het programma van den feestavond zal men reeds in de couponboekjes kunnen vinden. De Eeredag. In de jnaand September, zoo dicht moge- tijk bij den jubileumdatum, word t ook de Eere- dag georganiseerd. Des morgens algemeene H. Communie der leden en comité-leden, en verder eon plech tige H. Mis in de Kathedraal. Des middags receptie voor het Hoofdbe stuur der jubileerende afdeeling in de koffie- voorzaal, welke op dezelfde wijze in feestzaal zal herschapen zijn als in do Tentoonstellings- weelc. Des avonds: eere-avond, waarbij uitvoering eènëf feestcantate, feestredenaars enz. Ver schillende autoriteiten zullen hierbij uitge- noodigd worden, alsook het eere-coraité, de comité-leden en bestuursleden der onderaf- deelingen van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, zullen tegenwoordig zijn. Feestavonden. Na dezen eeredag worden op Zondagavond vier a vijf feestavonden voor de bondsleden en hunne families georganiseerd, waarbij Cgnummers zullen worden uitgevoerd, een te feestrede wordt gehouden, en verdei' zullen optreden de tooneelvereenigingen, die deelnemen aan den Tooneelwedstrijd. Kinderfeesten. Ook voor de kinderen der bondsleden Wordt gezorgd. Tegen St. Nieolaas zal voor hen een mooi feest klaar gemaakt worden. Feestgids. Een rij k geïllustreerde feestgids zal reeds in Januari uitkomen en voor het heele jaar gelden met uitneembare bladen voor de ver- Bchillende punten van het feestprogramma. Ziedaar het zeer kort weergegeven pro gramma voor het jubileumjaar. Wij wulon hier nu niet veel bijvoegen. Het spreekt ,voor zich zelf. Aan durf ontbreekt het niet en dat de .vastberadenheid ook niet te wenschen laat, daarvan kan de tentoonstelling van vijt' jaar terug getuigen. Allonsl Wij wenschen do afdeeling Haar lem veel succes toe in haar voorbereidingen tot de zilveren feesten en vertrouwen op een voorspoedig jubeljaar! Nog meerdere bijzonderheden over details zullen weldra kunnen gegeven worden. DUITSCHLAND. De nieuwe hertog van Bronswijk heeft zijn intocht in zijn hertogdom gedaan. DE BALKAN. Oostenrijk en Italië hebben in een nota Griekenland gewaarschuwd gebied van Albanië te ontruimen. AMERIKA. Do regeering in Mexico schijnt in financieels moeilijkheden te verkeeren. DUITSCHLAND. Dc nieuwe hertog van Bronswijk. Gisteren heeft de hertog van Bronswijk Ernst August zijn intrede gedaan in Brons wijk. Bij hun intrede in de nieuwe residentie werd het hertogelijk paar hartelijk toegejuicht en door den opperburgemeester, aan het hoofd dei- stedelijke autoriteiten, toegesproken. Hij gaf uiting aan do blijdschap van geheel Bronswijk, dat hij een afstammeling van het oude heerschershuis weer binnen Brunswijks muren kan begroeten. Te 1.30 kwamen de hertog en de hertogin In het sjot. Daar werd de troonrede voorgelezen, waarin de hertog zegt:, „Het zal steeds mijn innig streven zijn, de regeering zoo te voeren, dat ieder, zonder on derscheid, de overtuiging krijgt, dat de krach tige zorg voor het gedijen van het land en voor 't geluk van de Brunswijkers, de leidende gedach te van mijn handelen en werken zijn. Daarvoor, heeren afgevaardigden, heb ik vooral uw vol vertrouwen en uw trouwe medewerking noodig. Slechts dan kan ik er in slagen mijn ernsti- gen wil, om de welvaart van mijn land op elk gebied te bevorderen, in daden om te zetten. De hertogin, mijne gemalin, zal het een groot genoegen en een bevredigende taak achten, alle op het gebied der vrouw en vorstin liggende ondernemingen te steunen en te bevorderen. „Nu ik den troon mijner voorvaderen beste gen heb, bied ik allen Brunswijkers en mij zelf in ieder opzicht als B runs w ijker gevoelend, mijn vorsteljjken groet en spreek ik daarbij bet vertrouwen en de hoop uit, dat de band tusschen vorst en volk steeds hechter en inniger zal mogen worden." DE BALK AN. Do mogendheden en Griekenland. Oostenrijk en Italië hebben een nota aan Griekonland gericht, waarin zij aandringen op het naleven der bepalingen door de gezanten. Conferentie gesteld, vooral wat betreft het ontruimen van gebied, aan Albanië toegewezen. Over deze nota is men over 't algemeen niet best te spreken. De Fa rij sc he „Matin" meldt, cfat de Ooston- rijksch-ltaliaanscho nota aan Griekenland in politieke kringen te Parijs als een bedroevend gebrek aan hoffelijkheid jegens de mogend heden der Triple Entente beschouwd wordt, wijl de rogeering van deze mogendheden niet in kennis werden gesteld met de overhandiging deze nota. Frankrijk, Engeland en Rusland hadden op de mededeeling van beide landen, dat Grieken land gewaarschuwd moest worden, geantwoord, dat deze kwestie een vraagstuk was, dat geheel Europa aanging. Het optreden van Italië en Oostenrijk-Hon- garije is, zoo zegt de „Matin" temeer incorrect, wijl de regeeringen van de Triplo Entente de Grieksche regeering reeds hadden gewaar schuwd zich aan dc besluiten van de gezanten- conferentie te houden. In Athene heeft dc nota groot opzien en pijn-1 Ujke ontstemming gewekt. Volgens een tele gram aan de „Lokal Anzeigcr" heeft de over handiging van de nota aan den Grieksclien ministér van bnitenlandsche zaken, Panas, een opgewonden verloop gehad. Panas, zou aan de gezanten van Oostenrijk-Hongarije en Italië Verklaard hebben, dat de bewering, als zou de Grieksche regeering een druk uitoefenen op de bevolking van Epirus, valsch is. AMERIKA. De toestand in Mexico. Het is blijkbaar in Mexico met de financiërs ook niet rooskleurig gesteld. Vrijdag kon de regeering tenminste dc ver schuldigde salarissen niet betalen. Maar des middags bleek ze toch weer over de noodige fondsen de beschikking te hebben gekregen. Hoe zij zoo plotseling weer aan geld kwam, blijkt uit de berichten nog niet. Te Washing ton schijnt men te hopen, dat de financieele moeilijkheden Huerta zullen dwingen zich te rug te trekken. Porfirio Diaz, de vroegere president, is Vrij dag van Biarriz te Parijs aangekomen. Een correspondent van de Exchange Company heeft hem daar geïnterviewd. Doch hij wilde niet veel uitlaten: hij zeide zich niet meer mot de politiek te bemoeien. Groot gelijk. Slechts als een vreemde mogenheid zich in de" zaken van Mexico zou mengen, zou hij naar zijn land terogkeefen. Omtrent de houding van de Unie verkeert men nog steeds in onzekerheid. Onder de Ame rikanen in Mexico gevestigd begint men voor wraaknemingen van de zijde der Mexicanen te vrcezen en velen maken zich dan ook gereed het land te ontvluchten. HOFBERICHTEN, Thans is vastgesteld, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins den 17en November te 's-Gravenhage zuilen komen ter bijwoning van de vaandeluitreiking. H. M. dc Koningin-Moeder heeft Italië verlaten en wordt Woensdagavond 10 uur op Het Loo verwacht. De datum van terugkomst van H. M. in de residentie voor het winterverblijf is nog niet vastgesteld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is aan nu. B. Ort, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de bij het departement van Binnenlandsche Zaken be staande adviseerende oommissie voor de zaken betreffende de stichtingen van beurzen voor het onderwijs, met dankbetuiging vioor dc in die betrekking bewezen diensten, en als zoodanig benoemd mr. O. Krabbe, raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Bij Kon. besluit is aan den heer P. Stahle, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-consul der Nederlanden te Malmö (Zweden) en is als zoodanig benoemd, buiten bezwaar van 'e-landa schatkist, de heer W. Ganslandt. Aan den heer Ganslandt kan in de Neder- landsche taal geschreven worden. JOS. Th. J. CUTPERS. De bekende architect de heer Joa. Th. J. Cuypers, zal, naaf gemeld wordt, binnenkort wanneer de nog onderhanden werken voltooid zijn, eenige jaren rust gaan nemen. Het perso neel is tegen den len December a.s. opgezegd. EEN BELANGRIJK GESCHENK AAN HET RIJK. Door mr. H. graaf v. Hogendorp te ?6 Gra- venhage, zijn, ook namens de verdere klein zoons van Gijsbert Karei van Hogendorp, ter plaatsing in het Algemeen Rijksarchief aange boden de papieren afkomstig van den vermaar den staatsman, die nu juist honderd jaren ge leden bij het herstel der onafhankelijkheid van Nederland zulk eene op den voorgrond tredende rol gespeeld heeft. De verzameling, die meer dan 130 portefeuilles vult, bevat niet alleen het handschrift der (gedrukte) gedenkschriften van Gijsbert Karei, maar ook eene uitvoerige correspondentie van hem zoo met zijne famile als met anderen uit de jaren 17721834, voorts vele adviezen en opstellen van den staatsman en correspondentie van zijn moeder en van zijn broeders Dirk en Willem. Men vindt in deze hoogst belangrijke verzameling o.a. ook de origineele proclamatie van den souvereinen Vorst aan Zijne waarde land'genooten vaiï November 1813. Aan deze papieren togevoegd zijn nog twee portefeuilles met brieven afkom stig van professor Van Assen te Leiden. Aan den schenker is de erkentelijkheid dei Regeering voor deze zoo belangrijke verrijking van het Algemeen Rijksarchief betuigd. DE GELRIA. Heden onderneemt de „Gcirda," het prachtige stoomschip van de Kon. Hotl. Lloyd zijn eerste reis. Om deze te vieren boden gisteren directie cu commissarissen aan verschillende genoodigden o.w. do mnister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de commissaris der Koningin in Noord- Holland, Burgemeester en Wethouders van Am sterdam, verschillende raadsleden en andere autoriteiten, een feeetmaal aan. NEDERLANDSCHE OFFICIEREN NAAR ALBANIë. In. verband met de uitzending van twee Ne- derlandsche hoofdofficieren naar Albanië, om ter plaatse de mogelijkheid en aanbevelcnswaar- digheid te onderzoeken van het zenden van Nederl-andsche officieren daarheen, om er een gendarmerie te vormen, wordt in welingelichte kringen volgens de „Tel." medegedeeld, dat de mogendheden, die als beschermsters van Albanië optreden, overeen gekomen waren, zich te wen den tot drie kleinere staten, met het verzoek, een zeker aantal officieren aan te wijzen voor de vorming der gendarmerie. De staten, welke zij op 't oog hadden, waren o.a., hetzij Zweden of Nederland. Daar do Zweedsche regeering, die van de zaak gehoord had, had kenbaar gemaakt, dat zij niet bereid was tot uitzending van officie ren, omdat zij reeds naar Perzië officieren bad gezonden, om daar te lande de gendarmerie op te richten, wendden de mogenheden zich met 't verzoek tot de Nederlandscho regeering. Toen deze laatste in beginsel niet ongeneigd bleek, op het verzoek in te gaan en daaruit voortvloei de de uitzending van de hoofdofficieren De "Veer en Thomson, wendden de mogendheden zich uitteraard niet meer tot dé regeering van andere mogendheden. Geknipt! Gisterenmorgen zijn de vier jonge mannen, die Vrijdagmiddag in do Van Wousfraat te Amsterdam op hecterdaad be trapt werden bij liet stelen van een rijwiel, ter beschikking der justitie gesteld. Deze arrestatie was het werk van twee rechercheurs van het hoofdbureau, die twee hunner, welko den vo-rigen dag uit hun pre ventieve hechtenis ontslagen wai'en op straat zagen loopen, en vermoeden kregen, dat zij van hun herwonnen vrijheid wel eens misbruik bonden maken. Uren achtereen volgden zij on gemerkt dc twee jonge mannen, bij wie zich twee anderen aansloten. Met behulp van een tweetal agenten werd het viertal ingerekend. Een flinke vmler cn zoon/ Vrijdagmiddag geraakte een6-jarig; knaapje dat aan de 13il- derdijkkade te Amsterdam©peelde, fé watéV en -dreef naar het midden der gracht. Een 12- jarige jongen zag het in het water met den dood worstelen en haalde vlug op de fiets zijn vader den hoer Seegers, slager in de E. Wolff- straat, die spoedig ter plaatse was en te water sprong. Hij slaagde erin het reeds bewusteloozo kind op den wal te brengen. In de Gerefor meerde Ziekeninriohting Ter Haarstraat geluk te het, de levensgeesten weer oj) te wekken. Een noodlottige brand. We liebhen gisteren reeds het bericht medegedeeld van een brand te Groningen, waarbij twen mensehen om het leven kwamen. We ontleen en aan het A. II. nog het volgende. Gisterennac-ht ruim twaalf uur is brand uit gebroken in den winkel van ongeregelde goe deren van den heer A. Rosenboom, Fol-kinge- straat te Groningen. Tóen de brand door den bewoner zelf, die ziek te bed lag, ontdekt werd, woedde het vuur reeds zoo hevig, dat het den bevyonere moeilijk viel uit het brandende per ceel te komen. Een dienstbode sprong van d-e bovenverdieping in een zijgang en moest in bed enkelijken toestand naar het ziekenhuis gebracht worden. De beide zoons van 12 en 15 jaar wisten over de dakgoot oen ander perceel te bereiken. De heer Rosenboom klom met oen ladder uit de bovenverdieping. De vrouw en het 10-jarig dochtertje Bi k a hebben niet kun nen ontkomen en werden later verminkt terug gevonden. Het perceel brandde geheel uit. De oorzaak is onbekend. Men vermoedt dat de brand ont staan is in den wih-kel bü het uitdoen der lich ten De familie sliep een en twee verdiepingen hooger. Nader wordt nog het volgende medegedeeld: De heer Roseboom was de laatste dagen niet geheel goed. Hij was opk al vroeg naar bed ge gaan en wist dus niet hoe het met dé sluiting en het uitdoen v-an het licht was gegaan. Om twaalf uur werd hij wakker door een benauw den rook. Hij stond op, maar zag toen dat er geen uitweg was. Er bleef hem niets over dan aan den voorkant uit hot raam té springen. Zijn vrouw wilde hem eerst volgen, zij werd ook in nachtgewaad aan het voorraam gezien, maar is toen blijkbaar teruggegaan. Met het hoofd naar de deur werd zij gevonden. Groote onvoorzichtigheid. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de „Tel-' l>e gevaarlijke waaghalzerij van het sprin gen op een reeds in gang zijnden trein had gisteren ochtend vroeg aan het ITollandsehe Spoorwegstation alhier bijna wederom eèn slachtoffer geëischt. Wonder boven wonder liep 't thans nog betrekkelijk goed af voor den onvoorzichtigen reiziger, hoewel hij een ang stig half uurtje heeft moeten doorstaan. Een werkman, die op het perron kwam toen de trein van half zes naar Leiden reeds in beweging was en nog met den trein mede wilde, sprong op de treeplank, gleed echter uit en kwam schrijdelings op de treeplank te zitten, met het eene been bekneld tusschen de plank en het perron. Gelukkig werd de benarde positie, waarin de man zich bevond, terstond door een reiziger in den trein bemerkt-, op wiens trekken aan de noodrem de trein on ni kte eihj'K stil st-ond. Er wns echter nog een kwartiertje mede ge moeid vooraleer de man uit zijn pijnlijken toest-and was verlost, want eerst nadat een stuk uit do treeplank was gezaagd, kon men hem tusschen den trein en het perron uit bevrijden. Met do auto van den Gemeentelijken Genees kundigen E erstc-H ui pd iens t werd de man, wiens been ontveld en wiens enkel ontwricht was, naar liet gemeente-ziekenhuis vervoerd. Doodgestoken. Door de Leddsche politie werd Zondagavond in een volksbuurt nabij de O. Mest te Leiden u man gevonden die in be schonken toestand verkeerde. Men bracht hem in het naast bijgelegen politiehuisje aan de Rijnsburger poort. Toen de man zijn roes had uitgeslapen, klaagde hij zeer over pijn in de borst. Bij onderzoek bleek volgens het „A. II." dat hij een ernstige steekwonde in de borst had. Toen hij naar :t Academisch Ziekenhuis ge bracht was, bleek bet dat de toestand zeer ern stig was. Het hart was geraakt. De toestand verergerde dermate dat de man, zekere F. van der Mark, een bij de politic bekend persoon, niet meer in staat was mede te deden door wien hem de steek was toegebracht. Gistermiddag is hij overleden'. BLOEMENDAAL. Onbestelbare stukken. Gedurende do 2e helft der maand October 1913. Weis, Amsterdam, L. v. Dri, Amsterdam, Mej. Vader, Stat. Sant poort, Jongeheer Wijsze, Amsterdam. Personalia. Met ingang van 1 Januari 1914, is door den Burgemeester alhier benoemd tot inspecteur van politie, de heer A. Hiern- stra, thans als zoodanig in functie bij de gemeente-politic te Arnhem. VELSEN. Brand. Gistermiddag is aan den Ouden Ro- merkerkweg te Vetseu in een door twee gezinnen bewoond huis brand uitgebroken. Van den bewoner J. Grapendaal, die was verzekerd, verbrandde alles; van de niet- verzekerde wed. Nyman kon slechts een ge deelte van den inboedel gered worden. Oor zaak onbekend. Wat beteckent dat? Men schrijft, ons: Dezer dagen las ik in een der cabines (voor passa giers) van de stoompont te V eisen een gedrukt aanplakbiljet met ongeveer de volgende zinsne de „En wij verklaren, dat de proletariërs nooit een aanvullenden oorlog zullen ondernemen op dc andere proletariërs." Is dit propaganda voor de proletariërsparti.i of voor het anti-militai risme? Eu mag zulke propaganda begunstigd worden op rijks-vaartuigen? Het antwoord hierop dient gegeven te wor den, door de betrokken autoriteiten ÏJMODEN. Onbestelbare stukkeu gedurende dc 2o helft der maand October 1913. Brieven Juff. J. Ouk, Amsterdam, Juffr. W. de Groot-, Bloemendaal. Briefkaarten. Willem Plas, IJmuiden, Mej. M. WesterbnTger; S-lóterdijk; Jansje Drab; Sèbeve- ningen, G. Pluimgraaf, 2 zonder adres. Personalia. Mot ingang van 16 November wordt de commies-titulair der Posterijen, J. Boer, van hier naar Stadskanaal verplaatst; de klerk der Posterijen en Telelgrafie le klasse F. Molenaar van Leeuwarden, xijkstelegraafkan- ttoor, naar hier; Met ingang van 1 Nov. ia de commies-titulair der Posterijen H. Meijer, van hier naar Leerdam verplaatst; de klerk der Post en Tel. Ie klasse J. D. Prior van 's Bosch, tele graafkantoor, naar hier. Zeelicdenstakiug. De visschershaven is door de staking zoo gevuld met stoomtrawlers, dab een deel van de vloot moest verhalen naar het Noordzeekanaal binnen de sluizen. Gistermorgen kwamen nog 22 van de varende stoomtrawlers binnen, die wegens de staking opgelegd worden, waardooT het aantal boven de honderd is gestegen. De yiscliprijzen waren we der zeer hoog. BEVERWIJK. „De Hanze". In de gisteravond gehouden ver gadering van „De Hanze" waren ongeveer 40 leden aanwezig. De voorzitter deelde, na goed keuring der notulen, mede, dat een voorloopig comité is gevormd tot oprichting van een vakver- eeniging voor bloemisten en tuinders, met de hee ren Dames en D. Heeze resp. als voorz. en secr. Aan den boekhoudcursus wordt door 45 personen deelgenomen, terwijl de secretaris der afd. als correspondent van het Incasso- en Informatie bureau zal optreden. De statuten der afdeeling zijn koninklijk goedgekeurd. Negen nieuwe leden werden geinstalleerd. Door ongesteldheid van den afgev. werd het verslag van de Alg. Vergadering van den Centralen Raad door den Geest. Adviseur uitge bracht. Na dank van den voorzitter deelt deze mede, dat in dezen winter „De Hemelsche Altaar- wacht" zal worden opgevoerd, terwijl vanaf 3 Dec. iedere week 'n cursus zal worden gegeven deels sociaal, deels apologetisch. Bij de rondvraag werden inlichtingen ge vraagd omtrent de instellingen van de Hanze. Betreurd werd dat het instituut van hospitant- leden iri de statuten was vastgelegd. Het Be stuur zegt in dezen zooveel mogelijk beperking toe. Een sterk protest werd uitgebracht tegen het aannemen van werkjes door fabrieksarbeiders, die tengevolge van den meerderen vrijen tijd, die hun actie voor verkorten arbeidsduur hun bracht, gelegenheid hebben om öp deze wijze den mid denstand ernstig te benadeelen, soms ten koste van hun eigen gezondheid. Algemeen werd dit bezwaar gedeeld en eene motie ter behandeling in den Centralen Raad in uitzicht gesteld. Op de vraag aan de aanwezige bakkers-leden, of zij niet zouden willen overgaan tot het stich ten van een vakvereeniging, werd geantwoord, dat zij in dezen vreesden voor te weinig mede werking van eigen geloofsgenooten, maar het op advies van den WelEerw. Heer Looyaard met huisbezoek nog eens zouden probeeren. Met een wanne opwekking van den Geest. Adviseur aan tuinders en bloemisten om toe te treden tot de op te richten vakvereeniging, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering met gebed. HEEMSKERK. Diefstal. Zaterdagmorgen bemerkte de heer D. Jongkind, kruidenier, dat uit dc toonbank- la<J» «en rijksdaalder «n ««u au]dsn «ut/vreemd waren. -Van dit geval werd terstond kennis ge geven bij de gemeen te-pol itie Eckhart. Twee jongens, die kort te voren in den winkel ge weest waren., weiden opgezocht en in verhoor genomen, doch dezen betuigdeu hun onschuld, wat later bleek waar te zijn. Daar men tegen niemand vermoedens had, werd het onderzoek voorloopig gestaakt. Tegen den avond echter, kwam de heer D. B. eveneens kruidenier voorbij den heer Jongkind en vertelde dozen, dat hij van het geval gehoord had en allicht eenige aan wijzingen kqn gven. Tegen den middag n.l. was een jongen, J. V. bij hem in den winkel geweest om een rijksdaalder te wisselen, een heel ge woon geval. Toen do heer B. echter zag, dat dat geld aan den overkant met de jongens van P. de M. verdeeld werd, kreeg hij kwade ver moedens, welke versterkt werden, toen hij van den diefstal hoorde. Hierop gingen de politie en de heer Jongkind er op uit, die jongens op te sporen, "hetgeen hun niet mocht geluk ken, daar ze, hetgeen later bleek, naar Bever wijk gegaan waren. Zondagmorgen 7 uur stond de heer J. op den uitkijk en zg hij de jongens van P. de M. naar de kerk gaan. Hiermede werd de politie in kennis gesteld. Bij het uit gaan der kerk stond do heer Jongkind klaar, en riep hij beide jongens binnen, waar ze door de politie in verhoor werden genomen, elk af zonderlijk. Na veel liegen kwam eindelijk de waarheid er uit. Een buurjongen C. K. die veel bij den heer Jongkind in huis kwam, had het geld weggenomen. Toen dit ventje er hij ge haald was, bekende hij terstond, doch gaf als re- den op, dat hij uit vrees gehandeld had, daar de jongens van P. de M. hem er toe aangespoord baden en hem met een pak slaag gedreigd had den, indien hij het niet deed. Wat het verdeden van het geld aangaat, had J. dc M. 1.10 ge kregen, zijn broertje KI. de M. 0.30, J. die den rijksdaalder gewisseld had, ƒ1.10, ter wijl O. K. een gulden had gehouden, waarvan hij aan N. v. S. nog ƒ- 0.50 gegeveu had. Die diefstal kwnm afeoo spoedig aan het licht. Voo do ouders dier kinderen is hot voorzeker een zware beproeving. Brand. Gistermiddag half vier ontstond e brand in de kapberg van den heer D. Beentjes te Heemskerk aan Duin. In den kapberg was aanwezig ruim 36 wagens best hooi. Door het spelen met lucifers van een kind van 3 jaat van den heer B. was de brand ontstaan. Of schoon de zoon van den heer KI. de Wildt ter stond zijn krachten inspande om het vuur te blusechen, mocht dit wegens den feilen wind niet gelukken. Ook de brandspuit, die spoedig aanrukte, vermocht niets tegen de geweldig; vuurzee, zoodat al spoed ig*bieek, dat ol het hooi moest verbranden. Groot gevaar liepen evenwel de nieuwe en de oude boerderij, waar de kapberg juist tusschen instond. Slechts dc richting van den wind, welke er juist tusschen doorging, maakte, dat men hoop mocht koesteren, dat zoj behouden bleven, wat voor de oude boerderij, welke dateert van 1665 en eerstdaags afgebroken* zal worden, niet zoo erg zou zijn doch wel voor de nieuwe, welke zeer mooi is. Eigenaar dezer - plaatsen Is Jonkheer H. Gevers van Marquette, Aan den overkant van den weg liep het dubbe le woonhuis, bewoond door de Wed. J. Kuil en de wed. S. de Ruiter groot gevaar, door de over waaiende fonken. Van tijd tot tijd was het van den rook geen uithouden. Door flink nathouden wist men hier erger te voorkomen. Gisteravond laat was het nog een groot; vuurpoel, daar men wegens den harden wind met de ijzeren haken niet kon werken. Voor den heer Beentjes, is het een groote schadepost, daar het booï zeer laag verzekerd was. NOORD WIJK. Overreden. Hedenmorgen is in de buurt schap de Klei, ©ven buiten deze .gemeente 'n bedelaar, die den weg nog wilde oversteken door de electrische tram gegrepen. Hij kwam onder de tram terecht en werd over reden. De ongelukkige was terstond dood. Voor zoover nagegaan, kon worden, heeft de bestuurder van de electrischc tram geen schuld. ZAND VOORT. Landweer. Gistermorgen kwamen alhier aan de luitenant-kolonel districtscomman dant en de dien hoofdofficier toegevoegde on derofficieren tot het houden van inspectio over de verlofgangers der landweer dezer gemeente. Van sommigen was het wapen niet goed onderhouden, zoodat deze ver moedelijk voor een na-inspectie zullen wor den opgeroepen. Gemeenteraad. In de laatst gehouden ver gadering van den raad dezer gemeente werd met algemeen© stemmen aangenomen het voorstel-van Lijnden om de inkoopsom voor de ambtenaren, die vóór 1 Oct. 1913 in dienst waren, geheel te betalen vanwege de ge meente. Evenzoo werd aangenomen eey1 voorstel-van Lijnden om ten behoeve van de ambtenaren die vóór 1 Oct. 1913 in diens* waren, voor eigen pensioen vanwege de ge meente te betalen 4 pet. en voor 't wedt» wen en weezenpensioen 2 pet., zoodat vooi de betrokken ambtenaren te betalen over bleef 3 pCt. voor eigen pensioen en 3 pCfe voor het weduwen- en weezenpensioen. De Voorzitter deelde mede het raadsbe sluit inzake grondaankoop voor de woning- vereeniging „Volksbelang" aan de Kroon ter vernietiging te hebben voorgedragen. Het voorstel van B. en W, om dit raads- besluit in te trekken en een deskundige te benoemen, werd op voorstel van den heer Lefeber aangehouden. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Mgr. Meeuwissen. Naar de „Tijd" verneemt, heeft Z. D. H. MgT. J. O. Meeuwissen, die sinds lang aan de steen) 1-ecd, gisterenmorgen in het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam eene operatie ondergaan. Deze operatie mag onder alle opzichten gelukkig gec slaagd heeten; tooh zullen voor een volledig? genezing wel twee a drie weken noódig zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2