binnenland. STADSNIEUWS BUITENLAND. Ingezonden Aededeeling. ËÊ¥3«:i|lieid vsof wssimrasdering. Staten«G**neraaJf BIEUHS UIT DEK OSTREI ^echtszata. net flut uer goede en de •ehade door de on godsdienstige pers veroorzaakt, uiteengezet Wordt. De priesters zullen niet speciaal deze of ïene courant aanbevelen, doch in het alge ineen over de goede, zedelijke bladen spreken. Haarlamsch» Allsdagjes No. 987. TRIOHINOSE. Naar aanleiding van een waarschuwing In ten Duitsch Tijdschrift heeft de directeur van vis Openbaar Slachthuis een en ander over iet trichinose-gevaar medegedeeld in onze om geving aan een redacteur van de „Tel." Wij ïamen dit onder „Stadsnieuws" gisteren over. Wij willen hieraan toevoegen dat wij ver leden jaar, boen van de triehinose meer open lijk bleek, aandrongen op systematisch on derzoek van het varkensvlecsch. Voor Haar lem geschiedt dit reeds, doch wij hadden het jog op de buitengemeenten. Toen naar aan leiding daarvan in een der gemeenteraden in Onze omgeving daarop aangedrongen was, achtte de voorzitter zulks overbodig. Uit de ncdcdeePngen van den directeur blijkt., dat jnen hieromtrent echter niet zoo geheel ge nist kon zijn en daarom lijken ori3 maatrege len in die richting zeker niet overbodig. De bewoners der buitengemeenten kunnen dan even gerust zijn aila de bewoners van Haarlem, 'daar triehinose zeer gemakkelijk geeonsta- oerd kan worden! Wordt de besmetting over gebracht op personen, dan Is daar een onaan gename ziekte het gevolg van, hoewel niet direct gevaarlijk. BELGIË. De Schoolwet. Het „H. v. A." meldt: „Vandaag zijn in de stad Antwerpen op de muren plakkaten aangeplakt uitgaande van den Liberalen Vlaamschen Bond en van de Liberale Jonge Wacht eenerzijds en van den Liberalen Bond van het Havenkwartier anderzijds. Hierin worden de leden der linkerzijde aangezet, niet langer deel te nemen aan de bespreking der gehoolwet, zoodra alle mid delen van verzet in de Kamer zijn uitgeput. Aan de rechterzijde alleen moet de ver- jmt woordel ij k heid voor de stemming der ichoolwet overgelaten worden. Wij herinneren ons bij het begin der be raadslaging in de liberale pers gelezen te nebben, dat het debat ontwijken of ontvluch ten van eene onvergeeflijke zwakheid zou getuigen. Vandaag komen de liberale korpsen te Antwerpen aan hunne gekozenen zelf den raad geven tot die zwakheid hunnen toe vlucht te nemen. Het bewijs is daarmee geleverd dat de veldtocht der oppositie tegen de s.choolwet op deerlijke wijze is uitgebrand en dat de Tberalen er het bijltje bij neerleggen. De plakkaten te Antwerpen zijn de spre- ten.de getuigen van eene ontgoocheling, eene teleurstelling/die de liberale partij niet lan ger kan verbergen en die zij nu behoefte gevoeld op stadsmuren uit te schreeuwen. ,,'t Is eene capitulatie vóór nog de laat ste kardoes verschoten is en als dusdanig eene groot© overwinning voor den gezonden Un onzer bevolking." IERLAND. De staking te Dublin, Do hoop, dat het arbeidersgeschil over «enigen tijd opgelost zal zijn, is weder ver levendigd, zegt de Tel., door een verkla ring Zaterdag j.l. door den Lord-Mayor af gelegd. Deze deelde n.l. mede, dat de pa troons zich bereid hadden verklaard een de putatie van het British Trades Congress te ontvangen, teneinde over de bij legging van Vet conflict te beraadslagen. Wellicht zal iit aanbod der werkgevers tot een regeling leiden, doch daarmede zijn nog niet alle moeilijkheden overwonnen, daar de grootste moeilijkheid de plaatselijke arbeiders-orga nisatie is. Misschien dat nog invloed zal hebben, dat Lark in, de leider der arbeiders, voor eenige maanden van het tooneel is verdwenen en in de gevangenis mag afwachten hoe het 'einde van den harden strijd zijn zal. DUITSCHLAND. De koning van Beieren. Gisteren is in het Heerenhuis van Beie ren het wetsontwerp betreffende de ophef fing van het regentschap zonder bespreking eenstemmig aangenomen, zoodat dus nu do regeering van den krankzinnigen koning Ot to wettig geëindigd is en de regent hem in tl zijn rechten als koning opvolgt. 1MERIRA Oorlog? De Vereenigde Staten willen nu blij k baai- een einde maken aan de dictatuur, van Huer- ta en hebben, zooals we gisteren reeds meld den aan generaaL Huerta uit Washington een ultimatum gezonden waarin geëischt wordt, dat hij onmiddellijk ontslag zal ne men, zonder een opvolger te benoemen uit zijn officieele omgeving, of uit zijn niet- ol'ficieele medestanders, op wie de verden king zou kannen rusten, dat zij onder zijn invloed staan. Op dit ultimatum dat Zondagavond laat overhandigd werd, was Maandagavond door Huerta. nog niet beantwoord. De Daily Mail wist Maandag mede te deelen, "dat voor bereidingen zijn getroffen voor de overbren ging van troepen naar Mexico. Trouwens wat zal de Unie anders kunnen doen? Men stelt toch geen ultimatum zonder de conse quenties van zulk een eiseh onder de oogen te hebben gezien. Een telegram van gisteren deelde ook mede dat oorlogsschepen voor de haven van Vera GTuz verschenen zijn. 't Zal er dus nu wel gaan spannen. In de Vereenigde Staten zelf vindt do po litiek van president Wilson krachtigen steun. Senator Bacon, de voorzitter van de com missie van buitenlandsche zaken uit den Senaat, verklaarde dat het voldoende zou zijn als de Europeesche mogendheden maar wilden toestemmen om de regeling der Mexieaansche moeielijkheden aan de Ver eenigde Staten over te laten. Of men in de Vereenigde Stalen nu niet wat al te optimistisch denkt over den in vloed, dien de Vereenigde Staten op Huerta kunnen oefenen, vraagt het Hbld. De toe stand is nu door het optreden der Unie ze ker wel ernstiger geworden, en een beslis sing over oorlog of vrede zal niet lang meer uitblijven. Het woord is nu aan ge neraal Huerta en zijn Mexicaansclie vrien den. Intusschen komen nieuwe telegrammen met de mededeeling, dat de berichten van een Amerikaansch nltimatum aan Mexico onge grond zou zijn. Bryan verklaarde, dat geen ultimatum aan Mexico was gezonden en vond het hoogst beklagenswaardig, dat de pers ge loof had gehecht aan dergelijke berichten. Daar valsche berichten, betreffende interna tionale kwesties zouden kunnen leiden tot ernstige gevolgen, gevoede hij zich gerechtigd bovenstaande tegenspraak te pubiceeren. De correspondent van de „Herald" te Mexi co City seint volgens Beuter aan zijn blad, dat de Amerikaansche zaakgelastigde O'Shauglmessy, op zijn woord van eer ver klaarde, dat bij geen nltimatum aan de Mexi eaansche regeering heeft overhandigd. Dus geen ultimatum en voorloopig geen oorlog? Dat i» voor Troelsira, aie bier zelf den 8trüd geleid heeft, een geduchte nederlaag! De hreede stroom der arbeiders keert zich af van de S. D. A. P. Eindelijk, eindelijk gaat men begrijpen, dat afbreken en erdii- seeren wel heel gemakkelijk is, maar dat wie weigert de verantwoordelijkheid te dragen voor zijn afbreken, niet waard is gesteund te worden. Met groote woorden en kabaal wint men het niet. Dat hebben Hoogzand, Rotterdam I, en Amsterdam V Troelstra al duidelijk ge maakt, Amsterdam III doet het nu zelfs ook. Uit de cijfers blijkt, dat de liberale Candi da at, wanneer van onze zijde tegen den so cialist wordt stelling genomen, -zelfs kans erop heeft gekozen te worden! Wat in dit geval misschien wel zou zijn aan te bevelen om den agitator van 1903 buiten de Kamer te houden. i Oudegeest kreeg gisteren 4604 stemmen, de i heer Otto 3314, do heer Kuiper (R. K.) 1946 en de heer Wijnkoop (S. D. P.) 180 stemmen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot ridder in 'de orde van Oranje-Nassau, J. van Noordenne, voorz. van de Utr. Handelsver. te Utrecht. Bij K. B. is, voor het tijdvak van 31 Oct. 1913 tot 16 Juni 1914, aan J. Elema, te Assen, het ond. in ontginning en grond verbetering aan de Rijks hoogere land-, tuin en hoschbouwschool te Wageningen opgedra gen. DE OUDERDOMSRENTE. Naar öe Tel. verneemt was heden pp 60.000 aanvragen om uitkeering van een ouder domsrente, krachtens art. 369 der Invalidi teitswet, beschikt. Op ongeveer 1 procent van het aantal aanvragen wordt afwijzend beschikt. DE KORTENAER NAAR 'T VADERLAND. Blijkens te 'sGravenhage ontvangen be richt heeft H. Ms. „Kortenaer" gisteren Kon- stantinopel verlaten en is via Athene op terugreis naar Nederland. JOS. CUYPERS. Wij ontleenden gisteren aan de Msb. het herichC dat de heer Jos. Cuypers, de bekende architect, eenige jaren rust zou nemen. Thans deelt dit blad mede, dat het bedoeld bericht op een vergissing berust. Het ontslag tegen 1 December a.s. is slechts gegeven aan het personeel betrokken bij den bouw van de nieuwe Effectenbeurs, welker voltooiing aan staande is. Met genoegen berichten wij daar om, dat architect Cuypers aan rust nemen in het geheel niet denkt. AMSTERDAM IIL Het „roode district" van Amsterdam, waar Troelstra altijd fabelachtige meerderheden kreeg, wankelt voor de soci's. Oudegeest, de man der „misdadige woeling" kon er gisteren niet ineens komen, en komt in herstemming met den liberalen candidaat, zekeren heer P. Otto. Een verdwenen wachtmeester. Men meldt uit Amersfoort aan de Tel.: Bij' liet le rog. huzaren te Amersfoort wordt sedert het midden der vorige week vermist Üe wachtmeester Verheij. Deze had de gelden der onderofficieren-menage onder zijn berus ting, pl.m. f 250. Ook deze gelden Weet men niet te vinden. Postdiefstal. Gistermorgen zijn te Doe- tinchem twee postzakken gestolen. Gevoeligheid voor weersverandering is evenals duizeligheid, prikkelbaarheid, slape loosheid, vermoeidheid bij het opstaan, wa- wafcorstoornissen en voornamelijk rugpijn, een kentoeken, dal de nieren niet meer de schade lijke stoffen uit het bloed terughouden. Deze kunnen zich in de weefsels en gewrichten afzetten en iedere beweging moeilijk maken, en pijn in de ledematen, de zijden en schou ders veroorzaken (rlieumatïek, heupjiolit, jicht, zenuwpij non). Bij gebrek aan zorg wor den de nieren steeds meer aangetast en een eenvoudige, verwaarloosde rugpijn kan de I ernstigste gevolgen met zich brengen en lei-1 den tot niersteen, waterzucht, suikerziekte, albuminerie, Brigt's ziekte. Men kan derhalve niet spoedig genoeg zorg dragen voor de nieren, zoodra zich de eerste ziekteverschijnselen vertoonen, en des te meer als men kienteekenen als suizingen in die ooron, aandoeningen van het gezicht, hartkloppingen, koude der ledematen, benauwdheden, zwel lingen onder de oogen of der ledematen er bij opmerkt, die het ras naderend gevaar aanduiden. Doordat Foster's Rugpijn Nieren Pillen aan de nieren haar gezondheid en werkzaamheid teruggeven, dragen deze organen voortaan volkomen zorg voor het filtreer en van het bloed en het afvoeren der onzuiverheden), waardoor de gezondheid van het organisme verzekerd wordt. Te Haarlem verkrijg!), hij de hh. K. van Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. Eiseht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. i die mei xm ojfvoit yfag uer «vet uolast en dio de uitkeeringen zoo ruim mogelijk opvat. De heer Rutgers wees er zij.nerzijdö op, dat de fout in de berekening! van het aantal rechthebbenden zit in de uitlegging' die men aan het idee arbeid-verrich ten" heeft ge geven. Min. Treub zeide dat er nu al meer dan 100..000 .aanvragen om pensioen waren. Noch prof. Kluyver, nochden betrokken hoofd ambtenaar treft blaam. Art. 396 was een overgangsbepaling, en dat heeft men ver gieten 1 Men heeft Art. 32 waai' sprake is van aroeid als beroep verricht bij' do over gangsbepaling uitgeschakeld, dat is een fout van do wet-zelve. De minister zegt voorts toe dat het nieuwe ontwerp-oudexdomsrente reeds deze maand bij de Raad van State zal inkomen, ep na eenige replieken wordt het wetsontwerp zonder, hoofdei ijkg stemming aan genomen. Hierna werd aangenomen een wetsontwerp tot samenvoeging der gemeenten Almelo en Ambt-Almelo, terwijl het wetsontwerp tot an nexatie van Hoek van Holland bij Rotterdam niet weid afgedaan. De heeren van B ij - landt en Lobman verklaarden zich tegen deze nieuwigheid om een annexatie te be werkstelligen van een gedeelte gebied, dat niet aan de groote gemeente aansluit. De af gevaardigden van Rotterdam, Spiek man, van Vollenhoven, Las on der en van der Molen verdedigden achtereenvol gens het, onderwerp. Maandag half 2 uur voortzetting. TWEEDE KAMER. (Vergadering van gisteren.) Na opening der vergadering was allereerst aan de orde een regeling van werkzaamheden. Ondanks den tegenstand der Oentrale Sectie werd dit voorstel van den heer Lokman, om de wijziging der Woningwet voorloopig van de agenda af te voeren, aangenomen. Do nieuwe regeling van de Ouderdo mspe nsioenen die voorziening wil brengen in de uitvoering van ajrtt, 369 en 370 der Invalidenwet, omdat vragen zooveel grooter is gebleken dan men gedacht had, lokte 'groote discussie uit. Het bleek dat prof. Kluyver, dio de bere keningen gemaakt had, zich heeft vergist. De heer P a t ij n wees or op dat nü tal van menscihen, die de ouderdomsrente niet noodig hebben, de f 2 krijgen. De heer D u ij s verdedigde den (sociaJisti- schenl) hoofdambtenaar aan het Departement, BLOEMENDAALO VERVEEN. De gemeenteraadsverkiezing van gisteren, De raadsverkiezing van gisteren is afgeloopen zooals te denken viel. de heer Bom water werd met kleine meerderheid gekozen; de Raad van Bloemeudaal is nu linksch, en „om", en de katholieke heeren die liever een liberaal dan een katholiek steunden, hebben precies den Raad „om"-gezet. De heer Bornwater kreeg 365 stemmen, de heer van Kessel 315. Dat scheelt dus 50 stemmen. Hadden de 32 katholieke heeren den katholiek gestemd (zooals hun plicht was!) dan ware de katholiek ge kozen De specificatie der cijfers is ais volgt Aantal kiezers: Overveen 433, Bloemendaal 489, Vogelenzang 160, te zamen 1082. Hiervan stemden geldig: Overveen 292, Bloe mendaal 280, Vogelenzang 108, te zamen 680. (Percentage resp. 66.81 pCt., 59 pCt., 67y2 pCt., totaal 64 pCt.) Ongeldig: Overveen 4, Bloemendaal 9, Voge lenzang geene. De stemmen waren verdeeld als volgt: Overveen: Bornwater 143, van Kessel 149. Bloemendaal: Bornwater 181, van Kessel 99. Vogelenzang: Bornwater 41, van Kessel 67. Aan deze cijfers hebben wij, na wat we boven ai zeiden, weinig toe te voegen. Wij blijven het betreuren, dat een aantal ka tholieke mannen om persoonlijke motieven de be ginselkwestie hebben achtergesteld, terwijl daar nevens te betreuren valt, dat aan de arbeiders niet de voldoening werd gegund, waarop dezen blijkbaar waren gesteld, en waarop zij ditmaal rechtmatig (immers volkomen in den vorm) aan spraak maakten. Te betreuren is óók, dat de komedie van 1911, die al eens door de heeren Bos c. s. is opgevoerd enin een officieel stuk weer berouwhebbend betreurd, nu wéér voor het voetlicht is gekomen. Wij vreezen dat aan de kracht der Roomsch- Katholieken in de gemeente Bloemendaal voor geruimen tijd hiermee een geduchte knauw is gegeven. Mr. Tideman, die handig gemanoeu vreerd heeft, lacht in zijn vuistje over de hulp die de heeren Bijvoet, Bos, Lindner en zooveel anderen hem ongevraagd hebben gebracht.is het niet treurig? IJMUIDEN. De staking. Er liggen thans 120 stoomtraw lers stil. Het aantal is zóó groot dat de vis- schershaven te klein is en een gedeelte der sche pen ligplaats heeft gekregen in het Noordzee kanaal. De beide stakende vereenigingen, de afd. IJmuiden van den syndicalistischen Alg. Ned. Zeemansbond en de afdeeling IJmuiden van de Nederl. Zeemansvereeniging „Volharding" wer ken geheel zelfstandig. De vereeniging „Volharding" geeft de volgen de uitkeeringen: Bij ten minste zes maanden lid maatschap gehuwden zes gulden per week en f 0.25 voor ieder kind, tot vier kinderen; onge- huwden vier gulden vijftig cent per week. Bij ten minste drie maanden lidmaatschap ge huwden vier gulden vijftig cent per week en f 0.25 voor ieder kind, tot vier kinderenonge- huwden twee gulden vijftig cent per week. Bij lidmaatschap van korter duur dan drie maan den gehuwden drie gulden vijftig cent per week rrucht waren, die haar voor hem een „al les" hadden doen worden." Als de avond fevallen is, en „het winterzonnelicht van Je beschilderde lambrizeeringen tot op den floer is nedergedaald, als wilde het nu reads fozen aan hunne voeten strooien," neemt Robin afscheid en rijdt huiswaarts, waar zijn fader hem wacht aan den disch. Er is een fast, de dichter Anthony Babington. „Men tou zeggen, dat Vergilius en Ovidius zijn persoonlijke vrienden waren; hij leidde een Werlijk leven, omringd door zijn eigen scheppingen, en daarom beminde en haatte lij met tienmaal meer vuur dan een gewoon pensch." Hij is vurig voor het oude Geloof, ♦n wordt de vertrouwde vriend van Robin. In het tweede hoofdstuk ontmoet Robin ♦en der reizend© priesters, die in dien tijd loor Engeland togen, en ondervindt voor 't ♦erst een vreemde ontroering, die later zal pit loop en op het bewustzijn zijner priester lijke roeping. Het conflict met den vader volgt spoedig. In hoofdstuk III vallen er J'ooge woorden, waarbij Robin tevens zijn efde voor Marjoria bekent. In IV maken ye een valkenjacht mee, waaraan Robin en Marjorie deelnemen. Ze vinden gelegenheid tot een vertrouwelijk gesprek. In het vrome aart van Marjoria is ook de gedachte op- eekomen, dat het God's bestel kon zijn, m leze droeve tijdsomstandigheden van Robin ton priester te maken. Er ontspint zich een ontroerende dialoog,. In V heeft Marjorie een gesprek met haar vader, en spreekt liefde. Ze zegt hem dat ze elkaar beminnen, en ze genegen is, Robin's vrouw to worden, indien hij liet wensciit. „Maar, gaat ze na een aarzeling voort, „ik denk niet, dat hij het na een poosje nog zal wenschen. Énen ik weet niet, wat ik zelf wensch. Ik word als in tweeën ge scheurd." Het is een eigenaardige toestand. „Do liefde voor Robin zoo lezen we op blz. 90 vervulde haar geheele wezen: dit wist zijj en de liefde voor Christus, zoo meende zij, evenzeer; en toch kan zij niet zeggen, waar de Goddelijke en de mensche- lijke liefdevlammen zich vereenigden." En verder: „Het waren dergelijke overwegingen die haar snel heen en weer onder de donker wordende lucht over het pad deden wande len; indien het overwegingen kunnen ge noemd worden, die op haar geest indruisch- ten als een veelstemmig gejuich; toen zij heenging, smeekte zij God, Zijn Wil te mo gen doen en nochtans haar hart niet te bre ken; liever haar hart te breken dan dat van Robin,, en indien die Wil anders niet zou kunnen volbracht worden: dan maar beiden harten te breken." Deze bladzijden zijn van een allerteerste psychologie. In VI gaat Robin Audrey's vader voor 't eerst in de Protestantsche kerk ter Commu nie. In zijn hart meent hij er niet veel van. „Niemand van allen, die hem daar zagen, geloofde zeker, dat zijne gedachten in over eenstemming met zijn handelwijze waren." De oogen van heel de gemeente zijn natuur lijk op hem gericht, en allen verwachten, dat hij__uit gewoonte ziel» noss: wel aan üae«- sche stouticbheden zal bezondigen, door b.v. op de borst te kloppen of een kruis te slaan. Maar liij heeft zijn rol goed ingestudeerd: „hij zat daar, roerloos en rédhtop, als een steenen beeld." In VII wonen we een hei melijk gecelebreerde Paasclx-mis der Katho lieken bij. Robin en Marjorie zijn natuurlijk ook aanwezig. Na den dienst wandelen ze idoor het bosch. „Aan hunne voeten ont- plooide zich nieuw lenteleven tusschen het 'gras en het hakhout: de narcissen, het zwa- luwkruid en de wilde hyacinthen lagen bui tengewoon liefelijk als gele en blauwe ta- pij ten onder do schaduw der hoornen of in den zachten zonneschijn. Ze spreken lang en innig. Ten slotte zegt zij„Gij weet, dat ik met u verloofd ben. Ik beschouw die verloving als iets zoo heiligs, als er maar op aarde kan zijn. Maar er zijn zaken, die heiliger zijn dan wat ook op aarde liet zijn die welke van den Hemel komen. Nu wensch ik u dit te zeggen en dan er mee te hebben afgedaan: dat, indien zulks God's Wil zoude zijn, ik' u geen enkelen dag langer zou willen bez: ten. Wij zijn Ka tholiek, gij en ikRobin valt eerst op woeste wijze uit, doch eindigt, met haar knielend vergeving te vragen en haar han den te kussen. „01 gij moet mij vergeven. Maar... maar ik kan niet van u afzien." De ontknooping nadert nu ras. In dezen zwaren tijd groeit Robin tot man, „Zijn jon- gcnsleeftijd behoorde nu tot het verleden, daar ondervinding en strijd, eindigend in ovorwiiuninA. of uederlaa£r,_veeleer des men- schen ouderdom bepalen dan het getal jaren, dan het voorbijgaan van den tijd." Een ontroerend voorval (blz. 131-3) brengt de finale beslissing. En liet gebed van Marjorie draagt het zijne bij. „Aan de eene zijde lag haar menschelijke liefde voor den knaap, vlammend als vuur, doch even zoo rein, en aan den anderen kant haar zin voor het romantieke en heilige, flie haar had doen bidden, dat hij priester zou mogen worden. Dit tweede verlangen was even doordrin gend als de stem eens roependen tot haar gekomen, toen zij de afvalligheid zijns va ders vernomen had; het had voor haar als God's antwoord gegolden op den aanval op zij, en aldus het evenwicht hersteld worde." Zijne eer. De vader wilde Hem niet langer i aanbidden? Dat dan !de zoon Zijn priester 'De laatste bladzijde van het boek brengt [hun laatste samenzijn. „Terwijl zij daar zoo [bij elkander stonden, was de warme lente lucht vervuld van zoete, liefelijke geuren. Aan hoornen en bloemen hadden zich de bottende bladeren ontplooid tot het teeder- ste groen en het kreupelbosch weerklonk van het lustig gekweel der vogels. Heel de aarde hijgde onder 't wicht van weelde en genot. Nochtans moesten deze twee hiei- koud en koel tegenover elkander staan. Hij' zou priester worden; dat mocht niet vergeten worden-: zij zouden elkander nooit meer op den ouden voet bejegenen. Dat was voorbij. Reeds behoorde hij tot de Levieten, tenminste in voornemen; de Heer alleen zou voortaan zijn erfdeel en zijn heil zijn/ en f 0.25 voor elk kind, tot vier kinderenÓW gehuwden twee gulden per week. De eerste uit keering heeft deze week plaats. Eén reeder zou toegegeven hebben aan den eisch van vrije voeding door den Algemeenen Nederlandschen Zeemansbond gesteld. Dit vol gens informatie van dien Bond. BEVERWIJK. l enig van den Balkan. Na als verpleegster de verschrikkingen van den Balkanoorlog te heb« ben meegemaakt, kwamen gisterenmiddag di dames Verheijden weer in Beverwijk terug. Dal hun bij deze gelegenheid 'n eenigszins feestelijke ontvangst werd bereid, is niet meer dan eisch van hulde voor de menschlevendheid door hen betoond. Bij huune aankomst werden zij dan ook aan het station verwelkomd, terwijl de Beverwijk- sche Harmouiekapel hen onder groote belang stelling van de burgerij eene serenade bracht. HALFWEG. Aanbesteding. Bij de Dinsdagmorgen ten Raadhulze alhier gehouden aanbesteding, ver bouwing onderwijzerswonirig Spaamwoude, was de hoogste inschrijver A. Tak. te Amsterdam, vcoor f 2579, en de laagste J. H. van Wagenin gen te Spaarndam voor 1287. De gunning werd aangehouden. HAARLEMMERMEER. De verlichting. Naar wij vernemen zal dooi verschillende bewoners in deze gemeente nog eep verzoek worden gedaan aan den gemeenteraad om toch vooral electrische verlichting in te voe ren en geen gas. Dit adres zal men trachtev door vele handteekeningen te doen bekrachtigen, afgescheiden van het vorig adres dat te diei zake reeds is ingediend. Algemeen hoopt men op een spoedige oplos sing. Een verbetering. Naar wij uit goede bron ver namen is men vanwege den Polder voornemens weer enkele bruggen te doen vervallen en daar voor dammen met flinke duikers te laten maken, evenals reeds op verschillende plaatsen in den Polder is geschied. Dit zou voor velen een belangrijke verbetering en voor den polder op den langen duur een groote besparing van kosten zijn. VAN EIDERS. DE POSTDIEFSTAL TE CASTRICUM. Voor de Alkmaarsche Rechtbank had zich gis teren te verantwoorden de ex-postbeambte 1 Koppenol, beklaagd van diefstal van f '71Q.i> uit een postzak te Castricuin. In een gedeelte onzer oplage van gisteren deel den wij reeds mede dat tegen hem twee en een, half jaar gev. straf werd geëischt. De volgende bijzonderheden zijn nog ontleend aan het „Alg Hbld.",: Bekl. bekende. Hij had den diefstal gepleegd om schulden te betalen en andere door hem be dreven gelddicfsfallen tc dekken. Van de op brengst had hij goede sier gemaakt op Entoa terwijl hij zich een horloge en een zegelring hat gekocht. Kort na zijn aankomst te Utrecht, al waar hij militieplichten moest vervullen, werd hij gearresteerd. Na het hooren van den brievengaarder Res, die verklaarde het geid verpakt en verzonden tf hebben naar Uitgeest, en den brievenbestellei Kuyper, die den diefstal uit den postzak ont dekte, kwam het O, M. a9n hét woord, vaarge nomen door mr. Hijmaus. Deze wees er op, dat de ernst van het feit niet zoozeer in den diefstal moest gevonden wor den dan wel in de omstandigheden, waarondei het delict is gepleegd. Bekl. heeft zich stil ge houden, terwijl hij wist, dat eer, ander (de brie vengaarder Res) zwaar gebukt ging onder ver denking van den diefstal. Bekl. heeit niet geste un uit wanhoop of om zijn familie te aredtlen, doch om eenigen tijd een vroolijk leventje te kunnen leidén, daarbij de verdenking kalm op een onschuldige latende rusten. Deze omstan digheden cischen een zware straf en daarom vroeg spr. 2J/a jaar gevangenisstraf. sM&sBz&saBBsm „U hebt gelijk, Mistress Marjorie," zeide hij érnstig en vriendelijk tegelijk. „Ik wensch u goeden dag en zal mijn paard zien te krijgen." „Hij 'kuste haar volgens het gebruik en ging alleen zijn weg." R. H. Benson's werk „Trots pijnbank en schavot" beslaat, zooals ik reeds zeide, 4 deelen. Het eerste deel kost f 1.25. Het doel van de vooruit-verschijning is, zooals de uitgever in een prospectus mededeelt, cU. koopei's vooraf van de schoonheid en de« gelijkheidd es boeks te overtuigen. Wie 't eerste deel koopt, ontvangt bij tijdige be stelling de volgende 3 deelen voor f 2.25. Bij voldoende deelneming verschijnen deze binnen enkele weken. Ik raad een iegelijk aan, op dit aanbod in te gaan. Het is een allerschoonst boek, een voornaam specimen van katholieke lectuur, in tegenstelling met het zonderlinge product, dat ik de vorige week het genoegen had te roskammen. De vertaling van Christine Tiemesen is heel goed, zooals reeds blijkt uit de citaten. Op. enkele vlekjes moge ik even wijzen. Op blz. 22 lees ik: „Er stond een klein poort huis voor, door zijn vader voor d e staat sie gebouwd." De door mij gespatieerde uit drukking wordt ook gebezigd in het ne derig stedeke, waar ik het levenslicht aan schouwde: naar het schijnt ook in N,ijme gen, maar 't is en blijft een provincialis me. Pag. 106 staat:- „was do kleine ka pel gevuld en opeengehoopt", 'k Vermoed, dat het EngeLsch crowded heeft; de verta ling is geen Nederlandsch. Robin spreeki zijn vader bijna voortdurend niet „mijnheer" aan; ik hadde hier het. Bngelsche „Sir" maar onvertaald gelaten. Dat een Nederlandsch jongeling tot zijn voorzaat „mijnheer" zegt, zal alleen in geval van hooggaande herrie voorkomen. Het boek is goed verzorgd. Een kleinig heid is hier aan te merken. De hoofdstuk ken (0.1. hebben onderafdeelingen. Nu zag ik daarboven deze geheimzinnige teekens: (1) ii() (iii) enz. Ik betreurde reeds, geen hand boek der cabbalistiek rijk te zijn, toen ik' begon te vermoeden, dat de zetter een ge brek' aan kleine „ééntjes" had trachten te verhelpen door hét gebruik van kleine „iet- jes." Ik vind, dat dit de terecht goroemdd Nijmeegsche gemoedelijkheid .wat te ver ge dreven is, Deze kleinigheden nochtans kunnen do® 1'indruk niet verstoren, dat we hier een uit» stekend boek voor ons hebben in een ttiï stekende vertaling, TTfLP SO r-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2