Naqekomen Berichten. dTspaarnebanx NIEUWS Uil OEN MM. STADSNIEUWS. MSP Scheep vaartberichf en. füa B*kt fi iets ws. Letteren en Kunst AMSTERDAMSCHE BEURS. beiast zich mat d9 uitvoering van effectenorderr - aditio- IHGEZOKSIEgl. reddingsbrigade KOERSEN VAN HEOEN, 7 NOV. ME'tiWE GRACHT 98, HAARLEM Voof den inliond dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk- Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! In de „Hillegomsehe Courant" staat de vol gende UITNOODIGING: Naar aanleiding van de ingezonden stuk ken in „De Nieuwe Haa.rlemsche Courant" van 22 October j.l. en in „Het Hillegomsch Nieuws- en Advertentieblad" van 18 en 22 Oct. j.l., verzoek ik beleefd aan den onder teekenaar, die zich noemt R. K. Arbeider, in een Openbare Veroudering, (waar en wan neer door hem te bepalen) de beleedigende woorden aan mijn adres, daar met bewijzen te staven. Daar de „Nieuwe Haa'rlemsche Courant" van mij geen stukken opneemt, is dit mijn eenige weg. Th. PAASE. Zoudt u, bij geval de heer Paase zich zake- 1 ij k wenscht te verdedigen in uw blad, een ituk van hem willen opnemen? Hoogachtend. R. K. ARBEIDER. Naschrift der Redactie. Als de heer Paase z a. k e 1 ij k en binnen de perken van onze ruimte op het ingezonden stuk van „R. K. Arbeider" van 22 October wil antwoorden, zullen wij hem volgaarne het woord laten. Nooit hebben wij den heer P. gemeld „dat wij van hem geen stukken op nemen." Inzenders moeten echter blijven bij de kwestie die aan de orde is, enkortheid betrachten, anders gaat het heusch niet! EEDACTIE. ONZE KIESVEREENIGING, Mijnheer de Redacteur! Onlangs stelde U in een artikel aan de orde het in vele kringen (ook ik hoor daartoe) doch meer „onder ons," drukbesproken vraag stuk of er niet eens wat meer leven is te brengen in onze R. K. Kiesvereeniging, en hoe. Ik heb gewacht of anderen hun stem ver hieven, doch nu niemand blijkbaar openlijk de eerste wil zyn 1), ben ik zoo vrij Uw welwillende gastvrijheid voor eenige regelen in te roepen. Een feit is, dat vooral onder de arbeiders de belangstelling voor het R. K. kiezerswerk niet groot is. Ik zal niet in bijzonderheden treden hoe dit komt, zij alleen dit gezegd, dat de arbeiders, waartoe ook ik behoor, voelen dat men hun niet al te vaak nader treedt, dat men hen op een afstand houdt. En zoo is het te begrijpen, dat er ai eens werd gedacht aan een R. k. arbeiders-kiesvereeni- ging, die met de burger-kiesvereeniging kon samenwerken, enz. Ik gevoel wel, dat dit lapwerk zou wezen, of liever dat het een onmogelijkheid is, om het ,R. K." te verbinden aan een aparte kies vereeniging, maar.dan moet er in de bestaande kiesvereeniging toch hervormd worden. En dat kan, dunkt me, door haar èn te splitsen in drie districts-onder-afdeelingen, èn tevens één te maken met de propaganda- dub. Geen aparte propagandaclub die toch dezelfde menscben belt als de Kiesvereeni ging. Maar de kiesvereeniging gedecentrali seerd, overal mannen van het district voor de propaganda aan het hoofd, en dan wer ken. Jongens, er is nog zooveel te doen! Zet in elke wijk, in elke straat liever nog, eens een propagandist, een volksman, die z'n mensehen kent.en hij haalt er nog zóóveel uit. Ik zou er tegen wezen om bij een distrietsvacature alleen de distriets-on- derafdeeling te laten beslissen: daar is Haar lem te klein voor. Maar het wer k, eu de leiding ervan, moet in het district blij ven, en wie wil mag komen meedoen. Ik heb nu omtrent de propaganda óók zoo- wat mijn ideeën gegeven, anderen hebben het óók gedaan: welke vóórman bindt nu de kat z'n bel eens aan en roept ons bij elkaar? 2) Uw abonné, O. D. 1) Wij ontvingen reeds eenige stukken, "die echter door toon en opzet voor plaatsing on geschikt waren. REDACTIE. 2) Dat is al geprobeerd, doch eilacie: als ie- 8er zijn zin wil doordrijven en persoonlijke gevoeligheid er tussehen komt, lijden de beste pogingen schipbreuk! REDACTIE. PERSONALIA. Door Ged. Staten zijn benoemd tot leden der Commissie van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten te Haarlem Voor de gemeenten Blocmendaal, Spaarndam, Haarlemmerliede en Spaarwoude, Heemstede, Benncbroek, Zandvoort en Schoten de heeren A F. Kremer te Bloemendaal en W. H. van Amstel te Heemstede; en tot plaatsvervangende leden dier Com jnissie: de heeren G. E. A. Teeuwen te Scho en en -1. Beekman te Zandvoort. Gisteravond had in de gymnastiekzaal van het Zander-Instituut een algemeene verga- fleriug plaats van (Ie Reddingsbrigade. De heer A. J. Meijerink heette de talrijke' aan- itvezigen welkom, deed verschillende mede- tleelingen, o.m. omtrent geraamde financiee- len steun en heette in het bijzonder de hee ren medici dr. Merens, Venema en Hiensch tvelkom, die zich bereid verklaard hadden jan hen, die zuiks wenschten en bekwaam tvaren, de proef in het verleen en van eerste jtmlp hij ongelukken af te nemen. Aan de leden werden de insignes uitgereikt, die er keurig uitzien, alsook werd het ont werp vertoond van een diploma, vervaardigd door den heer Joh. Visser, eu dat zal uitge reikt worden aan hen, die de belcwaamheids- proei' in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken met succes hebben afgelegd. Ver der werd aan de leden een exemplaar ter band gesteld van de gedrukte statuten. De hotulen werden gelezen en goedgekeurd on der dankzegging voor ue samenstelling aan mevr. Meijerink, de secretaresse. Algemeen werd goedgevonden dat het voor- loopig bestuur, bestaande uit de heeren P. J. Meijerink, voorzitter, L. Holzbaus en J. P. Teekens, henevens mevr. N. J. Meijerink Rijst, secretaresse, en mevr. Koopraans Sehra- ma. als zoodanig aanblijven tot de Juni-ver- gadering. Weer werd het voorloopig bestuur met twee leden uitgebreid: met den heer W. Waalewijn, secretaris van Snelverband, die de benoeming aannam, en dr. Venema, die de benoeming in beraad wensehte te houden. Verder werden verschillende mededeelin- gen gedaan van huishoudelijken aard en om trent zwein-oefeniiigeii. cursus in verband leer enz. O.m. is de stad verdeeld in vier wij ken voor de reddingsbrigade en wel volgens lijnen loopende van de Maarten van Heems kerkstraat naar de Dreef en van de Zijlvest langs Ged. Oude Gracht, Spaarne en Spaarn- wonderstrant naar de Amsterdamsche Poort. Daarna werd 't woord gegeven aan den heer Kotting, die duidelijk de werking van de lestoniobiel demonstreerde, een instrument dat dient om de levensgeesten hij drenkelin gen. verstikking enz. opnieuw op te wekken. Het zoo vermoeiende op en neer brengen der armen, welke methode (de methode van Syl vester) in dergelijke gevallen wordt toege past, wordt door de lestoinohiel zeer verge makkelijkt. Eén persoon kan die beweging lang volhouden. De heer Ley uit Schiedam, demonstreerde de zuuvstofkoffers en pulmotoren, waarvan de maatschappij „Oxygeriium" te Schiedam den verkoop voor Nederland heeft,. De heer Ley deelde mede dat deze apparaten reeds hij vele reddingsbrigades, brandweercorpsen enz. aan wezig zijn De pol motor dient om door middel van grooteren toevoer van zuurstof, de na tuurlijke ademhaling van den mensch, die af wezig was, zoo mogelijk weer op te richten. Per minuut voegt het apparaat, wanneer het toegepast wordt, hij de gewone luchttoevoer, nog drie liter zuivere zuurstof. Het apparaat bezit een cylinder met zuur stof onder 125 tot 150 atiuosfeeren druk. De hoeveelheden zuurstof, die aan de flesch ont nomen worden, regelen zich vanzelf door middel van een schroef naar de grootte van de maag en wordt gelezen op een mano meter. Door middel van twee buizen wordt de goede lucht toegevoerd en door de andere afgevoerd. Is de ademhaling teruggekeerd, of in gevallen dat de ademhaling zwak is, wordt, de zuurstofkoffer gebruikt, welke dient om het zuurstofgehalte der ingeademde lueht te vorgrooten. Beide instrumenten werden practisch ge demonstreerd. De heeren medici spaarden hunne critiek niet, en waren van oordeel dat zeker een woord van hulde toekomt aan de uitvinders, doch dat het menschelijk organisme zich nog niet laat regelen door machines. De methode van Sylvester blijft de meest aanbevelens waardige methode. Alleen wanneer allee be proefd is en alles vruchteloos is^ gebleken, wanneer er niets meer aan het lichaam te bederven valt, zooals dr. Hiensch het uit drukte, kunnen de machines toegepast wor- worden om wellicht nog een sprankje leven, dat verborgen was, op te wekken. De heer Meijerink dankte de heeren dernon- strateurs voor hun werk en legde er den na druk op dat het zeker de bedoeling ie van de heeren demonstrateurs om hun toestellen in die gevallen als door den heer Hiensch be doeld, te doen werken. Om over elven werd de vergadering geslo ten. De heeren medici en enkele ieder hieven nog achter om de bovenbedoelde bekwaam- heidsproef in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken af te leggen. BARTELJORISSTRAAT-VEREEN. Gisteravond vergaderde de Barteljoris- straatvereeniging onder leiding van den heer A. H Weyburg, in een der zalen van de Sociëteit Nijverheid. Besproken werden de concept-statuten en het huishoudelijk regle ment, die daarna werden vastgesteld en waarep de koninklijke goedkeuring zal wor den aangevraagd. Vervolgens kwam aan de orde de verkie zing van een bestuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. H. Weyburg, terwijl de volgende gekozen bestuursleden de functiën als volgt verdeelden: A. H. Fikkert, secreta ris; Jae. Lamp, penningmeester; C. ten Boom en A. Weill, commissarissen. De vergadering was flink bezocht. BEVOLKING VAN HAARLEM. Volgens het bijvoegsel in de Staatscourant telde Haarlem op 1 September j.l. 70,962 in woners. Geboren werden in die maand 125 personen; overleden zijn 68 personen. HET FEESTCONCERT VAN „HAARLEM's ZANGGENOT." Nadat ik de vereerende opdracht, om als plaatsvervangend verslaggever op te treden, had aanvaard, is het mij nu een bijzonder genoegen mij van dien plicht, te kwijten, en met een dank baar gevoel zet ik mij nu tot schrijven, omdat ik nu nog in de gelegenheid ben, de nagedach tenis te eeren van den man, dien ik, helaas, door mijn verblijf in Indië niet meer mocht terug zien, onzen goeden vriend Andriessen, mijn eer sten leermeester. Ik kan mij voorstellen, dat er met bijzondere toewijding gewerkt is voor dit Concert, èn door de koorleden, die zeker door de uitvoering dezer werken getuigen, dat zij hun vroegeren leider, die te midden van hen zóó onverwacht uit het leven werd weggenomen, en zoovele jaren zijn beste krachten aan de ver edeling der mannenzang gegeven heeft, niet ver geten zijn, èn door de kinderen, om al de gaven van hart en hoofd van hun te vroeg gestorven vader, op de beste wijze naar voren te bren gen. Het koor opende met het „Wilhelmus" op waardige wijze en beloofde ook een goede uit voering voor de overige nummers. Wij ziju daar in niet teleurgesteld, zoowel „Dankgebed" (uit Valerius: Gedenk-clanek) en „Post Nubila Lux" „Marifjaeren" van N. H. Andriessen werden, op enkele vlekjes na, goed ten uitvoer gebracht. „Haarlem's Zanggenot" heeft in zijn nieuwen Directeur den heer K. H. Kerkboff, een muzi kaal, gevoelvol leider gevonden, die zijn koor weet aan te voeren en aan te vuren. „De Rots in Zee" van Richard Hol eiseht een grootere bezetting vooral voor dé bassen en klonk nu door het zich te veel moeten geven, ietwat ruw. Do heer Kerkhoff liet zich ook nog als solist "liooren in de ..Andante Religiose" (uit het 4e Concert) van Vieux temps en in de „Ga votte" van Philip Loots, een intiem, fijn ge dachte, muzikale uiting. Zijn praostaties als violist zijn den meesten mijner lezers overbe kend, zijn spel is muzikaal,.zijn toon warm, voor dracht goed gevoeld. Hij liet zich tot een toe- giftje bewegen, met welke gewoonte toch nu eindelijk eens gebroken moest worden Van de Vocaal Solisten noem ik eerst Me juffrouw Laura Andriessen, Sopraan te Haar lem. In een muzikale familie opgegroeid, zal het haar weinig moeite kosten, haar talent meer en meer te ontwikkelende stemmiddelen zijn klein en teer, maar het geluid is ongewoon mu zikaal en rijk aan nuanceering, echter niet zui ver getimbreerd daarom raad ik haar aan bij zondere zorg te besteden aan de vorming der vo calen de registers klinken te verschillend en als de ééne vocaal uit de andere gevormd wordt, zooals de zangkunst dat eischt, zal het vlakke uit haar stem verwijnen, en dit aan het gehalte ten goede komen. Van de liederen, die zij zong (alle composities van N. H. Andriessen en Wil lem Andriessen) noem ik bij voorkeur „Naar Betbelem", „Adeste" en „Oud Liedeke". Zjj had vele en welverdiende bloemenhulden in ont vangst te nemen. De tweede vocaal solist van dezen avond was de heer August' van der Hoeck, baryton uit Amsterdam, die als solonummers gekozen had „Ree. en Stances" uit „Lakmé" van Léo Délibes en Proloog uit de Opera „Paljas" van Leonca vallo. Hoe mooi deze muziek op zich zelve is, zij valt geheel niet in het kader va® dezen avond en het getuigt van al heel weinig smaak en piëteit teil opzichte van het voor het meerendeel „in Me- moriam" in elkaar gezet programma. Operazan gers kunnen toch nog wel wat anders zingen dan leelijk vertaalde brokstukken uit Opera's? „Holland" van N. H. Andriessen kwam er nu als een tocgiftje bij, terwijl het een voornaam deel van zijn program had moeten vormen. Of schoon hij in het bezit is van een omvangrijke barytonstem, die hij ook zeer goed weet te ge bruiken, zal hij toch beter voldoen in de opera, want in de „Jubel Cantate" van N. H. Andries sen, waarin hij ééne solo te zingen had, was hij geheel niet op zijn plaats. Déke „Jubel-Can tate", die vóór de pauze gezongen werd, heb ik in mijne bespreking voor het laatst gehouden, om daarmede de familie Andriessen in hun over leden vader te huldigen, want het is dubbel prij zenswaard en benijdenswaard, de kinderen in omstandigheden als deze, waar de dood nóg zoo versch in t geheugen ligt, zijn laatste com positie zoo goed tot zijn recht te doen komen. Het Bestuur wist wel wat het deed, de begelei ding aan. Willem Andriessen op te dragen, ik behoef verder niet te zeggen hoe hij zich daar van kweet, maar zoo er ooit sprake is van éér- biedige piëteit, dan bleek het wel hier. Moge Andriessen's geest, blijven voortleven in zijn werken en ook nog lange jaren onder zijne vrienden! CAREL PHILPPEAU. DIEFSTAL. Gisterenmorgen waren te Santpoort twee manden met crocussen gestolen. Aan de politie te Haarlem werd verzocht een onderzoek in te stellen. Het gevolg hiervan was dat de Haar- lemsche politie vier jongens aanhield van 16 tot 20 jaar, die bekenden den diefstal te hebben gepleegd. Zij werden ter beschikking gesteld van de politie te Santpoort. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgaaf in Je Staats-Courant kwa men in de week van 28 October tot en met 4 November te Haarlem 2 gevallen van Rood vonk voor, en 2 gevallen van diphtheritis; te Bloemendaal en te Limmcn 1 geval van diph theritis; te Uitgeest 1 geval van typhus en fe- bris typhoidea en 1 geval van diphtheritis; te Velsen 1 geval van Roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijBureau van Politie, een jongensrijwiel,- Th. Fellemans, Klooster straat 71, Schoten, een zakportefeuille; W. Miedema, Gen. Bothastraat 130, Schoten, een damesparapluie; J- van Kasteele, Ooster straat 51, een bruin hondje; Bureau v. Po litie, Amsterdamsche Poort, 4 balken; J. A. Beekelaar, Schoterweg 68zw„ een damesrij wiel; J. Groot, Frans Halsstraat 57rood, een fantasiebroche. Terug te bekomen hij; O. v. Weerdeuburg, Schermerstraat 4 rood, een Iersche setter; J. v. Berkum, Lange Poellaan 18c, een lap goed; C. Goeve, Molenstraat 69, een jongenspantalon; W. Poelgeest, Gen. de Wetstraat 38, een kin- dertaschje; J. v. Zutphen, Doelstraat 19a, een lorgnet in etui; J. WBolleurs, Ostadestraat 7, een rijwiellantaarn; J. Wielart, Lange Raam straat 20, een dop van een automobiellantaarn Mej. Schcffer, Krelagestraat 36, een rokspeld P. de Groot, Heereusingel 11, een leesboek (maandblad); Bureau v. politie, een ring met sleuteltjes. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 7 No,y. J. J. Rusman en J. C. Schol ten. W. A. Brinkman en J. Petersen. Geboren: 6 November, d. van A. Naaste padde Geus. Overleden: 6 November. W. F. Hout graaf, 35 j. Schotersingel. VAN ONZE RECHTBANK. (Zitting van gisteren.) HARDHANDIG. C. K„ schipper, kreeg op 21 Juli j.l. ruzie met een schipper van een zandbak en zulks over het al of niet eerst passeeren van de de sluis te Leimuiden. Do schipper van de zandbak moet naar K. geslagen hebben; het geen de eerste echter ontkende, doch toe gegeven werd door de twee getuigen. K. had toen een revolver gehaald en daarmede ge dreigd, doch daarmede was het niet uit. Toen de zandbak gepasseerd was, had K. dien ach tervolgd on daarop met steenen gegooid, met het gevolg dat hij v. d. V. bloedend aan het hoofd verwondde. .Van dit laatste kon K. zich niets meer herinneren. Wel dat hij ge sard en geplaagd was. Eiscih: een geldboete. STROOPERIJ. Het was voor de eerste maal dat- zij fui ken gelicht hadden, vertelden zij. Wel had vissdher V. uit Vogelenzang al dikwijls ge merkt dat zijne netten schoongemaakt wer den 's nachts, en had hij daarom een veld wachter uit Heemstede hij de Leidsche Vaart laten surveilleeren, maar nog nooit hadden de twee beklaagden, vóór den nacht van 6 op 7 September fuiken gelicht, verklaarden zij. Het was de eerste maal en toen juist werden zij gesnapt door den veldwachter. Overigens waren het nette jongens, wien het zeer aan het harte ging dat zij de gevange nis zouden in moeben. In de netten hadden zij 36 alen gevonden en nog wat witvisch. Het O. M. vroeg 14 dagen gev, straf. Bekl. vroegen of het; geen boete mocht zijn. De president antwoordde dat voor dit feit geen boete werd gegeven. Alleen gev. straf. De tranen kwamen de jongens in de oogen. WEER GOEDE VRIENDEN. In het beklaagdenbankje verscheen M. de B. uit Assendelft. Lachend. Ja, hij had ruzie gehad met een vleeschhouwer, van wien zijn vader geld kreeg. En hoe gaat het. Hij was wat hardhandig geweest. De vleeschhouwer kwam voOr en zeide ook dat het niet zoo erg geweest was. Hij deed alle mogelijke moeite om de B. schoon te wassohen van schuld. „Wij zijn altijd zulke goeie vrinden geweest," verzekerde hij. Doch in zijn ijver om de B. sohoon te praten ging hij zoover dat Mr. Hoyer boos werd en hem verzekerde dat hij stond te liegen. Van zijn verklaringen aan den veldwachter bleef zoo goed als niets over. „Ik zal je helpen," he loofde Mr. Hoyer, waarop de get. begon te, snikken en te verzekeren. dat hij heusch de heele waarheid sprak. Mr. Hoyer bleef dreigen. D© president: Nou, nou! Ten slotte draaide de patient-gëtuige wat bij, zoodat er toch nog een flink stuk getui genis van het eerste verhoor overbleef. Toch was Mr. Hoyer tevreden en de getuige van een zwaren sclirik af. De eisoh beteekende niet veel: f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Bekl. vond dat uitstekend. Ik laat me niet neerzetten als een kwa jongen, mopperde Mr. Hoyer nog na. VECHTPARTIJ MET DE POLITIE. In de Fonteinlaan, in den Hout heeft het op een Zondagnacht half drie hevig gespan nen 'tussehen dronken Haarlemmers in een Jan Pleizier en de Heemsteedsohe politie. De uitgaanders werden aangemaand door de politie, niet. zoo te schreeuwen. Hiernaar had den zij echter geen ooren. zoodat de politie hardhandig optrad en de schreeuwers uit el kaar rammelde. Het. werd een formeele vecht partij in den donkeren nacht. want, ook de Haarlemmers lieten zich niet onbetuigd. Bij do Hertenkamp werden zij met behulp van nog meer politie ten slotte ingerekend. Er waren natuurlijk heel wat. klappen gevallen, dodh van enkele slagen en enkele verzotnlo- gingen waren do daders beslist herkend. Een dor belhamels v. E., een ongunstig bekend staand individu, was niet versohenen. Er werd tegen hem 3 weken gov. straf geëischt, Tegen ©en ander v. A. werd ook drie we ken geëischt. Hij zou een agent geslagen hebben, doch ontkende dit beslist en bood aan getuigen daarvoor inedo te brengen. Het O. M. vond dat niet noodig. De jongen paste sinds zijn laatste gev. straf goed op, doch was in den laatsten tijd weer in slecht gezelschap geraakt, waarvoor de ambtenaar zegde hem steeds gewaarschuwd te hebben. Ik laat 't cr niet bij zitten, dreigde v. A. De rechters lachten. IJMUIDEN, 6 Nov. W. Gearriveerd 5 November. Albergen, s„ Archangel. Javorina.s Geestemunde- n. om te bunkeren. Ubbergen, s., Archangel. Gearriveerd 6 November. Lestris, s„ Liverpool. Apollo, s., Bremen. Vertr.n 6 November* Rotterdarï). Saxon Briton, s., Middlesbro Duiveland, s., Immingham. BINNENLAND. DE STAKING TE IJMUIDEN. Men meldt ons uit, IJMUIDEN Heden is één stoomtrawler binnengeko men, zoodat er nu nog 12 ontbreken. De reeders hebben besloten alle firma's, die aan de Maatschappij „Scelvisch" leveren te boycotten. Zooals bekend is, heeft deze fir ma toegegeven aan den eisch van vrije voe ding, zoodat de trawler „St. Nicolaas" gis teren naar zee is vertrokken. Men meldt ons nog uit IJmuiden: Het is opvallend hoe stil het alhier is in weer wil dat bijna de geheele vloot stil ligt wegens de staking. Weliswaar wonen vele opvaren den te Egmond, Enkhuizen en andere plaat sen, maar een groot deel vooral stokers, zoekt thans eene betrekking bij de koopvaar d.ij. Na opheffing der staking kon zich liet ge val wel eens voordoen dat er mensohen te kort kwamen om de .trawlers te bemannen. De reeders hebben gisterenmiddag eene ver gadering gehouden omtrent eene nieuwe loon regeling. welke vastgesteld woirdt, doch nog niet gepubliceerd kon worden. Het blijkt meer en meer dat de staking voor IJmuiden een vreeselijkc ruiïne zal worden. EEN SLECHT BEGIN. Men meldt oes uit IJmuiden: De nieuwe boot van de maatschappij Ne derland de „Radja" is gisteren van de werf in Glasgow te IJmuiden aangekomen, met machineschad© en liep daardoor op eenrem- mingswerk dat ernstig beschadigd werd. BUITENLAND. HET KRUPP-PROCE8. BERLIJN, 7 Nov. Het O. M. heeft heden requisitoir gehouden in de beide beklaag den van het Krupp-proces, Brandt en Ecci- us. Tegen ieder van hen werd 5 maanden gevangenisstraf geëischt; voor Brandt met aftrek der preventieve li chtenis. EEN AANSLAG OP FELIX DIAZ. HAVANNA, 7 Nov. Felix Diaz is toen hij een concert bijwoonde, aangevallen. Hij ont- ving twee steekwonden en werd door een vijftal Mexicanen geslagen. Een hunner vuurde op hem, doch het schot trof een zijner metgezellen, Diaz yerdedigde zich met 'een stoel. Toen hij werd aangevallen, gin- Igen de lichten in de zaal uit. Drie perso- noJ1 warUftn gearresteerd. NEDERL'. STOOMVAARTLIJNEN. I Lombok, arriveerde 5 Nov. te Batavia v J Amsterdam. Den of Kelly, van Java naar 'Amsterdam' f vertrok 3 Nov. van Colombo. Tabanan. van Batavia naar Rotterdam, vertrok 5 Nov. van Perim. Ternate, van Batavia naar Rotterdam, pas< seerde 5 Nov. Ouessant. Gorontalo, van Batavia naar Rotterdam, arriv. 5 Nov. te Suez. Bandoeng, van Rotterdam naar Batavia, passeerde 5 Nov. St. Catherine'spoint. Andijk, van Rotterdam naar Mexico en New-Orleans, vertrok 4 Nov. van Havana. Westerdijk, van Baltimore en Newport News naar Rotterdam, bevond zich volgens draadloos bericht 5 Nov. 3 u. n.m. op on- geveer 325 mijlen van Lizard. SCHIEDAM, 6 Nov. Moutwijn f 12.50, Je never f 16.50, Commissie f 10.50. Stemming vast. Spoeling f 1.80. Graanspiritus f 21 21.50, Melasse f 18.75, Ruwe Spiritus f 9.8V —10. AMSTERDAM, 7 November. Aardappel prijzen heden onveranderd. Aanvoer 3 ladin gen. BLOEMENDAAL. De exploitatie van Bentvelt. Er is opgericht een vennootschap Exploitatie-Maatschappij „.Bentveld", gevestigd te Amsterdam, die ten doel heeft de exploitatie van onroerend goed Haar kapitaal is 300,000 groot. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. Getrouwd: B. Loerakker en A. Olij. P. W. van Uden en J. van der Lin den. J. van Dusschoten en J. M. van Loe- vesijn. Geboren; d. van G. Zuelen—Postuma. d. van A. Weisman—Taines. Overleden: H. van der Stad, 35 jaar. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Prof. Pater Mag. J. V. de Groot. Bij het 60-jarig feest van de Congregatie der H. Familie in de parochie van het Goirke te Tilburg Hoe Nederland 't onafhankelijkheids- feest vierde (15). Waar „Sanctus Thomas", de Amsterdamsche R. K. Studenten-Ver. huist (4). De eerste zeesluis van het Panamakanaal voor de eerste maal in gebruik. Curieuze wo ningen in het Franscbe dorp Quihen (3). De vioolspeler. De onthulling van het standbeeld van veldmaarschalk v. Schwarzenberg. Een „referendum" in de openlucht in Zwitserland Bij de opening der nieuwe spoorlijn Eind hovenWeert (3). Pater Aug. Lehmkubl S. J. Pater Victor Cathrein S. J. Pater P. Ruf S. J. De nieuw geschilderde en gerestaureerde kerk van Middelburg. Luit.-Gen. G. A. Buhl- man. De ZeerEerw. Pater Reg. Burgers O. P. t- Een aardig fancy fair voor een goed doel. TEKST: Muggen. Onneembare Burchten (vervolg). Prof. de Groot. Incognito (vervolg). De bekeering. Allerlei. Bij de platen. Twee maal gered (vervolg). Pastoor R. Burgers, O. P.t. Inhoudsopgave. Elk wat wils. (Opgegeven door „DE SP AARNEB ANK", Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2088). Alhier). Koersen van latere ongeveer 2 nur. koersen. 7 621'2 431 /2 261/a 237/, 135/, I l13/is 207/,e 195/, 22i/, 18®/, 149/,e 555/g 150 II 6221/8 Amalgamated 72i '8 Smelting en Ref. 62i/a Comm. Car en Toundry 43 Common Erie 26i/4 Common Kansas City 24 Common Marine Pref. Marine 2e Prei Mexican J* Common Missouri To,,'16 Common Pittsb.Coa Common South. R. 4 Common Denver '2 Common Rock Island ff^2 Common Steel q^llG Common Topeka Common Union ju 2 Common Wabash Pref. Wabash Kon. Petroleum Gew. Vorstenlandenit Actions Vorstenlanden 1/^ 2% pCt N. W. S. £57/g 3 pCt. Cert. N. W. S. <7 Common Peru Pref. Peru Bindley Amsterdam Rubber i-^9 12 NederL Rubber36 Gecons. Petroleum m 23d Orion HI Oew. Dordtscbe186i/e Intern. Rum. Petr,^6 United Cigar Prolongatie 5 Amerika flauw. Oliewaarden terugloopend. Tabakken prijshoudend. 106 2284/. 110i/4 187 46 4*/4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 15