Smakelijk Brood Eiectr. Lnie-Broodfabriek 1 L YPMA A Co., Kerkarpe!fabriek, Mengelwerk, I Alkmaar. 0PGER. 1848 Bezorging op ieder gewenscht tijdstip in alle omliggende dorpen. HEUm J. CAEfELS, Dit doel wil zij bereiken door het houden can eene soeieteit inet leestafel, het oprichten en het instandhouden van eene bibliotheek, het doen houden van lezingen, conferentie® en voordrachten, door muziek en zang en verder door alle wettige middelen, die volgens Ka tholiek" beginsel geoorloofd en aan hoven- genoemd doel der vereeniging bevorderlijk kunnen zijn. Het bestuur bestaat uit: M. J. Muylaert, voorzitter, C. H. Rosse, onder-voorzitter, H. Th. Fibbe, seer.. Jansweg 46, J. W. Th. Fib- be. 2e seer., P. B. Kerkhoff, penningmeester. Geestelijk adviseur is de WelEerw. Pa ter C. H. Caminada. fï. K. Militairen-Vereeniging, Zoetestr. 14. De Vereeniging heeft ten doel: Bevorde ring van godsdienst, zedelijkheid en trouwe plichtsbetrachting onder de R. K. Militairen, te Haarlem in garnizoen. Tot dit doel heeft zij een eigen gebouw, gelegen Zoetestraat 14, waarin zij aan hare teden, de R. K. Militairen, gelegenheid geeft tich eiken avond onder leiding van den Eerw. Directeur en bet Bestnur te vereeni gen en zich aldaar met gepaste ontspanning, en goede lectuur te vermaken en zich door gebed te stichten. Bestuur: WelEerw. Heer J. J J. Noord man, Pres.-Dir.; VV. J. B. vau Liemt, War moeestraat 30, Secretaris; J. v. d. Star, Pen ningmeester. Katholieke Sociale Actie. Doel: De katholieke sociale actie in den zin der Encyclieken „Reruui Novarum" en „Gra ves de Communi re" in gehoorzaamheid aan Z. D. H. den Bisschop op de krachtigste wijze te bevorderen, met uitsluiting van alle zui- ver-politieke actie. Bestuur: J. H. Visser, voorzitter; J. Ch. Vintges, penningmeester. J. W. M. Pasdeloup, Spaarne 41B rood, secretaris. R. K. Pol. Propagandaciub. Tot hijstand van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Haarlem bestaat er eene politieke propaganda club, welke zich ten hier wordt de aanmelding van nog vele leden op prijs gesteld. Dagelijksch bestuur is: L. v. d. Linde, voor zitter; J. Turenhout, secretaris-penningm. Afdeeling HAARLEM. Bondsgebouw Smedestraat 23. Zondag 9 November. Jaarfeesten. Maandag 10 Nov. Ondersteuningsfonds. Dinsdag 11 Nov. Commissie van Bij stand. Vergadering slagers. Vergadering tim merlieden. Bestuur Kalk en Steenbewerkers. Donderdag 13 Nov. Arbeidsrecht. Jaar feesten. V r ij d a g 14 Nov. Hoofdbestuur. Zaterdag 15 Nov. 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwartier. Half 9 Spaarkas St. Nico- laas (winterprovisie). Spaarbank. Steunco mité. Inschrijving Coöperatieve Bakkerij. Bibliotheek Namens het Bestuur, A. L. VOLLAERTS, Secr. Afdeeling OVERVEEN en Omstreken. Zaterdag 8 Nov. des avonds van half 8 tot half 9 zitting Spaarbank en Spaarkas in het gewone lokaal. Z o n d a g 9 Nov. de H. Mis van 7 uur voor onze afdeeling. Alle leden worden verzocht met het insigne getooid tot de H. Tafel te naderen. Donderdag 13 Nov. groote propaganda- vergadering des avonds te half acht in Café Ruimzicht. Deze vergadering heeft tot doel uitsluitend propaganda voor de onderafd. St. Barbara cu Liefdebeurs en voor beiden belangrijke voorstellen om betere toestanden te verkrij gen. De Eerw. Heer Lasance zal als spreker optreden. Tevens zal er een groote gratis ver loting rlaats hebben. Deze vergadering is ook toegankelijk voor niet-leden, zoodat bet be stuur beslist een groote opkomst verwacht, Namens liet Bestuur, W. v. d. AARDWEG, Secr. Afdeeling SCHOTEN en Omstreken, ponuese propanauuu-ciuu, wcmc /.i^n l„u Zondag 9 Nov. Ie uitvoering. Toegang doel stelt; de verhooging der politieke ken- oneven nummers. 16 Nov. 2e uitvoering. Toe nis en actie onder de Katholieken te Haar- j gang even nummers. Eiken Zondag na de Hoogmis boeken der bibliotheek verkrijgbaar in 't Bondsgebouw. De leden van'het zaalcomité worden beleefd verzocht op 9 en 16 November hun hulp te verleenen. Namens het Bestnur, CHR. HUIJBOOM, Voorz. B. BURGER, Secr. Afdeeling WIJK AAN ZEE. Zondag 9 Nov. vergadering van de on- derafdeeliug Kalk- en Steenbewerkers ln het St. Vitushuis, 's avonds 8 uur. Agenda: Re glement van de Federatie van Bouwvakar beiders. Namens bet Bestuur, G. v. d. MEIJ, 2e Secr. Afdeeling ZAANDAM. 2e de Denarugiug Aan de leden wordt ter kennis gebracht, liekê belangen in den meest uitgebreiden zin dat de St. Willibrordusfeesten gehouden zui door middel van Esperanto. Nen worden op 16, 20 en 23 Nov. Kaarten ha- Deze vereeniging, bestaande uit dames zoo- len op Zondag 15 Nov. van 8- 9 uur. Zondag wel als heeren, houdt hare vergaderingen om 16 Nov. van 10—10K uur s morgens; Zatert ag de twee weken op Donderdag, in St. Bavo, 22 Nov. van 8—9 uur savonds; en Zondag ió Smedestraat. Nov. van 10—1014 uur s morgens, op tltall Voorzitter is de heer W. M. de Boer, Heem- op gewone tijd en plaats. Tevens worden de stede; secretaris de heer J. J. Vollaerts, Am- leden verzocht om allen, getooid met hun in- A IJ 'Po-Prvl 4-r» .-» ,1 ,i«nn /^-.V T/.(\r\t f *1 lem. Dit doel tracht zij te bereiken door: a. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; b. het deelnemen aan de practische ver- verkiezingswerkzaamheden; c. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Nieuwe leden kunnen ten allen tijde wor den aangenomen en melden zich daarvoor aan bü het Bestnur. Het Bestnur: J. H. Visser, voorzitter, Nieu we Gracht 46. G. J. Braakhuis, alg. secretaris, Hagestraat 10. Haarl. Kath. Esperantoclub. Het doel aangegeven door de Ned. Kat. Esp. Ver.: Ie. Verspreiding der wereldhulptaal Espe ranto onder de Katholieken; 2e. de behartiging der internationaal katho- Afdeeling LISSE. Zaterdag 8 Nov. van 6J47M uur Re traitefonds aan huis van den heer P. War merdam, van 78 uur Spaarkas in de lees bibliotheek. Zondag 9 Nov. om half vijf vergadering hij den heer W. van der Reep, voor de Es- peranto-club. Ook niet-leden kunnen deze vergadering bijwonen. Dames, die evenals op andere plaatsen lid willen worden, zullen gaarne ter vergadering .worden gezien. Deze vergadering zal zeer belangrijk zijn, daar al les wat met de oprichting van een afdeeling in verband 6taat, moet behandeld worden. Een leeraar in Esperanto zal tegenwoordig zijn. Namens het Bestuur, H. VAN TONGEREN, Secr. Afdeeling NOORDWIJKERIiOUT. Vergadering der afdeeling op Maandag 10 Nov. as. des avonds ten 7 uur precies in café „Het Wapen van Noordwijkerhout". Agenda: Opening. Bondslied. Notulen. Installatie nieu we leden. Rekening en verantwoording pen ningmeester. Verkiezing bode. Mededeelingen (voorstel Bestuur). Rondvraag. Candidaten voor de te vervullen betrekking van bode kunnen zich tot Zondag a.s. bij het bestuur aanmelden. Namens het Bestuur, H. BROUWER, Secret. Afdeeling SASSENHEIM en Omstreken. Maandag 10 en Woensdag 12 Nov. Re petitie Turnclub aanvang VA uur. Hoofdafd. 9 uur. Verder iederen avond repetitie Too- eel in de zaal van den heer Schippers. De repetitieavonden van de Turnclub en Tooneel worden gehouden in de R. K. Jon gensschool. Zondag 23 en Maandag 24 Nov. feest- uitvoering voor de leden van den Ned. R. K. Volksbond. Dinsdag 25 Nov. voor de donateurs en do natrices. Als drama wordt opgevoerd de „Triomf des Kruises" en het blijspel „De Stotteraars in soorten". Namens het Bestuur, A. WEIJERS, Pres. der afd. sterdamstraat 70. R. K. Bibliotheek der Sint Vineenthis- Vereeniging. signe, tot de H. Tafel te naderen op Zondag 16 Nov., onder de H. Mie van 7 uur. Verder wordt ter kennis gebracht dat op de feest avonden de jaarlij ksche collecte gehouden wordt voor het Bondsgebouw. De leden wor- Het doel is om goedkoop goede en degelijke (]ell er aau herinnerd, dat kinderen beneden boeken zooveel mogelijk te laten lezen; 12 jaar geen toegang hebben en kinderen be- voor de armen gratis. neden 10 jaar onder geleide moeten blijven; Lokalen: Nieuwe Groenmarkt, geopend an(jers worden zij naar huis gezonden. Tevens eiken Woensdag bet geheele jaar, eiken Vrij- worc]j aal, t]e leden bekend gemaakt, dat 2 dag vanaf 3 October tot April, des avonds pereoIlell 0p £én kaart niet toegelaten zullen van 1Y, tot 9 uur I worden en worden zij beleefd verzocht zoo- Scboterkwartier by de kerk, geopend eiken i „.„-pint zeif met hun vrouwen of meis- Vrijdag vanaf 19 September tot April des rKii +A TPABGn avonds van 8 tot 9K uur. Antboniestraat, Zusterschool, geopend el- ken Woensdag vanaf 10 September tot April des avonds van IVi tot 9 uur. Dagelijksch Bestuur: C. H. J. de Graaff, President; P. J. v. Kessel, Plein 5, Secretaris; G. Jansen Hendriks, Penningmeester. Afdeeling KROMMENIE en Omstreken. Secretariaat van Hoogendorpstraat 30. Zaterdagavond van 7 tot uur, in het vereeuigingslokaal, zitting van de Spaarkas Haarlerasch Brokken nms. en gg uur bibliotheek. Doel: Alles wat overtollig of onbruikbaar Zondag 9 Nov., om 4 uur, propaganda- geworden is in de huishouding aan de lief- j vergadering van de Fabriekswerkliedenver. dadigheid dienstbaar te maken. afd. A. Deze vergadering wordt gehouden in Ieder van welken godsdienst ook kan voor het buis tusséhen Kerk en School. Als spre- luttelen prijs koopen op Dinsdag, Donderdag leer zal optreden de heer R. P. F. Hulsel- en Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. man. Toegang voor alle katholieken jes de feestavonden bij te wonen. Namens bet Bestuur, P. J. JANSEN, 2e Secr. HILLEGOSf. ZONDaG, de gel. H.H. Missen te half 7, 8 en 9 uur en te half 11 de Hoogmis; 2 uur Catechismus. Des middags 3 u. Vespers. DINSDAG, feest van den H. Martinus, Patroon dezer Parochie. De plechtige vie ring van het Patroonfeest heeft in het ver volg ieder jaar plaats op Zondag d..a.v. DONDERDAG, 's av. g uur Congregatie VRIJDAG, 's av. van 46 uur biechtge legenheid voor de meisjes. ZATERDAG, van half 12—1 uur biechtge legenheid voor de jongens, 's Middags van 4 uur af. Te 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor: Leonardus Schrama, Wed. Mart. v. d. LindenDiependaal. Anna Maria Derlinden, Franciscus Berkhout Snz., Agatha van Trichtde Rooy, Clasina Maria v. Sciiie hvr. van Joës Vitus Meyer, en Alida Beekman, die met de laatste H.H. Sacramenten dei- Stervenden zijn voorzien en voor Franciscus Jacobus v. d. Hulst, Maria Hoogkamer, en Henricus Jacobus Burger Pz., die in den He-er zijn overleden. ««ici uag v ui) i/ i,v/u .lu Het Bestur bestaat uit de heeren A. H. J. Nieberg, President; P. Honoré-Metz, Secreta ris, Schotersingel 77a; J. Olifiers, Penning meester en A. F. H. v. d. Vaart. R. K. POLITIEKE PROPAGANDACLUB „SINT PETRUS." SCHOTEN. Zij is opgericht tot bijstand van liet be stuur der R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte) en stelt zich ten doel de ver hooging der politieke kennis en actie onder Katholieken te Schoten (stadsgedeelte). Dit doel tracht zij te bereiken door: A. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging va,, het kiesrecht; B. het deelnemen aan practische verkie- zingswerkzaa mh eden; C. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Het bestnur is samengesteld als volgt: Sleeker, voorzitter, Billitonstraat 22; J. p>. v. Wieringen, secretaris, Gen. Cronjéstrnat 115rood; Th. van Geldorp, penningmeester, Borneostraat 15, waar zich ten alle tijde nieu we leden kunnen aanmelden. Propaganda-clnb Leo XIII, Hillegom. Het bestuur bestaat uit de heeren M. W. Ruigrok, Loosterweg III, voorziter; J. v. d. Linden, Mariastraat, secretaris; Jac. v. Leeu wen, Krochtstraat, penningmeester. Iederen Zondag van 1011J4 uur zitting retraiten-fonds bij den heer Balvers. Leden kunnen zich aanmelden bij het bestuur. Eerbied in Gods Huis. Noordwijkerhout Het doel is hetzelfde als de Haarlemsehe vereeniging van dezen naam (zie boven). Ook Dinsdag 11 Nov. vergadering der Pro pagandaciub. Tijd en plaats bekend. Mede deeling. Het inschrijven van nieuwe leden met vol ledig adres geschiedt door den secr. der afd. Namens het Bestuur, S. VROUWE, Secr. Afdeeling HEEMSTEDE. R. K Vereenigingsgebouw. Zondag 9 Nov. 11A12 uur Bibliotheek. Maandag 10 Nov. Algemeene ledenver gat'ering. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verslag Centr. Raad. 4. Spreker. 5. Mededee- linger van het Bestuur. 6. Rondvraag en slui- j ting. Dinsdagll Nov. repetitie Harmonie St. j Michaël. Donderdag 13 Nov. Repetitie Gymnas- tiek-vereeniging. V r ij d a g 14 Nov. repetitie tooneelvereen. Zondag 9 Nov. Uitvoering te geven door de Gymnastiekvereen. „Willen is Kunnen'. Zie verder de programma's. Op de vergadering van 10 Nov. zal de heer G. de Kok, secretaris der afd., als spreker op treden met het onderwerp: „Men moet Ka tholiek zijn overal". Alle leden worden drin gend liitgf.noodigd deze vergadering bij te wónen Ook niet-leden worden verzocht deze I spreekbeurt hij te wonen. Zondag 16 Nov. zal er een H. Mis gelezen worden voor de leden en donateurs van den R. K. Volksbond. Alle leden worden verzocht dien dag ter H. Tafel te naderen, befst met insigne getooid. Namens het Bestuur, TH. TELLINGS, 2e Secr. De Kerkberichten die te laat" Inkwamen voor dit nummer, zijn opgenomen in de NIEUWE I1AAKLEMSCHE COURANT vsu heden. Hard tegen hard. Mgr. Touehet, als 't niet wat oneerbiedig klonk zouden wij hem willen noemen de vecht- Bissckop van Orleans, zegt het „D. v. N. B." heeft zijn stem laten hooren tegen de nieuwe schoolwetplannen der Pransehe Regeering. Aandacht ervoor. Frankrijk leert nog altijd in zake de school kwestie. En men is er niet van af, als men zegt, dat 't bij ons zoover nimmer komen zal als in Frank rijk. Dat hoeft ook niet. Er kan al kwaad genoeg met de school wor den gedaan, als zij in handen is van den Staat. In. Frankrijk is zij een instrument om het volk te ontehristelijken. Laten wij hopen, dat 'het in ons land zoover niet komen aal, doch intu6schen zorgen aelf de school in handen te houden opdat deze zij wat zij wezen moet: een hulpje in de godsdienstige opvoeding des kinds en nimmer worde, in handen eener anti-godsdienstige Regeering, een middel om de jeugd van God af te wennen. In Frankrijk hadden religieusen vroeger ge legenheid onderwijs to geven op staatsscholen, men heeft ze verjaagd. Kwamen de vrije scho len. Ook vandaar joeg men de religieusen weg. Zij kwamen terug in burgerkleeren Nu bereidt de Fransche Regeering echter veel erger dingen voor. Zij wil het monopolio van het onderwijs aan den Staat geven. Met andere woorden: alle kindoren moeten van God afge voerd. ÜSCgR Touehet heeft nu de vraag gesteldwat moeten wij doenf Ons gewillig laten villen? Er op wachten tot de Regeering nu deze, dan gene vrije school sluit, als zij klaar is met een openbare. Neen, vervolgde 'de Bisschop. 'Alle vrije scho len tegelijk sluiten. En dan moet de Regeering maaT zien, waar zij met al die duizende kinde ren blijft en boe zij het geld vind-t om hu* on derwijs te geven. Voorloopig is bet. eem bedreiging, welke Mgr. Touehet beeft geuit, maar een die grooten in druk maakt. Zelfs de.„N. Rott. Out." heeft er melding van gemaakt. Een klei* staaltje, hoe t toegaat op die Fxansche scholen, ontleent het ,,0tr.'.' aau de niet-clericale „Petit Journal"; Een huisvader was tè I.ourdes geweest en bad daar voor zijn dochtertje een ring gekoeht, dien zij met vreugde ontving en aan haar vin ger stak. Toen ze op school kwam, vroeg de onderwijzer haar, het sieraad eens te mogen zien en nauwelijks had hij het woord Lourdes ontdekt, of hij gelastte het arme kind het ding terstond weg te doen. De wet verbood hem, voegde hij er bij, om zooiets op school toe te laten. Een woning uit den steentijd. Bij Niederbohlheim, aan de grens der distric ten Düren en Bergheim, is volgens de „Tel. door prof. Schoop, den directeur der oudheid kundige afdeeling van het museum te Düren, een uit den jongsten steentijd dateerend hol blootgelegd, dat eens voor woning gediend heeft. Tal van aarden scherven zijn in de pre cies 5 bij 5 M. metende praebistorische woning aangetroffen, en uit den aard der versiering van het oude vaatwerk liet zich vrij nauwkeu rig het tijdperk, waarin de bewoning had plaats gevonden, vaststellen. De wanden waren opge trokken uit zeer vaste leem, die op tal van plaatsen rood gebrand was; de rest van het hol was heelemaal zwartgerookt. Blijkbaar is eens het huis door een heftigen brand verwoest ge worden. Een metropolen-statistiek. Volgens de jongste bevolkingscijfers over de beele aarde telt nu de wereld 59 metropolen, onder dezen naam vattende alle steden met moer dan 500000 inwoners. Van deze 59 zijn er 29 geteld in Europa, 18 in Azië, 10 in Amerika en 2 in Occanië. Een twintigtal steden bezit meer dan een millioen, n.l. Londen 7.3, New- York 4.8, Pari,is 3.6, Berlijn 3.2, Tokio 2.2, Chicago 2.2, Weenen 2,5, Petersburg 1.9, Mos kou 1.6, verder Hamburg, Constantinopel, Phi ladelphia, Buenos-Aires, Rio de Jeneiro, Cal cutta, Bombay, Sian-Tang, Si-Ngan-Fou, Can ton en Osaka met elk één millioen inwoners. Telt men de bevolkingscijfers van al deze ste den te zamen, dan komt men tot een getal van 40.000.000 menschen in 20 centra. Wat de ver houding groote-stads-landen betreft, China opent de rij met tien steden van meer dan 500.000 inwoners; daarop volgt de Vereenigde Staten met acht, Duitsehland met zeven, Frank rijk met drie van die groote steden. De dicht heid van bevolking is zeer verschillend in deze metropolen. Londen strekt zich uit over een oppervlakte van 178,715 H.A., New-York over 84,070 H.A., terwijl Parijs niet meer dan 78 H.A. groot is. Te Londen wonen dus op een H.A. gemiddeld 40 en te New-York 56 inwo ners, terwijl er te Parijs op een zelfde lap grond niet minder das 372 menschen wonen. Nieuwe geweerkogels. Do Rumeensche ingenieur Sava Itogozea heeft een nieuw soort geweerkogels uitgevon den. Deze kogels passen in ieder geweer en bezitten de eigenschap, recht op het doel af te gaan. Daar wordt door ontvlamming van een hoeveelheid kruit een sterke ontploffing veroorzaakt. Rogozca heeft ook een bijzondere kogel samengesteld, om vliegmachines en luchtballons te beschieten. Met deze nieuwe kogels zijn reeds in verschillende landen proe ven genomen. EEN CONCURRENT VAN IlEu RADIUM. Er is te Moskou een chemische ontdek king geschied, die werkelijk aan het geheim zinnige grenst. De geoloog Moll, die zich in het Ferghana-gebied bezig hield met het onderzoek der grondsoorten zooals men weet, ligt Ferghana in Russisch Oentraal- Azië, en leverend e mijnen aldaar veel ra dium vond o.a. een deegachtig metaal, dat hem absoluut onbekend was; bet had een vaal bruine kleur en zag er zeer ge heimzinnig uit. Hij zelf kon het onderzoek niet verder aan, en stuurde daarom een mon ster van dat „goedje" naar een bekend che micus te Moskou. Deze verkreeg by de tal rijke experimenten hoogst verrassende re sultaten. Werd de st.of b.v. in verbinding gebracht met een zuur, dan ontwikkelde zich een vrees olijke kou; het glas, waarin bet zuur zich bevond, viel als poeder ineen. Men herhaalde het experiment met allerlei xsteenen, porceleinen en glazen vaat-werk, xdoch bleef het resultaat hetzelfde; hetraad- xselachtige goedje gaf een gewoldige kou de af en het porcelein of steen werd gruis. Een poging met ijzer had al geen beter resultaat, en toen men tenslotte het onbe kende metaal met een zuur wilde „onder dak brengen" in een pot van graniet,be leefde men al even min eenig succes. Zon der eenige gasontwikkeling of explosie ont- wxikkelde de verbinding een zeldzaam lage temperatuur. Behandelde men de geheimzin nige stof met alcali, den verloor het vaat werk 21 pCt. aan gewicht. Eenige chemici hebben nu haar Ferghana begeven, ten einde ter plaatse een reeks proefnemingen te doen. Zoover weet men intusschen wel, het geheimzinnige goedje heeft absoluut niets met radium gemeen. Wel heeft men allen grond te vermoeden, dat de nieuw ontdekte stof ove reen groote geneeskracht beschikt. Natuurlijk kunnende proeven in die richting niet dan met in achtneming der uiterste voorzichtigheid heid plaats vinden. In de Russische weten schappelijke kringen meent men algemeen, dat men hier een ontdekking heeft gedaan, die die van het radium verre overtreft. EEN ECHT AMERIKAANSCH PLAN. Wie dezer dagen de Maart-aflevering van het zeer voorname tijdschrift „"American JÊconómTc Review" opslaat, zal een merkwaardige ontdek king doen. Hij zal bemerken, dat de duurte, waar over in de laatste jaren zoo geklaagd werd, en die zooveel ellende aan honderdduizenden, zoo veel schraalheid aan duizenden gebracht heeft, met een heel eenvoudi? middel te verhelpen is. Gij denkt aan zwendel of fopperij? Maar het tijdschrift is deftig, voor zoover in Amerika def tigheid mogelijk is; professor Irving Fisher, de schrijver, is een bekend staathuishoudkundige, en onder degenen, die Fisher's idee uitvoerbaar achten, bevindt zich Woodrow Wilson, ée presi dent der Vereenigde Staten Ziehier het nieuwe ei van Columbus Gij hebt, zegt professor Fisher, in den laatster tijd het onaangename gevoel gekregen, dat eer dollar niet langer f 2.50, doch slechts f 1.5C waard is. Gij moet heden ten dage tien dollai uitgeven om datgene te kunnen koopen, dat vroe ger voor zes dollar het uwe was. Hoe komt dat? Is de dollar anders geworden? Neen. Zijn de prijzen der waren dan veranderd? Ja, dat is het Welnu, dan zeg ik, dat de schuld uwer moei- lijkheden aan den dollar ligt, die niet met zijn tijd is meegegaan. Niemand anders bepaalt de waarde van den dollar dan de staat. De loffe lijke regeering der Republiek heeft slechts te ver klaren, dat de dollars in uw beurs opeens alle maal zestig of zeventig procent meer waard zijn, en we zijn opeens allemaal rijk geworden. De kooper krijgt weer zijn oude portie voor zes dol lar en de verkooper heeft zijn vroeger debiet te rug. Vraagt men nu, hoe dan de waarde van het goud te zien is, dan antwoordt professor Fisher. dat er in Amerika ook haast alleen papieren goud in omloop is tusschen twee haakjes, in welk land is dat ook weer net zoo? niets gemakkelijker dan een ander cijfer op 't pap.eiie te drukken. Men ziet hieruit, dat men een bekend Ameri kaansch professor in de staathuishoudkunde zijn kan, en het vertrouwen van een Amerikaansch president genieten, en toch niets vanecono mie kan begrijpen! Want de prijs der waren hangt af van vraag en aanbod van artikel èn van goud op de wereldmarkt. Als de regeering der Vereenigde Staten werkelijk bij stijgende prij'- zen de waarde der door haar uitgegeven dollars of dollar- aanwijzingen wil verhoogen, dan heeft ze eenvoudig het geheele tekort bij te passen, dat het volk nu door de duurte lijdt. En als ze het alleen maar op het papier doet, dan neemt geen buiteniandsche bank haar geld meer tegen de koerswaarde aan Uee moet men lezen? In een oud boekje worden de volgende 13 rake regels gegeven I. Zie wel toe, wat ge leest. n. Leest niet om te lezen, maar om te weten, om te leeren. Hl. Lees veel, maar niet velerlei. IV. Overweeg en begrijp wat gte leest. V. Zie scherp toe, waar het om gaat. VI. Weeg bewijzen en beginselen, waar om het gaat. VII. Lees de volgende bladzijde niet vóór ge de voorgaande begrepen hebt. VIH. Lees niet te vlug en verstrooid, lees langzaam IX. Onderbreek uwe lezing niet te veel X. Lees vaak hetzelfde ter onthouding en om beter te begrijpen. XI. Raadpleeg en vergelijk meerdere schrij vers over hetzelfde onderwerp. XII. Onderschrap en schrijf bij uw lezing. XHI. Bespreek wat ge laast met een be voegd man. Ilorpsli unst. Aan den burgemeester van cou dorp werd, naar de ..Grondwet" meldt, het voigerdo schrijven verzonden: Weledelachtbare Burgemeester. Daar wij onlangs gesproko badde Tegen A om opterichte eene dansgezelschap Gaf hij ons ton 'antwoord, dat bij let aai TJ zou aan vragen. Maar daar wij er niets meer van hoore, Benne we zoo vrij, En vraage nu op nieuw Oi dat wij S. V. P. een dansgezelschap moge oprichte? Wij zouden dan gaarne dit reglemeut wil len volgen, welk hierbij ingesloten zit. Het is ons niet te doen om maar plezier te ma- keu. Maar ook omdat het een mooi iets is. Voor dé leden en Schoenindustrie.... In afwachting op U antwoord! Hiermede blijve wij minzaam aanbevelent. B. Sictaris. C Harmonicaspeler. D. Dansleeraar. Volgt het reglement van het dansgezel schap „Vrede onder ons". Art. 1. Eik lid betaalt voor contributie 10 ets. Elke week. Art. 2. Elke Zondag van 5-7 uur zal er ge- dansd worde. Art. 3. Elk lid zal een nummer krijgen waar een getal op staat. Welk hij laat zien bij het binnenkomen. Art. 4. Elk jaar zal er geteert worde. Art. 5. In het lokaal zal een persoon zijn die orde zal houden onder het dansen. Art. 6. In de zaal worde geen personen biniieiigelaate, die beschonken zijn. Zij, die xuzie make, worde uit de zaal ver wijdert. Art. 7. Hij die niet komt zal eene boete hebben van.... Als het moetwilch geschiet. Bij ziekte laat men het weten aan Art. 8. Als een jongeling militair wort, en hij is meer dan 3 maanden lid geweest za$ hy vrij zijn van contributie. En zal vrij to gelaate worden in het danslokaal, maar zai niet mee moge teere. Art. 9. Zij, die geen lid zijn betaale 15 cta- Maar heeft nergens aanspraak op. Sterk* drank mag er niet geschonke worde, i Art. 10. De contributie van elk lid week 10 cent bedraag zal verdeeld worden in: 2 cente aan de zaal. 3 cente voor de speelman. 2 cente aan de dansleeraar. 2 c-ente voor teere. Art 11. De cente die opgehaalt worde van niet leden worden bewaard voor een traptoe- stel of orgel. Art. 12. Rustige leden betaale een gulden voor teere. Art. 18. De baas is waar de danszaal van is. En dé speelman. En de dansleeraar. En de 6ictaris. En de commesaris van de deur. Zulle beechoxiwd worden als rustige leden. Art. 14. Elk jaar zulle de cente uitbetaald worden aan den Baas van de zaal. De speek man en aan de Dansleeraar. Zij zulle elk tlan 33 cente af moeten staan aan de sictaris od aan de commesaris van de deur. Art. 15. De baas van de zaal waar oe zaa. van is zal de Belasting van het muziek moe te betale. Goed gekeurt door....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 15