NIEUWS UIT BEN UITREK. BINNENLAND. ÜiöfflL 'JIT LISSE e.n Sociafe Uerichten. ïngezondsn üsdedeeiing Bikiapswaard zijn de zieken die da Pink Pillen M kennen. Uit onze Oost. Laaer en Vioot. den Penningmeester j. w. Arriëns, v. Eodea- •traat 12. DE SCHILDERIJDIEFSTAL IN HET FRANS HALS-MUSEUM. Door D. Boudam is berust in het vonnis der arrondissements-rechtbank alhier, waarbij hij ter zake bovengenoemd is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. HET TRAMSTATION AAN HET SOENDAPLEIN. Bij Kon. Besluit van 24 October (Staatsbld. no. 396), is de door de Noord-Zuid-Holl. Tram weg-Mij., gevestigd te Amsterdam, geëxploiteer de spoorweg van het voorplein van het station Haarlem van de H. IJ. S. M. naar het Soenda- plein te Schoten, tot wederopzeggens toe gelijk gesteld met de spoorwegen, waarop geen ander veevoer dan personenverkeer binnen ééne ge meente plaats heeft. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Morgen zal de verzameling medailles en pla ketten, vervaardigd naar de modellen van bin nen- en buitenlandsche artisten, die in de Ro tonde van het Museum van Kunstnijverheid ten toongesteld zijn, nog ter bezichtiging blijven. Weldra zullen deze merkwaardige stukken weder naar de eigenaars worden teruggezonden en de verzameling worden opgelost. Morgen is het Museum tegen verminderden- toegangsprijs geopend. BORDEAUX, La Maison DARLAN et LAM- BERTIE, Propriétaire de Vignoblea dans LA GIRONDE, recommande ses GRANDS VINS. Yente a la Commission chez Th. J. WAL RAVEN BAARN. Agent général pour la ELollande. Advert. BADEN. In het Douehebadhuis aan den Koudenhorn tijn in den afgeloopen week 861 en in dat aan het Leidscheplein 988 baden genomen. DE OUDERDOMSRENTE. Met de meeste stelligheid kan worden gemeld dat geheel in overeenstemming met de voor- loopige maatregelen, door minister Talma geno men aan de 70-jarige pensioengerechtigden op 9 December f 2 zal worden uitgekeerd (dus niet f 4 of f 3 gelijk in andere berichten werd verzekerd) en dat in de maand December 4 uit- keeringen van f 2 zullen plaats hebben. LIBERALE ANTI-SEMIETEN. De N. Roti. Crt. hield zich de laatste weken onledig met het constateeren van antisemitisme bij de Katholieken. Hoezeer terecht, blijkt nu uit het volgende in gezonden stuk, dat een Israëliet in dat blad schrijft: „Mijnheer de Hoofdredacteur, Sinds e enige weken wordt in uw geacht blad over het anti-semitisme geschreven, en worden door uw berichtgever speciaal de Katholieken beschuldigd zich daaraan te buiten te gaan. Ondergeteekende, jaren lang gewoond hebben de tusschen een uitsluitend Katholieke bevolking, voelt zich gedrongen openlijk te verklaren, dat hij als Jood nooit en nimmer eenige onaange name ondervinding daaromtrent heeft opgedaan. Evenwel had uw berichtgever zich wel op Rot terdam kunnen beroepen, en dan niet uitsluitend Katholieken beschuldigen, maar ook sommige Protestanten, en wel dezen in de allereerste plaats, nl. uit de zoogenaamd beschaafde krin gen, leden van Amicitia. Bewijsde sociëteit Amicitia (beter ge naamd Anti-semitisia) weigert iederen Jood als lid op te nemen, omdat hij Jood is. Commentaar overbodig. U beleefd dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, IS. v. d. BERGH, die gelukkig geen lid kan worden van „Amicitia". Inderdaad, commentaar is hier, zooals de Residentiebode terecht zegt, overbodig. Laat de N. R. Ct. haar eigen tuintje maar eens wieden! OYERYEEN. Ned. R. K. Volksbond. De afd. Overveen van den Ned. R. K. Volksbond zal Donderdagavond een groote propagandavergadering houden voor de onderafd. „Sint Barbara" en Lieidebeurs, waar als spreker zal optreden de WelEerw. Heer Lasauce, kapelaan alhier. Op deze vergadering zal een gratis verloting gehouden worden. WIJK AAN ZEE. Gemeenteraad. Vergadering van den .Gemeenteraad op Woensdag 12 Nov. 1913, namiddags 2 uur. De Agenda vermeldt: lo. Ingekomen stukken. 2o. Adres Kenne- jnor Electriciteit Maatschappij om concessie. Bo. Voorstel van Burg. en Weth. verbouwing Openbare Lagere School. 4o. Idem aangaan geldleening. 5o. Idem vaststelling supplotoire begrooting dienst 1913. Idem verhuur grond iaan B. Bol. 7o. Verzoek van Maatschappij iBreesaap, maken weg. 8o. Vaststelling Ge meente Begrooting dienst 1914. 9o. Goedkeu ring Begrooting Burgerlijk of AJgemeeu Arm bestuur .dienst 1914. CASTRICUM. De Rijkswegen. Men schrijft ons: Dat in het najaar de wegen natuurlijk vuiler irfjn dan in andere jaargetijden «preekt van «elf, maar een woord van waardig protest mag toch zeker gesproken worden wanneer eenvou dig de toestand onhoudbaar dreigt te worden. Wie daarvan een voorbeeld wil, bij wandel© maar eens door de kom der gemeente Gastri- cum en zoo hij zonder armen of beenen gebro ken te hebben het er heelhuids afgebracht heeft eal hü toch bekennen moeten dat dit laatste meer geluk dan wijsheid was. De gemeente mag niets aan den weg doen, zegt men, het is Rijksweg; maar waar dat zelf- ide Rijk of liever de provincie Noord-Holland leeds maanden, ja jaren lang het R. K. Kerk bestuur op alle mogelijke wijzen lastig valt, omdat er voor het hek wel eens een plasje blijft Hggen, daar mag toch zeker ook wel gevraagd worden, dat de provincie zorge voor een weg, die ten minste begaanbaar is. Of zou dit te veel geeischt wezen I Moet noodzakelijk een of andere fietser eerst een arm of been gebroken hebben eer de rottende afge vallen bladeren eens zullen worden opgeruimd f Maar waar betaalt de provincie haar personeel voorf Hier is een wantoestand die verbeterd dient te worden of zullen wij tot a.s. zomer moeten wachten? Dan zullen we ons zwemgordels en polsstok ken aanschaffen. X. De Postdiefslal. In het voorloopig verslag om trent hoofdstuk IX (Waterstaat) der Staatsbe- grooting 1914 lezen we: Op 7 Augustus 1913 werd de brievengaarder J. Res te Castricum in hechtenis genomen, naar het schijnt ten gevolge van aanwijzing door zijne superieuren aan de justitie. Eenige (eden betwij felden, of voor deze inhechtenisneming wel vol doenden grond bestond. Gaarne zou men over deze zaak inlichtingen ontvangen. In het verslag over de reclitspraak-Res, die deze week te Alkmaar werd behandeld, staat ver meld dat Res niet ontkennen zou den brief aan dominee Poelgeest geopend te hebben. Dat is niet juist. Res ontkent dat wel, en zegt den brief en de met inkt bevuilde courant in een blanco couvert gedaan te hebben. Mr. Dr. Jan van Best heeft zulks dan ook ontkend, daar het O. M. zulks beweerde, en Mr. van Best zeide dat, indien het ook al zoo ware, dan is de houding van dominee Poelgeest heel wat meer laakbaar dan die van Res. UITGEEST. Vacantie. Wijl er van de GO leerlingen der R. K. bewaarschool een vijftigtal onge steld is, zijn de overigen voor den tijd van een week met vacantie naar huis gestuurd. HEEMSTEDE. Door z'n oollega verraden. Den 6- den November werd door den heer G. D. alhier, kennis gegeven, dat in den afgeloopen nacht 8 zijner kippen uit een nachthok ge stolen waren. Het hok staat in een tuin, groot 40 bij 60 vierk. Mi, terwijl daarachter duin en bosch ligt. Door den inspecteur van politie, den heer Kempen en den gemeenteveldwachter ingesteld; spoor of voetafdrukken waren door de vele plasregens, dien nacht gevallen, niet Schotvanger, werd een plaatselijk onderzoek zichtbaar. Hierop wercl |den politichond „Tilly" in 't nachthok lucht gegeven en deze liep toen rechtstreeks naar het hooger gelegen duin. j alwaar hij onder een doornstruik begon te j graven en.... een kip te voorschijn bracht. Op dezelfde wijze heeft hij nog 4 andere j van de ontvreemde kippen opgespoord die op verschillende plaatsen van het terrein be graven waren. Dit alles in verband met het vinden van den afdruk van een hondenpoot in 't nachthok, kan doen veronderstellen, dat de diefstal ge pleegd was door een hond „kippen-liefhebber." De hond-dief is door 'n collega in het zon netje gezet. Plan van het Electrisch kabel net. Door de hoer C. D. NagtglasVersteeg is aan B. en W. een plan voor het Electrisch kabelnet in de gemeente voorgelegd. De heer N.V. adviseert tot. een ondergrondsch net. De stroom aal van dezelfde spanning zijn als in Haarlem. De aanlegkosten voor het geprojecteerde net wordt geschat op rond f 94.000. HILLEGOM. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert a.s. Vrijdag om kwart vóór tien, 's mor gens. Verdronken. Gisteren is de 15-jarige H. Burgers wonende Veenenburgerlaan, die aan toevallen leed, uit een schuit gevallen en jammerlijk verdronken. Door het Wilhelminapark. Ten einde dc mooie boomenrij aan de Wilhelmina- laan te s paren legt men den tweeden telefoon kabel door het Wilhelminapark heen. Het werk vordert h ard. SAARLEMMERMEmR. Anti-Rev. Propagandaclub. Het be stuur van de onlangs opgerichte anti-rev. propagandaclub, alhier is thans na een ge houden vergadering saamgesteld als volgt: S. van Wijk, voorzitter; S. Roos jen, secre taris; A. KnibheDz., penningmeester; A. A. de Jong en Chr. v. d. Heuvel, leden. BURGERLIJKE STAND. BLOEMENDAAL. Geborenz. v. M. H. Huijbens-Reijntjee. Ondertrouwd: J. G. Willemsen en O. Vos GetrouwdG. Tukker en J. M. van der Bunt. Overleden: M. W. van Gruting, 91 j. O. Bouman, 73 j. E. F. S. Everard, 74 j. HEEMSKERK. Geboren: z. van J. Been tjes—Leuring. z. van C. DuinZonneveld. d. van C. Huipen—Stuifbergen. z. van C. P. Miehei—Pletting. Ondertrouwd: A. Kaayk en M. C. van Baar. - W. Heijnen en H. Hanssen. K. Goeman en H. Veldhuis. Getrouwd: J. A. de Ruyter en A. M. de Roode. ALKMAAR. Ondertrouwd. 6 Nov. M. Hoo- gervorst en A. M. Kestens. -— A. J. de Graaf en A. M. Selie. P. Burger en A. Weel J. Boot en J. Vosman. Oh. J. Brouwer en S. O. M. Renso. G. Jonker en M. Dekker. SASSENHEIM. Geboren, d. van A. van den Berg en H. P. Brama. d. van W. H. den Haan en A. Burtelaar. Overleden: A. J. v. d. Sch'rier, 2 j. LISSE. Ondertrouwd: J. H. van Sfceensel en H. v. tl. Bent. H. A. Oor bee en P. M. Langeveld. Getrouwii: K. de Groot en M. J. Cats. Geboren: id. van G. Lagerweij en M. Kap- tijn. z. van G. S. Sanders en J. van Abswoude. d. van B. Hof en L. G. Has ten a. van T. v. d. Heijden en M. Kersten. z. van O. v. Leede en M. Groen. d. van J. Kaandorp en A. M. S. "Weijers. Overleden. H. Hugenhobïer, wed. van H. Fakkel, 80 j. NOORD WIJK. Geboren. 1 Nov. z. van E. v. d. Luijt en J. v. d. Bendt. 4 Nov. z. van J. Passchier en M. Barnhoora. i 5 Nov. d. van J. J. v. d. Loo en A. E. Timmers. z. van G. Vink en O. J. Caspers. 7 Nov. d. van J. Plug en J. M. Hagen. Ondertrouwd: .W. Willemsen en M. v. fl. Berg. iH. J. Ottristnaanse en Th. M. Hjjinei G. van dien Zalm en M. van Schie. Getrouwd: L. Weijers en N. van Dam. A. O. van Veen en O. S. Mooijekind. p. Vink en E. J. Brekelmans. Overleden. 4 November. O. Freek», 74 j. - 6 November. E. van Roon, 78 j. HAARLEMMERMEER. Gfeboren: z. va» G. de Vries—Knicp. Ondertrouwd: H. Resoort en E. C. Frede- riks. Getrouwd: L. Hooger vorst en M. R. v. d. Klauw. A. de Vormer en W. v. d. Ochtend. Personalia. Bij K. B. is de benoeming van S. Boot te Hoogkarspel, tot leeraar aan de Rij ks tuinbouw winterschool alhier, op diens verzoek, ingetrokken en is als zoodanig met ingang van den datum waarop hij zijne be trekking zal aanvaarden benoemd W. F. A. Grimme te Apeldoorn. R. K. Middenstand. De Negentiende Centraio Raad van de R. K. Middenstandsvereeniging in het Bisdom Haarlem wordt 16 December a.s. gehouden té Rotterdam. Plaats en tijd wordt nader aangegeven. Op deze Centrale Raadvergadering zal spe ciaal behandeld worden „Bestrijding Eigen Hulp." Wanneer men het aanmerkelijk aantal perso nen ziet die door de Pink Pillen zijn genezen, terwijl alle andere middelen zonder uitwerking waren gebleven, kan men niet anders dan de zieken beklagen die de Pink Pillen niet kennen. De Pink Pillen hebben geen voorkeur, zij zijn dezelfden voor allen, en indien zij aan anderen zulke schoone genezin gen hebben gegeven, waarom wilt gij dan dat zij op u zonder uitwer king zouden blijven. Ziethier want er is geen sprake van iets te willen bevestigen zon der bewijzen bij te bren gen een geval dat u zal voorlichten, en ware ons de plaats niet toege meten, dan kondén wij Mei. Desbrières. ,er u honderden dcrgelij- ken aanhalen. Mej. Anna Desbrières, wonende Bois-Boulot, te Montceau-les-Mines (Saone-et-Loire Frank rijk), heeft ons geschreven: „Ik heb het genoegen U te berichten dat uwe uitmuntende Pink Pillen mijne gezondheid heb ben hersteld en ik voeg èr bij dat, gedurende de vele jaren dat ik leed, geen enkel geneesmiddel, en ik heb er vele genomen, had kunnen doen wat de Pink Pillen hebben gedaan. Ik was bloed arm en zwak; ieder gering werk veroorzaakte mij een zeer grooie vermoeidheid. Ik zag, en men zeide het mij ook, dat mijn gelaat vertrokken en mijn kleur bleek waren en dat ik er zeer slecht uitzag. Ik had nooit eetlust, en daar ik altijd afgemat was, had ik voortdurend willen slapen. Indien ik een weinig snel liep, was ik seffens buiten adem en had ik verblindingen. Ook is het mij dikwerf overkomen buiten kennis te geraken, zoo zwak was ik. Mijn bloed was te zwak, zeide men mij en men had mij versterkende en opwek kende middelen voorgeschreven; ik heb die geno men, maar zonder verbetering waar te nemen. Daarentegen is, vanaf den dag dat ik de Pink Pillen heb genomen, mijn gezondheidstoestand onmiddellijk verbeterd. Ik heb mijn eetlust en mijne krachten weergekregen, mijne ongemakken zijn verdwenen en ik zie er opnieuw uitmuntend uit." Indien uwe gezondheid te wenschen laat, in dien gij niet zoo sterk, niet zoo gezond zijt als gij kondt zijn, neemt dan van heden af een proef met de Pink Pillen. Die eenvoudige proef zal, voldoende zijn oin U te overtuigen dat gij alle' belang hebt bij een voortgang met die behan deling, want gij zult seffens een groot gevoel van welzijn ondervinden, dat een aanwijzing is dat uwe krachten zijn weergekomen en dat de functiën van uw organisme beter worden. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de maagkwalen, de schele hoofdsmart, de zenuwsmarten, de neurasthenie. Voor den inhoud dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkeu, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. Een Hullebroeek-avond voor iedereen. Geachte Redaktie 1 Uwe bekende sympathie voor de Vlaamse zanger Emiel Hullebroeck doet mij tot U komen met bet vriendelik verzoek om een plaatsje voor bet volgende. De Afd. Haarlem en Omstreken van het Alg. Nederl. Verbond heeft een steeds klimmend getal mensen zien toestromen naar de zang avonden van Hullebroeck. Zij vond dat het jam mer zou zijn, als nu ook niet eens iedereen in de gelegenheid gesteld werd naar hem te luis teren en van hem te leren, al was het maar een klein getal aardige liedjes. Zo hebben wij dan een Volk s-Z angavond ingericht in de Grote Zaal van de Soeiteit „Vereeniging." Wij hebben daarvoor de dag uitgekozen, waarop vóór 100 jaar het militaire Franse ge zag te Haarlem overging in Nederlandse bur gerhanden, de dag waarop dus officiëel onze taal haar rechten herkreeg, al had de „Opregte Haarlemsehe Courant" die al een paar dagen van te voren hernemen, door geheel in de Ne- derknds-e Taal te verschijnen. Wij meenden, dat eerherstel van onze taal niet beter te kunnen vieren, dan door van did taal te laten genieten. Liefhebbers van mooie taal zullen dus kunnen smullen in het liohtfr- lik Vlaams getinte Nederlands van Hulle- hroeck, als hü spreekt over „volk en volkslied" en in de prachtige zangerige liedekes die hij zingt. Laat het Alg. Nederl. Verbond niet be schaamd --worden in zijn verwachtingen. De intreeprijs is zo klein (zie de advertentie), dat de zaal boordevol moet zi Onder dankzegging Uw. dw. dn. Dr. J. B. SCHEPERS, Voorz. Afd. Haarlem en O. Alg. Ned. Verb. Vereenvoudig» spelling, op verzoet.) DE VAANDELUITREIKING. De vaandeluitreiking' aan de nieuw ge vormde regimenten infanterie op 17 Nov. dee nam. 12 uur in het Malieveld in te genwoordigheid van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins zal als volgt geregeld zijn: De nieuwe vaandels zullen worden gege ven aan liet regiment grenadiers, aan het regiment jagers en aan de regimenten 13 —22. Van eik dier regimenten komen deputa tion bestaande uit eene compagnie welke op plechtige wijze de vaandels in ontvangst nemen uit handen van H. M. de Koningin, in tegenwoordigheid van den Minister van Oorlog, den -commandant van het veldleger, den gouverneur der residentie, den inspec teur van het wapen der infanterie, den be velhebber van de le militaire afdeeiing, de commandanten der 4 divisiën, de brigade commandanten en de regimentscommandan ten. Het geheele garnizoen der residentie zal voor deze gelegenheid in het Malieveld zijn opgesteld. Behalve de muziekkorpsen der Kon. Mil. Kapel en de jagers zullen de mu ziekkorpsen van het 4e en 7e rog. infan terie derwaarts derwaarts komen ter opluis tering van de plechtigheid. H. M. de Koningin zal zich door de le den van Hr. Ms. Militaire Huis naar en op het terrein laten vergezellen. Na afloop van de vaandeluitreiking zullen de meeste opper- en hoofdofficieren daarbij genoodigd of tegenwoordig aan een lunch ten Paleize Noordeinde worden vereenigd. DE OPLEIDING DER MILITIE. De Staatscommissie voor het legeivraagstuk komt in haar verslag betreffende de opleiding der militie tot c!e volgende conclusies, waar onder zeer zeker belangrijke zijn, die in veel afwijken van hetgeen tot nu toe gold: I. Het is noodig dat in de voorschriften, welke de opleiding van den soldaat der infan terie regelen, met meer volledigheid de eischen worden geformuleerd waaraan deze aan het einde van den opleidingstijd behoort te vol doen. 2. Na de inlijving der jonge miliciens bij de troepen moeten dc werkzaamheden als: het uitgeven der kleeding, enz., het afnemen van examens, het vaccineeren en dergelijke, zoo wor den geregeld, dat de aanvang der opleiding zoo min mogelijk wordt vertraagd. 3. Het aantal gymnastiektoestellen, bij de infanterie aanwezig, is te gering. Bij uitbrei ding daarvan moeten de toestellen voor een deel kunnen worden gebruikt nabij de oefenter reinen eri schietbanen, teneinde een intensief gebruik daarvan mogelijk te maken. 4. Het aantal beschikbare Irindemisbanen behoort mede te worden uitgebreid; evenals de gymnastiektoestellen behooren deze banen zich niet uitsluitend op of nabij de kazerneterreinen of de schietbanen te bevinden. 5. Het overwinnen van hindernissen, voor al het springen over natte slooten en het krui pen door ijzerdraadversperringen, moet veel vuldig worden beoefend, niet alleen zonder, maar ook met de volledige uitrusting. 6. Gymnastiektoestellen en hindernisbanen moeten buiten de diensturen voor vrijwillig ge bruik beschikbaar worden gesteld. Het vrijwil lig gebruik moet zelfs worden aangemoedigd. 7. Uitbreiding van het aantal schietbanen is in. vele garnizoenen noodig. 8. Het wordt mogelijk en wenscheiijk ge acht bij de schietoefeningen ook door de mili ciens zelf een deel van de werkzaamheden te laten verrichten, die thans aan liet kader wor den opgedragen. 9. In den voor de schietoefeningen uitge trokken tijd, moeten met de troepen, die zich niet voor de schijf bevinden, vruchtdragende oefeningen worden gehouden. 10. Het afstanden schatten en het seinen moet slechts worden onderwezen aan een ge noegzaam aantal van die milicien^ welke daarvoor aanleg blijken te bezitten. 11. Bij de opleiding in het tirailleeren moet aan het zoogenaamd „werktuigelijk tiraillee ren" niet meer tijd worden besteed dan strikt noodzakelijk is. Hoofdzaak zij het tirailleeren in het terrein,waarin het eerste onderricht een individueel karakter dient te dragen. 12. In vele garnizoenen zijn de oefenterrei nen niet geschikt of te klein om met den troep het tirailleeren in het terrein grondig te be oefenen. 13. Oefenterreinen, die voor het tiraillee ren in het terrein ongeschikt zijn wegens gemis aan oneffenheden, moeten door het aanbrengen van een en ander geschikt worded gemaakt. 14. Bij het bajonetvechten moet den man geleerd worden in den looppas werkelijk stoo- ten toe te brengen op eenig weerstand biedend voorwerp, waarbij tevens het terugtrekken van het wapen na de indringing eenige inspanning vereischt. 15. De stormaanval moet het beeld vertoo- nen van een onweerstaanbaren drang naar voren van allen, die „er bij" kunnen zijn. 16. Aan den milicien moet het bewustzijn worden ingebracht dat in den aanval meer kracht zetelt dan in de verdediging. 17. Het gebruik van al het pionier-gereed schap kan onmogelijk aan alle miliciens worden geleerd. Allen moeten flink met de schop leeren werken. 18. Het snel zich afdoende dekking verschaf fen en zich ingraven, moet met ernst worden beoefend, vooral omdat het werken met de schop voor de meesten een buitengewone inspanning vordert. 19. Voor het verrichten van andere pionier- weTtaaaafbfSleivdan het maftca vn loopgraven. keukens ea polsbruggen zal men goed doen de noodige voorwerkers te vormen daar het ondoen lijk geacht moet worden allen in alles te oefe nen. 20. Er zal een onderzoek moeten worden in gesteld naar de vraag of het gewennen aan het dragen der volledige uitrusting beter geschiedt door geleidelijke verlenging van den tijd, dan door geleidelijke verzwaring van het gewicht. 21. Het ontblooten van hals en borst bij mar- schen en bij warm weder moet veelvuldig wor den toegestaan. De bevoegdheid tot het verlee- nen van vergunning daartoe ware aan de com mandanten van onderdeden te verleenen. 22. De denkbeelden op het stuk der eischen van marschvaardigheid loopen sterk uiteen. Het opvoeren der marschvaardigheid als een der eerste eischen ja, wellicht de eerste eisch aan de infanterie te stellen moet stelselmatig plaats hebben. Er behoort leiding te worden ge geven aan de wijze, waarop het entrainement voor het marcheeren moet geschieden. De pogin gen om in dit opzicht met bijzondere praesta- ties te komen met geheele troepenafdeelingen, moeten worden opgewekt en aangemoedigd." 23. Het gebruik van particuliere terreinen voor velddienstoefeningen moet zooveel mogelijk worden in de hand gewerkt. 24. Bij de opleiding in den velddienst moet vooral het te veel en te lang theorie houden worden vermeden. Van den aanvang af moet er gestadige wisselwerking zijn tusschen de theorie en de toepassing van het behandelde op het terrein. 25. Spijsbereiding door den soldaat te velde behoort een deel van de leerstof uit te maken en door eiken milicien gedurende zijnen oefen tijd eenige malen te geschieden. 26. Het is noodig, dat meermalen oefenin gen worden gehouden, waarbij de milicien den geheelen nacht buiten doorbrengt, ook het sla pen onder den blooten hemel moet nu en dan plaats hebben. 27. Gesloten exercitiën hebben hoofdzakelijk slechts reden van bestaan om den troep gere geld, ordelijk en snel te verplaatsen naar de vereischte opstellingspunten. Als middel tot aan kweeking van krijgstucht kan er niet meer waar de aan worden gehecht dan aan elke andere met ernst en inspanning uitgevoerde oefening. 28. Het reglement op den inwendigen dienst der infanterie eischt dringend herziening; alle bepalingen behooren zoo te zijn gesteld, dat zij voor uitvoering vatbaar zijn; er behoort zoo veel ruimte te worden gelaten, dat het reglement aan verschillende plaatselijke toestanden kan worden aangepast. 29. Reglementen en voorschriften, welke be palingen inhouden, die niet voor uitvoering vat baar zijn of die, door de enge fomiuleering tot afwijkingen noodzaken, ondermijnen de krijgs tucht, doordien zij het gebrek aan eerbied voor de reglementen en voorschriften zelve, alsmede y001" hen, op wiens last zij zijn samengesteld, in de hand werken. 30. Met de manschappen, die voor herha lingsoefeningen onder de wapenen komen, moe ten niet dagen achtereen detailoefeningen wor den gehouden. 31. Het vereenigen van het personeel van verschillende compagnieën onder de officieren en het kader van een enkele hoewel bij onvol doend sterke effectieven niet altijd te vermijden is in beginsel niet aan te bevelen. 32. In de kampementen wordt meer perso neel door verschillende diensten aan de oefenin gen onttrokken dan noodig is; in het bijzonder hebben de wachtdiensten een te grooten omvang Vereeniging van den gewonen wachtdienst met dien der tentwachten schijnt mogelijk. Het komt niet onmogelijk voor somtijds ook verschillende andere diensten te combineeren en op te dragen aan eenzelfden persoon of wel manschappen, die tenigen bijzonderen dienst hebben te verrichten, ad hans halve dagen aan de oefeningen te doen deelnemen. 33. Het verdient aanbeveling aan comman danten van onderdeelen de vrije beschikking te geven over eenig geldelijk bedrag, dat ten nutte van de oefeningen kan worden aangewend. 34. Opheffing der kleine garnizoenen is «e- we; scht. 35. De soldaat heeft er recht op in tijd van vrede te worden onderworpen aan de moeilijk heden en bezwaren, die men in den oorlog van hem vergen moet. Dit sluit behartiging van zijn welzijn niet uit. 36. Wil men van den soldaat in tijd van oorlog zelfstandigheid, initiatief en verantwoor delijkheidsgevoel verwachten, dan moet men in tijd van vrede die eigenschannen bij hem kweeken. 37. De geest bij den troep is over het geheel opgewekt, bereidwillig en goed. EEN VERKIEZING IN INDIE. We lezen in de „Java. Bode" de volgend© verkiezingsmefchode, welke in Midden-Jav? veel wordfc toegepast: 9p e enigen afstand van elkaar moeten de candidaten in een rij plaats nemen tegen over het kiezend publiek. Beide partijen, can. didaten en kiezers, worden echter van elkaaj gescheiden door een vierkante tafel aan wel ker rechter- e n linkerzijde de commissieledei plaats nemen. De candidaten krijgen groote gekleurde co- cardes van papier op de borst, of moeten vierkante cartonnen bordjes vasthouden, waarop gekleurd papier is geplakt. De kleuren moeten van. elkaar verschillen, en gemakke lijk van elkander te onderscheiden zijn, dus de hoofdkleuren van het spectrum. Op de tafel staan zooveel bamboe-koker» als er candidaten zijn, beplakt met papier, waarvan de kleuren met de „kleuren der can didaten" correspondeeren. Een mindere bam boe-koker bevat dan eenige centimeters lange stokken van de nerven van het klapperblad (lidi) welker aantal moet overeen komen met het getal aanwezige kiesgerechtigden. Plan ken of bamboe-vlechtwerkjes op de tafel be dekken de kleuren der kokers voor het oog van candidaten en kiezers. Eerst wordt door de commissie uitgelegd, hoe de verkiezing zal plaats hebben. En eerst wanneer verondersteld mag worden, dat men reeds begrijpt wat de commissie bedoelt, wordt tot de eigenlijke verkiezing overgegaan. De kiezers worden door de commissie één voor één voorgeroepen. Degene, wiens naam opgeroepen wordt, begeeft zich naar do vier kante tafel en moet een lidi-stokje plaatsen in den koker, waarvan de kleur overeenkomt met die van den candidaat zijner keuze. En wanneer op die wijze allo menschen hun „kiesbeurt" hebben gehad, wordt dooj, tov Zi) zijn verkrijgbaar I-75 doos en a t 9 per zes poozen bij het Generaal-Depot d*r Pink Pille*, van Fegheniaan 22, huis te Amsterdam; voor Haarlem en Om streken bij de firma's 7. f. Goppinger, Groote Houtstraat 47a. W. A. Schouten, drogli* Lisse.En verder bij ver schillende Apothekers en Drogisten. ii i .I- ggUMLUBBI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 18