Nagekomen Berichten. WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. k Van overal. Ons Weernericht. DE SPAARNEBANK Scheep vaartberich* en AMSTERDAMSCHE BEURS. Rechtszaken. belast zich met de uitvoering van effectenorders. flfMarktnieuws. A d vertentiën. Groote Propaganda Vergadering ijwtttden. DE VEREENIGDE STATEN IN MEXICO. LONDEN. KOERSEN VAN HEDEN, 8 NOV. NIEUWE GRACHT 98, HAARLEMS Yoghurt, Yoghurtplanjtes, en wat dies meer zij. ZAANDaM. Personalia. Tot leden der Commissie van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en la.ndere inkomsten alhier, voor de ge meenten Zaandam, Oostzaan, Koog aan de Zaan, Westzaan, Wormerveer, Krommenie, Zaandijk en Assendelft zijn benoemd de hee ften .Toll. A. Laan Adrz. te Bloemendaal en «len heer J. Sirnonsz te Bloemendaalen tot plaatsvervangende leden dier Commissie de .Toeren P. Latenstein alhier en den heer H. Blans Kz.. alhier. Geld. verzoet den arbeid. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald, zooals ve ook hebben gemeld, dat het salaris van den Burgemeester zal worden verhoogd van f 3000 ap f 3500, en van den secretaris van f 2800 op f 3000. Groot in den hemel! dat mogen die twee functionarissen wel hebben, tusschen dat rooie stelletje, roept de „Volksbanier" uit. De een om drde te bewaren in de vergaderingen, de ander om zijn vingers blauw te schrijven op de no tulen! De aanvaring door het sa. Radja heelt een schade veroorzaakt, die begroot wordt op f 2000. DE FILMFABRIEK „HOLLANDIA". Men meldt ons: Voor geruimen tijd heeft de Maatschappij voor artistieke en wetenschappelijke cine matografie, Filmfabriek „Hollandia" alhier, het plan opgevat de haven, van Rotterdam jinematografisch in beeld te brengen. Zij iieeft daartoe de financieele hulp ingeroepen van de gemeente Rotterdam alsmede van groote instellingen op industrieel en scheep vaartgebied dezer gemeente, waardoor zij in itaat is gesteld een film te vervaardigen die zoowel voor jong als oud leerzaam en be langwekkend is. Men ziet hier afgewisseld beelden van onze fraaiste stoomschepen, in teressante havenwerken, belangrijke indus trieën en mooie schilderachtige waterpar tijen. De Maatschappij wenscht thans het resultaat van haar werken aan belangheb benden te toonen en heeft alle personen die hun steun verleenden uitgenoodigd Maandag 10 November in de groote concertzaal van de DoeLen te Rotterdam de film in oogen schouw te nemen. Voor niet genoodigden is tegen entree toegang te verkrijgen.' OUDERDOMSZWAKTE. I Gisterenavond, kwart voor elf uur viel van het perceel Gasthuisvest 43, een schoor steen naar beneden, gelukkig zonder onge lukken te veroorzaken. Ouderdom was de oorzaak. j MAATSCHAPPIJ ,VAN NIJVERHEID. 1 Het natuurkundig gezelschap van het de partement Haarlem der maatschappij van nijverheid houdt op "Donderdag 13 November H.s. in de bovenzaal van „de Kroon" een jursiLsavond. Als spreker treedt op de heer P. H. v. d. Ley, met het onderwerp: „Vloei bare lucht en hare toepassingen (met proe- !ven.) GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 18 timmerlieden, 2 machinale 'houtbewerkers, 3 meubelmakers, 8 met selaars, 4 opperlieden, 1 stucadoor, 2 witters, 5 machinebankwerkers, 9 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, 2 vuurwerkers, 2 ketelma kers, 1 burgersmid, 12 machinisten, sto kers, 4 electriciens, 2 instrumentmakers, 4 loodgieters, 15 schilders, 3 behangers, 3 stof feerders, 4 bloemisten, 3 tuinlieden, 9 grond werkers, 2 bakkers, 1 banketb. 1 keliner, 21 magazijnknechts, 25 loopknechts, 6 huis knechts, 18 kantoorbedienden, 3 boekdruk- k<^s, 3 letterzetters, 28 losse werklieden, 2 dienstboden, 52 werüsters, 6 naaisters, 6 huis houdsters, 7 vrouwelijke kantoorbedienden, 8 koetseris en voerlieden, 1 goudsraid, 16 leer lingen voor verschillende ambachten, 2 'onder wijzeressen, 1 kinderjuffrouw, 2 winkeljuf- frouwen, 1 buffetjuffrouw. BURGERLIJKE STANL Geboren: 7 November, z. van M. F. [Koppen—v. Tongeren. z. van J. van Ton- IgerenGraalman. z. van J. M. Helmer horstSangers. 8 November, d. van E. (de NijsRusbach. Overleden: 7 November. E. v. d. Meu tenFekkes, 83 j. Bakenessergracht. 8 Nov. A. van Santen, 42 j. Korte .Wijngaard straat. EEN SLACHTING. Door den laats ten trein van Amsterdam zijn gisteravond bij het station Hoorn der tien koeien aangereden en gedood. De bees ten zijn 's nachts geslacht om re voor de consumptie te bewaren. Eigenaars waren de heeren Hoek yan Pur- merend en Koolmees van Rotterdam. HET ENGELSCHE KONINGSPAAR NAAR PARIJS. PARIJS 8 Nov. De Koning en de Koningin van Engeland worden in het a. s. voorjaar te Parijs verwacht, om het I/radensche be zoek van president Poincaré te beantwoor den. Waarschijnlijk zal het Engelsche Ko ningspaar in de eerste week van April in de Fransche hoofdstad aankomen en aldaar drie dagen vertoeven. [VERGIFTIGING BIJ EEN BRUILOFTS FEEST. PARIJS, 8 Nov. Te Oholet zijn bij een 'huwelijksfeest verschillende personen ziek ge worden onder vergiftigingsverschijnselen. Het aantal tot hedenmorgen vroeg gestorven per-1 sonen bedroeg 7. Onder de overledenen bevin den zich de moeder en de zuster van de twee brüiden. Meer dan 12 personen verkeeren in levensgevaar. De autoriteiten stellen een streng onderzoek in waarbij ook rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat men hier met een vergiftiging met voorbedachte rade te doen heeft. De vergiftigde spijs was crëme 5 la. Reine. STAKING VAN POSTBEAMBTEN. LONDEN, 8 Nov. Naar bekend is komen in Engeland sedert eenigen tijd stakingen van postbeambten voor. De postbeambten heb ben zich thans tot den postmeester-generaal Samuel gewend. Deze antwoordde dat niet mogelijk is verdere middelen voor de post beambten te kunnen aanwenden als door de oommissie-Holts in voorstel gebracht zijn. Er bestaat thans in Engeland bezorgdheid dat do postbeambten gedurende de Kerstdagen in staking zullen gaan hetgeen ernstige ge volgen met zich zal brengen. De postmeester generaal heeft er met nadruk op gewezen dat ieder die den arbeid neerlegt zich als ontslagen kan beschouwen. ONLUSTEN TE DUBLIN, LONDEN 8 November 1913. In Dublin zijn gisteren wederom .ernstige onlusten tusschen politie en stakers uitge broken. De taktiek der werkgevers om steeds ongeorganiseerde „stakingsbrekers" van Li verpool naar Dublin te renden heeft groote verbittering onder de stakende arbeiders ver oorzaakt. Wagens die met stukgoederen ge laden en onder politiegeleide door de straten werden vervoerd werden door de stakers over vallen. Alle stakers zijn met revolvers be wapend. Men vreest dat in de komende dagen bloedige onlusten zullen plaats hebben. Er worden nog 500 stakingsbrekers uit Li verpool in Dublin binnenkort verwacht. NEW-YORK, 8 Nov. De regeering der Ver troonopvolger aartshertog Frans Ferdinand en zjjn gemalin de hertogin van Hohenberg zijn hier heden aangekomen. Morgen heeft in het Oostenrijk-Hongaarsch gezantschaps gebouw een gala-diner plaats. VEREENIGDE STATEN IN MEXICO. lijk en kleingeestig vinden. Omdat een arme man uit een vuilnisbak een nietswaardig voor werp wegneemt, wordt hij voor de rechtbank gesleurd. Schepene Lampens zoogezegd socialist heeft een reglement uitgevaardigd, volgens hetwelk de stad eigenares is van al de vuilnis van Gent. Voortaan hoort alles wat de vuil nisbakken bevatten: voden, beenderen, enz. toe aan de stad. Zaterdag verscheen de pliohtige voor de „klassenjusticie" (stijl „Vooruit") en werd ver oordeeld tot 5 fr. boete of eenen dag gevan genis. Daar de ongelukkige niet betalen ken zal hij zijn misdrjjf boeten in 't gevan. Dat heeft hij aan schepen Lampens te dan ken." Een groote verandering. De „Matin" maakt melding van het feit, dat te Parijs graaf Castillon de St. Victor als leekebroeder in de orde der paters Jezuïeten is getreden. Graaf Castillon, verhaalt het blad, ie een der meest bekende luchtschippers die zich op het gebied der luchtvaart-organisatie groote verdiensten heeft verworven en tal van records op zijn naam heeft staan. Eertijds was hij in diploma- tieken dienst. De verslaggever van de „Matin" die den religieus in zijn klooster ging opzoeken, vond hem bezig met het verrichten van werk zaamheden in de kapel, en trachtte hem over de beweegreden van zijn intrede in het klooster uit. te hoor en. Naturlijk zonder het minste resultaat. Dat is te begrijpen. Een verslaggeversstaking. Het schijnt dat de verslaggevers van een dagblad te York eeni gen tijd het werk hebben gestaakt., omdat ze al te slecht werden betaald. Dat blijkt althans uit een bericht in de Engelsche bladen, melding makend van een groote vergadering, die te York op initiatief van de York Trades Coun cil is gehouden, en waarin deze verslaggevers-1 staking is besproken, zegt het „A. H." Als spre kers traden op de heer Harley oud-voorzitter van de National Union of Journalists en Watts de secretaris van deze bond. De heer Hariey, dié er op wees, dat nergens elders in Engeland de journalisten tot staking waren gedwongen om betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen, noem de York de zwarte plek in de Britsche journa listiek. De heer Watts verklaarde, dat de Union reeds 2000 p. st. voor den strijd tegen het blad had uitgegeven en bereid was haar laatste pen ning hiervoor te besteden. DE NÉW-ORK' 8 YNov. De regeering der Ver- eeöigdo Staten heeft bevel gegeven dat het riagschip New-Hampshire dadelijk van Tam- pico naar Vera Cruz zal vertrekken. Voorts zullen twee honderd marinesoldaten binnen 48 uur voor onmiddellijk transport naar 't zui den gereed gehouden worden. Eveneens wor den voorbereidingen getroffen om 2500 Ma rinesoldaten te Guantanamo op Cuba te con joontreeren. dam, koopman te Rotterdam. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de failisssementenJ. du Bois, metselaar, Ossenisse, en H. J. Nieuwenburg, Lei den. 5 Nov. G. van Beuzekom, sigarenfabrikant, te Gouda Kattonsingel no. 80. M. A. Bamave, koopman en winkelier, in hoeden en petten te Gorinchem. Jac. P. R. Galesloot, bloemist-boom- kweeker, te Amsterdam Johannes Verhulst- straat no. 164. J. A. Peek, caféhouder, fe Rotterdam,, Hoogstraat 113. J. J. Kieboom, bakker te Middelburg, Korendijk P. no. 80. H. Landweer, verzekeringsagent te Bot terdam, Hildegaardisstraat no. 14a. L. de Groot, pakhuisknecht en café houder, te Rotterdam, Helmersstraat 23c. 6 Nov. J. Kessels, handelaar in granen;, tie Helden. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van A. Kuypers, koopman te Steenbergen; W. J. van Leeuwen te 's-GravenhageJ. Spaans, te Veenendaal. Vernietigd het faillissement van H. J. Altona te 's-Gravenhage. Officieele telegrafische opgave van hef Meteorologisch Instituut te De Bilt. - Hoogste Barometerstand 766.3 Haparanda. Laagste Barometerstand 748.0 Holyhead. Meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waar schijnlijk regenbuien zelfde temperatuur. (Opgegeven do<>r ..DE SPA ARNEB ANK", Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2088). Alhier). Koersen van latere ongeveer 2 uur. koersen. Overdrevon. De „Waarheid", het orgaan der afgescheiden Gentsche socialisten meldt „In den loop der verledens week, raapte een ongelukkige duts langs de straten, oud papier, vodden enz. Zelfs nam hij uit eenen vuilnis bak, aan eene deur geplaatst, eene ledige sar- dinendoos. Tegen den ouden man werd proces verbaal opgemaakt, nit hoofde van zich iets te heben toegeëigend, wat het zijne niet was! Onze lezers zullen dit voorzeker onmensche- VAN ELDERS. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens medodeeling van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 34 faillissementen tegen 36 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 3 Nov. A. van Oosten (vroeger handelaar onder ld en naam A. J. van Oosten Jr. en voor eene naaml. venn. Oonsuma), reiziger, te Am sterdam, Swammerdametraat 15. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement P. M, van der Putten, 's-Gravenhage. Opgeheven de faillissementen van R. Toetenel, 's-Gravenhage en H. J. Bökkerink, vroeger schilder, thans fabrieksarbeider, Stad- Delden. Failliet verklaard: W. J. Handels, Kerkrade. 9 Oct. F. Derrij, winkelier, te Leijenbroek. 30 Oct. J. H. Minderman, schoenmaker, te 's Gravenhage. 3 Nov. R. Bos, winkelier, te 's Gravenhage, Tasmanstraat no. 109. J. Wringer, pensionhoudster, te 's-Gra venhage, Galileist.raat 92. W. L. Koenders en J- A. Hopmans, bei den aannemers te Nijmegen, te zamen han delende onder de firma Koenders en Hopmans. Geëindigd door het verbinden worden der uitdeelingslijst het faillissement van M. An- holt (firma H. Anholt), te Amsterdam; E. Gobits, te Amsterdam; A. Trap en A. D. J. H. Pekelharing, beiden te Alkmaar. 15 Oct. F. van de Geer, meubelmaker, Utrecht. 31 Oct. L. A. Aarts, herbergier, Waalwijk. A. C. Pelicaan, koopman en winkelier, Wer kendam. 3 November. M. Cosman en B. H. van de Waal, beiden gewoond hebbende te Amsterdam, Haarlemmerplein no. 7, thans zonder bekende woon-of verblijfplaatsen. Opgeheven: het faillissement A. Monnicken- 755/8 6 2»/, 433/4 267/,6 24 Amalgamated 72"2 Smelting en Ref. 623/. Comm. Car en Toundry 43 Common Erie26? '1C Common Kansas City 24 Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican 3]* 2 Common Missouri j{i l2 Common Pittsb.Coalyi/2 Common South. R. 221 li Common Denver Common Rock Island t lie Common Steel &&u/ig Common Topeka 9 il/2 Common Union149i/2 Common Wabash Pref. Wabash f f1/a Kon. Petroleum 6^8t/2 Gew. Vorstenlanden l'23j4 Actions Vorstenlanden 1A2 2ya pCt N. W. S. 66I/4 3 pCt Cert N. W. S. 2 77i/8 Common Peru 8'/s Pref. Peru Bindley10$ Amsterdam Rubber133 Nederl. Rubber 103 Gecons, Petroleum 228 Orion10» Gew. Dordtsche 188i/g Intern. Rum. Petr, United Cigar Prolongatie 43 U jooa Su!|[ïK)shunxaa; 'ijska fiJA Ifep-muiy Mooara Enim. 141'2 31"/,6 201/g 19!/2 221/8 181/2 143 4 556j« 931/2 1491/2 43/18 ll0/l6 81/8 1041/2 88 2291/g 110 1881'9 107 451/4 434 BEVERWIJK, 7 Nov. Groentenmarkt. Spinazie per kist f 0.500.65. Postelein p. m. f 0.30—0.35. Zuring p. m. f 0.15. Spruit- kool p. mand, f 1.101.25. Appelen p. m. f 3—5. Peren p. m. f 3—4. Sla p. 100 kr. f 2. Andijvie p. 100 kr. f 1, Raapstelen p. 100 bos, f 1. Radijs p. 100 bos f 3. Schorsenee- ren per 100 bos, f 12 Peterselie p. 100 b. f 3 'Selderij p. 100 b. f 4. Prei per 100 b. f 10 15. Wortelen p. 100 b. f 6 10.—Appelen p. H.L. f 3.50 Kleiaardappelen id. f 2.50. Kool rapen f 6, Komkommers f 1.25. Rainenas f 4. Groene kool f 3. Roode f 5 Witte 5. Savooie f 7. Boeren f 10.00—15. Pruimen f 2, alles per 100 et. Uien per zak f0.80. Wïnterworte- p. H.L. f 0.80. Noteering firma de .Vries en Broekhuis. AMSTERDA M, 8 Nov, Aardappelprijzen on-1 veranderd. 1 Aanvoer 3 ladingen. IJMUIDEN, 7 Nov. W« Gearriveerd 6 November. Maasstroom s. Londen. Clio, s. Smirna. Oberon, s. St. Peterburg Amstelstroom, s. Huil. Mascotte, s. Leith. Raja, s. Glasgow. Providentio, s. Archangel. Derwout, s. Goole. Neptun, s. Riga. 7 difcö. Delfland, s. Buenos-Ayres. Eros, s. Ornskjeldvik. Eemstroom, s. Leith. Bhein, s. Hamburg. Detra, s. Kroonstad. Kambangan, s. Hamburg. Lopwing, 8. Londen. Vertrokken 6 November. Laartss, s. Liverpool. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Prinses Juliana, van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 6 Nov. van Genua. Kangean, van Batavia naar Amsterdam, pass. 6 Nov. Perim. Coram vertrok 6 Nov. van Rangoon naar Java. Tweeddale vertrok 6 Nov. van Batavia n. Amsterdam. Djebres, van Batavia naar Rotterdam, pass. 6 Nov. Pantellaria. Djocja, van Rotterdam naar Batavia, pass. 6 Nov. Panllaria. Wilis, van Batavia naar Rotterdam, ver trok 6 Nov. van Tanger. Bandoeng, van Rotterdam naar Batavia, pass. 6 Nov. Ouessant. Bogor, van Batavia naar Rotterdam, arriv< 6 Nov. te Suez. Gelria, van Amsterdam naar Buenois Ay- res, vertrok 6 Nov. van Dover. Westerdijk, van Baltimore en Newport News naar Rotterdam, pass. B Nov. 6.30 n.m. Lizabd. Noorderdijk, vertrok 6 Nov. van Baltimor< naar Rotterdam. Chititern Range van Rotterdam naar New- York en Baltimore, pass. 6 Nov. 3.25 n.m. Lizard. Ooeterdijk arriv. 6 [Nov. te Newyork van' Rotterdam. Potsdam, van Newyork naar Rotterdam, pass. 6 Nov. 8.45 n.m. Lizard. Adonis arriveerde 6 Nov. fe Alexandria van Tanger, Aurora vertrok 6 Nov. van Stettin naar, Amsterdam. Hector arriveerde 6 Nov. te Perfusate van Savona. Helena arriveerde 6 Nov. te Stettin van Amsterdam. Luna arriveerde 6 Nov. te Algiers van Amsterdam. Sirius arriveerde 6 Nov. te Livorno var Savona.. (Zeepost) Het Bestuur van den NED. R. K VOLKSBOND Afd. OVERVEEN en O. maakt bij deze bekend, dat op DONDERDAG 13 NOVEMBER, des avonds to half acht, een zal gehouden worden in Café RUIM ZICHT, van den Heer Jongkees. Deze vergadering is uitsluitend voor St. Barbara en Liefdcbeurs. Als spreker zal optreden de Eerw. Heer LACANSE. Onder de aanwezige léden zal een gratis verloting plaats hebben. Deze vergadering is ook toeganke. lijk voor niet-Ieden. Niemand verzuime dus deze be langrijke vergadering. HET BESTUUR. bacillen den strijd aanbinden met de zich in ons darmkanaal bevindende rottingsbacteriën, die zoo menige ziekte op hun geweten hebben. Dr. Duclaux van het Instituut Pasteur kon vaststel len, dat het aantal rottingsbacteriën per deci- gram faeces 26 millioen bedragende, na gerui men tijd Yoghurtgebruik tot 12 duizend vermin derd was: een sprekend bewijs, dat de Yoghurt- bacil de woekering der rottingsbacteriën krachtig tegengaat. Wanneer men nu weet, dat de geleer den in de voortdurende absorpsie van darmver- De onophoudelijk tot ons gerichte vragen, wat Yoghurt is, hoe men Yoghurt maakt en wat Yoghurtplantjes zijn, hebben ons doen besluiten aan dit belangrijk onderwerp een artikel te wij- giften de oorzaak van verandering onzer anter- den. weefsels resp. de oorzaak van ons verouderen Wat Yoghurt is? Wel, Yoghurt is melk waarin zien, dan begrijpt men, dat menschen van een de Yoghurt-bacil tot ontwikkeling gebracht is. reputatie als prof. Metschnikoff het gebruik van Yoghurt is een praeparaat, dat bij den bacterio loog thuis behoort. Men kan melk zuur maken en stijf, zóó, dat ze er geheel als Yoghurt uit- Yoghurt duiven aanbevelen om het verouderen tegen te gaan en "tiet leven te verlengen. Trou wens deze uitspraak vond reeds lang een bevesti- ziet, zonder dat het in de verste verte Yoghurt ging in de honderdjarige, met Yoghurt gevoede is. Wie zal dan uitmaken of men Yoghurt of Turken en Bulgaren verzuurde melk voor heeft? Alleen de bacterio loog met zijn microscoop! Immers, de eigenaar dige werking, aan de Yoghurt toegeschreven, Hoe men Yoghurt maakt? Om Yoghurt te maken, wordt de benoodigde melk, met het vat, waarin men bereiden wil, gesteriliseerddaarop wordt door niets anders veroorzaakt, dan door wordt in de melk een reincultuur van Yoghurt- .werking van het bacterium, dat Yoghurt-bacil bacillen ingevoerd bij een temperatuur van 38 genoemd wordt, zoodat de aanwezigheid van graden Celsius. Men laat deze cultuur zich door deze bacil in de melk de zaak is waar alles om broeden in de melk ontwikkelen en voortplanten (draait. Dit feit toont voldoende aan, dat men en na eenige uren heeft men de Yoghurt gereed. I niet alles moet drinken, wat men Yoghurt belieft Na afloop dient de Yoghurt mjcroscopueh on- te noemen, doch dat men voor alles moet uitkij-derzocht te worden, om te bepalen, of er zich ken, welke bacterioloog zijn naam als waarborg l gedurende het bereiden geen afwijkingen hebben nan het praeparaat geeft. Wanneer men dat nietvoorgedaan. Het spreekt vanzelf, dat het groote doet, beloopt men veel kans in plaats van gebruik van Yoghurt bij menig onbevoegde, die Yoghurt een zure melk met aankleve van aller-dikwijls niet eens een microscoop hanteei en kan, handc microörganismen te verorberen. Wat doet de begeerte heeft doen ontstaan, Yoghurt te ma- dan de Yoghurt-bacil? Die breekt de caseine in de ken. De groote moeilijkheid schuilt echter in het melk af en brengt die in een toestand van diges-1 vraagstuk, hoe een reincultuur te onderhouden, tie, reden waarom Yoghurt zelfs door de zwak-1 Winstbejag doet dan zijn toevlucht nemen tot sten, die geen melk verdragen, genuttigd kan allerlei ondeugdelijke hulpmiddelen, als Yog- worden en de voedingswaarde zeer verhoogd hurtpoeder, Yoghurttabletten, oude Yoghurt, .wordt. Bovenal echter heeft de Yoghurt-bacil Yoghurtplantjes enz. Van deze middelen willen een desinfecteerende werking, daar de Yoghurt-- wij het laatste, de Yoghurtplanties, in het bijzon der nog eens bespreken, omdat deze ook onder de meer ontwikkelden een geheel onverdiende bekendheid erlangd hebben. Wie nu vernomen heeft, dat Yoghurt door de Yoghurt-bacil len wordt gevormd, weet meteen, dat er geen Yog hurtplantjes bestaan. Wat zijn dan deze zoo genaamde plantjes? Wel, indien men Yoghurt laat bederven, vormen zich daarin na eenige da gen eenigszins harde stukken, die uiterlijk doen denken aan een stukje bloemkool. Deze oude koeken uit de Yoghurt bevatten oghurt-bacillen, maar tegelijk schimmels en bacillen van allerlei soort. Legt men zulk een stuk oude Yoghurt in een flesch lauwe melk, dan doet ze de melk zuur en stijf worden. Het bacteriologisch onderzoek van op dergelijke wijze verkregen praeparaten toont steeds de aanwezigheid van allerlei vreem de bacteriën en schimmels aan. Het schijnbare voordeel van zulk een plantje is, dat het niet alleen de melk zuur en stijf maakt, doch dat het in de melk aangroeit ook en er dus grooter uit te voorschijn komt door aanzetting natuurlijk zoodat men ten slotte stukken (of zooals men het noemt: „stekjes"?) aan al zijn familieleden kan afgeven. Zulke stekjes verhuizen van Me vrouw naar het gezin van de dienstbode en van dit weder naar een andere Mevrouw, in elk gezin nieuwe verontreinigingen opdoende. Wil men het vormen van dergelijke koeken in de Yoghurt bevorderen, dan legt men een vaste substantie, als bijv. brood of meeldeeg of rijst korrels in de Yoghurt. Dat deze wijze van Yoghurt maken de minst hygiënische en de meest laakbare is, behoeven wij, na het boven staande geschreven te hebben,', niet meer uiteen te zetten. Yoghurt maken is, zooals we. reeds hierboven zeiden, het werk van den bacterioloog, zooals geneesmiddelen bereiden het werk van den apotheker is. In ons land heeft de bacterio loog dr. Swaab jarenlang een studie van Yog hurt gemaakt en de resultaten daarvan neerge legd in ziin academisch proefschrift: ,.Gcge"p.as en Bijdrage tot de kennis van Yoghurt". Uit dit werk blijkt, hoe noodig het is steeds controle op de bereiding van Yoghurt uit te oefenen, aan gezien de Yoghurt-bacil een microkok is waar van 't beeld langs fotografischen weg verkregen hiernevens wordt afgedrukt, terwijl er van ver schillende kanten over staafjes gesproken wordt, waaruit reeds blijkt, dat zulke Yoghurt niet deugdelijk is. Dr. Swaab onderhoudt een rein cultuur, waarmede het bekende praeparaat Yoghurt-Swaab dagelijks gemaakt wordt in de fabriek van Gebroeders Bakels, te Amsterdam, en tegenwoordig eveneens in de fabriek van de Melkinrichting „De Sierkan" voor Haarlem, Zandvoort en omstreken. Op de ftesschen waarin deze Yoghurt wordt afgeleverd, bevindt ztih een duidelijk blauw etiket, waarop met groote letters „Yoghurt-Swaab" staat, ter onderschei ding van andere praeparaten. Micrococcus Yoghurt (800 maal vergroot). Nu rest ons nog om enkele verspreide gege vens omtrent Yoghurt-Swaab te vermelden. 1 Yoghurt bevat ongeveer 3 pet. caseine en eiwit en 3V2 pCt. vet, waaruit volgens Rübner blijkt, dat de calorische waarde van 1 liter Yoghurt gelijk staat met die van een pond van het beste rund- vleesch zonder been. Yoghurt-Swaab is een uit- stekend middel tot. verbetering van een oneven wichtig gestel, in het bijzonder is zij een genees middel bij ingewands- en maagaandoeningen en een voorbehoedmiddel in tijden van epidemiën tegen Appendicitis, Dysenterie, Cholera enz. Zui gelingen, die kunstmatig gevoed worden met gesteriliseerde melk, moeten dagelijks een weinig Yoghurt-Swaab, verdund in melk of water, in nemen, wil men voorkomen, dat de toename in gewicht ophoudt of te langzaam geschiedt. Dr. Swaab schrijft in zijn boek op bladz. 70, stelling 2: „Maya Bulgara is geen reincultuur vat. Yoghurt-bacillen, het product daarmede bereid^ is geen Yoghurt." Bij het gebruik van Yoghurt- Swaab ontstaan in de maag geen boterzuur en azijnzuur, zooals van karnemelk wel beweerd wordt. Men moet Yoghurt-Swaab niet alleen ge bruiken wanneer men ziek is, doch mqi moet er dagelijks van gebruiken, om ziekte te voorkomen en zijn weerstandsvermogen te vergrooten. Het zelf-bereiden van Yoghurt is vrijwel onmogelijk, omdat men niet steriel werken kan, zonder de noodige toestellen en men het praeparaat niet onderzoeken kan. Tot heden is in de practijk nog geen enkele schadelijke werking van Yoghurt- Swaab aangetoond, bij welk gestel dan ook. Vóói men de Yoghurt drinkt moet men ze met een lepel, of nog beter, met een vork, flink klutsen in het glas. Men kan Yoghurt-Swaab door toevoe ging van suiker of van beschuit met suiker ver zoeten. Indien men de Yoghurt te koud naar zijn smaak vindt, kan men de flesch in een bakje met lauw water zetten gedurende 10 tot 15 minuten, om de Yoghurt te verwarmen, waarbij men echter moet zorg dragen, dat het water nooit wanner is dan 40 graden Celsius, alzoo, dat men er gemak kelijk nog de hand in kan houden. Met mededeeling van bovenstaande gegevens ten opzichte van een praeparaat, dat onder de dagelijksche voedingsmiddelen, naast melk, zulk een belangrijke plaats is gaan innemen, meeneft wij onzen lezers een dienst te bewijzen. CAdveriX.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 22