WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage. ürïirarfeniïën. Scheep vaartbericht en Eroofe Propaganda Vergadering Yoghurt, Yoghurtplanjtes, en wst diss meer zij. ZAANDAM. Personalia. Tot leden der Commissie 'van aanslag' voor de belasting op bedrijfs- ten Binder© inkomsten alhier., voor do ge meenten Zaandam, Oost.za.in, Koog aan de Zaan, Westzaan. YVormerveer, Krommenie, Zaandijk en Assendelft zijn benoemd de hee- ï-en .Joh. A. Laan Adrz. te Bloemendaal en den heer J. Simonsz te Bloemendaal: en tot plaatsvervangende leden dier Comimssie de iieeren P. La tens bei n alhier en den heer H. Blarn Kz., alhier. Geld verzoet den arbeid. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald, zooals we ook hebben gemeld, dat het salaris van den Burgemeester zal worden verhoogd van 3000 op f 3500, en van den secretaris van f 2800 op f 3000. Groot in den hemel! dat mogen die twee functionarissen wel hebben, tusschen dat rooie stelletje, roept de „Volksbanier" uit. De een om orde te bewaren in de vergaderingen, de ander om zijn vingers blauw te schrijven op de no tulen! PERSONALIA. Door Qed. Staten zijn benoemd tot leden der Commissie van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten te Haarlem voor de gemeenten Bloemendaal, Spaarndam, flaarlemmerliede en Spaarwoude, Heemstede, Bennebroek, Zandvoort en Schoten de heeren A. F. Kremer te Bloemendaal en W. H. van Amstel te Heemstede; en tot plaatsvervangende leden dier Com missie: de heeren G. E. A. Teeuwen te Scho ten en .T. Beekman te Zandvoort. REDDINGSBRIGADE. Gisteravond had in de gymnastiekzaal van 'aet Zander-Instituut een algemeene verga dering plaats van de Reddingsbrigade. De heer A. J. Meüerink heette de talrijke aan wezigen welkom, deed verschillende mede- deelingen, o.m. omtrent geraamde financiee- len steun en heette in het bijzonder de hee ren medici dr. Merens, Veneina en Hiensch welkom, die zich bereid verklaard hadden aan hen, die zulks wenschten en bekwaam waren, d© proef in het verleeneu van eerste hulp bij ongelukken af te nemen. ^Aan de leden werden de insignes uitgereikt, die er keurig uitzien, alsook werd het ont werp vertoond van een diploma, vervaardigd door den heer Joh. Visser, en dat zal uitge reikt worden aan hen, die de bekwaamheids- proef in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken met succes hebben afgelegd. Ver der werd aan de leden een exemplaar ter hand gesteld van de gedrukte statuten. De notulen werden gelezen en goedgekeurd on der dankzegging voor de samenstelling aan mevr, Meijerink, de secretaresse. Algemeen werd goedgevonden dat het voor- loopig bestuur, bestaande uit de heeren P. J. Meijerink, voorzitter, L. Holzhaus en J. P. Teekeus, benevens mevr. N. J. Meijerink— Rijst, secretaresse, en mevr. Koopmans-Schra- ma, als zoodanig aanblijven tot do Juni-ver- gadering. Weer werd het voorloopig bestuur met twee leden uitgebreid: met den heer W. Waalewijn, secretaris van Snelverband, die de benoeming aannam, en dr. Veneina, die de benoeming in beraad wenschte te houden. Verder werden verschillende mededeelin- gen gedaan van huishondelijken aard en om trent zwem-oefeningen, cursus in verband leer enz. O.m. is de stad verdeeld in vier wij ken voor de reddingsbrigade en wel volgens lijnen loopende van de Maarten van Heems kerkstraat naar de Dreef en van de Zijlvest langs Ged. Oude Gracht, Spaarnc en Spaarn. wouderstraat naar de Amsterdamsche Poort. Daarna werd 't woord gegeven aan den heer Kolting, die duidelijk de werking van de1 lestomohiel demonstreerde, een instrument Jat dient om de levensgeesten bij drenkelin gen, verstikking enz. opnieuw op te wekken. Het zoo vermoeiende op en neer brengen der armen, welke methode (de methode van Syl vester) in dergelijke gevallen wordt toege past, wordt door de lestomobiel zeer verge makkelijkt. Eén persoon kan die beweging lang volhouden. De heer Ley uit Schiedam, demonstreerde de zuurstofkoffers en pulmotoren, waarvan de maatschappij „Oxygenium" to Schiedam den verkoop voor Nederland heeft. De heer Ley deelde mede dat deze apparaten reeds bij vele reddingsbrigades, brandweercorpsen enz. aan wezig zijn De polmotor dient om door middel van grooteren toevoer van zuurstof, de na tuurlijke ademhaling van den mensch, die af wezig was, zoo mogelijk weer op te richten. Per minuut voegt het apparaat, wanneer het toegepast wordt, bij de gewone Inchttoevoer, nog drie liter zuivere zuurstof. Het apparaat bezit een cylinder met zuur stof onder 125 tot 150 atmosfeeren druk. De boeveelheden zuurstof, die aan de flesch ont nomen worden, regelen zich vanzelf door middel van een schroef naar de grootte van de maag en wordt gelezen op een mano meter. Door middel van twee huizen wordt de goede lucht toegevoerd en door de andere afgevoerd. Is de ademhaling teruggekeerd, of in gevallen dat de ademhaling zwak is, wordt de zuurstofkeffer gebruikt, welke dient om het zuurstofgehalte der ingeademde lucht te vergrooten. Beide instrumenten werden praetisch ge demonstreerd. De heeren medici spaarden hunne critiek niet, en waren van oordeel dat zeker een woord van hulde toekomt aan de uitvinders, doch dat het menecheluk organisme zich nog niet laat regelen door machines. De methode van Sylvester blijft de meest aanbevelens waardige methode. Alleen wanneer alles be proefd is en alles vruchteloos is gebleken, wanneer er niets meer aan het lichaam te bederven valt, zooals dr. Hiensch het uit drukte, kunnen de machines toegepast wor- worden cm wellicht nog een sprankje leven, dat verborgen was, op te wekken. De heer Meijerink dankte de heeren deinon- strateurs voor hun werk en legde er den na druk op dat het zeker de bedoeling is van de heeren demonstratenrs om hun toestellen iu die gevallen als door den heer Hiensch be doeld, te doen werken. Om over elven werd de vergadering geslo ten. De heeren medici en enkele leden hieven nog achter om de bovenbedoelde hekwaam- heidsproef in het verleenen van eerste hulp hij ongelukken af te leggen. FIET FEESTCONCERT VAN „HAARLEM's ZANGGENOT." Nadat ik de vereerende opdracht, om als plaatsvervangend verslaggever op te treden, had aanvaard, is het mij nu een bijzonder genoegen mij van dien plicht te kwijten, en met een dank baar gevoel zet ik mij nu tot schrijven, omdat ik nu nog in de gelegenheid ben, de nagedach tenis te eeren van den man, dien ik, helaas, door mijn verblijf in Indië niet meer mocht terug zien, onzen goeden vriend Andriessen, mijn eer sten leermeester. Ik kan mij voorstellen, dat er met bijzondere toewijding gewerkt is voor dit Concert, èn door de koorleden, die zeker door de uitvoering dezer werken getuigen, dat zij hun vroegeren leider, dié te midden van hen zóó onverwacht uit het leven werd weggenomen, en zoovele jaren zijn beste krachten aan de ver edeling der mannenzang gegeven heeft, niet ver geten zijn, èn door de kinderen, om al de gaven van hart en hoofd van hun te vroeg gestorven vader, op de beste wijze naar voren te bren gen. Het koor opende met het „Wilhelmus" op waardige wijze en beloofde ook een goede uit voering voor de overige nummers. Wij zijn daar in niet teleurgesteld, zoowel „Dankgebed" (uit Valerius: Gedenk-clanek) en „Post Nubila Lux" „Marifjaeren" van N. H. Andriessen werden, op enkele vlekjes na, goed ten uitvoer gebracht. „Haarlem's £anggenot" heeft in zijn nieuwen Directeur den heer K. H. Kerkhoff, een muzi kaal, gevoelvol leider gevonden, die zijn koor weet aan te voeren en aan te vuren. „De Rots in Zee" van Richard Hol eischt een grootere bezetting vooral voor de bassen en klonk nu door het zich te veel moeten geven, ietwat) ruw. De heer Kerkhoff liet zich ook nog als solist hooren in de „Andante Religioso" (uit hot 4e Concert) van Vieux temps en in de „Ga votte" van Philip Loots, een intiem, fijn ge dachte, muzikale uiting. Zijn praestaties als violist zijn den meesten mijner lezers overbe kend, zijn spel is muzikaal, zijn toon warm, voor dracht goed gevoeld. Hij liet zich tot een toe giftje bewegen, met welke gewoonte toch nu eindelijk eens gebroken moest worden Van de Vocaal Solisten noem ik eerst Me juffrouw Laura Andriessen, Sopraan te Haar lem. In een muzikale familie opgegroeid, zal het haar weinig moeite kosten, haar talent meer en meer te ontwikkelen; de stemmiddelen zijn klein en teer, maar het geluid is ongewoon mu zikaal en rijk aan nuanceering, echter niet zui ver getimbreerd; daarom raad ik haar aan bij zondere zorg te besteden aan de vorming der vo- calende registers klinken te verschillend en Mej. Scheffer, Krelagestraat SB, een rokspeld; als de écne vocaal uit de andere gevormd wordt, zooals de zangkunst dat eischt, zal het vlakke uit haar stem verwijnen, en dit aan het gehalte ten goede komen. Van de liederen, die zij zong (alle composities van N. H. Andriessen en Wil lem Andriessen) noem ik bij voorkeur „Naar P. de Groot, Heerensingel 11, een leesboek (maandblad); Bureau v. politie, een ring met sleuteltjes. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 7 Nov. J. J. Rusman Betbelem", „Adeste" en „Oud Liedeke". Zjj had j en J. C. Schol ten. W. A. Brinkman en J. vele en welverdiende bloemenhulden in ont vangst te nemen. De tweede vocaal solist van dezen avond was de heer August van der Hoeck, baryton uit Amsterdam, die als soionummers gekozen had „Ree. en Stances" uit „Lakmé" van Léo Délibes en Proloog uit de Opera „Paljas" van I.éonea- v«llo. Hoe mooi deze muziek op zich zelve is, zij valt geheel niet in het kader van dezen avond en het getuigt van al heel weinig smaak en piëteit ten opzichte van het voor het meerendeel „in Me- moriam" in elkaar gezet programma. Operazan gers kunnen toch nog wel wat anders zingen dan leeRjk vertaalde brokstukken uit Opera's! „Holland" van N. H. Andriessen kwam er nu als een toegiftje bij, terwijl het een voornaam deel van zijn program had moeten vormen. Of schoon hij in het bezit is van een omvangrijke barytonstem, die hij ook zeer goed weet te ge bruiken, zal hij toch beter voldoen in de opera, want in de „Jubel Cantate" van N. H. Andries sen, waarin hjj ééne solo te zingen had, was hij geheel niet op zijn plaats. Deze „Jubel-Can tate", die vóór de pauze gezongen werd, heb ik in mijne bespreking voor het laatst gehouden, om daarmede de familie Andriessen in hun over leden vader te huldigen, want het is dubbel prij- Petersen. Geboren: 6 November, d. van A. Naaste- padde Geus. Overleden: 6 November. W. F. Houi- trraaf, 35 j. Schotersingel. VAN ONZE RECHTBANK. (Zitting van gisteren.) HARDHANDIG. O. K., schipper, kreeg op 21 Juli j.l. ruzie met een schipper van oen zandbak en zulks over het al of niet eerst passeeren van de de sluis te Leimuiden. De schipper van de zandbak moet naar K. geslagen hebben; het geen de eerste echter ontkende, doch toe gegeven werd door de twee getuigen. K. had toen een revolver gehaald en daarmede ge dreigd, doch daarmede was het niet uit. Toen de zandbak gepasseerd was, had K. dien ach tervolgd en daarop met steenen gegooid, met het gevolg dat hij v. d. V. bloedend aan het hoofd verwondde. Van dit laatste kon K. zich niets meer herinneren. Wel dat hjj ge sard en geplaagd was. Eisoh: een geldboete. STROOPERIJ. Het was voor de eerste maal dat zij fui ken gelicht hadden, vertelden zij. Wel had visscher V. uit Vogelenzang al dikwijls ge merkt dat zijne netten schoongemaakt wer Tegen een ander v. A. .word ook drie we ken geëischt. Hij zou een agent geslageü hebben, doch ontkende dit beslist en bood aan getuigen daarvoor mede te brengen. Het O. M. vond dat niet noodig. De jongen paste sinds zijn laatste gev. stral goed op, doch was in den laafcsten tijd weeij in slecht gezelschap geraakt, waarvoor do ambtenaar zegde hem steeds gewaarschuwd te hebben. Ik laat 't er niet bij zitten, dreigde v. A) De rechters lachten. zenswaard en benijdenswaard, de kinderen in den 's nachts, en had hij daarom een veld- omstandigheden als deze, waar de dood nog wachter uit Heemstede bij de Leidsche Vaart zoo versch in 't geheugen ligt, zijn laatste com-1 laten surveffleeren, maar nog nooit hadden positie zoo goed tot zijn recht te doen komen.«j* ,Hefc <Ie ,wrste maal en toen juist H« Bestiuir wist wel hst W*W. JSSLSS, ding aan Willem Andriessen op te dragen, ik behoef verder niet te zeggen hoe hij zich daar van kweet, maar zoo er ooit sprake is van éér- biedige piëteit, dan bleek het wel hier. Moge Andriessen's geest blijven voortleven in zijn werken en ook nog lange jaren onder zijne vrienden CAREL PniLPPEAU. BARTELJORISSTRAAT-VEREEN. Donderdagavond vergaderde de Barteljori»- straatvereeniging onder leiding van den heer A. H Weyburg, in een der zalen van de Sociëteit Nijverheid. Besproken werden de coneept-statuten en het huishoudelijk regle ment, die daarna werden vastgesteld en waarep de koninklijke goedkeuring zal wor den aangevraagd. Vervolgens kwam aan de orde de verkie- 6 op 7 September fuiken gelicht, verklaarden werden zij gesnapt door den veldwachter. Overigens waren het nette jongens, wien het zeer aan het harte ging dat zij de gevange nis zónden in moeten. In de netten hadden zij 36 alen gevonden en nog wat witvisch. Het O. M. vroeg 14 dagen gev. straf. Bekl. vroegen of het geen boete mocht zijn. De president antwoordde dat voor dit feit geen boete werd gegeven. Alleen gev. straf. De tranen kwamen de jongens in de oogen. WEER GOEDE VRIENDEN. In het beklaagdenbankje verscheen M. de B. uit Assendelft. Lachend. Ja, hij had ruzie gehad met een vleeschhouwer, van wien zijn vader geld kreeg. En hoe gaat het. Hij was wat hardhandig geweest. De vleeschhouwer kwam voor en zeide ook zing vau een bestuur. Tot voorzitter werdhet err; ^weest was. Hij deed gekozen Ue heer A, H. Wejburg, terwU! ,]e «5? 5 volgende, gekozen bestuursleden de funetiën als volgt verdeelden: A. H. Fikkert, secreta ris; Jac. Lamp, penningmeester; C. ten Boom en A. Weill, commissarissen. De vergadering was flink bezocht, BEVOLKING VAN HAARLEM. wassohen van schuld. „Wij zijn altijd zulke goeie vrinden geweest," verzekerde hij. Doch in zijn ijver om de B. schoon te praten ging hij zoover dat Mr. Hoy er boos werd en hem verzekerde dat hij stond te liegen. Van zijn verklaringen aan den veldwachter bleef zoo T, a, i goed als niets over. „Ik zal je helpen," be- Volgens het bijvoegsel m de Staatscourant loofde Mr. Hoyer, waarop de get. beeron tie telde Haarlem op 1 September j.l. 70,962 in- snikken en te verzekeren, dat liii heuseh woners. Geboren werden in die maand 125 de heele waarheid sprak, personen; overleden zijn 68 personen, j j^r_ Hoyer bleef dreigen. DIEFSTAL. i De presidentNou, noul Gisterenmorgen waren te Santpoort twee Ten slotto draaide de patient-geluigc wat manden met crocussen gestolen. Aan de politie j 7y0O('a^ er tech nog een flink stuk getui te Haarlem werd verzocht een onderzoek in te van het eerste verhoor overbleef. Toch was Mr. Hoyer tevreden en de getuige van een zwaren schrik af. stellen. Het gevolg hiervan was dat de Haar- lemsche politie vier jongens aanhield van 16 tot 20 jaar, die bekenden den diefstal te hebben gepleegd. Zij werden ter beschikking gesteld van de politie te Santpoort. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgaaf in do Staats-Courant kwa men in de week van 20 October tot en met 4 November te Haarlem 2 gevallen van Rood vonk voor, en 2 gevallen van diphtheritis; te Bloemendaal en te Limmen 1 geval van diph- De eisch beteekende niet veel: f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Bekl. vond dat uitstekend. Ik laat me niet neerzetten als een kwa jongen, mopperde Mr. Hoyer nog na. VECHTPARTIJ MET DE POLITIE. In de Fonteinlaan, in den Hout heeft het op een Zondagnacht half drie hevig gespan nen tusschen dronken Haarlemmers in een Jan Pleizier en de Hecmsteedsche politie. De uitgaanders werden aangemaand door de theritis; te Uitgeest 1 geval van typhus en fe- politie, niet zoo te schreeuwen. Hiernaar had- bris typhoidea en 1 geval van diphtheritis; te den zij echter geen ooren, zoodat de politie Veisen 1 geval van Roodvonk en 2 gevallen hardhandig optrad en de schreeuwers uit el van diphtheritis. Terug te bekomen bij: O. v. Weerdenburg, Schermerstraat 4 rood, een Iersche setter; J. v. Berkum, Lange Poellaan 18c, een lap goed; C. Coeve, Molenstraat 69, een jongenspantalon; W. Poelgeest, Gen. do Wetstraat 38, een kin- dertaschje; J. v. Zutphen, Doelstraat 19a, een lorgnet in etui; J. W. Bolleurs, Ostadestraat 7, een rijwiellantaarn; J. Wielart, Lange Raam- kaar rammelde. Het werd een formeele vecht partij in den donkeren nacht, want ook de Haarlemmers lieten zich niet onbetuigd. Bij de Hertenkamp werden zij met belnilp van nog meer politie ten slotto ingerekend. Er waren natuurlijk heel wat klappen gevallen, doch van enkele slagen en enkele verzetple- gingen waren de daders beslist herkend. Een der belhamels v. E., een ongunstig bekend staand individu, was niet verschenen. Er werd straat 20, een dop van een automobiellantaarn; tegen hem 8 weken gev. straf geëischt. IJMUIDEN, 7 Nov. W. Gearriveerd 6 November, Maasstroom s. Londen. Clio, s. Smirna. Oberon, s. St. Peterburg. Amstelstroom, 8. Huil. Mascotte, s. Ledth. Ito ja, s. Glasgow. Providentio, s. Archangel, Derwout, s. Goole. Neptun, s. Riga. 7 dito. Delfland, s. Buenos-Ayres. Eros, s. Ornskje'dvik. Eemstooom, s. Leith. Bhein, s. Hamburg. Detra, s. Kroonstad. Ka.mba.ngan, s. Hamburg. Lapwing, s. Londen. Vertrokken 6 November. Laartss, s. Liverpool. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Prinses Juliana, van Amsterdam naar Ba- tav ia, vertrok 6 Nov. van Genua. Kanevan, van "Batavia naar Amsterdam', pass. 6 Nov. Forim. Oeram vertrok 6 Nov. van Rangoon naar Java. Tweed dale vertrok 6 Nov. van Batavia H, Amsterdam. T)je bres. van Batavia naar Rotterdam, pass, 6 Nov. Pantellaria. Djocja van Rotterdam naar Batavia, pass. 6 Nov. Panllaria. Wilis, van Batavia naar Rotterdam, ver trok 6 Nov. van Tanger. Bandoeng, van Rotterdam naar Batavia, pass. 6 Nov, Ouessant. Bogor, van Batavia naar Rotterdam', arrïv, 6 Nov. te Suez. .Gelria, van Amsterdam naar Buenos Ay- res. vertrok 6 Nov. van Dover. Westerdijk', van Baltimore en Newport News naar Rotterdam, pass. B Nov. 6.3(1 n.m. LizaTü. Noorderdijk. vertrok 6 Nov. van Baltimore naar Botterdam. Chitltem Range van Rotterdam naar New- York en Baltimore, pass. 6 Nov. 3.25 n.m. Lizard. Ooeterdijk airriv. 6 Nov. fe Nowyork valt Rotterdam. Potsdam, van Nowyork naar Rotterdam, pass. 6 Nov. 8.45 n.m. Lizard. Adonis arriveerde 6 Nov. fe Alexandria van Tanger, Aurora vertrok 6 Nov. van Stettin naar Amsterdam. Hector arriveerde 6 Nov. te Perfusate* van Savona. Helena arriveerde 6 Nov. te Stettin vani Amsterdam. Luna arriveerde 8 Nov. fe Algiers van Amsterdam. Sirius arriveerde 6 Nov. fe Livorno vaJf Savona; (Zeepost) Het Bestuur van den NED. R. K. VOLKSBOND Afd. OVERVEEN en O. maakt bij deze bekend, dat op DONDERDAG 13 NOVEMBER, des avonds te half acht, een zal gehouden worden in Café RUIM ZICHT, van den Heer Jongkees. Deze vergadering is uitsluitend voor St. Barbara en Liefdebcurs. Als spreker zal optreden de Eerw. Heer LACANSE. Onder de aanwezige leden zal een gratis verloting plaats hebben. Deze vergadering is ook toeganke lijk voor niet-leden. Niemand verzuim© dns deze b© langrijke vergadering. HET BESTUUR. De onophoudelijk tot ons gerichte vragen, wat Yoghurt is, hoe men Yoghurt maakt en wat Yoghurtplantjes zijn. hebben ons doen besluiten aan dit belangrijk onderwerp een artikel te wij den. Wat Yoghurt is? Wel, Yoghurt is melk waarin de Yoghurt-bacil tot ontwikkeling gebracht is. Yoghurt is een praeparaat, dat bij den bacterio loog thuis behoort. Men kan melk zuur maken en stijf, zóó, dat ze er geheel als Yoghurt uit ziet, zonder dat het in de verste verte Yoghurt is. Wie zal dan uitmaken of men Yoghurt of verzuurde melk voor heeft? Alleen de bacterio loog met zijn microscoop! Immers, de eigenaar dige werking, aan de Yoghurt toegeschreven, wordt door niets anders veroorzaakt, dan door werking van het bacterium, dat Yoghurt-bacil genoemd wordt, zoodat de aanwezigheid van deze bacil in de melk de zaak is waar alles om draait. Dit feit toont voldoende aan, dat men Biet alles moet drinken, wat men Yoghurt belieft te noemen, doch dat men voor alles moet uitkij ken, welke bacterioloog zijn naam als waarborg Ban het praeparaat geeft. Wanneer men dat niet 'doet, beloopt men veel kans in plaats van (Yoghurt een zure melk met aankleve van aller hande microörganismen te verorberen. Wat doet 'dan de Yoghurt-bacil? Die breekt de caseine in de tnelk af en brengt die in een toestand van diges tie, reden waarom Yoghurt zelfs door de zwak- fcten, die geen melk verdragen, genuttigd kan worden en de voedingswaarde zeer verhoogd .wordt. Bovenal echter heeft de Yoghurt-bacil jcen c sinfecteerende werking, daar de Yoghurt- bacillen den strijd aanbinden met de zich in ons darmkanaal bevindende rottingsbacteriën, die zoo menige ziekte op hun geweten hebben. Dr. Duclaux van het Instituut Pasteur kon vaststel- j len, dat het aantal rottingsbacteriën per deci- j gram faeces 26 millioen bedragende, na gerui- men tijd Yoghurtgebruik tot 12 duizend vermin derd was: een sprekend bewijs, dat de Yoghurt- bacil de woekering der rottingsbacteriën krachtig tegengaat. Wanneer men nu weet, dat de geleer den in de voortdurende absorpsie van darmver- giften de oorzaak van verandering onzer anter- I weefsels resp. de oorzaak van ons verouderen j zien, dan begrijpt men, dat menschen van een reputatie als prof. Metschnikoff het gebruik van j Yoghurt durven aanbevelen om het verouderen j tegen te gaan en het leven te verlengen. Trou- j wens deze uitspraak vond reeds lang een bevesti-1 fing in de honderdjarige, met Yoghurt gevoede urken en Bulgaren. Hoe men Yoghurt maakt? Om Yoghurt te j maken, wordt de benoodigde melk, met het vat, waarin men bereiden wil, gesteriliseerddaarop wordt in de melk een reincultuur van Yoghurt- bacillen ingevoerd bij een temperatuur van 38 graden Celsius. Men laat deze cultuur zich door broeden in de melk ontwikkelen en voortplanten en na eenige uren heeft men de Yoghurt gereed. Na afloop dient de Yoghurt microscopisch on derzocht te worden, om te bepalen, of er zich gedurende het bereiden geen afwijkingen hebben voorgedaan. Het spreekt vanzelf, dat het groote gebruik van Yoghurt bij menig onbevoegde, die dikwijls niet eens een microscoop hanteeren kan, de begeerte heeft doen ontstaan, Yoghurt te ma- ken. De groote moeilijkheid schuilt echter in het j vraagstuk, hoe een reincultuur te onderhouden. Winstbejag doet dan zijn toevlucht nemen tot j allerlei ondeugdelijke hulpmiddelen, als Yog- hurtpoeder, Yoghurttabletten, oude Yoghurt, j Yoghurtplantjes enz. Van deze middelen willen wij het laatste, de Yoghurtolantjes, in het bijzon der nog eens bespreken, omdat deze ook onder de meer ontwikkelden een geheel onverdiende bekendheid erlangd hebben. Wie nu vernomen heeft, dat Yoghurt door de Yoghurt-bacil len wordt gevormd, weet meteen, dat er geen Yog hurtplantjes bestaan. Wat zijn dan deze zoo genaamde plantjes? Wel, indien men Yoghurt laat bederven, vormen zich daarin na eenige da gen eenigszins harde stukken, die uiterlijk doen deuken aan een stukje bloemkool. Deze oude koeken uit de Yoghurt bevatten Yoghurt-bacillen, maar tegelijk schimmels en bacillen van allerlei soort. Legt men zulk een stuk oude Yoghurt in een flesch lauwe melk, dan doet ze de melk zuur en stijf worden. Het bacteriologisch onderzoek van op dergelijke wijze verkregen praeparaten toont steeds de aanwezigheid van allerlei vreem de bacteriën en schimmels aan. Het schijnbare voordeel van zulk eén plantje is, dat het niet alleen de melk zuur en stijf maakt, doch dat het in de melk aangroeit ook en er dus grooter uit te voorschijn komt door aanzetting natuurlijk zoodat men ten slotte stukken (of zooals men het noemt: „stekjes"?) aan al zijn familieleden kan afgeven. Zulke stekjes verhuizen van Me vrouw naar het gezin van de dienstbode en van dit weder naar een andere Mevrouw, in elk gezin nieuwe verontreinigingen opdoende. Wil men het vormen van dergelijke koeken in de Yoghurt bevorderen, dan legt men een-vaste substantie, als bijv. brood of meeldeeg of rijst korrels in de Yoghurt. Dat deze wijze van Yoghurt maken de minst hygiënische en de meest laakbare is, behoeven wij, na het boven staande geschreven te hebben,, niet meer uiteen te zetten. Yoghurt maken is, zooals we reeds hierboven zeiden, het werk van den bacterioloog, zooals geneesmiddelen bereiden het werk van den apotheker is. In ons land heeft de bacterio loog dr. Swaab jarenlang een studie van Yog hurt gemaakt en de resultaten daarvan neerge legd in zijn academisch proefschrift: „Gegevens en Bijdrage tot de kennis van Yoghurt". Uit dit werk blijkt, hoe noodig het is steeds controle op de bereiding van Yoghurt uit te oefenen, aan gezien de Yoghurt-bacil een microkok is waar van 't beeld langs fotografischen weg verkregen hiernevens wordt afgedrukt, terwijl er van ver schillende kanten over staafjes gesproken wordt, waaruit reeds blijkt, dat zulke Yoghurt niet deugdelijk is. Dr. Swaab onderhoudt een rein cultuur, waarmede het bekende praeparaat Yoghurt-Swaab dagelijks gemaakt wordt in de fabriek van Gebroeders Bakels, te Amsterdam, en tegenwoordig eveneens in de fabriek van de Melkinrichting „De Sierkan" voor Haarlem, Zandvoort en omstreken. Op de flesschen waarin deze Yoghurt wordt afgeleverd, bevindt zich een duidelijk blauw etiket, waarop met groote letters „Yoghurt-Swaab" staat, ter onderschei ding van andere praeparaten. 'Micrococcus Yoghurt (800 maal vergroot). Nu rest ons nog om enkele verspreide gege vens omtrent Yoghurt-Swaab te vermelden. Yoghurt bevat ongeveer 3 pet. caseine en eiwit en 3\'z pCt. vet, waaruit volgens Rübner blijkt, dat de calorische waarde van 1 liter Yoghurt gelijk staat met die van een pond van het beste rund- vleesch zonder been. Yoghurt-Swaab is een uit stekend middel tot verbetering van een oneven wichtig gestel, in het bijzonder is zij een genees middel bij ingewands- en maagaandoeningen en een voorbehoedmiddel in tijden van epidemiën tegen Appendicitis, Dysenterie, Cholera enz. Zui gelingen, die kunstmatig gevoed worden met gesteriliseerde melk, moeten dagelijks een weinig Yoghurt-Swaab, verdund in melk of water, in nemen, wil men voorkomen, dat de toename in gewicht ophoudt of te langzaam geschiedt. Dr, Swaab schrijft in zijn boek op bladz. 70, stelling 2: „Maya Bulgara is geen reincultuur van Yoghurt-bacillen, het product daarmede bereid, is geen Yoghurt." Bij het gebruik van Yoghurt- Swaab ontstaan in de maag geen boterzuur en azijnzuur, zooals van karnemelk wel beweerd wordt. Men moet Yoghurt-Swaab niet alleen ge bruiken wanneer men ziek is, doch men moet ei .dagelijks van gebruiken, om ziekte te voorkomen en zijn weerstandsvermogen te vergrooten. Het zelf-bereiden van Yoghurt is vrijwel onmogelijk, omdat men niet steriel werken kan, zonder dt noodige toestellen en men het praeparaat niet onderzoeken kan. Tot heden is in de practijk nog feen enkele schadelijke werking van Yoghurt- waab aangetoond, bij welk gestel dan ook. Vóór men de Yoghurt arinkt moet men ze met een lepel, of nog beter, met een vork, flink klutsen in het glas. Men kan Yoghurt-Swaab door toevoe ging van suiker of van beschuit met suiker ver zoeten. Indien men de Yoghurt te koud naar zijn smaak vindt, kan men de flesch in een bakje met lauw water zetten gedurende 10 tot 15 minuten, om de Yoghurt te verwannen, waarbij men echter moet zorg dragen, dat het water nooit warmer is dan 40 graden Celsius, alzoo, dat men er gemak- kelijk nog de hand in kan houden. Met mededeeling van bovenstaande gegevens ten opzichte van een praeparaat, dat onder de dageüjksche voedingsmiddelen, naast melk, zulk 1 een belangrijke plaats is gaan innemen, meenen wij onzen lezers een dienst te bewijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6