ADVERTENTIËN. 10 pCt. KORTING Vijftig duizend gulden I J. VAM W IJ K. Brouwersvaart I06« Telephoon 743. Bontwerker en ffeener Barnes-kleermaker- Grootste keuze in eigengemaakte PELTERIJEN, zoodat voor de soliditeit kan worden ingestaan. MANTELS MET BONT GEVOERD VANAF f50. DE SPAARNE-BANK Landbouw en Visscherij. RBarktnieuws. Letteren en Kunst Verkoopingen, Boel- huizen enz, 35 Groots Houtstraat, HAARLEM Mededeeling. alle artikelen „Naamlooze Yennootschap Maatschappij DE EENDRACHT", Liefhebbers Bebr, VALLEÜTGOED Spsarndai. BRANDSTOFFE N; Vraag prijs voor uw Wintervoorraad bij Nieuwe Gracht 98. HAARLEM. DEPOSITO-RENTE i Costumes naar aat - Genre Tailleur. Elegante Coupe - Prl Eenfa vertrouwbaarat/ras Mor ter stade. a afwerking. TM.0Wf.tfO*> means, on» pwtcstce- rea tegen de invoering van de Home Rule. Er ia unaniem een nota aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat zij zullen weigeren belasting te betalen, zoodra er maar een po-ging gedaan cal worden om de Home Rule-bill uit te voeren. 3/erder spraken zij hun sympathie uit voor da rrijwilligeïs-organisaticg ter verdediging van Ulster. BESPARING VAN KRACHTVOER. Nu de invoer van. Duitsehe aardappelen in Amerika verboden is, worden in hoofd zaak slechts Hollandseho aardappelen uitge voerd, zoodat het verbod ons land zeer tea goede komt. De uitvoer naar 'Amerika van dit pro duct is dan ook zoo groot, dat het ss. „Rot terdam" der Holland-Amerikalijn reeds ge heel is afgeladen, terwijl de loodsen der Maatschappij tot den nok gevuld zijn met aardappelen, die op verscheping wachten. De N. A. S. M. "heeft voor dat doel reeds eenige booten gecharterd. ais voigt: Tarwe van f «.40 todf f 8-70 per 80 KG. Rogge van f 6.50 tot f 6.per 75 KG. Gerst van f 5.75 tot f 6.28 per 65 KG. Haver van f 7.tot f 7.80 pe® 100 KG. Botermarkt. Prima fabrieksboter (con trole) van f 62.tot f 66; Prima boeren- boter van f 58.tot f 61.— Aangevoerd 251.8, 29.16 raten, wegend*» 5370 KG. Handel matig. 5 Lange zwarte turf f 4,25 4.50 per 1000* Eieren veiling. De eieren zijn gestempeld IJ. H V. Aanvoer 1394 stuks. Prijzen wa ren: Kipeieren van 9.05 tot 10.10. Eenden eieren f 66.30 per 100 stuks. Handel zee® vlug. LEIDEN, 8 Nov. Graanmarkt. De handel in inlandsche zoowel als in buitenlandsche granen, verkeert nog steeds in gedrukte stemming. Omzetten waren heden klein. Laagwater. IJMUIDEN v.m. 9 uur 26 min.; nam. 9 uu* 42 min. KATWIJK v.m. 9 nur 6 min.; nam. 9 uur 22 min. Teneinde de overstelpende drukte der laatste St. Nicolaasdagen in het belang onzer clientèle eenigs- zins af te leiden, hebben wij besloten op die als St. Nicolaasgeschenk moeten dienen en reeds nu worden gekocht toe te staan. Deze korting wordt alleen verleend vanaf Maandag 10 tot an mot Zaterdag IS November. De met korting Verkochte artikelen worden even wel niet afgeleverd vóór I December en mogen eerst na St. Nicolaas worden geruild. De firma in Amsterdam en Utrecht passen deze korting niet toe. Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen, gevestigd te Haarlem. Koninklijk goedgekeurd bij besluit van 20 Januari 1903, Aandeelhouders zal op Maandag 10, 17, 4 en Woensdag 12, 19, 2S November a.s. telkens des avonds van 7y2 tot 9y2 uur ten Kantore yan de Vereenigde Huiseigenaren Ridderstraat No. 5 te Haarlem een Iuschrij ving houden op aan aandeden van f 1000 of onderaandeelen hiervan groot f 100. Koers van uitgifte 103 pCt. De storting is vastgesteld tusschen 2 en 14 Januari 1914 voorn», van 10 tot 12 uur. Prospectus en inschrijvingsbiljetten zijn verkrijgbaar bfj JOH. H. ALBERS, Gierstraat 27. H. N. VERDEL, Verspronckweg 6. van lekkere Geldersche Worst denkt er om. dat de naam Anton Hunink, Deventer, duidelijk lees baar is op het loodje, dat zich aan de worst be vindt. Eischt dus dit merk, en wij garandeeren U voor qualiteit en smaak. ANTON HUNINK, Deventer, Hofleverancier. GEBR. LOOTS, Pieterstr. 19-21 TELEFOON 721. OUDE BELEGEN BORDEAUX EN BOURGOGNE WIJHEN Kantoor-Magazijn Dagelijks opeischbaar 3 Voor een maand «ast ft1/» (Bedragen vanaf f 1000.— prolongatierente). Voor 3 maanden wast ï1/? Voor een jaar vast. .4 n n Een dure biefstuk. Do Sclieveningschd hotelhouder, over wiens rekening indertijd geklaagd word, zal wel watertanten, als hij 'verneemt, wat do Bossche officier van justi tie voor een buitenkansje heeft gehad met een biefstuk-quae3tie, zegt do „Resb." Tweo reizigers waren to saam nit en hiel- Aen zich in het Eindhovensch stationo-restau- rant onledig mot een dispuut over een bief stuk, of liever over een halven biefstuk. De een, blijkbaar gewoon om in de omstreken yan het strand zijn klandisie te zoeken, en daar een biefstuk te eten, betoogde, dat de Eind- hovensche halvo biefstuk merkwaardig groot was voor het geld. Do andero was juist .van tegenovergestelde meening en noemde den halven biefstuk „reus achtig klein". Een leeuw van Hagenbeek zou het niet eens de moeite waard hebben geacht er de aandacht aan te schenken. Of het paardenbief of rundbief was, daar over liep de zaak niet. Wel hierover: of het groot was of niet groot. Het dispuut werd van dien aard, dat het bedenkelijke verhoudingen begon aan te nemen. „Wat wil jij verstand hebben van biefstuk ken", zei de eeu: „laat mij daarover oordoe- len; ik ben al van mijn zestiendo jaar op de baan en heb alleen meer biefstukken verslonden dan jou heele boerenfamilie samen. „Kan wel zijD," zei de ander, „maar jij bent niks en je heele familie is ook niks." Zoo'n verwijt trof de ander op zijn fatsoen. Er zat heldenmoed in zijn aderen, want hij was een deurwgarderszoon. En dan zoo te laten afgeven op je familie. De voorvaderen zouden zich in hun graf omdraaien, als dergelijke be- leediging ongewroken bleef. En de deurwaar- derszoon bedacht zich geen oogenblik, maar gaf zijn tegenpartij een klap op zijn kop, die klonk als een klok. Hij was zoo kwaad, dat hij wel „zult" had willen maken van den kerel, die een grooten biefstuk durfde bestempelen met den naam van een kleinen. Met dit interessante gesprek of lièver met het resultaat ervan werd de justitie gemoeid, en de officier van de Bossche rechtbank eischte een geldboete van tien gulden tegen den voor stander van den grooten biefstuk. Of de bief stuk nu groot of klein is geweest, is nog niet uitgemaakt, waar uat bij zeer duur ls, staat boven alle twijfel verheven. Althans, wanneer de rechtbank den officier van justitie zijn zin geeft. Had do man in quae-stio voor een tientje biefstukken gegeteu, hij ware er beter moe uit geweest, zelfs al warou ze dan van niet te grooto afmetingen. Door een vorstelijke auto overreden. De „N. R. 0." verneemt uit Potedam: De auto van prins Frederig Leopold van Pruisen junior heeft een meisje van vier jaar overreden, toen dat voor do auto wilde uitwijken. De prins liet het kind dadelijk naar het ziekenhuis over brengen en begaf er zich ook zelf heen, om to vragen hoe het 't maakte. Het kind bezweek spoedig aan haar kwetsuren. Naar bet oordeel van oogetuigen, treft den bestuurder geen schuld, daar het kind recht op. de auto' ingeloopen is. Oplichters. Aan de Lokal Anzeiger wordt uit Hamburg volgens de „N. R. 0." geseind: Een heel nieuw soort zwendel hadden een her bergier, een slager en een muzikant te Ham burg, uitgevonden. In de nabijheid van eeu tehuis voor zeelieden en een verkoopplaats van biljetten voor overzeesche reizen hield zich steeds één van hen op en sprak landverhuizers aan, vooral diegenen, die naar Argentimë wil- den. De bedrieger bood dan aan, hun een aan- j zienlijk goedkooperen overtocht te verschaffen i dan de reisbureau's deden. De meeste landver huizers wilden daarvan gaerne gebruik makea en werden dan in de herberg van den betrok ken herbergier gebracht. Hier word een prijs van 120 mark per persoon, die onmiddellijk betaald moest worden, voor passagegeld afge sproken. In gezelschap van een van de bedrie gers gingen dan de landverhuizers, natuurlijk op eigen kosten, naar Rotterdam en werden daar bij een vermeenden huurbaas gebracht. Deze monsterde dan de lieden op buitenland- sche schepen, die op „wilde" vaart waren. Eenige van de bedrogenen, die nog geld over hadden, seinden naar Hamburg, waardoor de zwendel ontdekt werd en de politie oen onder- ziek kon instellen, dat heden de aanhouding van het drietal tengevolge had. Tot nu heeft men kunnen bewijzen, dat zij in 25 gevallen hun oplichtingen gepleegd hebben, maar ver moedelijk is het geval van hun slachtofer» nog veel grooter. Een orkest in een gekkenhuis. Een me dewerker van de „Daily Mail" schrijft aan dit blad uit Italië, dat hü in de buurt van Milaan een orkest, bestaande uit louter krankzinnigen eene uitvoering heeft hooren geven in hun eigen gekkenhuis. Dit zonderlinge muziekgezelschap is 19 man sterk en geeft dikwijls in het gesticht waar zij verpleeg*» worden, «onderton, tot groot ge noegen van hun collega-gekken. Vooral de mu ziek van Verdi schijnt een bijzonder kalmeeren- de en opvroolijkende uitwerking op hen te heb ben. Met uitzondering van een advocaat en twee musici, waren alle andere orkestleden arbeiders. Een schrijnwerker speelt fluit, een kok waldhoorn, een schoenmaker bazuin en een oud-barbier bewerkt nog al hardhandig de Turksche trom. Zij spelen gewoonlijk wat erg collegiaal is muziekstukken, die hun mede-verpleegde een componist, vervaardigt: merkwaardige droevige klaagmuziek, geïnspireerd door den ■tragischen dood van de vrouw van den toon dichter. We kunnen ons voorstellen, dat ouzo lezers met eenige bevreemding het bovenstaande op schrift zullen leizen, want wij zijn misschien wel de grootste voorstanders van goed en krach tig voeren, die er ergens worden aangetroffen. Wij zijn er hartgrondig van overtuigd, dat daar in voor onze veehouders het grootste voordeel zit. Wie aan de dieren niet geeft wat ze noodig hebben, ja, wie niet overvloedig voert, mag niet op de grootste productie rekenen. En onze boeren willen van hunne dieren zooveel voor- doel halen als maar «enigszins mogelijk is. Dat is niet alleen hun recht, maar o.i. ook hun dure plicht. BJj het bepalen van do voederwaarde on-zer voedermiddelen hobben we rekening te houden met eiwit, koolhydraten en vet. Vooral het eiwit is van het grootste belang, want dit ontwikkelt en versterkt de organen in de spijs verteringswegen, levert het eiwit, dat in elk deel van het dierlijk lichaam aanwezig moet zijn en verhoogt het eiwitgehalte der mellc, wat vooral bjj de runderen van zooveel beteeken is is. Evenals er bij de bemesting steeds sprake is van de wet van het minimum, evenzoo moet men daarmede bij de voedering rekening hou den. Onze eigen voedermiddelen, het ruwvoeder, bevatten in den regel te weinig eiwit, om tot de goede verhouding te geraken. Vooral in den wintertijd moet het eiwitge halte van het rantsoen worden aangevuld met veel krachtvoer, en dat is in den regel tamelijk duur. Vooral de eiwitrijke koeken moeten ge woonlijk met een goeden prijs worden betaald. En menige boer die meent verstandig te han delen met de koorden der beurs «enigszins strak te binden, geeft zijn dieren niet genoeg eiwit in het eten, ziet do productie verminderen, zeker niet tot zijn eigen voordeel. Als er nu in toet eigen gewonnen. veer maar genoeg eiwit voorhanden is, dan kan men met minder kracht voer volstaan en daarin ligt het groota geheim van de besparing aan eiwit. Wij zouden daarom onzen boeren aanraden flink erwten en boonefl voor veevoeder to verbouwen. Daarin komt heel wat eiwit voor, men kan op die wijze eigen krachtvoer winnen. En de rekening zal stellig beter sluiten, wanneer men zelf goed, krachtig en eiwitrijk eten verbouwt, dan wanneer men dit alles koopen moet. Maar ook het eiwitge halte der overige voedermiddelen, van het ruw voeder, is te varhoogen, zooals door proeven ia bewezen. De wetenschap heeft uitgemaakt, dat eiwit voor een groot deel uit stikstof bestaat. Stikstof nu ia een grondstof, een element, dat niet nit andore stoffen gefabriceerd kan wor den. Waar de planten veel stikstof zullen be vatten, moeten zij in de gelegenheid zijn veel stikstof op to nemen. Onze gewassen halen deze stof uit den bodem in den vorm van salpe ter. Waar derhalve veel salpeter in don bodem zit, zullen de planten veel eiwit kunnen vormen, en waar de hoeveelheid onvoldoende is, kan het in den grond woren gebraeht in den vorm van Chilisalpeter. Door vele proeven en onderzoe kingen is bewezen, dat het gebruik van chili salpeter het eiwitgehalte in gras, hooi en gra nen bevordert. En als deze waarheid geldt voor de genoemde voedermiddelen, dan mogen we veilig aannemen, dat dit ook het geval zal wezen voor andere planten. Door doelmatig gebruik te maken van deze meststof, wordt dan niet al leen de oogst aanmerkelijk vergroot, maar ook de samenstelling en derhalve de voedorwaarde der gewassen wordt er door verbeterd. En zoo kan men op eenvoudige, maar practische manier werkelijk heel wat duur krachtvoer uitsparen. AARDAPPJELENVERVOER NAAR AMERIKA. ALKMAAR, 8 Nov. Aangevoerd 12 paar den f 100300, 15 koeien en ossen f 324 400, 25 nuchtere kalveren i' 1228, 29 ma gere schapen f 1123.50, 39 magere var kens f 1928, 206 biggen f 915, 8 bok ken on geiten f 312, boter, per half Ned, pond hoogste .prijs 1' 0.871/,, middelprijs 0.80, laagste prijs f 0.70, aangevoerd 3976 kop, kipeieren t 8.50—9.50, EEN REMBRANDT ONTDEKT. In een Berlijnsokc woning heeffc men een tot dusver onbekend doek van Rembrandt, oen stuk uit zijn besben tijd (vijftiger jaren) gevonden. Het doek stelt eon blondlokkigen jongen man voor, werd door dr. Alfred Gold ontdekt en kloor directeur Bode als echt er kend. De kunsthandel Cassirer verkocht het aan een Duitsoheu verzamelaar. WATERSTANDEN. 11 November. Hoogwater. IJMUIDEN v.m. 1 uur 26 min.; nam. 1 uur 42 min. KATWIJK v.m. 1 uur 1 min.; nam. 1 uur 17 min. Dinsdag 11 November. LISSE Hotel „De Witte Zwaan" 3 uur Not. Mr. D. J. van Stocknm en J- Tuymelaar Verkooping boerenhofstede „Cats Zorgvliet". HOUTRIJK EN POLANEN ten Raad- huiz6 10uur door het Gemeentebe stuur Landverhuring. L. HOLZHAUS Het bestuur gemachtigd door de Aigemeene Vergadering van leveren franco huis Haarlem en om streken pnike WINTERAARDAPPE LEN. Bravo's f 2.75 per H.L. ii WEILL, Barteliorisstaat 26-28.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 16