NIEUWS UIT DEN OMTREK. IIEUWS UIT LOSE e.o UIT DE ZAANSTREEK. BeriGhlen reeds geplaatst in one vorige oplage. Va*i overal. Reehtszakeni burgerlijke stand. j. c. noogervorsr, voornout. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: d. van M. van den Burg en A. v. d. Raad. Getrouwd: A. van den Berg en M. van der Voet. HAARLEMMERMEER. Geboren, d. von H. J. v. WielingenVermeulen. gen en acrooaneK te Betitelen is ten eenenmaie onjuist. De hoof dies, welke daaruit voor de vliegsport geput is, is de volgende: „Een ratio neel geconstrueerd vliegtuig is nooit onbestuur baar." De beslissende factoren zijn in de eerste plaats de tegenwoordigheid van geest van den bestuur der en in de tweede plaats, en deze is van meer belang, daar hij geheel van 's menschen wil af hankelijk is, de inrichting van de zitplaats dus danig, dat de bestuurder bij alle mogelijke stan den van het toestel op zijn plaats blijft en de fiesturingsorganen geheel in zijn macht houdt. Hierbij gaan we natuurlijk uit van de veronder stelling, dat men met een behoorlijk geschoolden vlieger te doen heeft. De ontegenzeggelijk schrikbarend groote doo- denlijst van het jaar 1913 bevat talrijke gevallen van onverklaarbaar loodrecht duiken. Het is tmbetwistbaar, dat vrijwel al déze ongevallen geen doodelijken afloop gehad zouden hebben, wanneer óf de bestuurder zijn tegenwoordigheid van geest behouden had, óf, en dit is waarschijn lijk van toepassing op het grootste deel, door een behoorlijk aangebrachten veiligheidsriem op zijn plaats gehouden ware, en niet, hetzij uit het toe- Stel gevallen, hetzij tegen de besturingsinrichting aangevallen was om daardoor den val zoo moge lijk nog te versnellen. Dat alles is door de toeren van Pégoud het duidelijkst bewezen; te voren bestond het ver moeden reeds: de gevallen van kapitein Aubry en kapitein Morel, die beiden, respectievelijk op Déperdussin-eendekker en Sommer-tweedekker, zonder opzet een vlucht onderstboven maakten en zich toen herstelden, alsmede proeven met proef- Vliegtuigen hadden dit vermoeden opgewekt. Pégoud maakte het, door met opzet zijn toe stel om te werpen, tot zekerheid. De bewering, als zou alleen de Blériot-eendekker dermate be stuurbaar zijn, is, op zijn minst gezegd, over haast; mogelijk is, dat toestellen met geheel ingedekten romp, niet zoo goed aan hun bestu ringsorganen beantwoordenbewezen is dit niet, en de proef van den Rus Nesteroff op Nieuport- tendekker schijnt zulks ook niet uit te wijzen. Voor alle bestuurders en constructeurs van vliegtuigen zijn de vluchten van Pégoud lessen, waarvan de waarde niet te onderschatten is. Zij geven de rechtvaardiging van de overtuiging Van de beste vliegtuigbouwers van Frankrijk „Bestuurbaarheid gaat boven stabiliteit." BLOEMENDAAL. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad, te houden op Donderdag 13 Novem ber aj3. des namiddags ten 2 uur. Do Agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw ingekomen Raadslid. 3. Besluit tot het doen van betalin gen op de poet Onvoorziene Uitgaven. 4. Vaststelling der 2de Suppletoir - begroeting voor den dienst 1913. 5. Aangaan van een geldleening. 6. Afleggen van de verklaring, bedoeld bij Raadsbesluit d.d. 25 April 1907 sub. i, betreffende den Slingerweg. 7. Rege ling der pensioenen der Gemeente-ambtena ren. 8. Verleenen van concessie aan Haarlem bot levering van gas in Bloemendaal. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bijJ. Cassée, Korte Zijlweg 19, te Overveen, een muilkorf; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel en een gebedenboekje; A. M. Smits, to Aerdenhout, oen lorgnet; mej. N. Roozen, Rollandspad 37, te Overveen, een gebedenboekje; G. J. Hissink, Bleekerspad 7, te Bloemendaal, een étui waarin knoopenhaak en een sleuteltje; bureau van politie Overveen, een zweep, BEVERWIJK. Besmettelijke ziekten. Evenals iin Velsen breidt zich ook hier de diphteritis. jiog steeds uit. Vrijdagnamiddag is de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, waartoe enkele der patiënten behoorden, gesloten om puts met te worden. Ook enkele gevallen van mazelen doen zich voor. Door deze laatste ziek te moeten in het naburig© Uitgeest enkele pudere lieden zijn aangegrepen. Wel eigen aardig, dat deze besmettelijke ziekten zoo lang in dezen omtrek blijven heerschen, schrijft de „St. Ed." HTLLEGOM. Gemcentcrnnd. Deze vergadert Vrijdag 14 November des voorin. 9.45. Te behandelen on derwerpen: 1. Vastelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Uitloting laatste aandeel geldleening 1894. 4. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid, den heer J. H. A. Vooren. 5. Comptabiliteitsbesluiten. 6. Straatplan O. G. van de Poll, loodrecht op de Vosselaan. Praeadvies v. B. en W.a. voormeld straatplan onveranderd goed te keuren; b. te bepalen, dat de straat op peil gebracht wordt, geriolecrd, bestraat en be-hard als in 't overgelegde plaD, binnen 6 maanden na de goedkeuring van bet plan; c. om de rooilijn voor beide zijden van bedoelde straat vast te stellen op 5 M. uit bet hart der straat, 7. Adres van O. Jonkheer, O. Geitenbeek en A. Phillippo Wz. tot het in ge bruik bekomen van grond in de van den Ende Jaan voor hunne woohuizen, Prae-advies van B. en W. aan adressanten de gevraagde vergun- p.ing te verleenen en tegen betaling door ieder (van eene jaarlijksche recognitie van 5 met ingang van 1 Januari 1914; alles tot weder opzegging. 8. Rooilijn woon- en winkelhuis A. Meskers, aan het Kerkplein, boek Molenstraat. Prae-advies van B. en W.het verzoek van geldelijke vergoeding voor bet verlies van 154 M2 grond te wijzen van de band en voor Üeze woonhuizen aan het Kerkplein de rooilijn vast te stellen als volgt „eene rechte lijn ge trokken uit den Zuidoosthoek van het thans hog bestaande woonhuis van den adressant op Üen Zuidoosthoek van het woonhuis van den heer J. H. der Weduwen. 9. Subsidie vereeni- king „De Proeftuin" te Li&se. Prae-advies van d. en W. nadere inliektiugen in te winnen om zoo mogelijk in dé te honden raadeverga- ieriug alsnog een voorstel aan den raad te kan- pen doen. 10. Verzoek van de Afd. Zuid-Hol lands Noordhoek van den B. v. Ned. Ond. om rerbetering der jaarwedden van de onder wij- ters(essen) bij het openbaar onderwijs. Prae- ldvies van B. en W.a. om dit verzoek voor teimisgeving aan te nemen, b. hun college uit noodigen tot de indiening van eene wijziging Ier verordening, waarbij de aanvangssalarissen 1°" *lio1 onderwijzend personeel worden ver hoogd. 11. itïoleerïng van een gedeelte van den Stationsweg. Preaadvies van B. en W.het col lege heeft besloten het door hen aan den Raad in zijne vergadering van den 21 October 1913 gedane voorstel om over te gaan tot de riolee- ring van een gedeelte van den Stationsweg in te trekken en hiervan mededeeling te doen aan de Gemeenteraad. 12. Geldlee ning. Pvae-adviea van B. en W. a. in t« trek ken hun voorstel geldleening groot 14800; b. aan den raad te Btellen om te besluiten tot het aangaan eener leening, gr. 14237,50 op de bijgaande voorwaarden. 13. Aanbieding door de Commissie inzake de Waterleiding van baar rapport met bijbehoorende stukken. Dit omvat: 1. Rapport Prise d'au, met annex 1 kaart, 3 bijlagen en 9 analysen, 2. Beschrijving van het plan. 3. Begrooting, 4. Rentabiliteitsrekening, 5. "Vergelijking tusschen die plannen van 125000 en 161000, 6. Berekening voor plaatsing watertoren in de Kom. Voorts tee- keningen en kaarten, 't Bijgaande rapport is zoo lang en ingewikkeld (uit den aard der zaak) dat we geen beknopt overzicht hiervan kunnen geven. 14. Vaststelling begrooting Gasbedrijf 1914. Aan de Raadsleden is een af druk gezonden, terwijl het van af 4 September 1913 ter Gemeente-Secretarie ter visie heeft gelegen. 15. Vaststelling Gemeente-begrooting, dienst 1914. Prae-advies van B. en W.Hot col lege wil den raad voorstellen in Hoofdst. VI, Hoofdst. XII en Hoefdst. XIV de aangegeven wijzingen te willen aanbrengen. 10. Adres van K. Langeveld en 78 medeonderteekeharen, houdende om de daarvoor aangevoelde redenen, verzoek om het in de gemeentebegrooting voor den dienst van 1914 neergelegde voorstel vaii Burgemeester en Wethouders tot het rooien van den regel iepenboomen in de Van den En- del'aan en het vervangen daarvan door jonge boomen, niet. aan te nemen. VOORHOUT, voor den electrischen stroom ten dienste van de straatverlichting, is heden Maandag een aan vang gemaakt. Niet alleen dat dit op zichzelf een groote verbetering brengt, doch het zal bovendien vele gebruikers van electrische energie aangenaam stemmen, omdat daardoor ongetwijfeld de kans op verlaging van tarief grooter wordt. Het kan, met grond, niet worden betwist, dat tariefverlaging ten deze geen alge meen belang geldt, waar toch hetgeen reeds be kend is, billijker prijsberekening evenredige toe name van het aantal aangeslotenen ten gevolge zal hebben, terwijl het, en dit vooral, van groot nut zou zijn als een zeer billijk abonnementstel sel gelijk reeds in naburige gemeenten is inge voerd, ook hier kan worden toegepast. ZAND VOORT. Gedetacheerd. De alhier gestationneerde Rijks veldwachter bij het G. C. A. de Bruin, is met het oog op de staking te IJmuiden aldaar gede tacheerd. BEVERWIJK. Overleden: J. Teeling, 1 j. SCHOTEN. Ondertrouwd: C. E. Abspoel en O. A. Coimmelber. W. van Donselaar en A. Hofstra. Geboren. van A. KlaassenWiegel. z. van N. BraaijMandemaker. 25 Oct.7 Nov. VELSEN. Geboren: d. van M. VoogtiDu- dink. z. van A. WinkelaarEozemeijer. z. van E. van der Steenvan der Son. d; van A. M. van der LaagDokter. d. van M. J. B. MooijJansen. z. vail M. Bórst- van 't Hoff. d. van E. BakkerKramer, z. van E. Reekers"Waterdrinker. z. van van A. Muddede Bie. z. van J. G. Over- waterZegel. z. van E. J. van der Kerk Boon. d. van W. van SchoorSchippers, z. van L. BeenhakkersRietdijk. d. van J. RasKramer. z. van A. Schoorldo Graaf. z. van M. Hopvan der Ham. z. van van A. van der SteenEngelhart. d. van A. Visser—Post. z. van W. G. DeunMig- ohelsen. d. van A. M. A. van der Putten' Gas tien. OndertrouwdH. D. Sweers en A. Esselman. J. Haver en M. do Woers. C. Oudendijk en D. Wever. E. Beun en T. Schoon- G. de Vries en E. Raspoort. Getrouwd: O. Diependaal en M. Bank. H. C. Helleman en J. Brock. J. M. van Donselaar en M. de Haan. B. van der Kuil en J. de Boer. S. de Ligt en M. van Houten. T. van Leeuwen en M. Ivole. J. Scholder en E. Broek. R. Scheepstra en G. Kooger. Overleden: M. van den Berge, 4 dagen. G. Hoogewerf, 14 weken. E. Iskes, 9 we ken. J. Blom, 47 jaar. M. de Wit, 96 j. J. van der Struijs, 7 weken. D. Salm, 16 dagen. W, Jansen, 75 j. Rijntje Post, 73 j. N. en Avert, bl. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Ondertrouwd: A. H. van Zon en A. M. Slotman. Geboren, z. van O. Rumping—Henneman. d. van M. van StratenNuman. z. van P. A. HommesTijssen. d. van N. Wernke Albei's. Overleden: J. Groen, 42 j. vrouw van A. Schipper. UITGEEST. Geboren. 7 Nov. z. van J. v. d. Eng en M. Houterbos. Ondertrouwd: C. Deijle en J. Beems ter boor. Getrouwd: 2 Nov. H. Bakker en G. Zoet. Overleden: 1 Nov. G. P. B. M. Buur, 6 mud. Electriciteit. Naar wij vernomen, zal waarschijnlijk begin December, stroom ge leverd worden. ALKMAAR. Gebaren. 7 Nov. d. van A. H. Dirksen en O. A. Steenbrink. BENNE13ROEK. Ondertrouwd: J.. Prins en Th. w. v. Kistveld. A. L. de Moei en A. M. v. Egmond. HILLEGOM. Ondertrouwd: O. van der Wolf en L. L. Snijders. J. van Diest en J. van der Zande. P- Huisman en J. Blokker. L. de Winter en G. A. Goosen. Getrouwd: J. M. Philippo en A. A. van de Yen. Geborend. v. J. Aarts-Lemmers. -d. v. N. Kool-van der Werf. z. v. M. Slebos-van der Mey. z- v. J. R. v. Schravendijk-Cornelis- sen. d. v. A. Luk-Koppedrajer. Overleden: J. Paase, 7 d. H. J. Burger 15 jaar. VOORHOUT. Geboren: Apollonia Wilhelmi- na, d. van P. B. Zeestraten en W. van der Post. Anna Cathrina, d. van G. Jongeneel en C. Dubbis. Hendricus, z. van H. Geerlings en C. Koolloos. Geertruida Johanna, d. van P. v. d. Lans en W. Berbee. OndertrouwdI. B. v. d. Meer, Warmond, en Ondertrouwd T T. Goossens en J. A- Voortman. SC. Thomas van Villanova. Bij de spaarkas „St. Thomas van Villanova is ge- durend© do maand October ingelegd f 377.225 en terpvWeald f 197.75, Boekies' in omloop 223. Cursus. Op den morgenavond te houden ontwikkelingsavond zal de volksbond adviseur inleiden: ,,In hoeverre heeft de Kerk schuld aan het proces en de veroordeeling van Ga lileo Galilei." 't Begint om half acht- St. Jeroen. In de gisteravond gehouden vergadering van de bloemistwerklicdenver- eeniging „St. Jeroen" is besloten, dat het bestuur maatregelen treffen, om met de reeds bestaande bedevaartclub, ©en jaarlijksclie be devaart naar den Patroon Heilige te Noord- wijk te organiseeren. ZAANDAM. "De ontslagname van don Burge meester. Do burgemeester jhr. Mr. C. A. Elias /heeft, zooals wij reeds meldden, tegen 1 Januari a.s. ontslag als zoodanig aange vraagd. Desgevraagd verklaarde do burge meester, dat geen bijzondere redenen hem tot het ontslag noopten. Hoewel de richting, waarin de gemeenteraad zich in den Iaataten tijd heeft bewogen, niet de zijne was, hebben er zich toch juist den laats ten tijd geen directe conflicten voorgedaan, welke do samenwer king ernstig hebben belemmerd. De wensch om zich geheel aan zijne rechtspraktijk te gaan wijden, en vooral daarbij zijne krachten te geven aan de administratieve rechtspraak, heeft bij den heer Elias den doorslag gegeven. Jhr. rar. C. A. Elias blijft te Zaandam ge vestigd. DE FILMFABRIEK „HOLLANDTA" Men meldt ons: Voor gcruimen tijd heeft de Maatschappij voor artistieke en wetenschappelijke cine matografie, Filmfabriek „Hollandia" alhier, liet plan opgevat de haven van Rotterdam cinematografisch in beeld te brengén. Zij heeft daartoe de financieel© hulp ingeroepen van de gemeente Rotterdam alsmede van groote instellingen op industrieel en scheep vaartgebied dezer gemeente, waardoor zij in staat is gesteld een film te vervaardigen die zoowel voor jong als oud leerzaam en be langwekkend is. Men ziet hier afgewisseld beelden van onze fraaiste stoomschepen, in teressante havenwerken, belangrijke indus trieën en mooie schilderachtige waterpar tijen. De Maatschappij wenscht thans het, resultaat van haar werken aan belangheb benden te toonen en heeft alle personen die hun steun verleenden uftgenoodigd Maandag 10 November in de groote concertzaal van de Doelen te Rotterdam do film in oogen- schouw te nemen. Voor niet genoodigden is tegen entree toegang te verkrijgen. OUDERDOMSZWAKTE. Gisterenavond kwart voor elf uur viel van liet perceel Ga3thuisvest 43, een schoor steen naar beneden, gelukkig zonder onge lukken te veroorzaken. Ouderdom was de oorzaak. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. Het natuurkundig gezelschap van het de partement Haarlem der maatschappij van nijverheid houdt op Donderdag 13 November a.s. in de bovenzaal van „do Kroon" een cursusavond. Als spreker treedt op de lieer P. H. v. d. Ley, met het onderwerp: „Vloei bare lucht en hare toepassingen (met proe ven.) GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 18 timmerlieden, 2 machinale houtbewerkers^ 3 meubelmakers, 8 met selaars, 4 opperlieden, 1 stucadoor, 2 witters, 5 machinebankwerkers, 9 grof bank werkers, 1 metaaidraaier, '2 vuurwerkers, 2 keteima- kers, 1 burgersmid, 12 machinisten, 5 sto kers, 4 electriciens, 2 instrumentmakers, 4 loodgieters, 15 schilders, 3 behangers, 3 stof feerders, 4 bloemisten, 3 tuinlieden, 9 grond werkers, 2 bakkers, 1 banketö. 1 keilner, 21 magazijnknechts, 25 loopknechts, 6 huis knechts, 18 kantoorbedienden, 3 bo-ekdrtik.- k«i£S, 3 letterzetters, 28 losse werklieden, 2 dienstboden, 52 werksters, 6 naaisters, 6 huis houdsters, 7 vrouwelijke kantoorbedienden, 8 koetseris en voerlieden, 1 goudsmid, 16 leer lingen voor verschillende ambachten, 2 onder wijzeressen, 1 kinderjuffrouw, 2 winkeljuf frouwen, 1 buffetjuffrouw. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 7 November, z. van M. F. Koppenv. Tongeren. z. van J. van Ton geren— Graalman. z. van J. M. Heimer- horstSangers. 8 November, d. van E. de NijsRusbach. Overleden: 7 November. E. v. d. Meu- lenFekkes, 83 j. Bakenessergracht. 8 Nov. A. -van Santen 42 i. Korte Wijngaard straat. ©ene naatnl. venn. consuma), reiziger, t© Am sterdam, Swainmerdamstraat 15. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement P. M. van der Putten, 'e-Gravenhage. Opgeheven de faillissementen van R. Toetenel, 's-Gravenhage en H. J. Bökkerink, vroeger schilder, thans fabrieksarbeider, Stad- Deldon. Failliet verklaard: W. J. Handels, Kerkrade. 9 Oct. F. Derrij, winkelier, te Leijenbroek. 30 Oct J. H. Mindernran, schoenmaker, te 's Gravenliage. 3 Nov. R. Bos, winkelier, te 's Gravenhage, Tasmanstraat no. 109, J. Wringer, pensionhoudster, te 's-Gra- venbage, Galileistraat 92. W. L. Koenders en J. A. Hopmans, bei den aannemers te Nijmegen, te zamen han delende onder de firma Koenders en Hopmans. Geëindigd door het verbinden worden der uitdeelingslijst het faillissement van M. An- holt (firma H. Anholt), te Amsterdam; E. Gobi te, te Amsterdam: A. Trap en A. D. J. H. Pekelharing, beiden te Alkmaar. 15 Oct. F. van de Geer, meubelmaker, Utrecht. 31 Oct. L. A. Aarts, herbergier, Waalwijk. A. C. Pelicaan, koopman en winkelier, Wer kendam. 3 November. M. Cosman en B. H. van de Waal, beiden gewoond hebbende te Amsterdam, Haarlemmerplein no. 7, thans zonder bekende woon-of verblijfplaatsen. Opgeheven: het faillissement A. Monnicken- dam, koopman te Rotterdam. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de failisssementenJ. du Bois, metselaar, Ossenisse, en H. J. Nieuwenburg, Lei den. 5 Nov. G. van Beuzekom, sigarenfabrikant, to Gouda Kattensingel no. 80. M. A. Bamave, koopman en winkelier in hoeden en petten te Gorinchem. Jac. P. R. Galesloot, bloemist-boom- kwoeker, te Amsterdam Johannes Verhulst- straat no. 164. J. A. Peek, caféhouder, te Rotterdam,, Hoogstraat 113. J. J. Kieboom, bakker te Middelburg, Korendijk P. no. 80. H. Landweer, verzekeringsagent te Rot terdam, Hiklegaardisstraat no. 14a. L. de Groot, pakhuisknecht en café houder, te Rotterdam, Helmersstraat 23c. 6 Nov. J. Kessels, handelaar in granen, to Helden. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van A. Kuypors, koopman te Steenbergen; W. J. van Leeuwen to 's-Gravenhage: J. Spaans, te Veenendaal. Vernietigd het failliss-merit van H. J. Altona te 's-Gravenhage. VAN ELDERS. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 34 faillissementen tegen 36 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 3 Nov. A. van Oosten (vroeger handelaar onder ld en naam A. J. van Oosten Jr. en voor Overdreven. De „Waarheid", het orgaan der afgescheiden Gentsche socialisten meldt,: „In den loop der verlcdcna week, raapte een ongelukkige duts langs de straten, oud papier, voddeu enz. Zelfs nam hij uit eenen vuilnis bak, aan eene deur geplaatst, eene ledige sar- dinendoos. Tegen den ouden man werd proces verbaal opgemaakt, uit ivoot'de van zich iets te hebcu toegeëigend, wat het zijne niet was! Onze lezers zullen dit voorzeker onmensche- Iijk en kleingeestig vinden. Omdat een arme man uit een vuilnisbak een nietswaardig voor werp wegneemt, wordt bij voor de rechtbank gesleurd. Sehepene Lampens zoogezegd socialist heeft een reglement uitgevaardigd, volgens hetwelk de stad eigenares is van al de vuilnis van Gent. Voortaan hoort alles wat de vuil nisbakken bevatten: voden, beendereu, enz. toe aan de stad. Zaterdag verscheen do pRchtige voor do „klassenjustieie" (stijl „Vooruit") en werd ver oordeeld tot 5 fr. boete of eenen dag gevan genis. Daar de ongelukkige niet betalen kon zal hij zijn misdrijf boeten in 't gevan. Dat heeft hij aan schepen Lampens te dan ken." Een groote verandering. De „Matin" maakt melding van het feit, dat te Parijs graaf Castillon de St. Victor als leekebroeder in de orde der paters Jezuïeten is getreden. Graal' Castillon, verhaalt het blad, is een der meest bekende lueiitschippers die zic-h op het gebied der luchtvaart-organisatie grooto verdiensten heeft verworven en tal van records op zijn naam iieeft staan. Eertijds was bij in diploma tieker) dienst. De verslaggever van de „Matin" die den religieus in zijn klooster ging opzoeken, vond bom bezig met het verrichten van werk zaamheden in de kapel, en trachtte hem over de beweegreden van zijn intrede in het klooster uit te hooren. Naturljjk zonder het minste resultaat. Dat. is te begrijpen. Een vorslagge verss taking. Het schijnt dat de verslaggevers van een dagblad te York eeni- gen tijd het werk hebben gestaakt, omdat ze al to slecht werden betaald. Dat blijkt althans uit een bericht in de Engelsche bladen, melding makend van een groote vergadering, die te York op initiatief van de York Trades Coun cil is gehouden, en waarin deze verslaggevers- staking is besproken, zegt liet „A. H." Als spre kers traden op de heer Harley oud-voorzitter van de National Union of Journaliste en Watts de secretaris van deze bond. De beer Harley, die er op wees, dat nergens elders in Engeland de journalisten tot staking waren gedwongen om betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen, noem de York de zwarte plek in de Britsche journa listiek. De heer Watts verklaarde, dat de Union reeds 2000 p. st. voor den strijd tegen het blad had uitgegeven en bereid was haar laatste pen ning hiervoor te besteden. Een internationale ilief geknipt. Onge veer een maand geleden had te Parijs in de rne de Rome een inbraak plaats, waarbij eeni- ge antieke voorwerpen van zeer hooge waar de werden gestolen. De dader, een Dnitseh onderdaan, Sparling genaamd, was bij de po litie bekend, doch had het land verlaten. Een ambtenaar van de Parijsche Sureté kwam er achter dat de dief zich naar Brussel had be geven om zich van de gestolen voorwerpen te ontdoen en begaf zich daarheen. Daar Spar ling or echter niet in slaagde, de kunstvoor werpen te verkoopen, reisde hij aaa* '£vX*. werpen en vandaar naar Londen, eteeds ge volgd door den politiedienaar. Te Londen vond hij een koopman in antiquiteiten be-' reid, hem een voorschot van 25 pond sterling te geven op de voorwerpen, die op een waarde van ongeveer 100,000 francs worden geaehat. Vergezeld van een detective van Scotland Yard, begaf de Fransche politiebeambte ai eb' naar den koopman, die, op bet vertoo»»» van een portret, den dief onmiddellijk kerkcade en den rechercheurs eenige belangrijke san- wijzigingen gaf, die hen in staat stalden, Sparling in een koffiehuis te Londen te nrrts- teeren, zoo deelt de Tel. mede. Een reusachtig schip voor do binnen vaart, In Amerika is dezen zomer do „Sec andbee", het grootste binenvaarteohip te water gelaten. De boot vaart tuseehon CSeve land en Buffalo; hij is 500 voet lang, }8.S voet breed en heeft een diepte van 30 voet, 4 dui men. De „Seeandbee" heeft vier dekken, en beschikt over een 500 hutten, die 15#0 per sonen kunnen herbergen. Het scheepje wordt gedreven door machines van 32,000 P.K. en het loopt 22 miilen per nnr. De etoomboet kan 6000 personen en een lading van 1MI ton nen gewicht vervoeren. Nienwe Turksclie postzegels. Ter herinse- rihg aan de herovering van Adrianopel heeft de Turksche regeering een nieuwe 6erie post zegels uitgegeven. De postzegels vertoonon ten afbeelding" van de Selim-moskee te Adrianope'. Zij worden in drie waarden van 10,20, en 40 para respectievelijk in groene roode en blauwe kleur verkrijgbaar gesteld. Ook niet snugger! Een Duitsche honde laar, naar Brussel gekomen voor zaken, werd onlangs bij valavond op de Rogierplaats voor de Noordstatie aangesproken door een kerel, die Engelschman scheen te zijn. Daar ze bei« den vreemdelingen waren, stelde de „Engekeh- man" voor, samen een wandeling in d© stad te doen. De Duitscher stemde toe en zoo kwa men ze aan de Zuidstatie, waar ze een derde heerschap aantroffen, medeplichtige van den Engelschman, die tot het koppel naderde en den weg vroeg naar de Vlaamsche Poort, be werend Kanadees te zijn. Kennis werd ge maakt en het trio zette zich terug op weg. A an de Warande van Brussel gekomen, stelde de Kanadees voor samen de reis naar Parijs te ondernemen en de Duitscher stemde toe. De Kanadees deed opmerken, dat het gevaarlijk was zulke kostbare juweelen te dragen als de Duitscher, en stelde voor, dat alle drie hunne juweelen zouden in een pak doen en die den Duitscher in een zakdoek toevertrouwen. Dez* stemde daar naief in toe, onthaakte gouden horloge en gouden ketting en voegde er nog een kostbaren ring bij, alsook zijne brieven- tascli, inhoudende 70 fr. De anderen gaven ook juweelen en geldbeugel af. Terug op de Henegouwlaan gekomen, trok het drietal een koffiehuis biunen. Eens daar, ging de Engelschman in de buurt sigaren koo pen, doch bleef wat lang weg. De Kanadees zou eventjes gaan kijken waar hij bleef, doch verscheen ook niet meer terug. Dan opende de naïeve Duitscher den zakdoek hem toever trouwd en vond er, volgens het „Otr.", enkel eeu nieuwsblad en een aantal vreemde munt stukken in. Dc bestolene ging zijn beklag maken bij d* politie, die de behendige dieven opzoekt. Nathan moet gaan! Het Romeinscho vrijmetselaarsorgaan dc „Messagero" meldt thans ook, dat zijn pariijge- nooten, burgemeester Nathan en de andere bloc- bestuurderen van de stad Rome, gezien de ne derlaag, welke het l>loc bij do jongste verkie zingen geleden heeft, reeds Donderdag a.s. hun outslag zullen indienen. De regeering zal een koninklijken commissaris benoemen. De Komeinscho bloc-vertegcnwoord)gers in dt provinciale staten, zullen eveneens hun man daat neerleggen. Aldus de „Msb." Al was het heengaan van Nathan, den vrij metselaar-burgemeester van Rome het eenige succes dezer verkiezingen, dan was er roden te over zich over den uitslag te verheugen. De vereeniging van Uulgnrye niet Rome. Het orgaan der Macedonische Bulgaren ver klaart, dat van Russische zijde alles in het werk wordt gesteld om de vereeniging van de Bul- gaarsclie Kerk met Rome te verhinderen. Leden van het bekende propaganda-weldadighekte- coniitë, te St. Petersburg, reizen Bulgarije af om vergaderingen tegen het plan van vereeni ging met Rome te beleggen. Zij bepalen zich allen tot bewerking der Bulgaren en van eei actie onder de Serviërs willen zij niets weten Ondanks dit alles neemt de beweging ten guu6te van een vereeniging met Rome steeds toe Do herstemmingen in Italië. Toen de uitslag der herstemmingen bekend geworden was, hadden gelijk de „Msb." mee deelt, incidenten voor de bureaux van de „Mes sagero" te Rome plaats. Het regende stokslagen tusschen de aanhangers van de twee candidaten en de ramen van do bureaux werden alle inge worpen. Dc c-arabiniers slaagden er met grootf moeite in de orde t« herstellen. Te Napels had in het zesde district een bot sing plaats tusschen groepen kiezers, waarbij een paar kiezers ernstig gewond werden. In het- zevende district werd eeu betooging ge houden tegen den prefect, wiens aftreding ge- ëisoht werd. De politie moest tusschen beide ko men om de betoogers te verstrooien. Van hetgeen de bladen over den uitslag reede schreven, laten wij het vo-lgende volgen: De „Secoio" merkt op, dat voor de eereté maal de heistemmingen gunstig geweest zijn voor de oppositie-partijen. De „Avanti" meent,- „dit succes vult op schitterende wijze en resul taten van de verkiezingen van Zondag aan. De „Corriere della Sera" merkt op: „de ne derlagen der liberale partij zijn niet talrijk ge noeg om de kracht van haar meerdenheid sn de kamer te knakken, maar zij zijn toch talrijk genoeg om voor de werking van het slgemeen kiesrecht teekenend te zijn. De strijd tegen Homo Rule in Lister. In de ULsterkall is dezer dagen een *erga3e. ring gehouden van nicer dan 6000 zakenlieden die te samen een kapitaal yortesenwoordis?^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7