Slobkousen. (&W[2Weenü]jsenï m arret lor]a straat 27.. ttJef.ma Wiaiferpantoffels NIEUWS UIT OEN OKIftEK san Letteren en Kunst Im iJ !j:, j; >P Hun 18- of 20-jarigen leeftijd al glad ver- feten zijn? Ons lijkt 'dit meer noodlg, dan deel te ne- Otten aan „een kussusdoen van de dansklup!" .Vermist. Sedert een week wordt te h'Gravenhage vermist de 26-jarige A. F. v. D., klerk bij' het departement van Oorlog1, wonende laatst bij zijne ouders. Hij verkeert fcn overspannen" toestand. r JHR. MR, VICTOR DB STEURS. ibof. A. J. Der Kinderen brengt in d® fcGids" hulde aan jhr, mr. V. E. L. de Stuers. „Roekeloos in het vernietigen, krachteloos tn het stichten van nieuwe werken, zoo kan men wel zeggen, dat het derde kwartaal der 19e eeuw werd aangevangen. Treffender dan door woorden zal nien ons dit beduiden door de afbraak van het monument op den Dam, .waartoe dezer dagen door den Amsterdam- ichen Raad besloten werd, zonder dat van een noembare poging tot verzet werd vernomen. Het monument voor 1830 echter werd nog riiet eens het slechtste geacht van de weinige en poovere monumentale werken, waarin do volksgeest dier dagen vermocht zich te uiten. Ook hieraan zullen wij bij de herdenking van den arbeid van de Stuers zeker meermalen herinnerd worden. De vrees is evenwel geoor loofd; dat daarbij een ander monument ver geten zal worden, dat toch door de wijze •waarop het tot stand kwam, een zoo bijzondere beteekenis heeft. Ik bedoel het standbeeld voor Rembrandt, dat in 1852 in de hoofdstad des lands onthuld werd, en waarvan men, waarlijk piet zonder reden, zou willen vergeten, dat het van ijzer gegoten werd omdat in het rijke Nederland het sommetje, benoodigd voor een bronzen beeld, niet bijeen te brengen was; vergeten dat de ijzeren man, nadat de com missie bij stemming do kleur had vastge steld, gemenied werd en brons werd ge verfd!vergeten vooral dat natuurlijk pok thans nog op gezette tijden de verver voor het behoud van deze Rembrandt-hulde moet worden ter hulp geroepent Wij kunnen en mogen er ons tot onzen troost en verontschuldiging op beroepen, dat pok in andere landen het wandalisme en het „piedplatisme" (het woord is van Barbey p'Aurevilly) moest worden bestreden. Maar verblijdender is het toch te bedenken, dat jn dezen tijd van verslapping en ontaarding 14e Stuers als de zoo noodige „Dienaar der Gerechtigheid" optrad een dienaar, die meer deed dan waarschuwen en aanbrengen pn kastijden, een „Dienaar der 'Gerechtig heid" ook in dien zin, dat hij in ons volks leven den arbeid weer tot iets anders on hoo- gers trachtte op te voeren dan tot loondienst alleen. Prof. Derkinderen eindigt: „De beginselen, die De Stuers zoo groote kracht gaven, en de sehoone geestdrift en toewijding der Haagsche schilders die tege lijk met hem hun eerbiedwaardigen strijd Streden zij weerspreken elkander cu de weg tot harmonische samenwerking is nog niet gevonden. Maar De Steurs hoeft gedaan, in werkelijk buitengewonen arbeid, wat nood zakelijk geacht rnooet worden, opdat ook wij eens ons aandeel zullen kunnen hebben in de schoonheid, die de toekomst brengen moge en waarbij de harmonie bereikt moge zijn, die allen zoozeer begeeren." TER HERINNERING AAN LOUIS VEUILLOT. op Dinsdag 25 November, des morgens te 10 (tur, zal te Parijs in de basiliek van liet H. Hart op den Montmartre-heuvel het eeuw- leest gevierd worden der geboorte van Louis ileuillot. Mgr. Villard, bisschop van Auluu, zal de EL Mis opdragen* terwijl Mgr. Touchet, bis schop van Orleans, de gelegenheidsrede zal litepreken. Na afloop der plechtigheid zal ïijne Eminentie kardinaal Amette, aartsbis- ickop van Parijs, den Pauselijken zegen ge ven. BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente vergaderde gis terenmiddag onder voorzitterschap van den keer burgemeester. Naar aanleiding van de toezending der no- hxlen werd de opmerking gemaakt dat deze teer laat werden toegezonden. De voorzit- Ier merkte in verband daarmede op dat het wel wenachelijk zou zijn om spoedige toe- tending der notulen te bevorderen, een iweede schrijfmachine aan te schaffen. De raad vond dat goed en stond f 225, daarvoor K»e. Aan de orde was daarna het onderzoek :der geloofsbrieven van' het hieuw gekozen raadslid, den heer Dr. J. Th. Bornwafer. De oommissie tot onderzoek bestond uit öe heeren De Roo v. 'Aldewerelt, Bijvoet en v. d. Vliet. De heer B ij voet adviseerde namens de Oommissie tot toelating van het raadslid. Aldus wordt besloten. Onder de ingekomen stukken waren een drietal verzoeken om afwijking van art. 10 der Bouwverordening, welke in handen wer den gesteld van B. en W. om advies, daar zij te laat waren ingekomen. De Voorzitter stelde voor om een dienstwoning te huren voor den nieuw be noemden inspecteur van politie, Hiemstra en wel een woning naast villa „Kastanje". De thans beschikbare woning is, naar de mee ning van den burgemeester, onbewoonbaar. Het eenige bezwiaar is dat deze woning f 50 meer huur doet dan de oude, zoodat de woning nu f 450 zal kosten. Het huren van de woning werd goedge keurd. Van Dr. Bornwater was een schrijven in gekomen dat hij, in verband met zijne ver kiezing tot raadslid, ontslag neemt als school arts. De voorzitter deelde mede dat hij aan Dr. Bornwater heeft gevraagd wien hij als zijn opvolger aanbeval. Dr. Bornwater had den naam genoemd van den heer Rootlieb, hier gevestigd. De voorzitter vroeg daarover het gevoelen van den Raad. De heer v, Aldewerelt wenschte de benoeming aan te houden. De benoeming van een schoolarts valt als een emmer koud wa ter op me. Voorzitter: Och kom. Er is geen bezwaar om de benoeming aan te houden. Aldus wordt besloten. Aan Dr. Bornwater wordt eervol ontslag verleend. v Aan J. A. de Haas werd het perceel Zijl- weg no. 1 wederom verhuurd. Verder was. naar aanleiding, van het be sprokene in de vergadering van den Bloe- mendaulschen Baad over de benoeming van no. 3 van de voordracht voor een onderwij- zeres aan de school te ,Vo- gelenzang, een schrijven waarin de I heer Sterck, arrondissements-schoolopziener j meedeelt, dat hij in zijn advies heeft meegedeeld dat no. 1 reeds een goede leerkracht is, I terwijl no. 3 een goede leerkracht kan wor den. Uit de zinsnede in de oproeping, dat de acto Engelsch of Duitsch tot aanbeveling strekken zou, bleek bovendien, dat men een onderwijzeres met die acte wenschte. Omtrent hot bijwonen van proeflessen door Raadsleden oppert de schoolopziener ernsti ge bezwaren. Een zoo groot getal belang stellenden zal een starenden invloed uitoefe nen op de kinderen, zoodat de invloed die van het onderwijs uitgaat niet zuiver kan worden waargenomen. Bovendien heel't de wet den Gemeenteraad geen invloed gegeven op de voorbereiding der voordracht, noeli op het voorgeschreven overleg van B. en \V. met den Arr.-school opziener, waarvan de proeflessen een deel uitmaken. Nu aan de school te Vogelenzang geen les in het Engelsch gegeven kan worden, ver zoekt. do schoolopziener een tijdelijke leer kracht met acte Engelsch te benoemen, tot de nu benoemde onderwijzeres in het be zit dezer acte is gekomen. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen, zonder meer. De Commissie voor do Waterleiding vroeg een crediefc van f 1800 ten behoeve van de uitbreiding van het buizennet langs den Ber- kenrodeweg, den Van Lennepweg en den nieuw te maken weg over de gronden van den heer Jhr. inr. P. Teding v.an Berckhout Deze laatste zul de helft van de kosten bij dragen, die de buisleiding door zijn gronden zal vorderen. Goedgekeurd werd de tweede suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1913 tot een bedrag van f 352,293, o.a. voor den bouw van de M. U. L. O.-school te Bloemendaal f 91.600; grondaankoop voor deze school f 21.152; grondaankoop in Kweekduin f 14.105 aflossing kasgeldleening 1' 100.000; waterlei- dingswerken f 48.000; verbetering van den Meerenbe rgschen weg f 11.880; aanleg van een weg tussehen den Zijlweg en de Brou wersvaart f 15.855. Deze kosten worden be taald door de familie Krelage, over wier gron den de weg gaat; aankoop van grond in Bent veld f 11.538. Het Rijk betaalt f 34.450 terug in do kos ten van de stichting van schoolgebouwen. Voor de rest moeten deze uitgaven bestre den worden door 'n geldleening van f 222.900 tegen een maximumrente van 4i/2 pet. Elk jaar zal minstens f 8000 afgelost wor den. Toegestaan werd' dat in den loop van het Volgende jaar f 100.000 tijdelijk zal worden geleend om te voorzien in de behoefte aan kasgeld'. Goedgekeurd werd de post 701V45Va voor onvoorziene uitgaven. B. en W. stelden voor aan den Minister Van Financiën mee te doelen dat de ge meente Bloemendaal bereid ia haar aandeel in het Pensioenfonds van Gemeente-ambte naren te storten. Op de ambtenaren zullen niet verhaald wor den de bijdragen, bedoeld in art. 40, 63, 68 2de lid, 43 tweede lid van de Pensioenwet en art. 25 en 27 der Weduwenwe'fi. De na 1 Mei 1913 in dienst getreden amb tenaren zullen ingebracht worden in het Pen sioensfonds. De voorzitter deelde mede dat hij persoon lijk er veel voelt om alle bijdragen voor rekening dei' gemeente te nemen. Verder meende hij dat de onkosten wat de gemeente-werklieden betreft gemakkelijk zou den kunnen bestreden worden uit de verhoo ging, die zij onlangs gehad hebben. De 50 oent verhooiging zouden dan voor het pensioen ingehouden worden De heer Jacometti zeide dat zulks niet aanging. De toegestane verhooging moeten wij laten behouden. Na eenige discussie "werd dit punt aangehou den om een zuiverder overzicht te kunnen verkrijgen van de kosten, die het voor de gemeente zal medebrengen. Aan den heer Blaupot ten Gate zal een dui- delijker en uitvoeriger rapport gevraagd wor- den dan nu geleverd is en een beschrijving van de onkosten, aan de verschillende stel sels verbonden. De zaak moet voor 1 Januari geregeld zijn. Eigen Gasfabriek of niet? Aan de orde was het voorstel om aan Haarlem concessie te verleenen tot levering van gas in Bloemendaal. De heer v. Aidewere'lt vraagt of de Raad niet eerst in beginsel zou Uitmaken, of Bloemendaal zal overgaan tot den bouw van een eigen gasfabriek of tot hét verlee nen van concessie. De heer Alderwerelt is 6lerk voor het exploiteeren van een eigen gasfabriek. De voorzitter verklaart zich eveneens voor eigen exploitatie eener gasfabriek. De heer Koolhoven voelt meer voor 't geven van concessie aan Haarlem. Hij meent dat een eigen gasfabriek de eerste jaren ze ker geen winst, zal opbrengen. De heer Laan verklaart zich voorstander van eigen exploitatie. De eerste jaren zal wellicht de gasfabriek niet zoo voordeelig zijn, maar Bloemendaal dient baas te zijn in eigen huis. Wij weten wel, dat wij na tien jaar weer vrij zijn en van Haarlem af kun nen, maar wij weten ook dat dat moeilijk gaat. De heer Laan heeft zijn licht opgestoken hij de heeren Spruyt en Bakker, te den Helder. Deze heeft hem medegedeeld dat een gasfa briek met een capaciteit van 500,000 kub. me ter gas 94,000 zal kosten. Haarlem berekent dat het te leggen buizennet 95,000 zal kos ten. Voor twee ton kan Bloemendaal dan een eigen gasfabriek hebben, De kostprijs van hot Wanneer de fabriek dan 500,000 kub. meter levert, zal hij een winst maken van 15,000. Met aflossing en rente zonden de eerste jaren 19,000 gemoeid zijn, zoodat dan een verlies te hoeken zou zijn van 4000 de eerste jaren. Verder kunnen wij in 1917 van de K. E. M. af en dns zelf de straatverlichting voorzien, waarvoor spr. rekent 800,000 kub. meter per jaar noodig te hebben. La te maken winst zou dan 30,000 zijn per jaar. Vast staat dan, bij eigen exploitatie, dat wij heter gas hebben en geen waterstofgas, zooals de Haarlemsche gasfabriek levert. De straatverlichting van tegenwoordig noemt spr. goed, maar niet best. Met een eigen gasfabriek kan die beter wor den. Zeer kleine plaatsen hebben een winst gevend gasbedrijf. De voorzitter herinnert er aan, dat in dertijd de directeur "der gasfabriek te Apel doorn een rapport beeft uitgebracht voor Bloemendaal omtrent de vraag of eigen ex ploitatie dan wel concessie het verkieslijkst was. De rapporteur concludeerde toon voor een eigen gasfabriek. Na bespreking in het college van B. en W. is nu echter een voor stel gedaan tot bet verleenen van concessie aan Haarlem. De kleine gemeenten hebben een rendabele fabriek. De heer Koolhoven meent dat als de gemeente, nu eens begon met aan Haarlem concessie te geven, dan kunnen wij zien wat het geeft, hoe de gasexploitatie loopt. Men moet niet vergeten dat bijnp ieder huis op het ©ogenblik van electrische installatie is voor zien. Verder moet men niet vergeten dat Bloe mendaal groote afstanden heeft, zoodat het buizennet kostbaar zal zijn- De voorzitter acht een eigen fabriek wel rendabel. Apeldoorn beeft ook een renda bele gasfabriek en daar zijn de afstanden nog grooter dan bier. Wel beeft men hier elec- trisch licht, doch de voorzitter meent dat alle villa's gaarne zullen aansluiten aan het gas buizen net om gas te hebben voor verwar ming, bad. en koken on gas. In zulke om standigheden zijn de villa's goede afnemers. Hij meent dat de fabriek heel spoedig zal ren deer en. Ue beer Bieplncï meent dat de exploita tie eener eigen gasfabriek vele moeilijkheden met, zich brengt. Hij gelooft niet dat een fabriek voordeelig zal zijn en becijfert dat wellicht op den duur electriscb licht, door be ter lampen, die men zal gaan gebruiken enz., goedkooper zal worden dan gas. Ook zal een nieuwe fabriek veel administratie met zich brengen, en men moet niet vergeten dat men hier een groot en kostbaar buizennet zal heb- j ben met weinig branders. Nemen wij gas van Haarlem, dan zijn er geen jaren van verlies. Wij kunnen dan in die jaren zien welke mee ningen de jniste zijn, of de gasafname groot is of niet. Hij waarschuwt voor vele dingen, die bij de exploitatie van een eigen gasfabriek nog komen. De heer de Roo meent dat er drie com-1 plexen in de gemeente zijn: Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout. Daar wonen toeb zeker wel 1700 menschen bijeen en dus meent hij dat een fabriek wel rendeeren zou, aange zien gemeenten met, 1700 inwoners ook een winstgevende fabriek hebben. Zien hoe de ex ploitatie door Haarlem afloopt, acht bij geen goede vergelijking, want allicht zou men met eigen fabriek intenser werken. Dit laatste wordt ontkend. De heer Bijvoet herinnert er aan, dat hii altijd voor eigen exploitatie is geweest. Hij stelt prüs op onafhankelijkheid en is zekerder van goed gas bij eigen fabricatie, dan wan neer men afhangt van Haarlem. De heer v, d. Vliet acht het bouwen eener eigen fabriek een sprong in het duister. Wij weten niet wat de exploitatie geven zal. Veel liever zou hij eerst een proef willen nemen met concessie aan Haarlem te geven, om ze kerheid te hebben van de afname. Verliezen doet de gemeente er zeker niet mede. De beer Jacometti vertrouwt de bere kening van twee ton door den heer Laan niet. Haarlem berekent 90,000 voor bet leggen der leiding, maar dit strekt zich over eene kleine oppervlakte uit.. Spr. zou wel eens wil len weten wat een gasfabriek precies kost. De heer Koolhoven meent dat men met, Haarlem een kostelooze en kostelijke proef kan nemen. Men kan dan zonder risico pre cies zien hoe het loopt. Alleen zou er mis schien wat winstverlies kunnen zijn, wanneer de zaken inderdaad goed loopen. Maar voor winstderving is niemand arm geworden en men loopt geen risico. De heer Laan wijst erop dat er nog een verzoek van Schoten is. Zij wil haar gasfa briek voor gezamenlijke rekening vergrooten, om dan gas voor de beide gemeenten te kun nen leveren. Voor dat Haarlem concessie ver leend wordt, dient ook dat onderzocht te wor den. De voorzitter zegt, dat als axioma is aan te nemen, dat alle concessies uit den ho«7,o zijn. Hij noemt het een gevaar dat groo te fabrieken minder goed gas leveren; kleine fabrieken integendeel in den regel goed. Hij stelt voor de beslissing aan te honden. Er is nog een schrijven van de firma Spruyt en Bakker uit den Helder, dat bij voorleest en waarin deze firma aanbiedt voor Bloemendaal een fabriek te bouwen en te exploiteeren, waarvan een gedeelte der winst ten goede komt, aan de gemeente, plus verschillende gunstige bepalingen. Men zou die firma nog eens nader kunnen booren over het plan eener éigen gasfabriek. De heer Jacometti vraagt een bereke ning te maken van wat een eigen gasfabriek kost en dan eene met, een. buizennet, dat allen voldoet. Hij vreest dat men dan tot een hoog bedrag zal komen. De beer B i s p i n c k terugkomende op het bezwaar dat Haarlem waterstofgas heeft, wijst er op dat dit juist uitstekend geschikt is voor doeleinden, waarvan de voorzitter uiteenzet ting van bet afzetgebied verwacht, n.l. voor verwarming en koken op gas. Hij zou de be slissing niet uit willen stellen, maar nu tot een resultaat komen. De heer S t o 1 k meent dat nu wel een be sluit kan worden genomen. Alle raadsleden wisten vóór de vergadering reeds voor welk stelsel zij hun stem zouden uitbrengen. Al het geredeneer zal niemand van zijn stand punt hebben afgebracht. De heer B ij v o e t zegt spijtig dat, men bier niet aan een nieuwe gasfabriek durft en be grijpt dat niet, waar gemeenten als Heem stede en Hillegom het wel aandurfden. De heer Laan wijst er op dat Heemstede, naar hij meent, bij toeval aan haar gasfabriek gekomen is. Nu trekt zij 30,000 van de fa briek eu is in staat een park te koopen, zon der de belasting te verhoogen. De heer v. Tienhoven gelooft 'dat alH raadsleden voor een eigen fabriek zijn, maaï het zit 'm alleen in het onzekere van de toe komst, Als wij, evenals Heemstede, een debiel zouden hebben van anderhalf millioen kub'. meter, dan zou het wat anders zijn, maa' een eigen fabriek is, wat de heer v. d. .Vliet te recht noemde, een sprong in het duister. Dan betoogt de wethouder verder, dat zij al aan stonds winst maken met gas vau Haarlem ff leveren. Wij kunnen het buizennet direct ov®1'l1.emp-n en er een fabriek op aansluiten. Wij kunnen door gas van Haarlem te be trekken ook 30,000 winst maken. Spreker is voor concessie aan Haarlem. Enkele raadsleden verzetten zich tegen bei voorstel van uitstel, maar ten slotte wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen en de behandeling 14 dagen uitgesteld, omdat er toch in alle geval raadsleden zijn, die uit stel wensehelijk achten, omdat zoo dadelijk nog niet over de gevolgen eener eigen fabriek kan worlen geoordeeld. Nog werd bet idee geopperd, om ten minste in beginsel te besluit, waartegen de beo; Koolhoven zich verzette, omdat Haarlem daarvan zou kunnen profiteèren om eomli! s te stellen voor bet geval dat besloten werd feu eigen fabriek te bouwen. Haarlem moet in het onzekere blijven daaromtrent. In den loop der discussies werd nog gezegd dat bet contract, waarin o.m. bepaald werd dat het 10 jaar van kracht zou zijn, wei n-iel door Haarlem is goedgekeurd, maar dat het is opgemaakt in overleg met B. eu W. vai Haarlem. Bij de rondvraag vroeg de heer Koolhovev om nu toch met Haarlem onderhandeld wordt, meteen nog eens de kwestie van de Klever- laan ter sprake te brengen en bet tenminste zoover te brengen, dat deze verbeterd wordt, dat men er geen last meer beeft van de hoo rnen. Er kan daar zeer goed een rijwielpad aangelegd worden, door een rij boomen op tr ruimen, of beter nog te verplaatsen, heigeen toch gebeuren zal wanneer er dubbel tram spoor komt. De beer v. d. Vliet klaagde over de sloot bij Te Holstee, die ondragelijke stank moet verspreiden. Hierbij werd opgemerkt, dat het de schuld der belanghebbenden zelf is, dat hierin geen verandering komt. Zij willen niet medewe ken tot verbetering. Laat ze dan maar ruiken! werd er geroepen. De beer Bijvoet vroeg hoe bet staat met den ligger der wegen. Of deze baast van God. Staten terugkomt. Hij vroeg boe lang die al onderweg is. Zes jaar! antwoordde de voorzitter. De heer B jj v o e t, wijzende op verschillen de zaken, o.m. op de bezwaren, die tegen den tram op den Zijlweg door Ged. Staten zijn ge maakt, meent dat Bloemendaal stiefmoeder lijk door Ged. Staten wordt behandeld. SCHOTEN. Als een bijzonderheid deelt men ons mede, dat door den beer Joh. Nijssen, alhier, j.L Woensdag- nog mooie jonge spercieboonen aan de mankt gebracht zijn. Het is te dan ken aan het mooie weer en het uitblijven IJMUIDEN. De staking in het stooinvisschersbedrjjf. De correspondent van te IJ muiden van de „Tel." schrijft d.d. 13 Nov.: Ruim 14 dagen diuurt nu reeds de staking, waarvan de ernstige gevolgen hier geducht ge voeld worden. De vi-schhandel, de steenkolen handel, de ijshandel, alles staat nagenoeg stil Haven- en transportarbeiders, vischlossers, fa brieksarbeiders, enz., allen zijn tot werkloosheid gedoemd. Treurig is de aanblik van de via eeherijhaven met een vloot van 100 stilliggende trawlers. Is 't solidariteit met een der partijen, da\. absoluut geen Engelsche of Duitsche trawler, thans te IJmuiden hun vangsten aanvoeren, waar ze zeker kunnen zijn van prijzen, bij geen benadering- in Hull, Grimsby of Qeesteirmnd» te maken? Bieden was geen enkele trawler aan de markt. Slechts eenige kustvissehers met een weinig platvisch. Wel kwam in de haven de geboycotte stoom trawler „Sint Nicolaas", doch die is met zijn vangst, weder vertrkiken om te "Vlaardinger te markten, daar men geweigerd zon hebben, na lossing, het schip van steenkolen, ijs en vic tualiën te voorzien en de reeder dan gedwongen zou zijn, zonder dat te vertrekken of het schip op te leggen. Het zieit er hier allesbehalve roos kleurig uit en de St. Nioolaas-verraasing voor IJmuiden zal slechts de gard zijn. In beslag genomen. De reeeder ij van den stoomtrawler „De Zon", welke de vorige week den schooner Wilhelmina alhier binnensleep- De klink werd opgelicht, en Hun pastoor, dr. Adam Constal, trad binnen. „Goeden avond, beste vrienden. Ik hen hier gekomen, om met u te spreken over een zaak fan groot gewicht." „Toch niets verkeerds over Cuthbert, hoop ik," zeide de oude vrouw beangst. „Neen, niets verkeerds, maar toch betreft mijn boodschap hem. Verwacht gij hem niet Ihuis vandaag?" „Ja, Goddank, hedenavond nog. Toen wij u ^oorden kloppen, dachten wij dat hij er reeds was." „Ja, ik weet dat gij hem met pleizier zult jerug zien, want hij is een goede jongen, en tr zijn er slechts weinige, die niet veel van |em houden, maar toch zal het niet kwaad kijn, als gij niemand van zijn thuiskomst iets laat weten eu hem zoo spoedig mogelijk weer laat vertrekken. Ik meende u te waarschuwen in aan te raden, hem niet te laten teruggaan iiaar uw broeder, en aan niemand bekend te naken, waar hij verblijft." „Maar waarom?" vroeg Giles verhaasr, zoo- Jra hij maar kans zag, om er een woord tus- Ichen te krijgen. „Wat kwaads heeft de arme jongen dan bedreven?" „Kwaad, ja!" En met gedempte stem vroeg \ij: „Wat kwaad heeft Richard Whiting ge laat)?" „Maar Cuthbert is nog veel te jong om voor /ulke gewichtige zaken verantwoordelijk ge- Ifteld te worden." „Dat weet ik, maai hij is niet zoo jong meer, &f men zal wel eeuig belang in hem stellen. Gij weet, dat mén van hem heeft gezegd, dat hij zeer goed bekend was met het geheim van den Abt." „Dat zullen waarlijk wel groote geheimen zijn, ais de Abt ze aan een jongen toever trouwt." „In elk ander geval zonden uwe bemerkin gen gegrond zijn, maar -wij hebben hier met een buitengewoon geval te doen. Men verdacht den Abt. De regeering meende, dat hij in 't bezit was van naamlijsten van papieren, ja zelfs van schatten, die in verhand staan, met dien opstand in het noorden, en welke hem zouden zijn toevertrouwd na de treurige mis lukking van de dankbedevaart. Wij zijn im mers vrienden," voegde de priester dadelijk bij, vreezende, dat hij iets zou kunnen miszeg gen, want als deze uitdrukking aan Cromwell bekend geworden was, zou het den priester het levcji hebben kunnen kosten. „Wij zijn alleen, mijn vrouw en ik, en wij zijn geeu verklikkers." „Nu dan. Men zegt, dat ergens in het kloos ter een geheime kamer m-oet zijn, die nog niet ontdekt is, ofschoon sir John Redfyrne, 'sko- niugs beheerder van het klooster, alle pogin gen in het werk heeft gesteld. Hij is een bond genoot van Cromwell, dien aartsketter en k er k ve r v-o 1 ger „Maar wat heeft dan Cuthbert met dit alles te maken?" „Alleen dit, dat een jongen, genaamd Ni cholas Grabber, onder eede verklaard heeft, hoe de Abt het geheim aan Cuthbert toever trouwde. en hem verzocht te wachten op de komst van een geheimzinnig persoon, die een zekeren ring zou dragen. Grabber's mededee- ling is zeer onvolmaakt, maar hij zegt dat de Abt, zijn tegenwoordigheid bemerkende hem bcfrsch wegzond. „Zoo waar ais ik leef," zeide Giles. „Gij weet natuurlijk van niets," zeide de priester, hem in de rede vallende, „maar en kele zijner vrienden, hebben mij verzekerd, dat een regeeringsbode is uitgezonden om den jongen op te sporen. Als hij nu gevangen ge nomen wordt. „Maar zij kunnen hem geen misdaad ten las te leggen. Een geheim is geen misdaad." „Maar zij kunnen en zullen ook wel zooveel gewicht aan dit geheim hechten, dat zij de onthulling ervan in het belang van den Staat achten, en als de arme jongen zal blijven vol harden, en zijn geheim bewaren, wat hij wel licht zal doen, dan zullen zij wel trachten, door den duimschroef of de pijnbank achter het geheim te komen." „Lieve hemel! De H. Joseph verhoede het!" „Het zij zoo, doch het best (^middel is, dat gij Cuthbert uit het oog houdt." „Daar is het te laat voor, hij zal aanstonds hier zijn." De deur werd opengeworpen en onze held trad binnen, vermoeid door de lange reis, met een gezicht, blozend van vermoeienis, maar meer nog van het vurig verlangen naar zijn oude vrienden, die hij hartelijk omhelsde, waarna hij op eerbiedige wijze den priester groette. Cuthbert zag er goed uit. hoewel de sporen van vroeger lijden nog niet geheel verdwenen was. De laatste tijd had hem geheel veranderd Hij was in dien overgang, die de kindsheid doet wijken voor een vroege mannelijkheid, zoowel in daden als in woorden en gedachten. „Nu, Cuthbert, ik ga eene kleine wandeling maken, gij kunt in dien tijd uwe goede vrien den uw nieuws vertellen, en uw honger stil len, dan kom ik straks terug, om met u een oogenhlik te spreken;" en hij vertrok en liep in de onmiddellijke nabijheid van de woning heen en weer, en verloor haar niet uit het oog. Ook wij willen die goede zielen gedurend! dien tijd alleen laten met hunne wederzijdsche liefkozingen. Spoedig zullen wy vernemen In welk groot gevaar hun pleegkind verkeert. De priester weet dit, en daarom wandelt hij op en neer, doorvorscht van tijd tot tijd de donkere schaduwen zoover zijn oog reikt, in de richting van de stad, werpt op de voor bijgangers een onderzoekenden blik, tot dat van den toren zijner kerk de avondklok luidt. Daarna keert hij andermaal de woning bin nen. „Eerwaarde, wij hebben Cuthbert vertelt, dat hij zoo spoedig mogelijk van hier moet vertrekken, maar hij zegt, dat hij genoodzaakt is, tot overmorgen hier te blijven. JDat zal toch geen kwaad kunnen, nietwaar?" I „Ais niemand hem ziet, en niemand weet, dat hij hier is, zal hem niets hinderen." j „Heeft de een of ander ii gezien-, toen gij de I stad binnenkwaamt, mijn kind?" i ..Helaas, ik geloof dat één mij gezien heeft. Nicholas Grabber stond tegen het hek van de gemeenteweide te leunen." „Nicholas Grabber? dan moet gij geen uur meer dralen, mijn zoon; want hij is het juist die u verraden heeft. „Verraden! Mij? Hoe zoo?" zeide Cuthbert verschrikt. Toen verhaalde de priester aan Cuthbert, ■wat wij reeds vernomen hebben en de jon gen zag spoedig in, aan welk gevaar hij bloot stond, want hij herinnerde zich nog goed, hoe Nichoals op de loer gestaan had, op het oogen- blik, dat de Abt hem het geheim kenbaar maakte. „Gij hebt gelijk, vader," zeide hij, ,»ik moet vertrekken." „Het is te laat!" zeide de waardige man „het is te laat." Zoo was het ook. Op hetzelfde oogonblik, toen Cuthbert zijn laatste woord had gespro ken, drong het geluid van voetstappen tot hen door; een hevige slag op d» deur, bij toeval door den priester gesloten, kondigde do komst van vreemdelingen aan. „Verberg hem," zeide de goeds man: zal hen wel eenige minuten bezig houden". En de oude lieden haastten zich, Cuthbert naar eeu ander vertrek te voeren. „De achterdeur", zeide de jongen. „Neen, die wordt ook bewaakt. Ik hoor daal een gefluister. „Dan ben ik verloren." (Wordt vervolgd.) i li gas berekent spr ad i'A cent per knb. meter. van vorst. p-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6