'2? W. jTtYeeftui/seJ7.-& ^ejjorJssirasiZ7.; ^inlerpaiiloffels Slobkousen. Sociale Berichten. Leger en Vloot. Landbouw en Vissclienj, Aanbestedingen. 0 N D E R W IJ S. Sport en wedstrijddf Rechtszaken. DE KATHOLIEKEN EN HET LAGER ONDERWIJS IN NOORD EUROPA. aan te besteden. Hou des ministers teu aandien dezel* school, u w ijl andere leden zich met dia plannen konden verecnigen; word gevraagd of, nu het vorige ontwerp is ingetrokken, een nieuw, ontwerp tot wijziging der wet op de paarden- kKorij kan worden tcgemootgozicn; werd de W! nsrii geuit, dat. do minister eon einde zal -veten re maken aan da voortdurende oneenig- heid tusschen het Ned. Rundveestamboek en tiet N' oord hol landsch en Groningscli Rundvee- .stemlioekwerd bepleit weder kostelooze ver krijgbaar-stelling van het serum-Lorentz als voorbehoedmiddel tegen varkensvlekziekte; vroeg men hoe het thans met liet mond- en klauwzeer staat en of de regeering jrogingen h< oft aangewend teneinde hooiuitvoer naar Ingeland mogelijk to maken, en werd 's mi- Siisfcers oordoe! gevraagd over het bij mi nister Talma ingekomen verzoekschrift van het Centraal Comité van A.R. Kiesverecm- gingen betreffende het afmaken van vee bij het heerschen van veeziekten; werd ge- wenscht dat de staat voor de bobossching van zijn eigen gronden meer zou doen en gelei delik zou voortgaan met aankoop van woes te gronden ter bobossching, en werd de aan klacht gevestigd op klachten over het slech te beheer van vele bosschen. Men voegde hieraan toe, dat de staat niet mqet treden op het gebied der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, waarin het particulier initiatief zoo krachtig tot uiting kwam. Eindelijk achtte men het in strijd met het algemeen belang, dat ook gemeenten voort gaan hare gronden te verkoopen. Verder werd gevraagd naar dc resultaten van de aanstelling van zuivelconsulenten als rijksambtenaar; en werd, naar aanleiding van de aanvrage van 50 mille als laatsten termijn van het subsidie voor de tc 'sGravenhage gehouden Landbouwtentoonstelling, gevraagd, of in verband met het drukke bezoek aan die tentoonstelling er goen uitzicht bestaat, dat een aanmerkelijk gedeelte van de toe gezegde 3 ton niet behoeft uitgekeerd of te rugbetaald zal worden. Omtrent dc visscherijinspeotie was met ver wondering gezien dat daarbij, op écne uit zondering na, personen zijn geplaatst die van de praktijk der visscherij weinig weten. Eenige leden wensckten f 10,000 in plaats van f 3000 uitgetrokken te zien voor de oos- tervisscherij. Geklaagd werd over de inrichting der con trole op de ansjovisvisseherij. Naar aanleiding van het rapport der staats commissie over 'de binnensohipperij werd ge wezen op den treurigen oeconomischen toe stand der schippers en gevraagd of plan- üen worden voorbereid tot verbetering. Inlichtingen werden gewaagd omtrent de resultaten van het onderzoek van den damp kring, waarvoor aan de Vereeniging voor de luchtvaart jaarlijks f 1000 subsidie wordt ver leend. Naar aanleiding van den brand op de „Vol- turno" is in buitenlandsche bladen opgemerkt dat hier te lande voor het vervoer van ont plofbare stoffen minder strenge bepalingen bestaan dan elders. In verband hiermede werd gevraagd of nog steeds dc meening wordt ge huldigd dat het wettelijk verbod betreffende het vervoer van ontplofbare stoffen met open bare middelen van vervoer niet geldt voor zeeschepen en zoo ja, of dan geen maatrege- -len dienen genomen te worden om in die leemte te voorzien. Terwijl sommige leden hulde brachten ;ian dc gi'oote werkzaamheid der afdceling han del, meenden anderen toch dat nu en dan uit haar optreden van te grooto bemoeizucht blijkt. Aangedrongen werd op wijziging van het 4e lid van art. 22 Arbeidswet, teneinde het verbod van kinderarbeid te doen gelden voor allo kinderen beneden 13 jaren. Anderen wensckten hetzelfde doel te bereiken door uitbreiding van den leerplicht tot den 13- jarigen leeftijd.. Gevraagd werd of dc minister de herziening der wet op de Kamers van Arbeid tor hand zal nemen en of het aanhangige ontwerp- Hinderwct zal worden gehandhaafd. In de „Kntli. School" schrijft v. T. het vol gende: In het overwegend Protestantsche Dene marken is het onderwijs op do volksscholen volgens de wettelijke regeling van 1814 con fessioneel met verplicht godsdienstonderricht. Maar ook hier vertoont zich sinds eenigen tijd fcen streven naar neutraal onderwijs. De Katholieke scholen zijn met de Protes tantsche gelijkgesteld. Overal waar een Ka tholiek geestelijke voor vast is aangesteld, treft men ook een Katholieke school aan, die onder bestuur staat van een eigen schoolraad, waarin de geestelijke met het kerkbestuur rechtens zitting hebben. Tevens staat zij on der een plaatselijke schoolcommissie, waaraan jaarlijks gegevens moeten verstrekt worden, waaruit naast het schoolbezoek der commis sie blijken moet, dat het leerplan voldoet aan de wetenschappelijke cischen ook aan de open bare school gesteld. Met de richting van het onderwijs bemoeit de overheid zich niet, want de keus der leer boeken is geheel vrij. De staat verlangt alleen dat het onderwijs staat op het peil dor over- heidsschool. Aanvallen op de katholiciteit van het onder wijs heeft men bij de bekende verdraagzaam heid der Deeusche regeering van die zijde niet te duchten, evenmin als van den kant van het ook daar voortwoekerende ongeloof, dat in den loop der tijden mogelijk wol zijn invloed zal doen gelden op de Protestantsche scholen. Hoewel er geen eigenlijke schoolavonden bestaan zooals dat in sommige landen het ge val is, is er toch duidelijk oen streven merk baar van school en huisgezin met elkaar voe ling te doen honden. Zoo is b.v. in Kopenha gen een vereeniging opgericht met het doel om door samenwerking van ouders, geestelij ken, onderwijzers en andere belangstellenden te verkrijgen, dat de jeugd, die de school reeds verlaten heeft, voor do kerk behouden blijft. Iu Aavkïis alleen 'heeft men ouders-avonden, die ook in dit opzicht zeer zegenrijk werken. Vóór den aanvang van den morgenschool tijd wonen <!o leerlingen der katholieke scho len geregeld dc Sclioolmis hij, dat voorbeeld wordt, hier en daar zelfs door Protestantsche kinderen gevolgd. Het gemeentelijk schooltoezicht is wat gods dienst aangaat, over het algemeen neutraal, soms echter ook den katholieken meer of min, der vijandig. De geestelijkheid echter, die overal deel uitmaakt van dat toezicht, kan dus voor do rechten der katholieken opko men. Katholieke opleidingsscholen voor leeken- onderwijzers bestaan er niet; liet personeel bestaat dan ook bijna geheel uit religienscn. Ook in Zweden mogen de katholieken eigen schelen hebben, die zooveel mogelijk wat de leerboeken betreft, op denzelfden leest ge schoeid zijn als staatsscholen. Indien de lees- oi' geschiedenisboeken iets aanstootelijks be vatten, dan wordt dit verwijderd of recht ge zet, waaruit wij mogen afleiden, dat men geen eigenlijke katholieke schoolboeken heeft, wat ons trouwens om het geringe aantal Rooin- sehe scholen niet behoeft te verwonderen. Van een staatstoezicht op de katholieke scholen is geen sprake. Alleen moet jaarlijks een lijst der schoolgaande kinderen hij de overheid ingeleverd worden, opdat deze kan nagaan, of allo leerplichtige kinderen werke lijk de scholen bezoeken.. In Noorwegen zijn alle staats- en gemeente scholen Luthersch. De katholieke scholen zijn volgens dc wet geheel vrij; zij staan huiten elk ingrijpen van den staat. Deze verlangt slechts, dat do kinderen niets leeren, wat in strijd is met de goede zeden en oefent verder geen toezicht uit. Wegens het Luthersch karakter der open bare school kan de Katholieke Kerk geen deelnemen aan het toezicht op die openbare school. Zij verklaart natuurlijk dat onderwijs voor hare kindereu geheel onbruikbaar. Gelukkig echter dat aan de oprichting van eigen scholen niets in den weg wordt gelegd. In elke streek met 'n genoegzaam getal katho lieken hebben dezen een parochiale school, die door den bisschop wordt opgericht. De bis schop benoemt ook het personeel, stelt het leerplan vast, oefent zelf toezicht uit of laat dat door andoren uitoefenen. Geen ander schoolopziener heeft ook maar het recht de katholieke scholen te bezoeken. Komen er echter klachten over verwaarloozing van het onderwijs, dan kan de burgerlijke overheid de betrokken kinderen hij zich ontbieden en door deskundigen laten onderzoeken. De katholieken moeten wel zelf liuu eigen scholen bekostigen, doch behoeven niets te be talen in het onderhoud der openbare school. Dat het godsdienstonderricht volkomen tot zijn recht komt, zal wel duidelijk zijn, want het schooltoezicht is geheel in handen der geestelijken of religieuseu, voor wier paeda- gogische vorming betrekkelijk goed wordt ge zorgd. Eigenlijke opleidingsschollen bestaan er eeliler nog geen. TECHNISCHE HOOGESCOHOL. Het college van reetor-magnificus en asses soren der Technische Hoogeschool maakt be kend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan één der in Jan. af té nomen candidaatsexa- rnens of aan eenig deel dier examens, zich vóór 22 Nov. schriftelijk moeten aanmelden bij den secretaris van do afd. welke het af te leggen examen afneemt. Voor nadere bij- zonderheden wordt verwezen naar de aankon digingen in het hoofdgebouw der Hoogeschool. 1 („St. Cf) VEREENIGING VAN LANDWEER-KADER, Te Leeuwarden is een vereeniging van Ka derleden der landweerinfanterie opgericht naar aanleiding van het besluit van het le gerbestuur, waarbij is bepaald, dat in 1914 oefeningen zullen worden gehouden, waaraan zullen deelnemen de lichtingen 1912 en 1913 en het kader der lichtingen 1909, 1910 en 1911. Aan het bestuur is opgedragen te on derzoeken op welke wijze de opkomst van dit kader kan worden voorkomen. EXAMEN MILITAIRE VOORGEOEFEND- HEID. Over het geheele land blijkt zooals door ons reeds eenige malen is aangegeven, dat aan dit examen tot. verkrijging van 2 maan den korter oefentijd slechts zeer weinig ad- spiranten voldoen. Naast de cijfers die we leeds genoemd hebben, nog He volgende: Te Amsterdam slaagden van de 120 candi- daten 11, te Utrecht van de 80 slechts 6 en ten slotte te Assen van de 19 maar 3. Te Leeuwarrden van de 34 adspiranten slechts 3 en te Kampen van de 4 niet een. Militaire voorgeoefendheid. De examen-commissie uit een onzer Noor delijke garnizoenen heeft na afloop van het examen, dat dezer dagen is gehouden, aan den Minister van Oorlog gerapporteerd, dat ver scheidene adspiranten gymnastisch voldoende ontwikkeld waren om in aanmerking te komen voor een kortere indeeling van OVz maand, doch niet konden voldoen aan de bij de wet te hoog gestelde eischen. Wellicht, zegt de „Avp.", dat nu binnenkort deze cischen zullen, worden herzien. DIOCESAAN COMITé VOOR DE K. S. A. IN HET BISDOM HAARLEM. (Van onzen bijzonderen verslaggever.) In het gebouw der Vereeniging „Geloof en Wetenschap", Heerengracht te Amsterdam, werd gisteren een ledenvergadering gehouden van liet Diocesaan Comité voor de K. S. A. in het bisdom Haarlem. De voorzitter, de heer Mr. E. P. F. A. van den Bogaert, heette de aanwezigen welkom en gaf het woord aan den secretaris, den heer B. Grobben, die de notulen las der laatste alge- meene vergadering. Medegedeeld werd, dat aanwezig waren ver tegenwoordigers van 4 diocesane vereenigingen en van 15 plaatselijke comité's. De heeren Mr. P. J. M. Aaiberse, J. H. Visser en E. Schaaper, hadden bericht van verhindering gezonden. Aan het jaarverslag van den secretaris over 1912 is het volgende ontleend: Herinnerd wordt aan het 40-jarig jubileum van Z. D. IT. Mgr. Callier. De opmerking van 't vorig jaar, dat van het recht aan PI. Comité's toegekend, om één spre ker over een onderwerp aan te vragen, te weinig gebruik wordt gemaakt, moet ook thans herhaald j worden, ofschoon eenige verbetering wel valt waar te nemen. i Sprekers traden op o. a. te Haarlem, Krom- I menie, Limmen en Zaandam. In 1912 werden verspreid 18980 vlugschrif- ten, 26815 vliegende blaadjes, totaal 45795. j Het jaar 1912 maakt een goed figuur, en heeft eenigszins de ongunstige cijfers van 1911 goed- gemaakt. I Naast deze meerdere verspreiding van vlug schriften en vliegende blaadjes, werd volgens de verslagen in de PI. Comité's meerdere bedrijvig heid waargenomen om het tijdschrift onzer K. S. A. meer ingang te doen vinden. Opgeheven werden de ComitésHillegom, Ovezande en Zaandam. Ons Bisdom telde einde 1912 een 27-tal Co mité's. Opgewekt wordt tot meerdere activiteit. Voegen wij hierbij de propagandavergaderin- 1 gen door meerdere Comités belegd, dan toonen i de werkzaamheden over 1912 eene voortdurende j bedrijvigheid, die gevoegd bij hetgeen in vooraf- i gaande jaren reeds verricht is, ten volle bewijzen van hoedanige kracht en van hoeveel nut de Kath. Soc. Actie kan en wil zijn. Tot de K. S. A. zijn toegetreden: 1. de Diocesane Vereeniging der R. Kath. in ternationale vereeniging tot bescherming van meisjes 2. de Mariabond in het Bisdom Haarlem; 3. de Nederl. R. Kath. Volksbond in het Bis dom Haarlem. Aan 't einde van zijn verslag herinnert de secr. aan de woorden van Mgr. A. J. Callier, dat hij de Kath. Soc. Actie steeds een warm hart had toegedragen om het vele goede dat zij ge sticht of waartoe zij het initiatief genomen had. Na de vaststelling van het jaarverslag zijn nog toegetreden tot het Diocesaan Comité de R. K. Drankbestrijdersbon d, de R. K. Midden- standsvereeniging en het R. K. Juvenaat. Nog is opgericht een PI. Comité te Ooster- en Wester blokker. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer Th. H. Mo uw ens, sloot in ontvangsten en uitgaven op f 2267.10y2. De heeren Groot, van Dam en Lammers zagen de rekening na en bevonden deze in orde. De gehouden bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat herkozen werd de heer Mr. P. J. M. Aaiberse en gekozen de heer N. Dekker, te Spierdijk. Door deze keuze is dus ook de landbouwstand in het bestuur vertegenwoordigd. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Mou- wens verzocht heeft van zijn functie als penning meester ontheven te worden. De heer J. H. Vis ser te Haarlem zal deze functie waarnemen. Van den Bond van R. K. Rijkswerklieden is een verzoek om steun ingekomen. Het Diocesaan Bestuur heeft deze organisatie naar de plaatse lijke comité's verwezen. De voorz. wekt op naar aanleiding der circu laire van „Voor Eer en Deugd", tot het steunen van de actie hiervoor. Voor de wintercampagne zijn ter behandeling aangewezen de Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering. Aan de Eerw. Geestelijken zal steun verzocht worden voor de K. S. A. Behoudens goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat zal op den 8en Januari, den gedenk dag van het 10-jarig bestaan der K. S. A. in Nederland, te Utrecht een algemeene vergade ring gehouden worden. In 1914 zal in het bisdom Utrecht een Sociale week gehouden worden. Deze mededeelingen werden met applaus ont vangen. De Zeer Eerw. Rector P. Stroomer, Geestelijk Adviseur van het Diocesaan Comité, besprak in het kort de beweging voor „local option". Nu is het local option voor drankbestrijding, zeide spr., doch 't is mogelijk, dat men in de toe komst door dit middel zal willen komen tot op heffen of verminderen van schouwburgen en wie weet wat nog meer. Spr. raadt de PI. Comité's aan in deze met groote omzichtigheid om het zoo zacht mo gelijk uit te drukken te werk te gaan. Er wordt immers hierdoor aangedrongen op totstandkoming van een regeling van zaken in bepaalde gemeenten, welke zal worden geleid door een volksstemming, al dan niet gevolgd door 's lands overheid, met uitschakeling van het plaatselijk bestuur. Dit is niet geheel zonder bedenking, het is een stapje op een weg, die gevaren kan brengen. Spr. wil dus de PI. Comité's ernstig in over weging geven deze zaak grondig te wikken en te wegen, voordat zij een besluit nemen. Zijn Eerw. wijdde vervolgens enkele woorden aan de voorgestelde Landbouwwetgeving. Naar aanleiding van deze besprekingen ont spon zich een geanimeerde discussie. De heer O. P. Bon zeide, dat de voorstanders van plaatselijke keuze er z. i. niets op tegen zul len hebben, dat ook het plaatselijk bestuur in deze gekend zal worden. Aan de orde kwam het bestuursvoorstel om te vergaderen op Zondag. Door het bestuur werd na uitvoerige discussie overgenomen het voorstel van den afgevaardigde van Haarlem, om bij wijze van proef de eerst volgende vergadering op een dag in de week te houden. Dit voorstel werd bij zitten en opstaan met 8 stemmen tegen aangenomen. Bij de rondvraag vroeg Rector Möller (den Haag) of door de K. S. A. geen pogingen kun nen worden aangewend om te komen tot oprich ting van een Nationalen Bond van bleekersge-' zelien en voor meisjes, die in het bleekersvak werkzaam zijn. De Secretaris antwoordde, dat de K. S. A. initiatief kan nemen, doch de leiding en verdere organisatie moet worden overgelaten aan den R. K. Volksbond. Rector Möller blijft volhouden, dat deze zaak thuis behoort bij het Centraal Bureau, waarbij het Diocesane Comité de kwestie moet aanhan gig maken. De Voorzitter zegt toe, dat men volgens deze lijn zal handelen. Door eenige afgevaardigden werden nog vra gen gesteld en opmerkingen gemaakt, waarna de Voorzitter de vergadering sloot met den christe- lijken groet. Spr. hield staande, dat de voorbedachte rade wel degelijk goed in de dagvaarding was om< schreven, omdat daarin het feit vermeld ia, dat bekl. het vergif heeft gekocht, geruimen tijd te voren. In het verloop zijner rede beschuldigde epr. de verdediging opzettelijk prof. Pel en Vatf Noorden te hebben misleid. Hun is gezegd, dat W. zich te half tien nog had uitgekleed. Dat was een pertinente leugen, en de verf dediging heeft niet eens getracht dit te weer leggen. Spr. betwistte de analogie met do giftzaak uit de Haarlemmermeer, daar was wèl een aan< wijzing tegen de vrouw, doch hier heeft de vrouw, den eed afgelegd. Die moordenaars moeten afgeschrikt worden door een streng vonnis. Hij wees er op, dat, indien de lijkverbranding had plaats gehad, deze zaak niet ware ontdekt geworden. Hierop vroeg mi. L. W. van Gigch, die overi. geus de dupliek aan zjjn zoon wilde overlaten het woord voor en persoonlijk feit. Hij kwam op togen de beschuldiging door den proc.-generaal geuit en eisohte van dezen dt beleedigingende woorden, die hij aan 't adres van den verdediger gesproken had terug te nemen. De toehoorders applaudisseerden luid en ook vele leden der balie betuigden Mr. van Gigch hunne sympathie. De procureur-generaal Mr. de Josselin da Jong antwoordde hierop niet en zag af van repliek op dit incident. De verdediger Mr. L. van Gigch Jr. repli ceerde vervolgens. De beklaagde zeide ten slotte: „Ik heb Wes» terveld geen morphine gegeven. De uitspraak werd bepaald op Zaterdag 20 November. Faillissementen. Faillietverklaard: 12 Nov. M. A. F. Haver» man, poelier en handelaar in huiden en pelte rijen, te Amsterdam, Rozengracht no. 214h. 13 Nov. L. P. Joosten, bouwkundige te Sohe- nemngen, Haringkade 163A. W. Spekking, winkelier te 's-Hearenberg. 13. G. Ubbink, kruidenier, te Arnhem. 14 Nov. O. D. Hamburger, reiziger, te Hik versum. A. Daems, kleermaker, te Valkenswaard. W. O. van Litsenburg, graveur, 's-Herto- genbosch. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van H. Camps, slager te Heerlen E. J. Selbach, caféhouder te Nijmegen. Opgeheven liet faillissement van A. C. a« Jonge, te MiddelburgJ. Wringer, pension houdster, te 'e-Gravenhage, Galileistraat 92; I Bos, winkelier te 's-Gravenhage. PégOuil maakt school. Naar Reuter uit Buc bericht, heeft de Eu gelschman ELieks Vrijdag twee vluchten ge daan met het hoofd naar benoden gedurende 80 seconden, ondanks bet stormachtig© weder. VAN ELDERS. De morphine-vergiftiging te Abbenbroek. Zaterdag is de openbare behandeling van de morphine-vergiftigingszaaik te Abbenbroek ge ëindigd. De procureur-generaal beantwoordde in een lange repliek bet pleidooi van de verdediging. Een nieuwe aardappelsoort. De „St. Ort." bevat de volgende waarschu wing In den laatsten tijd is onder de land- en tuin bouwers hier te lande verspreid eene circulaire onder het hoofdHet Nederlandsohe Landbouw- kantoor te Rotterdam, waarin van eene nieuwé aardappelsoort, genaamd „Oogst Eie" poot- aardappelen, te koop worden aangeboden. Al vorens op dit aanbod in te gaan wordt belang hebbenden aanbevolen zich te wenden tot den Rijikslandbouwieeraar of den Rijkstuinbouw- leeraar in wiene ambtsgebied zij wonen. Dinsdag 18 November. OASTRI0UM. Krankzinnigen gesticht DuiD en Bosch. 1 uur. door commissie van be stuur. Vleesch, Brood, Eieren, Boter (geen margarine), Kaas, Kruidenierswaren, (geen Koffie en Thee), Grutterswaren, Drukwerken, Papier, Katoenen-, Linnen- en Wollen Stof fen, Leder-, Glas- en Aardewerk, Borstelwerk. „Wel ik geloof dat liet in de veertig was." „En deze jonge man schijnt zoowat twintig jaar te zijn; hij zou toeneen knaap van veer tien jaar zijn geweest." „U schijnt belang in hem te stellen1?" „Neen, dat zoo zeer niet. Het is maar een Voorbijgaande herinnering." Wij zullen deze twee mannen hun gesprek laten voortzetten en den reiziger volgen. Toen hij zoo ongeveer drie Engelsche mij- fen had afgelegd, bereikte hij een langen berg pas tusschen twee heuvelketenen. Aan den feueu kant stroomde het heldere water van e Belky; op de heuvelhellingen verrezen hoo- fce hoornen, en de toppen waren gehuld in het rroen van kreupelhout, bestaande uit eiken teuken en andei boomgewas. Onder het neuriën van een lied en het flui ten van een of andere welbekende melodie, (mastte hij zich om voor het invallen van het (ïachtelijk duister nog thuis te zijn; want be- jialvo dat de wegen moeilyk te vinden en te berijden wareu, leverden zij zeer veel gevaar )P, vooral voor hen, die in deze streken min- jler goed bekend waren. Even voorbij den ingang werd de vallei al jmallcr en smaller, en bleef er alleen nog genoegzame ruimte over voor den weg en den. jtroom, die tusschen de hier en daar met boo- Ïten hegioeide, rotsachtige heuvelhellingen eenkronkelden. Daar, waar de weg van den stroom geschei- Jea was, kon men duidelijk het gernisch van len waterval gewaar worden, en werd de nngeymg donker des- tengevolge van liet dioh- jte struikgewas, dat den toegang omzoomde. De weg liep langs verscheidene kronkelin gen naar boven, en toen de ruiter den top van den heuvel had bereikt, sloeg hij zijn blik op de schoon© vallei. Do diepte werd door een dichten lommer beschaduwd. De bovenste top pen, die zich half achter een bergtop had verscholen, en wier toppen den toeschouwer het belooverend gezicht van oude bouwvallen van een kasteel zoo duidelijk voorspiegelden, dat een buitengewoon scherp oog alleen in staat was, om op het eerste gezicht de be drie lijke gelijkheid te ontmaskeren. Maar de rotstoppen van den Hound Cor waren onzen jongen vriend te goed bekend, dan dat zij hem ook maar een oogenblik in twijfel zouden kunnen bréngen. Hij reed achtereenvolgens over eenige weilanden, nam zijn weg in de richting van het hek naar een oud landhuis, dat op de holling van een rots- achtigen heuvel stond welks top van graniet veel overeenkomst had met den vorm van een meneeh, en door de bijzondere gelijkenis „de Bowerman'e neus" genoemd werd. Vergeefs zo-u de lezer thans naar het land goed zoeken. Het park, waartusschen het huis prijkte, is uitgeroeid en tot meerdere boeren hofsteden ingericht. De verschillende bouwstoffen, die dit ge bouw vormden, en dc overblijfselen van den muur, die den tuin omringde, zijn wellicht hier of daar in oude woningen terug te vin den, die van de afbraak dezer gebouwen zijn opgetrokken. Cuthbert Trevanion reed een laan on. en a-af de teugels van het paard in handen van een knecht, die gereed stond, en vroeg: „Heeft mijn vader belet?" „Het i6 nu juist tijd, om het avondmaal te gebruiken." Onze jonge held verwijderde zich een oogenblik, om zich te ontdoen van het stof j en zweet, waarmede hij bedekt was, en begaf zich naar de eetzaal, gelijk men die plaats noemde. Het gebouw had inderdaad een klooster achtig aanzien. In een kamer die aan alle kanten met eilcen lambriseeringeu was he- j schoten, zaten aan weerszijden van de tafel negen of tien oude mannen. Sir Walter Tre- j vanion zat aan het hoofd. Allen waren zij gehuld in het habijt der Benedictijner mon niken, die, nit hunne kloosters verdreven, op kosten van den liefderijken weldadigen man en van eenige redders en edellieden, in deze schuilplaats hun leven van ontbering, boete doening en gebed bleven lijden, totdat de dood hen van de ellende dezer wereld zon verlossen. Nu Hendrik VIII zich eenmaal van hun geld had meester gemaakt, had hij er niets tegen, dat de kloosterlingen hun kloosterle ven hieven voortzetten. Want al klinkt het ook nog zoo bespotte lijk, nadat den monniken, zoover de macht der kroon daartoe in staat was, alles was ont nomen, wat hun het loven kon verzachten, na zooveel roof en diefstal, werd bii besluit van het parlement bepaald, dat de belofte nan armoede, zuiverheid en gehoorzaamheid voor geheel het leven bindend was. Gedurende den maaltijd heerschte een diep stilzwijgen, alleen verbroken door een der broeders, die een stuk uit een der werken van den H. Augustinus voorlas. Toen het avondmaal gebruikt was, riep Sir Walter zijn zoon bij zich, en beval hem te volgen. Cuthbert Trevanion was niemand anders dan onze Cuthbert van voorheen. Sir Walter was do monnik Ambrosius, die den ring droeg, welke aan zijn zorg was toevertrouwd. Hij was ook dezelfde, die in den nacht, dat Cuthbert zieli in de bouwvallen van het kloos ter verborg, de lijkplechtigheden verrichtte, en waar hij achtereenvolgens zeventien ja ren had doorgebracht. Deze gasten waren ge tuige geweest van het lafhartig einde van Cromwell's leven, van de echtscheiding des konings, de ter doodbrenging der koningin. Tot op zekere hoogte waren de mededeelin gen van den waard betreffende Sir Walter volkomen juist. .Wij zullen hier nog eenige bijzonderheden bijvoegen. Hij was de tweede zoon van sir Arthur Tre vanion. Tegen den wil zijns vaders had hij het leven der Benedictijner monniken om helsd, hij welke orde hij onder den naam van Pater Ambrosius tot prior van de beroemde Abdij van Turness was opgeklommen. Het gevolg' hiervan was, dat zijn vader hem in verscheiden jaren niet had gezien. Onder dien naam nam hij ook deel aan de groote bedevaart,, en toen zijn Abdii was ver woest. .nam bjj, on het vernemen van detn dood zijns broeders, de wijk naar het buiten land. Enkele maanden na zijn terugkeer stierf de oude ridder. Pater Ambrosius werd zijn op-' volger. Hij nam den titel aan van Sir Tre vanion van Becky Hall, verleende aan do verstrooide Benedictijnen den toegang tot zijn huis, die daar op zijn kosten leefde. Hij werd nu de beschermer van Cuthbert, voor wien hij zooveel genegenheid koesterde, dat hij hem als zijn eigen zoon aannam. Voor de wereld had hij dus al het aanzien van een landheer, maar als de poorten ge sloten waren en hij met zijn broeders alleen was, was hij weer de prior Ambrosius. Zoo doorworstelden zij zeven jaren, die voor, hen geen bijzondere gebeurteniseen oplever den. Zeven jaren lang leefden zij daar in de schaduw der hooge bergtoppen, ver van het tooneel der staatkundige gebeurtenissen. ïüar werd ook Outhbert's opvoeding vol-] tooid. Toen wij hem na een afwezigheid van' eenige jaren andermaal bij onze lezers in-' leidden, had hij de jongelingsjaren afgelegdl en kenmerkten hem reeds de sporen van zijn! mannelijk karakter. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 14