W. crweeftulïzen. tb arte)jorïs straat 27. jTeJefJ770é Winterpanioffefs ^Slobkousen. Sociale Berichten. Leger en Vloot. ONDERWIJS. Re@htszaken. Landbouw en Visseherij. Aanbestedingen. f. Sport en wedstrijden* vergaderen op Zondag. ,11 ii tii'5 ministers ten aanzien dezer school, waarin de geestelijke met het kerkbestuur i \vijl andere leden zich met die plannenrechtens zitting hebben. Tevens staat zij on- 'kt.niien vereenigen; werd gevraagd of, nu hetder een plaatselijke schoolcommissie, waaraan vorige ontwerp is ingetrokken, een nieuw, I jaarlijks gegevens moeten verstrekt worden, tuitv rp tot wijziging der wet op do paarden- j waaruit naast het schoolbezoek der commis- J ki rij kan worden tegernoetgezieii; werd de sie blijken moet, dat het leerplan voldoet aan J\ven-vh geuit, dat, de minister een einde zal de wetenschappelijke eischen ook aan de open bare school gesteld. Met de riehting van het onderwijs bemoeit de overheid zich niet, want de keus der leer boeken is geheel vrij. De slaat verlangt alleen dat het onderwijs staat op het peil der over- hoidsschool. Aanvallen op de katholiciteit van het onder wijs heeft men bij de bekende verdraagzaam heid der Deensehe regeering van die zijde niet te duchten, evenmin als van den kant van het ook daar voortwoekerende ongeloof, dat in den loop der tijden mogelijk wel zijn invloed zal doen gelden op de Protestantsche scholen. Hoewel cr geen eigenlijke schoolavonden i-v. t mi te maken aan do voortdurende oneenig- i-he.d tussehen het Ned. Rund veestamboek en het NoordhoDandsch en Groningsch Eundvee- slai»hoek; werd bepleit weder kosteloozc vor- i krijgbuarstelling van het eerum-Lorentz als voorbehoedmiddel tegen varkensvlekziekte; vroeg men hoe het thans met het mond- en i klauwzeer staat en of de regeering pogingen i heeft aangewend teneinde hooiuitvoer naar Engeland mogelijk te maken, en werd 'smi- ïiisters oordeel gevraagd over het bij mi- nistor Talma ingekomen verzoekschrift van het Centraal Comité van A.R. Kiesvcrocni- giugen betreffende het afmaken van vee bij 1 het heerschen van veeziekten; werd ge- j bestaan zooals dat in sommige landen het ge- wenscht dat de slaat voor de bcboss hing vanval is, is er toch duidelijk een streven merk- zijn eigen gronden meer zou doen en gelei- baar van school en buisgezin met elkaar voe- dcl'jk zou voortgaan met aankoop van woes- ling te doen houden. Zoo is b.v. in Kopenha- ,te gronden ter bebossching, en werd de aan- gen oen vereeniging oi>gericbt met liet doel dacht gevestigd op klachten over het slech- om door samenwerking van ouders, geestelij- te beheer van vole bosschen. i ken, onderwijzers en andere belangstellenden Men voegde hieraan toe, dat de staat niet te verkrijgen, dat de jeugd, die de school reeds I moet treden op het gebied der Vereeniging verlaten heeft, voor de kerk behouden blijft, tot behoud van Natuurmonumenten, waarin In Aarkus alleen heeft men ouders-avonden, hot particulier initiatief zoo krachtig tot uiting die ook in dit opzicht zeer zegenrijk werken, kwam. j Vóór den aanvang van den morgenschool- Eindelijk achtte men het in strijd met het tijd wonen do leerlingen der katholieke echo- algemeen belang, dat ook gemeenten voort- len geregeld de Schoolmis hij, dat voorbeeld gaan hare gronden te verkoopen. wordt hier en daar zelfs door Protestantsche Verder werd gevraagd naar de resultaten kinderen gevolgd, van de aanstelling van zuivolconsulenten als Het gemeentelijk schooltoezicht is wat gods- rijksambtenaar; en werd, naar aanleiding van dienst aangaat, over bet algemeen neutraal, de aanvrage van 50 mille als laatstcn termijn soms echter ook den katholieken meer of min- van het subsidie voor do te 'sGravenhago der vijandig. De geestelijkheid echter, die gehouden Landbouwtentoonstelling, gevraagd, overal deel uitmaakt van dat toezicht, kan of in verband met het drukke bezoek aan dus voor de rechten der katholieken opko- dic tentoonstelling er geen uitzicht bestaat, men. dat een aanmerkelijk gedeelte van do toe- j Katholieke opleidingsscholen voor leeken- gezegde 3 ton niet behoeft uitgekeerd of te- onderwijzers bestaan er niet; het personeel mgbetaald zal worden. i bestaat dan ook bijna geheel uit religieusen. Omtrent de visseherij inspectie was met ver- j Ook in Zweden mogen de katholieken eigen wondering gezien da,t daarbij, op ccne uit- scholen hebben, die zooveel mogelijk wat de zondering na, personen zijn geplaatst die van leerboeken betreft, op denzelfden leest ge- de praktijk der visseherij weinig weten. j schoeid zijn als staatsscholen. Indien de lees- Eenige leden wenschten f 10,0<>0 in plaats oi' geschiedenisboeken iets aanstootelijks be gan f 3000 uitgetrokken te zien voor de oes- vatten, dan wordt dit verwijderd of recht ge- tervisscherij. Geklaagd werd over de inrichting der con trole op de ansjovis visseherij. Naar aanleiding van het rapport der staats commissie over "de binnenschipperij werd ge zet, waaruit wij mogen afleiden, dat men geen eigenlijke katholieke schoolboeken heeft, wat ons trouwens om het geringe aantal Rconi sche scholen niet behoeft, te verwonderen. Van een staatstoezicht, op de katholieke .VEREENIGING ,VAN LANDWEER-KADER. ,Te Leeuwarden is een vereeniging van Ka derleden der landweerinfanterie opgericht naar aanleiding van het besluit van het le gerbestuur, waarbij is bepaald, dat in 1914 oefeningen zullen worden gehouden, waaraan zullen deelnemen de lichtingen 1912 en 1913 en het kader der lichtingen 1909, 1910 en 1911. Aan het bestuur is opgedragen te on derzoeken op welke wijze de opkomst van dit kader kan worden voorkomen. EXAMEN MILITAIRE VOORGEOEFEND- HEID. Over het geheel© land blijkt zooals door ons reeds eonige malen is aangegeven, dat aan dit examen tot verkrijging van 2 maan den korter oefentijd slechts zeel* weinig ad- spiranten voldoen. Naast de cijfers die we reeds genoemd hebben, nog Re volgende: Te Amsterdam slaagden van de 120 candi- daten 11, te Utrecht van de 80 slechts 6 en ten slotte te Assen van do 19 maar 3. Te Leeuwarrden van de 34 adspiranten slechts 3 en te Kampen van de 4 niet een. Militai re voorgeoefendheid. De examen-commissie uit een onzer Noor delijke garnizoen en heeft na afloop van het examen, dat dezer dagen is gehouden, aan den Minister van Oorlog gerapporteerd, dat ver scheidene adspiranten gymnastisch voldoende ontwikkeld waren om in aanmerking te komen voor een kortere indeeling van 6V2 maand', doch niet konden voldoen aan de bij de wet te hoog gestelde eisclien. Wellicht, zegt de „Avp.", dat nu binnenkort deze eischen zullen, worden herzien. Wezen op den treurigen oeconomischeu toe- scholen is geen sprake. Alken moet jaarlijks stand der schippers en gevraagd of plan- een lijst der schoolgaande kinderen bij de öen worden voorbereid tot verbetering. i overheid ingeleverd worden, opdat deze kan Inlichtingen werden gevraagd omtrent de nagaan, of allo leerplichtige kinderen werke- resultaten van het onderzoek van den damp- lijk de scholen bezoeken., kring, waarvoor aan do Vereeniging voor de j In Noorwegen zijn alle staats- en gemeente luchtvaart jaarlijks f 1000 subsidie wordt ver- scholen Lutlierseh. De katholieke scholen zijn leend. j volgens de wet geheel vrij; zij staan buiten Naar aanleiding van den brand op do „Vol- j elk ingrijpen vau den staat. Deze verlangt turrio" is in buitcnlandsche bladen opgemerkt slechts, dat de kinderen niets leeren, wat in dat hier te lande voor het vervoer van ont- strijd is met de goede zeden en oefent verder plof bare stoffen minder strenge bepalingen geen toezicht uit. bestaan dan elders. In verband hiermede werd Wegens liet Lutlierseh karakter der open- gevraagd of nog steeds de mocning wordt ge- j bare school kan de Katholieke Kerk geen huldigd dat het wettelijk verbod iietreffemle deelnemen aan het toezicht, op die openbare het vervoer van ontplofbare stoffen met open- school. Zij verklaart natuurlijk dat onderwijs bare middelen van vervoer niet geldt voor voor hare kindereu geheel onbruikbaar, zeeschepen en zoo ja, of dan geen maatregc- j Gelukkig echter dat aan de oprichting van den dienen genomen to worden om in die eigen scholen niets in den weg wordt gelegd, leemte te voorzien. I11 elke streek met'n genoegzaam getal katho- Terwijl sommige leden hulde brachten aan li eken hebben dezen een parochiale school, die do groote werkzaamheid der al'deeling ban- door den bisschop wordt opgericht. De bis- del, meenden anderen toch dat nu en dan uit schop beneemt ook het personeel, stelt het haar optreden van te groote bemoeizucht blijkt. leerplan vast, oefent zelf toezicht uit of laat dat door andereu uitoefenen. Geen ander Aangedrongen werd op wijziging van hetschoolopziener heeft ook maar het recht de 4e lid van art. 22 Arbeidswet, teneinde het katholieke scholen to bezoeken. Komen er verbod van kinderarbeid te doen gelden voor echter klachten over verwaarloozing van het lalle kinderen beneden 13 jaren. Anderen j onderwijs, dan kar ie burgerlijke overheid de wenschten hetzelfde doel te bereiken door betrokken kinderen bij zich ontbieden en door Uitbreiding van den leerplicht tot den 13-deskundigen laten onderzoeken, jarigen leeftijd. 1 De katholieken mceten wel,zelf hun eigen Gevraagd werd of do minister de herziening scholen bekostigen, doch behoeven niets te be. der wet op do Kamers van Arbeid ter hand tulen in het onderhoud der openbare school. zal nemen en of het aanhangige ontwerp- Hinderwet zal worden gehandhaafd. m DE KATHOLIEKEN EN HET LAGER ONDERWIJS IN NOORD-EUROPA. In de „Katb. School" schrijft v. T. het vol gende: In het overwegend Protestantsche Dene marken is het onderwijs op de volksscholen volgens de wettelijke regeling van 1814 con fessioneel met verplicht godsdienstonderricht. Maar ook hier vertoont zich sinds eenigen tijd teen streven naar neutraal onderwijs. H De Katholieke scholen zijn met de Protes- bij den secretaris van de afd. welke het af tantsche gelijkgesteld. Overal waar een Ka- te leggen examen afneemt. Voor nadere bij- tholiek geestelijke voor vast ie aangesteld,zonderheden wordt verwezen naar de aankon- treft men ook een Katholieke seliool aan, die digingen in het hoofdgebouw der Hoogeschool. onder bestuur staat van een eigen schoolraad,1 („St. Ct.") Dat het godsdienstonderricht volkomen tot zijn recht komt, zal wel duidelijk zijn, want het schooltoezicht is geheel in handen der geestelijken of religieusen, voor wier paeda- gogisehe vorming betrekkelijk goed wordt ge zorgd. Eigenlijke opleidingsschollen bestaan er echter nog geen. TECHNISCHE HOOGESCOHOL. Het collcg© van rector-magnificus en asses soren der Technische Hoogeschool maakt be kend, dat zij, die wensehen deel te nemen aan één der in Jan. af te. nemen candidaatsexa- mens of aan eenig deel dier examens, zich vóór 22 Nov. schriftelijk moeten aanmelden DIOCESAAN COMITé VOOR DE K. S. A. IN HET BISDOM HAARLEM. (Van onzen bijzondcren verslaggever.) In het gebouw der Vereeniging „Geloof en Wetenschap", Heerengracht te Amsterdam, werd gisteren een ledenvergadering gehouden van het Diocesaan Comité voor de K. S. A. in het bisdom Haarlem. De voorzitter, de heer Mr. E. P. F. A. van den Dogaert, heette de aanwezigen welkom en gaf het woord aan den secretaris, den heer B. Orobben, die de notulen las der laatste alge- meene vergadering. Medegedeeld werd, dat aanwezig waren ver tegenwoordigers van 4 diocesane vereenigingen en van 15 plaatselijke comité's. De lieeren Mr. P. J. M. Aalberse, J. H. Visser en E. Schaaper, hadden bericht van verhindering gezonden. Aan het jaarverslag van den secretaris over 1912 is het volgende ontleend: Herinnerd wordt aan het 40-jarig jubileum van Z. D. H. Mgr. Callier. De opmerking van 't vorig jaar, dat van het recht aan PI. Comité's toegekend, om één spre ker over een onderwerp aan te vragen, te weinig gebruik wordt gemaakt, moet ook thans herhaald worden, ofschoon eenige verbetering wel valt waar te nemen. Sprekers traden op 0. a. te Haarlem, Krom menie, Limmen en Zaandam. In 1912 werden verspreid 18980 vlugschrif ten, 26815 vliegende blaadjes, totaal 45795. Het jaar 1912 maakt een goed figuur, en heeft eenigszins de ongunstige cijfers van 1911 goed-, gemaakt. Naast deze meerdere verspreiding van vlug- schriften en vliegende blaadjes, werd volgens de verslagen in de PI. Comité's meerdere bedrijvig heid waargenomen om het tijdschrift onzer K. S. A. meer ingang te doen vinden. Opgeheven werden de Comités: Hillegom, Ovezande en Zaandam. Ons Bisdom telde einde 1912 een 27-tal Co mité's. Opgewekt wordt tot meerdere activiteit. Voegen wij hierbij de propagandavergaderin- gen door meerdere Comités belegd, dan toonen de werkzaamheden over 1912 eene voortdurende bedrijvigheid, die gevoegd bij hetgeen in vooraf gaande jaren reeds verricht is, ten volle bewijzen van hoedanige kracht en yan hoeveel nut de Kath. Soc. Actie kan en wil zijn. Tot de K. S. A. zijn toegetreden: 1. de Diocesane Vereeniging der R. Kath. in ternationale vereeniging tot bescherming van meisjes; 2. de Mariabond in het Bisdom Haarlem; 3. de Nederl. R. Kath. Volksbond in het Bis dom Haarlem. Aan 't einde van zijn verslag herinnert de secr. aan de woorden van Mgr. A. J. Callier, dat hij de Kath. Soc. Actie steeds een warm hart had toegedragen om het vele goede dat zij ge sticht of waartoe zij het initiatief genomen had. Na de vaststelling van het jaarverslag zijn nog toegetreden tot het Diocesaan Comité de R. K. Drankbestrijdersbond, de R. K. Midden- standsvereeniging en het K. K. Juvenaat. Nog is opgericht een PI. Comité te Ooster- en Wester blokker. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer Th. J. H. Mo uw ens, sloot in ontvangsten en uitgaven op f 2267.101/1. De heeren Groot, van Dam en Lammere zagen de rekening 11a en bevonden deze in orde. De gehouden bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat herkozen werd de heer Mr. P. j. M. Aalberse en gekozen de heer N. Dekker, te Spierdijk. Door deze keuze is dus ook de landbouwstand in het bestuur vertegenwoordigd. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Mou- wens verzocht heeft van zijn functie als penning meester ontheven te worden. De heer J. H. Vis ser te Haarlem zal deze functie waarnemen. Van den Bond van R. K. Rijkswerklieden is een verzoek om steun ingekomen. Het Diocesaan Bestuur heeft deze organisatie naar de plaatse lijke comité's verwezen. De voorz. wekt op naar aanleiding der circu laire van „Voor Eer en Deugd", tot het steunen van de actie hiervoor. Voor de wintercampagne zijn ter behandeling aangewezen de Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering. Aan de Eenv. Geestelijken zal steun verzocht worden voor de K. S. A. Behoudens goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat zal op den 8en Januari, den gedenk dag van het 10-jarig bestaan der K. S. A. in Nederland, te Utrecht een algemeene vergade ring gehouden worden. In 1914 zal in het bisdom Utrecht een Sociale week gehouden worden. Deze mededeelingen werden met applaus ont vangen. De ZeerEerw. Rector P. Stroomer, Geestelijk Adviseur van het Diocesaan Comité, besprak in het kort de beweging voor „local option". Nu isjiet local option voor drankbestrijding, zeide spr., doch 't is mogelijk, dat men in de toe komst door dit middel zal willen komen tot op heffen of verminderen van schouwburgen en wie weet wat nog meer. Spr. raadt de PI. Comité's aan in deze met groote omzichtigheid om het zoo zacht mo gelijk uit te drukken te werk te gaan. Er wordt immers hierdoor aangedrongen op totstandkoming van een regeling van zaken in bepaalde gemeenten, welke zal worden geleid door een volksstemming, al dan niet gevolgd door 's lands overheid, met uitschakeling van het plaatselijk bestuur. Dit is niet geheel zonder bedenking, het is een stapje op een weg, die gevaren kan brengen. Spr. wil dus de PI. Comité's ernstig in over weging geven deze zaak grondig te wikken en te wegen, voordat zij een besluit nemen. Zijn Eerw. wijdde vervolgens enkele woorden aan de voorgestelde Landbouwwetgeving. Naar aanleiding van deze besprekingen ont spon zich een geanimeerde discussie. De heer G. P. Bon zeide, dat de voorstanders van plaatselijke keuze er z. i. niets op tegen zul len Hebben, dat ook het plaatselijk bestuur in deze gekend zal worden. Aan de orde kwam het bestuursvoorstel om te Door het bestuur werd na uitvoerige discussie overgenomen het voorstel van den afgevaardigde van Haarlem, om bij wijze van proef de eerst volgende vergadering op een dag in de week te houden. Dit voorstel werd bij zitten en opstaan met 8 stemmen tegen aangenomen. Bij de rondvraag vroeg Rector Möller (den Haag) of door de K. S. A. geen pogingen kun nen worden aangewend om te komen tot oprich ting van een Nationalen Bond van bleekersge- zellen en voor meisjes, die in het bleekersvak werkzaam zijn. De Secretaris antwoordde, dat de K. S. A. initiatief kan nemen, doch de leiding en verdere organisatie moet worden overgelaten aan den R. K. Volksbond. Rector Möller blijft volhouden, dat deze zaak thuis behoort bij het Centraal Bureau, waarbij het Diocesane Comité de kwestie moet aanhan gig maken. De Voorzitter zegt toe, dat men volgens deze lijn zal handelen. Door eenige afgevaardigden werden nog vra gen gesteld en opmerkingen gemaakt, waarna de Voorzitter de vergadering sloot met den christe- lijken groet. Spr. hield staande, dat de voorbedachte rade wel degelijk goed in de dagvaarding was om- schreven, omdat daarin het feit vermeld is, dat bekl, het vergif heeft gekocht, geruimen tijd te voïen. In het verloop zijner rede beschuldigde spr. de verdediging opzettelijk prof. Pel en Van Noorden te hebben misleid. Hun ia gezegd, dat W. zich te half tien nog had uitgekleed. Eat was eeu pertinente leugen, en de ver dediging heeft niet eens getracht dit te weer leggen. Spr. betwistte de analogie met do giftzaak uit de Haarlemmermeer, daar was wél een aan« wijzing tegen de vrouw, doch hier heeft de vrouw, den eed afgelegd. Eie moordenaars moeten afgeschrikt worden door eeu streng vonnis. Hij wees er op, dat, indien de lijkverbranding bad plaats gehad, deze zaak niet ware ontdekt geworden. Hierop vroeg mr. L. W, van Gigch, die overi gens de dupliek aan zijn zoon wilde overlaten het woord voor en persoonlijk feit. Hij kwam op tegen de beschuldiging door den proc.-generaal geuit en eisohte van dezen d< belcedigingende woorden, die hij aan 't adres van den verdediger gesproken had terug t« nemen. Ee toehoorders applaudisseerden luid en ook vole leden der balie betuigden Mr. van Gigch hunne sympathie. Ee procureur-generaal Mr. de Josselin de Jong antwoordde hierop niet en zag af van repliek op dit incident. Ee verdediger Mr. L. van Gigch Jr. repli ceerde vervolgens. Ee beklaagde zeido ten slotte: „Ik heb Wes» terveld geen morphine gegeven. Ee uitspraak word bepaald op Zaterdag 2é November. Faillissementen. Faillietverklaard: 12 Nov. M. A. F. Haver» man, poelier en handelaar in huiden en pelte rijen, te Amsterdam, Rozengracht no. 214b. 13 Nov. L. P. Joosten, bouwkundige te Sche- neningen, Haringkade 163A. VI. Spekking, winkelier te 's-Heerenberg. B. G. Ubbink, kruidenier, te Arnhem. 14 Nov. O. E. Hamburger, reiziger, te HiL- veTsum. A. Eaems, kleermaker, te Valkenswaard. W. C. van Litsenburg, graveur, 's-Herto- geubosch. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van H. Camps, slager te Heerlen; E. J. Selbach, caféhouder to Nijmegen. Opgeheven het faillissement van A. C. dt Jonge, te Middelburg; J. Wringer, pension houdster, te 's-Gravenhage, Galileistraat 92; Bos, winkelier te 's-Gravenhage. Pégoud maakt school. Naar Reuter uit Buc bericht, heeft do Ei gelschman Hieks Vrijdag twee vluchten ge» diaan met het hoofd naar beneden gedurende 30 seconden, ondanks het stormachtige weder, VAN ELDERS. .De morphine-vergiftiging te Abbenbroek. Zaterdag is de openbare behandeling van de merp'hine-vergiftagdngszaak te Abbenbroek ge ëindigd. Ee procureur-generaal beantwoordde in een lange repliek het pleidooi van de verdediging. Een nieuwe aardappelsoort. Ee „St. Ort." bevat de volgende waarschu wing In den laatsten tijd is onder de land- en tuin bouwers hier te lande verspreid eene circulaire onder het hoofdHet Nederlandscihe Landbouw - kantoor te Rotterdam, waarin van eene nieuwé aajdappelsoort, genaamd „Oogst Eie" poot- aardappelen, te koop worden aangeboden. Al- voren» op diit aanbod in te gaan wordt belang hebbenden aanbevolen zich te wenden tot den Rij'kslandbo-uwieeraar of den Rijkstuinbouw- leeraar in wiens ambtsgebied zij wonen. AAN TE BESTEDEN. Dinsdag 18 November. OASTRIOUM. Krankzinnigengesticht DuiD en Bosch. 1 nur. door commissie van be- stuur. Vleesch, Brood, Eieren, Boter (geen margarine), Kaas, Kruidenierswaren, (geert Koffie en Thee), Grutterswaren, Drukwerken, Papier, Katoenen-, Linnen- en Wollen Stof-i fen, Leder-, Glas- en Aardewerk, Borstelwerk. „Wel ik geloof dat het in de veertig was." „En deze jonge man schijnt zoowat twintig jaar te zijn; hij zou toen een knaap van veer tien jaar zijn geweest." „U echijnt licking in hem te stellen?" „Neen, dat zoo zeer niet. Het is maar een Voorbijgaande herinnering." Wij zullen deze twee mannen hun gesprek laten voortzetten en den reiziger volgen. Toen hij zoo ongeveer drie Engelsche mij len had afgelegd, bereikte hij een langen berg pas tussehen twee heuvelketenen. Aan den ianeu kant stroomde het heldere water van Ie Belky; op Je heuvelhellingen verrezen hoo- '?e hoornen, en de toppen waren gehuld in het rroen vau kreupelhout, bestaande uit eiken peuken en ander boomgewas. Onder het neuriën van een lied en het Hui len van een of andere welbekende melodie, haastte hij zicli om voor het invallen vau liet fiachtelijk duister nog thuis te zijn; want be- nalvo dat de wegen moeilijk te vinden en te berijden waren, leverdon zij zeer veel gevaar )p, vooral voor hen, die in deze streken min ster goed bekend waren. Even voorbij den ingang werd de vallei al cnaller en smaller, en bleef er alleen nog genoegzame ruimte over voor den weg en den Itroom, die tussehen de hier en daar met boo- toen begioeicie, rotsachtige heuvelhellingen Veenkronkelden. Daar, waar do weg van den stroom geschei- (en was, kon men duidelijk bet geruisch van en waterval gewaar worden, en werd de JmgeyipB donkerde? tengevolge van bet dióh- te struikgewas, dat den toegang omzoomde. De weg liep langs verscheidene kronkelin- gnu nam* boven, en toen de ruiter den top van den heuvel bad bereikt, sloeg bij zijn blik op de echoone vallei. De diepte werd door een dichten lommer beschaduwd. De bovenste top pen, die zich half achter een bergtop had verscholen, en wier toppen den toeschouwer het bctooverend gezicht van oude bouwvallen van oen kasteel zoo duidelijk voorspiegelden, dat een buitengewoon scherp oog alleen in staal was, om op liet eerste gezicht de be drie- lij ke gelijkheid te ontmaskeren. Maar de rotstoppen van den Hound Cor waren onzen jongen vriend te goed bekend, dan dat zij hom ook maar een 0ogenblik in twijfel zouden kunnen brengen. Hij reed achtereenvolgens over eenige weilanden, nam zijn weg in de richting van het hek naar een oud landhuis, dat op de helling van een rots- aehtigen heuvel stond welks top van graniet veel overeenkomst had met den vorm van een mensch, en door de bijzondere gelijkenis „de Bowerinan's neus" genoemd werd. Vergeefs zou de lezer thans naar het land goed zoeken. Het park, waartusschen het huis prijkte, is uitgeroeid en tot meerdere boeren hofsteden ingericht. De verschillende bouwstoffen, die dit ge bouw vormden, en de overblijfselen van den muur, die den tuin omringde, zijn wellicht hier of daar in oude woningen terug to vin den, die van de afbraak dezer gebouwen zijn opgetrokken. Cuthbert Trévanion reed een laan ©r>. en naf de teugels van het paard in handen van een knecht, die gereed stond» en vroeg: „Heeft mijn vader belet? „Het is nu juist tijd, om het avondmaal te gebruiken." Onze jonge beid verwijderde zich een oogenblik, om zich te ontdoen va.n hel stof en zweet, waarmede hij bedekt, was, en begaf zich naar de eetzaal, gelijk rueu die plaats noemde. Het gebouw bad inderdaad een klooster achtig aanzien. In een kamer die aan alle kanten met eiken lambriseeringen was be schoten, zaten aan weerszijden vau de tafel negen of tien oude mannen. Sir Walter Tré vanion zat aan Let hoofd. Allen waren zij gebuid in het habijt der Benedictijner mon niken, die, uit hunne kloosters verdreven, op kosten van den liefderijken we Wadi gen man en van eenige redders en edellieden, in deze schuilplaats hun leven van o-ntbering, boete doening en gebed bleven lijden, totdat de dood ben van de ellende dezer wereld zou verlossen. Nu Hendrik VIII zich eenmaal van hun geld had meester gemaakt, had hij er niets tegen, dat de kloosterlingen hun kloosterle ven bleven voortzetten. Want al klinkt bet ook nog zoo bespotte lijk, nadat den monniken, zoover de macht der kroon daartoe in staat was, alles was ont nomen, wat hun het leven kon verzachten, na zooveel roof en diefstal, werd bii besluit van het parlement bepaald, dat de belofte van armoede, zuiverheid en gehoorzaamheid voor geheel het leven bindend was. Gedurende den maaltijd heersehte een diep stilzwijgen, alleen verbroken door een der broeders, die een stuk uit een der werken van den H. Augnstinus voorlas. Toen het avondmaal gebruikt was, riep Sir Walter zijn zoon bij zich, en beval hem te volgen. Cuthbert Trévanion was niemand anders dan onze Cntbbert van voorheen. Sir Walter was de monnik Ambrosius, die den ring droeg, welke aan zijn zorg was toevertrouwd. Hij was ook dezelfde, die in den nacht, dat Cuthbert zich in de bouwvallen van het kloos ter verborg, de lijkplechtigheden verrichtte, en waar hij achtereenvolgens zeventien ja ren had doorgebracht. De-ze gasten waren ge tuige geweest van het lafhartig einde van Cromwell's leven, vau de echtscheiding des konings, de ter doodbreiigin-g der koningin. Tot op zekere hoogte waren de mededeelin gen van den waard betreffende Sir Walter volkomen juist. Wij zullen bier nog eenige bijzonderheden bijvoegen. Hij was de tweede zoon van sir Arthur Tré vanion. Tegen den wil zijns vaders had hij het leven der Benedictijner monniken om helsd, hij welke orde hij onder den naam van Pater Ambrosius tot prior van de beroemde Abdij van Turness was opgeklommen. Het gevolg hiervan was, dat zijn vader hem in verscheiden jaren niet had gezien. Onder dien naam nam hij ook deel aan de groote bedevaart,, en toen zijn Abdij was ver woest. nam hij, od het vernemen van den dood zijns broeder», de wijk naar het buiten land. Enkele maanden na zijn terugkeer stierf do oude ridder. Pater Amibrosrus werd zijn op- volg-er. Hij nam den titel aan van Sir Tré vanion van Becky Hall, verleende aan de verstrooide Benedictijnen den toegang tot zijn buis, die daar op zijn kosten leefde. Hij werd nu de beschermer van Cuthbert, voor wien hij zooveel genegenheid koesterde, dat hij hem als zijn eigen zoon aannam. Voor de wereld had hij dus al het aanzien van een landheer, maar als de poorten ge sloten waren en hij met zijn broeders alleen was, was hij weer de prior Ambrosius.^ Zoo doorworstelden zij zeven jaren, die voor, hen geen bijzondere gebeurtenissen oplever-1 den. Zeven jaren lang leefden zij daar in de schaduw der hooge bergtoppen, ver van het; tooneel der staatkundige gebeurtenissen. 43>ar werd ook Outhbert's opvoeding vol-; tooid. Toen wij hem na een afwezigheid van' eenige jaren andermaal hij onze lezers in leidden, had bü de jongelingsjaren afgelegd!, en kenmerkten hem reeds de sporen van zijn; mannelijk karakter. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6