TWEEDE BLAD 1 J, H. W. Gründemann Mm en Klnderkleedlng. DE VONDELING. 1 Meest gesorteerd migazije De eischen van voorgeoefendheid, BUITENLAND. Hu Bon Mai*ché« IMBII XIMBIIBBg Koningsmaat. IIIKH8I X III fyloyons. HöaHem^Brussel Handschoenen voor alle gelegenheden/ DINSDAG 18 NOVEMBER 1913 van ~jj Demi's >i Ulsters S Jekkers i-s Costuums Terstond, toen da uitslag van liet examen betreffende do eischen van militaire voor- geoefendheid bekend was geworden, hebben wij er met nadruk op gewezen, dat -er blijk baar iets haperde, waardoor het slagen voor de candidaten voor deze examens vrijwel een onmogelijkheid blijkt. Thans staan wij niet nieor alleen. De ge- heele pers stelt zich nu te weer en ailerwege wordt aangedrongen op nauwkeurig onder zoek naar de oorzaken van deze slechte re sultaten. Want dat er iets niet in orde is, wordt dui delijk wanneer men slechts nagaat, dat. over al de resultaten zijn geweest als hier te Haarlem, hetgeen blijkt uit de cijfers, die we reeds gaven. Dit examen wordt aangegeven in art. 70 der Militiewet, 1912, als volgt: „De lotelingen worden in de gelegenheid gestold zich in de maand November op de door Ons te bepalen wijze bij een der korp sen van het leger te onderwerpen aan een onderzoek bot het verwerven van het bewijs, dat zij voldoen aan de eischen van voorge oefendheid, omschreven in oen bij Algcmoe- nen Maatregel van Eestuur va3t te stollen programma." De a.s. lotelingen, die aan do gestelde eischen voldoen, kunnen twee maanden later voor eerste oefening onder de wapenen komen dan de overige miliciens. Het „Hbld." wijst ook op de allerbedroe vendste resultaten en zegt, dan, dat naar aanleiding van die bedroevende uitkomsten verleden jaar in de Kamer aan do regearing de vraag gesteld is wat daarvan wel de reden mocht zijn en de heer Ter Laan maakt» toen de opmerking „wanneer bij een examen niet een derde slaagt van het aantal personen dat zich heeft aangemeld en dat examen geldt zoo zeer hun belang als hier het geval was, dan beteekent dat wat, Wat hapert or?" Minister Golijn antwoordde daarop vólgens de „Handelingen" o.a.: „De vooroefeningen hebben niet hot re sultaat gehad, wat ik er van verwacht en gehoopt heb. Het aantal geslaagden is belang rijk minder dan zelfs ik, die do schatting zooveel lager heb geraamd dan mijn ambts voorganger, gehoopt had. De verslagen ovor de verschillende examens in de onderschei dene plaatsen zijn mij ter hand gesteld, cn aooals 't altijd gaat, ging 't ook hier: wie niet geslaagd was, had allerlei aanmerkin gen op do examencommissies, maar die wól geslaagd, was, vond, dat do commissies cor rect waren opgetreden, do examens niet te moeilijk waren, kortom, dat er geen beden kingen waren to maken." Toen was men niet voldoende ia de gelegen heid zich voor to bereiden, doch nu zjjn overal in den lande particuliere cursussen opgericht, waar geoefend wordt Wij meenen, zegt het blad en wij beamen dit ten volle, dat het hier gaat om oen groot, algemeen belang, n.l. de populariteit van do weermacht en de zoo noodige toenadering tusschen burgerij ©a leger; en tevens om een beginsel vraagwil men werkelijk met ernst pogen ons volk hot voorrecht van verkorten diensttijd deelachtig te doen worden bijal dien dat volk zich daartoe lichamelijk weet te bekwamen: ja of neen? Gaat do zaak op deze wijze voort, dan lijdt het geen twijfel of het volgende, of daarop volgende, jaar meldt zich geen enkele eandidaat meer aan. De kans om te slagen is zóó gering, de kosten (voor velen) en tie opoffering aan tijd zijn zoo groot, dat men voor een winste van twee maanden zich wel tweemaal zal bedenken, vooral omdat men bij slagen ten slottte toch nog de kans loopt voor kaderopleiding aangewezen to worden en dus verlengden ocfeningstijd te krijgen. Heb is on3 bekend, dat bij hot ontwerpen van de huidige regeling de bedoeling heeft voorgezeten in de zeer juiste overtuiging, dat méér lichamelijke ontwikkeling van het volk broodnoodig is do Nedevlandsche jeugd daardoor er toe to brengen, zich reeds op jongen leeftijd op stelselmatige trai ning toe te leggen. Ben uitnemend uitgangs punt alleen meenen wij, dat do stimulans van twee maanden korter oefentijd te zwak is om dut gedaan, te krijgen. Het geldt hier inderdaad een diepgaande kwestie, waarbij niet valt to decreteercn van bovenaf, doch waarvan do oplossing moet gezocht worden in verband met ons volksleven en volkskarakter. Allerminst lijkt ons daartoe bevorderlijk do wijze waarop het examen is afgenomen. Men liad o.i. meer in aanmerking moetan nemen, dat de examoneiseken gebaseerd zijn op een Langdurige stelselmatige oefening, welke in- tusschen vooralsnog onbestaanbaar is, gezien de korte levensduur, welke do wet pas heeft. Het geldt hier derhalve een overgangstijd en daarmede is naar onze meening geen vol doende rekening gehouden. Het volk is ge desillusioneerd vóórdat het instituut heeft kun nen doorwerken, het denkbeeld van stelsel matige oefening hoeft kunnen groeien in de natie. De zo resultaten zijn do doodsteek voor art. 70. Ten slotte de moeilijke vraag, of de eischen te hoog zijn. Zeer zeker ja, wanneer men ze beschouwt in het licht van do Memorie van Toelichting op het ontwerp-Militiewet, waar staat: „de voorgeoefenden zullen in staat moeten zijn zonder verdere lichamelijke voorbereiding zich in één maand fcijds een zelfde graad van geoefendheid eigen te maken als de niet- voorgeoefenden in drie maanden zullen be reiken; zij moeten dus in staat zijn één maand na hun opkomst met do anderen samen verder te gaan". Men lette op do volgende uitspraak: „En nu zullen wij waarschijnlijk wel geen tegenspraak uitlokken, wanneer wij zeggen, dat de (lichamelijke) geoefendheid van een millicien die drie maanden onder do wapens is, vei* achter staat bij die van iemand, die geslaagd is voor het bewuste examen ex art. 70 zelfs al is dezen niet rigoureus exa men afgenomen en beeft men niet den eisch gesteld, dat hij „aan do eischen had to vol doen." üoae appreciatie van do geoefendheid van den doorsnee-milicien van drie maanden toe kenden wij op uit don mond van trocpenoi'fi- eieren, die geacht kunnen worden don sol daat te kennen zelfs werd ons verzekerd, dat de met groot verlof vertrekkende mili cien niet voldoet aan de eischen van voorge oefendheid (daaronder niet begrepen do marschocfeningen 30 en 25 K.M. welke inderdaad eou peulschil zijn.) Het wil ons voorkomen, dat, bij handhaving van do eischen, zooals ze zijn, liet gewenscht is de commissies geheel uit deskundigen te doen bestaan, aangezien de appreciatie van de uitvoering van sommige oefeningen zoor moei lijk moet zijn, vooral voor da leoken-examina- toren. Het wam wellicht mogelijk do examens te doen plaats hebben in Utrecht ton over staan van het deskundig personeel van de Oe ut rale Gynmastiekscbool. Opgehelderd dient te worden waar hot ha pert: is werkelijk do Nederlandsclie jeugd zoo zwak en slap, dat zij aan de toch zeker niet bovenmatig hooge eischen in het algemeen niet kan voldoen dan: arm vaderland! Of ligt het aan de wijze van examineoren; men kan zich op het standpunt pLiaisonhoe veel candidaten kan ik laten zakken maar ook op 't standpunt: hoe reel candidaten kan ik er door laten. Naar hetgeen wij daarover vernamen schijnt ons niet zeker, dat allo commissies zich werkelijk op het laatste stand punt gesteld hebben. En tenslotte: laten alle examoneischen oen objectieve beoordeeling toe van de tenuitvoer legging zoo niet, dan dient daarin ten spoedigste verandering gebracht. In het belang van het leger, welks toch al met grooto populariteit ernstig bedreigd wordt door een dergelijk examen verloop, dat teleur stellend en afstoQtond werkt op jongens èri ouders; in het belang van de leden der examen-com missies tevens, die een ondankbare taak ver vullen en wellicht door velen verkeerd beoor deeld worden; achten wij het noodig, dat deze kwestie van landsbelang in het parlement tot vol komen klaarheid wordt gebracht. Zóó kan het niet langer. 'Ons werd stellig verzekerd, dat, wanneer het examen alhier dooi" deskundigen, onder betere omstandigheden, vooral wat den toe stand van het terrein betreft en ten slotte volgens de wijze waarop de candidaten on derricht waren, was afgenomen het mooren- deel zeker geslaagd zou zijn. Op de een of andere manier moet er dus verandering komen. We herinneren de betrokkenen nog' eens aan de adresbeweging, men ver voege zich bij den heer Anton Bosse, Barteljorisstraat. I HET SUEZ-KANAAL. 't Is thans 44 jaren geleden, dat het wereld beroemde Suez-kanaal, de verbinding voor reizigers- en goederenvervoer naar en van Indië, geopend werd. In 1858 opende Ferdinand de Lessepe, die Mahomed Sai'd. de concessie verkregen bad, tot uitvoering van een directe verbinding tusschen de Middellandsche en Roode Zee, een inschrijving, om liet kapitaal van 200 millioen bijeen te krijgeu, dat noodig ge raamd was voor de kosten. Uit alle landen bijna, kwamen inschrijvingen in en al vrij spoedig was het bedrag volteekend. Den 25sten April 1859 werd te Port Baid de eeitete spade in den grond gezet, tot door graving van de landengte en den 16den No vember I860 smaakte de. geniale Franscliman het genoegen, zijn werk voltooid te zien. Het 162 K.M. lange kanaal voert door do grootendeels droogliggeivde Monealelt-, Bal- lah- en Timsalimereii en verder door het Groote en Kleine Bittermeer naar Suez. Een weinig ten zuiden van bet Ballehmeer moest het 16 meter hooge plateau El Gior worden doorgraven, ten noorden van het Groote Bit termeer, de rots-drempel van Seraplum en voorts 1en zuiden van liet Kleine Bittermeer de hoogten van Schaluf-el-Terroba. Daar de oevers zeer los waren, veronderstelde do En- gelsche ingenieur Stephenson, dat het kanaal zeer spoedig zou verzanden. Hoewel de ver zanding niet te vreezen bleek, wees de prak tijk toch uit, dat met den steeds toenemenden diepgang der schepen, bet eerstgekozon pro fiel voldoende werd. Het oorspronkelijk pro fiel was 22 nieter bodembreedte, J>8—100 M. breedte waterspiegel cn 8 meter diepte. Deze afmetingen bloken onvoldoende en door de in 1884 benoemde commissie werd bericht, dat sinds 1899 de afmetingen bedragen: 75 meter (bij krommingen van 90 meter), de diepte 9.5 meter, op rotsachtige plaatsen in 10 meter. De vergrooting kostte een kapitaaltje van 203 millioen francs, doch deze verbetering was noodzakelijk, daar in 1882 bijv. 416 sche pen strandden, door den te nauwen vaargeul en 21,643 uur tijde verb es werd geleden. Sinus 1901 duurt de vaart doer liet kanaal 17 A 18 uur, voor dien tijd ongeveer 48 uur. De maatschappij van het Suezkanaal heeft 13 stoombaggermachines, 52 stoombagger- vaartuigon en 8 krachtige sleepstooiubooien. De maatschappij telt 95 loodsen, die 70stoom- bootjes tot hun dienst hebben. Na al dien tiki van 7,00 vele jaren, voldoet bet kanaal nog altijd zeer goed en vormt een prachtige verbinding tusschen Europa en Lu- dië Dat de annlegging van dit reuzenwerk toch wei noodzakelijk werd, blijkt wel hier uit, dat reeds in do grijze oudheid sprake was van een kanaal graven. Reeds c nder do Pliarao's Sethos I en Ram ses II (pl.m. 1400 v. Chr.) werd eon kanaal gegraven van den Nijl naar de oostelijke grenzen van het Riik. waarschijnlijk naar de Roede Zee, Necho IT (609—597 v. Chr.) bracht tusschen Bubastis (het tegenwoordige Saga sik) en do Erode Zee een nieuwen waterweg tot stand die volgens Herodotus pl.m. 100 ,u*ar later door Darius Hystaspis werd voltooid. Door sluizenbouw werd dit kanaal later dot r Ptolernens II (285 -247 v. Chr.) ver breed. Gaandeweg geraakte hot in verval, doch tijdens den slag bij Actimn (31 v. Chr.) wag het nog zoo bevaarbaar, dat enkele sche pen van Cleopatra's vloot langs dez.e verbin ding do Roode Zee konden bereiken. Ton tijde der eerste Romeinsohe keizers en later onder kalif Oiriar in het jaar 7, werd het kanaal verbeterd en bleef tot 767 in gebruik; sedert raakte het verzand. Hoewel in de 18o eeuw het Mamelukkenhoofd Ali op middelen zon om eon directe verbinding tot stand te bren gen tusschen de Middelandsche en Roode Zee, werd dit plan eerst veel later door het Fran- sche directoire ernstig overwogen. Een in 1799 met het onderzoek belastte commissie, onder leiding van den ingenieur Lepere, acht te een dergelijke verbinding uitvoerbaar, of. scltoon het heette, dat de Arabische Golf bij Suez 9,908 M. hooger was gelegen dan de Golf van Pelusium. Toen Lepèro Bonaparte de resultaten van zijn onderzoek voorlegde, sprak deze de volgende merkwaardige woor den: „La chose est grande; ee n'est pas moi lo gouvernement qui pourrai l'accomblir; mais Ie gouvernement ture trouvera un jour sa conversation et sa gloire dans rexécution de ee pro jet". De Porto ging destijds eehtren eit verder op de zaak in. De Katholieken bü de verkiezingen in Italië. De aanzienlijke steun, bij de jongste ver. kiezingen door het Vatikaan aan liberale eau didaten geboden, verwekt te Rome een steeds heftiger polemiek, daar de vrijzinnig overtui ging van alle op deze wijze gekozen Kamer leden in twijfel wordt getrokken. Het nieuwe blad „Idea Democratia" publi ceert, volgons de M. O. een lijst met de namen van 228 gekozen en 139 verslagen candidaten, die er allen van beticht worden, op een of an dere wijze borg te hebbeii gestaan voor hun toekomstige pro-kerkelijke politiek. De Welfenpartjj. Te Bronswijk heeft de Brunswijksehe af- deeling der Welfenpartij vergaderd om een besluit te nemen omtrent de ontbinding der partijafdeeling. De volgende resolutie werd aangenomen: «Door bet aan de regeering komen van een Ld van het iuheemsch vorstenhuis, is het oogmerk van do Brunewijksehe Welfen-partij waarvoor jarenlang onversaagd gestreden is, op gelnkkigo wijze volkomen bereikt. Een an der staalkundig doelwit hebben wij nooit na gestreefd en zullen wij in de toekomst ook met nastreven. De partij verklaart zich der halve voor ontbinden en brengt oprechten dank aan al haar trouwe medestanders De verschillende afdeeliugen kunnen bepalen, of zij willen blijven voortbestaan tot bevorde ring van do liefde voor het Brunswijksclie land en aanhankelijkheid aan 't vorstenhuis. Tevens werd besloten, dat op 30 Nov. een al- gemeenen partijdag zal worden gehouden. Het verzet vau Ulster tegen Home-rule. John Redmond, de leider der Ierscbe natio nalisten, heeft te Newcastle het woord ge voerd over het onderwerp, dat. op het oogen blik naast de staking te Dublin in Groot- Britanuië het meest de aandacht trekt, de kwestie van home rule. Redmond verklaarde, dat de Ierscbe quaes- lie ten nauwste samenhangt met de zaak der democratie, E11 hij wees er verder op dat de tegenstanders, nadat zij vergeefs getracht hebben bet land te overtuigen en te overre den, thans bun heil zoeken in, intimidatie. Spreker schelste daarop do geschiedenis van de home rulc-quaestie vau het oogonblik af, dat in 1800 het levsche parlement „door laagheid, geweld en bedrog" omver was ge worpen tot. op den huldigen dag. Voortgaan de wees hij erop, dat voor home rule een overweldigende meerderheid van stemmen is uitgebracht in het parlement, ook zonder de ferscho stemmen. En toch verklaart een handjevol menschen in Ulster, dat zij de in voering van de wet zullen beletten. „Wat is Ulster eigenlijk'? Hot is een pro vincie, bestaande uit 9 counties, (lie 17 voor standers en 16 tegenstanders van liome-rule naar het parlement zenden. Het meerendeel der bewoners van Ulster is voor den maatre gel on dat zien de tegenstanders zoo goed in, dat zij nu nog maar alleen spreken van vier counties, Down, Armagh, Antrim en Derry. Maar ook daar is een zeer sterke minderheid der bevolking katholiek. Het is niet uit vrees voor achteruitzetting wegens den godsdienst, dat zulk een verwoe de tegenstand wordt geboden, maar uit be duchtheid voor verhoogde belastingen on voor verlies van bet oude overwicht. En daarvoor worden Rijk en Kroon bedreigd met een burgeroorlog. In den laatsten tijd is dikwijls sprake ge weest van een schikking. „Ik", zeido Red mond, „ben een dergenon, die van meening zijn, dat het heel wat waard zou zijn, als bij gemeen overleg zulk een schikking tot stand kon komen. Wü zijn nog steeds bereid alle mogelijke waarborgen te geven, dat niemands burgerlijke en godsdienstige vrijheid gevaar loopt. Er is gees enkele eisch, hoe onredelijk hij ons ook moge voorkomen, dien wij niet gaarne zorgvuldig zullen overwegen, voor FEUILLETON. 10; Deze jaren, welke Cuthbert daar door bracht, waren voor hem een tijd van onge kende vreugde. Dikwijls verplaatste hij zich is latere dagen m dien tijd terug. En ofschoon noch hij, noch zijn pleegvader het wisten, 6tond hen beiden een tijd van spanning en beproeving te wachten, die een aanvang nam op liet. oogenblik dat wij Cuth bert wederzagen. II. een reis met Hindernissen. 'I^'-hbert, mijn zoon, zeide Sir Walther, gij want? r'oven ui* d® stad meegebracht, niet- terwidV^L2®' pater> antwoordde Cuthbert, dai'uaar „Brieven van over V6rre 8®koraen wa«' goej)f .fipnf* vader, zooals wij hem ;wel mogen noemen, doorbladerde de brieven ijrlng. »El' is nieuws voor u in deze brieveu, mi>n zoon hernam de Prior. „Tot op lieden, Cuth- bevt, hebt gij een geheimzinnig loven geleid, doch uwe opvoeding is in dien tijd niet ver waarloosd. Behalve dat gij wat Duitsch spreekt, zijt gij vrij goed bekend met En gelsen, Fransch en Latijn. Van wiskunde weet gij voor uw leeftijd genoeg, en buiten dien hebt gij de beste der studiën, de godge leerdheid, niet als de minste geacht. Wij moe- ton eens ernstig onderhoeken wat uw toekoin- j stig leven zal zijn. Hier heb ik o.a. brieven uit tweo plaatsen, waarin over u wordt ge- j schreven. Mijn goede broeder, de Abt van Monte Cassino, in Italië, zou u graag als no vice opnemen, om dan in dat eerbiedwaardige en meest geleerde klooster waar niemand ons deert, uwe opoiding voor de professie te vol tooien". De. oude man sloeg een vluchtigen blik op den jongen Cuthbert, maar geen antwoord kwam over zijn lippen. "Op de tweede plaat» ontving ik een brief van mijn vriend baren de Courey, afstam meling van een oud e» beroemd Norinandiseli geslacht, dat zich in den oorlog dikwijls on derscheidde. Hij biedt mij aan, u als schild knaap en candidaat voor de Frausche ridder schap, met welk rijk wij gelukkig in vrede 1 leven, te willen ontvangen". Outhbert's gelaat helderde op bij het hoo- ren van deze woorden. Zoo iets had hij zieli altijd voorgesteld en ei' naar verlangd, j „Ba, mijn zoon, de wereld schijnt zich vau u te hebben meester gemaakt. Ik wensehte1 zoover hij n.l. niet in strijd is met het bc ginsel, waarvoor opeenvolgende geslachte; van ons ras hebben gestreden, hot begin eel n.l. van een overeenkomst, berustend 01 een nationale zelfregeering van Ierland. Wij wenschen geenszins, dat ook maar eei enkele Ier het Briteche burgerschap zal ver liezen, maar wij eischen, dat ook ons de vooi deelen van de Britsche constitutie ten deti zullen vallen. Soott's laatste Zuidpoolreis. Zonder er een letter aan te verander» zóó als Scott zelf zé in zijn verschillend stemmingen had neergeschreven, zijn d aanteekeningen, betreffende zijn rampspoé dige Zuidpoolreis, eindigend met den doo van den onverschrokken natuurvorscher, g rangschikt en te Londen gepubliceerd. E „West-Minster Gazette" heeft van het lijv-i boekwerk een uittreksel gegeven, waaraa de Tel. do navolgende passages ontleent Alvorens tot het eigenlijke resumé over t gaan, geeft het blad de redenen aan, wa om kapitein Scott faalde, waar kapitei Amundsen in zijn opzet, het hereiken va de Zuidpool, heeft kunnen slagen. Do twe expedities vertrokken ongeveer terzelfde tijd, van punten, die omstreeks 350 mij le van elkaar waren gelegen en waarbij d route van Amundsen iets korter was da die van Scott. De eerste bereikte de po op 14 Decembër 1911, do tweede pas op I Januari 1912. Scott's route was voor ee groot gedeelte reeds gevolgd door dc Shock leton-üxpoditio, en de voornaamste bijzon derheclen ervan waren bekend; Amundse moest in den blinde tasten. Ito Noorsch expeditie legde 15'/» mijl per dag af op d heenreis en 221/2 mijl op do terugreis, zooda de poolvorschers hun winterkwartier op 2 Januari reeds weer hadden bereikt, toe Scott feitelijk nog 800 mijlen moest afleg gen. Hij was niet alleen oen maand te laa gekomen om do zegepraal to verwerven, - hij was ook een maand te laat voor hel weder. Toch hadden hij en zijn metgezel len misschien kunnen overwinnen, ondank het buitengewoon slechte weder, indien d vreesdijko omstandigheden Evans en kapi tein Oates niet hadden neergebeukt. Amund sen Avon, omdat hij sneller reisde, omda hij zijn verwachtingen cn vertrouwen ha gesteld in het transport door honden, omda al zijn metgezellen zeer goede skiloopci' waren. Vergelijk oud er wijs waren Scott e zijn metgezellen amateurs in het zeer vlu réizen over sneeuw cn ijs. Zoolang zij liu pony's cn honden nog hadden, kwamen x bijna even vlug vooruit als dc Noren, maa deze trasportmiddelen moesten op dt Beardmore-ijsvlakte worden achtergelaten. Van toen af moesten de mannen zclveij do zwaar geladen sleden trokken. Op som migo dagen vorderden zij op het buitenge woon slecht begaanbare ijsveld slechts vie mijlen. Goodo, aan hot klimaat gewend hondenspannen hadden den toestand toe nog kunnen redden. Amundsen trof li buitengewoon gelukkig met het weder, mm het eenvoudig geheim van zijn succes o veiligheid bestond in liet bezit van do uit nemende honden. In ieder ander opzich was do expeditie van Scott de best uiige ruste cn de ruimst van levensmiddeloi voorziene. Scott's reisplan was eenvoudig'. Na ziji' hoofdkwartier te Mc Murdo Sount, op Ros Island te hebben gevestigd, begaf hij ziel op weg mot oen groote afdoeling, uitgerus met molorsleden, pony's en houdenspannem in rechte lijn dwars over het Groote IJs veld naar den voet van de Beardmore Giet schor. Onderiveg weiden petroleum- cn ie; vcnsmiddeleadopots hier en daar ach tor ge, laten. Half weg het grooto ijsveld werd d« eerste hulpafdeeling teruggezonden, daai alles tot, zoozeer goed was gegaan, en liol zaak was, het gezelschap zoo klein mogelijk te houden. Maar geleidelijk stierven alle pony's. Aa den voet van den gletscher aangekomen; zond Scott de horidene paruien terug, ondei bevel van luitenant Mc a res. Tien ilaget later, op den top van den gletscher, zond Scott ook de hulpafdeeling onder luitenant Atkinson uaar het hoofdkwartier terug. Acht man blevon toen over, om de sledof te trekken. Nogmaals tien dagen later zon derden zich weer drie mannen af, luitona Evans en t.weo ondergeschikten, en do ovej rige vijf mannen aanvaardden do reis naai de Zuidpool, die 'nog 150 mijlen verwijder* was, nadat zij hun laatste levensmiddelen? depot veilig hadden begraven. Volgens menschelyko berekening moest (leze wijze'van handelen succes hebben. liever, (lat gij dat heilig vuur in u gevoeldet, dat go voor dc Kerk don dood zoudt willen trotseeren." „Vader, lieve vader, geloof niet dat ik on dankbaar ben. Gaarne zou ik voor de Kerk mijn leven geven, maar laat liet dan zijn als een strijder, xnet het zwaard in de hand, strij dende voor hare rechten; daaraan hoeft zij behoefte. Zoo noodig zal ik in (len strijd het leven laten, maar niet op de pijnbank of aan dc galg, tenzij God zulks mocht willen. Dan zal uw zoon niet in strijd met uw verlangen handelen". „Dat heb ik altijd van u verwacht, maar toch verijdelt het uijju beste hoop. Zonder Gods roeping fyan een mensch echter niets doen, eu daarom heb ik voor u de beide ge- legenheiden opengelaten. Gij kiest dus het leven van een strijder, en ik zal u aan de zor gen van mijn ouden vriend Courey toever trouwen .dien ik steeds als een dapper en vurig strijder leerde kennen en waardeeren, maar die tevens ook een man van tuclit en waar noodig, zeer streng is. ..Denk tot morgen er over na. Binnenkort zal van Dartmouth een schip naar Frankrijk zeilen, dat onder hevel staat van ecu kapi tein, die mij goed bekend is. Maar, voordat gij vertrekt, hebben wij nog oene zaak a!' lo doen,. Wij moeten ons uaar Glastonbury be- geveti, waar, na zulk een ruim tijdsverloop, niemand u meer zal herkennen. Wij moeten al die papieren vernielen. Zij mogen niet lan ger bestaan." „Wanneer zullen wij vertrekken?" „Ik heb hier eetiige liezigheden die mij nog een wefek zullen ophouden, daarna zullen wij uaar Glastonbury gaan. Beveel n thans in do gunst van God, en bid Hem om Ziju heiligen zegen eu bescherming op dit gewichtig oogenblik, dit belangrijk keerpunt uws le vens." Het was reeds middernacht, toen Cuthbert in slaap viel. Hij besefte dat hij op den weg des levens tot een punt gekomen was, waai de weg zich in twee gedeelten scheidt, waar van het oene rechte, liet andere links loopt. Beide wegen, die tot verschillende doeleinden leidden, kon hij kiezen, maar welken zou hij inslaan? j Zelfs iu zijn droomeu stond hetzelfde beeld hem voor den geest. Somtijds toovordo z'ich1 in zijn geest een woest oorlogstooneel, do dood bijeen gewaagde onderneming, bij een overrompelde bres, als het eimle van den eecen weg af, terwijl de andere op een zeo van lijfstraffen eu pijnigingen, in deze dagen zoo algemeen scheen uit te loopen. Maar ook andere visioenen schitterden voor zijn oog. visioenen die van vrede cn rust getuigden, van ecu huis, waar geen zwa- ren arbeid, geen doodsgevaar, zooals die an dere droombeelden hein hadden voorgesteld, hem zouden wachten. Toen de zon uit haar kimmeu rees, verliet ook Cuthbert zijn rustplaats, wel ontwaakt, maai' niet door de zachte rust verkwikt. De woorden van sir Walter „denk er een dag over na", vlogen onophoudelijk door zij' geest. Dit moest een dag van afzondering ziju. Hij nam een klein ontbijt en beklom ecg heuveltop, die zich boven het gebouw ver bief, langs met klimop begroeide rotsen. Voor hem lag oeri woest onontgonnen land Het eouo moeras volgde op het andere; hiej en daar verhief zich een heuvel, outwaarddt zijn oog een vallei, in het helder licht dei 7,011 gekleurd, of door de schaduwen der wol ken omfloerst. Evenals de rustelooze oeeana was ook deze wildernis overweldigend. Dj ontzaglijke uitgestrektheid was in staat, ofl iemand le behecrschen, als had hij hot la vend beeld der onmeetbare eeuwigheid veo1 zich. Enkele kleine granieten rotsen vormde* liet beeld, dat door de natuur was ontstaan, of door iucnsckenhandon daargesteld en ecu onovertroffen evenbeeld van bet mensehe lijk wezen schoen; voor hem lag een vlakke steen, waarop zoovele slachtoffers, ook men schen wellicht, hun bloed hadden gestort, ter cere van God 'Baiil. Een op kleinen afstand gelegen bergrug die door zijn uilgetanden vorm op ceu zaag geleek, draagt den naam van Bel Tor. Wol licht hebben dc oude Pkoeniciërs dien nam er aan gegeven tor eere van Jezebel. Cutlibert daalde don bergrug af, die ver' overeenkomst had met de bouwvallen va', een verwoest klooster en dien men Hou»'' Tor noemde. Door eeu ilieoe vallei en ovC" NIEUWE HflflRLEmSCHE COURANT Hg-Xi-vJS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 13