iiroslrFiriTRrT Ingezonden iededeeling. WATERZUCHT. BINNENLAND. BUITENLAND. van woningen prijkten toepasselijke opschrif- en transparanten, vendien werd deze dag begunstigd door schoonste weer dat men zich denken kan. er is het dat vóór 50 jaren Haarlem op rdige wijze het gouden feest der onafhan- jklieid heeft herdacht en gevierd. (Opr. Haarl. Crt.) K. HAVEN-, TRANSPOET- EN FA BRIEKSARBEIDERS. aarne richten wij nog eens een warmen ïoejj anu alle R. K. haven-, transport- en rieksarbeiders, om op Vrijdag 21 Novem- de groote propaganda-vergadering' te ko- u bijwonen, waar al« spreker zal optreden gevierde redenaar de beer A. J. de Lobel, alle haven-, transport- en fabrieksarbei- rs Van do noodzakelijkheid der organisatie overtnigen. Er is bijna geen bedrijf of het heeft züu nd. Deze categorie echter niet, en om hierin voorzien is door de ai'd. Haarlem van den ed. R. K. Volkshond een onderafd. opgericht or haven-, transport- en fabrieksarbeiders. Dat allen ter vergadering komen. Melkbe- ixgeis, loopknechts van alle mogelijke be- 'ijven sluiten zich aan, want de ondervin- mg heeft duidelijk bewezen, dat de eenling iets vermag. Daarom dringen wij er met lcm op aan, dat allen zonder uitzondering p Vrijdag 21 November, des avonds 8!4 uur n St, Bavo, Smedeslraat, aanwezig zié HET JULIANAPARK. De werkzaamheden aan het Julianapark in et Schoterkwartier zijn zoodanig gevorderd, lat men thans bezig is de paden met sintels e bèhardén: De trottoirs, welke voorheen van harde pnin waren, zijn nu voorzien van ce- ïenttégels. Zonder eenigen twijfel geeft deze meandering aan de omgeving een sierlijk 'azien. FEESTAVOND. Gisteravond vierde in Café „De Conrad" de engelclub „De Dageraad" haar éénjarig be- taan. De caféhouder had zijn lokaal voor eze gelegenheid een feestelijk aanzien gege ven. Alle leden waren met hun dames aan- ezig. Onder het houden van voordrachten .d. bleef het gezelschap geruimen tijd gezel- ig bijeen. GARNIZOENSBERICHTEN. Den len December a.s. zullen in het mili tair hospitaal alhier 9 miliciens worden inge lijfd, die in November 1912 het bewijs van voorgeoefendheid hebben verworven. Zij zijn bestemd voor het 10e Reg. Infanterie. De eerste-luitenant J. Rutgers, van het 10de regiment infanterie, alhier, is benoemd tot offi cier van speciale diensten. TRAM ONTSPOORD, ulsterenmiddag ontspoorde bij den wissel te Halfweg te ongeveer half een een electrische tramwagen, komende van de richting Amster dam; de dienst HaarlemAmsterdam en de bpeciale diensten SloterdijkAmsterdam kwa men hierdoor geheel in ae war. De reizigers moesten overstappen op ter plaatse teruggaande diensten, terwijl de vier voor de middagdiensten SloterdijkAmsterdam bestemde wagens niet konden passeeren. De ontspoorde wagen was eer ver afgeweken. Eerst om half drie was de ertfaging opgeheven. *DE SPOORLIJN HAARLEM-AMSTERDAM. Naar men verneemt zal de spoorbaan Haar lemAmsterdam 50 cM. worden verhoogd. De volgende maand wordt met het werk begonnen. EEDSWEIGERING. De advocaat-generaal bij den Hoogen Kaad, IWr. Ledeboer, nam gisteren conclusie in de zaak van Laurens W„ timmerman te Zaandam, door de Rechtbank te Haarlem zoowel als door het Gerechtshof te Amsterdam ontslagen van rechts vervolging terzake van eedsweigering als ge tuige in een strafzaak, daar hij niet tot eenig kerkgenootschap behoorde. De procureur-gene raal bij het Hof te Amsterdam, ofschoon zich Wiet dit ontslag van rechtsvervolging vereenigen- de, was toch van dit arrest in cassatie gekomen ten einde opnieuw een principieels uitspraak van den Hoogen Raad uit te lokken, nu na de vroe gere principiëele arresten van den Hoogen Raad op dit stuk het eedswetje van 17 Juli 1911 (Stbl. no. 215) in werking was getreden, Advocaat-generaal was van oordeel dat ook zij die niet tot een kerkgenootschap behooren, verplicht zijn, den eed af te leggen als getuigen, hetgeen hij afleidde uit de. geschieden is van het Wetboek van Strafvordering. Ieder die behoor lijk als getuige is opgeroepen en bekwaam is om te getuigen, is daartoe ook verplicht. Art. 161 Strafvordering eischt dat iedere ge- tuige, die daarvan niet is uitgesloten, den eed aflegt, tenzij de leer van zijn kerkgenootschap het afleggen van den eed verbiedt. Advogen. achtte dus het gepleegde feit wel strafbaar, doch meende dat een lage straf diende opgelegd aan den gerequireerde, waar over deze quaestie zooveel te doen is geweest en men hier ♦e doen had met een proces, dat als 't ware bij Wijze van proef is gevoerd. De procureur-gene raal bij het Hof te Amsterdam was daarom alleen in cassatie gekomen. Geconcludeerd werd tot vernietiging van het arrest en veroordeeling van den gerequireerde jot één dag gevangenisstraf. Uitspraak 29 December. DE BIOSCOPE IN HAARLEM. Apollo-Theater. Het programma van de bioscope der Bartel- firisstraat is deze week bizondér aantrekkelijk, oofdnummer is „Erfelijk belast", 'n drama dat u drie bedrijven lang, tot het blijde einde toe, de tneest schokkende emoties doet doorleven. Als txtra-hoofdnuinmer krijgen we te zien „Hoera! Inkwartiering", klucht in 2 actes. Zelden hoor den wij zulk een gelach, als er opsteeg bij het tien van deze vermakelijke film. Een groote ventilator, in de zaal geplaatst, zorgt voor een tonstante aangename temperatuur. Mevr. Nelly Nieuwstraten .explicatrice, bege leidt de tafereelen op de haar eigen waardige wijze. Bioscope-theater Or. Markt. Zooals gewoonlijk wordt deze week in het Bioscope-theater Groote Markt weder een mooi tn afwisselend programma gegeven, waarvan de feantrekkclijkheid zeer veel wordt verhoogd door Ce uitstekende explicatie van den heer Wessels. Hij weet de op 't doek verschijnende personen steeds de juiste woorden in den mond tc leggen én hetgeen vertoond wordt op zoo geestige en duidelijke wijze te verhalen, dat men het spel (uer bioscoop-acteurs en -actrices ten volle be- fgnjpt. Zoowel de ernstige ais de komiscne nummers hadden zeer veel succes. Als hoofdnummer hebben we gezien „Liefdes intriges", waarbij vooral te bewonderen valt het keurig-verzorgde spel van Suzanna Grandais in de hoofdrol. „De Verjaardag van Sinsonet", en „Een boertje", doen tranen lachen, vooral door de leuke zetten en kwinkslagen, die de heer Wessels hierbij ten beste geeft. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijA. van Oeffel, Saenre- damstraat 112, een doosje waarin fleschje en eenig geld; W. Kok, Barendsestraat 56, een potloodhouder; J. Spiering, Rozenpriëelstraat 44, een rijwiellantaarn; W. v. d. Bel, Oranje boomstraat 88, een rozenkrans; C. Uittenbosch, Doelstraat 5, een pakje dameshandwerkJ. van Hemert, Groote Houtstraat 144E, eenige loterij briefjes; H. v. d. Voort, Saenredamstraat 37 rd., een lidmaatschapskaart van voetbalvereeniging; J H. Muhring, Leidschevaart 24, eene porte- monnaie; H. B. Harkmans, Groote Markt, twee sleuteltjes; J. Lotz, Leidschestraat 48 rood, een riem; Infanteriekazerne, een boxhond; J. Heij- blok, Borneostraat 22, Schoten, een broche; W. Schoo, Spaame 26, een gummibalF. C. Haale- bos, Plein 4, eene portemonnaie; G. van Roer sel, Kleine Houtstraat 71, een insigne; G. Kos ter, Kr. Pocllaan 16, een zweep PROGRAMMA van de orgelbespeling in de Groote- of Sint- Bavokerk alhier, op Donderdag 20 Nov. 1913, des nam. van 23 uur, door den heer Louis Robert, met medewerking van baronesse G van Tuyll van Serooskerken, geb. Boreel van Hoge- landen, viool; en mejuffrouw F. Lieftinck, zang. 1. Toccata, Adagio et Fuge, C gr. terts, J .S. Bach; 2. Concerto F gr. terts, G. F. Handel, Allegro Moderato, Andante Maestoso, Adagio, Allegro; 3. Petite Pastorale, M. RavelChois- nel; 4. Symphouischer Choral „Nun ruhen alle Walder", Sigfrid Karg-Elert, mit obligater Violine und Singstimme (eerste uitvoering). KCftr OVEBZSSHT. ENGELAND. De regeering' schijnt van plan Ulster voorloopig van home-rule uit te sluiten. FRANKRIJK. De mijnwerkers hebben tot een algemeene staking besloten. ITALIC. De regeeringspartij is kwaad op liberalen en katholieken over den uit slag der verkiezingen. AMERIKA. In Mexico zelf is 't woelig; tegenover de Vereenigde Staten is de toe stand nog onveranderd. ENGELAND. Home-rule en Ulster. Zou de regeering van pin a zijn e enigszins toe te geven in zake home-rule voor Ulster? Het zou op te maken .zijn uit de mededee- lingen, die volgens het A. H. de Times doet, dat de heer Asquith voornemens is aan dep leider der oppositie voorstellen te doen be treffende Ulster. Minister Asquith zou Bonar Law tot een bespreking uitnoodigen en deze bespreking zon op een vasten grondslag plaats hebben - de regeering zou .aanbieden Ulster voör een aantal jaren nit te sluiten van de home rule-wet en een zelfstandig bestuur te latèn alleen zon Ierland voor het tijdelijke gemis van het rijke Ulstér schadeloos worden gesteld. De „Westm. Gaz." bevat een hoofd artikel waarin wórdt opgemerkt, dat de mede- deelingen van de Times vo orbarig zijn, maar waaruit in elk geval wel blijkt dat de regee ring overleg in de moeilijke, gevaarlijke Ul ster-kwestie wenseht. Maar de „Westm. Gaz." waarschuwt voor onthullingen en beschou wingen over onderhandelingen. „Indien de plannen of veronderstelde plannen der regee ring", zegt het blad, „in de oppositiepers al- worden geëxploiteerd eer ze nog bekend zijn aan de meest belanghebbenden, zal reeds in flen aanvang de mogelijkheid om tot eene schikking in de Ulstersehe quaestie te ko men, verijdeld zijn. Wij raden daarom alle partijen zich té onthouden van voorspellingen over de actie van het kabinet, zooals de Times brengt, en de onderhandelaars ongestoord en rustig aan dén arbeid te laten". Er kan nog geen sprake zijn van bepaalde voorstellen, alleen van een gedachtenwisseling, en hij dé groote moeilijkheden die het vraagstuk biedt, moet men vrij uit, en vertrouwelijk met elkaar kunnen Spreken. Men weet, hoe de Ieren over de .uitsluiting van Ulster denken, 't Kan er dus nog gaan spannen. FRANKRIJK. Z. H. de Fans en Louis Yeuillot. Paus Pius X heeft een breve gepubliceerd; waarin bij gelegenheid van de verschijning van het laatste deel van het „Leven van Louis Veuil-, lot" op de meest duidelijke en markante wijze: lof wordt gebracht aan dezen grooten katholie ken journalist en diens krachtdadige, stoere, nooit ter rechter of ter linker zijde „marchan- deerende", houding ter verdediging van de Kerk, de integrale waarheid van den Paus. Aan „De Maasbode" ontkenen wij de ver taling ervan Aan onzen zeer beminden zoon Francois Veuillot, Het is met een wel zoete voldoening, dat Wij de opdracht van het laatste deel van het „Leven van Louis Veuillot", uw oom, ontvangen hebben en Wij wenschen u van ganscher harte geluk dit werk van hooge belangrijkheid, door uwen waardigen vader onafgewerkt gelaten, ten einde gebracht te hebben. De publicatie van uwen mooien arbeid kon niet op gelegener tijd geschieden, daar de uit gave korten tijd slechts den herinneringswaar- digen datum voorafging van het eeuwfeest der geboorte van den eminenten Katholieken publi cist, wiens naam een roemrijke plaats in de ge schiedenis heeft ingenomen. Op het voorbeeld van de twee Pausen, die Ons op dezen Apostolischen zetel zijn voorafgegaan en vooral op het voorbeeld van Pius IX z.g., is het Ons aangenaam eere te brengen aan dezen grooten man van de goede daad, onwrikbaar verdediger der rechten Gods en van die der Kerk. Met het vuur van zijn Apostolischen ijver bezield trad hij het strijdperk in, gesierd met de kostbare gaven, die den schrijver, den kunstenaar en den genialen denker kenmerken en waardoor hij de meest beroemde meesters heeft geëvenaard en overtroffen. Want. in den heiligen striid voor de verdediging der heilige beginselen was zijn pen tegelijkertijd een scherp zwaard en een lich tende fakkel. Wat de macht van zijn geest meesleepte, wat hem met een lichtglans omhulde, wat de kracht er van verhonderdvoudigde, dat was met zijn diep geloof zijn liefde voor de Kerk, wier zege- Ïiraal hij wenschte en de liefde voor het vader- and, dat hij getrouw wilde zien aan God Geleid door dit geloof, bezield door deze dubbele liefde, wist hij elke kleineering van het oppergezag van Jezus Christus en elke misken ning van de voorschriften van den Apostolischen Stoel als een goddelooze daad af te wijzen. Hij begreep, dat de kracht der gemeenschap gelegen is in de volledige en algeheele erkenning van het sociale koningschap van onzen Heer en in de onvoorwaardelijke aanvaarding van het leerstellige oppergezag Zijner Kerk. Met welk een oprechte en fiere ziel, met welk een ontembaar hart liet hij over deze funda- menteele kwesties de moedigste uitspraken hoo ien, zonder aarzeling en onverzwakt belijdend de Katholieke waarheid, nooit onderscheid wil lende maken tusschen de rechten, die de moderne wereld aanvaardt en die welke zij wil uitbannen Met welk een nobele vrijmoedigheid wist hij de liberale theorieën te ontmaskeren, in haar zoo noodlottige conclusies, in de sofismen, vertnof- feld onder den naam van vrijheid! Overtuigd dat de natie, die door de eeuwen heen den naam draagt van oudste dochter der Kerk, aan haar geloof, aan haar genie en aan de logica harer historie verplicht is in hun vol len omvang de rechten van den H. Stoel en het gezag van den Roomschen Opperpriester te erkennen, beijverde hij zich met al de vurigheid zijner ziel, de vooroordeelen en de dubbelzinnig heden van het gallicanisme te doen verdwijnen en was hij een machtige steun in de groote be weging naar den H. Stoe!, die zijn tijdperk ken merkte. Iedereen kent de volharding, waarmee hij zich steeds tegen de bedorven geesten ver hief, die de levende bronnen der Christelijke tradities, de kracht en de roem van zijn vader land, aanvielen. Onbetwistbaar is het een groote eer voor een dienaar der Kerk gedurende bijna een halve eeuw over de gebeurtenissen, die zich op de we reld afspeelden, het zuivere licht te hebben ge worpen van de Katholieke leer en zonder rust of duur de dwaling te hebben achtervolgd, die zich voordoet in het volle licht, en de dwaling, die in het donker zich kronkelt. Hem blijft de verdienste en de roem het te hebben gedaan met den moed, de daadkracht en de geestdrift van een man, die de waarheid bezit en die weet, dat die waarheid onwrikbare rechten heeft. Hem blijft de verdienste en de roem het te hebben gedaan in gehoorzaamheid en onderworpenheid, het oog gericht op de lei dende voorschriften van den H. Stoel. Hem blijft de verdienste en de roem het te hebben gedaan met een volledige belangeloosheid, nooit wijkend voor verleidingen, lofprijzingen of beloften, bra- veerende de impopulariteit, de intriges, de anti pathieën, de lasterlijke beschuldigingen van zijn tegenstanders, soms de afkeuringen zelfs van zijn wapenbroeders, ^gelukkig waardig be vont! en te zijn versmading te lijden voor den Naam van Jezus" (Act. V 41). Zijn geheele verheven loopbaan is waardig als toonbeeld te worden voorgehouden aan hen, die strijden voor de Kerk en de heilige zaak en die het voorwerp zijn van dezelfde tegenspraak van dezelfde uitbarstingen van hartstocht. Da( zij op het voorbeeld van Louis Veuillot fier zijn op hun titel van Christenen en dienaren der Kerk; dat zij zich bewust zijn, dat God met hen zal strijden en hun de overwinning zal toebedeelen op het uur, door Zijn Voorzienigheid vastgesteld. Met de betuigingen van heel Onze voldoening schenken Wij u gaarne, zeer geliefden zoon, als onderpand der hemelsche gunsten, aan u, aan al uwe familieleden en aan alle afstammelingen van Louis Veuillot den apostolischen zegen." Gegeven te Rome bij St. Pieter, in het jaar 1913, het elfde van ons pontificaat. 'PAUS PIUS X; Een mi Ju week «rss dak i ng. In Dublin duurt de staking nog onver minderd voort, in Denemarken worden door een algemeene uitsluiting ongeveer 25.000 werklieden getroffen èn van meerdere plaat sen komen berichten van arbeidsconflicten. Nu weer te Frankrijk. De Nationale Rakd'der mijnwerkersheeft besloten terstond 'de algemeene staking te proclameeren. Na een Vergadering van hét bestuur der 'Nationale mijnwerkersVereehiging is een ma nifest openbaar gemaakt; waarin o.a. gezegd wordt, dat de Senaat de grootste vijand ié gebleken van sociale hervormingen en met minachting van den raad van den minister van arbeid aan het „onbeschaamde en baat zuchtige" patronaat den steun heeft verleend, dien het verwachtte. In de vergadering van den ministerraad heeft de minister van arbeid een uiteen zetting gegeven van de kwestie omtrent den achturigen arbeidsdag in de mijnen. De re-, geering zal de Kamer verzoeken Donder dag het door den Senaat goedgekeurde en aan de Kamer teruggezonden ontwerp te behandelen. ITALIë. De afloop der verkiezingen. Ze zijn heel érg nijdig: de regeeringsgezin- den in Italië. Op wié dan wel? Natuurlijk op de katholieken, doch niet minder op de liberalen, die voor zich een Kamerzetel verworven bobben door de hulp der katholieken, Eigenlijk moest de regesriag dus nog dank baar zijn, want als de katholieken niet ge steund hadden, waren zij geheel ten onder ge gaan, terwijl ze nn nog eeti, zij het zeer kleine meerderheid hebben. •De correspondent te Rome van de Tel. deelt mede, dat de Romeinsche „Messagero" een lijst openbaar maakt van al de candidaten, die den stenn van graaf Gentiloni presi dent van de Italiaansc-he katholieke kiesver- eeniging genoten en beweert, dat hun aan- tal 867 bedroeg. Honderd-negen-erLdertig candidaten daarvan vielen en 228 slaagden. Ook deze correspondent is er niet best over te spreken en de beeren moeten de volgende vinnigbeidjes van hem slikken: Natuurlijk kan niemand er een liberaal of radicaal Kamerlid een verwijt van maken, als de katholieke kiezers nit eigen beweging er toe komen, dezen hun stem te geven, maar in dit geval, kan van een dergelijken uitleg geen sprake zijn. Hier is door partijen, die antagonisten he-eten. onderhandeld ten voor- deele van de katholieke kerk, om ïn de Ka mer te kunnen komen. Thans zijn 228 Kamerleden met behulp van de katholieken Montecittorio binnengeko men, daar de stenn van de regeering alleen geen voldoende kracht meer bad. AMERIKA. De crisis in Mexico. Evenals 'tweer in dezen gux-en tijd, blijft de toestand in Mexico allesbehalve aantrek kelijk. Zoo nu en dan is er een oogenblikje ver ademing, docli dat is gewoonlijk de stilte, die den storm voorafgaat. De organisatie van het congres kon tot stand worden gebracht, daar genoeg leden van den Senaat aanwezig waren, om dazen in staat te stellen besluiten te nemén. Er is geen enkele aanwijzing dat de officieele ope ning van het congres, op Donderdag vast gesteld, zal worden verdaagd. Dat bet in 't binnenland nog niet rustig is, blijkt uit bet bericht, dat de generaal de* eon6titutionalisten Villa, commandant van Juarez, dreigt zich meester te maken van den spoorweg in het noordwesten van Mexico, die bet eigendom van Canadeezeu is, zoo hel be stuur dien niet dadelijk herstelt. Twee banken te Juarez schoten generaal Villa honderdduizend dollars voor, met welk geld hij zijn troepen betaalt. De constitutionalistisehe chef te Tangujo verklaarde, dat hij in overeenstemming met de bevelen van generaal Carranza voorne mens is het bestuur van de petroleumstreek op zich te nemen en de inkomsten te ontvan gen, die tot dusver ter beschikking stonden van de bondsregeering. In de stad Mexico lieerseht ongerustheid door de aarzelende houding der Vereenigde Staten. Gere'*??gde Berichtc-ss Groote diasnantdiefstal. De Tel. verneemt uit Antwerpen: In de diamantslijperij Klippner, Pelikaanstraat, al daar, werden gisterenmiddag voor ongeveer 300.000 frank diamanten gestolen. De fa briek werd op het middaguur bewaakt door een waker, dien men om 2 uur, vastge bonden en met een prop in den mond, ten gronde vond liggen. Hij vertelde, dat twee. kerels hem zoo toegetakeld hadden en. al de diamanten meenamen, waarop zij de hand konden leggen; er waren er voor ongeveer 300.000 frank. De waker werd aangehouden. Hij verklaart, dat hij sliep, toen de dieven binnendrongen. Op hetzelfde uur werd bin nengebroken in een fabriek in de Loos straat, die niet bewaakt werd en waar ook een aanzienlijke hoeveelheid diamanten ge stolen werd. Het eerste schip door het; Pnnamakimaal. Volgens een Reuterberickt uit Newyork, meldt een telegram uit Panama, dat het klei ne stoomschip „Louise", met de voornaamste kanaal-beambten aan boord, Maandag' het geheele kanaal doorgestoomd is. Dit was mogelijk, daar men de aardmassa's, die zich bij de jongste instorting in de Cucuracha- doorsnede hadden opgehoopt en den laat- Sten hinderpaal vormden, verwijderd had. De nieren filtreeren de afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed. Wanneer zij doör verzwakking of ziekte hiertoe niet in staat zijn, blijft het water in het lichaam achter. Dit jfteeft tevens ten gevolge, dat de afscheiding van 'andere schadelijke stoffen wordt tegengegaan en deze stoffen oefenen een dusdanigen invloed uit op de wanden dér bloedvaten, dat deze het water doorlaten. Het zal zich dan bij voorkeur daar verzamelen, waar het den minsten tegenstand Ondervindt, dus in de holle plaatsen onder de huid, als onder de oogleden, in de polsen, enkels, voeten, enz., waar zwellingen gevormd worden. Als men met den vinger op deze zwellingen drukt, blijft die indruk èenigen tijd zichtbaar en de zwellingen voelen week en papperig aan. Bovenstaand verschijnsel is niet zelden een der eerste verschijnselen van een nieraandoe ning, Bij veronachtzaming ervan kan het water zich vérder ophoopen in de beenen, de buikholte, de borstholte, en het hart bereiken met noodlot tige gevolgen. Behandelt dus uw nieren bijtijds, zoodat de waterzucht zich niet kan uitbreiden, maar ia baar oorsprong aangetast wordt. Foster's Rug- p:jn Nieren Pillen hergeven aan de nieren haar gezondheid en stellen haar in staat om het over tóllige water volkomen af te voeren. Te Haarlem verkrijgt), bij de bh. K. van Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Groote Routs Lr. 147a. Toezending geschiedt franco f 3 na ontv. v. postwissel «i f 1-75 voor één, of 10.— voor zes donzen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor* zien is van nevenstaand handelsmerk. HOFBERICHTEN. Mejvan Overzee, lectrice van H. M. de Koningin, is benoemd tot eeredame in de Huisorde van Oranje. Te 6JJ9 arriveerden gisteren H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, met ge volg, per extra trein, aan het paleisperron op het Loo. De Koninklijke Familie maakte geen gebruik van den gereedstaanden auto en rijtuigen, doeh wandelde naar het paleis. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is tot 1 Juli 1918 benoemd tot lid van het College voor de Visscherijen, de heer mr. A. J. Cnoop Koopmans, voorzit ter van den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. EERSTE KAMER. De leden der Eerste Kamer zijn bijeenge roepen tegen Dinsdagavond 25 dezer te half negen. STAATSCOMMISSIE VOOR EVENREDIG KIESRECHT. Bij -Kon. besluit van 15 Nov. is ingesteld een Staatscommissie, tot onderzoek van de vraag: welk stolsel van evenredig kiesrecht voor ©me vertegonwoorOlgsiifle lichamen bat) verkieslijkst is. Benoemd zijn: tot lid en voorzitter mr. J. Oppenheim, staatsraad; tot lid-ondervoorzit ter mr. J. A, Loeff, lid der Tweede Kamer; tot leden jhr. mr. D. J. de Geer, lid der Twee de Kamer; mr. J. A. van Gilse, oud-lid der Tweede Kamer; mr. D. A. P. N. Kooien, lid der Tweede Kamer; mr. F. A. C. Graaf van Lijnden van Sandenburg, lid van Gedeputeer den van Utrecbt; mr. P .Rink, lid der Tweede Kamer; de beer W. H. Vliegen, lid der Twee de Kamer; tot lid-secretaris mr. J. van Ge- lein Vitringa, rechter te 'sGravenbage; tot adjunct-secretaris mr. L. A. Nijpels, advocaa4 te 'sGravenhage. JOAN MELCHIOR KEMPER. Gistermiddag had te Lenden, bij gelegen heid van de herdenking van onze 100 jarige onafhankelijkheid, de onthulling plaats van een gedenkplaat, voor Joau Melcbior Kemper in den geve] van het huis, waarin een eeuw geleden deze hoogleeraar en voorman in de beweging voor de onafljankeliikbeidsverkla- ring, woonde. Bij deze onthulling waren behalve de bur gemeester, meerdere autoriteiten en verte genwoordigers van verschillende vereenigin- gon tegenwoordig. De voorzitter der vereeniging Oud-Leiden" Prof. dr. L. Knappert, droeg met eenige har. telijke woorden de bronzen plaat aan den bur- geuieester als hoofd en vertegenwoordiger der Leidsche burgerij over. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar aanvaarddv liet gedenkteeken met een kort woord. Jhr. de Bosch Kemper dankte ten slotte al len. die hadden medegewerkt aan de na ge dachtenis van zjjn overgrootvader. ZIEKENFONDSEN EN GENEESIIEEREN. Do Msb. verneemt dat, hier te larule een landelijke federatie van ziekenfondsen is op gericht. Men stelt zich ten doe! de belan gen van 't ziekenfonds wezen in verband met de invoering van de Ziektewet te beharti gen. Ook de in de algemeene vergadering van de maatschappij tot bevordering der ge neeskunde in Augustus te Breda gehouden aangenomen voorstellen, waar de strijd werd aangebonden met ziekenfondsen, heeft den stoot tot de oprichting van deze landelijk) federatie gegeven. Reeds een groot aüntal ziekenfondsen mei pl.im. 150.000 leden zijn toegetreden. Overreden en gedood. De 7-jarige A. van P. uit de Adrianastraat te Rotterdam, bestuurde gisterenmiddag met twee andere kinderen op den Bergweg aldaar een hand wagentje om voor moeder een wasch te gaan halen. Op den Bergweg kwamen de kinderen met hun wagentje in botsing met een vracht wagen bestuurd door P. de K. uit de Jacob Loisstraat. Door de botsing viel, zooals de N. R. Ct. meldt, de 7-jarige A. van P., zoo-dat een wiel van den vrachtwagen het knaapje over het hoofd ging. He: kind bleef op de plaats dood. bloemendaal. Uitreiking gedenkborden. Maan- idagmiddag is pp de scholen dezer gemeente aan alle leerlingen een door „Bioemeudaal's Blo-ei" beschikbaar gesteld gedenkbord uitge reikt. VELSEN. DE zeeliedenstaking. De Burgemeester vat Velsen, mr. VerLoren van Themaat, heeft aan de reeders te IJmuiden, zoowel als aan de zee lieden, zijn bemiddeling aangeboden. BEVERWIJK. Zang uit voering. Onder leiding van haat directeur, den heer A. Smit, gaf gisteravonu het gemengd koor „Sint Cecilia" het eerste van ëcn reeks concerten, die onze drie Be verwij ksche zang ver eenigingen iederen win ter ten beste geven. De vereeniging had veel succes. Ook mej. Alders, die met den hoer Smit eenige duetten voordroeg. Ook komt een woord van lof toe aan den vio list Kapteijn, die 'veel schoons ten gehoorc bracht, dammer dan ook dat een deel van het publiek daarvoor niet in de eerste plaats scheen gekomen te zijn, maar dergelijke uit voeringen schijnt te beschouwen als pep pret je, waarbij mén zicli niét Treeft' 'té bekom meren om de goede ordel Jammer voorCae- eilia! Haar uitvoering van gisterenavond heeft beter verdiend dan een auditorium, dat blijk geeft voor muzikaal genot nu juist niet zop vatbaar te zijn! HEEMSTEDE. Aruisverbond. Maandagavond 8 uur hield bet Kruisverbond St. Jozef zijne, gewone twee- maandelijk-scbe huishoudelijke vergadering. De voorzitter opent de vergadering met ge bed en spreekt zijn dank, nit voor de talrijke opkomst, die het vergaderen gezellig maakt. Aan de orde is de bespreking voor de aan staande te geven uitvoering. Dit lokte eene drukke discussie uit, en na veel praten maakt men het. besluit om eerst een tooneelclub op te richten, waarvoor zich zeveu leden opgav ven, welke dan liet verdere zullen regelen Twee nieuwe leden werden geïnstalleerd ala afschaffer en één nieuw lid werd opgegeven. Hierna werden de notulen voorgelezen, welke door het afwezig zijn van secretaris en boe ken niet eer konden gelezen worden. Toen haé de voorlezing plaats van het verslag van den afgevaardigde voor den Diocesanen bondsver gadering, gehouden op 10 Nov. 11. Do lieer A. Wassenaar gaf uitvoerig verslag hiervan, waarna de voorzitter hem namens de verga dering zijn dank uitsprak. Hierna sprak de voorzitter nog eens ovér de propagandaclub, waarvoor zich één lid aanmeldde, zoodat ei nu 7 heeren aangesloten zijn. Dezen zullen een onderafdeeling vormen. Het bestuur deed mededeeling dat er vooï de propaganda vijfhonderd Nieuwjaarsboden .zullen besteld worden en deelde tevens mede dat er een partij lucifers zijn ter gratis ver spreiding. Na nog enkele besprekingen, welke de rondvraag opleverde, sloot de voorzitter, na zijn bartelijken dank gebracht te hebben èn aan de propagandaclub èn aan de leden voor de groote opkomst en het gezellig ver gaderen, met gebed deze vergadering. VOGELENZANG. Opening nieuwe school. Gistere^ is de nieuwe school geopend. Om 10 uur kw* men B. en W. van de gemeente met de Raa-c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2