Ucer onze Jongens en meisjes Sport en Wedstrijden. Scheepvaartberich' en X MOETB&L. HAARLEMSCHE VOETBALBOND.' Kenncmers II—V. S. V. n. Zooals bij uitvindingen zoo dikwijls het ge val, "js 't ook hier. Uitlof incest, s X X X X X X fan goederen, die ik op afbetaling pel' week (eb verkocht, als de kooper weigert aan zijn erplichtingen te voldoen? Kan ik de zaak voor het gerecht brengen? Zoo ja, wanneer •tan ik mij daar vervoegen? rAn tv,: Begin met een deurwaarder er leen to zenden. *U kunt do zaak voor het gerecht brengen, doch het hangt van het be trag1 dor schuld af of u by den kanton,- techier, dan wel bij de rechtbank moet we- "zen. U kunt eiken werkdag terecht aan het Paleis van Justitie, als er geen zitting is. liet kantongerecht houdt zitting op Woens dag en Vrijdag; de rechtbank des Dinsdags. a Vr. Mijn kleine jongen moet een bril dra- r*'n, op advies van den dokter. Ik zou nu i fchter gaarne naar Leiden gaan om het te •laten onderzoeken door een professor. Zijn daar nog kosten aan verbonden en hoe Iaat kan ik daar terecht? Antw.U kunt natuurlijk een profes sor consulteeren, en dat kost u het gewone tarief. U zoekt echter waarschijnlijk koste loos onderzoek voor uw zoontje. Dat kunt u te Leiden vinden in het academisch zieken huis eiken werkdag 's morgens van 911 uur. Vr. Kan een notaris voor het opmaken van een voorloopig koopcontract, rekenen wat hij wil, of bestaat daarvoor oen vast tarief? Zoo Ja, hoe luidt dit? De koop is niet doorgegaan? Antw.: Voor het opmaken van een voor loopig koopcontract bestaat geen tarief. De lotaris kan daarvoor rekenen wat hij wil. Vr. van X. Y. Z. te H. Antw.: Wij zouden raden dat uw moeder pich tot een notaris wendt en 'een testa- ment laat maken, waarbij zij aan u alles ver maakt, tegen levenslang onderhoud. Dat zij zich dus een soort lijfrente koopt. Dit lijki ons den meest zekeren weg. Vr.Hoe kan ik een som van 1800 gulden het voordeeligste doch soiled uitzetten, bui- Zen de Rijksspaarbank, daar deze nog geen drie pet uitkeert? Antw.: Antwoord op dergelijke vragen kunnen wij in deze rubriek niet geven. Wendt u tot een kassier. Vr. Ik heb de vorige week de voorstelling bijgewoond van de film: „Van de Kribbe tot het Kruis". Naar aanleiding daarvan wenschte ik u de volgende vraag te doen: lo. Op welke wijze heeft Christus do Joden uit den tempel gedreven? 2o. Was het de gewoonte van de leerlin gen van Christus om, zooals gebéurt bij het laatste ayondmaal, met den rug naar den Zaligmaker gekeerd te liggen op een bank bf sofa? An tw.: Het H. Evangelie zegt, het feit verhalende der uitdrijving uit den tempel: En Hij (Jezus) vond in den tempel de ver- koopers van runderen en schapen en duiven, en de geldwisselaars, die er zaten» En, na een geesel van touwen te hebben gemaakt, dreef Hij allen den tempel uit, ook de scha pen en de runderenen het geld der wisselaars Stortte Hij uit en stootte hunne tafels omver. En tot de duivenverkoopers sprak HijNeemt deze dingen weg van hier, en maakt het huis mijns Vaders niet tot een huis van koop handel! 2o. Inderdaad was het gewoonte in dien tijd aan tafel te liggen. Bij het beoordeelen Van den stand der acteurs ten opzichte van, Christus, moet u ook niet vergeten dat het spel is en rekening dient te houden met do ensuneering ten opzichte van de toeschouwers. .Vr. van B. J. v. K. te L. Antw.: U bent meerderjarig en dus moet a belasting betalen. Zelfs kan uw gereed schap verkocht worden als u niet betaalt. valt jiatuurlijk in de termen voor belas ting, anders kunt u reclameeren. Vr. Welke is de naam van den hoofd commissaris van Politie te Amsterdam cn die van Den Haag? An tw.IK' hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is thans nog de heer Hordijk, die echter binnenkort aftreedt. De hoofdcom missaris van politie te Den Haag is de heer Versteegh. Antw. op verschillende vragen betref fende uitlotingen: Aan hen, wien wij geen bericht zonden ■omtrent -een of andere uit loting, meldden wij bij dezen, dat hun loten nog niet zijn uitge loot. Het programma voor' Zondag a.s. luidt: le Klasse. Edo H—Haarlem III. H V. V. H.—H. F. O. III. V. V. 0. IIH. S. V. n. Schoten IIBloemendaal II. 2e klasse A: Haarlem IVHeemstede II. Edo IIIKenncmers. 2o klasse B: R. C. H. II—V. V. Haarlem VGeel-Wit. 3e klasse A H. F. C. VI—Schoten ILL HillegomV. V. C. Hl. 3e klasse B.: H. F. C. VH—R. C. H. IV. .V. W. HBerkenrode. 3e klasse C.: V. V. E.Stormvogels IH. „Off. Med." VeiHgheidshnndkruk voor automobielen. Men schrijft aan de „Ms-b." Dezer dagen zagen wij een nieuwe uitvin ding, die van veel belang is voor automobi listen. Tot^nu toe moest men bij het aanzetten van een motor steeds er op bedacht zijn, dat de handkruk kon terugspringen. Dat zeer vele on gevallen door het weigeren van den motor en den daardoor veroorzaakten terugslag van den handkruk hebben plaats gehad, is bekend. De technicus George Lccocq te Antwerpen heeft thans een veiligheidskruk (zwengel) uit gevonden, die vrij in de hand blyft, wanneer do motor terugslaat. Binnenkort zal iu de vakbladen een nadere toschijving van deze uitvinding volgen, welke reeds in de meeste hinden van Europa is gc- breveteerd. EEN BELANGWEKKENDE UITVINDING. Men schrijft uit Den Haag1 aan het „HMd.": Hoelang zijn «Ie vernuftigste koppen niet aan 't zoeken geweest. Eerst heeft men 't in een andere materie gezocht. Er moest iets ondoordringbaars wor den gevonden. Spijkers en glasscherven zou den op de nieuwe samenstelling geen vat moeten krijgen. Zij moesten, er op af glij den. En van daar, dat naar eene Bantseringj werd gezocht. De gepantserde bayp is er ge weest, maar eerstens was hij niet ondoor dringbaar, tweedens was bij te stug en der- dens miste hij met elke souplesse, ook snel heid. Toen kwam de band met de luchtkamers, al liepen er een paar kamers leeg, ,toch zou doorgereden kunnen worden. Ook de ver wachtingen omtrent dezen band werden be schaamd. Naast nog talrijke berichten van mislukte proeven met z.g. pineture-vTije ban den, kwam eindelijk, natuurlijk uit Amerika een snurkende informatie dat het groöte won der thans was gevonden. Men zou er nl. in geslaagd zijn, het zwoerd van spek zoodanig te prepareeren, dat het naast een groote souplesse een volkomen luchtdichtheid veptoonde en daar ging het immers om bovendien absoluut ondoor dringbaar was. Het cenig nadere bericht, dat wij omtrent deze fameuze vinding nog ontmoet hebben, was een spottende berekening van een meneer, die aantoonde, dat alle zwoerd dragende die ren van. de wereM tc zamen, nog niet vol doende „stof" zouden leveren om in do vraag maar voor een vierde te kunnen voorzien. De monsterachtige zwoerdteelt waarop viel aan te sturen, zou om economische redenen on bestaanbaar blijken. Hingen tijd is daarop het pincture-vrije bandvraagstuk van de baan geweest, althans liet er zich niets meer van in de bladen vin den. Totdat het nieuwtje gelanceerd werd, dat alweer een Amerikaan, de oplossing der kwestie niet in een gewijzigde samenstel ling van den buitenband, maar in een con structiewijziging van den binnenwand, had gevonden. Natuurlijk, mogen we wel zeggen, werd dit berichtje voor 'n Amerikaansche berichtje gehouden. Maarthans hebben wo er ons van overtuigd, dat in dit geval van geen hum bug en opschepperij sprake is geweest: l)e pincture vrije band is gevonden. Van dezen band, uitgevonden door den Ame rikaan Brown is de exploitatie aan een Ame rikaansche Maatschappij, de Voorhees Rubber Gomp. te Yersey City toevertrouwd, terwijl de heer belleek te New-York met den verkoop is belast. Deze heer Selleck nu had op do laatste groote automobieitentooustelling be New-York gehouden, nauwelijks een exemplaar van Brown's Scientific de naam waaronder de nieuwe band ter markt wordt gebracht in- zijn stand opgehangen, of een ondernemend Hollander, de heer Oh. v. Vliet, toevallig pas séerend, kwam hém om proefondervindelijke bewijzen en handelsinlichtingen vragen. Het gevolg van deze informaties is geweest, dat in Nederland werd opgericht de Holland Brown Tube Syndicate, welke het beheer weer overdroeg' aan het Technisch Bureau Van Vliet en Zonen, gevestigd Statenlaan (12 te 'e Gravenhage, welke bureau den verkoop voor Aan het hoofd dezer onderneming staart' als directeuren do heeren Otto Menten, Ch. v. Vliet en generaal Moorrees cn het was een uitnood]ging van deze heeren, wélke ons een beproeving van don Brown's Scientific deed bijwonen. Voorgelicht door den heer Otto Menten den bekenden sportman werden wij in een? garage aan den Zuid-Oost-Buitensingel met j het fabrikaat in konnis gesteld, waarop met twee auto's werd weggereden. Van een daarvan, een 20 H.P. torpedo- Renault, waarin 4 passagiers, was het rechter- achterwiel met oen Brown's Scientific, waar omheen een Prowodnik band, gemonteerd. Even voorbij het Roomhuis werd op den Leid- schen weg' st.il gehouden en ving pen, voor on- ingewijden aan waanzin grenzend bedrijf aan. Gewapend met een kloeken hamer dreef de heer Menten drie spijkers van 7, 5 en 4 cen timeters door het loop vlak van den band heen, waarna de spijkeijs bleven in den band zit ten werd voortgereden tot de bekende uitspanning de Nieuwe Deyl. Met een nijp tang werden hier de spijkers er uit getrok ken en liet men door het ventiel de lucht ontsnappen om den buitenband te kunnen afnemen en on3 den doorboorden binnenband te kunnen toonen. Nu weet u (aldus onderwijl de heer Menten), dat daar, daar cn daar, de spijkers hebben gezeten en u zult de gaatjes zien. Maar er zitten nog minstens 15 andere gaatjes in. Bij vorige proeven o.a. bij de leger-manoevres, heb ik die er ingeslagen en zoowat 'n 800 K.M. heb ik er sindsdien op afgelegd. Toep de wagens 8 dagen in de garage had gestaan, behoefde ik nog niet eens bij te pompen. Inmiddels was de band gedemonteerd en konden wij het cons ta toeren; hij was als een zeef. Achttien spijkergaten telden we er in. Nu werd de baud, zooals hij uit den bui tenband was gekomen, er weer ingelegd en opgepompt, waarna de afneembare velg weder werd vastgeschroefd. Toen de beide chauffeurs hiermee bezig wa ren kwam, nieuwsgierig, een toevallig aan wezig automobilist een kijkje nemen. De heer Menten, die hem inlichtte waar het hier om ging, bleef niet in gebreke, van hetgeen hij beweerde, de bewijzen te leveren. Uit een reparatie-tasch haalde hij een 8 centimeter lange priem, een soort els, en boorde deze voor de oogen van den verbaas den toeschouwer door den band heen. De priem werd opgeborgen en.... de band bleef even hard. Het gezelschap weer ingestapt, werd na het dorp Wassenaar langs den Achterweg ,naar de garage teruggereden, waai* wo er ons van overtuigden, dat de band - waarin nu 19 gaatjes zaten geen luchtverlies had onder gaan en nog even hard was als na het op pompen bij de nieuwe Deyl. Uit welk een geheimzinnige samenstelling deze wonderbaarlijke band nu bestaat? Wel, er zit in 't geheel niets geheimzinnigs aan. Met het laboratorium heeft de vinding van Brown niets uitstaande. Brown's Scientific is.... het ei van Colum bus. Brown's Scientific is een gewone binnen band van do gebruikelijke rubber mélange. 'Alleen een deel er van, en wél dat, wat tegert liet loopvlak van den buitenband komt te lig gen is dikker gemaakt. De onderkant is even dun als elkp andere binnenband. Maar wat wij den bovenkant zouden kunnen noemen, is verdikt tot pinkdikte too. Om nu, in verband met wat volgt, de gewenschte stevigheid aan den rubber te geven, "te er een uiterst dun laagje canvas door geweven. Wat fc nu bij dit verdikte gedeelte het ge val. De binnenste cirkel is kleiner dan da buitenste. Maar, heeft Brown overpeinsd, het moet juist omgekeerd zijn. De buitenste cir kel moet kleiner wezen dan de binnenste. En nu keert hij den band, net als een kous die men binnenste-buiten .trekt, om, waarna hij do einden laat gassen. That is all Pompt nu zoo een binnenste-buiten gekeer,- den verdikten band pp, drijf er een spijker doorheen en verwijder die weer. Wat ziet ge dan. Go ziet eenvoudig dit, dat de buitenste cirkel, die immers kleiner is, de dikke rub- bennassa van den grootoren cirkel samen perst. Het spijkergat, wordt door de soepele rubber toegeperst. En nu, boe harder de band gepompt wordt, en hoe zwaarder de auto is belast, hoe hef tiger de toepersing plaats vindt. Maar Brown heeft 't toevallig gevonden. Hoe dit in zijn work is gegaan, is te ver makelijk om onvermeld te laten. Brown zit op zekeren avonid thuis te suf fen. Z'n vrouw is uit de stad gegaan, 't Is Amerikaanseh, maar 't is de waarheid; me vrouw Bnown was op reis, en liet haar man voor de baby, 'n zuigeling nog, zorg dragen. Zal je 'm op tijd de flesch. geven, had me vrouw Brown gevraagd. En Brown had goedig ja geknikt. Maai', zei Mrs. Brown, als je.boy wéér de flesch geeft, moet je eerst het speen tje schoon wasschen. Dat moet je bij elke vei'sche flesch doen, you Brown! En weer had Brown goedig ja geknikt. 's Nachts ligt Brown lekker te slapen. Maar hij wordt wakker gemaakt. Boy ligt te schreeuwen als 'n speenvarken. Honger! denkt Brown, 'k Zal 'm maar de flesch geven. Brown, slaapdronken met de flesch. O, ja, nou moet ik 't speentje nog schoonmaken. Brown maakt het speentje schoon. En boy krijgt de flesch. Maar boy zuigt, zuigt en zuigt, zuigt nog eens en begint weer verwoed te schreeuwen. Boy krijgt geen melkie. En Brown lurkt aan het speentje, dat hij eerst verstopt waant. Maai' ook Brown krijgt or niets uit. Toen keek Brown het speentje na en dacht. Met zijn slaperige kop had hij Het speentje binnenste-buiten op de flesch gezet. Zijn vin ding was er. Het gaatje was toegeperst. De buitenste cirkel de kleinste! do bin'- neste de grootste! That 's the question, zei Brown. En hij vroeg patent aan. Brown's Scientific was daar. Voor den inhoud dezer Rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders (lc ccpie niet teruggegeven. DISTRICTS-PROPAGANDA. Is deze noodig? Daar is maar één antwoord op: Ja! Wanneer niet het vüur erin gehou den wordt, gaan wij te niet en zouden wij ons verdrongen zien door een sterke macht! Welnu, dat kan nog afgeweerd worden door aaneensluiting in het vereenigingsleven. De 'heeren Bezu en Kortekaas schrijven dat er nog 1500 mannen ruim geen lid zijn, maar ik geloof dat er nog wol eens zooveel bij komt en ik vind dat zoo iets treurig is. Dat moet veranderd worden, maar hoe? Daar kan elk katholiek aan helpen: op -de eerste plaats d-oor u aan te sluiten en trouw op te komen en uwe meening niet onder stoeleu of ban ken te steken. Dan ook: gij meergegoeden, helpt uw broeders, zoo ze u iets vragen dat kan leiden tot bloei van het katholiek ver eenigingsleven, en hebt gij iets, wat dan ook. dat gij meent leerrijk te zijn, plaats het in een katholiek blad, waar bet dunkt mij met genoegen opgenomen zal worden, want de katholieke pers is voor ons een leidsman; in en door de katholieke pers kunnen wij leeren. Dus, op mannen, ook in Hillegom voor de katholieke zaak! Hillegom, 19 Nov. 1913. L. BAKKER. ding daarvan opmerkt, maar doet U beier, bij den befooger zelf daarover te rade te gaan. Secundo meent U geen courantenverslag in twijfel te mogen hekken. Par exemple! Verge lijkt U dan eens het verslag wat de Residentie bode van de bewuste vergadering met de versla gen van Tijd, Maasbode en Centrum. Eerstge noemd verslag zegt onder meer: „Hij (de afd. Niemvendam) was ontevreden over de „tegen werking" van de geestelijkheid, meende dat er te Warmond een professor voor drankbestrijding moest worden benoemd, enz." Geachte Redactie, tegen een zoo gebrekkig en tendentieus weergegeven verslag meen ik met kracht te moeten protesteeren. Ik kan mij voor stellen dat de verslaggever (het was een Maan dagmorgen!) aanvallen had van slaperigheid of kwade luim, maar laat men dan niet de taak van verslaggever op zich nemen. En als men beknopt wil zijn, dat men dan de objectiviteit en de eerlijkheid toch niet uit het oog verlieze, eischen die voor 'n verslag althans wel mogen gesteld worden. Tertio: Met 'n dergelijk verslag als basis wordt voor mij verklaarbaar uw idéé fixe, als zou ik pressie uitgeoefend hebben. Ik geloof te kunnen volstaan met dit nogmaals te ontkennen. Quarto: Over „gezonde drankbestrijding" en „deskundigen in deze" worden wij het voorloopig niet eens, geachte Redactie! Als ik wil weten of een of ander stelsel van armenzorg de voorkeur verdient boven andere, ga ik daarover mijn licht ontsteken bij iemand die jaren aan armenzorg heeft gedaan, en daarin verondersteld wordt wat meer ervaring te hebben opgedaan als iemand die buiten dat werk staat. Quinto: Met belangstelling heb ik kennis ge nomen van het door Rector Stroomer gesprokene, hoewel het mij eerder wil overtuigen van dc angstvalligheid en nauwgezetheid des Eerwaar den sprekers, dan van het gevaarlijke en beden kelijke karakter van plaatselijke keuze. Ultimo. Dat U de drankbestrijding inlijft bij een zekere school, kunnen wij opvatten als een compliment. Ik vertrouw dat de meesten onzer zich daarin beter zullen thuisvoelen als iu een gezelschap van Puriteinen, waar men het gewe ten maakt tot een logarithmentafel, en 's men- schcn moreele handelingen af wil meten met een gradenboog. U, geachte Redactie dankend voor de plaats ruimte, De Afgevaardigde van Nieuwendam. BEDENKELIJK? Nieuwendam, 19 November '13. Geachte Redactie, Mag ik tot slot nog enkele regels plaats ruimte verzoeken Primo volstaat U mijns inziens, om den geest j van het door mij betoogde aan te toonen, vol j strekt niet met na te gaan wat een ander, die dat betoog verkeerd kan opvatten, naar aanlei- Op de insinuaties van den afgevaardigde van Nieuwendam gaan we natuurlijk niet in. Wat bij schrijft over de courantenverslagen heeft met onze bemerkingen niets te maken, daar wij, zoo als duidelijk is gebleken, dingen naar voren brachten, welke in geen der verslagen in extenso werden opgenomen. Alleen willen wij nog deze opmerking maken, dat èn de woorden van den geestelijken adviseur èn de weigering van het bestuur om met den, laten we maar zeggen al te vrijmoedigen, afge vaardigde-drankbestrijder van Veendam mee te gaan, toch niet het gevolg waren van bijv. een praatje over het weer door den afgevaardigde ge houden. Wij vertrouwen dan ook ten volle, dat de afgevaardigde zicli voortaan wat meer zal weten te matigen. Nog een enkel woord over de Plaatselijke Keuze. De uitspraak van rector P. Stroomer staat reeds niet meer alleen. Dezer dagen heeft Rector Beijsens, 'de geestelijke adviseur van den Diocesmien Bond van R. K. Drankbestrijders- vcreeuigingen in het Bisdom Haarlem; waartoe ook onze geachte afgevaardigde behoort, aan zijne mede-adviseurs een rondschrijven gericht, waarin rector Beijsens het deelnemen aan de Plaatselijke Keuze ontraadt. Er komt dus reeds eenige kentering. Voegen we hier nog bij, dal de Wel terw. Heer H. Hemsing, die te Amsterdam in een gecombineerde vergadering van de Peti- tionnementscommissie ais spreker zou optreden, te elfder ure zich heeft teruggetrokken, dan moge liet duidelijk worden, dat de N. Haarl. Courant niet meer zoo alleen staat. Trouwens het verloop der actie toont nu reeds, hoe voor socialistische tendenzen, socialistische overheersching en pro paganda (al heet het, dat elke vereenigjng op zichzelf blijft staan) dient te worden opgepast. En nu moet het eigenlijke spel nog gaan begin nen! Wat de roemruchte „school" betreft, daarin heeft men zich al meermalen in de vingers ge sneden. Deze actie is er een nieuw staaltje van RED. N, HAARL. COURANT. BORDEAUX, La Maison DARLAN et LAM- BERTIE, Propriétaire do Vignohlee dans LA G IRON PK, recom mande sos GRANDS. VINS Vente a la Commission ehez Th. J. WAL RAVEN a BAARN. Agent general pour la llollandc (Adv.) on arriveerde 'ji voorspoedige reis te Aden, waar. het transport eirca drie weken heeft moe ten wachten tot de moesson voorbij was. De reis werd daarna onder afwisselende omstandighe den voortgezet en heeft mon vooral daarna veel las gehad van harde winden en sterke etroo- mingen, die den voortgang belemmerden. Het is een werk geweest dat wel de uiterste inspan ning, waakzaamheid voorzichtigheid en gedrild vereischte van de bemanningen, om het tot een goed einde te brengen. Beide genoemde sleepbooten waren voor de lange reis speciaal toegerust, de „Atlas" voor. zien van een installatie voor drandlooze tele- grnphie en de beide booten van krachtig zoek licht, pompen, duikers met noodig© toestellen. Dit is het grootste dok, ooit over zulk een af stand (9200 mijlen) gesleept zegt de „Zeepost." post." Jmuiden gearriveerd W. 21 November. Lestris, (s.) Liverpool. Eemstrooni, (s.) Lehh. \ertrokken 21 November. Uranus, (s.) Rotterdam. Niobe, (s.) Bordeaux. Joachim Zelck, (s.) Harnb. Foldin, (s.) Rotterdam. Thetis, (s.) Stockholm. Ben Nevis, (s.) Duink. Marie, (s.) Ohristiania. Heathei'side, (s.) Newc. Dora Horn, (s.) Cardiff. Nederlandscbe Stoomvaartlijnen. Kon. der Nederlanden, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Nov. van Colombo. Billiton, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 21 Nov. van Tort Said. Polyphemus, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Nov. van Port. Said. Den of Kelly, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Nov. van Port Said. Goentoer vertrok 20 Nov. van Batavia naai Rotterdam. Kediri, van Batavia naar Rotterdam, arriv. 20 Nov. te Suez. Zeelandia, van Amsterdam naar Buenos Ayres, vertrok 20 Nov. van Boulogne s/M. Nieuw Amsterdam, van de Holland--Amerika Lyn, zal 22 Nov. 7 u. v.m. van Rotterdam naar New-York vertrekken. Sirius vertrok 20 Nov. van Gibraltar naai Amsterdam. Titan vertrok 21. Nov. van Brunsbuttel naar Amsterdam. Vnlcanus vertrok 20 Nov. van Lipari n. Catania. Jason vertrok 20 Nov. van Gran naar Al giers. Medea vertrok 20 Nov. van Tarragona naa> Valencia. Euterpe arriveerde 21 Nov. te Neufahrwas ser van Amsterdam. Minerva arriveerde 20 Nov. t-e C'a&tellon var Algiers. Zeus arriveerde 20 Nov. van Malta te Car tlingena. „Zeepost." WATERSTANDEN. 23 November. Hoogwater. IJMUHDEN v.m. 10 uur 43 min.; nam. 11 uur 17 min. KATWIJK v.m. 10 uur 18 min.; nam. 10 uur 52 min. Laagwater. 1JMU1DEN v.m. 6 nnr 43 min.; nam. 7 uur 17 min. KATWIJK v.m. 6 uur 23 min.; nam. 6 uur 57 min. 24 November. Hoogwater. IJMU1DEN v.m. 11 uur 46 min. KATWIJK v.m. 11 uur 25 min.; nam. 11 nnr 49 min. Laagwater. JJMUIDEN v.m. 7 uur 26 min.; nam. 7 uur 54 min. Het Soerahajij-Droogdok. Volgens bij de firma Zur Miihlen te Amster dam ontvangen telegram is heT Soerabaja Droogdok gisterenmorgen, gesleept door de sleepbooten „Atlas" en „Titan" te Soerabaja aangekomen. Alles wel. Dit dok verliet den 23en Juni 1.1. de reede van Nieuwediep gesleept door „Atlas" (1500 Pk.) en de „Titan" (1000 Pk.) LOTEN STAD LUIK VAN 1905. Trekking van 14 November. Serie 6591 no. 25 fr. 10,000; eerie 13082 no. 17 fi'. 500; serie 16310 no. 9 fr. 250; serie 12406 no. 2 serie 1783 no. 9 elk fr. 200; serie 1783 no. 3 en serie 6169 no. 24 elk fr. 150. De volgende nummers met frs. 125: Serie 8417 no. 20, serie 8417 no. 23, serie 13082 no. 13, serie 8417 no. 22, serie 10873 no. 20, serie 8417 no. 2, serie 17396 no. 14, serie 16310 no. 2, serie 17396 no. 12, serie 12522 no, 7, serie 6169 no. 10, serie 8417 no. 3, serie 10873 no. 11, serie 6310 no. 7, serie 10449 no. 14, serie 13082 no. 24, serie 11321 no. 5, serie 13082 no. 15 De in onderstaande seriën vervatte num. mers met frs. 110: 1783 6169 6946 10449 11321 13082 17396 2522 6591 8417 10873 12406 16310 Hebt ge de oplossing gevonden van het raad sel in do vorige aflevering Als g© den naam van de stad hebt, is het zoo lastig niet; kijk maar hier: M A A S T R I 0 H T A B R I L T G R U M A N D A U U R A M S A 8 6. Wie kent onderstaand© stad B E. 6. Uit een 1, 2, 6 drinkt men. Een 4, 7, 9 vindt men tussehen bergen. 8, 5, 1, 8 is een meisjesnaam. Mijn geheel is iemand van hoog© waardigheid. Kjjk nu eens raadsel hieronder: (Alle ingezonden door H. Vonk, Zoétermeev.) 7. Gaat 8. Bezoek. m ij genoegen. lossen 1 z De laatste twee ingezonden door F. v. d. Ven, Rotterdam) 2. KALEBOTNN. Ik hoor thuis in de muziekwie ben ik 3. NAAMSTERPET. Wij staan met velen in een stukje muziek. Wie zijn wij 4. Neem een schoolbehoefte en een boom, zet die naast elkander en ge krijgt een stad in (Zuid-Holland. CORRESPONDENTIE. de lijn, waar de kruisjes staan, moet weel F. v. d. V. te It'dam. Uw raadsels in dank de naam van een_ stad ingevuld worden, ma»» ontvangen; ge ziet dat ik er gebruik van maak. nu niét een stad in Limburg, maar in Noo ,T. d. Vr. te Bolswaxd. Eeneelfde vraag Holland. De Beven rijtjes zijn eigennamen: eenigo weken geleden al beantwoord in de cor- L 4, 6, zijn jongensnamen, respóndentie-i'ubriek. 2, 5, 7, zijn meisjesnamen. DE RA ADSËLREDACTEUR-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 14