SiW. tnvee/juysen. arrenorts st Slo&koiasen. Winterpantofffels Ingezonden Rtededeeling. Aambeien- ULSTERS NAAR MAAT Winterjassen, Demï-Saisons en Pantalons. JOüa L. HOLT, Me Uiufsfrait 52. Letteren en Kunst Leger en Vloot. Rechtszaken. SUIKERZIEKTE Een nieuw Vervoermiddel? ',tSt e I i o" Balkan® 0 N D E R W IJ S. GEËTALEERD s Bxggp tion&eiG ip. M t i7t È9*~r f 21mmt t 2£3m- &n hoQegGi* STALEN OP AANVRAAG. Mij. ürviëtanase, gevestigd Nicolaistr. 23 Den Haag. RMIG.Ë2tjftgg£i». Hieuw fiSerk*3nfffl 8 Kurk mondstuk I ct. Hü was gedurende een maand afwezig en leerde in dien tijd Thomas Cromwell kennen, die secretaris van Wolsey was. £C. 5T>- III HI I mini i M imi Ill'IWIIII IJ» Ji ÏJ. -drocbt de jaarvergadering van den Bond i V iiiden. Ah onderwerpen te behandelen., werden vast- r-teld: 1. Het nut van de reclame voor den ittj.iik'uslrtiid. 2. reemdelingenverkeer en Hid- Hgtstand. 3. Leerlingwezen en vakopleiding, 4. n goedkoop recht. In de plaats van den hcer Marinus van fcur, die zijn ontslag had genomen als vice- •ocrzittcr werd benoemd de heer K. Koppel Jr. v 's-Gravenhage. l)o voorzitter der Haagsche vinkeliersver- cbiging deelde mede dat de voorbereidingen .our de in 1915 te 's-Gravenhage te houden groot II iddenstandstentoonstelling goed vor- Jeron. Het gemeentebestuur heeft principieel steun toegezegd, terwijl een prachtig terrein Ier beschikking gesteld zal worden. Kederlandsche Verecniging voor Wettelijke bescherming der arbeiders. In het zooeven verschenen jaarverslag over bet vereenigincsjaar 1912, wordt in korte trek ken een overzicht gegeven van het verhandelde jp de internationale vergadering van gedele geerden der Internationale Vereeniging voor wettelijke Arbeidersbescherming, waarop ook de Kederlandsche Vereeniging was vertegen woordigd. Het door de Nederlandsclie Sectie gedane belangrijke en gedocumenteerde voor- ptel om maatregelen te beramen voor een inter nationale regeling van de werktijden van havenarbeiders, is in extenso in het verslag afgedrukt. Dat voorstel heeft tengevolge ge had, dat thans een internationaal onderzoek wordt ingesteld naar de arbeidsvoorwaarden en werktijden in Oceaanhavens. erkentelijkheid wordt gewaagd van het "oor de Kederlandsche Regeering aan de Ne- erlandsche Vereeniging toegekende subsidie. Die subsidie zal echter uitsluitend dienen voor de deelname aan het internationale werk. Daar om dient voor de voorlichting en bestudeering P het gebied der arbeidswetgeving in ons land elf krachtig te worden aangestuurd op de ver sterking van het ledental, dat op 1 October j.l. 140 bedroeg. Een groot deel van den inbond van het ver- olag wordt ingenomen door verschillende be- tchouwingen over de wijze van verbetering der vaak vicieuse -toestanden in de Huisindustrie. Dit onderwerp zal aan de hand dezer beschou wingen worden besproken in de jaarvergade ring der vereeniging, die op Vrijdag 28 No vember des v.m. 11 uur zal aanvangen en ge houden wordt in Parkzicht, Stadhouderskade £5, Amsterdam. Belangstellende niet-leden kunnen op aanvraag aan het secretariaat ieuwe Uitleg 12 's Gravenhage, of op den g der vergadering aan den ingang der zaal, introductie bekomen. —bh tm uanaau mmiaiwaisiu Actie voor verbetering der onderwijzers-sala rissen. Hen meldt ons: Zaterdag 15 November j.i. Kwamen te Utrecht bijeen de hoofdbesturen van alle ver eenigingen van Openbare en Bijzondere ouder wijzers, die aangesloten zijn bij het Comité voor gemeenschappelijke salarisactie." In deze vergadering, die huishoudelijk was, werden door het Comité aan de vertegenwoor digers der vereeniging mcdedeelingen gedaan omtrent den stand der actie, inzonderheid om trent de audiëntie, die aan het Comité was verleend door den Minister van Binnenland- sche Zaken en omtrent de besprekingen, die door het Comité waren gevoerd niet eenige leden der 2e Kamer, welke besprekingen voor een gedeelte van streng vertrouweljjken aard waren. Verschillende hoofdbesturen spraken hnn meening uit over de getroffen maatregelen en over de actie, die in de naaste toekomst zou worden gevoerd. Hoewel met belangstelling kennis nemend van de toezeggingen van Regee ring en Kamerleden, betreurde men toch alge meen de vaagheid daarvan, speciaal wat den t(jd betreft, waarop aan de verbetering der salarissen de hand zou worden geslagen. Onder meer werd behandeld een voorstel „em nog vóór de behandeling van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting in Den Haag te beleggen een groote vergadering," als die in 1912. Hoewel van verschillende zijden krachtig ge steund, werd na ampele diccussie dit voorstel niet aangenomen, althans niet wat betreft dén tijd, waarop deze meeting zou worden belegd. Aan het Comité werd overgelaten tot het be leggen eener vergadering als boven bedoeld over te gaan op den tijd, dien het Comité daar voor het meest geschikst zou achten. Dit besluit werd genomen op grond van de mcdedeelingen van het Comité, waaruit bleek dat een meeting, in dezen tijd gehouden, niet alleen heel weinig kans bood op nuttig effekt, maar zelfs de actie ter verbetering der salaris sen zou kunnen schaden. In verband met deze actie werden aan het Comité opdrachten verleend, die voor publica tie niet geschikt zijn. Ten slotte werd met algemeene stemmen dooï de vergadering een motie aangenomen, waar aan publiciteit zal worden gegeven, zoodra ze ter kennis van de Regeering en van de Volks vertegenwoordiging is gebracht. Doctoraten honoris causa. In de «p 14 November gehouden vergadering van den Aeademischen senaat van de univer siteit te Utrecht is besloten, bij gelegenheid van de feestelijke herdenking van het herstel der Hoogeschool in 1813, de volgende docto raten honoris causa te verleenen in do Nederlaudsche letteren: aan den heer mr. S. Huiler Pz., rijks- en gemeente-archivaris te Utrecht; in de geneeskunde: aan den heer W. O. Schimmel, directeur der Rijks-Veeartsenij- school te Utrecht; in de wis- en natuurkunde: aan den heer dr. W. Einthoven, hoogleeraar in de physiologic te Leiden, welke heeren het diploma in de pu blieke senaatszittiixg op 4 December as. in ont vangst zullen nemen. Vorder heeft de senaat besloten bet docto raat honoria Causa in de godgeleerdheid te verleenen aan de heeren: B. B. Warfield, hoog leeraar aan de Universiteit te Princelon U. S. A., en A. C. Kruijf, zendeling te Posso, Celebes. „U. D." Een „Salarishond." Een inzender in „Het Schoolblad" (hij teo- kent zich N.) wil een nieuwe vereeniging stichten, met dit ééne doel: Traktementsver betering. „Salarisbond" wil hij het nog niet geboren kindje doopen. Of hij veel succes zal hebben? We gelooven van niet. De Examens voor dc Hoofdacto in 1913. De uitslag der examens voor de hoofdacte in het afgeloopen jaar ia aio volgt: Opgek. Teruggetr. Afgew. Toegel. Mann. 1299 148 627 524 Vrouw. 857 18 141 198 Men begrijpt de bedoeling. Gewezen wordt op de vele jammerklach ten, op verschillende wijzen geuit over heS j verval van 't Hollandsche lied. Pater Linnebank vertelt in prettigen stijl van den zang op de schitterend-gevierde Ver- riestf eesten. M. de W. dringt erop aan de operettes in dienst van tLn goeden Volkszang te stel len door zich aanstonds van de operette- melodieën meester te maken en ze vrucht baar te maken in dienst van den Volkszang. Onder „Indrukken" brengt Corn, van Oyen den Volkszang in verband met den winter maand, December en wekt hij op tot volks- zangpropaganda in het gezinsleven. Van de R. K. Vereenigingen wordt veel en interessant nieuws medegedeeld. Verder bevat deze aflevering eenige gedichtjes „De Molen" en „Oogenblik" van v. D. en „Va rende Zanger" van H. Gerversmann Jr. en „last not least" een liedeke van v. D. „Klok- kespel" getoonzet door Jos. Reekers. Een vruchtbare aflevering dus, die zeker lezenswaard is en waarvan de lezing onge twijfeld zal opwekken tot propaganda voor 't goede lied. Is het dan zoo verschrikkelijk wanneer zij bij den dienst in een uniform van grof laken moeten loopen? Er wordt smalend over een „grof pak" gesproken alsof het een minderwaardige klee ding betreft, terwijl het toch de militaire uniform is, waarin iedereen die in dienst komt, onverschillig van welken stand hij is, gekleed wordt. Er zijn meerdere jongelui van voornamen stand die in een „grof pak" moeten loopen en zoiu het dan voor een onderofficier zoo verschrikkelijk zijn, dat er gedacht moet wor den aan „reactie" en „geheime bedoelingen" wanneer hen wordt gewezen, op den plicht dien zjj hebben, dat hun uitrusting, waar voor zij nu zelf moeten zorgen, in orde moet zijn? De nieuwe organisatie. De commandant van het veldleger heeft be paald, dat niettegenstaande de brigade met een Romeinsch cijfer tegenwoordig wordt aangeduid, ook de divisie door zulk een cijfer moet worden aangegeven en vooral daar dit ook in den nieuwen velddienst, die binnenkort zal verschijnen, wordt gehandffaafd. Totaal 1666 166 768 722 Aambeien, een veel voorkomende kwaal, wor den gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, enz. Meestentijds wor den zij verwaarloosd, totdat de hevige jeuking en stekende pijn een onuitstaanbare kwelling veroorzaken of de patiënt geheel verzwakt is door het bloedverlies, en vaak een operatie noodig is om verdere gevaarlijke gevolgen te voorkomen. Foster's Zelf geeft vanaf de eerste aanwen ding een opmerkelijk gevoel van verlichting en rust, en zij heeft in de jaren, dat wjj u haar deden kennen, haar afdoende werking in het genezen van zelfs ernstige gevallen voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Haarlem verkrijgb. bij K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toe zending geschied franco na ontv, v. postwissel a 1.75 per doos. henevens B£ .NIEUWSTE STOFFEN voor MUZIEK-CONCQURS. Ter herdenking van het 25-jarig bestaan van Aalsmeer's Koorveroeniging en het 15- jarig bestaan van Aalsmeer's Fanfarekorps zal door de besturen dier vereenigingen te gen 29 en 30 Juli 1914 te Aalsmeer een natio naal concours van Harmonie- en Fanfarekorp sen en van zangvereenigingen worden uitge schreven. „DE VA-RENDE ZANGER." De elfde aflevering van den loopenden jaargang den derden reeds is er weer in haar frisch groen gewaad, als 't zinne beeld van jeugd en opluikend jong leven. Daarvan getuigt niet alleen de kleur van den omslag, dat is het ook, wat de inhoud u zegt. 't Is of iedere bladzijde van de afleve ringen van „De Varende Zanger" u toeroept: de Roomsche Volkszang leeft en stelt zich te weer tegen 't stuitend gezang van onzen tijd. Deze Novcmber-aflevering is, zooals de re dacteur L. L. Mertens het noemt „Ons Janus- nummer." DE KLEEDING VAN ONDEROFFICIEREN. In de omstandigheid, dat enkele onderoffi cieren niet van voldoende kleedingstukken waren voorzien, voor het aanschaffen waar van zij tegenwoordig zelf verantwoordelijk zijn, heeft de inspecteur der infanterie, toen hem dit werd gerapporteerd, aanleiding ge vonden te bepalen, dat in zulke gevallen uit 's-Rijks voorraad, doch voor rekening van den onvolledig uitgeruste, het benoodigde moet worden genomen. De minister van Oorlog, dienaangaande ge polst, heeft zich met de zienswijze van den inspecteur kunnen vereenigen en daaraan zijn goedkeuring gehecht. De redactie van het Algemeen Militair Weekblad schijnt met den getroffen maatre gel al heel weinig ingenomen, ziet daarin het streven der officieren om de onderofficie ren in een grof Rijkspak te krijgen en somtj eenige redenen op, waarom sommige onder officieren in dit overgangstijdperk bezwaar lijk in het bezit kunnen zijn van een com pleet stel kleeren, noodig voor verschillende gelegenheden. Wij meenen, dat dit Algemeen Militair .Weekblad, dat zich eenigszins als de spreek buis der onderofficieren schijnt te beschouwen aan de zaak dezen militairen meer kwaad doet dan voordeel. Uit den onbehoorlijken toon, waarop, zoo als ook in dit geval, de grieven worden ge- uit blijkt, dat dit tijdschrift op een tamelijk revoiutionnair standpunt staat, wat voor een blad van „militairen" toch zeker misplaatst is, om het zoo zacht mogelijk uit te drukken. Ook door de „Tel." wordt op deze onbe hoorlijke houding gewezen. „In een wrevelige stemming maar terstond le gewagen van reactie en de geheime ba-1 doeling de onderofficieren in een uniform van grof laken te laten loopen is, dunkt ons, ver gezocht en verraadt min of meer teleurstel ling, dat nog niet alle leden van het korps vooral de jongere elementen, rijp zijn voor de ontvoogding, welke hun door den vorigen minister van Oorlog bezorgd en destijds met ingenomenheid begroet werd." VAN ELDERS. Faillissementen. Failliet veiglaard: 17 Nov. J. C. Ouyot, eom- missionnair, te Middelburg, 18 Nov. J. F. Scholten,, manuiacturiei en koopman, te Assen. N. V. Mij. tot Expl. van den Eenport Bier en Wijnhandel, Amsterdam, Prinsengracht 657. J. de Wit koopman in galanterieën, Heppel. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen: H. Hut- tenga, bakker, Groningen; F. C. Doorhagen, boekhandelaar, 'e-Gravenhage en N. V. Ned. Aviateurs Mij. „De Condor," Ede (G.). Opgeheven het faillissement 0. H. J, van Offeren, Amsterdam Men verzuime niet te lezen de gunstige beoordeeling, geschreven do r Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOEMAN en opgeno men in het Maandblad tegen de kwakzal verij (Amsterdam) uifgave Maart 1913 No. 3- Deze brief wordt door de Mij. op aan. vraag gratis toegezonden Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie uiet teruggegeven. Het nieuwerwetsche gedeelte vormde met zijn breede ramen een schilderachtige groep, en maakte een scherp contrast met de oude torens, die, zoover de muren reikten, kerker- holen waren, en in vroeger dagen werden gebruikt om de gevangenen op te sluiten. Hier woonde eenmaal de brave ridder sir George Redfyrne met zijn vrouw en hunne vier kinderen. De oudste zoon, Geoffrey, was de gunsteling zijns vaders. Hij was een openhartig edel moedige jongen, vol moed en edelen geest drift, was hartelijk jegens een ieder en won 'ie achting van allen die hem kenden. Zijn jongere broeder, John, bezat een geheel an der karakter. Hij was korzelig van aard, al tijd op eigenbelang belust, wraakgierig en opvliegend. - De beide zusters moesten dikwijls als scheidsrechters optreden tueschen de twee broeders, clnar er zeer dikwijls, tenge volge van het verschil van hun karakter, he vige woordenwisseling ontstond. Over het algemeen echter vormde deze fa milie een gelukkig gezin, en zoo dc ouders nog geleefd hadden, zouden onder hun wjjs beleid en zorgen de fouten van John wel ver beterd zijn. Maar de pest, die vreeselijke dood brengen de bezoekster, lcwam ook hier hare tent op slaan. Deze geduchte ziekte, overgebracht door sen baal klcerstof, welke een kleermaker van verre had ingevoerd, verspreidde zich spoe dig -ven buis tot huis. De pastoor overleed, In de „Katholieke Illustratie" van 15 No vember zag ik een aardige afbeelding van het nieuwe vervoermiddel tusschen Utrecht en Harmeien, den automobiel-omnibus of autobus, die bij wijze van proef gedurende een zestal maanden door de firma Verwey en Lugard als communicatiemiddel langs de dorpen aan den Ouden Rijn zal worden geëx ploiteerd. Ook de „Kampioen" gaf een paar weken geleden zoo'n plaatje en knoopte er zelfs zeer vérstrekkende beschouwingen aan vast. In Oostenrijk en Zuid-Duitscbland, heet het daar, worden verschillende dergelijke autolijnen door den Staat geëxploiteerd en met stijgend succes. Immers voor een auto verkeer zijn geen bizonderc kunstwerken noodig, geen rails en geen onder- of boven* grondsche geleidingen, zooals bij electrische trams. Mocht over een bepaald traject de ex ploitatie niet loonend zijn, welnu, er is nietc op tegen om bet traject te vergrooten of té verkleinen, of zelfs elders met hetzelfde ma teriaal een dienst in te stellen. Is daarente- gen de autobus niet meer in staat aan do eischen van het toenemend verkeer te vol doen en is een electrische tram noodig, ook dan kan de staat of provincie andere meer afgelegen plaatsen in hun drang naar beter verkeer behulpzaam zijn. Ik zal „de Kampioen" in zijn diepgaande beschouwingen hier verder niet volgen; wie er meer van weten wil, sla liet nummer van 7 November 1913 eens op; misschien zyn het voor ons land wel „kasteelen in de lucht", ofschoon ook die eigenlijk al niet weer naar het sprookjesland mogen verwezen worden; i maar ik stel me toch voor, dat er vee] Ueem- i steders zijn, die, ofschoon hier in 't centrum dor beschaving en vooruitgang, mei een ge voel van afgunst zullen staren naar de hee ren met en zonder booge hoeden, en de fris- sehe boerinnen op het Ulnslratieplaatje, die door hunne glundere gezichten wel toonen het nieuwe vervoermiddel hoog té waardee- ren. Ten onzent zouden vooral de bewoners van dc-n „Heerenweg" en de tallonze natuur liefhebbers, die langs dien prachtiger, weg Groenendaal willen bereiken, bij een derge- lijken nuto-omnibusdienst zeer gebaat zijn; want al zal een eleclrisebe tram aan den „Binnenweg" ook voor hen niet onverschillig zijn, het westelijk deel van ons dorp zal met groote snelheid tot bloei geraken, indien het over betere verkeersmiddelen kon beschikken. De techniek op automobiel-gebied )6 in de laatste jaren met reuzenschreden vooruitge gaan: do Biissing-autobnssen. die nu in Har- melen rijden, geen dure luchtbanden behoe ven, en mag men den „Kampioen"-redacteur gelooven, toch volstrekt gpen rammelkasten zijn, worden ook in het buitenland met voor deel geëxploiteerd. Zouden ze ook voor onze streken niet dienstig zpnf In elk geval kan het geen kwaad, naar ik meen, in die rich ting eenB de voelhorens uit te 6teken. Dr. DROOG. Heemstede, 21 Nov. 1913. Gas of clcctriciteit. Mijnheer de Redacteur. De firma Spruit en Bakker inbakt op ^rcrige wjjze propaganda voor den bouw van Kleine gasfabriekjes. Nu, dat is hun zaakl Ik denk er niet aan de heeren in hun bedrijf te bemoeielijken. Alleen maar heb ik eenig bezwaar tegen de wijze waarop de gemeente Asseudelft wordt gebruikt als afschrikwekkend voorbeeld om te influenceeren op de beslissing van gemeente raden, die voor de keuze staan: „electrieiteit of gas?" Voor hen die het nog niet mochten weten zij het daarom hier uitdrukkelijk gezegd dat door bijzondere ometandipdiedeu het elee- trisch-bedrijf aldaar met een te groot k«pUa«l i« bezwaard, waarvan de rente en aflossing dat bedrijf de eerste jaren belangrijk drukken. Dat de heeien S. en B., die zich beklagen over „de scheeve voorstellingen, die omtrent het gas worden gegeven," met deze bijzondere omstandigheden niet bekend waren, waag ik te betwijfelen en is dat zoo, dan veroorloof ik mij de vraag of deze manier van de zaken, voor te stellen, wel door den beugel kan. Overigens wensch ik geen invloed uit te oefenen op de beslissing van een of anderen gemeenteraad, alleen nog dit: „wij hebben spoedig geleerd dat een kleine „gemeente beter zich kan aansluiten aan een „groote electrische-centrale dan zelf een groot „kapitaal in een kleine onderneming te steken." In hoeverre dat met gasfabriekjes ook het geval is weet ik niet. De gasfabriekjes van dé firma Spruit en Bakker zijn nog jong. Ik hoop alleen maar dat wanneer het aan een of andere gemeente later mocht blijken dat zij met hun gasfabriekje te veel gewaagd heb ben zij dan op even gelukkige wijze uit de moeieljjkheden zullen zijn gered als de ge meente Aosendelft toen zii zich aansloot aan de Kennemer-Centrale onder wier breedo vleuge len zij zich erg veilig gevoelt. K. Cz. DE BOER, Burgemeester van Aseendelft Assendelft, 18 Nov. 1913 de geneeeheeren, ook doop de ziekte aange tast, stierven allen, en eindelijk vertoonde zij zieh ook op het landgoed van sir Geoffry, die ondanks het grootste gevaar niet kon na laten. zijn pachters te bezoeken. 1 De dood klopt zoowel in paleizen aan als in de armste hut. De goede en achtenswaar dige landheer was zelve de overbrenger der besmetting, en voordat de pest daar drie da gen op zijn zetel troonde, had hij reeds twee offers gemaakt in de personen van sir Geof fry en zijne getrouwe gade. Zij hield de wacht aan zijn ziekbed, en verzorgde hem tot aan zijn dood. Door dezelfde ziekte op het bed van smarten geworpen, volgde zij hem ook naar het hoogere Eden. Geoffry en zijne zusters werden eenigen tijd later door de ziekte bezocht. Geoffry herstel de, maar zijn zusters bezweken. De eenige, die geheel en al aan het gevaar ontsnapte, was John, een gevolg wellicht van zijn buitenge woon lichaamsgestel, waardoor hij tegen de besmetting bestand was. Niet ver van het kasteel, aan het beneden eind van de rivier, stond de Luckland-mo- len. Daar leefde een vader en een moeder met lranne zes kinderen en een oude grootmoeder. De dood betrad den'drempel en allen stierven. Alleen de oudste dochter, Madge, ontvlucht te het lot, dat haar familie trof, daar zij, toen do ziekte uitbrak, voor eenigen tijd bij bloed ver wante)) toefde, die op eenigen afstand van Luekland Hill woonden. Eindelijk verdween deze droevige gast, en de met kommer en zorg overladen nabestaan den slechts een derde der gelieele bevolking, konden hun verlies des te beter beseffen, en staarden op de onbezette plaatsen aan hunne haardsteden en tafels, dikwijls den wensch op de lippen tegenhoudend, dat ook zij maar door hetzelfde lot waren bezocht geworden. Een der bloedverwanten nam de zorg over de twee jongens op zich. Beiden werden zij naar Glastonbury gezonden, waar John met iedereen in onmin leefde, terwijl Geoffrey zich in ieders achting en gunst verheugde. Richard Whiting was toen een der jongere broeders, en een van de leermeesters der hei de jougens. Meermalen gebeurde het, dat John met de macht van zijn straffende hand kennis maakte, en van hem eene bestraffing met de roede ontving, wat hij hem nooit vergaf. Te gepaster tijd verlieten zij de school, en tegelijkertijd ook hune jeugdige onervaren heid cn onkunde. Zij werden mannen. Geof frey maakte een veldtocht in het Eransclie leger inede, die met een buitengewone uitslag werd bekroond, doch waarhij hij werd gevan gen genomen. Hier kreeg hij kennis met een meisje, met welke hij, toen de vrede gesloten werd, naar Engeland vertrok, waar spoedig het huwelijk was voltrokken. John bleef thuis, en belastte zich geduren de de afwezigheid van zijn broeder met het toezicht op het landgoed. Zijn doel was, om eigenaar van het land goed te worden, zoo hij tenminste op eene of andere wijze het erfdeel van zijn broeder kon bemachtigen. Deze gelegenheid bood zich spoedig aan. Slechts korten tijd voordat zijn vrouw een kind geboren werd werd Geoffrey op het ziek. j bed geworpen en stierf na enkele dagen, tot i groot leedwezen van allen, die hem kenden, j I Wij zijn thans genaderd tot dat gedeelte i van ons verhaal, waarvan Madge van Luck- land's onderhoud niet sir John gewaagde. j Sir John vorderde, na den dood van zijn broeder, het landgoed op, en trad op als de1 rechtmatige eigenaar van de nalatenschap,! nadat hij vernomen had, dat een ander en na der erfgenaam ze zou opcischen. Zijn worsteling met de helsehe ingevingen duurden niet lang. Hoe ongevoelig hij ook was, toch kon hij de laatste woorden van zijn broeder niet vergeten, die onophoudelijk i door zijn ooren klonken. „John, beste Jonh, zorg voor Catherine, en als een zoon haar levenslot zou deelen, treedt dan om mijnentwil op als zijn vader. Als wij elkander in eene andere wereld zullen ontmoeten, zult gij mij de verzekering geven, dat gij n van uw plicht hebt gekweten. God vergelde n, wat gij aan haar zult doen." Zoodra het bewuste oogenblik in aantocht was, had sir John een onderhoud met Madge van Luekland, die sedert den dood van hare familie bij de Redl'orney'a diende. De lezer weet, tot welke misdaad hij haar aanzette. Maar Madge toonde veeleer medelijden te be zitten voor de arme weduwe, en haar natuur lijk gevoel was machtiger dan de invloed van hareil patroon. Nadat sir John een oogenblik had gestaard op het lijk van 't wicht, zonder eenigen twij fel te koesteren over de indenlitet.il, verliet hij bet kasteel, om dringende zaken af te doen. De daad was veo-ïcht, en hij gevoelde zieh gelukkig, deze plaats te kunnen verlaten, want hij sidderde bij de gedachte aan den moord, ofschoon hij niet het minste berouw gevoelde. Eindelijk naderde het oogenblik, waarop hij zijn eerste intrede als landsheer zon doen en een heraut vertrok naar het kasteel Red fyrne, om den intocht bekend te maken. Toen gaf Madge, bevreesd voor de gevol gen, zoo zij het bestaan van het kind, dat on derwijl bij een arme vrouw werd opgevoed, niet kon verbergen, aan Catharine den raad om naar het toevluchtsoord van Glastonbu ry te gaan, haar verzekerende dat de goede oude Abt zicli haar echtgenoot wel zou her' inneren, en haar kind in bescherming nemen. Men besloot, dat zij in het donkere morgen uur zou vertrekken; want de nieuwe bedien, den waren zeer gewillig in het volbrengen van de verplichtingen welke hun meeste)' hun oplegde en zouden haar niet laten ver trekken Het vroor dien nacht vrij hard en er waren geen voorteekenen van ongunstige verande ringen, - (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 18