J, H. W. Gründemann DE VONDELING. ui x iimn M?ntels, Nlantel- costuums en Japonnen fi naar Maat. limn x iimii Bloemendaalsche Brieven. STADSNIEUWS BUITENLAND. BINNENLAND. f I Koningstraat. u. Au Bon Marché. „Noyons." Haaplem*Bpusseli Handschoenen voor alle gelegenheden» Rouwgoederen zoo g noodig binnen 24 uur. FEUILLETON. NIEUWE HAARLE/WSCHE COURANT Hoe een terechtwijzing moe ite vruchten kan dragen en nog Iets. Waarom de geschiedenis der twee vechtende houden eigenlijk niet uit is. Strijd, en een paar verzachtende om standigheden. t Doet mij genoegen dat de Redactie liiij in mijn eersten brief even op de vingers heeft getikt, omdat ik vroeger de meeste brieven angelezen liet. Daarmee wordt bereikt: ten eerste des zondaars bekeering. (Iedereen be grijpt dat ik nu wel op zal passen), ten twee de is menigeen oplettend geworden, wat an ders misschien wel eens had gemankeerd. Nog iets. Ik hoorde zoo bier en daar, dat men den eersten brief wat vaag vond. Iemand zei zelfs dat hij er deze conclusie uit bad getrokken: „De arbeiders zijn nu eenmaal zoo machtig, laten we er ons in godsnaam maar bij neer leggen." 'Maar zóó heb ik 't niet bedoeld hoor, o nee! Ik meende 't spreekwoord van een goed ver staander een half woord te mogen toepassen. Doch als dat halve woord niet duidelijk ge noeg is (of misschien de verstaander.hè) dan wil ik 't hier nog wel eens duidelijker zeggen. De arbeiders zijn langzamerhand en op de goede manier, tot hun tegenwoordige macht gekomen. Erf dat wel juist door hun vereenigingen. Wie (lie macht nu wil keeren, of ze wil negeeren, handelt onpractiscli, om niet te zeggen onverstandig. Bovendien, er is geen enkele reden aan te halen tegen een goede vereeniging, wel er vóór. Alleen de aansporing van Leo XIII z. g. wat zeg ik „aansporing" „dringende smeekbede", is voor katholieke arbeiders al voldoende. Daur staat naast, dat de patroons evenveel recht, (beter „plicht") hebben, hetzelfde te doen. Waarom dan niet beide categorieën in ééne vereeniging? Wel, omdat in vele geval len hunne belangen uiteenloopen. Maar er zijn omstandigheden, die één vereeniging drin gend noodig maken. En nu ben ik waar ik komen wilde, nl. op verkiezings-terrein. Den vorigeu keer schreef ik geen klappen te willen uitdeden. Dat herhaal ik hier. Gelieve echter te onthouden, dat ik daarom niet mijn eerlijke meening heelemaal in de doofpot ■top, m.a.w. absoluut neutraal hen. Als ik dus eens iets zeg, wat iemand hard schijnt, hij tette voorop, dat ik wil trachten bijeen te hou den wat uit elkaar dreigt te vallen. En nu ter zake. Ik begin bij het einde. Het voorstel van 't bestuur, om nl. de gemeenteraadsverkiezin gen uit het reglement der Kath. Kiesveree- niging te schrappen, werd met bijna alge- nieene .stemmen verworpen. Dat vind ik zeer gelukkig. Immers, voor de Kamer- en Staten verkiezing wordt de candidaat gesteld door Beverwijk, en hebben wij maar te volgen. L'och juist voor den gemeenteraad is een kiesvereeniging noodig. Hoe moet er anders de geschikte en algemeen gewilde man in ko- menl Maar wat nu? De heer Bijvoet wist te verzekeren, dat de leden van het Kiescomité niet tegen een arbeiderscandidatuur, maar alleen tegen een candidatuur-van Kesscl wa ren. In hoeverre dat nu logisch is (van Kes sel wordt toch tot de arbeiders gerekend), zul len we maar in 't midden laten. Zou nu het volgende voorstel geon aanbeveling verdie nen, (dat door den heer Simons en den heer Jansen werd verdedigd). Men neme eens de proef met een anderen arbeiders-candidaat. Dan zal blijken of de gunstige gezindheid der comitéleden werkelijk bestaat. De heer van Kessel boude mij ten goede, dat ik hem als 't ware een eind terugzet. Hij zal, hoop ik, de bedoeling duidelijk inzien. Wordt de proef niet genomen, wat dan? Ja, wat dan? Ik geloof niet, dat een andere oplos sing iets geven zal, voor geen enkele partij. Komt de tegenwoordige kiesvereeniging met een candidaat die niet gewild is hij 't. Kies comité, dan is de kans verkeken, lvomt er een aparte kiesvereeniging van arbeiders, dan hebben we twee kies-lichamen. Stellen ze samen één candidaat, dau zijn er geen twee Vereenigingen noodig. Stellen ze elk een eigen candidaat, dau is er weer geen' kans. Hoe men ook kijkt, het beste is. dunkt me. dat de partijen zich verstaan. De bovenstaande proef zou dan het middel kunnen zijn om weer vrede te stichten. Lukt die proef niet maat- laten we liever zulke harde veronder stellingen niet maken. En wat nu met het R. K. Kiescomité? Zou 't niet mogelijk zijn dat de heeren over 't co mité verder maar zwegen en zich weer ge woon lieten inschrijven als lid der R. K. Kies vereeniging? Me dunkt, de geschiedenis der twee honden, die om een been vechten, is on volledig. Die twee vechtendebazen zullen wel in lachen zijn uitgebarsten, toen ze bemerk ten, hoe ze erin gcloopen waren. Komaan, Mr. Piet te Bloemendanl heeft ons kluifje gestolen, terwijl wij aan 't vech ten waren,en hij lachte ons uit. Maar 't vol gend jaar is er weer verkiezing. Dan kunnen we vereenigd, een veel grootere kluif mneh- tig worden. 'tDoet prettig aan, een strijdtooneel te ver laten, en dan plotseling te komen tot vredige tafereelen. Zoo is in de eerste helft dezer maand nog eens nieuw leven in de begrafenis- vereeniging St. Barbara, onderafd. van den Ned. R. K. Volkshond gekomen. De leden daarvan hebben een vast korps aangesteld, om de leden, hunne vrouwen, en zelfs hunne kinderen tot 16 jnar, kosteloos te begraven. De dragers krijgen uit de kas een kleine vergoeding voor verzuim. Door eene geringe contributieverhooging is zulk een uitgave voor de kas mogelijk geworden. Een bewijs te meer, boe de liefde, de ware, dege lijke naastenliefde nooit uitgeput raakt, maar steeds nieuwe middelen weet te vinden om goed te doen. Zoo ik vernomen heb, kunnen ook de meer gefortuneerden donateurs dezer onderafdee- ling worden. Dat niemand het nalate, want 't is een Gode hoogst welgevallig werk. Ook is hier opgericht het liefdewerk der ge sloten retraites. Een volgende keer meer daar over. Ik wil u allen echter krachtig aanspo ren, wanneer men u, namens dit liefdewerk zal komen opzoeken, uw gaven te offeren. (De verplichte bijdragen zijn heel gering). Deze twee goede dingen doen zien, dat de katholieke geest in Bloemendaal nog niet uit gestorven is. Zij zijn tevens een paar pleisters op een wonde, die op een andere plaats werd toegebracht. Moge die er spoedig door gene- zen worden. Gegroet, INSPECTOR. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men vrije- en ordeoefeningen o.m. mej. 0. M. v. Kessel van hier, en mej. G. Joon, te Wormerveer. ONGEVAL. Op het laatst der vorige week' had een koetsier van de firma B. aan het Spaarne, het ongeluk met zijn hand onder een vat spiritus te geraken, met het gevolg dat zijn hand ernstig gekwetst is en een top van den vinger afgekneld. Hij heeft zich onder dokters behandeling gesteld. ONDEROFF.-VEREENIGING „MARS". Do onderoffieieren-vereeniging „Mars" houdt Zaterdag a.s. in het Brongebouw een feestelijke bijeenkomst. GARNIZOENSBERICHTEN. Be milicien P. A. J. Koot, van het 10de regiment infanterie die eene verbintenis had aangegaan als adspirant-officier van gezond heid, is«benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse bij het leger in Nederlandsch Oost-Indië en als zoodanig beëedigd bij de Kolonialo Reserve te Nijmegen. Bij Kon. Besluit is tot eerste luitenant bevorderd bij zijn tegenwoordig korps de tweede luitenant der infanterie J. J. Pot van het Tiende Regiment. NED. R.K. VOLKSBOND. Door de gecombineerde vakbesturen is gisterenavond voor de vacature-Hooij in het hoofdbestuur der afdeeling Haarlem candi daat gesteld de heer J. Dam, voorzitter der onderafdeeling van Spoor- en Tramwegper soneel. COMITé PLAN 191». De feesten, georganiseerd door het co mité Plan 1913, zijn nog niet ten einde. De uit voering van'het lichtspel Oranje en Nederland wordt op de middagen, van 27, 28 en 29 November, vanwege het comité aangeboden, aan alle kinderen uit de drie hoogste klassen der scholen voor lager on derwijs te Haarlem. Des avonds wordt de voorstelling herhaald voor de volwassenen. Men zie dé advertentie in dit nummer. Hot filmgedeelte wordt verzorgd door de Maat schappij „Hollandia", terwijl de Liedertafel „Kunst na Arbeid" zal medewerken. HINDERWET. Aan de firma F. 0. Misset Jr. is ver gunning verleend tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbewerking iu een gebouw, te stichten op een gedeelte van het perceel aan den Hcerensingel, waar bij als beweegkracht zal worden gebezigd een electromotor van 6 P.K. tot het aan drijven van eene lint- en cirkelzaag. JONGETJE VERBRAND. Verleden week Donderdagmiddag speelde de driejarige Dirk Zwart, wonende Saenre- damstraat 39 rood, alleen in de huiskamer, terwijl de moeder op ^olde» bezig was de wasch op te hangen. Opeens hoorde zij het kind gil len. Toen zij beneden kwam zag z(j dat de kleertjes van den kleine in brand stonden. Zij rolde het kind in een vloerkleed om de vlammen te dooven. Vermoedelijk was het kind in brand geraakt door het spelen mei „citers. Althans had op de tafel een doosje lucifers gestaan en op den grond lagen verbrande lucifers. Zaterdag werd het kind, na eenigen tijd tehuis te zijn verpleegd, in het Groote Gasthuis opgenomen, waar bet dienzelfden dag overleed. gevonden VOORWERPEN. Terug te bekomen: J. Kouings, Jacobstr. o, een broche; j Boeree, Lange Veerstr. 13, een huissleutel; D. Serné, SophLastraat 2rood, een portemonnaie; J- Selhorst, Camp- hu is.straat 4, een ceintuur met gesp; Duintjes, Brouwerskade, een broche; A. Wild schut, Boschlaan tl, Bloemendaal, een portc- inontiaio; J. Pieters, Schneovoogtstraat 14zw. een dameshandschoënJ. Suvanswijk, 2e Vooruitgangstraat 14, een premie obligatie; T. Molenkamp, Teylerstraat 43, een kerkboek en een handschoen; P. C. Akkerman, Bloem hofstraat, een beursje met geld, HOOOE RAAD, Door den Hooggn Raad is verworpen het cassatie-beroep van J. van de G., los werk man alhier, door het gerechtshof te Amster dam veroordeeid tot vijf maanden gevange nisstraf wegens diefstal van een ml kippon- draadgaas te Schoten. JUBILEUM. Morgen is het veertig jaar gleden dat de heer J. O. Cramer, commandant van het korps brandblusschers, als vrijwilliger in dienst trad bij spuit X. Deze dag zal voor den heer Cramer niet onopgemerkt voorbijgaan, hoewel hij zelf den dag in alle stilte voorbij zou willen zien gaan. Den 26 November 1873 kwam hij in dienst, doorliep allo rangen en volgde in 1905 den heer L. de Breuk op als commandant der) brandweer. AANBESTEDING. Vanmorgen werd in het Brongebouw door de Commissie van toezicht op het gesticht Meerenberg, ten behoeve van dat gesticht een groote aanbesteding» gehouden van alle- daagsche artikelen. I o lijst is te uitgebreid om haar op te nemen- groote AANKOOP. De Naaml. Venn. Maatschappij „De Een dracht", maatschappb tot exploitatie van on roerende goederen, gevestigd to dezer stede, heeft plm. vijftig pcrceelen aangekocht, tot 'n gezamenlijk bedrag van omstreeks 180 dui zend gulden. DE SOIRÉE VAN „POLYHYMNIA". Zaterdagavond gaf ^et Gemengd Koor „Po lyhymnia" (Dir. (lehccriC. If. Kerkhoff) eene soiree in do concertzaal van het Brongebouw. Medewerking werd verleend door de heeren P. Kaptein (viool), IX v. d. Horst (violoncel) en door Mevr. Strijbosch (begeleiding. Het afwisselende programma, waaronder stukken van Mendelssohn en Max Bruch (Kol. Nidrei) werd op loffelijke wijze ten uitvoer gebracht. Na de pauze werd het humoristisch terzet „Studentenwraak" ten gchoore gebracht, en het blijspel in twee bedrijven „Door Moeder geholpen". Do executanten kweken zich van hun taak op lofwaardige wijze. Het was voor „Polyhyitnia," en haar energiekon directeur een zeer geslaagde avond. DEUGNIET. Gisteren meldden wij dat uit eon woning aan de Tuinstraat door een veertien-jarigen jongen een nikkelen horloge en dito ketting is ontvreemd. Daarvoor heeft do politie te gen den deugniet proces-verbaal opgemaakt. Hij heeft ook nog eeu paar vaasjes gediefd en verkocht, alsook een rok, ten nadeele van zijn moeder. DE MISSIONARISSEN IN DEN CONGO. De „Patriote" komt nog eens terug op de door dit blad gegeven en zooals men weet door an dere bladen tegengesproken bijzonderheden, om trent een schrijven van het Pauselijk secretariaat in zake de kwellingen, waaraan de missionaris sen in den Congo van den kant der sectarische ambtenaren bloot staan. Het blad zegt. dat het zijn bericht uit „uit stekende brond" heeft. Tevens verdedigt het blad het goede recht van het Vaticaan om in deze kwestie zijn stem te laten hooren. Het doet dat niet, omdat het zich uit zich zelf in de zaak mengt, maar omdat het door minister Renkin erin betrokk enis. Deze toch had zich herhaalde lijk tot Rome gewend, om op grond van het indertijd tusschen den H. Stoel en den toen dog onafhankelijken Congo-staat gesloten verdrag, aan te dringen, dat de missionarissen uit den Congo geen publieke campagne tegen de vrij- metselaarskliek in den Congo zouden voeren. Als een antwoord daarop is het aangekondigde schrijven van het Pauselijk staatssecretariaat te beschouwen. „De minister, zoo schrijft de „Patriote", had geweigerd de publieke opinie in België als scheidsrechter te aanvaarden, hij beriep zich op den H. Stoel. De minister heeft aan het Vati caan gevraagd de missionarissen te laken, die gedwongen waren een beroep te doen op dé pu blieke meening in België". Het Vaticaan heeft daarop, zooals men reeds volgens de berichten door de „Patriote" gege ven weet, een zeer bezadigde uitspraak gedaan. De missionarissen worden niet gedesavoueerd, hun uitspraak wordt integendeel als volkomen betrouwbaar nog eens onderstreept en hun be roep op de publieke meening als gerechtvaardigd beschouwd, maar voor de toekomst wordt de re geling van eventueele conflicten volgens de be palingen van het gesloten verdrag, dus zonder beroep op de publieke meening, als wenschelijk aanbevolen, waarbij de H. Stoel op de eerlijk heid van het Belgische koloniale bestuur rekent om de bestaande misstanden uit den weg te rui mén. De uitleg nu door de „Patriote" van de han gende kwestie gegeven, lijkt ons wezenlijk on weerlegbaar. Wederom een ernstig spoorwegongeluk. Volgens een telegram uit Berlijn aan do Tel. ie gisterenoehtend om half elf in de na bijheid van Berlijn, tussch Karlshorst en Sa- dowa, een trein op een afdeeling arbeiders gereden, die daar bezig waren met het leggen van rails. Zeven werklieden werden op slag gedood en één zwaar gewond. De trein, die het ongeuk veroorzaakte, reed op proef en de arbeiders waren op zijn komst niet voorbe reid. Gfsclioou de machinist 'voortdurend de stoomfluit liet werken, konden de werklieden dit signaal niet hooren, daar er juist een lo- caaltrein voorbijreed. De rook van dezen trein belette het uitzicht, zoodat het ongeluk onvermijdelijk was. De afdeeling arbeiders bestond uit 15 man en was werkzaam voor den bouwondernemer Miiller te Berlijn. De onder-koning van Engelsch-Indië. Volgens te Londen ontvangen berichten uit Engelsch-Indië, doen daar geruchten de ron de, volgens welke de onderkoning, Lord Har- dinge, binnenkort gaat aftreden. Lord Har- dingo schijnt de psychische gevolgen van den aanslag, die niet lang geleden te Delhi op hem werd gepleegd, niet te boven te zijn komen, al zijn de hem toegebrachte verw dingen geheeld. In conservatieve bin wordt reeds thans propaganda gemaakt v do uitzending van lord Kitchener, die tin Engeland in Egypte vertegenwoordigt, Indië. De „held van Karthoum" zou re. vroeger onderkoning zijn geworden, maar benoeming stuitte destijds af op verzet in (I boezem van het Engelseh kabinet. Een bericht van de .Exchange Telegra Company" te Bombay meldt nog, volgens 'lel., dat ook Lord Islington, de hertog v Connaught, en graaf Grey genoemd word als mogelijke opvolgers van lord Hardinge. Hoe ilo socialisten verleeken. Do „G. v. A." vertelt: ,,Het, weeshuis van Charleroi rnoest, kost «v kost, verleekt worden. De Zusterkens waren 1 engelen van liefde, maar ze gingen naar Mis, en dat was te veel voor de socialist die niet tegen den godsdienst zijn. De wee' keus baden en smeekten wel dat hunne go iZusterkens bij hen mochten blijven, doch w malen hartèlooze kerkhaters om het geschr en gejammer van ouderloore kinderen! Het socialistisch orgaan van Charleroi Ie nu uit hoe de verwereldlijking naderhand gegaan. De hospicenraad, de gewenschto t stuurster in België niet kunnende vinden, wen de zich tot Frankrijk eö wierf een zeer cc biedwaardige persoon aan, met schitteren» dienststaten, voorzien van de lofrijkste getu: schriften, afgeleverd door bevoegde administr tieve overheden. Deze nieuwe directie nam onder hare vormt woordelijkheid, twee vrouwelijke opzichters af eveneens Fransehen. Dit nieuwe porsono kwam den llen dezer in dienst. De perse, van den raad der burgerlijke Godshuizen, d bet nieuwe personeel instelde, stelde vast d de herinrichting zeer lastig zou zijn. Doch h voorzag niet dat 's anderendaags al de nieuw bestuursters en haar personeel de pijp reeds an Marten zouden geven. Want die gebeurde Dinsdag 12 November trokken zij alle drie van door. 't. Is nutteloos aan een werk te b ginnen, zeiden ze, dat onze krachten heel e al te boven gaat. Daar staan nu de godsdiensthaters te gapen. HOFBERICHT. De Koninklijke familie is voornemens 8 D cember haar verblijf in de residontie te nc men. RECLASSEER1NG VAN ONTSLAGEN GEVANGENEN. Tot de vereeniging van Reclasseerings-instel lingen, opgericht op aanstichting van het Ne derl. Genootschap tot zedelijke verbetering vai gevangenen, 2ijn als lid toegetreden de volgen de vereenigingen: Het Nederl. Genootscha tot zedelijke verbetering van gevangenen, St ineen tiug ft Paulo, Hulp voor Onbehuisden Consultatie-bureau voor alcoholisme te Amster dam, Nationaal Christelijke Geheelonthouders vereeniging, de afdeeling Leeuwarden van Pro- Juventute, Consultatiebureau tot bestrijdin van alcoholisme te Hilversum. Het liefdewerk tot reclasseering van ontslagen gevangenen t Amsterdam. Het Iteclasseeringsbureau van d* vereeniging Sobriëtas en werkloozen zorg. Het bestuur is als volgt samengesteld: mr A. Fentener van Vliasiugen, voorzitter G. T. J. de Jongh, vice-voorzitter; J. G. Kruis, secretaris; T. Jonker, 2de secretaris; jhr. dr J. W. van Lennep, penningmeester, en mr. P. L. Nelissen. Brand in het wapenmagazijn te Ede. Vooi de zooveekste maal is in een militair gebouw te Ede brand ontstaan, doch door tijdig alarm en zéér behendig optreden geblnseht. Ook thans moet weder aan opzet worden gedacht- De brand werd Zondagavond om 10H uur door den met de bewaking van dit gebouw be lasten schildwacht ontdekt, doordat uit en kele ramen rookwolken opstegen. De wacht-/ commandant werd gewaarschuwd en spoedig deed zich het brandsignaal óver het eenzame terrein hooren en konden maatregelen tot blusschen worden genomen. Men ontdekte na eenig zoeken, dat de brand was ontstaan voor een binnendeur van een der werkkamers van dit magazijn. Deze deur was geheel verbrand. 16) De jongeling, Wl-„,. recht was gegund wJ! ^zonder voor- ondergaan, heel, «g gesteld van den beul, een man van buK gewone gestalte, wiens gelaat rW L Mekt in aan huid, omgeven door twee medehelpers in de" tclfde kleeding gedost- Opeens Wordt de indrukwekkende stilte Öoot een krachtige stem verbroken, en weer klinkt bet door de lucht: „Dartmour op!" jgn al degenen onder de menigte, wier hóed met een takje vau het heideplantje prijkte, treden voorwaarts, banen zich met geweld een weg door de gewapende gelederen, eu hebben In een oogwenk het schavot beklommen, en geheel bezet. Zij werpen de scherprechters fan hun zetels, verjagen den landvoogd en (en sheriff, maar doen bon overigens geen '«*1. Zij verbreken de boeien der gevangenen, lanen hen een weg door de deelnemende me- {iglo. en voor dat iemand het had kunnen 'erhiaderen, züu onder de menigte ver wanen. Dug bemerkte de verwoed» volksmenigte sir John Redfyrne, die, op eeu paard gezeten gereed schijnt, na voltrekking van het von nis naar de stad terug te keeren. Het is allen bekend, welk een groot aandeel hij in deze treurige zaak heeft gehad, eu hier en daar wordt gedreigd, hem in de Exe te werpen. Hij geeft zijn paard de sporen, en met groote moeite, in zijn vlucht e«n ouds, ongelukkigs vrouw omverrijdende, ontkomt hij aau de woé de der menigte, terwijl hem den onverwach* ten kreet in de ooren klinkt: „Dartmour op!" Gered! Gered!" IX. VERADEMING. Toen onze jonge held, zoo onverwachts aau een wreeden dood ontrukt, zijn bewustzijn had terugggekregen, dat hem voor eeuige da gen scheen te hebben verlaten, werd hij be- meesterd door een gevoel als van een gevan gene, die in ecu droom aan zijn muffei), don keren, ondcraardschen kerker ontvlucht., voor een oogeublik het zalig, genot smaakt, by den eigen huiselijkeu haard te zitten, of, in onbe perkte vrijheid, in de groene wouden, de lom merrijke boschjes rond te dwalen of door de zon verlichte heuveltoppen te beklimmen. Hij had werkelijk de pijnon van galg en rad doorstaan. Was hij slechts 'n dwalende geest, terwijl zijn lichaam verminkt en ontheiligd, aan de poort van Exeter tentoongesteld, aan bederf ten or ooi w.e! Naarmate zijn verstand helder werd, kwam hij ook meer en meer tot de overtuiging, dat hij in omstandigheden verkeerde, die van geen Hemelsch Paradijs ^tuigden. Hij lag uit gestrekt op een donzig bed, met rijk gebor duurde gordijnen omgeven. De muren prijk ten met echt Vlaamsch behangsel, en de zach te najaarszon gluurde door de gordijnen in do kamer. Hoe zwak hij zic'1 °°k gevoelde, hij deed toch een poging om op te staan. Zijn nieuws gierigheid zegevierde over de, zwakheid van zijn lichaam. Waggelend strompelde hij naar het raam, rukte de gordijnen open en zag naar buiten. Het was vroeg in den morgen, een heerlijke Octobermorgen, zooals Devon alleen die ge ven kan, eu oen tooneol van onbeschrijfelijke maar aardsche schoonheid lag voor hem. j Vlak voor hem lag een wel onderhouden J tuin, met paden doorslingnrd, rijk beplant met bloemen en sierboomen van verscliillen- den vorm. Daarachter verrees een oude, bouwvallige muur. door welker scheuren hij een diepte bemerkte, die zeker vroeger de slotgracht hal uitgemaakt, in de dagen, toen het niet veilig was, een muur als voldoende afsluiting te beschouwen. Achter den tuin liep het veld dat hier voor hem lag, afhellend tot aan do rivier de Exe. Ver in het verschiet, aan de linkerzijde ruisch- jten zacht als de baren van den Oceaan, die zich in ongekende rust vermijdden, blauw als t'le azure Tucht daarboven. De jmhw!» (-„„f van den mond van de Exe tot aan Berry Head, beneden Torbay, was zichbaar, met zijn roode riffen, zich hier en daar tot ver in zae uitstrekkende. Maar dwars over de schoone vallei, met zijn purperroode en goudgele bladeren, zag hij de toppen van den Hey Tor zich ver boven de andere bergtoppen uitsteken, glinsterend on der de schitterende zonnestralen, en omgeven door de helder blauwe lucht als in een he melsch kleed gehuld. Aan den voet dier borgen lag de aantrek kelijke woning, waar hij de laatste zes jaren had' doorgebracht. De Hey Tor verhief zich ver boven Ashburton en missschien waren op hetzelfde oogenblik ook Isabel Grey'6 oogen naar dien top gericht. Hoe blij gevoelde hij zicli bij de gedachte aan zoover verwijderde vreugde. Zijn traag en afgemat lichaam moclit hier gebonden zijn, zijn geest zweefde over de vallei van Exe, over de heuveltop pen van Halden, en in den geest hoonde hij daar, te midden der huiselijke beslommerin gen. die zachte, liefelijke stem, en aanschouw de hij die aanvallige gelaatstrekken. Het huis, waar Cuthbert een toevluchts oord vond, is gelegen op de heerlijke heuvel toppen, die zich ongeveer op een half uur af- stands ten oosten van de monding der Exe verheffen en met het Nordburykasteel tot de schoonste punten der streek behoort Maar hoe is hij hier gekomen? Still Daar klinkt het gedruisch van voet- «totmen.- Je dem-e". werden gcon-rid. en een eerbiedwaardig man treedt binnen. ,Wat, Cuthbert, staat gij voor liet raam? God zegene u, mijn zoon, gij zijt dus her«- steld?" „Ben ik dan ziek geweest?" „De ziekenbewaarster heeft jnist de kamer verlaten, om haar ontbijt te gaan gebruiken, en ik kom hier om haar plaats in te nemen.* „Eu waar hen ik dan?" „Niet in Rougemont." „Dat zie ik. Maar waar dan wel?" „Bij trouwe vrienden. Hier woor.t sir Ro» bert Tremayne, een oud-weidowBer va vrijad van ons huis, wien wij veel verschuldigd zijn.'' „Maar heb ik dan gedroomd'? Ik meende, dat wij naar 't schavot geleid waren, dat ik de klok van de kathedraal, onze doodsklok, hoor- do luiden, en de klanken van de Litanie der stervenden ruischen nog door mijne ooren. Daarop volgde een tooneel van verwarring, een hulpgeschrei weerklonk door de lucht. Het scheen, alsof wij hand over hand door do menigte werden gedragen, totdat wij door een nauw poort of lage deur in een huis op het Kerkplein aan kwamen." „Het was geen droom, mijn zoon; wij ston den werkelijk voor de voltrekking der feiten. Maar het is klaar en duidelijk, dat God u voor gewichtige zaken op deze aarde heeft be stemd. Ik echter had gehoopt, in den marte laarsdood mijn vagevuur te vinden." „Vertel mii alles, vader. Ben ik lang ziek (WMveest?' Wo 1 yp r-vr*-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 13