TWEEDE 3LAD I Mantel en Stoffenmagazijn g DE VONDELING. saimu nailing! 1J, H. 1. Gründemann BINNENLAND. Koningstraat. 1IHÜIS X II De Onderwijskwestie en het Kabinet, Staten-Generaal, Au Bon Hapché. fiioyons. BaaHev*i»£$iwsseB. Handschoenen voos» alle gelegenheden? feuilleton. WOEÜSSSHO 2B H0VEEfflBE£SI918 1 Atelier voor kleeding I 5 naar maat. COllRflHT meen kiesrecht en Staatspensioen) nog gie ten. Staakt dus uw vijandelijkheden, sluit met ons een wapenstilstand, die duren zal, tot wij de handen weer vrij krijgen, om onze kanon nen op u te richten. Het voorstel heeft één gebrek: het te te shin. Het eenige goed, dat ervan te zeggen valt is: het Kabinet beschouwt de mannen der rech terzijde nog niet zóó slecht, als zij in de ver kiezingsdagen zijn voorgesteld. Het zou ze achten om ook maar één oogenblik te denken, acht, om ook maar één oogenblik te denken, dat wij op zulk een voorstel zullen ingaan, in deze val zullen loopen. Van dit oogenblik staat dan ook vast: de onderwijscommissie komt niet. Er kan wel eene onderwijscommissie komen, maar zij zal niet zijn de onderwijscommissie uit de Troon rede, omdat in de commissie, die komen gaat, noodwendig alle man van rechts ontbreekt. De onderwijsquaestie zal, met of tegen den wil van den heer Ooit van der Lin den, aan de orde zijn bij de Grondswether- ziening en ik zou er hij kunnen voegen door de kracht der logica de Grondwetsher ziening doen stranden. Het Kabinet zal de havon niet zien. De Rechtsche pers heeft unaniem het ant woord van dé Regeering inzake de Onderwijs- Staatscommissie op het besluit der Katho lieke Kamerfractie den dood genoemd van de Onderwij6-Commi.ssie. En voor de regeering ook het struikelblok! Wij lezen hieromtrent iu een „Haagschen Brief" aan ,I>e Tijd" een beschouwing, die ®ns voorkomt preeies de zaak voor te stel len zooals ze is. Erkend zij, dat do Memorie van Antwoord, ate een geheel genomen, geen ouguustigen in druk geeft van den aigemeenen geest, die den Kabinetsformateur bezielt. Laat ik erbij voegen, dat van den heer Cortvan dèr Linden niet anders werd verwacht. Uit het regeeringsstuk blijkt voldoende, dat het kabinet in zijn geheel geen smaak heeft in de concenlratiepeper, waarmede de parlemen taire coneentratiemannen in hun program en in hun pers, in en huiten de verkiezingsdagen zoo kwistig zijn geweest. Ik wil daarbij gaarne den lof voegen, dat het regeeringsstuk is helder, klaar en beslist. Het is dit met name, waar het in woorden, die geen twijfel laten, de deur der onderwijs commissie voor den neus der Katholieken in het slot gooit. Het gevaar, dat de onzen van de zijde van het Kabinet dreigt, is zóó dui delijk geteekend, dat geen oog daarvoor ge sloten kan blijven. Het Kabinet heeft maar één doel, één ideaal: de verwezenlijking van het program dor vereonigde linkerzijde. Het beschouwt zich zooals destijds al woer mijn hek end e zegsman voorspelde als een ka binet ad hoe. Het Staatspensioen gaat voor., hot kiesrecht volgt en dan hrde taak van dit ministerie afgedaan. Het kabinet heeft ech ter begrepen, dat, om deze twee vraagstukken tot oplossing te brengen, baar een hinderpaal in den weg stond: de onderwijsstrijd. Het heeft niet den moed, den durf of het zelfver trouwen, om zich aan een voorafgaande of RtilijlttüdiKt- beslechting- van dezen et.rijïl te wagen en het wil daarom op dit terrein gaar ne een wapenstilstand doen intreden voor zijn ganschen levensduur. De onderwijscommissie is de parlementariër met witte vlag, die dezen" wapenstilstand komt vragen. De onderwijsstrijd moet op geborgen worden bij de commissie tot tijd en wijle de vereenigde sociaal-democraten en liberalen onder hoede van het onmisbare over leg èn Staatspensioen èn Grondwetsherzie ning hebben afgewerkt. Wanneer bet Siaats- peniioen er is en art. 80 der Grondwet is ge wijzigd, dan kan het rapport der onderwijs commissie de onderwijsquaestie weer voor den dag halen. Het Kabinet is dan weg en heeft geen hinder er meer van. Komt de commis sie tot de conclusie, dat art._ 192 voor oplos sing der schoolquaestie gewijzigd moet wor den, dan moet de rechterzijde maar zien hoe zij bet gewijzigd krijgt. De linkerzijde heeft dan haar art. 80 binnen en heeft in de eerste 25 jaar aan een Grondweteherziening geen be hoefte. La to"nr est jouée. De heer Treub heeft gezorgd, dat de politieke slimmelingen wier kunstjes hij thans moet uitwekren, niet allen buiten het Kabinet zijn gebleven. Hij moet zelfs een heele groote politieko slimmcling zijn geweest, die uitdacht, om aan. de rechter- zijdo een parlementariër met vredesvlag de boodschap te doen overbrengen: Ziet, bij ons in het linksche kamp te werk aan den winkel. Wij hebban noodig al onzen tijd en al onze mannou, om onzo stellingen en verdediging» Werken gereed te maken voor den strijd te gen u. Wij moeien ons nieuw geschut (alge- DE ONDER-VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft, zooals men weet, aangekondigd, dat er spoe dig avondvergaderingen zullen worden ge houden voor de behandeling van de begroo- ting. Men zal dan nir, Troelitra als voor zitter zien optreden, daar de voorzitter in zijn rede, bij den aanvang van de zitting gehou den, heeft medegedeeld, dat hij, evenals zijn beide voorgangers, het presideeren dér avondvergaderingen aan den ondervoorzitter zou overlaten. Reeds terstond na de verkiezing van mr. Troelstra tot ondervoorz. is er van verschil lende zijden twijfel uitgesproken of hij door zijn temperament hiervoor wel de geschikte man zou zijn, of hij genoegzame zelfbeheer- sching zou bezitten, om in moeilijke oogen- blikkeu zijn kalmte te bewaren. De praktijk zal spoedig aantoonen, of de heer T roelstra, op den voorzittersstoel gezeten, al dan niet voor de plichten van het voorzitterschap berekend is. Maar ook als hij niet presideert, zal de heer Troelstra er rekening mede moeten houden, dat hij ieder oogenblik kan worden geroepen, als voorzitter op te treden, de orde te handhaven en den parlementairen toon hoog te houden. Tot mi toe bleek echter, zoo zegt „De Tijd", de lieer T r o e 1 s t r a dit niet te beseffen. In de vergadering van 13 November tracht te de heer Troelstra een zijner collega's om zijn gelaatskleur te bespotten en zich „heenwijzingen te veroorloven" naar diens af komst. „De Standaard" noemt dit terecht „een grie vende lafheid." En in de vergadering van 19 November (Handelingen bladz. 242) interrumpeerde de heer Troelstra den afgevaardigde van Breda, den heer Bogaardt, met de vol gende woorden: „U tracht den heer Douwes ekker verdacht te maken door onware aan halingen." Een voor den heer Bogaardt zeer eimyende beleediging. J>e voorzitter liet beide keeren den heer r oelstra -ongestraft begaan, wat inder- ivr vreemd genoeg is. Maar nu vragen wij: hoe kan een man, die heer °p keer zijn medeleden beleedigt, het noodi ge gezag hebben, om als voorzitter le- die hun ambgenootèn beleedigen, tot de orde te roepen en hun een afstraffing toe te dien en? Een lid door den heer Troelstra wegens h«t gebruiken van een beleedigende uitdruk king tot de orde geroepen, zal hem voorhou den, hoe hij zelf pas is opgetreden en de nieu we ondervoorzitter zal, al beschikt bij ook over een buitengewone vrijmoedigheid, een waardig antwoord niet kunnen geven. Wil de nieuwe ondervoorzitter zijn taak naar belmoren kunnen vervallen, dan moet hp beginnen te leer en, ate lid der Kamer den parlementairen toon in acht te nemen, óok bp interrupties. CONTANT BETALEN. Een winkelier, die sedert lang winkels in het buitenland en thaDs sedert ©enigen tijd er ook een te Amsterdam heeft, schrijft naar het „Hbld." meedeelt, het volgende over ver keerde toestanden in het winkelvak. ,Het is te Amsterdam merkwaardig zoo dikwijls zichtzendingen gevraagd worden, en "de klanten "bezwaar maken, dat z© kontant moeten betalen, waarop in het buitenland nie mand aanmerking maakt. „Het is duidelijk, dat deze wantoestanden voor do winkeliers groote nadoelen opleve ren, en voor 't publiek eveneons. Het komt toch herhaaldelijk voor, dat van hetzelfde artikel en nummer verschillende zichtzendin gen gemaakt worden en daar de klanten niet altijd zoo spoedig antwoord geven, ontbreekt dit nummer in de zaak en moet men neen verboopen, terwijl men den volgenden dag van alle kanten het artikel terug ontvangt. Door niet zaakkundige behandeling bij de klanten en zelfs het dragen gedurende ©eni ge dagen'en daarna teruggeven, verliezen de artikelen hun nieuwen glans; daardoor krijgt men veel oud goed. Ook heb geven van krediet op kortoren en langeren termijn, levert 'den winkeliers steeds nadeel, moeite en onaangenaamheden Men moet meer personeel hebben om tel kens opnieuw te disponecren, want of me vrouw is niet thuis of mijnheer niet, enz., terwijl in vel© "gevallen chicanes gemaakt worden. Op welkö wijze men dit kwaad kan uit roeien? Uitsluitend en alleen door den vas ten stelregel in te voeren: geen© zichtzen dingen, geen krediet. Indien men dezen stelregel invoert eu streng handhaaft zonder eenige uitzondering te ma ken, heeft de winkelier ge011 risico, steeds versch goed, weinig onkosten, geene debiteu ren en kan daardoor contant en goedkoop inkoopen en zijnen afnemers vel© voordeelen Geen weldenkend mensch kan zich belee digd blijven gevoelen, door dezen maatregel indien hem duidelijk gemaakt wordt, dat iedereen contant moet aL T,™ nog solider dan de Nederl. Ba wel ke redenen dit geschiedt. IIET VERBIEDEN VAN WOSWOPVOOR- STELLINGEN VOOR BR Do Minister vnn Binnenlandache Zaken heeft een schrijven gericht aan de Gede puteerde Staten dei- verschillende provin ciën. Daarin wordt gezegd: Naar aanleiding van het onderzoek, dat door de commissarissen der Koningin, m ge volge de circulaire van mijn ambtsvoorgan ger dd. 8 Mei, werd ingesteld betreffende uitwassen op het gebied van bioscoopvoor stellingen, heb ik de eer er aandackt van uw College op te vestigen dat cle Go meentewet niet alleen door de bevoegdheid den burgemeester bij art. 188 toegekend, een wapen biedt ter bestrijding van bedoeld kwaad, maar tevens door middel van art 135 gelegenheid schenkt om de noodige re geling te treffen. Bij plaatselijk© verordening kan do toe gang voor jeugdige personen tot bioscoop voorstellingen worden verboden of aan voor waarden gebonden eA kan men voorts niet alleen ineer of minder onzedelijke voorstel lingen weren, maar ook paal en perk stel len aan het geven van bedenkelijke sensa- tioneele voorstellingen, die tot misdrijf prik kelen, de toeschouwers vertrouwd maken met immoreel© toestanden of op andere wijze verderfelijken invloed uitoefenen. Als voorbeeld wordt hierna de inhoud medege deeld van bepalingen, vastgesteld door 'den gemeenteraad van Rotterdam en door dien van Sittard, op een diepte van pl.m. 1.90 M. een aantal vrij gave beenderen van paarden en daarbij een elftal hoefijzers gevonden, sommige nog van nagels voorzien. Blijkens onderzoek aan de veeartsenijschool te Utrecht dateeren de ze ijzers omstreeks 800. Xe zijn zeer goed bewerkt en op een tweetal nag nog geheel if; ze hebben zes, zeven of acht nagel gaten en zijn bijzonder licht. Om een en ander nog nauwkeuriger te kunnen vaststel len, zullen ook de gevonden be-enderen ten onderzoek worden opgezonden. Volgen3 des kundigen zijn deze ijzers veel beter bewerkt dan die uit later tijd, b.v. den tijd van Prins Maurits. Een aantal dezer ijzers zal geschonken worden aan de Oldenzaalsche Oudheidkamer. Hbld. Een knaapje overreden. Gisteren is, zooals het A. H. schrijft het 10-jarig zoon tje van den heer De Vroede, wonende Bosch hofje te Delft, onder Abtwoude door trein 16 naar Rotterdam overreden en gedood. Het knaapje was bij zijn grootouders gelogeerd, omdat zijn moeder in het ziekenhuis wordt verpleegd. Ongeval met oen lijkwagen. Een Israë- lietische begrafenisstoet, komende van het Centraal-Station te Amsterdam, heeft giste renmorgen een oponthoud van een half uur gehad. Nabij den ochreiersboren brak' de as van den lijkwagcn- In afwachting van een andere koets moest het lijk in den toren worden neergezet. De familie bleef in den rouwwagen wachten tot alles weer geregeld Treinongeval. Maandagavond is de lo- caaltrein Arnhem—B ]j kerk. die te 8.47 te Ede moest aankomen, ten gevolge van ver keerden wisselstand op den daar stilstaan- den goederentrein Wageningen—Ede geioo- pen, met gevolg dat de locomotief van (len goederentrein verbrijzeld werd. De machi nist wist zich bijtijd® te redden meldt het Hbld. Eentoe passagiers liepen lichte kwet suren op. De locaaltrein kon zijn reis voort zetten. Oude hoefijzer- Bij het graven der sleuven voor het loggen van rioolhuizen wer den in een der hoofdstraten te Oldenzaal TWEEDE KAMER. GEWISSELDE STUKKEN. DE MEMORIE VAN ANTWOORD DER REGEERING. Dat liet Ministerie een concentratie-Ministe rie zoude zijn, al dan niet „verkapt," moet dan ook door de Regeering beslist worden ontkend. Waar is, dat de Regeering het hoofdpunt van het programma der vrijzinnige partijen tot uitvoering tracht te brengen en op een ander belangrijk punt daarvan aan de wenschen dier partijen grootendeels tegemoet komt. Waar is liet ook, dat de mannen die er zitting in namen de vrijzinnige beginselen zijn toegedaan en deze ook in de Regeering niet zullen verloo chenen. Maar een en ander geeft geen recht aan het kabinet een karakter toe te kennen, dat in strijd is met de bedoeling, die bij zijn vorming werd beoogd. Terwijl echter eenerzijds vaststond, dat het kabinet niet anders dan extra-parlementair kon zijn, was liet anderzijds éasch van eene goedé constitutioneele staatkunde dat Tekening werd gehouden met de uitspraak der kiezers. Het gevolg van deze dubbele noodzakelijkheid - extra-parlementair eu hervormend moet dan ook zijn, dat de taak van deze Regeering zal zijn volbracht, zoodra het terrein geëffend is voor eene hervatting van een regebnatigen politieken strijd. Indien nu gevraagd wordt, waar de Regee ring haar steun denkt te vindon, dan is het antwoord daarop niet moeilijk. Allereerst toch meent zij aanspraak te mogen maken op den steun van de meerderheid der Kamer en in 't bijzonder van de vrijzinnige partijen, met welke zij het naaste verwant- is. Zij heeft dan ook met voldoening uit bet voorloopig verslag mogen ontwaren, dat zij in hare verwachting niet is teleurgesteld. Dat do Regeering bij de hervormingen die zij beoogt, hervormingen die hij de verkiezingen ook door de soc.-democraten zijn aanvaard, op hun steun rekent, ligt in den aard der zaak. Voorts de vrees, dat zij overigens hun steun zou zoeken, waarmede wel niet anders bedoeld kan zijn, dan dat zij bereid zou zijn, de soc.-demo- Voor de vrees, dat zij overigons hun steun zott cratische politiek te steunen, of in die richting concessies te doen, bestaat geenerlei aanleiding en het zal ook door de soc.-democraten zelve niet worden verwacht. De vraag of het Kabinet rekent op do mede werking der rechtsche partijen wordt in zoover bevestigend beantwoord, dat er voor die partijen geen grond is van het Kabinet eene haar vij andige houding te verwachten. Het heeft in geen enkel opzicht stelling genomen tegen de rechterzijde en het doel dat het- Kabinet beoogt, dwingt niét tot oppositie. De regeering ver wacht niet dat de maatregelen, die zij zal voor stellen, geen verzet zullen vinden, wel verwacht zij dat daarbij zakelijke redenen den doorslag zullen geven. Zij koestert do hoop dat de ver zoenende geest waarin zij het bewind zal voeren tegemoetkoming en erkenning zal vinden. De keuze van dien Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel kan alleen verwondering wekken als men geen oog heeft voor de geheel nieuwe phase, waarin de vorige regeering, door de afkondiging der Invaliditeitswet, liet vraag- stuk der Staatspemsionneering heeft gebracht Welke nieuwe Minister van Landbouw, N. et H. ook optreden zou, sedert 7 Juni j.l. stond vast, dat de bevoorrechte groep van ouden var dagen kosteloos onderdoimvent-e genieten zal De liter Treub kwam iu geen enkel opzicht I in strijd met hetgeen vroeger door hem in of buiten de Kamer over dit onderwerp is ge zegd of geschreven, door zich bereid te verkla ren als onderdeel een er breedere herziening der verzekeringswetten, ook aan de opheffing van die bevoorrechting zijne krachten te beproe- ven. Ten aanzien dor gestelde vragen zij bet vol- gendo opgemerkt le. Geen enikele uitzonderingsmaatregel za! worden ingediend om de vrijheid en den vooruit gang der Roomsch-Katholieken te stuiten. Wat overigens bedoeld wordt met voorstellen om de toeneming der macht van Rome tegen to. gaan is dor regeering niet duidelijk. 2e. Het Kabinet is niet voornemens eene speciale bescherming van do Hervormde Kerk te bevorderen. 3e. Rij benoemingen zal allereerst op ge schiktheid en bekwaamheid worden acht gesla gen. Voor sommige betrekkingen kan echter da geschiktheid somwijlen afhankelijk zijn van overeenstemming in godsdienstige gezindheid van den benoemde met zijne omgeving. 4e. In militaire aangelegenheden aal het streven der regeering gericht zijn op een loyale uitvoering der onder het vorige Kabinet tot stand gekomen wetten. ,Zij meent daarbij te mogen rekenen op den steun van allen, tot welke zijde dor Kamer ook beboerende, die met haar van meening zijn dat het geen aanbeveling zou verdienen in de eerstvolgende regeeringsperiode wijziging diet wetten, anders dan bij gebleken noodzakelijk heid, aanhangig te maken. 5e en 6e. De beide vragen onder 5 en 0 ge steld, moet de regeering onbeantwoord laten. Do handelingen en besprekingen van den heer Oort van dor Linden, voor hij de portefeuille aanvaardde, liggen buiten de ministeriëele ver antwoordelijkheid. Een voorstel tot herziening van art. 192 der Grondwet is van het Kabinet niet te verwach ten. Een compromis terzake van zoo heterogene onderwerpen van constitutioneel recht als on derwijs en kiesrecht uit den aard der zaak zijn, mag door de regeering niet worden bevorderd In beide gevallen behoort zelfstandig te worden beslist wat 'e Lands belang eisclit. Bovendien echter zou de regeering door art, 192 aan de orde te stellen gevaar loopen een feilen beginselstrijd te doen ontbranden die haai vermogen om de electorale hervorming tot stand te brengen aanmerkelijk zou kunnen ver zwakken. Noch de kostelooze ouderdomsrente noch het algemeen kiesrecht raken de hoofdbe ginselen der rechtsche partijen en de mogelijk heid schijnt niet uitgesloten op eendrachtige samenwerking. Ook uit deze overweging moest het aan do orde stellen van art. 182 vermeden worden. Het ligt niet in de bedoeling er toe mede te werken dat de behandeling der grondwetsher ziening worde uitgesteld tot het einde der legis latieve periode. Het Kabinet zal integendeel spoedige aanneming zooveel mogelijk bevorde ren. De indiening der voorstellen is te wachten zoodra een behoorlijke voorbereiding en een regelmatige werkwijze hot toelaten. Het ligt voor de hand dat maatregelen ten aanzien der ouderdomsvoorziening aan de grondvrete- wijziging dienen vooraf te gaan. Na aanneming van revisievoorstellen kan geen sprake moes zijn van cenigen legislatieven arbeid. Het zal mede van den uitslag van het onder zoek der staatscommissie voor de evenredige vertegenwoordiging, dat naar do regeering ver trouwt mat bekwamen spoed zal worden ten einde gebracht, afhangen of in het voorstel tot grondwetsherziening een voorloopig kiesre glement zal kunnen worden opgenomen. Hat zou naar do meening der regeering in strijd zijn met een der beginselen, welke aan het algemeen kiesrecht ten grondslag liggen indien den wetgever vrijheid werd gelaten bij de toekenning van het kiesrecht aan vrouwen, eischon te stellen in verband met den maat* schappelijken welstand. Een ruime opvatting van de taak die d4 ii Hij "n 1 v H dag na het ontzet." „Hoe heeft zich alles toegedragen?" „Door de algenieeue opinie tem onzen gun- tte gesteund, gelukte het een vijftigtal man nen te doen, waarvoor in elk ander geval een honderdtal noodig zou zijn. Do menigte zou reeds in staat geweest zijn, om onze bevrij- diug te verhinderen, maar al hielp zij onze vrienden niet, zij heeft het ook niet gewaagd hen tegen te werken. De menigte sloot zich spoedig aaneen en zoo werd onze ontvoering bijna niet bemerkt. WU vonden een tijdelijk verblijf in het huis van een vriend, wiens winkel in High Street door een nauwe steeg met het kerkplein in verband 6tond. Maar zoodra wij daar eenige oogenblikken vertoefd hadden, werd gij door een flauwte overvallen, en het koslto ons voel moeite, om u weer tot bewustzijn te bren- feu. Met medewerking van den schildwacht ebbeu wij u te middernacht door de wester poort op een draagbaar buiten de stad ge voerd, eu zoo langs de Exe naar Topsliam fewhraohL Onderweg vermeden wü overal onze vftnijyg- mi door het nachtelijk duister vb. ifiamsia'gd, bereikten wü weldra ongemerkt dezen verborgen schuilhoek." „En wanneer zullen wü naar Glastonbury terugkeeren en onze taak volbrengen?" „Vooreerst nog niet, want ik twijfel er niet aan, zij zullen daar wel naar ons zoeken. Wij hebben in Sir John Redfyrne een geduchten vijand gevonden. Maar na verloop van een maand of iets meer zullen wü bfit, goed ver momd, wel kunnen wagen." „En zullen wij dan nooit meer huiswaarts durven keeren?" „Neen, zoolang Hendrik VIII regeert, be hoeven wü daaraan niet te denken. De ge ringste poging daartoe kan ons in gevaar brengen. „En onze arme broeders dan? „Ik vertrouw, dat men hen wel ongestoord zal laten, voordat wij in handen van den rechter vielen, heb ik het landgoed aan broe der Cyrilln» vermaakt, en dat gedaan onder zijn wereldschen naam. Waren wij van een misdaad overtuigd geworden, dan zou liet eigendom aan den Staat zijn geworden." „Dan zijn wij nu zeer arm, vader." „Zult gij .er mij te minder om achten?" „Volstrekt n'tej; met Gods hulp znlt gij zien dat ik uw getrouwe ben." „Dat weet ik mijn zoon. Maar de zaken staan niet zoo slecht, als ze schijnen. Ik voor zag In een mogelijken kwaden dag en heb voor uw en mijn onderhoud een niet onbe langrijke som geld» onzen vriend Baron de Courcr gezonden- aan wiens zorgen ik u wil toevertrouwen, zoodra wij in de gelegenheid i zijn naar Frankrijk de wijk te nemen. En dit willen wü thans beproeven." „En nu, mijn z°oV'. moet gjj cenigen tijd rust nemen, en voor uen middag nog zal ik u in de gelegenheid stellen met onzen gastheer en onze gastvrouw kennis te maken. In den grooten pelgrimstocht hebben zij lvun zoon verloren', die als vrijwilliger jn gelederen van Robert Aske streed. Ik ken den armen jongen. Een zeldzaa171 Sevoel beving hen. teen zij n zagen. „Di.i £s*üht jnist op Robin," schreide de bedrukte moeder. Na verloop van enkele dagen, die in kalmte en rust, afgebroken door enkele wandelingen in de sehoone velden achter het huis, voorbij i gingen, kwam de blos van gezondheid weer op Cuthherts wangen terug, en herkreeg hü zijn vroegere sterkte terug. O, hoe zoet was die ongeschonden vrijheid in de wildernis; hoe versterkend was die heerlijke boschlucht, hoe heerlijk schitterden de golven' der zee achter de vallei. j Zoo verliep een maand, hij wijze van tus-j sell en-spel, dat twee perioden van spanning scheidde. Eindelijk kwam weer Allerzielendag, met al zijn herinneringen uit liet verleden eu het sehoone Al lor heiligenfeest aan. Sir Robert Tremayne had in zijn gebouw een kamer tot. lcapel doen inrichten, waar Pater Ambrosias het H. Misoffer opdroeg. Hunne plannen waren nn tot rijnheid ge komen. Zü waren van plan zich te verklee- den en te vermommen als een landsman met zijn zoon, die voor de landbouwzaken op reis waren. Zij zxmden een nacht te Somerset doorbrengen, en den volgenden dag een schuilplaats zoeken bij den ouden Hodge, en middernacht naar de ruïnen van het klooster gaan, en dan hun voorgenomen werk ver richten. Daarna zouden zij op reis gaan naar Lynie Regis, waar zij een bezoek souden brengen aan Outhbert'sr oom, van wien wü reeds vroe ger spraken en die ben ongetwyiem wel voor hun zeereis ten dienste zou willen zijn. A an een goede ontvangst in Frankrijk waren zij verzekerd. Sir Robin zond een beproefden en ver trouwden bode naar Glastonbury, die met de bevolking van de stad en de omgeving goed bekend was. Hij bracht de tijding mede, dat de oude Hodge en zijn vrouw nog leefden en in goeden staat verkeerden, en dat zij gaarne bereid waren zich voor hen in het gevaar te stellen, want op de huisvesting van ontvlucht te misdadigers stond de doodstraf. Hij verze kerde dat. sir John Redfyrne op zijn eigen landgoed woonde, en dat men zijn terugkeer naar het Hof dagelijks verwachtte. „Het is beter te wachten, totdat wij van dien terugkeer zeker zijn," meende sir Robert. Pater Ambrosius dacht dit niet en zeide: „Neen, het landgoed ligt vrij ver van Glas tonbury. Er is weinig te vreezeu. Bovendien zriTlen wü nn« movclük onkenbaar maken, en wij moeten niet vergelen dat bet weer elke week minder wordt, om het Ka naal in een open vaartuig over te steken". Zoo brak eindelqk de dag aan, een heldere dag in het octaaf van Allerheiligen, waarop hun gevaarlyke toeht een aanvang zou no- men. I Voor de laatste maal namen zij aan de ta- j fel van sir Robert Tremayne hun ontbijt. Er - werd niet veel gesproken. Aller hart was met weemoed vervuld. De goede oude echtgenoot» van 6ir Robert schreide bitter, want Outh- oert was haar tweede Bs&in. aa zfj gevoelde zich, alsof zij andermaal haar zoon ging verliezen. Vóór het vertrek haalde sir Robert van zijn wapenzaal een zwaard. „Dit behoorde eenmaal aan mijn dierbaren Robin", zeide bij- „Draag het, mijn zoon, om mijnentwille, gij zijt een-er waardig", j De kleederen, die zij zouden aantrekken, la- geu^ gereed. Zij kleedden zich en vertrokken; na in treffende bewoordingen voor de geno ten gastvrijheid hunnen hartelijken dank te hebben betuigd, j Eerst was Cuthbert wel wat droevig ge stemd, maar de verfrisscbende lucht en de omstandigheid, dat hij opnieuw tot een werk- jzaam leven terugkeerde, hernieuwde zijn moed, en de lust tot avonturen, die bij de jeugd zelden ontbreekt, kwam opnieuw bij hem op, toen hü op reis iiaar Glastonbury, j Woodbury Common overtrok. Daar be- sch-ouwde hij voor het laatst de schoonheden 'van Dartel oor (Wordt vervolgd!.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5