F. W. MARTIN. J. T. MATHOT, II GRSBTE HOUTSTRAAT 112 Inventaris-Spralmiiig, NOACK's Kleine Houtstraat 50. ST. NI CO LAAS- en Kerstgeschenken. Een doelmatig HEERERCADEAU is een Veiiigheidscheermes. Adverteert in de N, Haarl. Courant St. Nlcolaas 1913. E. LIERfl, Kleine Houtstraat 17-19 Geen influenza (griep) meer! Geen verkoudheid meer Prachtige sorieerisg in geparfumeerde Bloeten. Dames-Regenmantels en Heeren-Regenjassen Kalfsleverpastei is een ware Delicatesse. F. LOS, Uamiskappsr Uitgebreide sorteering goedkoope en fijne LEDERWAREN. Ontvangen: Vete nieuwe artikelen, zeer geschikt ais geschenken voor de aanstaande St. Nicotaas Taltl-, Gntbijt- es Theiterviezes, moderm fes en madilien. Stefen-Generaal, Groote Houtstraat 1119, TELEFOON I2Ï3. v. REUSES, SpeeiaEiteit in Frantfche, Ouifsche en Engelsclta Parfumeriën. Ontvangen een groote collectie Doozen Zeep Kistjes Eau da Cologne, Luxa Ftacons, garnituren Kammen in git, Imitatie en echt Schildpad. TOlLET-GAR&aTUREfc in kristai, Cel. luloid, Ebbenhout, Schildpad en ivoor. EAU DE C0LQ6ÜE EAU DE COLOSSSE 4711. Jean Maria Farina 4. EAU DE COLORE DE CQTY. Door 't gebruik van een pakje kruiden van JACOBA MARIA WORTELBOER van Oude Pekela, zijt gij in drie dagen weer frisch an opgeknapt. Duizenden en nog een3 duizenden hebben er baat bij gevonden J1 niet alleen tegen de influenza, tnaar ook tegen gevatte koude, verstopping, hoofdpijn, gebrek aan eetlust, hoesten, slechte ïpiisvertering, maaagkwalen en andere ongesieldheden. Indien U de kruiden nog nooit gebruikt hebt probeer het dan eens, de kosten zijn niet groot, want een pakje kost maar 30 cent. Het is geen leugen, blut of bedrog. Verkrijgbaar bij alle drogisten en de meeste winkeliers dere, Firma Wed. Hansen; Beverwijk H. v. d. Stad en A Leesenrsat, Bloe" mendaat J. Windhorst; Diilegom U. Broe-kea Hoo ddorp mof. Broekes en A. Boot. Verder in alle plaatsen verkrijgbaar bij alle Dro gisten en de incest® winkeliers. 6r. Houtstraat 39. Telepb. 377. GROOTE SORTEERING IN: van Gummi en Waterproof. Hantsls Mantelcostumes Gekleade Costumes Rouwcoatumes Costumerokken, Blouses Onderrokken Articles de Bal Kinderjurken en SMantels IÉ HAARLEM. Tefef. Interc. 302. Grootst gs Magazijn van NOUVEAUTÉ'S IN DAMESKLEEDING. ATELIER NAAR MAAT. Costumes naar maat van f 25.- af. Tailor Made Costumes van f 35,- af. Rouwgoederen binnen 84 uur. Per Blikje 20 en 30 conto. Groote Houtstraat 89. Teieyhoon US6. WAHKOESSTiAAT 26, Teist. 883. Ka«rwerk«r en h«*rwoIver sset NESTLE'S permanent (electriseh werkend) goifepparaat, welker hsftrgalf ia tsgaa ïï£bd. Voorhanden vanaf f Ï.a5 tot 17.50. Vazen-jardinières, Bloemuazen, Bloempotten, Rook- en Inktstellen uan porselein, Koper en oud mat koper in alle prijzen. Theetafels, Zuilen, Koperen vogelkooien en Standaards. WandeÜaschjes, Waaiers, Bijouterie- en Werkdoozen, Wandborden, Tegels in eikenhouten lijst, Japansch© Seruiezen en Artikelen. KiiSTAL EN GLASWERK. Karaffen, Watersfellen, Rcomstellen, Gebaksteilen, Nieuiue Glas- en kristal seruiezen, 69 stuks, Bloemuazen, Rozenbolivs, Olie- en azijnstellen, Kaas stolpen en Jampotten. Groote keuze Tafel-, Dessert-, Fruit-, Boter- en Kaasmessen, Eet-, Dessert-, Gebak- en Vleeschuorkjes in /Ypaka, Potoniziluer, Chinaziluer, Gegarandeerd goedblijuend. Specialiteit in nikkelen Serwiesen, giftvrij en gegarandeerd Lampen en Gaagfanissms met bests brander». TWEEDE KAMER. GEWIS8ELDE S TI K li EN. DE MEMORIE VAN ANTWOORD DER REGEERING. (V ervol g Dc rcgecricjr beoogt niet een formule te vin den van art. 192 der grondwet waarbij beide partijen zich desnoods kunnen neerleggen. Wat noodig schijnt is veeleer vast te stellen den financieelen grondslag voor de regeling van ons volksonderwijs. Daarbij dient overwogen te worden op welke wijze de financieele en paedugogische onafhan kelijkheid van het bijzonder onderwijs ware te waarborgen en welke eischen voor goed en deugdelijk onderwijs van staatswege gesteld moeten worden. Maar tevens zal dan de vraag moeten worden beantwoord hoe in de kosten zal behooren te worden voorzien ook met hét oog op een betere ppleiding en salarieering der onderwijzers. Eerst als omtrent deze punten overeenstemming zal gijn bereikt, is de grond gelegd voor duurzamen vooruitgang en tegelijk voor althans voorloopig duurzamen vrede. Of daarbij wijziging van art. 192 der grondwet al dan niet onmisbaar is, schijnt voor men het over de zaak zelve eens is, niet op goeden grond uit te maken. Ofschoon ten zeerste overtuigd vnu de wen- schclijkheid van verbetering der positie van de onderwijzers, moet de regeering de doorvoering van deze verbetering tot een gunstiger tijd ver schuiven. Het zal mede tot de taak der staats commissies moeten behooren ook voor deze ver- botering vaste grondslagen te vinden. uitbreiding van den leerplicht tot het 14e jaar zal waarschijnlijk eveneens op de kosten moeten afstuiten. De regeering onderzoekt echter wat in deze richting mogelijk is. De wenschelijkheid om het z.g. „landbouw- verlof" af te schaffen en van strafbereiding tegen een werkgever die een leerplichtig kind in dienst' neemt, wordt, nog overwogen. Een wetsontwerp tot nadere regeling van het vakonderwijs is in bewerking. Het door het vorige Kabinet ingediende voor stel tot regeling van bet voorbereidend onder wijs, zal worden gehandhaafd, doch na aan te brengen wijzigingen. Aan kostelooze toelating van onbemiddelden valt vooralsnog niet te denken. Ruimo toepas sing der te dezen aanzien bestaande voorschrif ten ligt echter in de bedoeling. Een uitzondering op de overigens door de regeering als wenschelijk erkende continuïteit in de wetgeving is ten volle gewettigd, omdat, afgezien van de bjjzondero omstandigheden waaronder de afkondiging der sociale verzeke ringswetten plaats had, de kostelooze ouder domsrente een der hoofdpunten van de verkie zingen heeft uitgemaakt. Bovendien kent art. 369 van de invaliditeits wet, ouderdomsrente alleen toe aan een be voorrechte groep van ouden van dagen. Zonder ingrijpende wijzigingen der aangenomen wet ten, kon aan deze bevoorrechting niet een einde worden gemaakt. Een herziening dier wetfen is bovendien noodzakelijk om den administra tieven last daarvan niet boven het onvermijde lijke te doen stijgen en om daaraan haar bureau cratisch karakter te ontnemen. Er behoeft geen vrees te bestaan voor de „bedenkelijke reactie" dat de heer Treub zijne verworpen amendementen op de Raden wet zou willen doen herleven. De vereenvoudiging' der Radenvvet zal heel wat ingrijpender moeten zijn dan door ainendeering mogelijk was. Het ligt in de bedoeling de ouderdomszorg geheel uit de Invaliditeitswet te lichten. Voorts om het noodige te doen om de ongevallenver zekering uit te breiden tot den landbouw, als mede een vorstel voor te bereiden tot gedeelte lijke invoering van den tien-urigen arbeids dag. De herziening der verzekeringswetten eischt intussehen vooreerst do vollen oandaeht van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Bij de invoering van den tien-urigen arbeidsdag zal er tegen moeten worden gewaakt dat aan dien maatregel zoolnng die niet ook elders zal worden toegepast; een zoodanige uit breiding wordt gegeven dat hij de Nederland- sche nijverheid bij haar mededinging op de in ternationale markt te veel bemoeilijken zou. De Minister van Justitie denkt zich de moge- i lijkheid om reeds binnen betrekkelijk korten tijd voor het herzieningsontwerp van het Wet boek van Strafverordening de aandacht der Stalen Generaal te vragen. Uitteraard zal ech ter reeds te voren de gelegenheid bestaan an deren ontwerpen die in een meer gevorderd stadium van voorbereiding verkeeren, in open- mare behandeling te nemen, dat ook de admi nistratieve rechtspraak daartoe kan behooren, is zeer wel mogelijk vermits dit even belangrijke onderwerp aanstonds door den Minister vafl Justitie in studio is genomen. Thans nadere inlichtingen te geven aangaan de de beteekenis der mededeeling, dat ten be hoeve van de verdediging van Indië aanbouw van een slagschip zal worden voorgesteld, acht de Regeering niet in 's lands belang. j Op de lichamelijke oefening der jeugd blijft de aandacht der Regeering gevestigd. Wegens de groote vraag naar en de hooge j waarde van vruchtbare gronden kan het tijd- stip voor de indiening van een voorstel tot afsluiting cn gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee thans juist gunstig worden geacht. Dat in de Troonrede geen melding is ge maakt van de herkrijging onzer onafhankelijk heid, heeft geenerlei politieleen achtergrond. In de Troonrede melding te maken van do ope ning van het Vredespaleis, was reeds daarom minder gewenscht omdat ofschoon de groote beteeken nis voor ons land zeker niet. mag wer den miskend, toch omtrent den aard dier betee kenis verschil van gevoelen zich heeft geopen baard. Het schijnt thans overbodig in beschouwing te treden omtrent de oorzaken van het feit dat de toestand van 's lands financiën dringend voorziening behoeft. De Regeering stelt zich voor, in de toelich ting tot haar ontwerp van wet op de ouderdoms rente en van haar ontwerpen tot wijziging van de wetten op de arbeidersverzekering nader rekenschap te geven van hetgeen voor de ver zekeringen van 's Rijks schatkist zal worden gevorderd. Dat van de successiebelasting ten onzent nog een noemenswaardige verhooging mogelijk is, zonder kapitaalvorming tegen te gaan, staat vor de Regeering vast. De onbillijkheid welke gelegen is in de tegen woordige waardeberekening vian de onroerende goederen voor de vermogensbelasting mag niet bestendigd blijven. Ten aanzien van niet of weinig rendeerende buitenplaatsen deelt de Regeering de meening, dat goedereu welke men voor zijn genoege minder productief, doet zijn. niettemin uaa hunne werkelijke waarde moeten worden beiast Zonder verhooging van de successiebeiastin in de rechte ljjn is van die belasting geen he j drag te verkrijgen, noemenswaard in verban met de bedragen welke benoodigd «ijn. intu» schen ziet. de Regeering zeer wel in, da; gema tigdheid bij die verhooging dient betracht. Ee voorstel tot invoering van Staatscrfreeht i van het kabinet niet te iter wachten. De billijk j beid van een belasting op goederen in bande van rechtspersonen wordt erkend. Gaarne za een nader onderzoek omtrent de beteekenis en toeneming van dat vermogen worde» ingesteld Men overschatte de opbrengst va» zulk een be lasting^ echter niet. De meerderheid der Staats commissie voor de herziening van de wc>' geving op de registratie stelt de opbrengst 585.000. Een herziening der zegelbelasting is i» werking, waarbij ook een heffing van be»>' transactiën zal worden overwoeien. 1 en Rijksbelasting op cinema to gr a fen is het oog op art. 240a der Gemeentewet nie aan te bevelen. Van een belasting op grsmiso phonen en speelkaarten zou de opbrengst va geringe beteekenis zijn. Het zou buiten de per ken der voorzichtigheid gaan, bij den tegen woordigen stand der financiën een toezeggin te doen omtrent verlaging van den suikerae ejjns. (Wordt veiNolgd). AU LOUVRE" WILLEM G. BOS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 15