10 Uk Godsdienst en Socialisme. BINNENLAND. Verkoopingen, Boel huizen enz, Sport en Wedstrijden. KERKNIEUWS. VRIJDAG 29 ÜOVEtalSEf? 1913 lfoetbalpraafje. NOG EEN NEDERLANDSCHB KARDINAAL? NIEUWE HAARLEWSCHE Gij kunt gerust socialist zijn en teven» geloovig katholiek. Kom maar bij ons in onze „neutrale" (eigenlijk socialistische) vakvereeniging, wij zullen uwe godsdienstige overtuiging geen haar-breed in den weg leggen. Waarom zoudt gij no-g langer weigeren 1M te worden van onze socialistische organi satie? Het zijn uw eigen (afgevallen 11) voor gangers, dominé's en sommige priesters, die nu zelf verkonden de leus „Naast het krui», de „roode" vaan!" Op onze vergadering hebben wij het uit sluitend over de maatschappelijke en politie ke toestanden, aan uw godsdienstige beginse len tornen wij niet. Wij verkondigen immers juist, da/t Gods dienst behoort te blijven in de kerk en in de binnenkamers; dan begrijpt ge toch, dat in onze bijeenkomsten de Godsdienst niet, bin nengehaald wordt. Al deze en meerdere zulke leugens doen bij de socialisten dienst om u diets te ma ken dat Godsdienst en Socialisme kunnen sa mengaan. En al deze leugens worden ondergebracht onder deze éénc leugen „Godsdienst is pri vaatzaak." Wij hebben evenwel ook vele andere uit spraken voorhanden ook van socialisten, waarin duidelijk wordt aangegeven dat Godsdienst en Socialisme niet kunnen sa mengaan, dat beide elementen „tegenover elkaar staan als water en vuur." Aan een enkele dezer willen wij hier nog een herinneren. Het is een woord van den zoo hoogge- vierden en vereerden Duitschen partijleider August Bebel, uitgesproken in den Rijks dag op 31 December1881 „Wij streven op politiek gebied naar de Republiek, op economisch gebied naar het Soc.alisme, en op dat, wat men tegen woordig het godsdienstig gebied noemt, naar het Atheïsme." Verduidelijking aan zoo'n verklaring toe te voegen is ten eenemale overbodig. ,Wij zullen ons daarvan dan ook onthou den. Iets anders staat ons nu te doen, zoo lezen wij in „Ons Noorden" Namelijk: aan te toonen dat het socialis me in ons vaderland precies als overal el ders, geen haar beter is. Welnu, wij voeren onze lezers daarvoor in den geest naar de bijeenkomst, welke on langs is gehouden in het huis „De Beurs" te Groningen. Och neen, dat is toch niet noodig onze lezers te brengen in die sfeer van gods diensthaat en godslastering. Genoeg zal het zijn, kennis te nemen van het programma, dat dien avond zou wor den uitgevoerd. Nu dan, er werden ©enige tableaux ver toond, samengesteld door Alb. Ilahn, de man die zoo vaak het teekenetift hanteert tot vervaardiging ook van schunnige prent jes in de „Notenkraker," liet bijblad van „Het Volk." Van de drie tableaux, die er werden ver toont, waren er twee zoo in gemeen hate lijk jegens den godsdienst, dat het ons als een schuld kon worden aangerekend, als wij tor waarschuwing niet de aandacht daarop hadden gevestigd, zegt genoemd blad. Beiden stelden ze voor „Beelden der Huis industrie." Het eerste tableau bedoelde voor te stel len: „Gebed te Waalwijk." Een korte beschrijving van hetgeen men met de voorstelling- bedoelt, staat in het programma opgenomen en luidt aldus: „Gebod te Waalwijk Stelt voor hoe een schoenmakers vrouwtje ter neder ligt voor de beeltenis van Ohristus en Maria Zij vraagt hen in een innig gebed zich over naar en haar man te willen ontfermen; een beter leven, een minder kommervol bestaan. De schrijver bedoelt het nu zóó, vóór te «ellen, dat deze bede niet verhoord «a worden, niet verhoord kan worden, omdat de maatschappelijke ellende in onze kapitalis tische samenleving slechts door de daad yan bet socialisme gelenigd kan worden. De Christusfiguren„zij 6taan zich te be zinnen" meent de schrijver aan het slot. Daarmede bedoelend zij blijven zich bezin nen, zij kunnen zich niet ontfermen, zij zijn machteloos I" Ziet Katholieken, volgens deze socialieti- iiöcho voorstelling kan God het innig gebed van het Brabantsch schoenmakers vrouwtje aiet verhoeren. De God van Wijsheid „staat zich te be zinnen en blijft zich bezinnen"; de Alwij- fce God kan tot geen besluit komen. De Almachtige God kan zich niet ontfer men, staat machteloos. En boven die machteloosheid van den Al- machtigen God straalt zegepralend uit de van het Socialisme, waar men» socialisme in ons vaderland, en socialisme dat Godsdierist Het tweede tableau i« «ZTdmnni ,Wy nemen weer over wat het programma er ona van vertelt: 6 lina „De Lompensorteerster. Het tableau leidt ons in een der achterbuurten van Amster dam. Een Joden-vrouwtje zit haar lompen te sorteeron. De schrijver heft haar als het cware uit haar lompensfeer omhoog en laat thaar voor zich zelve een vers zeggen. De schoonheid der. samenleving van man en „vrouw de wetgeving van Mozes het woord van Christus de glans „der zon!" 'él dezo schoonheid is tot „lompen" gewor den. De verlossing en de reiniging zal het (•ocialismo zijn. Dan valt het vrouwtje te- Tug in den eeuwigen buk en greep, van Bon fcontonig-en arbeid.*' f „Is het niet Hemeltergend: „het woord .Van Ohristus is tot lompen geworden! i Is het noodig er nog moer over tc zeggen? Zullen we nu nog moeten herinneren aan e leugentaal, dat het socialisme niets tegen en Godsdienst lieeft. Het zijn een paar frappante staaltjes, die aangeven de haat welke men in de sodalis- tieolio vücn koestert tegen den Godsdienst tegen God en tegen de H. Maagd, wier. voorspraak niets bij Haren Goddelijke® Zoon vermag en tegen het woord van. Christus dat tot lompen is geworden. Neen, Godsdienst en Socialisme ztyn niet vereenigbaar. Het socialisme is de aartsvijandin van'den Godsdienst en streeft naar het atheïsme. Dat leert ons het socialisme overaJL Hebben wij eenigen tijd geleden niet ge wezen op een dergelijke vertooning alhier, die zoo ergerlijk was, dat ook andersdenken den daaraan aanstoot genomen hebben. Doch: ze zijn niet tegen den godsdienst! DIT! DB STAATSCOURANT, Bij K. B. ie benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau W- J. Schraagen, hoofdcom. bij het Dep. v. Pin. Bij K. B. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille: in zilver, aan M. Gimminger, modelmakers baas bij de N. V. Machinefabriek' „Kin derdijk"; in brons, aan H. Schenk, ijzer werker bij de firma L. Smit en Zoon; A. Stuy, scheepsmaker bij de N. V. J. en K. Smit's Scheepswerven, en P. Snel, ijzervor mer bij de N. V. Machinefabriek „Kinder dijk", allen te Nieuw-Lekkerland. Bij K. B. is aan jhr. mr. C. A'. Elias, op verzoek, met ing, van 1 Jan. 1914 eer vol ontslag verleend als burgemeester der gem. Zaandam. Bij K. B. is aan den ontvanger dir. bel., invoerr. en accijnzen N. Glinderman, Alkmaar, met ing. van 1 Jan. op zijn ver zoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend. BEKORTING DER DEBATTEN IN DE TWEEDE KAMER, Er is, naar de Nieuwe Ct. meldt, in over leg met de verschillende fracties, een rege ling vastgesteld ten doel hebbende om de December-debatten te bekorten. Bij ide alge- meene beschouwingen over de hoofdstukken zal niemand langer dan drie kwartier het woord mogen voeren; behalve wat de hoofd stukken VI en VIII betreft, waarbij den spreker een uur, toekomt. De algemeene be schouwingen over hoofdstuk I zijn zóó alge meen, dat men te haren aanzien geen limiet heeft aangedurfd. Bij de artikelen mag nie mand langer, spreken dan een half uur en voor, repliek is daar tien minuten de uiter ste grens. GELDLEEN ING DOOR DE PROVINCIE NOORDtHOLLAND. De provincie Noord-Holland zal een lee ning van f 500,000 aangaan tegen ten hoog ste fVa pCt. HET AMSTERDAMSCHE PALEIS RAADHUIS, Eenige dagen geleden is namens burge meester en wethouders van Amsterdam een geheime missive aan den Raad gezonden betreffende de PaleSs-Raadhuiekwestie waaraan het volgende o. a. door de Tel. wordt ontleend B. en W- meenen den weg tot een defi nitieve oplossing-, die zoowel de regeering als Amsterdam bevredigen zal, te hebben gevonden. Zij vragen den Raad machtiging over leg te plegen met de regeering op deni volgenden grondslag: ïe. dat het Paleis op den Dam weder aan Amsterdam wordt afgestaan, opdat het aan zijn oorspronkelijke bestemming kan worden teruggegeven; 2e. B. en W. tevens te machtigen met de regeering te beraden, om vow gemeen schappelijke kosten van rijk en hoofdstad binnen Amsterdam een nieuw waardig Ko ninklijk Paleis te doen optrekken. Over deze oplossing zal de Raad in ge heime zitting voorloopig hebben te beslui ten. Het blad verneemt voorts, dat dit voor stel door B. en W. wordt gedaan, nadat in conferenties tusschen minister Oort van der Linden on den burgemeester als hoofd dezer gemeente, de tegenwoordige minister van Binnen landache Zaken heeft te kennen ge geven, zich m principe met deze oplossing te kunnen vereenigen en dat zijnerzijds, gaat de Raad met het voorstel van B. en Wj. mee, deze afwikkeling der, kwestie zal wor den bevorderd. Het lijdt geen twijfel of de Raad zal met algemeene stemmen, minus de socialisten, met het voorstel meegaan. Zoodat daardoor de Paleis-Raadliuiskwee- tie, een belangrijke schrede tot haar defi nitieve oplossing zal zijn genaderd. GEEN GOEDERENT ARIEFBOEKJ ES. Bij de Kamer van Koophandel te Dordrecht is andermaal bericht ingekomen van de H. IJ S. M. en de Mij. tot Expl. van S. S., dat op het verzoek om invoering van z.g. tariefboekjes, niet kan worden ingegaan. In een der antwoor den wordt ook gevraagd of het niet meer op den weg van het particulier initiatief ligt voor zulke boekjes te zorgen. Dlfc ral ook wïgene mededeeling des voorzitters, vermoedelijk het fi^val zijn. Belangrijke diefstal. Bij de politie te Rot terdam is aangifte gedaan, dat ten nadeele van een expediteursfixma aJdaar uit een pakhuis, aan de Maaskadie O.Z., 43 vaten met vet zijn gestolen, ter waard© van ruim 4000. .Sinds 10 Ctetober wae men niet in het pak huis geweest. De diefstal werd gisterenmorgen ontdekt. -- Verduistering van 80.000 Mark. De offi cier van justitie te Rotterdam, verzoekt de aanhouding en voorgeleiding van Dr. Karl Lo- renz advocaat te Karlsruhe, oud 36 jaar die met 80.000 Mark, die hij verduisterde als uit voerder eener uiterste wilsbeschikking, de vlucht heeft genomen. Een kerkdief. Te Aken is een 18-jarige bewoner van Vaals gearresteerd. Men be trapte hem op heeterdaad, terwijl hij in j de parochiekerk „St. Kreuz" te Aken del offerblokken geledigd had. Hij wordt be- Bchuldigd in Duitschland 9 en in den om trek tii Vaals 4 kerkdiefstallen gepleegd te hebben. In zijn bezit werden verscheidene inbrekerswerktuigen gevonden. Men neemt algemeen aan 'dat de gevatte kerkdief ook niet vreemd zal zijn aan den dezen zomer gepleegden kerkdiefstal te Holseit-Vaals. Smokkelarij. Het „Handelsblad v. Ant werpen" bevat de volgende mededeeling uit de „Gazette de Liège".i De heen De -Behr, rechter van Instructie, tv begonnen met het onderzoek1 van een smokkelzaak', die denkelijk niet .weinig ge rucht aal maken. Hollandsche margarine schijnt beter, ge schikt dan de Belgische om boter te ver- valschen, omdat men die bij' onderzoek' min der ontdekken kan. En men zond die naar, Luik onder den naam van groenteconserven, in zoo groote hoeveelheid, dat er sedert de laatste maan den meer dan 100.000 kilo's binnen kwam. De zaak werd ontdekt jdoor eene aanklacht van de Hollandsche regeering. zelf. En de politie van Luik' ontdekte den voornaamsten schuldige een zekeren S., van Aubel. Een Hollander V. K., thans voortvluchtig, heeft geen spoor, in zijne schriften nagela ten, omdat hij gewoon was verzendings- en entrepotkosten dadelijk te betalen. De ikindermoord te Amsterdam. Dins dag heeft een ambtenaar te Amsterdam naar het „Hbld." meldt, eenige mededeelingen aan de politie gedaan in verband met den moord op Hendrik de Klerk. Hij had zich Zondagmiddag vergezeld van zijn twee kin deren, naar de Nieuwe Oosterbegraafplaats in de Watergraafsmeer begeven om het graf zijner overleden echtgenoote te bezoeken. Even voor hij de begraafplaats verliet werd hij door een op zijn Zondagsch gekleed werkman aangesproken, die hem de vraag stelde ,of hij wist waar het vermoorde jon gentje begraven jg. jje ambtenaar zeide, dat hij zulks niet wist. en verwees hem daar om naar den opzichter. De man antwoordde daarop: „Ik zal dan zelf wel eens zoeken." Het Bignalement door de caféhoudster te Nieuwendam gegeven, kwam zeer wel over een-met het signalement van den man, dien hij Zondagmiddag op de Oosterbegraafplaats had ontmoet. Deze man was eenigBzinfi gezet en van donker, uiterlijk. Hij droeg een donkere overjas en fantasiehoed. Dinsdagmiddag heeft daarom de ambtenaar zich tot de po litie gewend en haar zijne ervaring van Zondagmiddag medegedeeld. Een party brillanten vermist. Er is reeds gemeld dat een Amsterdammer, Jacob Pinheiro genaamd, in den trein beroofd zou zijn van een portefeuille, inhoudende briljanten, ter waarde van ongeveer 135,000. In verband hiermede leest men in de „Be.rl. Lokal-Anzeiger," dat d« heer Pinheiro te Weenen ii aangekomen en daar terstond aan gifte bij de politie beeft gedaan. De heer Pmheiro zou in Amsterdam van ver- sohillendo handelaren tot het bovengenoemde bedrag edeleteenen hebben overgenomen, om ze te Weenen aan de markt te brengen. Td Paseau heeft, zoo als men later vastgesteld heeft, Pinheiro bij de douanen geen brfllanten aange geven. Er is nog meer raadselachtigs in deze zaak, zegt het Duieohe blad verder. Zoo b.v. de aan randing in den corridor van den wagon. Een onbekend persoon, van wien de diamanthande laar geen nadere beserrijving kon geven, zou hem een slag hebben toegebracht, die hem een oogenblik versufte- Een wreede gewoonte. Naar aanleiding van het ook door ons overgenomen stukje van den heer L. Dorsman Czn. in „De Levende Na tuur," schrijft de beer C. Mulder te Dordrecht aan „Het Volk" „De heer Dorsman stolt de vraag, of het waar zou zijn, dat stroopers in onze duinstreken in het voorjaar en den voorzomer nesten gaan opzoeken van wild® konijnen, deze er uit halen, de pootje® breken en dan gruwelijk verminkt er weer in leggen, om zoodoende deze dieren spoe dig dik en vet te maken, door het voeden der moeder. „Ik kan den heer D. naar waarheid meedee- len, door eigen ondervinding, dat zulks inder daad plaats vindt. Toen ik, het stukje las, vond ik het niets vreemds. Voor mij is het zeer oud. De tijd waarvan ik spreek, is 20 jaar geleden het geschiedde in Gelderland. Zelfs heb ik ge zien hoe men deze dierljes verminkte, door lien bij de gewrichten de pootjes te breken. In den beginne wildt de stroop er mij, op de vraag wat zulke beduidde, niet antwoorden, ten minste niet het antwoord geven, dat het te doen was om ze dik en vet te maken. Wel verklaarde deze strooper: „Die krengt vreten alles op, ze zullen het nu lateu." Maar als jongen nieuwsgierig zijnde, wilde ik er meer van weten en waar wij als jongs veel speelden aan den bosclu-and, bemerkten wij reeds spoedig, dat eenige weken later hoeveel weet ik precies niet meêr de strooper de beestjes er weer uit haalde; één was er toen reeds gestorven. „Dit is niet het eenige geval, maar ik heb het w«! meer gezien en het behoeft niet als praatje te gelden, maar komt dikwijls voor." Smokkelarij. Set „Handelsblad van Ant werpen" bevat de volgende mededing uit de „Gazette de Liège" M.. De Behr, rechter van instructie, is be gonnen met het onderzoek van een smokkel zaak, die denkelijk niet weinig gerucht zal maken. Hollandsche margarine schijnt beter geschikt dan de Belgische om boter te vervalsghen, om dat men die bij onderzoek minder ontdtkken kan. En men zond die naar Luik onder den naam van groenteconserven, in zoo groote hoeveel heid, dat er sedert de laatste maanden meer dan 100,000 kilos binnen kwam. De zaak werd ontdekt door eene aanklacht van de Hollandsche regeering zelf. En de politie van Luik ontdekte den voornaamste schuldige, een zekeren S„ van Aubel. Een Hollander V. K thans voortvluchtig. heeft geen «poor in zijne achxiften. nagelaten» omdat hij gewoon was verzending», en entre potkosten dadelijk te betalen. Liberale voorlichting. Het onderstaande geeft weer een. klein staaltje van de uitsteken de voorlichting die, wanneer het godsdienst - naken betreft door een liberaal blad gegeven wordt. Het liberale „Vaderland" bevatte het volgen de bericht: „Te Rotterdam zaJ in begin 1914 een nieuw „Retraitenhuis" (rustplaats voor haar, die geen tehuis hebben) voor vrouwen worden ge opend» Dit is het tweede in Zuid-Holland. Het eerste staat te Noordwijkerhout." Of de heeren ook op de hoogte zijn Een retraitehuis beschouwen ze dus als een toevlifbht voor diakloozen en zulke nonsens moet door de lezers maar geslikt worden en een katholiek «lie dit blad leest en dus niet wist wat een retraitehui» was, is nu volkomen op de hoogte Dit is nu een zaak van gering belang, doch de voorlichting in belangrijke godsdienstige zaken is al even uitstekend. Brand. Woensdagavond brandden, to Bor- culo de woning en smederij met schuur van den heer J. H. Tydink af. Het vee en een voor raad ijzerwerk kori gered worden. Verzekering dekt de schade. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. DE WESTEL'. Ie KLASSE. In de hoogste Westelijke afdeeling een spannend programma, waaruit we eerst HaarlemD. F. C„ een belangrijke match in onze Spaarueatad, nemen. Dikwijls zijn de roodbroeken geslagen op Schoten, door de Dordtenaren, maar, laat ik het direct zeggen: Zondag behoeven ze niet te ver liezen van Dordt. De rood-witten schijnen niet zóó in con ditie, als we in de laatste seizoenen van hen gewend waren: van H.B.S. en V.O.C. verloren met 2—0 en 4—3, van Sparta voor de Zilv. Voetbal final met 30; van het zwakke Quick met moeite gewonnen met 31! De t>1 zege op de Ajaxiden steekt daarbij evenwel heel gunstig af, maar, het lijkt me toch toe, dat Haarlem's kansen tot winnen niet gering zijni Van H.B.S. en V.O.C. wonnen de roodbroeken met O en 21, van Ajax met 10; verder van H.F.C. met 6—2, terwijl ze van H.V.V. met 32 verloren. Men ziet: de prestaties van Haarlem zijn heel wat beter; ecliter schijnt onvolledigheid bij de Dordtenaren voor een en 'ander wel te hebben bijgedra gen. De volledigheid der Haarlem-verdediging echter, en hot goede spel der voorwaartscn geven ons moed en we zijn heusch in ver wachting van een rood broeken-zege! Groote plannen heeft Haarlem wél, dat heeft ze getoond, maar laat ze het daarbij nu niet laten zooals het vorige seizo.cn, toen het aanvankelijk ook zoo goed ging; laat Haarlem doorzetten cn Zondag Lotsy c.s. kloppen! De Off. Med. kondigen aan dat de heer O. J. Groothoff zal leiden. .Wc hopen, dat hij komt Onze andere eerste-klassers gaan de stad uit, naar de Residentie om aldaar op Ha nen burg Quick te bestrijden. Waarlijk, ook. hier durf ik een Haarlemsch succes verwach ten. De prestaties van beide? Ze zijn in het kort weer te geven: H.F.C. speelde vier wedstrijden, Liep in twee daarvan met beide punten weg, en mocht; ze in even zooveel matches achter laten voor den vijand 1... Volgens Bartjes behaalden de blauw-witten dus vier punten, tengevolge waarvan ze nu op de oompetitie- ladder gelijk staan met Sparta «ia Dordt. Het behaagde de voorhoede van H.F.C. 11 maal te scoren, terwijl de achterhoede twaalf keer het leder in het doel liet door dringen. Het kan nog wel beter, en zal ook, naar ik meen, wel beter wordenI Er is dan ook veel kans, dat er na Zondag twee punten bijkomen. Quick heeft „vijf gespeeld" en „vijf verloren" en heeft dus nog geen enkel punt)..., H.F.c. zal Quick's eerste slachtoffer wel niet worden denk ik! In Utrecht (J.V.V.—V.O.C. 't Zal de vijfde overwinning wel worden voor Hagen en de zijnen! SpartaH.B.S. zou men eerat in het voordeel der Rotterdammers toedenken maar ik zou toch niet heel verwonderd kijken als H.B.S. 'n puntje meenam 1 In de Hofstad ontvangt H.V.V. de Am sterdammers. Fatsoenlijk spel van de Ha genaars zou hun de overwinning wel bren gen, maar 'n herhaling van Zondag kan óp z'n hoogst 'n gelijk spel tot gevolg heb ben, en daarbij misschien nog veel minder prettige gevolgen! DE TWEEDE KLASSE vermeldt in afd. O. geen match voor E.D.O. In A. speelt Unitas tegen D.V.S., D.V.V. tegen het Leidsche Ajax; in B. ontmoet V.U.C. het pas gepromoveerde „Spartaan"; S.V.V. speelt tegen Blauw Wit, R.F.C. tegen Alcmaria Victric, en Neptunus tegen A. F. O. Voor afd. C. speelt V.V.A. tegen Volharding en Allen Weerbaar tegen Hercules. Voor de West. Reserve le klasse gaat Haarlem II naar Dordt om alweer te ver liezen? H.F.C. II zal wel winnen van de Quick-reserves. V.O.C. II ontmoet A.F.C. H, H.B.S. II ontvangt Sparta's jongeren, terwijl H.V.V. II naar het Sticht gaat om Hercules II te bevechten. DE OOSTELIJKE le KLASSE. in het Oosten Go aheadG.V.C. in Deven ter; te Nijmegen Quick—P. W.; in Arnhem VitesseUi D.in Apeldoor Robur et .Velo- citasTubantia. IN HET ZUIDEN vermeldt het program twee wedstrijden. De ontvangen het Bossche Wilhelmina; V.V krijgt bezoek van Velocitas. DE WESTEL. 3e KLASSE. Voor afdeeling C. ontvangt Bloemen!; •A.D.O.; R.V.C. speelt tegen H.S.V.. L.V. tegen .U.N.I. In de afdeeling D. SchotenR.C.H.H landConcordia en HeemstedeStormvo t gels; W.F.C. en Sport binden voor a?d« ling E. den strijd aan; verder hier Z.V. Hollandia en PurmersleijnZ.F.C. HENK. v GOED AFGELOOPEN. Daueourt, die eergisteren Kenia veriiel 1 vloog dien dag naar Eregli. Gisteren sein hij, volgens de „Tol.", aan de „Matin", i i Eregli, dat hij tusschen die plaats en Adai 1 boven den Taurusberg, door oen term v, overvallen. Hij duikelde omlaag, bleef oiif deerd, doch het toestel is totaal vernield. 11 pasagier Roux, vergezelde hem ditmaal ni doch zette de reis por spoor voort. CHANTELOUP TE AMSTERDAM. Heden is Chanteloup te Amsterdam aam - komen. Morgen en Zondagmiddag zal hij U schen 2 en 4 uur op Oud-Boosenburch c der Watergraafsmeer verschillende demc straties houden. Het terrein wordt te 12 uur reeds opengeste Verwacht wordt, zooals te begrijpen is o zeer groote toeloop. De volgende toeren zullen verricht worde 1. Looping the loop in alle richtingen. 2. H kantelen op de vleugels. 3. Het beaehrijv van een S. 4. Daling in spiraalvorm. 5. T schrijven van meer dau één 8 in het luel ruim. 6. Vol piqué, waarbij de vlieger steile houding naai- omlaag komt. en eer op eenige meters van den grond aan de m chine den normalen stand hergeeft. Er zijn uitgebreide orde-maatregelen g nomen. De burgemeester van Watergraal meer heeft assistentie van de Amsterdamse! politie verkregen; eenige bereden agenten zi Jen op het terrein zelf dienst doen. De Oo 1 ter-begraafplaats wordt afgesloten, de tem nen langs Kruislaan, Weesperzijde en Mi den weg zullen zoowel door rij ks veldwach t e als personeel van de Amsterdamsche veili heidsdienstmaatschappij worden bewaakt. I Middenweg zal van al de Kruislaan tot Ou Roosenburch voor en na afloop van de demo monstratie niet bereden mogen worden. Aut mobielen en rijtuigen zullen na afloop in Kruislaan en file worden opgesteld. Aan het slot der brieven, door den „Maa lx)de"-cöi respondent, die de studiereis do< Oostenrijk maakte, aan de mooie stad Inn brück gewijd (in 'fc nummer van 31 Oei wordt gewag gemaakt van een beeld van de heiligen Aliberthus, grave van Brabant. C deze kardinaal misschien t>ok een Nederlai der geweest is? vraagt nu de Oostenrijkse! correspondent van dat blad. En hij ant- wooj-dt het volgende: Ziehier wat ik daaromtrent ben te weten g< komen, de bron, waaraan ik mijn vetenscha ontleende, is een oude codex, in de 17e eeu- geschreven en thans bewaard in de H. I Hofbibliotheek te Weenen. De plaats, waar St Aliberthus het leven; licht aanschouwde, is evenmin aangegeven a het 'jaar zijner geboorte. Zijn vader was S Witgers, een graaf van Brabant, (verrnaa; schapt met de Habsburgsche dynastie), zij moeder St Amelberga. De Heilige werd in het jaar 1112 te Luik t< bisschop gekozen. Hier volgt een letterlijke vertaling van h« oude manuscript „Een graaf van Henegoudt (sic.) met zij aanhang heeft zich tegen die keuze verze en heq£t Albertus, den proost, een zoon va zijn zuster, als bisschop gewenscht. (Keiz< Heinrich des Grossen sohn wilde als bisschc Lotharius van Hostra of Hoy sta). Nu is Al berthus in hooger beroep gegaan naar Rom desgelijks deden Albertus (proost) en Ia tharius, die door simonie tot bisschop Wf gekozen. Paus Coelestinus III bevestigde de keus van Aliberthus en verhief hem tot kardinaal tevens beval hij, dat zoo dc bisschop van Kei len het zou bestaan, Aliberthus niet te wi den, deze zich tot den bisschop van lteö (Reims) zou begeven, wat ook gcschiodd. Door drie ridders, die tot zijn huisvriende behoorden, werd hij „jammerlich erscblayeu' zijn H. Lichaam wci-d met groote praal bijg< zet in den dom to Reims; na zijn dood vei scheen hij velen, terwijl vele wonderen g« schicdden. Lqtharius heeft dan de vlucht g* nomen qn vele zijner vrienden zijn een „bösen Tod" gestorven. De keizer heefi vei volgens in de St. Lambertuskerk te Lui! om vergiffenis te verkrijgen voor de grooi zonde, die hij begaan had, twee altaren late, oprichten en zich met zijn vijanden verzoen en vrede gesloten, opdat hij zelf den eeuw gen vrede vinde." Het epitaphium (grafschrift) van St. Al; berthus luidt: Legio me legit; electum Rotna. probavitj Items saeravit et sanctum inartyrizavit. Laat mij hier ten slotte nog bijvoegen, de de Heilige zijn statuet in de oude Francisce nerkerk te Innsbruck waasehij nlijk daaraa te danken heeft, dat hij tot de familie va keizer Maximiliaan I behoorde. Ik geloof, dat het niet vermetel is, ook hoi tot de Nederlandsche kardinalen te rekenei Weet een historiekamer onder de lezers e misschien nog meer van? TE VERKOOPEN. terdag 29 November. HAARLEM, .Vcrkoopl. „De Göüóö.i ue; iW? 5 uur. Verknoping. VOGELENZANG, In het „Naaldenv&lè" 1 uur. Not. J. H. Wildervanck de (Blétiour Breda'sche militairen van het zesde resriment Verkooping,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 15