BUITENLAND. Staten-Generaal. UNS UIT UtR UMTKtk UIT LISSE e. a. Berichten reeds geplaatst ia onze vorige oplage. DU ITSCHL AND. De Elzasser rumoerigheden. Eindelijk en ten langen leste is het Duit- Bche legerbestuur er toe overgegaan de El- jassers, die zich door de uitlatingen van lui- .enant v. Forstner te Zabern gekrenkt ge voelden, eenige voldoening te schenken. De commandeerende generaal van het' 15de le gercorps en de commandant van de 30ste di visie zijn nl. overgekomen naar Zabern ter bespreking van het geval en Dinsdag ontving in een bijeenkomst, waarbij het geheele corps officieren aanwezig was, de loslippige luite nant een scherpe berisping. Het gebruiken van het woord „Waekes" is bij regimentsorder ten strengste verboden. FRANKRIJK. De religieuzen weer in de ziekenhuizen. Men gaat in Frankrijk meer en meer in zien een gelukkig teekeu boe dom bet ,'s geweest de zusters uit de ziekenhuizen te rerdrijven, doeh ook wordt het duidelijk, hoe üioeiliik het is deze engelen der cbaritas er weer in te krijgen. Het onderstaande, aan de Msb. ontkend, geeft een duidelijken kijk hierop. Tn de vijfde sectie van den Parijschen ge meenteraad hebben de afgevaardigden Alpy rn Puymaigre het voorstel gedaan de reli- f'tuisen der enkele verleekte hospitalen weer erug te roepen. 9 Poirier de Nareay diende een voorstel in, iepalende, dat de terugroeping der hospitaal- lusters door een referendum zou worden be slist. Het aantal uitgebrachte stemmen zou dan tevens uitmaken in hoeveel gasthuizen te zusters hun liefdewerk weer zoudcu mo gen hervatten. Ambroise Rendu en Billard steunden dit «eer democratisch voorstel, maar de heftige inti-eleriealen wisten het voorstel te doen val len met 7 tegen 5 stemmen. Het voorstel Alpy werd daarna eveneens niet 7 tegen 4 stemmen verworpen en het rapport Vareune goedgekeurd. Het ts niet onwaarschijnlijk, dat de gemeen teraad in pleno het voorbeeld der commis sie niet volgen zal. Zelfs leden der linkerzijde pijn voor een referendum, hoewel ze wel we ten wat hiervan het gevolg zal zijn. Zeer duidelijk kan men den vermoedelijken uitslag van een referendum opmaken uit het nantal liandteekeningcn, dat een petitie ten junste der terugroeping heefi verkregen. Allcoe, katholiek afgevaardigde voor het listriet Gaillon, heeft aan den burgemeester Dbassaigne-Goyon en den raad de volgende petitie aangeboden, onderteekend door 167,849 Inwoners van Parijs en de voorsteden. „Wij nemen eerbiedig de vrijheid u een vcr- fcoekschrift aan te bieden door 167,849 inwo- here van Parijs en de naaste omgeving on- (lerteekend. Met aandrang verzoeken zij u, gunstig te willen beschikken over de in den raad gedane voorstellen, strekkende om hij '3e nieuwe organisatie in de hospitalen enkele gasthuizen voor de zusters te reserveeren. De onderteekenaars streven volstrekt geen itaatkundig oogmerk na. Hun uitsluitend doel voldoening te geven tan den behoeftigen kranke, die vprlangb loor religieusen te worden verpleegd. Zij beoogen geen aanslag op de verkregen ■echten van bet tegenwoordige personeel, naar zij mcenen, dat de zieken het recht heb- >en bun verlangen te openbaren en in te villigen. Vol vertrouwen doen zij derhalve een bc- ■oep op uw gevoel voor recht en billijkheid, sij hopen dat gij hunne billijke verlangens tuit inwilligen. Hetwelk doende enz. (volgen de haudteekeinngcn). Niet minder dan 52 gemeenteraden hebben let voorbeeld van de Parijsche adressanten jevolgd en de regeering verzocht de zusters n de gasthuizen terug te roepen. Men heeft genoeg van de verwereldlijking! Was te verwachten. ITALIë. Ai opening van het ïtaliaansche parlement. ..De koning heeft de 24e zitting van het par lement gisteren op plechtige wijze geopend. De koning en de koningin werden tijdens hun rit naar het parlementsgebouw warm toege- uicht. Na de eedsaflegging der nieuwe afge- ■aardigden sprak de koning de troonrede uit, lie herhaaldelijk door toejuichingen werd on- lerbroken. Nieuws bevatte deze troonrede, die door ilgemeenheden uitmunt, niet. Alleen trof ons lit Renter's samenvatting deze zin: „Voorts moeten de betrekkingen tusschen Kerk en Staat worden geregeld op een voet ■^an grooter vrijheid van godsdienst. BULGARIJE. Koning Ferdinand. Koning Ferdinand zou hedenochtend per «tfa-trein naar Sofia teragkeeren. EERSTE KAMER. (Zitting van gisteren.) De Eerste Kamer benoemde gisteren tot lid ter gemengd© commissie voor de stenografie jvacature dr. Vermeulen) baron Van Lams- tveerde. Een groot aantal kleine wetsontwerpen werd langenomen. Daarna kwam aan de orde bij het wetsont- rerp in zake de artt. 369 en 370 der Invalidi- Ieit8wet. Minister TRETJB zeide geen wenk te luimen geven aan de Rjjksverzekeringbank om Ie berekening op de aanvragen te vertragen, bat zou een storm van ontevredenheid doen op gaan, meende hij. Op opmerkingen van den heer HOVY, die er «ooral op aandringt, dat bij de behandeling der tanvragen niet met overhaasting te werk zal worden gegaan en van den heer VAN DER frELTZ, die in overweging geeft intrekking tan de rente, die ten onrechte blijkt te zijn toegekend, antwoordde de MINISTER, dat tot lit laatste de wet geen bevoegdheid geeft. Overigens betreurde de minister, dat artikel 869 is uitgevoerd voor de invoering der invali- pLiteitswet. Aan de uitvoeringsmaatregelen wordt met spoed gewerkt. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals die betreffen- de erfpacht van gronden in Vlissingen, ont eigening voor verruiming der spoorwegbaven te Enkhuizen, telefoonkabel NederlandEngeland enz.. De VOORZITTER zeide ten slotte dat de Ka mer nog in het einde der volgende week waar schijnlijk wordt, bijeengeroepen. TWEEDE KAMER. Indische begroeting. (Vervolg der zitting van gisteren.) De heer MARCHAND hield een lang, ellen lang, urenlang pleidooi tegen de Djeloetoeng- concessi© op Borneo, waartegen hij verleden jaar al opkwam, met allerlei voor generaal van Heutsz beleedigende onaangenaamheden, die echter door dezen en anderen weerlegd zijn. Op dit felle requisitoir antwoordde de MINISTER zeer uitvoerig en ad rem. Van algemeen belang lijkt ons deze zaak niet meer, na alles wat er over is geschreven: 't Was nakauwerig. Do heer BOGAARDT bepleit de salarisver- betering voor beambten bij het boschwezen. De MINISTER zeide, dat hij dit eerst voor de volgende begrooting kan overwegen. De heer BOGAARDT verdedigde een amen dement om de door den minister gewilde verhooging van het subsidie aan de Semarang- sche tentoonstelling van f 30.000 op f 100.000 niet toe te staan. Hij acht Semarang geen geschikte plaats voor een tentoonstelling, vooral niet in den tijd, daarvoor uitgekozen. De MINISTER meent: geen plaats is zoo geschikt voor een tentoonstelling als juist Semarang. I Het amendement-Bogaavdt wordt verworpen met 41 tegen 13 stemmen. De heer FOCK bepleit het uitbesteden van groote'werken ten einde de industrie daarmee te bevorderen. Ook wil hij opheffing van het departement van burgerlijke openbare werken. De MINISTER is tiet eens met het eerste en zal liet tweede overwegen. De heer ALBARDA klaagt over het tekort aan ingenieurs in Indië. De MINISTER zegt gaarne overweging toe. Ten slotte wordt de vergadering verdaagd. H A A RLEM MEULIEDE CA. Personalia. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. School alhier zijn geplaatst als No. 1, Mej. C. Bleeker, onder wijzeres te Egmond-Binnen2. Mej. T. S. van der Veen; idem te Nyeveen; 3. Mej. J. M. de Vos, idem te Amsterdam, verantie der drukwerken enz. dezer gemeen- Ge meen te Drukwerken. De le- te, over do jaren 1914, 1915 en 1916, waar voor 15 November j.l. de aanbesteding plaats had, is opgedragen aaii den heer A. M. C. Schellekens, Boekdrukker te Heemstede. Collecte afgeschaft. Door het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente is be sloten, de sedert onheuglijke jaren bestaan de jaarlijksche collecte langs de huizen der ingezetenen niet meer te doen plaats hebben. SCHOTEN. Baldadig. Toen gistermiddag de automobiel van den lveer v. d. G., door hem zelf bestuilrd, het buurtje Bloemhoven aan den Rijksstraatweg passeerde werd door een 8-jarigen jongen een hand vol kiezersteenen tegen de auto gegooid waardoor een glasruit er van vernield werd. De politic maakt werk van het geval. Een Sint in brand. Terwijl eenige bengels zich gisterenavond in hef Scho,terkwartier bezig hielden met St. Nieolaas tc spelen, waarbij zwarte Piet niet ontbrak, die een brandende lampion droeg, viel deze plotseling op den Sint waardoor het eostuum van dezen, bestaande uit moeders rok en cape in brand raakten. Door be hulp van anderen* werd de kleine Sint, die in duizend angsten verkeerde, geholpen cn werden de brandende kleeding gedoofd. Een gedeelte is zoodanig verbrand dat bet niet meer bruikbaar is.Moeder zal wel niet plezierig hebben gekeken. VELSEN Gemeenteraad. Openbare vergade ring van den gemeenteraad van Velseu op Woensdag, 3 Dec. 1913, nam. te kwart over 1 uur, ten gemeentehuize. De agenda me.ldt: Ingekomen stukken en mededeelingenVerordening maatregelen in het belang- van werklieden, enz.; Pensioens bijdragen gemeente-ambtenaren, in verband met de in werkingtreding der pensioenwet gemeente-ambtenaren cn weduwenwot gemeente-ambtenaren 1913. Verordening bouwverboden Wijkeroog; Voorstellen inzake bet Gemeentelijk Gasbedrijf: a. Verhooging van de jaarwedde van den Administrateur; b. Verlaging van den gasprijs; c. Winstuitkee- ring aan de gemeente; d. Crediet onderzoek stichting eigen gasfabriek; e. Af- en over schrijving begrooting 1913; Adressen: a, Ken- nemer Electriciteit-Maatschappij om aanvul ling der concessievoorwaarden; b. ^J. Hamers om vergoeding voor geleden leed wegens ver leende politieassistent!©; c. Kerkeraad der Ge reformeerde Kerk te IJmuiden om gebruik van een lokaal van school A voor Zondag school; d. Bestuur der Vereeniging „de Proef tuin" te Lisse om een jaarlijksche bijdrage van f 25.e. Bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Santpoort inzake wijziging van het leerplan voor school F.; Eervol ontslag P. Hendriks als lid van het Roomsch-Katholiek Burgerlijk Armbestuur; Belastingzaken. GEMEENTEZAKEN. Concessie-voorwaarden K. E. M. Indertijd is bij het verkenen van de concessie aan de Kennemer Eleetiische-Mij. in de voor waarden wel het reoht verleend tot, het kosteloos leggen en hebben van geleidingen in en over den openbaren gemeentegrond, doch niet gesproken over het kosteloos opstellen van transformator- gebouwtje». Bjj de uitbreiding van het bedrijf moest eohter de K. E. M. overgaan tot het bou wen van zulke huisjes; B. en W. stelden voor den bouw te IJmuiden tot eisch, dat de K. E. M. het huisje achtkantig zou maken en van bo ven voorzien Tan een muziektent. Nu wordt te Velseroord weer de eisch gesteld dat de K. E. M. het nieuwe huisje van plantsoen zal voor zien, benevens van een ijzeren hekwerk. Onlangs ia de Rijks-concessie voor Velscn verkregen, zoodat de Staat zdob het rcejit tot naasting der eigendommen van de K. E. M. voorbehoudt, maar deze naasting zal niet mu ziektenten en plantsoenen inhouden, zegt de directie der Eleetr.-Mjj., die aan den Gemeente raad verzoekt art. 1 der concessie in die ge- wensebte richting te veranderen n.l. dat zij ook het recht krijgt tot plaatsing, hebben en onderhouden van transformatie-stations B. en W. achten het niet gewenscht nu tot herziening der concessie-voor waarden over te gaan en adviseeren daarom tot afwijzing van het verzoek. .Vergoeding voor geleden leed wegens verleende politie-as- sistentie. Door den heer J. Hamers, te Yelsen, spoor wegbeambte, is tot den Raad het verzoek gericht om schadevergoeding wegens geleden leed door het verleenen van assistentie aan de politie. Adressant zegt dat hij, op aanvraag van den gemeenteveldwachter de Ruiter te Velgen en door tusschenkomst van den WelEd. Heer Bur gemeester der gemeente, d.d. 12 April 's namid dags 12.30, assistentie werd verleend, tot het onschadelijk maken van den heer de Vrieé, wel ke waarschijnlijk in ontoerekenbare» toestand verschillende schoten loste op de in zijn nabij heid zijnde personen welk ongeval zich heeft toegedragen in de buitenplaats „Schoonen- berg" te Velsen; dat de verleende assistentie echter voor adres sant niet alleen zeer onaangename doch ook hoogst pijnlijke gevolgen beeft gehad, omreden hij door een geweerkogel dusdanig werd ge kwetst dat zijn overbrenging naar en langdurig verblijf in het gesticht te Haarlem noodzakelijk was; dat daardoor ook het gezin, bestaande uit) vrouw en drie kinderen in deze lijdensgeschie denis ten zeerste werd getroffen en ook zij lan gen t;jd in twijfelbaren angstigen toestand heb ben doorgebracht weshalve hij daarvoor een schadevergoeding verzoekt. In hun advies aan den Gemeenteraad stellen B. en W. echter voor afwijzend te beschikken omdat zij geen termen tot inwilliging aanwezig achten. De familie van den betrokken heer heeft in middels aan hem de schade vergoed, welke hij geleden heeft, door het niet kunnen bebouwen van zijn stuk land. Subsidie. II. en W. stellen voor afwijzend te beschik- gen op het verzoek om subsidie voor den proef tuin voor bloembollencultuur te Lisse. IJMUIDEN. Do Zeeliede «staking. De reeders verklaren zich officieel bereid, de zeelieden weer aan te nemen op de vóór de staking gegolden hebbende loonregeling, echter met intrekking van het: traditioneel© zoodje viseh en onder bepaling dat de vijf gulden voedings- geld tweemaal per jaar zal worden uitge keerd. Bij moedwillig verzuim wordt van dat staangeld een deel ingehouden volgens uit spraak van een scheidsgerecht. Door de commissie uit de Vereenigde Ree ders van Visschersvaartuigen is aan de opva renden der 'stoomtrawlers ''te-. -IJmuiden 'n ma nifest gericht, waarin zij een oproep doet aan de zeelieden om heb werk te hervatten; hetgeen is in het belang van het reedersbedrijf zoowel als in het belang der bonden, die thans door de staking lijden. De reeders zeggen o.m.: Thans, nu de schepen de beste maand van liet jaar hebben stilgelegen, nemen de reeders aan dat de schepelingen zullen zien, dat het van reederszijde gemakkelijk is de volgend© maanden de vloot ook to laten liggen. In het belang van geheel IJmuiden en andere plaat sen wenscht men dat echter niet. Ten bewijze daarvan zeggen de reeders het volgende liet is ons bekend dat do nieuwe loonrege ling door u straks allen noodgedwongen zal worden aanvaard. Welnu, nog zijn wij bereid u dezen moeielijkeh gang te sparen. Wij we ten, herhaaldelijk toch werd het ons gevraagd, flat velen uwer gaarne de oude loonregeling terugwenschen. Wij billijken dat, vooral hier om, wijl wij weten dat zoovelen slechts nood gedwongen staken en gaarne anders zouden willen. Het is daarom dat wij ons thans bereid ver klaren u weder in dienst te nemen onder de oude loonregeling, n.l. do loonreg. zooals deze was bij het uitbreken der staking, echter met dien verstande dat de f 5 tegemoetkoming voor voeding in den vervolge onder andere be naming maandelijks zal blijven staan en twee maal per jaar (telkens f 30) zal worden uit betaald. Het mederiemen van viscli van boord blijft verboden. Bij moedwillig veroorzaakt oponthoud van het schip zal clen opvarende een deel van dit „staangeld" kunnen worden ingehouden, te berechten door een daarvoor te benoemen arbitrage-commissie, onverminderd het hieromtrent bepaalde bij het Wetboek van Koophandel. WIJK AAN ZEE. Statuten, De Staatscourant van gisteren be vat de wijziging in de statuten der Vereeni ging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer, alhier. UITGEEST. Opening van den boeklioudcursns. Donder dagavond werd de eerste les in het enkelvou dig boekhouden geopend door den heer H. Vrouwe, voorzitter der plaatselijke afdeeling vau do „Hanze", welke deze cursus in bet le ven heeft geroepen. Allereerst riebtte de voor zitter een woord van welkom tot den leeraar van den cursus, den heer Keesom, van Alk maar; gaf vervolgens te kennen van welk een onberekenbaar nut zoo'n cursus ie vooral voor middenstanders en spoorde alle deelne mers aan getrouw de lessen bij te wonen en er zooveel mogelijk hun voordeel uit te trek ken. Daarna dankte de heer Keesom voor het welkom hem toegeroepen en spoorde, even als de voorzitter, de leerlingen aan alle mo gelijke attentie aan de lessen te schenken, om daardoor in staat gesteld te worden in het latere leven er de practische vruchten van te kunnen plukken. Hierna nam de eerste les een aanvang. Ned. R. K. Volksbond. Woensdagavond ver gaderde de R. K. Volksbond in de zaal van bet hotel „De Ooievaar". Het was geen ge wone ledenvergadering, wijl behalve de leden ook de donateurs met hunne dames en de dames der leden uitgenoodigd waren. Ook «e Weleerw. heer kapelaan was aanwezig. Het bedoelde een propagauda-avpnd te zijn. Na verschillende huishoudelijke mededee lingen van den voorzitter, weiden 150 licht beelden vertoond, betrekking hebbende op het leven en lijden van Onzen Heer Jesus Chris tus, naar schilderijen van middeleeuwsche en moderne meesters, als Rubens, van Dijk, Mu- rillo, Velasquez, Rembrandt, enz. De explica teur gaf bij sommige voorstellingen een toe passelijk fragment uit het Evangelie. Na af loop daarvan bracht de voorzitter den heer Dès Sta6sar den dank van allen voor het ver schafte kunstgenot en sprak een waardeerend woord tot de dames zangeressen voor de ver leende medewerking. Maar vooral den dona teurs der afdeeling werd dank gebracht voor de meermalen verleende krachtdadige steun, terwijl de voorzitter beloofde in de toekomst meer van dergelijke leerrijke en kunstvolle avonden te verschaffen, waarna hij deze goed geslaagde propaga n da verga d eri ng met gebed sloot. O VERVEEN. Ten wedstrijd. Door de vereen. Overveensch Dubbel Mannenkwartet is besloten deel te nemen aan den wedstrijd, uitgeschreven dooi de mannenzangvereeniging „Kunst na Ar beid" te Haarlem. De vereeniging zal uitkomen in de tweede afdeeling. VO'^'rtVTJK. Ouafhanikelijkheddsavoaitl. Noord wjjks Zangkoor gaf gisterenavond haar 28ste uit voering en deze stond in het toeken van Oranje. Er werden uitsluitend vaderlandsche liederen gezongen, omdat men deze uitvoe ring gaf als een herdenking van hqt 100- jarig bestaan onzer Onafhankelijkheid, 't Was een mooie avond. HAARLEMMERMEER. Goede grond. In het noordelijk deel dezer gemeente, nabij Sloten en Halfweg, waar zich de grond zoo uitstekend leent voor tuinderij (groentenkweekerij) worden dc gronden hoe langer boe meer voor dat bedrijf geëxploi teerd. De huren die worden gegeven zijn ver bazend boog, méér dan eenig landbouwer er voor kan geven. Thans zijn weer een getal hectaren grond onderhands verhuurd, cm voor tuingrond te worden gebruikt, waarvan de prijzen loopen van 139—170 per H.A. De welvaart der bevolking in die omge ving is in de laatste jaren ook meer geste gen, mede in verband met. de voortdurende werkzaamheden, daar er slechts weinigen zonder werk zijn in den winter. Veiling. Ten overstaan van notaris Hein- sius werd gisteren publiek geveild in Hotel de Beurs tc Hoofddorp: Een burgerwoonhuis met schuur en erf, ter grootte van 3 Aren 50 c.A. gelegen en staande te N.-Vennep aan den Hoofdweg. Gekocht door B. dc Groot, aldaar voor f 2650. Personalia. Aan den heer L. Tol Jr., ar chitect alhier, vroeger te Boskoop, is door den Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de Gezondheidscommissie voor de Vereeniging van Gemeenten, waarvan do ze tel te Bodegraven is gevestigd. De St. Elisabe til - ver eeniging, al hier, hield dezer dagen, onder presidium van haren ©ere-voorzitter, den ZeerEerw. Heer Pastoor hare 11e jaarvergadering ten huize der presidente Mevr. van Ruiten-Reekers. Uit het financieel jaarverslag vernemen we, dat was uitgegeven 4703 liter melk, 1463 eieren, ruim 300 halve kilo's rund en 62 halve kilo's rookvleesch, vertier een aantal fles- scheii levertraan en ongeveer f 1.75.— aan manufacturen. De kas sloot dit jaar met ©en tekort van f 1.62.24. Willen de dames der St. Ëlisabeth-vereeni- ging' in do toekomst aan alle aanvragen om hulp en steun blijven voldoen, dan moet ge tracht worden de inkomsten te vermeerderen. Mogen die met aardscke go. ■deren gezegen de ingezetenen zich dat herinneren, als de dames hunne jaarlijksche collecte houden aan de huizen der parochianen, gedachtig het god vruchtig spreekwoord: „Den armen gegeven is Gode geleend." Aanbesteding- Gisteren had in „De Witte Zwaan" alhier de aanbesteding plaats voor het bouwen van 4 bloembollenschuren inde Anna Faulowna Polder onder architect H. Noordermecr alhier voor rekening van I. O. en G. Preide te Heemstede, H. J- O. v. d. Kijken te id. ILL. H. Hulsebosch te Lisse en IV. L. Onderwater te id. De uitslag was als volgt K. Rol te Beverwijk: I. f 12.000; II. f 11.700; m. f 9200; IV. f 8149; in massa 2 pCt. minder; J. Jonk te Anna Paulowua: I. f 12.114; H. f 11.914; IH. f 9320; IV. f 8720; in mas sa f 40046; J. de Graaf te id.: I. f 12.040; H. f 11.960; Hl. f 9200; IV. f 8320; Th. Srnidt te Heemstede: I. i 12.390; II. f 12.121; III. f 9313; IV. f 6773; in massa f ,40.497 C. Vlaming te Anna Paulowna; I. f 12.060; H. f 12.000; HL f 9200; IV. f 8197; Th v. Deursen te Haarlem: L f 22.648; H. f -21.670; HL f 18.860; IV. f 15.520; in massa: f 76.420; TT P. Rings te Santpoort: I. f 12.990; II. f 12.450; Hl. f 9720; IV. f 7949; in massa f 41.495* J. Kie'bert te Sassenheim: IV. f 7875 (de ze had slechts voor één schuur ingeschre ven; j. v. d. Bosch en Zonen te Hillegom: I. f 11.390; II. f 11.000; IH. f 8990; IV. f 7990; in massa f 39.870. De laatste firma was dus de laagste in schrijf ster. Spoor- #u tramwegpersoneel „St. Augustïnus" eene vergadering belegd, uitsluitend voor R. K. werklieden der Centrale Werkplaats. Het doel dezer vergadering was: onderling bespreken welke wijzigingen door de werklieden in het Werklieden-Reglement worden gewenscht. Aangezien in 1915 dit reglement evenals alle reglementen omtrent dienstvoorwaarden van het personeel der verschillende spoorwegen zal wor den herzien, werd het noodig geacht do wen- scheu der betrokkenen te hooren en deze ge formuleerd en van toelichtingen voorzien, in een rapport saam te vatten. Dit rapport zal zoowel aan do loden dor Tweede Kamer als aan den Minister en Directies worden gezonden, hetgeen echter slechts doel kan treffen, zoo dit rapport vóór do in 1914 te behandelen wa- torstaatsbegrooting klaar is. Alvorens tot be handeling van het reglement over te gaan werd behandeld dc circulaire van het Comité voor de Nationale Huisvlijttentoonstelling. Niemand ge voelde iets voor Huisvlijt, daar aan de Cen trale Werkplaats onder het tegenwoordige stukvvei-kstelsel, zoo moet worden gewerkt, dat, men 's avonds geen lust heeft nog te liefheb heren. De secretaris voegde hier nog aan toe. dat meerderen zich voor vergaderbezoek ver ontschuldigen, doordat ze overdag te hard voort moeten, om 's avonds nog de deur uit te gaan. Verzocht werd ter vergadering aan de pers, hiervan nota te willen nemen. Behandeld werden 42 artikelen van de 1.13 die het werk lieden reglement bevat, zoodat cene vervolgvor- gadering zal worden uitgeschreven. Daar de ver schillende op- en aanmerkingen omtrent die 42 artikelen voorloopig nog een huishoudelijke behandeling vorderen kan hieromtrent, niet veel worden medegedeeld, dan alleen het teekenend geval, dat men 't omtrent alle artikelen eens werd, behalve art. 34, hetwelk de regeling van het stukwerkstelsel inhoudt. Dit art. alleen nam do gróótste helft van den tijd in beslag, en dc hierbij opgesomde feiten uit de ervaringen der aanwezigen, gaf al een zeer duidelijk beeld, dat eene zoo groote ruimte openstaat voor wil lekeur, dat niemand zich ook maar eonigszins een denkbeeld kan vormen om art. 34 zoo te wijzigen d,at hierin verbetering kon komen. Ooi; toonde de diverse voorbeelden ten duidelijkst, aan dat tariefwerk, voor eenc reparatieinrich ting als de C. W\ S. zoo goed als onmogelijk is. Omtrent dit punt werd besloten gebruik te maken van bet Bureau voor Arbeidsrecht, waar bij de vereeniging is aangesloten. Bij do- vraag werd nog besloten geen deel te ik aan de Groepsverkieziug op 3 Dec. a.s. Het be stuur werd opgedragen een drietal verzoeken van leden ter kennis te bréngen van den chef der C. \V. S. Een nieuw lid trad toe, waar.n.i sluiting met een opwekkend woord en den Ch'r. Groet ten 11 uur. G EVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijBur. van Politic, eer jongensjasje; P. Strasfer, Santpoorterstraat 11 een dasspeld; A. Albers, Schotersingel 83, een balsketting; Vellekoop, Bakkerstraat 28 een schort; F. Selhorst, Z. Brouwersstraat 46, een dameskraag; R. van 't Hoff, Jansstraafc 63, een bruine hond; W. Hos, Gasthuislaaj? 132, 'een 'duif; E. Lcldschésü-aat 97, ©en (lamostaeehjeM. Boumqii, Rrouweretraal 84, een johgénspet; M. ÈoE, "ClercqsTFaat 168, een portemonnaie; C. Kafskës, Voorzorgstraat; 28, een R, K. Kerkboek; W. Kroes, Spaafne lOrood, een marinemuteje; W. Houtschildt, Brouwersvaart 114rood, een zakmes; H. Blok dijk, Balistraat 9, (Schoten), een lorgnet BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 27 November. J. van Dam en C. G. M.. Leeman. Getrouwd: W. Snoeks en J. v. .Veen. S. de Rooij en W. E. v. Duuren. Geboren: 26 November, d. van A. M. v. d. EnghVergers. d. van O. J. Kla- boude Zee. Overleden: W, C. Lange—Erhardt, 79 j. Hagcstraat. HAARLEM. R. K VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL „SINT AUGUSTÏNUS." Men schrijft ons Woensdagavond was door de R.K. Ver. van BINNENLAND. TWEEDE KAMER (Zitting van gisteren.) Indische begrooting, Men meldt ons uit Den Haag; De MINISTER VAN KOLONlëN deelt mede, dat voorstellen tot verbetering var den geneeskundigen dienst in Indic in voor bereiding zijn. De individueele ziekenzorg moet worden overgelaten aan particuliere ge- neesheeren. De bestrijding van volksziekten en epedimieën moet voorwerp van staatszorg zijn. Krachtige politie-maatregelen tot het tegengaan van onhygiënische-handelingen en toestanden bij de Inlandsche bevolking zou den op veel tegenwerking stuiten door on kunde en onverschilligheid bij de bevolking. Door bij het onderwijs hierop te letten, moet langzamerhand verbetering worden verkre gen. Intusschen zijn en worden van over heidswege reeds vele hygiënische maatregelen genomen. De heer SCHEURER is verheugd, dat de minister den ernst der zaak inziet, Hij dring* erop aan, niet al te voorzichtig te zijn met maatregelen. De beer HUBRECHT repliceert. Hij vraagt van den minister de verzekering dat, wanneer zich ook bij een nieuwe reg© ling niet genoeg geneeskundigen voor deo dienst aanmelden, niet de hand zal wordei, gelicht met de voorwaarden van toelating. De MINISTER zegt dit toe. De heer SCHEURER vraagt den minister zijn volle aandacht te wijden aan de versie4 ging in hospitalen en krankzinnigengestieb ten. Da MINISTER belooft dit De MINISTER VAN LANDBOUW, d* heer Treub, verklaarde heden, dat hij de uit- voering der artt. 869 en 370 der Invaliditeit^ wet geheel aan do Rijksverzekeringsbank wenscht over te laten en dat Z. Exc- niei voornemens is eenerlei wenk te geven onJ niet met den meesten spoed bedoelde artike len ten uitvoer te brengen. Voor 'toogenbliï worden geen maatregelen beraamd tot uit voering der 'overige artikelen der Invahcu teitswet, op gronden door den minister m d> Tweede Kamer ontwikkeld. Het wetsontwerp tot uitvoering der ar» kelen 369-370 werd zonfteu hoofdeliikó aten1 raing aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2