Laatste Nieuws. BIN NE NL AN D. Verkoopingen, Boel huizen enz, IIE8WS UIT DES MTUI Bloembollen-cultuur. Rechtszaken. Grand Bazar Frangais Van Overal. Ons Waerasricht K E R K H I E U WS. Sport en Wedstrijden» Scheepvaartberichten. üapktnieuws. e. ecu zilveren medaille, aan schoolgebouw, Parklaan, eigenaresse, de gemeente Haarlem, architect L. O. Dumomt, te Haarlem. Drie zilveren medailles voor de beste ge vels in de gemeente Heemstede, uitgeleefd door de gemeente, als: a. een zilveren medaille aan villa Van Mer- lenlaan No. 6, eigenaresse mevr. R. 0. do Voogt-Voogel, architect K. P. C. de Bazel, te Bussum. b een zilveren medaille aan Huize „de Steenhaag", Zonnclaan Haarlemmerhoutpark, eigenaar en architect J. B. van Loghem. c. een zilveren medaille aan huize „Singa- poor", Oosterhouilaan, Haarlemmerhoutpark, eigenaar A. 0. Verloop, architect J. B. van Loghem, Heemstede. Zes zilveren medailles voor de beste ge vels in de gemeente Bloemondaal, uitgeloofd door de gemeente en door de vereenlging „Bloemendaal's Bloei", als: a. een zilveren medaille aan villa Koepel- laan, BloemendaaLsohe Bosch, eigenaar A. G. Everts, architect H. Tli. Wijnveld, te Am sterdam. b. een zilveren medaille aan villa „de Heerd", Rijperweg, Bloemen cl aalscho park, eigenaar C. N. J. Moltzer, architect Jos. Cuy* pers, te Amsterdam. d. een zilveren medaillo aan villa „Maria", Zandvoortsclielaan hoek Doodweg, Aerden- hout, eigenaar A. J. H. Be.ynders, ai'chitcct J. van dén Ban, tc Haarlem. e. een zilvereu medaille aan villa „Klein Hartenlust", eigenaar E. C. C. Dekker, ar chitect Jan Stuyt, le Amsterdam. f. een zilveren medaille aan huize „de Els- hol", Zuidlaan Aerdenhout., eigenaar Roorda, architect do Bazel, te Bussum. Een zilveren medaille voor den besten ge vel in de gemeente Schoten, uitgeloofd door de gemeente, aan het Landhuis Rijksstraatweg G 6, eigenaar F. Fr. F. Fuhrhop, architect L. Tuynman, te Haarlem. Een zilveren medaille voor den besten ge vel in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, uitgeloofd door de gemeente, aan villa „Tunicum" te Halfweg, eigen. K. Burkli, architect Adr. Moen, te Amsterdam. In de gemeente Haarlem zijn voorts eervol vermeld de gevels van: Koninginneweg 90, eigenaar Th. M. Hoog, architect J. Wolbers, Bloemendaal; Groote Houtstraat 173, eigenaar T. Hellingman, ar chitect J. C. v. d. Berg, Haarlem; Tempe liersstraat hoek Stolbergstraat, eigenaar H. Koning, architect J. J. v. Noppen, Haarlem; Schotersingel 143, eigenaar A. G. v. Waveren, arcüitect J. Wolbers, Bloemendaal; Sonne- hoeck, Schotersingel 163, eigenaar G. A. Oot- mar, architect G. Meppelink, Haarlem; Stol bergstraat 9, eigenaar S. P. Swart, architect H. Korringa, te Heemstede; Stolbergstraat 2 en 4 eigenaar J. Koper Jr., architect: J. Wel- senaar, te Haarlem. St. Josephschool, Nieuwe Gracht, architect 0. L. M. Robbers, te Haarlem; Heereusingel 185139, van Metselaar en Paus; Machine gebouw Zuider-Buitenspaarne 74, Gebrs. Me- rerns, architect J. van den Ban, Haarlem; Julianastraat 1 en 3, eigenaar P, H. Craandjjk architect J. B. v. Loghem, Heemsbede. In de gemeente Heemstede zijn eervol ver meld de gevels van: Hofje Res-Noyaplein, architecten Jos. Cuy- pers en Jan Stuyt, te Amsterdam, en Jac. Etmans, te Haarlem; Politiepost Ëóekenröde- straat 9, eigenares gemeente, architect J. Scheiling, to Heemstede; Oranjeplein No. 7, 0 en 11, eigenaresse mevr. Brummer van Ooeterzee; Zomerluststraat 12, eigenaar A. J. Torweij Duwel, architect A. de Maaker, Heem- Btede; Vijvcrlaan 9, Haarl.houtpark, eigenaar iW. J. Adrian, architect J. B. v. Loghem, Heemstede; Wilhelminalaan 20, eigenaresse mevr. van Waveren, architect J. B. van Loghem, Heemstede. In de gemeente Bloemendaal zijn eervol vermeld de gevels van: Tuinmanswoning J. C. Bunge, Aerdenhout, architect Lönberg; „Eikenheuvel", Kweekduin eigenaar N. Buhning, architecten Mulder en van Asdonk; tc Bloemendaal; Stationsweg 14, Hartenlust, eigenaar A. J. Domis, architect A. Broese v. Groenou, te Den Haag; „De Den nen",. Duinlustpark, eigenaar mr. Tuymelaar, architect J.'H. Lèlimari, te Amsterdam; Lage Duin en Daalsche.w.eg 4a en 4b, eigenaren Putz' en Lassing architect Putz, te Bloemendaal; Potgietersweg, „Hoog Hartenlust", eigenaar P. Verechuijl' architect E. Verschuijl, Hilver- Bum; Katholiek gesticht„Duinrust", Over- veen, architect G. Hulsebosch, Haarlem„Bui- fientwist", Bloemendaalscheweg, eigenaar P. Vuijk Jr., architect J. van den Ban, te Haar lem. In dc gemeente Schoten zijn eervol ver meld de gereis van: Portierswoning „Lighal", Rijksstraatweg, architect H. Korringa, te Heemstede: Woon huis, met bollenschuur, Rijksstraatweg (dorp) eigenaar R. Teeuwen, architect J. O. 0. Voor- velt, te Schoten, In de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude zijja eervol vermeld de gevels van het Schaftlokaal, met 120 slaapplaatsen op het terrein der suikerfabriek „Holland", te Halfweg, directeur A. van Rossum, architect J. van den Ban, te Haarlem. KWAAD MET GOED VERGOLDEN. Gistermiddag kwart over twaalf schold een Jongen een man uit op de Bake nesser gracht. Toen hij weg wilde loepen, viel hij in het water. De uitgescholden man ging tot aan zijn knieën te water en bracht den jongen op het droge. DE LAATSTE DAGEN VAN POMPEI. Hedenavond gaat do voorstelling van: Do laatste dagen van Pompei, door. De film wordt vertoond tot en met Dinsdag. Gisteren avond alleen is dan de voorstelling niet door- gegaau, wegens een verbintenis te Leeuwar den. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In de rotonde van het Museum van Kunst pij verheid zal morgen, Zondag, een reeks prachtige gekleurde afbeeldingen betreffen de Russische volkskunst tentoongesteld zijn. Rusland is een der landen waar de volks kunst nog in hoogen bloei verkeert en het is treffend om waar te nemen hoezeer de kunst daar in het hart van het volk leeft en met welke piëteit de moest Verschillende voorwerpen door do bevoikinjfVorden ver vaardigd teneinde van hun huls eh zijne omgeving een beeld van schoónfiëitl te ma ken. Morgen is de toegang kosteloos. [bespannen groentewagen van de Vries, Hage- j straat alhier, in het Spaarne bij de aanleg plaats der booten van Bus. Het kostte heel wat moeite om het zaakje weer op het droge te krijgen, doch na een mi nuut of tien slaagde men erin door middel van een takel het paard uit 't water te hij sehen. Gelukkig leefde het heest nog. Het op den wal brengen van den wagen bracht nog meer moeite mede. Van don inhoud van den wagen zal wel niet veel overgebleven zijn, dat voor de consump tie geschikt wa6 gebleven. SINT NICOLAAS. Door de Hollandia-filmfabriek wen! beden- middag op de Groote Markt een opname van Sint Nieolaas en zijn knecht gemaakt, welke morgen zal vertoond worden in de sociëteit Vereeniging. Een groote menigte woonde de vertooning hij. Vooral de jeugd was sterk ver tegenwoordigd. De grabbelpartij, die de Sint organieeeiyic, door het werpen van lekkers, viel zeer in den smaak. VERDWAALD. De nog geen 14-jarïge Q. H. H., geboren te Haarlem en verpleegd in het R. K. Weeshuis „Sint Jacobs Godshuis", doch den laatsten tijd woonachtig teil huize van L. v. B. aan de Moienwerfslaau te Heemstede, was gisteren morgen naar de H. Mis van 8 uur geweest in de kerk te Heemstede. Hij werd nadien niet meer teruggezien, zoodat men zich zeer oii- gerust maakte over het lot van den jongen, j Alles werd terstond in het werk gesteld om zoo spoedig mogelijk nasporingen te doen. Vanmiddag werd de jongen teruggebracht i iii het St. Jacobs Godshuis. Hij was verdwaald j en terecht gekomen in Hazerswoude, alwaar hij gisteravond zeven uur door de politie werd opgenomen. I De jongen is slecht van verstand en boven- dien spraakgebrekkig. Gisterenmorgen heeft I2!.e11 kem den verkeerden weg gewezen, toen bij uit de kerk kwam, met het gevolg, dat hij verdwaalde, wij] waarschijnlijk niemand het verstond. De knaap had sinds gisteravond nog niets gebruikt, daar hij des morgeus ter H. Tafel was genaderd. DERDE FEESTAVOND COMITé PLAN 1813. Nadat gisterenmiddag wederom voor de schooljeugd eene bijeenkomst was georgani seerd, had gisteravond nogmaals de soirée plaats inet hetzelfde programma als Don derdagavond. De zaal was goed bezet. De verschillende Hollandia-films, de muziek, de voordrachten en vooral het blijspel (waar- vand e titel gisteren onjuist werd vermeld) en luidt: „Het recept voor den huiselijken vrede" hielden de toeschouwers allerpret tigst bezig. KA AT MOSSEL. Morgen, den historischen dag van de lan ding van den Prins van Oranje te Scheve- ningen, wordt in den Schouwburg het his torische, welbekende, maar toch altijd aar dige stuk opgevoerd: „Kaat Mossel". Wij brengen de scène in het Bredascke Veerhuis, waar Kaat Mossel door haar kwinkslagen de zoogenaamde keezen de deur weet uit te dringen; de gevangenneming van Kaat Mossel en Ruige Kee; Kaat en Kee in dé Treurkamer, haar triomf te Rot terdam en zoo menig ander leuk tafereel in herinnering, die immer zulk een groot succes aan dit stuk verzekerden. NED. R. K. VOLKSBOND. Gisterenavond zijn candidaat gesteld voor het hoofdbestuur der afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Volksbond (vacature Hooij) de heeren J. Dam, voorzitter van de on- derafdeeling voor R.K. Spoor- en Tramweg personeel en H. J. Venings. Verder zijn aftredend en wederom her kiesbaar de heeren W. B. Guskens, G. T, Brom en .W. Karstens. GOBELIN- EN WEEFWERK. Op 1, 2 en 3 December van 10—12 ëu van 2—5 uur wordt'ter bezichtiging gesteld het gobelin- en weefwerk, 'vervaardigd door; leerlingen van den eersten cursus der m Juli nieuw opgerichte - Gobelin- en Weef school, Zo.etestraat 14. HUN BESCHEIDENHEID. De „Limburger Koerier" schrijft nu óók over het socialistische voorstel om liet ge bed af te schaffen in de Staten van N.- Holland: De Statenvergaderingen in Noord-Holland plegen geopend te word an door een kort gebed. Voorgesteld is dit gebed af te schaffen. A.: ,Van wien komt dit voorstel? ,Van de socialisten natuurlijk. Natuurlijk? Ja, want ze zijn niet nooit of nergens tegen den godsdienst. B. Op grond waarvan wordt het voorstel ge daan? Omdat een minderheid der Staten niet aan God gelooft. Daarom moet de meerderheid heid een bestaande openlijke erkenning Gods voortaan weglaten. Let nu verder eens op. In Zaandam hebben de socialisten één stem boven de helft. De kleinst mogelijke meerderheid dus. En wat. doen ze? Dadelijk maken zij Van den len Mei een stedelijken feestdag. 't Komt er niet op aan, hoe de minder heid daarover denkt; of duizenden inwoners der stad zich aan dat huwelijk der gemeen te Zaandam met de sociaal-democratie er geren. Wat zou 't? Die duizenden vormen een minderheid en hebben te dragen, wat dc meerderheid hun oplegt. Hier hebt gij de sociaal-democratische meerderheid in haar volle kracht. Waar ze minderheid is, vordert ze van de meerderheid afschaffing van een oud ge bruik, schoon de meerderheid eraan gehecht is. Waar ze één stem heeft boven de helft, kleurt zij dadelijk een gemeente (Provin cie of Rijk) hcelemaal rood. EEN GROENTEWAGEN TE WATER. Eén koninklijk geschenk. Het zal ongeveer Uedeumiddagr geraakte een met een paard 25 jaren zijn, dat de Geref. Kerk van Rotter dam in het Westen der stad hare godsdienst oefeningen Meld In een lokaal, dat voorheen als koetshuis had gediend. Door een koninklijk aanbod van de heeren H. B. Kzn. en Hemdrs B. Kzn. aldaar zei de Geref. Kerk nu aan den Weatzeedijk een eigen kerkgebouw rijk worden. Deze heeren boden namelijk, naar de Stand, verneemt, aan den Kerkenaad een zeer geschikt terrein aan, waarbij nog eene vorstelijke gift van 50,000, terwijl de resteerende 65.000 door hen ah hypotheek op het kerkgebouw zou genomen worden. Kant en klaar zal het gebouw pl.m. ƒ145,000 moeten kosten. Architect zal zijn de heer Kuipers van Amsterdam. Met groote dankbaarheid aan do milde gever» heeft de Kerkenaad dit aanbod aanvaard. Onze landgenoot Br. Dorotheus Corn el is sen O. F. M„ tot dusver lector, aan het Collegio S. Antonio te Rome is door Z. H. den Paus benoemd tot hoogleeraar aan de Vaticaansclie universiteit te Rome. OUD-PASTOOR THüNNISSEN. De Hoogeerw. Heer P. J. Thünnissen, ka nunnik van het Kathedraal Kapittel, oud- pastoor te Haarlem en in ruste verblijvend te Dongen, is naar wij met leedwezen ver nemen, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Z.HoogEerw. was van 1870 tot 1887 kapelaan, en van 18871906 pastoor te dezer stede (O. L. Vrouw) en heeft dus een groot deel van zijn leven aan de zorg over Haarlem's katholieken gewijd. Met groot leedwezen zal dan zeker ook dit droef bericht bij de velen die zijn priesterlij ken arbeid nog in levendige herinnering hebben, worden ontvangen. Wij vragen een hartelyk gebed voor den beminden oud-pas- toor. TE VERKOOPEN. HAARLEM. Notitie der veiling van vaste goederen te houden in het „Algemeen Ver- kooplokaal" aan de Nieuwe Gracht 74 te Haarlem, ten overstaan van Notaris B. E. O. Seignette door den Makelaar P. Hoogeveen Lz. op Maandag 1 December 1913, 's avonds ten 7 uur. No. 1. Een Winkelhuis, waarin handel in lederwaren en fournituren, met afz. opg. Bo venwoning en Erve, staande en gelegen te Haarlem aan de Spaarnwouderstraat no. 126 zwart en rood. No. 2. Een Pakhuis met afz. opg. Boven woning, Erve en Steeg, uitk. aan de Lange Heerenvest, gelegen naast het voorg. aan de Spaarnwouderstraat no. 128 zw. en rood. Perceelen nos. 1 en 2 gecombineerd. No. 3. Een Huis, waarin beneden Ver gunning voor den verkoop van sterken drank, met Erve en Schuur, benevens afz. opg. Bovenwoning, staande en gelegen aan de Spaarnwouderstraat no. 77 zw. en rood. Bovenwoning, staande en 'gelegen aan de? Spaarnwouderstraat op den lioek van de Sleutelstraat, pi. get. no. 55. No. 5. Een Pakhuis met Stalling en Erve, staande en gelegen te Haarlem aan de Pa- pentorenvest, pi. get. no. 41. No. 6. Een Huis en Erve, staaude en ge legen naast liet voorg. aan de Papentoren- vest, pi. get. no. 22. Perceelen nos. 5 en 6 gecombineerd. Nos. 7—10. Vier Huizen en Erven, met achtergelegen Open Grond, staande en ge legen onder de Gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan den Ouden Weg, nabij dc Lichtfabrieken der Gem. Haarlem. PerCeelen nos. 7,8 en 9 gecombineerd. No. 11. Een perceel uitmuntend Wei- of .Hooiland, zeer gunstig bij de stad gelegen tegenover de Lichtfabrieken in den Veer polderaan,den Ouden Weg en aan de spoor lijn Haarlem—Amsterdam, onder de gemeen te Haarl.liede en Spaarnwoude. No. 12, Een perceel Wei- of Hooiland, gelegèu in de Rottepolder .aan" dén Dijk langs de Ringvaart nabij liet Oude Fort, onder de gem. Haarl.liede en Spaarnwoude. Nos. 13—15. Drie sedert enkele jaren nieuw gebouwde Huizen en Erven met ach tergelegen Tuinen, zooals thans in gebruik, staande, en gelegen naast elkander te Sant poort aan de Hagelingorweg als: No. 13. Plaatselijk got. No. G 13. No. 14. Plaatselijk gel. No. G 15. No. 15. Plaatselijk get. No. G' 17. Pere. nos: 13 en 14 gecombineerd. Perc; nos. 13, 14 en 15 gecombineerd. No. 16. Een Winkelhuis, waarin Handel in Kruideniers- en Grutterswaren met Erve, Schuur en achtergelegen Open Grond, zoo als thans in gebruik, staande en gelegen te Sani poort, gem. Velsen, aan den straatweg nabij het Station, met uitgang aan de Kip- penbuurt, plaatselijk get- A no. 180. O No. 17. Een Huis, ingericht voor Be neden- en Bovenwoning met Erve en ach tergelegen Open Grond en Schuur, zooals thans in gebruik, staande en gelegen naast liet voorg. aan den straatweg, pi. got. A Nos. 178 en 179. Perc. nos. 16 en 17 gecombineerd. No. 18. Een Huis en Erve met Tuintje, staande en gelegen te Santpoort aan de Kippenbuurt, pi. get. A No. 165. d. van G. ZonneveldDuinmayer. Getrouwd.: H. J. M. Hergarden en E. O. M. vain des'Does. H. Hoogewerf en M. Slobbe. ALKMAAR. Ondertrouwd: O. Neef en B. van der Beek. H. Lindeboom en M. Schot vanger. Geboren: d. van H. van der Wissel en G. van Deventer. DURE BLOEMBOLLEN. Van algemeen© bekendheid is het, dat dc handel, die vroeger en ook nu nog in bloem bollen word t gedreven, soms tot hel; ongeloof lijke grenst. Voor de eerste tulpenhollen, die in ons land gekweekt werden betaalde men eomg ontzaglijk hooge prijzen. Den meesten bloembollenkweekers ligt het nog versch in het geheugen, welke onzinnig hooge prijzen men een paar jaar terug voor dc nieuwste soorten van Gladiolusbollen besteedde, soor ten, die thans niet meer in aanzien zijn .Bo ven Haarlem, in het echte bollenland, is een bloemist, die nu in liet bezit is van eenige nieuwe exemplaren van de nieuwste Narcis sen, waarvoor eenigen tijd geleden 1000, zegge duizend gulden voor één bol is geboden. N. v. N. VAN ELDERS. DE VERGIFTIGING TE ABBENB ROEK. Men seint ons uit Amsterdam Tegen den landbouwer G. S. te Abbeubroek werd heden door het Gerechtshof alhier een gevangenisstraf van 20 jaar geëisclit met af trek van preventieve hechtenis, wegens het veroorzaken van den dood van Wegterveld door middel van morphine vergiftiging. DE DIEFSTAL AAN DE HEMBRUG. Voor het Hoog Militair gerechtshof te Utrecht stond gisteren, zooals in een deel on zer oplage reeds werd vermeld, in hooger be roep terecht F. D. de W., 50 jaar, kapitein - magazijnmeester der artillerie, destijds hoofd der magazijnen aan de Hembrug, thans in garnizoen te Utrecht, door den Haarlemschen krijgsraad vrijgesproken van de beschuldiging zich te hebben toegeëigend in de jaren 1908 tot 1913 een bedrag van 10,000 gulden, toebe- hoorende aan den Staat der Nederlanden en aan waarborgsommen van verschillende weer- baarheidsvereeuigingen. De advocaat-fiscaal verklaarde in zijn lang requisitoir, dat beklaagde zich de gelden ge leidelijk heeft toegeëigend en concludeerde schuldigverklaring aan ontrouw door een mi litair in een militair bewind van penningen gesteld zijnde, daaromtrent begaan, en des wege vcroordeeling tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van het van 1 Maart tot 13 Juni 1913 ondergaan voorarrest en met op zegging van het recht om hij de gewapende macht of ais militair geëmployeerde te die nen voor den tijd van vijf jaar. Mr. L. W. v. Gigh van Amsterdam pleitte uitvoerig de onschuld vau beklaagde. De uitspraak volgt later. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Ob.'s Bui'éaüx voor dèn Handel zijn over de afgeloópën week in Nederland uitgesproken 39 faillissementen tegen 28 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. 16.-22 REGULIERSBREESTR. AMSTERDAM. is h e t adres voor St Nieolaas ca- deaux. Ziet de ruime sorteering kin derspeelgoed op de gaanderij (lift), «MECCANO» BOUWDOOZEN, (Vexsendt franco door Nederland boven de f 10) burgerlijke stand. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. van A. L. van AndelVerhuist- z. van J. M. de VriesBeen. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. H. Möhlmann en W. Deen. Getrouwd: J. van Diest en J. v. d. Zande. L. de Winter en G. A. Gootsnn. Geboren: z. van W. OosterlingEntjes. z. van C. Turk—van der Star. z. van P. KraakTibboel. z. van H. M. E. van DarnMurk. d. van R. Th. van Maris van der Aar. Overleden: A. G. P. Rutten, 21 j. A. v. d. Moer, 7 mdn.; W. J. v. d, Lingcn 21 j,; C. Hqstor 32 jaar. BEVERWIJK. Geboren: d. van J. Boocin— Henneman. z. van E. van Eevdeu.VIottos. CIUNTELOUP. Heden en morgen geeft de Eransche vlie ger Chanteloup zijn demonstraties te Am sterdam. Aan de Msb. worden de volgende bijzon derheden ontleend betreffende dezen vlie ger, tot nu toe een onbekeude. Hij is nog slechts 23 jaar en leerde in militairen dienst te Juvisy het vliegen. Vroe ger had hij een betrekking als chauffeur. Eens werd hij gestraft met veertien dagen politiekamer, omdat hij zeer laag' over de markt van Beauvais gövlogen had. Thans demonstreert hij voor de eerste maal in den vreemde. Het feit, dat zijn de monstraties die van Pégoud nog overtref fen, deed hem dan ook reeds een aanbod ontvangen voor een tournee door Amerika voor een jaar, zulks a raïson van 500.000 francs. Chantèloup heeft evenwel geweigerd om dat Cllevillard voor 4 maanden 250.000 frs. krijgt. Chanteloup's machine is oen Candron- tweedekker met een zestig paards-Gnomc motor. Het is slechts een klein toestel van het militaire type. Een bijzonderheid aan deze machine is het reservoir, dat onder twee atmospherèn druk staat. Wanneer het toestel en bouclé is, kan daardoor de ben zine niet naar omlaag storten, terwijl zij door de Gnome toch opgezogen wordt. Het geheel^ toestel is in één uur gemonteerd. Met genoegen vermeld de Msb. voorts, dat Chanteloup's tweedekker in Holland blijft. De heer Rcese heeft het toestel namelijk aangekocht, voor onzen Nederlandschen aviateur Jan van Brussel, die misschien klappen wij uit de school, zegt het blad, daarmede eveneens zal trachten de „loo ping the loop" uit te voeren, en geschiedt dit met succes, dan in ons land te demon streer en. Chanteloup wees dan nog op eenige tech nische moeilijkheden, van de looping, welke zich met een tweedekker wel, gemakkelijker laat uitvoeren dan met een monoplan. Chan teloup verklaarde dat het 't lastigste was, zich uit den vol piqué te herstellen en het toestel dan op den rug der vleugels te doen drijven. Een massa-vergiftiging. Te Tentecoxejuiia hebben zich zoo meldt Reutor, bij 105 personen verschijnselen van vergiftiging voorgedaan tengevolge van het gebruik van bedorven var- kenevleesck. Drie personen zijn reeds overleden, Gasontploffing. Uit Berlijn wordt dooi Reuter bevicht, dat toen de horlogemakei Stumm te Tegel met zijn béide bedienden huis waarts keerde en het gaslicht wilde aansteken, een hevige ontploffing plaats had. Er werd groote verwoesting aangericht en de drie man nen werden onmiddellijk gedood. BUITENLAND. NIEUWE OPSTOOTJES IN DEN ELZAS. STRAATSBURG, 29 Noy. Naar hier gis teravond uit Zaberu werd gemeld, hcerschte aldaar groote opwinding, De plaats maakte den-indruk als in staat van beleg te verkee- reu. Eigenlijk weet men niet precies wat er i vcprgevallen. Naar verluidt verscheen plotseling gen luitenant met getrokken degen die een man vervolgde, gearresteerd werd en zich verier bevrijden kon. De wacht werd ge- alarmeeid, welke aan dc vervolging deelnam én er in slaagde den man te arresteeren, die daarop naar de wacht werd vervoerd. ïntussehen had zich op hel Kazerneplein «en groote menigte verzameld. Luitenant Schadt verfecheen daar met 50 manschappen onder wie Lij patronen liet verdeden. Hij sommeerde daarop de mensehen uiteen te gaan en voegde daaraan toe: „Wanneer gij met ket plcixi verlaat, zal ik laten schieten". Do tamboers roffelden daarna voor den aan val, waarop de soldaten dertig personen aan bidden. Onder de gearresteerden bevindt zich de redacteur van het Weekblad. Ook een ad vocaat, die het gerechtsgebouw verliet, werd gegrepen. Men zegt, dat Oberst vou Reuter dit gau- scbe militaire optreden zou hebben geleid. IJMUIDEN, 29 November, W. Gearriveerd: Vliestroom, s. Fpwcy Juno, s. Bristol. .Vertrokken 28 November Westland, s. Alloa. "Delfland, s. Santos. Nyrooa, s. Liverpool. Mars, s. Stettin. Pomona, s. Kopenhagen. Mascotte, s. Leith. 29 Nov, Flora, s. Dantzig. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Rembrandt, v. Amsterdam n. Bat., aïriv, 28 Nov. te Lissabon. Vondel, v. Bat. n. Amsterdam, vertrok 28 Nov. van Lissabon. Grotius vertrok 27 Nov. van Bat. n. Am sterdam. Sumatra, v. Bat. n. Amsterdam, vertrok 21 Nov. van Padang. .Karliriato, V: Brit.' n.A'rhStordrtm;''Vö5;frbl 25 Nov. v. Cóchin. Riridjani, v. Bat. n. Rotterdam, vertrok 2? Nov. van Marseille. Jan van Nassau, v. Paramaribo n. Amster dam, arriv, 28 Nov, 8.50 v.m. te Havre. Lodewijk van Nassau, van Amsterdam n Paramaribo, vertrok 27 Nov. van Madera* Sloterdijk vertrok 27 Nov. n.m. van Philli idelphia, n. Rotterdam. Atlas arriv. 28 Nov. te Napels v. Genua» Iris, vertrok 27 Nov. van Stettin n. Am» sterdam. Vulcanus vertrok 28 Nov. van Algiers Carthagcna. (Zeepost.) BEVEKWLIK", 28 Nov. Groentenmarkt. Spinazie f Ö.40—0.50 p. kist; Zuring f 0.10 —0.12 p. mandje; Spruitkool f 0.80—1.20; Ap pelen f33.50; Peren f 2.50—3. p. mand; Sla f 2—3; Andijvie f 1.—1.50 p: 100 krop; Raapstelen f 3—4; Radijs f 34; Schorsenee- ren f 810; Peterselie f 34; Selderij f 2-3; Prei f 6—10; Wortelen f 8—10 ,f>. 100 bos; Zandaardappelen f 3.3.50Klei id. f 22.50, per H.L.; Koolrapen f 3.-4; Bieten f 1.40— 1.50; Ramenas f 3-*4Groene kool f 34; Roodekool f 2—4: Witfekool f 3—4; S.avoye- kool f 45; Bloemkool f 612; Boerenkool f 2—3, per 100 stuks; Uien f 3.per zak; Winterwortelen f 1.20 per H.L. LEIDEN, 28 November. Veemarkt. Aange voerd: 3 veulens 115—140; 15 stieren 208 h 384; 78 kalf- en melkkoeien 194—353; 470 varenkoeien 172K297; 187 vette ossen en koeien 118352, per kilo 72—86 ct.; 61 gras kalveren 5397; 42 vette kalveren 79126- per kilo 1.05—1.20; 37 nuchtere kalveren 9—18; 1112 vette schapen, 21.5043.50, per kilo 65—72 ct.; 123 weideschapen 20—28; 363 magere varkens 17—45, per kilo 49—51 ct.; 346 biggen 7—13; 2 bokken of geiten 3—5. Ter markt aangevoerd: 800 runderen, 79 kal veren, 1'244 schapen- Kaasmarkt. Besteed werd voor Goudseh» kaas le soort 3234; 2e soort 2931; Der by kaas Leidsche kans 30—32; 2de soort 28—29. Handel matig. Aan de stadswaag gewogen 51 partijen, 1221 stuks kaas, wegende 14395 kilo. ALKMAAR, 'i8 Nov. Kaasmarkt. Kleine fabriekskaai 34, kleine boerenkaas 33.50; oommissie 35, middelbaar 35.50. Aangev. 241 stapels, wegende 128,660 kilo. Handel goed» ALKMAAR, 28 Nov. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 2303 H.L. tarwe 6.56 a 7.50; gerst chev. 5—5.50; haver 3.60 a 3.90; paardeboonen 77.50; bruine boenen f 12—15; citroenboonen 18—19; witte boo. nen 23—25; rood mosterdzaad 22.50; geel mosterdzaad 14.25; groene erwten 923: grauwe erwten 13.5027; vale 1121. Officieele telegrafische opgave van het Meteorologisch Instituut to De Bilt. Hoogste Barometerstand ,St. Mathicu 776.4» Laagste barometerstand, Seydisjord 731.7. Meest, matige Zuid-Westelijke wind, nevelig, tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zolf< de temperatuur. Nb. 4.Ec.ii Buts én Erve, met afz. opg. Vólgens rncdódéeliïlg' villi Vaii Graaf en- =ae=

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10