VIERDE BLAD. BINNENLAND. Rond de Liturgie. NIEUWS UIT OEN OMTREK UIT DE ZAANSTREEK ZATERDAG 29 ROVSüflBESt IS13 >b Oók een wetsuitleggfng limmen. Een onderwijzer, weduwnaar mot 'één kind, meende volgens de „toeslagwet" recht on i 59 toeelag te hebben. Hij vroeg er om. De Minister antwoordde: neen. Redenin de wet staat wel dat een „we duwnaar met inwonende minderjarige kinde ren" toeslag krijgt, maar niet: een we duwnaar met één kind. Eén kind is niet: „kinderen". En dus geen toeslagl Aldus verhaalt „Het Katholieke School blad". Wij hebben wel eens hooren bewijzen, dat 'één kat drie staarten heeft. Dat ging zoo: één kat heeft één staart. Géén kat heeft twee staarten. Tel op: één kat plus géén kat is éen kat. Een staart plus twee staarten is drie staarten Slot van de vergelijking: één kat heeft drie staarten. Van ongeveer dezelfde kracht lijkt ons dé Wetsuitlegging van Minister Cort van der Linden in zake diens weduwnaar met één kind die „geen kinderen" heeft l „Het Katholieke Schoolblad" beijvert zich em en overtuigend 1uit den geest van de wet en uit de historie ervan aan te too- nea, dat onder „kinderen" ook „één „kiad" is begrepen. 't Zou ook werkelijk te dwaas zijn om het anders op te vatten. Doch wij vragen: zal niemand der Kamer leden daar eens een woordje van zeggen? 'fc Is toch to gek om rond te loopenl Heel do zaak is tevens een bewijs voor jen andere wenschelijkheid, die we onlangs oog eens hebben betoogd, dat het toch wer kelijk goed zou zijn als ook de katholieke onderwijzers een der hunnen als vertegen woordiger in de Kamer mochten zien. Deze zou dan'de aangewezen persoon zijn, om de malle wetsuitlegging van den Minis ter raak te striemen! STEUN VOOR DE K. S. A. Namens het Hoofdbestuur van den Bond „Jong Limburg," W. Grollenberg, voorzitter, M. Lommen, 2e voorzitter, J. Maassen, se cretaris-penningmeester, Statensingel 76, Maastricht, wffrdt een circulaire verspreid, met een oproep aan alle Katholieken van Nederland. Hierin wordt financiëele steun gevraagd voor deze uitstekend werkende organisatie. Na een opsomming van het velo, door de K. 8. A. in de 10 jaren van haar bestaan volbracht en wat ontleend wordt aan het Eeuwboek „Het Katholieke Nederland 1813 1913" wordt de aandacht gevestigd op de verzuchting van den directeur van het Cen- traaL Bureau Mr. P. J. M. Aalberse, die schrijft: „Ziedaar, hoe de K. 8. A. is ontstaan, -— hoe zij is georganiseerd, lioe zij werkt. Moot hier ook de vraag beantwoord wor den! lioo zij leeft dan zou ik durven aoggenin voortdurende geldelijke zorgen. „Speciaal het Centraal Bureau heeft nog «teeds met jaarlijksche tekorten van twee ft drieduizend gulden te worstelen. Was bij de oprichting het stichtingsfonds niet bijeen gebracht, waaruit die tekorten tot heden too .konden worden gedokt, zij ware reeds enkele jaren na hare geboorte op aanval- ligen leeftijd overleden. „Mocht deze korte bijdrage tot gunstig gevolg hebben, dat velen zich geroepen zul len gevoelen om niet meer te vragen: Wat doet die K, S. A. toch eigenlijk? maar op zoo herhaalde, steeds dringender op roepen om steun, eens een klinkend ant woord te geven!" „Deze woorden hebben ons diep getrof fen" zegt do Bond „Jong Limburg" dan in bedoelde circulaire en dan heet het verder: „Wat! zoo vragen wij zouden wij Katholieken, zulk een groote organisatie In 't leven roepen, en een Centraal Bureau stichten zooals zelfs thans nog geen enkele partij of richting heeft kunnen tot stand brengen, die zoo hard en nuttig werkende inrichting weer ten gronde laten gaan, al leen door gebrek aan geldmiddelen?, Dat mag niet zijn! Daarom wenden wij ona thans met dezen oproep tot alle Katholieken van Nederland. Laten wij allen onze groote en kleine gif- in bijeenbrengen, om aan het Centraal Bu- iiure.au voor de K_ S. A., ter gelegenheid an haar tienjarig bestaan een feestgave an te bieden, in den vorm van een nieuw werkkapitaal. Laat katholiek Nederland op deze wijze zijne erkentelijkheid toonen voor het vele werk dat door de K. S. A. in 't algemeen, en door het Centraal Bureau in het bij zonder, in deze tien jaren is verricht tot Waarachtig heil van ons Vaderland! De hooggeachte Redactie van dit blad heeft zich gaarne beschikbaar gesteld, eventueele giften in ontvangst te nemen, en jn haar blad te verantwoorden, aa'n arllolil,ken van Nederland, geeft gehoor opdatnmvl8choonP" G6eft Sp0°,ii" uwe gave' doen volgen. St" it "ga?a ^el® andorerl zal Feest vergadering 0p u hh u °m ?P *1® Utrecht, aan het Oenuaai (lw"Ulgendag K. S. A. een zoodanig bedrag aan VbSden° dat hef ui den vollen zin des woords vóór de K. 8. A. moge zijn eene feestgave!" Een opwekking onzerzijds is, meenen wij, hierna geheel overbodig. „VOORBEELDEN TREKKEN.* Er ii een wereld-liga gevormd tegen de wreedheden, waaraan de politieke veroordeel den in de Russische gevangenissen en de Sibe rische woesteuijen blootstaan. Staatslieden, letterkundigen en wetenschap pelijke wannen van alle richtingen en denkwijs hebben zich bij die liga aangesloten. Ook in Nederland zg'a een honderdtal man- Wen bij alkaar gebracht, waaronder een paar Katholieken. Nu zijn die wreedheden in hoogs mate af keurenswaardig en is de bedoeling, welke tot l«t rornie* der liga noopte, loffeltfk- Miaar, zoo vraagt het „Hg*.*, „Staat niet te weezen,, dat deze inmenging van het buitenland Rusland minder dan ooit geneigd zal maken, het lot der gevangenen te verzachten I Zullen dezen niet het slaohtoffer worden van de Wastersche mensohüerendiheid En verder, als men protesteeren wil, waarom Rusland als zondebok uitgekozen? Is de toestand in Portugal b.r. zooveel gun stiger Woedt ook daar geen schrikbewind tegen de aanhangers van den vorigen regeeringsvorm? En als de Fransche „Liga der meusohem- en burgerrechten" zich zoo warm maakt voor ver drukte Russen, mooht zij dan niet eerst voor baar eigen deur vegen en aan de vervolging van Kerk en geestelijken een einde maken? Indien den Engelschen nog heugt wat zij den Boeren hebben aangedaan, kunnen zij hun af schuw over Russische wreedheden lichtelijk be dwingen." Het voorbeeld van het- overige Europa moet voor Rusland een spoorslag zijn om een beteren weg te bewandelen; papieren protesten alléén halen niet veel uit. Men geve dus eerst zelf het voorbeeld. Daar kan men zich dan op beroepen. TERUGGANG VAN HET SOCIALISME. Bij onze Oosterburen beersebt in het socialis tische kamp sinds geruimen tijd oen overal aan den dag tredende achteruitgang. Bij de verkie zingen te Baden zagen de sociaal-democraten zich door de rechterpartijen een derde deel van hun Parlementszetels ontrukken, bij de gemeen teraadsverkiezingen verliezen zij in alle plaatsen terrein, het vereenigingsleven wordt lakser, het aantal abonné's op de partijbladen vermin dert, de kiosvereenigingen zien een aantal van haar leden uittreden. In Berlijn moet de toe stand wel hot ergst zijn. In Berlijn IV verloor de socialistische kiesvereeniging meer dan de helft van haar leden en in geen enkel der vijf districten ging ze vooruit. Natuurlijk zoo leekent de „Gelderlander" bjj die feiten aan laten de roode leiders het niet bij jeremiaden over die verflauwing van den socialistischen geest, maar zoc-ken zij naar de oorzaken. „De een spreekt van te booge contributie, een ander van moedeloosheid, een derde van vervan ging van do socialistische idee door onderafdee- lingen van vermaak, enz. Maar ieder is het er over eens, dat het „.niet thuis" geven zich het meest voordoet, als men komt om de contributie. Het is dan ook niet le verwonderen, dat, die arbeiders beu zijn van liet. socialisme. Zij heb ben al zoolang geld moeten geven en nog is de dag der vervulling van de toekomst-droomon, die hun als realiteit zijn voorgespiegeld, geen stap nader gebracht. „110 socialisten in den Rijksdag en het gaat den arbeiders slechter dan ooit," zei onlangs een d'er socialistische kop stukken." Om te cristiseeren zijn de socialisten goed, voor opbouwend werk deugen zjj niet. En dia-t zou de arbeider, die van beloften geen soep kan koken, niet waar, mijn hoer Duije? toch ook wel eens willen zien. Dat is de diepe grond van de malaise bjj de Duitsche socialis ten, een malaise die zich daar niet alleen open baart. HET ROOMSOHE SPOOK. De mannen die in den afgeloopen zomer liun stem hebben uitgebracht op de van Ilaaltes, Kohnstammen en dergelijke» en dat in belang van de Ned. Hervormde Kerk( 1) heb ben dezer dagen vergaderd en hunnen Bond definitief geoonstituëerd. Het eerste artikel geeft een overduidelijken kijk op het doel van deze Tidemanianen. Art. 1 luidt als volgt: „De Nat. Bond van Protest. Kiezera in Ne- derlond, opgericht 15 April 1913 te Amster dam, erkent, dat slechts in God de bron ligt van het souverein gezag en wijst dus zoowel de atheistische als de ultra-montaansche opvat ting in het staatsleven terug." Dat „dus" is wellicht voor de meoston onzer lezers niet duidelijk, wij moeten eerlijk verkla ren dat voor ons de Logica hier ver te zoeken is. Met die „ultra montaansohe opvatting" zijn natuurlijke wij, de Katholieken bedoeld, het spook voor deze menscher,, door wie we met een soort scheldnaam worden aangeduid. Hoe de Bond in zijne statuten wat onze op vatting betreft kan spreken, dat „dus" deze door den Bond wordt teruggewezen getuigt wel van op zijn zachtst uitgedrukt 1 weinig begrip of kennis van wat wij leeren. Of zeggen ook wij niet, dat God alleen de bron van alle gezag ia? Dat ia het eenige, wat van deze vergadering, die ten slotte Mr. P. Tideman (natuurlijk!) noemde als toegevoegd lid van het Hoofdbe stuur, eigenlijk te zeggen valt, doch we geven hier nog een artikel uit de statuten: Art. 6 wordt gelezen: In aansluiting aan het in art, 1 en 4 genoem de wil de Bond, a. dat Nederland zal worden bestuurd in overeenstemming met het Protestantisme als politiek beginsel, met name wat betreft de vol strekte zelfstandigheid van den staat ten op zichte van de Kerk, b. dat dan ook iedere concessie aan en iedere «wakheid tegenover clerical isme en ultra-mon- a"isme voor zoover ze juist dat beginsel ver- oor f en. en aantasten, een einde zal nemen; cat iedere benadeeling der volkswelvaart,' 'f,or kerkelijke handels- en nijver-j heidsinstellingen, la het algemeen belang zal worden tegengegaan. Vooral b is weer zeer fraai. 't Zal wel niets uithalen: een partij met zulk oen negatief doel zal wel niet veel positief goeds kunnen uitrichten. het eigen blad van honderd jaar geleden. Dezer dagen haalde de tegenwoordige re dactie aan hetgeen door haar voorgangster van honderd jaar geleden, op 22 November 1813, geschreven werd als commentaar bij de bek wide proclamatie, waarin Van II ogen - dorp onze onafhankelijkheid verkondigde na het Frausche juk. Het bericht in de „Times" is van 16 November 1813, en het is gedag - teekoud uit Amsterdam, Onvertaald staat er boven „Oran(g)e Boven"; en daarop volgt in Engelsche vertaling de proclamatie, gelijk wij die dezer dagen ook in ons blad weer in herinnering brachten. Het bijschrift van de „Times" van een eeuw geleden luidt in vertaling als volgt: „Met welke gevoelens moeten wij ons wenden tot onze lezers in welke woor den zullen wij trachten onze gewaarwordin gen uit te drukken over het groote en ze genrijke nieuws van gisteren? Dankbaarheid tegenover den Ahnachtigen Beschikker der gebeurtenissen vreugde over den voort schrijdenden triomf van de heilige zaak1 sympathie voor de eendrachtige vaderlands liefde van een eensgezinde machtige natie, deze zijn de voornaamste van de zich opdringende gevoelens van verrukking, waarmode wij hebben te berichten de Be vrijding van Holland, eensklaps tot stand gekomen, en onweerstaanbaar, door de uit sluitende kracht van. het Bataafsche volk! Wij hadden onze hoop uitgesproken, dat een Engelsche generaal de eerste zou zijn, die op de Nederlandsclie kusten den standaard der vrijheid mocht planten, dat aan En geland den uitsluitenden roem mocht komen aan Holland de onafhankelijkheid te herge ven: doch, voor het oogenblik de opwel lingen van nationalen trots tot zwijgen bren- gnede, moeten wij mot vreugde erkennen, dat de gebeurtenis onze vurigste verbeel ding heeft overtroffen. „De vrijheid der Nederlanders Is blijvend verzekerd, omdat hun poging om haar te heroveren spontaan is geweest, omdat zij gehandeld hebben met de diepe overtuiging, dat slechts door de ziel de naties groot en vrij kunnen zijn." Na dit sympathieke artikel in het eerste Engelsche blad doet het wat zonderling aan, merkt het Hbld. hierbij op, onder liet be treffende bericht van November 1813 uit dezelfde oude „Times" van honderd jaar te-r rug, een fonds-noteering te zien aangehaald, n.l. van (de „OonsoLs", die voor November 1813 genoteerd stonden tusaehon 58 en 59 percent. Het Is zeker, dat er toen verband be stond tusschen den ongolukkigen Europee- schen toestand en de noteering der Engel sche staatspapieren. Sedert gingen ze aan zienlijk omhoog, bereikten hun lioogsten koens in 1895 met het recordcijfer van 114 percent doch staan nu, bij de herdenking: van het beëindigen der Fransche overheer- sching in Europa op ruim 72 percent;. Na het vriendelijke „Times" -commen taar, zoo juist van pas in onze feestdagen, hadden wij den Kngelscken „Consols" wel een wat hoogere feestnoteering gegund. Janus! heppie j'hoed'je op?t.... Het vol gend gedichtje schreef „Stekelbaarsje" onlMiga in het „Hgzn." Het is geen teeken van beschaving, 't Is louter onbenulligheid, Dat heel ons land er zijn excepties Om Janus en zijn hoedje krijt Wie Janus ie, kan niemand zeggen; Ook weet men nike van zijn chapeau, Tóch wordt die Janus maar bezongen In do, re, mi, fa, 9Ü'> si, do De wijs kwam van de Moffrikanen, Waar naar men zegt, de toonkunst straalt In al haar grootacbheld 0n haar glori? En waar men haar zoo rijk betaalt. Dóór is de melodie geboren, D&kr sloeg ze in, werd populair Eu toen z' in Holland was gekomen Was z' al in Duitschland ordinair. i „Du püpchen, bist meun Augenstern," Zoo peinsd' een Duitsche Diohterskop' En wjj vertaalden, hot mirakel! Door: „Janus! heppie ,i' hoedje op?" Dat groote wonder van vertaling Ging door ons land van Noord tot Zuid, Geen Volkszang kan dien stroom weerhouden, Alleen om 't hoedje vraagt men luidt 1 Het is geen teeken van beschaving, 't Is louter onbenulligheid! Viert Holland zéé zijn mooie feesten Is dót nu: onafhankelijkheid? Moet al het leelijks van de Moffen Perse naar Holland overgaan? Kom, Volkszang schiet eens uit de sloffen En voer het lied op and're baan! ouden van dagen, die hier hun tehuis zullen .vinden, '1< Zijn «Re gezellig ingerichte appartemen ten, die dos de ramen aan de voorzijde van het gebouw hebben met een vriendelijk uit zicht op heb dorp Limmen. Rechts van blezen hoofdgang bevindt zich een deur, welke toegang verleent tot de school, terwijl daarnaast een deur is naar de refter en de keuken van de Eerw. Zusters, welke ge roepen zijn tot de verheven taak, n.L om voor de verpleging der ouden zorg te dragen en da kinderen echt-katholiek onderwijs te geven. 'tZijn do Zusters van da „Voorzienigheid", van „do üongregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind", die naar Limmen geko men zijn om den ijverigen Pastoor der paro chie te steunen en te helpen bereiken het doel dat deze zich voor oogen heeft gestold met de oprichting van pension en school. Mogen zij daarin slagen tot vreugde van den ijvervollen herder. Maar we hadden de hoofdgang der school bereikt en staan nog steeds met de knop van de deiu- in de hand, getroffen door het ruime schoolgebouw dat zich daar voor ons opent en overwegende, hoe jaar op jaar het R. K. Bijzonder Onderwijs in het Bisdom Haarlem door de oprichting van scholen toeneemt. We loopen door don broeden gang, waarin zich links de naar de eischen der hygiëne inge richte privaten bevinden en rechts da deuren- welke toegang verleenen tot. de 3 lokalen, frisch en licht, zoodat zij een aan gename» indruk maken op don bezoeker. Een vierde lokaal is ingericht voor het be- waarschoolonderwijs. Wat zullen die klein© kleuters daar ge zellig worden beziggehouden met al die nieuw ste leermiddelen, welke wij bij massa's daar opgastapeld zagen liggen! Langs een breede trap mot leuning iu stijl bereikt men de eerste verdieping, waar even eens 3 lokalen zijn voor heb gewoon lager on derwijs. We koeren op onze schreden terug o» heb ben en passant nog gelegenheid een blik te werpen op de ruime speelplaats, die, waar ze gelegen is tusschen kerk en school goed be schut ligb. We gaan nu oen kijkje nemen op de boven verdieping van het pension. 't Eerst werden we geleid in de kapel wel ke zich bevindt.op de eerste verdieping, ruim te biedend voor een 50 a 60-tal personen, waarvoor het noodige aantal banken reeds gesteld waren. Naast de kapel is cle sacristie. Op deze verdieping bevinden zich de ge meenschappelijke afdeel in gen voor mannen en die voor vrouwen, voor de echte „smokers" is een rooksalon disponibel, waar ze hun hart kunnen ophalen. Voor de vrouwen is er evenals voor de mannen een gemeenschappelijke slaapzaal. Op de eersto verdieping is ook een „ter ras", waar de oudjes van het mooie weer cn het magnifique vergezicht, op het schoone Hciloërbosch en aan de horizon de stad Alk maar, kunnen genieten. Op de 2e verdieping is een slaapzaal voor de Eerw. zusters. Vermelden wij nog, dat het huis op de meest moderne wijze is ingericht: voorzien is van ©on lift, van persgas, enz. terwijl het spoel water machinaal wordt opgepompt tot iu de nok van het gebouw, waar zioh een vergaar bak bevindt, welke het water levert dienende tot doorspoeling' van "de privaten. I)e plechtigheid begon des morgens met een solemneel© H. Mis, opgedragen door den Zeor- Eerw. Heer A. Waare, deken en pastoor te Beverwijk, die ook iu een toespraak do be- teekenis volle wijding van dezen dag voor de parochianen van Limmen besprak en ver volgens met do kerkelijke gebeden der in wijding van oen nieuw schoolgebouw Gods zegeningen over deze nieuwe stichting af smeekte. Onder degenen, die door hun i«.-.lang ste] lende tegenwoordigheid de plechtigheid op luisterden, werden oa. opgemerkt de Zeer- Eerw. Hoeren J. J. Oudewater, pastoor te Uitgeest; A. Th. Ammerlaan, pastoor te Wes ter blokker de Zeer Eerw. Heer L. Speet, di recteur on rector van de Zusters der Voor zienigheid te Amsterdam; do heeren oud-kape- CLXXXIV. DOOPHEFFERS. In het begin der Kerk traden de ouders zelf op als peter en meter, doordat zij het kind ten doop brachten, de vragen om trent het geloof en de verzaking des duivels beantwoordden en verder na het Doopsel door voorbeeld en mondelinge onderrichting in liet hart van hun kind het zaad der deugd uitstrooiden door ze aan te sporen tot de be oefening der deugden van kuischbeid, ootmoe digheid, matigheid en zachtmoedigheid. Al leen voor weeskinderen of vondelingen traden toen reeds eigenlijke .peters en meters, meest al godgewijde maagden op. Wenschte een volwassene gedoopt te worden dan moest hij zich wenden tot een „ingewijde", d.i. een ge doopte, en hem verzoeken hem bij den Bis schop te brengen. Deze peter nam hiermede de verplichtng op zich borg te zijn voor de; zuiverheid der inzichten van den nieuwen geloofsleerling, te waken over zijn zedelijk leven en hem te onderrichten in datgene, wnt hij op de vragen des Bisscliops moest ant woorden. Gewoonlijk werd dit ambt van pe ter bekleed door een kerkelijk persoon, bij do mannen door een diakon, bij de vrouwen door een diacones. Dit bleef zoo tot. aan de 5e of 7e eeuw, toen geldend werd het Kerkelijk voorschrift, dat iedere doopeling een aparten peter moest hebben. Wijl in het peterschap de verplichting ligt opgesloten zorg te dragen voor de geestelijke opvoeding van den doopeling, stelde de Kerk ook zekere voorwaarden om tot dit eere-ambt toegelaten te worden. Een peter n.l. moet zelf zijn geloof goed kennen wat men niet heeft, kan men niet geven van vlekkeloozen le venswandel zijn woorden wekken, voor beelden trekken lichamelijk en geestelijk voldoende ontwikkeld zijn en niet een stand bekleeden, welks plichten onvereenigbaar zijn met het peterseliap. Daarom zijn van het pe- terschap uitgesloten: zij, die zelf de grond waarheden des geloofs niet kennen, ongeloo- vigen, ketters, zij, die in den Kerkdijken ban zijn, openbare zondaars, niet-volwassenen, niet-gevormden en kloosterlingen van beider lei geslacht. Door hun afzondering van de wereld kunnen n.l. de kloosterling voor do geestelijke opvoeding hunner in de wereld levende petekinderen niet genoeg zorg dra gen. Om dezelfde reden wordt in sommige bisdommen aan de wereldgeestelijken, vooral aan de pastoors, het peterschap niet toege staan. Ook de vader en moeder van den doo peling mogen niet optreden als peter of me ter van hun kind, „opdat zoo zegt de Ilo- meinsehe Catechismus hierdoor des te dui delijker aan het licht trede, hoezeer deze gees telijke oDVoedinv verschilt van de lichame lijke". de MonLugtig. Reckman. z. van d. van W. de Muynck Geboren :d van J. z. van J. M. Bakker- S. CoeneBansberg. Van Boven. BLOEMEND AAL. Geboren: d. van O. O. BosVasen. Getrouwd: P. J. Reenen en H. A. M. Koe- lemij- Overleden: A. M. Hammelmann, 69 jaar. T. Vreken, 65 jaar. A. C. Smits, 77 jaar. - J. H. Buijs. 82 aar. P. Kootstra, 80 jaar. BEVERWIJK. Geboren: d. van M. Marten# Pirovano. BEVERWIJK. Getrouwd: G. Hakvoort. en H. ITiling. HEEMSKERK, geboren: d. v. G. J. Koper Liefting. z. v. P. Limmen-van Duivenvoorde. d. v. J. v. der Sluis-Sint. z. v. E. Bruin» van der Park. Overleden: O. A. J. Tromp 5 j. CASTRICUM. Geboren: z. v. Th. Bak- k'um—G. Veldhuis. Overleden: F. W. Pifitera 70 j. ec-ht-i genoot van A. M. Meijer. CASTRICUM. Geboren: d. vèm A. Scheer, laans der parochie en do algemeene Overste man en A. Stuifbergen. d. van L. Veens(rd Een oude „Times" over onze onafhan kelijkheid. De Engelsche „Times" geeft tel kens een rubriek met oude aanhalingen uit halfweg. Overreden. Gisterenmorgen half elf viel een vrachtrijder van zijn wagen door den schok, toen hij over een wissel van de E. 8. M. bij het raadhuis alhier reed. Hij kreeg een voor- en achterwiel over het lichaam en word, zwaar gewond aan hoofd, hand en rug opgenomen. Door Dr. Melchior werd de man voorloopig verbonden. St. Maria-Oord. Donderdagmiddag is de stichting van dezen naam op plechtige wijze door den HopgEcrw. Deken Waare van Beverwijk ingewijd- Het gebouw maakt van buiten een hoogst aangenamen indruk. Boven de hoofdingang staat in don gevel een eenvoudig, maar daarom juist zoo tref fend religieus beeld van O. L. V. van Lour- des en daaronder in gouden letters „St.. Mar ia- oord". Treedt mon door de breede deur het ge touw binnen, dan komt men in den hoofdgang, die door het geheele hoofdgebouw loopt. Aan den linkerkant bevinden zich de vele ka mertjes voor de betalende o» niet-betalend© der Anne Zusters van het Goddelijke Kind, Voorzienigheid te Amsterdam. Naar wij vernemen is dit geslicht, dat vol gens plannen van den bekwamen architect Robbers, te Haarlem, is gebouwd, nu het een en twintigste Zusterhuis, waar de Arme Zuster» van het Goddelijk Kind, dc Voorzie nigheid te Arasterdam, in ons vaderland ge vestigd zijn, „O. B." HA ARLEMMERMEER. De IJsclub Hoofddorp hield Donderdagavond haar jaarvergadering in hotel de Landbouw, ■aldaar. Het verslag van dén afgevaardigde naar dö jaarvergadering van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier werd goe-gekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen S. Silver; H. Bakker; G. Klomp; H. de Vries; Jur. Sluis on M. Oldenburg. Tot afgevaardigde naar de jaarvergadering van den ijsbond werd benoemd de heer P. v. Dijk en tot diens plaatsvervanger J. Klomp. De contributie over het volgend jaar werd bepaaid op 1-per lid. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester gaf een batig saldo van 148.921/2. De regeling der wedstrijden in den komenden winter, als er ijs mocht komen, wordt overge laten aan het Bestuur. Daar de jaarvergadering van den Ijsbond te Hoofddorp zal plaats hebben, wordt aan liet Bestuur tien crodiot verleend om het Hoofdbe stuur on afgevaardigden eenigszins feestelijk te ontvan gen. Daarna had de gratis verloting plaats van een 9-ta.l aardige prijzen, waarna de vergadering word gesloten. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. Getrouwd: P. P. Junge en T. Terborst. P. J. F. Tloefsmit en O. Bak ker, en G. Hoogland. BENNEBROEK. Getrouwd: J. Prins en Th, W. v. Kistveld. A. L. do Moei en A, H. v. Egmond. B. en W. dragen ter benoeming van oeft SASSENHEIM: Geboren: d. van A. v. Dij? en A. van der Voort. d. van J. E. Wijntje? en E. Bergman. z. van J. H. Uphoff M. v. d. Heuvel. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. vaa H. VerhoevenJe lie me. z. van O. vaf Boeck©Heimos. z. van J. H. van dei MeydenDen Drijver. Overleden: C. van de Wetering, 2 jaar, HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: P. W. L. Groenveld en M. A. v. d. Ban. ~r. Getrouwd: N. Honooop en P. Eveleens. J. Baartman en G. O. Lieuwes. Geboren: d. van G. Ookart—Van Leeuwo^ ZAANDAM. Personalia. Tot onderwijzer, elliier, is b# noomd de heer A. de Vries te Nieuw-Aniste» dam. Gemeenteraad. In de jongste vergadering heeft de eindstemming over do begroot/in^ plaats gehad. Behalve het katholieke lid, de wet houder Kamp hu ijs, stemden alle niet-sociaal democratische leden tegen, zoodat de begrootini sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedraj van 829,441.09 met 11 tegen 8 stemmen we» aangenomen. De poet hoofdelijke omslag of plaatselijke in kometenbelasting werd geraamd tot een bedraj van 283,000voor het loopende dienstjaar wai deze post begroot op 237,000, een verhooginj alzoo voor 1914 van 46,000. Naar de voorzitter mededeelde zal het vee menigvuldigingscijfer nu vermoedelijk van 1.00 mooben worden verhoogd tot 1,93, zoodat dat van inkomens van f 12004000 zal moeten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 21