Laatste Nieuws, Verkoopingen, Boel huizen enz, BINNENLAND. RIEIIINS OIT DER OMTREK Bloembollen-cultuur. Rechtszaken. Grand Bazar Frangais ¥an Overal. Marktnïeuws. Ons Weerasricht KERKNIEUWS. Sport en Wedstrijden. Scheepvaartberichten. Cd. s Bitreaux voor acii HMdör zip over dé afgeloopen week in Nederland-uitgesproken. 39 faillissementen tegen "28 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. 1622 RBGULIKRSBRÜESTR. AMSTERDAM. is het adres voor St Nicolaas ca- deaux, Ziet de ruime sorteering kin derspeelgoed op de gaanderij (lift), «MECCANO» BOUWDOOZEN, 25 N9V. v. Cochin. i e. ecu zilveren medaille, aan schoolgebouw, 1 Parklaan, eigenaresse, de gefreente Haarlem, architect L. O. ïhimont, te Haarlem. Drie zilveren medailles voor do beste ge vels in de gemeente. Heemstede, uitgeloofd door de gemeente, als: een zilveren medaille aan villa Van Mer le n laan No. 6, eigenaresse mevr. R. C. de Voogt-Voogel, architect K. P. C. de Bazel, 'te Bussum. b een zilveren medaille aan Huize „de Steenhaag", Zonnelaan Haarlemmerhoutpark, eigenaar en architect J. B. van Loghem. c. een zilveren medaille aan huize „Singa- poor", Oosterhoutlaan, Haorlemmerhoutpark, eigenaar A. C. Verloop, architect J. B. van Loghem, Heemstede. Zes zilveren medailles voor de beste ge vels in de gemeente Bloemeudaal, uitgeloofd door de gemeente en door de veroeniging „Dloemendaal's Bloei", als: a. een zilveren medaille aan villa Koepel laan, Bloemendaalsche Bosch, eigenaar A. G. rEv< rts, architect 11. Th. Wijnveld, te Am- sterdam. b. een zilvcreu medaille aan villa ,,do llo rd", Eijperveg, Bloemendaalscho park, eigenaar C. N. J. Molteer, architect Jos. Cuy- pers, te Amsterdam. d. een zilveren medaille aan villa „Maria", Zundvoortschclaan hoek Doodweg, Aerden hout, eigenaar A. J. II. Be,yaders, architect J. van den Ban, to Haarlem. e. een zilveren medaille aan villa „Klein Hartenlust", eigenaar E. C. G. Dekker, ar chitect Jan Stuyt, le Amsterdam, f. een zilveren medaille aan huize „de Els- hol". Zuidlaan Aerdenhout. eigenaar Roorda, architect de Bazel, te Bussum. Ecu zilveren medaille voor den hesten ge vel in de gemeente Schoten, uitgeloofd door de gemeente, aan "het Landhuis Rijksstraatweg <J 6, eigenaar F. Fr. F. Fuluhop, architect L. Tuywman, te Haarlem. Een zilveren medaille voor den besten ge vel in de gemeente Haarleinmerliede en Spaarnwoude, uitgeloofd door tie gemeente, aan villa „Tunicum" to Halfweg, eigen. K. Buvklj, architect Adr. Mocn. te Amsterdam. In de gemeente Haarlem zijn voorts eervol vermeld dp gevels van Koninginneweg DO, eigenaar Th. M. Hoog, architect J. Wolbers, Bloemendanl; Groote Houtstraat 173, eigenaar T. Hellingman, ar chitect J. C. v. d. Berg, Haarlem; Tempe- liersstraat hoek Stolbergstraat, eigenaar H. Koning, architect J. J. v. Noppen, Haarlem; Schot' rsingel 143, eigenaar A. G. v. Waveren, architect J. Wolbers, Bloemendaal; Sonne- hoeck, Schotersingel 163, eigenaar G. A. Oot- mar, architect G. Meppelink, Haarlem; Stol bergstraat 9, eigenaar S. P. Swart, architect H. Korringa, tó Heemstede: Stólbérgstraat 2 en 4 eigenaar J. Koper Jr., architect J. Wel- senaar, te Haarlem. St. Josephschool, Nieuwe Gracht, architect 0. Ia M. Robbers, te Haarlem; Heerensingel 135- 139, van Metselaar en Paus; Machine gebouw Zuider-Buitenspaarne 74, Gebrs. Me lons, architect J. van den Ban, Haarlem; Julianastraat 1 cn 3, eigenaar P. H. Craandijk architect J. B. v. Loghem, Heemstede. In de gemeente Heemstede zijn eervol ver meld de gevels van: Hofje Res-Novaplein, architecten Jos. Cuy- pers en Jan Stuyt, te Amsterdam, en Jac. Etmans, te Haarlem; Politiepost Boekenrode- straat 9, eigenares gemeente, architect J. Schoiling, te Heemstede; Oranjeplein No. 7, 9 en 11, eigenaresse mevr. Brummer van Oosterzee; Zomerluststraat 12, eigenaar A. J. Tor we ij Duwel, architect A. de Maaker, Heem stede; Vijverlaan 9, Haarl.houtpark, eigenaar W. J. Adrian, architeqt .T. B. v. Loghem, Heemstede; Wilhelminalaan 20, eigenaresse mevr. van Waveren, architect B. van Loghem, Heemstede. In de gemeente Bloemeudaal zijn eervol vermeld de gevels van: Tuinmanswoning J. C. Bung©, Aerdenhout. architect Lönberg; „Eikenheuvel", Kwcckduin eigenaar N. Buhning, architecten Mulder en van Asdonk, te Bloemendaal; Stationsweg 14, Hartenlust, eigenaar A. J. Dorais, architect A. Brocse v. Grosnou, te Den Haag; „Do Den nen", Duinlustpark, eigenaar mr. Tuymelaar, architect J. H. Leliihari, te Amsterdam; Lage Duin en Daalschewog 4a en 4b, eigenaren Putz en Lassing architect Putz, tö Blöemcndaal Potgietersweg, „Hoog Hartenlust", eigenaar P. Verschuijl, architect E. Verschuijl, Hilver sum; Katholiek gesticht „Duinrust", Ovor- vcen, architect G. Hulsebosch, Haarlem; „Bui- bentwist", Bloemendaalscheweg, eigenaar P. Vuijk Jr., architect J. van den Ban, te Haar lem. In do gemeente Schoten zijn eervol ver meld de gevels van Portierswoning „Lighal", Rijksstraatweg, architect H, Korringa, te Heemstede: Woon huis, met bollenschuur, Rijksstraatweg (dorp) eigenaar R. Teeuwcn, architect J. C. C. Voor- velt, te Schoten. In de gemeente Haarlemmerliedo en Spaarn- woudo zijn eervol vermeld do gevels van het Schaftlokaal, met 120 slaapplaatsen op het terrein der suikerfabriek „Holland", te Halfweg, directeur A. van Rossum, "architect J. van den Ban, te Haarlem. KWAAD MET GOED VERGOLDEN. Gistermiddag kwart over twaalf schold een jongen een man uit op de Bakenessergracht. Toen hij weg wilde loopen, viel hij in het .water. De uitgescholden man ging tot aan zijn knieën te water en bracht den jongen op het droge. DE LAATSTE DAGEN VAN POMPEI. Hedenavond gaat de voorstelling van: De laatste dagen van Pompei, door. De film wordt vertoond tot en met Dinsdag. Gisteren avond alleen is dan de voorstelling niet door gegaan, wegens een verbintenis te Leeuwar den. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In de rotonde van het Museum van Kunst nijverheid zal morgen, Zondag, een reeks prachtige gekleurde afbeeldingen betreffen de Russische volkskunst tentoongesteld zijn. Rusland is een der landen waai" de volks kunst nog in hoogen bloei verkeert en het is treffend om waar te nemen hoezeer de kunst daar in het hart van het volk leeft en met welke piëteit de meest Verschillende voorwerpen door de bevolkingr>-orden ver vaardigd teneinde van hun huis en' zijne omgeving een beeld van schoonheid te ma ken. Morgen is de toegang kosteloos. EEN GROENTENWAGEN TE WATER. 'UrieuTniddag geraakte een met een paard i bespannen groentewagen van de Vries, Hage- straat alhier, in het Spaarne bij de aanleg plaats der booten van Bus. Het kostte heel wat moeite om het zaakje weer op het droge te krijgen, doch na een mi- nnut of tien slaagde men erin door middel van een takel het paard uit 't water te hij- scben. Gelukkig leefde het heest nog. Het op den wal brengen van den wagen bracht nog fcneer moeite mede. Van den inhoud van den wagen zal wel niet veel overgebleven zijy, dat voor de consump tie geschikt was gebleven. SINT NICOLAAS. Door de Hollandia-filmfabriek werd heden middag op de Groote Markt een opname van Sint Ni col a as en zijn knecht gemaakt, welke morgen zal vertoond worden in de sociëteit Veroeniging. Een groote menigte woonde de vertooniug bij. Vooral de jeugd was sterk ver tegenwoordigd. De grabbelpartij, die de Sint organiseerde, door het werpen van lekkers, viel zeer in den smaak. VERDWAALD. De nog geen 14-jarige Q. H. H., geboren te Haarlem en verpleegd in het R. K. Weeshuis „Siut Jacobs Godshuis", doch den laatsten lijd woonachtig ten huize vanL. v. B. aan de Molenwerfslaan te Heemstede, was gisteren morgen naar de II. Mis van 8 nnr geweest in de kerk te Heemstede. Hij werd nadien niet meer teruggezien, zeodat men zich zeer on gerust maakte over het lot van den jongen. Alles werd terstond in het werk gesteld om zoo spoedig mogelijk nasporingen te doen. Vanmiddag wercl de jongen teruggebracht inliet St. Jacobs Godshuis. Hij was verdwaald on terecht gekomen in Hazerswoude, alwaar hij gisteravond zeven nnr door de politie werd opgenomen. De jongen is slecht van versland en boven dien spraakgebrekkjg. Gisterenmorgen heeft men hem den verkeerden weg gewezen, toen hij uit de kerk kwam, met het gevolg, dat hij verdwaalde, wijl waarschijnlijk niemand het verstond. De knaap had sinds gisteravond nog niets gebruikt, daar hij des morgeus ter H. Tafel wras genaderd. DERDE FEESTAVOND COMITé PLAN 1813. Nadat gisterenmiddag wederom voor de schooljeugd eene bijeenkomst was georgani seerd, had gisteravond nogmaals de soirée plaats met hetzelfde programma als Don derdagavond. De zaal was goed bezet. De verschillende Hollandia-films, de muziek, de voordrachten en vooral het blijspel (waar- vand e titel gisteren onjuist werd vermeld) en luidt: „Het recept voor den huLsëlijken vrede" hielden de toeschouwers allerpret tigst bezig. KAAT MOSSEL. Morgen, den historischen dag van de lan ding van den Prin.s van Oranje te Scheve- ningen, wordt in den Schouwburg liet his torische, welbekende, maar toch altijd aar dige stuk opgevoerd: „Kaat Mossel". Wij brengen de scène in het Bredasche Veerhuis, waar Kaat Mossel door haar kwinkslagen, de zoogenaamde keezen de deur weet uit te dringen; de gevangenneming van Kaat Mossel en Ruige Kee; Kaat en Kee in de Treurkamer, haar triomf te Rot terdam en zoo menigander leuk tafereel in herinnering, die immer zulk een groot succes aan dit stuk verzekerden. NED. R. K. VOLKSBOND. Gisterenavond zijn candidaat gesteld voor het hoofdbestuur der afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Volksbond (vacature Hooij) de heeren J. Dam, voorzitter van de on- derafdeeling voor R.K. Spoor- en Tramweg personeel en H. J. Venings. Verder zijn artredend en wederom her kiesbaar de heeren W. B. Guskens, G. T. Brom en W. Karstens. GOBELIN- EN WEEFWERK. Op 1, 2 en 3 December van 10—12 en van 25 uur wordt ter bezichtiging gesteld hef gobelin- en Weefwërk, Vervaardigd door leerlingen van den oersten cursus der in Juli nieuw opgerichte Gobelin- en Weef school, Zoetestraat 14. HUN BESCHEIDENHEID. De „Limburger Koerier" schrijft nu óók over het socialistische voorstel om het ge bed af te schaffen in de Staten van N.- Holland De Statenvergaderingen in Noord-Holland plegen geopend te worden door een kort gebed. Voorgesteld is dit gebed af te schaffen. A.: Van wicn komt dit voorstel? Van de socialisten natuurlijk. Natuurlijk? Ja, want ze zijn niet nooit of nergens tegen den godsdienst. B.: Op grond waarvan wordt het voorstel gc.- daan? Omdat een minderheid der Staten niet aan God gelooft. Daarom moet de meerderheid hcid een bestaande openlijke erkeniiing Gods voortaan weglaten. Let nu verder eens op. In Za'andam hebben de socialisten één stem boven de helft. De kleinst mogelijke meerderheid dus. En wrat. doen ze? Dadelijk maken zij van den len Mei een stedelijken feestdag. 't Komt er niet op aan, hoe de minder heid daarover denkt; of duizenden inwoners der stad zich aan dat huwelijk der gemeen te Zaandam met de sociaal-democratie er geren. Wat zou 't? Die duizenden vormen oen minderheid en hebben to dragen, wat de meerderheid hun oplegt. Hier hebt gij de sociaal-democratische meerderheid in haar volle kracht. Waar ze minderheid is, vordert ze van de meerderheid afschaffing van een oud ge bruik. schoon de meerderheid eraan gehecht is, Waar ze één stem heeft boven de helft, kleurt zij dadelijk een gemeente (Provin cie of Rijk) hcelemaal rood. Eèh koninklijk geschenk. Het zal oh go veer 25 jaren Zijn, dat de Gerei', Kerk van Rotter dam in het Westen der stad hare godsdienst oefeningen Meld in een lokaal, dat voorheen als koetshuis had gediend. Door een koninklijk aanbod van do heeren H. B. Kzn. en Hendrs. B. Kzn. aldaar zei de Geref. Kerk nu aan den Weetzeedij'k een eigen kerkgebouw rijk worden. Deze heeren boden namelijk, naar de Stand, verneemt, aan den Kerke naad een zeer geschikt terrein aan, waarbij nog eene vorstelijke gift van 50,000, terwijl de resteerende 65.000 door hen als hypotheek op het kerkgebouw zou genomen worden. Kant en klaar zal het gebouw pl.m. ƒ145,000 moeten kosten. Architect zal zijn de heer Kuipers van Amsterdam. Met groote dankbaarheid aan die milde gevers heeft de Kerkeraad dit aanbod aanvaard. Onze landgenoot Dr. Dorotheus Oornelissen O. F. M„ tot dusver lector aan het Collegio S. Antonio te Rome is door Z. H. den Paus benoemd tot hoogleeraar aan de Vaticaansche universiteit te Rome. OUD-PASTOOR THüNNISSEN. De Hoogeerw. Heer P. J. Thünnissen, ka-" nuiinik van het Kathedraal Kapittel, oud pastoor te Haarlem en in ruste verblijvend te Dongen, is naar wij met leedwezen ver nemen, voorzien van do H.H. Sacramenten der Stervenden. Z.HoogEerw. was van 1870 tot '1887 kapelaan, en van'18871906 pastoor te dezer stedo (O. L. Vrouw) en heeft dus een groot deel van zijn leven aan de zorg over Haarlem's katholieken gewijd. Met groot leedwezen zal dan zéker ook dit droef bericht bij de velen die zijn priesterlij ken arbeid nog in levendige herinnering hebben, worden ontvangen. Wij vragen een hartelijk gebed voor den beminden oud-pas toor. TE VERKOOPEN. HAARLEM. Notitie der veiling van vaste goederen te houden in het „Algemeen Ver kooplokaal" aan de Nieuwe Gracht 74 te Haarlem, ten overstaan van Notaris B. E. O. Seignette door den Makelaar' P. Hoogeveen La. op Maandag 1 December 1913, 's avonds ten 7 uur. No. 1. Een Winkelhuis, waarin handel in lederwaren en fournituren, met afz. opg. Bo venwoning en Erve, staande en gelegen te Haarlem aan de Spaarnwouderstraat no. 126 zwart en rood. No. 2. Een Pakhuis met afz. opg. Boven woning, Erve en Steeg, uitk. aan de Lange Heerenvest, gelegen naast het voorg. aan de Spaarnwouderstraat no. 128 zw. en rood. Perceelen nos. 1 én 2 gecombineerd. Nó. 3. Een Huis, waarin beneden Ver gunning voor den verkoop van sterken drank, met Erve en Schuur, benevens afz. opg. Bovenwoning, staande en gelegen aan de Spaarnwouderstraat no. 77 zw. en rood. No. 4. Een Huis en Erve, met afz. opg. Bovenwoning", staanfTCT en' gcTé&e'n aM fle Spaarnwouderstraat op den hoek van de- Sleutelstraat, pi. get. no. 55. No. 5. Een Pakhuis met Stalling en Erve, staande en gelegen te Haarlem aan de Pa- pentorenvest, pi. get. no. 41. No. 6. Een Huis en Erve, staande en ge legen naast het voorg. aan de Papentoren- vast, pi. get. no. 22. Perceelen nos. 5 en 6 gecombineerd. Nos. 710. Vier Huizen cu Erven, met achtergelegen Open Grond, staande' en ge legen onder de Gemeente Haurleinmerliedc en Spaarnwoude aan den Ouden Weg,„nabij de Lichtfabrieken der Gem. Haarlem. Perceelen nos. 7,8 en 9 gecombineerd. No. 11. Een perceel uitmuntend Wei- of Hooiland, zeer gunstig 'bij de stad gelegen tegenover de Lichtfabrieken in den Veer-- polder aan den Ouden Weg en aan de spoor lijn HaarlemAmsterdam, onder de gemeen te HaarLliede en Spaarnwoude. Np. 12. Een perceel Wei- of Hooiland, gelegen in de Bottepolder aan .den Dijk langs de Ringvaart nabij li.et Oude Fort, onder de gcm. HaarLliede en Spaarnwoude. Nos. 1315. Drie sedert enkele jaren nieuw gebouwde Huizen en Erven met ach tergelegen Tuinen, zooals thans in gebruik, staande en gelegen naast elkander te Sant poort aan de Hagelingerweg als: No. 13. Plaatselijk got. No. G 13. No. 14. Plaatselijk geL No. G 15. No. 15. Plaatselijk get. No. G 17. Perc. nos. 13 en 14 gecombineerd. Pcrc. nos. 13, 14 en 15 gecombineerd. No.. 16. Een Winkelhuis, waarin Handel in Kruideniers- en Grutterswaren met Erve, Schuur en achtergelegen Open Grond, zoo als thans in gebruik, staande en gelegen te Santpoort, gem. Velsen, aan den straatweg nabij het Station, met uitgang aan de Kip- penbuurt, plaatselijk got- A no. 180. 0 No. 17. Een Huis, ingericht voor Be neden- en Bovenwoning mot F,rye en ach tergelegen Open Grond en Schuur, zooais thans in gebruik, staando en gelegen naast het voorg. aan don straatweg, pi. get. A Nos. 178 en 179. Perc. nos. 16 en 17 gecombineerd. No. 18. Een Huis en Erve met Tuintje, staande en gelegen te Santpoort aan de Kippenbuurt, pi. get. A No. 155. BURGERLIJKE stand. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. van A. L. van AndelVerhulst. z. van J. M. de VriesBeen. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. H. Möhbnann en W. Deen. Getrouwd: J. van Diest en J. v. d. Zande. L. de Winter en G. A. Goosen. Geboren: z. v.an W. OosterlingEntjes. z. van C. Turkvan der Star. z. van P. KraakTibboel. z. van H. M. E. van Dam—Murk. d. van R. Th. van Maris— van der Aar. Overleden: A. G. P. Kutten, 21 j. A. y. d. Meer, 7 mdn.; W. J. v. d. Dingen 21' j.; C. Hftstei' 32 jaar. BEVERWIJK. Geboren: d'. van J. Bonein— Henncman. z; van E. van EerdenVlottes. d. van G. ZonneveldDninmayer. Getrouwd: H. J. M. Hergarden en E. O. M. van des Does. H. Hoogewerf en M. Slobbe. AT/KM AAR. Ondertrouwd: C. Neef en B. van der Beek. H. Lindeboom en M. Schot vanger. Geboren: d. van H. van der Wissel en G. van Deventer. DURE BLOEMBOLLEN. Van algemeen© bekendheid is het, dat de handel, die vroeger en Ook nu nog in bloem bollen wordt gedreven, soms tot het ongeloof lijke grenst. Voor de eerste tulpenbollen, die in ons land gekweekt werden betaalde men soms ontzaglijk hooge prijzen. Den meesten bloembollenkweekere ligt het nog versch in het geheugen, welke onzinnig hooge prijzen men een paar jaar terug voor do nieuwste soorten van Gladiolnsbollen besteedde, soor ten, die thans niet meer in aanzien zijn .Bo ven Haarlem, in het echte bollenland, is een bloemist, die nu in het bezit is van eenige nieuwe exemplaren van de nieuwste Narcis sen, waarvoor eenigen tijd geleden 1000, zegge duizend gulden voor één bol is geboden. N. v. N. VAN ELDERS. DE VERGIFTIGING TE ABBENBROEK. Men seint ons uit Amsterdam: Tegen den landbouwer G. S. te Abbenbroek werd heden door het Gerechtshof alhier een gevangenisstraf van 20 jaar geëisclit met af trek van preventieve hechtenis, wegens het veroorzaken van den dood van Westerveld door middel van morphinevergiftiging. DE DIEFSTAL AAN DE HEMBRUG. Voor het Hoog Militair gerechtshof te Utrecht stond gisteren, zooals in een deel on zer oplage reeds werd vermeld, in hooger be roep terecht F. D. de W„ 50 jaar, kapitein magazijnmeester der artillerie, destijds hoofd der magazijnen aan de Hembrug, thans in garnizoen te Utrecht, door den Haarlemschen krijgsraad vrijgesproken van de beschuldiging zich te hebben toegeëigend in de jareu 1908 tot .1913 een bedrag van 10,000 gulden, toebe- hoorende aan den Staat der Nederlanden en aan waarborgsommen van verschillende weer. baarbeidsvereenigingen. De advocaat-fiscaal verklaarde in zijn lang requisitoir, dat beklaagde zicli de gelden ge leidelijk heeft toegeëigend en concludeerde schuldigverklaring aan ontrouw door een mi litair in een militair bewind van penningen gesteld zijnde, daaromtrent begaan, en des wege veroordeeling tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van het van 1 Maart tot. 13 Juni 1913 ondergaan voorarrest en met op zegging van hét recht om bij de gewapend© macht of als militair geëmployeerde te die nen voor den tijd van vijf jaar. Mr. L. W. v. Gigh van Amsterdam pleitte uitvoerig de onschuld van beklaagde. De uitspraak volgt later. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens medtdoding van Van dor Graaf eil (Verzendt franco door Nederland boven de f 10) CIIlANTELOÜP. Heden en morgen geeft de Fransclie vlie ger Chanteloup zijn demonstraties te Am sterdam. Aan cle Msb. worden de volgende bijzon derheden ontleend betreffende dezen vlie ger, tot nu toe een onbekende. Hij hi nog slechts 23 jaar en leerde in militairen dienst te Juvisy het vliegen. Vroe ger had hij een betrekking als chauffeur. Eens werd hij gestraft met veertien clagen politiekamer, omdat hij zeer laag over de markt van Beauvais gevlogen had. Thans demonstreert hij voor de eerste maal in den vreemde. Het feit, dat zijn de monstraties' die van Pégoud nog overtref fen, deed hein dan ook reeds een aanbod ontvangen voor een tournee door Amerika voor een jaar, zulks a raison van 500.000 francs. Chanteloup heeft evenwel geweigerd om dat Chevillard voor 4 maanden 250.000 frs. krijgt. Chanteloup's machine is ©en Oandron- tweedekker met een zestig paards-Gnomo motor. Het is slechts een kléin toestel van het militaire type. Een bijzonderheid aan deze machine is het reservoir, dat onder twee atmospheren druk staat. Wanheer het toestel en bouclé is, kan daardo-or de ben zine niet naar omlaag" storten, terwijl zij door de Gnome toch opgezogen wordt. Het gcheele toestel is in één uur gemonteerd. Met gönoegen vermeld de Msb. voorts, dat Chanteloun's tweedekker in Holland blijft. De heer Reese heeft het toestel namelijk aangekocht, voor onzen Nedeilandschen aviateur Jan van Brussel, die misschien klappen wij uit de school, zegt het blad, daarmede eveneens zal trachten de „loo ping the loop" uit te voeren, en geschiedt dit met succes, dan in ons land te demon- streeren. Chanteloup wees dan nog op eenige tech nische moeilijkheden van de looping, welke zich met een tweedekker wel gemakkelijker laat uitvoeren dan met een monoplan. Chan teloup verklaarde dat het 't lastigste was, zich uit den vol piqué te herstellen en het toestel dan op den rug der vleugcis te doen drijven. Len massa-vergiftiging. Te Tentecorejuna hebben zich zoo meldt Reuter, bij 105 personen verschijnselen van vergiftiging voorgedaan tengevolge van het gebruik van bedorven var- kensvleesch. Drie personen zijn reeds overleden, Gasontploffing. Uit Berlijn wordt dooi Reuter bericht, dat toen de horlogemakei Stumm te Tegel met z(jn beide bedienden huis waarts keerde en het gaslicht wilde aansteken, een hevige ontploffing plaats had. Er werd groote verwoesting aangericht en de drie man nen werden onmiddellijk gedood. BUITENLAND. NIEUWE OPSTOOTJES IN DEN ELZAS. STRAATSBURG. 29 Nov. Naar hier gis teravond uit Zabern werd gemeld, lieersehte aldaar groote opwinding. De plaats maakte üen indruk als in staat van beleg te verkee- ren. Eigenlijk weet men niet precies wac er is voorgevallen. Naar verluidt verscheen plot6eling een luitenant met getrokken degen die een man vervolgde, gearresteerd werd en zich weder bevrijden kon. De wacht werd ge- alainieeid, welke aan de vervolging deelnam en er in slaagde den man te arresteeren, die daarop naar de wacht werd vervoerd. - Intusschen. bad zich op hel Kazerneplein een groote menigte verzameld. Luitenant öchaat verscheen daar met 50 manseïappeii ónder wie hij patronen liet verdeden. Hij sommeerde daarop de menscheu uiteen te gaan en voegde daaraan toe: „Wanneer gij niet het plein verlaat, zal ik laten «schieten". De tamboers roffelden daarna voor den aan- vai, waarop de soldaten dertig personen aan hielden. Ouder de gearresteerden bevindt zich de redacteur van het Weekblad. Ook oen ad vocaat, die het gerechtsgebouw verliet, werd gegrepen. Men zegt, dat Oberst von Reuter dit gam sche militaire optreden zou hebben geleid. IJMUIDEN. 29 November, W. Gearriveerd: Vliestroom, s. Fowev Juno, s. Bristol. Vertrokken 28 November Westland, s. Alloa. "Delfland, s. Santos. Nyrooa, s. Liverpool. Mars, s. Stettin. Pomona, s. Kopenhagen. Mascotte, s.- Leith. 29 Nov. Flora, s. Dantzig'. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Rembrandt, v. Amsterdam n. Bat., arriv, 28 Nov. te Lissabon. .Vondel, v. Bat. n. Amsterdam, vertrok 28 Nov. van Lissabon. Grotius vertrok 27 Nov. van Bat; a. Am sterdam. Sumatra, v. Bat, n. Amsterdam, vertrok 2d Nov. van Padang. Ivurimata, v. But. n. Amsterdam, .vertrol Rindjani, v. Bat. n; Rotterdam!, vertrok 2f Nov. van Marseille. Jan van Nassau, v. Paramaribo n. Amster dam, arriv. 28 Nov. 8.50 v.m. te Havre. Lodewijk van Nassau, van Amsterdam n Paramaribo, vertrok 27 Nov. van Madera; Sloterdijk vertrok 27 Nov. n.m. van Phili! delphia, n. Rotterdam. Atlas arriv. 28 Nov. te Napels v. Genua Iris, vertrok 27 Nov. van Stettin n. Ara sterdam. Vulcanus vertrok 28 Nov. van Algiers n Carthagena. (Zeepost.) BEVERWIJK, 28 Nov. Groentenmarkt. Spinazie f 0.400.50 p. kist; Zuring f 0.10 0.12 p. mandje; Spruitkooi f 0.80—1.20; Ap pelen f 3—3.50; Peren f 2.50—3. p. ïnandj Sla 1' 2-3; Andijvie f 1.1.50 p. 100'kropj Raapstelen f 3—4; Radijs f 3—1; S c horse nee- ren f 810; Peterselie f 34; Selderij f 23; Prei f 6—10; Wortelen f 8—10 p. 100 bos; Zandaardappelen f 3.3.50; Klei id. f 22.50, per H.L.; Koolrapen f 3.-4; Bieten f 1.40— 1.50; Ramenas f 34; Groenekool f 34; Roodekool f 2—4: Witte kool r 34; Savoye- kool f 45; Bloemkool f 612; Boerenkool f 2—3, per 100 stuks; Uien f 3.— per zak; Winterwortelen f 1.20 per H.L. LEIDEN, 28 November. Veemarkt. Aange voerd: 3 veulens 115—140; 15 stieren 208 384; 78 kalf- en melkkoeien 194-353; 470 varenkoeien 172K297; 187 vette ossen ent koeien 118—352, per kilo 72—86 ct.; 61 gras- kalveren 53—97; 42 vette kalveren 79—126 per kilo 1.05—1.20; 37 nuchtere kalveren 9—18; 1112 vette schapen, 21.50—43.50, per kilo 6572 ct.; 123 weidcschapen 20--28 363 magere varkens 1745, per kilo 49—51 ct.; 346 biggen 713; 2 bokken of géiten 3—5. Ter markt aahgevoerd: 806 runderen, 79 kal veren, 1244 schapen- Kaasmarkt. Besteed werd voor Goudeche kaas ie soort 3234 2e soort 2931; Der by kaas Leidscho kaas 30—32: 2de soort 28—29. 4# Handel matig. Aan de stadswaag gewogen 51 partijen, 1221 stuks kaas, wegende 14395 kilo. ALKMAAR, ^8 Nov. Kaasmarkt. Kleine fabrieksbaas 34, kleine boerenkaas 3S.50; oommissie 35, middelbaar 85.50. Aangev. 241 stapels, wegende 128,660 kilo. Handel goed. ALKMAAR, 28 Nov. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 2303 H.L. tarwe 6.54 a 7.50; gerst chev. 5—5.50; haver 3.60 k 3.90; paardeboonen 7—7.50; bruine boenen f 1215; citroenboonen 1819; witte boo- nen 23—25; rood mosterdzaad 22.50; geel mosterdzaad 14.25; groene erwten 9—23: grauwe erwten 13.5027; vale 1121. Offieieele telegrafische opgave van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste Barometerstand St. Mathieu 776.4, Laagste barometerstand, Seydisjord 731.7, Meest matige Zuid-Westelijke wind, nóveliÈ tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zoW. de ïemneratuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2