Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplap. NIEUWS UIT DEN OMTREK. ÏIEOWS UIT LISSE~e. Q. Posterijen en Telegrafie. Wetenswaardig Allerlei. ---^ggTANDEN noordwijkerhodt. UITLOTINGEN 3071 9015 292833 31785 47415 50710 59434 66686 85727 9411.4 113946 129478 171231 174855 189353 198652 216676 217615 222476 250769 262204 272792 289986 294204 305969 307973 318351 319361 328292 332611 335398 346187 352169 359314 372363 376717 380586 389784 394095 399395 399566 44)2880 439681 461279 464666 467533 484024 504322 510884 519714 522858 531782 538522 540211 540861 547947 554994 556809 678972 Betaalb. van 1 Deo. a.s. af. HAARLEM. PERSONALIA'. Tot eerste klerk ter gemecnte-reeretarie (af- \1 eeliug controle) is benoemd de lieer J. G. 0. van Beuge, thans werkzaam ten accijns- kantore, alhier. Voor het examen vrije- en orde-oefenin gen is te Amsterdam geslaagd mej. O. L. Noil, alhier. HOLLANDSOHE HANDELSBANK. De Staats-Oourant, bevat de statuten van de HoJlundsche Handelsbank, alhier. Het kapi taal is groot f 500.000, in aandeelen van f 5000, waarvan 50 aandeelen zijn geplaatst. Direc teuren zijn de heeren J. Schreuders en J. F. baron van Heeckeren van Waliëus, commis sarissen zijn de heeren A. D. de Marez Oyens, Jhr. Mr. F. G. W. J. Backer, commies aan hot Departement vati Justitie, wonende te *6 Gravcnhage. en E. S. Labouchere, particu lier, wonende te Amsterdam. TWEEDE FEESTAVOND VAN COMITÉ PLAN 1813. Donderdagavond heeft het „Comité Pian 1813" in de „Vereeniging" een tweede soiree geor ganiseerd, voor verminderde prijzen toeganke lijk. Het zelfde programma, dat des avonds werd afgespeeld, was in den namiddag ten beste gegeven voor de Baarlemsehe school jeugd. Dié uitstekend geslaagde middagbijeen- komst vermelden we alleen, en we zullen ons bepalen tot een kort. verslag der soiree. De Liedertaféi „Kunst na Arbeid" werkte op lofwaardige wijze merle, en eveneens een uit nemend muziekcorps. Nadat de nationale liederen ton gehoore waren gebracht, werden voor onze oogen ont rold de Hollandia-fiimsDo opening van het Vredespaleis, de Amsterdamscho onafhanke lijkheidsfeesten van „Volksweerbaarheid" en do historisch-allegorisehe optocht, uit de jong ste Haarlemscho feesten. Het zijn voortreffe lijke films. Bijzonder geslaagd zijn de Zeeuw- eche en Friese he dansen om maar een enkele greep te doen in het groote getal der aan trekkelijke beelden. Op schoone wijze bege leidde de muziek. Hierna kregen we den film „Oranje en Nederland", in scène gesteld door L. H. Chrispijn en met muzikale illustratie van M. Samehtini. Er viel een zelfde succes aan to beurt als den vorigen feestavond. Ver volgens ging de film „Krates", een werk der Hollandia-Mij., waarvan we in een vorig nummer reeds melding maakten. De film oogstte de levendigste toejuichingen in. Na de pauze droeg de heer Laurens Ezer- man op heel verdienstelijke wijze 't gedicht van Laurillard „Vóór en achter het tooneel" voor. Wegens het reeds vergevorderde uur konden we geen verdere proeven van zijn sympathiek talent hooren. Ten slotte mochten we genieten van een éénacter „De huiselijke vrede hersteld", ge speeld door Chrispijn en Mevrouw Chrispijn. l)it ongemeen bekorend blijspelletje, naar ik vermoed uit het Franseh vertaald (en uitste kend vertaald!) werd door de beide bekende en beminde acteurs gegeven op eene wijze, waarvan met den meesten lof dient gewaagd te worden. Het was een superieur genot, dat intelligente en intuitief-distinctievoUe, van een voorname ironie jichtelijk angehauchte spel van Chrispijn, met uw oogen en uw geest te volgen. Eu naast hem was Mevr. Chrispijn's actoeren van een pretentieloos charme waar ven 'n gratievolle bekoring uitging. De décors waren van een schoone verzorgdheid. Een lust voor het oog was het vlinderteere, met zacht-kleurende bloemen als oversprenkelde toilet van Mevr. Chrispijn, en haar mantel van parelgrijze zijde, door warm-groenen rand cierlijk omboord. KANTOOKKLEEDING BIJ DE POST. Bij de posterijen en tdcu c ie yulie- aan vast aangestelde schrijvers linnen kantoor jassen en aan de schrijfsters linnen schorten worden verstrekt. Voor eerste verstrekking zullen zij twee, en telken jare voor vernieu wing één, van .genoemde kleedingstukken ontvangen. GEMEENTERAAD. A.s. Woensdag, den derden December ver gadert de Haarlemsche gemeenteraad weder in de Statenzaal op het Prinsenhof. GEMEENTEZAKEN. Personalia, onderwijzer aan school nr. 1 (vacature-Ver- heus) voor de heeren: 1. J. A. P. van Leeu wen, te Leiden, 2. O. J. L. de Jongh te Aalsmeer; 3. A. Bongers, to Gouda. Pluim vee - te n too ns tel li ng. De onderafdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging tot bevordering van Pluimveehouders en* tamme konijnenteelt te Pluimveehouders en tumme konijnenteelt in Nederland (VPN) houdt van 26 tot 28 De cember a.s. eene Nationale tentoonstelling in het gebouw der Sociëteit Vereeniging. Om deze tentoonstelling te doen slagen, verzoekt het bestuur der onderafdeeling Haarlem en Omstreken voor deze tentoon stelling een Eereprijs te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor, voor gemeld doel ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van f 30. DE VERDWENEN PLANTSOEN OPZICHTER. Door B, en W. is aan de raadsleden een Schrijven toegezonden, waarin wordt medege deeld dat door de manipulaties Van den plant soen-opzichter B. de gemeente een schado lijdt van ongeveer f 3000. Voorts deelen zij mede dat dit het gevolg is van het wekelijks door B. opnemen van voorschotten op het door hem uit te betalen Icon aan de werklieden. Verder dat B. op herhaalde aanmaning weigerachtig bleef om 'lie voorschotben terug te betalen en zich bij pen laatste sommatie verwijderde. B. en W. stellen zich voor maatregelen te nemen om dergelijke gebeurtenissen in den vervolge te voorkomen. TAAL- EN LETTERKUNDIG CONG.ltÉS Gisterenmiddag werd ten Raadhuize door den heer Burgemeester de regelings-eommissie geïn stalleerd van het in 1914 alhier- te houden Taai en Letterkundig Congres, waarin de do:r ons deze week genoemde heeren ui teren ondl-d r:'v iUt'ap- snu-.-.-t, 1 i. er !>r...l. Byitoiivj:.-, hield een rode, waarin hij o.m. zeide over de taal- en letterkundige congressen: Deze congressen, waarvan het 33ste te Haar lem zal gehouden worden einde Augustus 1914 dagteekenen van 1849 en hebben nog denzelf- deu grondslag als het eerste te Gent gehouden. De inrichtofs omschreven toen bet doel als volgt: „Het behoud van den Nederlandschen stam, „hert thans gespleten Nederland voor weder- „zijdsck vergaan te behoeden, naar middelen „om te zien om eenheid te brengen in de wer- „kiug der Noord- en Zuid-Nederlanders tot be- „houd van den gemeenschappclljken volgzin en „van de gemeenschappelijke volkstaal, verster- „king van den algemeeuen volksgeest ,Zoo zou men desnoods dit congres nog kun nen inluiden bij de Haarlemmers. Men kan dan ook zeggen, dat de congressen een. historische noodzakelijkheid zijn. Aan de oevers van de Leye grenzen het Neder- landsche en het Fransche taalgebied aan el kaar, zoo nu als vroeger, maar het Nederland- sche werd telkens en wordt nog overheerscht door het Zuidelijke omdat de aanzienlijke stan den in Vlaanderen hun eigenlijken .moeder taai steeds smadelijk behandelden, nog zucht naar 's vreemde, gemakzucht en onkunde. De gouden sporen slag is niet afdoende ge weest. Geestelijk overheerscht Frankrijk Vlaan deren nog steeds. In den navolgingstijd van de 18e. eeuw en tijdens de overheersching van het Republikeinsche en Napoleontische Frank rijk was dit wel het ergste. Toen volgde de inlijving bij Nederland en al leen de boer en kleine burger sprak nog zijn taal, omdat hij niet anders kon. Willem I maakte sterk propaganda voor het Nederlaudsch, eischte het gebruik er van vóór 1823 in het Ylaamsehe Land, maar moes't wij ken tegen de Yereenigde Clericalen (bang voor HoUandscbe Ketterij met Hollands taal ingeslo pen) en de aanzienlijken (dwepend met hun Franseh en het Hollandsek niet machtig.) Later streden de geestelijken mee in de eerste gelederen voor de Ned. Taal, b.v. Gezclle en Hugo Verriest. Het Franseh werd als 2e. officiëele taal er kend. Toen kwam de opstand en het eerste besluit van de Nieuwe Regeering was: het Franseh is de eenige officiëele taal in België. Jaren lang verschijnt er haast geen boek in het Nederlandsch in België, maar wat tijdens Willem I gezaaid was, kwam toen op J. F. Willems, H. Conscience, Prudens, v. Duyse en vele anderen verzetten zich. In 1839 verschijnt de Leeuw v. Vlaanderen, zoo goed Mb bij ons de Camera Obscura. Er komt nieuw leven, men zoekt Duitschland, want wie Nederland noemt, treft de smaad van landverraad. Het jaar 1848, 't jaar van de Revolutie brengt echter Nederland en België weer saam en zoo kan logisch volgen het eerste Taal en Letterkundige Congres tot instandhouding van het eigene in 1849. Het eerste belangrijke be sluit is, dat er een Woordenboek zal worden uitgegeven, waarvan de eerste Aff. in 1864 ver schijnt. En nu hebben sedert- bij afwisseling, meest oiu de twee jaar, 14 Noord- en 7 Zuid-Nederland- sche plaatsen de eer gehad van al wat op let terkundig gebied in beidé landen iets betee- kende, allen die het belang van de verbroede ring der beide volken van de Nederl. stam in zagen in hun midden te zien. Steden als 's-Hertogenbosch, Middelburg, Kampen, Breda, Deventer en Arnhem zijn al voorgegaan, 't Werd tijd, dat Haarlem ook eens iets leerde meevoelen van dien grooten strijd voor eigen taal en eigen volksaard. 't Belangrijkste wat de Congressen hebben bewerkt bestaat in de bevordering van -waar deering voor eikaar, de wederzijdsche kennis making, maar ook het groote W oorden- boek, het Algemeen Nederlanseh Tooneelverbond en het Algemeen Nederl. Verbond zijn scheppingen van de Congressen, mot vele zaken meer. De tijden zijn er vervormend overheen gegaan. Sedert 1891 en vooral sedert Kortrijk's Congres van 1902 heeft men als derde loot van onzen stam er in opgenomen het Afrikaansche Volk en is de Afdeeling „stambelangen" machtig ge groeid, de leiding is gekomen aan het Alg. Nederl. Verbond en de Congressen van 1906 en 1908 te Brussel en te Leiden gehouden zijn zoo vrij geweest in te zien dat eenvoudiger maken van het spellen een stambelang is, men is meer tot den oorsprong teruggekeerd. Immers, de Congressen, die wel eens letter kundige theerondjes leken, zijn weer meer en meer stam congressen geworden en litteraire kwestietjes zijn in den taalstrijd lang zoo be langrijk niet, als het handhaven van onze taal in bedreigde - streken als Vlaanderen, Oost- en West-Indië en Zuid-Afrika, waar machtige talen als Franseh, Engelsch, Maleisch en Spaansch haar bedreigen. Het doel van dit Haarlemsch Congres zal dus moeten zijn als in een sterrewacht waar te ne men, hoe de stand van zaken in den taalstrijd nu is, waar onze taal bedreigd wordt, hoe daar tegen gevochten kan worden en het is te hopen, dat velen in Haarlem de beteekenis er van zui len voelen, en mee zullen werken, om dit 33ste Taal en Letterkundige Congres te doen slagen. (Applaus.) GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen: Bur. van Politie, een jongensjasje en een biezen reticule; M. Har- wijnen, Boerensteeg 2, een dasspeld; L. v. Luyken, Raaks 36, een jongensjasM. Dami- aans. Vooruitgangstraat 103rood, een olielamp je; J. II. Takkenburg, Oude Gracht 119, een portemonnaie; A. Brom, Anegang 26, een cein tuur; H. Hofstee, de Witstraat 32, een zwart hondje; J. Hoogeveen, Breestraat 20, oen kin derbontje; H. Springveld, Gen. de Wetstraat 33, een' bril in etui; P. Molenkamp, Teyler- straat 43, een Vrouwenschort; C. Snaël, Saen- redamstraat 92, een broche. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 26 November, d. van C. jS. Kiekensv. d. Bosch. 27 November, z. van E. SchijfDriessen. d. van J. Schol- ten— Miesijerus. 28 November, z. van C. v V W; i Meijer. va 1 G. Do mus v. Y.te 'ibnuge. Overleden: 26 November. M. E. C. 14 m., d. van -T. Vrolijk, Schagchelstraat. H. Germans, 68 j. Krom. F. O. Schulz, 36 j. Duvenvoordestraat. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). Indische begrooting. Men seint ons uit 's-Gravenhage: De heer 'P. ptto legde de verklaringen en belofte af en nam zitting. Do heer de Meester besprak het ont slag van den mijningenieur Neeb, waarin hij een wrok zag, omdat de ingenieur door zijn rapport voor het mijnbestuur minder vlei ende toestanden aan 't licht gebracht heeft. Hij dringt aan op de instelling eener com missie van advies. De minister zegt dat de zaak in on derzoek is, en dat hij de instelling van eene commissie zal overwegen. De heer Bogaardt verklaarde zich te vreden over de toezegging betreffende de re organisatie bij den Post- en telegraafdienst, en hoopt dat dit zal leiden tot positiever betering. Hij dringt aan op verlaging van de posttarieven in en naar Indië. Zie vervolg elders in dit Blad. DE DIEFSTAL AAN DE HEMBRUG. Tegen kapitein Witte, verdacht van den diefstal te hebben gepleegd aan de Hembrug, is heden voor het Hoog Militair Gerechtshof twee en een half jaar gevangenisstraf ge- eischt met aftrek van 514 maand prev. hech tenis en het verbod om gedurende 5 jaar bij de militaire macht te dienen. SPAARNWOUDE. Terug. Woensdagavond is tot groote blijd schap van het gezin, de vrouw van 0., moeder van dertien kinderen, uit de gevangenis in haar familie teruggekeerd. Zooals men zioh herinne ren zal werd vrouw 0. tot een half jaar g®v. straf veroordeeld wegens meineed in de zaak van den landbouwer K. Zjj heeft maar drie maanden van haar straf gezeten, zoodiat ver ondersteld mag worden dat de verzoekschriften, ingediend om de vrouw gratie te verleenen, met sucoes zijn bekroond. Inderdaad een reden tot blijdschap. BLOEMENTUIL. Bouw in de Seliapcnduinen. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor goed te keu ren het door dien architect de Bazel, in ver eeniging met den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat ingediend gewijzigd ontwerp tot aanbouw vafi ambtswoningen tegenover het ge sticht Meerenberg en den bouw van een ge neesheerswoning. VELSEN. Gezondheidscommissie. Door den commis saris der Koningin in de provincie Noord-Hol land is met ingang van 1 December aan den lieer mr. D. Hudig to Santpoort op zijn ver zoek eervol ontslag vertoond als lid en voorzit ter der gezondheidscommissie te Velgen. IJMUIDEN. De zeeliedenataking. Gistermiddag is dooi de afdeeling IJmuiden van den Alg. Nederl. Zeemansbond in grooten getale een manifest verspreid, waarin het vermoeden wordt uit gesproken, dat de drang der kleine reeders om de schepen weer te doen bemannen zoo groot geworden is, dat de groote reeders wel moesten meegaan en er alzoo teruggekomen is op de loonsverlaging, welke den 6en No vember werd vastgesteld. Den zeelieden wordt daarom aangeraden pal te blijven staanvoor den eisch van vrije voeding. „Nog één rukje en de reedei® zijn waar ze weten moeten", beet het verder. De Zeemansbond zal daarom stand houden tot de reeders in hun belang met een loons- verhooging zullen komen. De zeelieden hebben dus besloten niet in te gaan op de voorstellen der reeders. UITGEEST. Apologetische Cursus. Alhier zal bij genoeg zame deelneming eene apologetische cursus worden gehouden door den WelEerw. Heer Kapelaan der Parochie. Deze cursus is ook voor niet-volksbonders toegankelijk. Zjj, die aan deaen cursus wenschen deel te nemen, worden drin gend verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij het bestuur van de Volksbond. Benoeming. De heer Gerritsen, stationschef alhier, wordt begin Januari naar Amsterdam overgeplaatst. Droge veilingen. Te beginnen met de vol gende week zullen door twee directies droge veilingen gehouden worden. De eene directie, bestaande uit de heeren Bakkum, Twisk en Meijer, zal Woensdag 3 Dec. haar eerste vei ling houden op de bovenzaal van hotel „Do Ooievaar", terwijl de andere, bestaande uit de heeren Krijgsman, Kabel en Van der Eng 1' December de eerste veiling boudt en wel in het café van den heer 3. 0®. alhier. Voor deze gelegenheid zal naast laatstge noemd café een ruim, houten gebouw verrijzen voo>r den afslag der aangevoerde bloembollen. Buitenkansje voor do gemeentekas. In het tor visie liggend suPpTotoir kohier van den Hoofd. Omslag komen °-a- ']e aanslagen voor van twee personen, aangeslagen naar een in komen van 12000. Krankzinnigengesticht. De. Staatscourant no. 280 bevat een Kon. besluit van 15 Nov., waarbij aan de Ver. der Broeders van Liefde te Venray vergunning wordt verleend op een terrein in de gem. N oord wij kerhout een ge sticht voor kvankzinnigen in te richten, over eenkomstig de door haar bestuur overgeleg de teekeningen en beschrijving. In het gesticht, bestaande uit 8 paviljoenen en de noodige dienstgebouwen, mogen niet meer dan 525 krankzinnigen, uitsluitend man nen, verpleegd worden. De Minister van Binnenlandsehe Zaken be paalt na de voltooiing van elk paviljoen het tijdstip, waarop dit in gebruik mag wor den genomen en het maximum van het getal v"ïVegAe»»,, dat dnarifi mag opge nomen/ De geneeskundige behandeling der verpleeg den wordt opgedragen aan tenminste drie geneeskundigen, die gevestigd moeten zijd in woningen op liet- terrein van het gesticht en buiten het gesticht geen geneeskundige prak tijk mogen uitoefenen. Zoolang het aantal verpleegden niet hieer- dan. 175 .bedraagt, moet aan- tenminste 1, zoo lang 't aantal verpleegden meer dan 175, doch niet meer dan 350 bedraagt, aan ten minste 2 geneeskundigen de geneeskundige behande ling zijn opgedrageu. NOORDWIJK. H. li. G. In de zaal van café „Flora" van den heer P. v. d. Voort, hield de afdeeling Noorwjjk van het Hol], Bloemhollenkweekers- grenootechap (H. B. G.) gisterenavond eene goedbezochte vergadering. De voorzitter, de heer G. J. G. van Parijs, sprak zijn vreugde uit, over het flink bezoek. Nadat de notulen gelezen en vastgesteld waren, deelde de voor zitter mede, dat het bestuurslid, de heer A. Vink Th.z., de vorige week de Hoofdbestunrs- vergadering had bijgewoond, en dat daar o.a. was medegedeeld, dat de afdeeling een sub sidie uit de hoofdkas zal krijgen, ten behoeve van de beurs; het bedrag is echter nog niet vastgesteld. Van do afd. Haarlem was een voorloopig voorste] ingekomen, om vanwege H. B. G. een onderlinge brandassurantie voor bloembollen op te richten. Deze zaak is nu in overweging hij het Hoofdbestuur. Daarna werd de prijslijst voorgelezen met het doel, de geraamde prijzen te vergelijken met de gemaakte prijzen in 1913. Het bleek o.a. dat voor verschillende soor ten hyacinthen meer was gemaakt, dan ge raamd was in den voortijd; vooral was dit het geval met blauw. Tulpensoorten, die vroeger hoog in prijs stonden, zijn blijkbaar in prijs gedaald. Voorgesteld werd, in de prijslijst ook gladi oli en Irissen op te nemen; het bestuur zou dit gaarne voorstellen, maar dan den volgen den zomer, als de nieuwe prijslijst wordt vast gesteld. Nog werd de heer J. W. Faase Jac.z., die lid is van de afd. Haarlem, genoteerd als lid van de afd. Noordwijk. Nadat nog een drietal aanwezigen geklaagd hadden, geen convocatie te hebben ontvangen, waarnaar de voorzitter beloofde een onder zoek in te stellen, omdat bleek dat de secre taris er geen schuld aan had, werd de ver gadering gesloten. BI A A RLEMMERMEER. Hooibrand. Een sehelfhooi, staande langs de spoorbaan bij N. Vennep is in brand ge-, naakt door vuur dat uit de locomotief van een voorbijgaanden trein kwam.Het gelieele sch,elfje hooi, toebehoorende aan ,T. Vreeken to N. Ven nep ging verloren en is niet verzekerd. Maatschappij van Landbouw. Di een ge houden vergadering van de afd. Haarlem mermeer van de Holl. Maatsch. van Land bouw werd o.m. besloten tot coöperatieve aankoop van kunstmest. Voorts om in de komende wintercampagne verschillende le zingen te doen houden over onderwerpen den landbouw betreffende. Voorts werd goed gekeurd dat het bestuur de leden en alle landbouwers zal uitnoodigen door adverten ties in de lokale bladen om in den komen den winter zooveel mogelijk mussclien te dooden die op het erf komen. In een ver gadering in het voorjaar zal dan worden beslist of er premies zullen worden gege ven voor het inleveren van musscheneieren; jonge musschen of doode musschen. De rnus- schenplaag zal in ieder geval op elke mo gelijke manier worden bestreden. Onafliankelij'kheidsfeesL Het onafhanke- lijkheidsfeest is gisteren door de kinderen der chr. school te Hoofddorp op ondubbel zinnige wijze gevierd. In fees te lij ken tooi maakten do kinderen een optocht door het dorp. Bij het Raadhuis werd halt gehouden en werden liederen gezongen. De Burge meester hield van het bordes van het Raad huis een toespraak tot de kinderen. Daarna ging de stoet verder. Bij de woning van den predikant der Ned. Herv. Kerk en la ter ook bij dio der Geref. Kerk werd even eens halt gehouden en door de kinderen ge zongen. Beide predikanten spraken de kin deren toe. Daarna werden de kinderen in de school onthaald. BURGERLIJKE STAND. LISSE. Getrouwd. H. A. Oorbee en P. M. Langeveld. J. <Je Lange en G. 0. van der Eist j, Möhlnmnm en 0. Daudey. Gteboren: J. T,, z. v. A. Wassenaar en H. O. M. van Buiten. Epko, z. v. F, de Jonge en A. D. Vermeer. O. G., z. v. J. Wassenaar en A. van der Lubbe. NOORDWIJK. Geboren: z. van C. Vliet Vlieland en C. van Went. z. van Jao. Alle man en G. Stelling. Getrouwd: H. J. Christiaanse en Tb. M. Eijmer. G. J. van der Zalm en M. v. Scbie. Overleden: C. Passchier 36 jaar, gehuwd me Overleden: O. Passchier, 36 jaar, gehuwd met J. Hoek. UITGEEST. 'Geboren: 19 Nov. d. v. S. K. de Haan en M. Reijnhout. 21 Nov. d. v. D. Elmers en E. Raggers. d. v. A. Smit en P. Haas. 25 Nov. z. v. B. Berkhout en H. Rump- horst. 26 Nov. z. v. S. Cornelisse en M. Dek ker. Getrouwd: 27 Nov. D. Bus en A. Kok. Overleden: 22 Nov. Trijntje Blokker, wed. van Jacob Mccij, 73 jaar. St. Elizabethsvereeniging. In hef. verslag van deze vereeniging in ons nummer van gis teren zijn enkele verkeerde cijfers genoemd. Het bedrag aan manufacturen uitgegeven is niet 1.75, doch 75.—, terwijlde kas slnit met een tekort van 62.24, niet zooals in het verslag staat van 1.62.24. Verbetering. Heden heeft men, ingevolge een desbetreffend raadsbesluit van 1912, de houtschuur van Gebr. Molenaar gesloopt, om zoodoende de Molenstraat in verbinding te brengen met de Kanaalstraat. St. Ni tela as-pont pakketten. De directeur-generaal der posterijen on tele öi-ajo.lc +er kennis; Bij gelegenheid van het aanstaande Sint- Nicolaasfeest wordt de vergunning om meer dere pakketten aan hetzelfde ad ros van slechts eene enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 t/m. 6 Dec. ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dit tijdvak ter verzending aangeboden pakket eene adreskaart behooren te worden gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overkomst van do pakketten, aanbevolen: lo. zorg te dragen voor eeue doelmatige e.a stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijzo tegen breken en beschadigen gevrijwaard zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op de pakketten lo schrijven en, waar opplakking of aanhech ting van een adres onvermijdelijk is, dit zoo danig vast to hechten, dat voor liet verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan; 3o. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. Ten slotte wordt do aandacht gevestigd op de gelegenheid tot aangifte van waarde van. pakketten, betgeen voor pakketten met kost baarheden is aan to bovelou en ten gevolgo waarvan, bij verloren geraken gedurende hot vervoer met de post, het volle bedrag der aan gegeven waarde van de pakketten kan worden vergoed. (St.-Ct.) VAN ELDERS. Faillissementen. Failliet verklaard: 24 Nov, J. M. Naujooks, weduwe J. M. Otto, Celebesstraat no. 1, be 's-Gravenhage. 25 Nov. R. Noordhuis, koopman in kruide nierswaren, te Peize. 20 Nov. II. Knegt Czn., schilder en koopman, te Rotterdam. J. Ph. Hubbelmeijer, aannemer te Am sterdam, Overtoom no. 458. H. Hengelmolen, koopman, te Rotterdam, Vierambachtstraat 81, handelende onder den firmanaam: „Nederl. Zuivelproducten Comp." J. H. Eras, metealdraaier, te Utreoht-, Croesestraat no. 80. Naamlooze Vennootschap Netherland Co lonial Trading Company (Nederlandsche Ko. loniale Handelsvennootschap), to Amsterdam. C. Velleman, wed. S. -Zwaap, vergun- ningkoudster, te Amsterdam, Groote Kattcni- burgerstraat 20. Geëindigd door het faillissement van L. Ver- kooijen, horlogemaker, to Tegelen; W. M. Revtrman.n, zonder beroep, te Nijmegen; H. Bakker, koopman in oude metalen, vroeger te Bcrgen-op-ZoomT. Janssens, v'h. J. Piok, te Amsterdam en J. A. Boas, te Amsterdam. Opgeheven het faillissement van S. Berk hof f, koopman en fabrikant van poppen, Zee dijk 115, to Amsterdam, wegens gebrek aan actief. ITet springen van kopjes, glazen en». Onze dunwandige drinkglazen en theekopjeé hebben een dikken bodem of een dikken bodem- rand. Daarom mogen zij niet op de heete kachel of boven een gas- of spiritusvlam worden gezet. Natuurlijk heeft die bodemverdikking ook hare 1 voordeden zii maakt die voorwerpen bestand tegen oen stootje in 't gebruik en bij 't reinigen, Overigens kan men er gerust zonder voorzorg heete thee in schenken of heeten groc in klaar maken. Dibwandige kopjes en glazen, zegt de Rsb., springen echter, als men dat doet. Wan neer men evenwel van te voren een zilv. lepel, hoe grooter hoe beter, er in zet, dan trekt deze uit de vloeistof de grootste hitte naar zich toe en neemt die ook op, zoodat het voorwerp dan zelden springt. Zilver eigent zich daartoe beter dan allo andere onedele metalen, omdat hot de warmte meer dan dubbel zoo snel geleidt, als deze. Pasgevuldo inmaakflesschen moeten niet aan de koude lucht worden blootgesteld of in koud water worden gezet. ,Ze zouden zeker springen. Als door de hitte ons emailwerk afbladort, dan komt dat alweer door de ongelijkmatige verhitting. Zet daarom geëmailleerd werk nooit op een volle petroleum- of gasvlam. 3 pOt. Loten STAD PARIJS van 1910. Trekking op 20 Oct. frs. 1000: 30 November. Hoogwator. IJMUIDEN v.m. 4 uur 8 min.a.m. 4 uux 30 min. KATWIJK V.m. 8 uur 43 min.;; n-W. 4 uur 5 min. Laagwater. IJMUIDEN v.m. 12 uur 8 min.'; n.m. 12 uur 30 min. .N KATWIJK v.m. 11 uur 48 min,; n.m. 12 uuv 10 min. 1 December. Hoogwater. IJMUIDEN n.m. 4 uur 52 min.*; n_ro. 5 uu*l 15 min. f KATWIJK v.m. 4 uur 27 mm.'; tt.m. 4 HM»! 50 min. L a a g w a t e r. IJMUIDEN v.m. 12 uur 52 min.; a.m 1 uu» 15 min. - KATWIJK v.m. 12 uur 32 min.-; n.m. 12 uu 55 min.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6