DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. "=SS'-' 400 300 sr.-r lal) rr 100 nr 60 xr Oppassing van den Woningnood, eLHo. STADSNIEUWS. K2itdei»hiiisvest 29-3l-33v Haarlem MftAHMG I DECEMBER 1913 38stè Jupgaag Ho. 830 ABONNEMENTSPRIJS» I Per 8 maanden voor Haarlem ƒ1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (k*m der gem). - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0 03 Bureaux van Redactie en Administratie InteroommunaaB Telefoonnummer 1420. ct I PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitenl. 20 ct. I Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. (ft contant). I Alle betalende abonné's op dit blad, die in lïeï Bezit eener verzekeringspolis zijn, z(Jn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bif |f*n GULDEN bij f jüfl GULDEN by verlies van een I 11 verlies van 8 8888 verlies van GULDEN bij Afin rmrn™rn-« O nil ÖUUJJüW og 11111 D« Iflll ÜUL™ blJ Pfl GUEPEN GULDEN b(f verlies van één anderen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij JHollandscKe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam Bit nummer bestaat uit twee bladsn. AGENDA. 2 December. Gebouw St. Bavo Ned. R.K. Volksbond Bestuur Timmerlieden. Schouwburg DeKroon 854 uur Bios coopvoorstelling: De laatste dagen vau Porn- oeï. St. Nicola asf eest onder leiding en medewerking van de Directie van het Biosc.- Uiester Groote Markt. Groote Kerk 1—2 unr Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. (Zie Progr. onder stadsnieuws). Sociëteit „Vereeniging" 8 uur Association Francaise. Causerie Récital parM André Soridt sur l'Art d'etre heureux. Statenzaal Prinsenhof 11K uur Provinciale Staten van Noord-Holland. Teyler Museum Tentoonstelling van teek en in gen, behoorende tot de kunstverzame ling van 'L'eyler'e museum, portretten, portret- schetsen en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Met zeer veel belangstelling nam ik kennis van het artikel, hetwelk onder bovenstaand opschrift voorkomt in de „Nieuwe Haarlem sche Courant" van Donderdag 27 Nov. 1913. rn dat artikel komen verschillende punten voor, waarmede ik mij zeer goed vereenigen kan. Ik ben het geheel met de Redactie eens, dat oplossing van den woningnood dringend nood>- zakeRjk is. Ik beaam volgaarne, dat de socialisten geheel ten onrechte het air aannemen, alsof alles wat tot verbetering der volkshuisvesting ia verricht, uitsluitend aan hen te danken, is, en alsof bui ten hen in dit opzicht niets is geschied of nog geschieden zal. Ik stem gaarne toe, dat de geschiedenis der volkshuisvesting menige schoon© bladzijde van do Katholieke Sociale beweging van ons land vult. Ik neem ook gaarne aan, dat het woning- viaagstuk voor de gemeente Haarlem en hare omgeving steeds dringender om afdoening roept. En ten slotte sluit ik mjj gaarne aan, bij de hulde die U brengt aan den heer Burgemeester van Schoten voor het initiatief hetwelk van hem is uitgegaan, teneinde tot eene oplossing van dit vraagstuk te geraken. Maar.... ofschoon het artikel der Redactie niet precies zegt welke voorstellen van het ge meentebestuur van Schoten zullen uitgaan, en zijzolve ook niet juist omschrijft op welke wijze zij verbetering mogelijk acht, valt toch uit ver- sehiliend© uitlatingen welke de Redactie bezigt eenigs/ins op te maken welken weg zij uit wil. Do Redactie zegt dan, dat er tusschen de ge meente Haarlem en de omliggende gemeenten zoo goede verhouding bestaat, ja dat de Bur gemeesters dier gemeenten zelf8 nu en dan ge zellige bijeenkomsten houden. Nu komt het mij voor, dat dergelijke mededeelin.gen terzake weinig afdoende zijn. Wij hebben hier alleen te maken met de be hartiging van zakelijke belangen, waarbij par tijen zuiver zakelijk naast en dikwijls tegenover elkander zullen staan. herder zeg^ de Redactie m.a.w: Kijk eens, omliggende gemeenten van Haarlem, hoeveel jelui aan de stad te. danken hebt! Haarlem levert jelui gas, water en electriciteit en ver schaft je zelfs een keuringsdienst op levens middelen, jelui begrijpt nu zeker wel, dat je daarvoor erg dankbaar moet zijn, en als Haar lem nu jelui ook eeus noodig heeft bij het ne men van maatregelen tot verbetering der volkshuisvesting, dat het dan van jelui niet netjes zou zijnwanneer je in gebreke bleeft dezen wederdiensten te verleenea! Zie, dio .redeneering wil er bij mij heelemaai niet in. Wanneer Haarlem aan do omliggende ge- meenton gw-, water en electriciteit levert, dan dioet Haarlem niet anders dan wat iedere ver standige koopvrouw gaarne 'doet, n.m. haar afzotgebied uitbreiden. Haarlem staat, wat de exploitatie haver be drijven, betreft, met ieder koopman gelijk. vjuiuU («0 verstandig kruidenier t i,ct au 1 prijs zal stellen, dat hij zijn waren ook in om liggende gemeenten verkoopt, zoo zal dunkt mjj ook de gemeente Haarlem het moeten waardeeren, dat zij in de omliggende gemeen ten een afzetgebied voor gas, water en electri citeit vindt. Wat de keuringsdienst van levensmiddelen betreft, komt het mü voor, dat de gemeente Haarlem hare omliggende zuster gem een ten dankbaar mag zün voor den steun welken deze haar verleen en. Wat toch is het geval? De keuringsdienst der gemeente Haarlem, welke uitteraard veel geld kost, zou nog slechte zeer onvolkomen werken, indien niet de omliggende gemeenten, welke immers zeer veel Haarlem invoeren, hare mede werking verleenden. De meeste gemeenten hebben toch op initia tief van Haarlem een keuringsdienst georgani seerd, welke haar betrekkelijk veel geld kost, en in belangrijke mate aan de goede werking van den Ha&rlemschen keuringsdienst bevorder lijk is. Wanneer wij dus de beweringen der Redactie eens nader onder het oog zien, dan komt het ons voor, dat van eene moreele verplichting welke van de zijde der omliggende gemeenten tegenover Haarlem zou bestaan, schijn noch schaduw aanwezig is. Wanneer dan ook Haarlem en omliggende gemeenten bij de oplossing van het woning vraagstuk betrokken zijn, dan beweer ik dat de verschillende partijen daarbij volkomen vrij naast of tegenover elkander staan. De belangen der gemeente Haarlem en der omliggende gemeenten lijken mij zeer slecht met elkander overeen te brengen. Haarlem toch herbergt gaarne haar menschen met groote ka pitalen, hare groot-industrieelen en groot industrieën, doch wenscht voor Het overige haar karakter van sier- of luxe-stad te bewa ren. Voor de arbeiders die hun werk vinden in de industrieën, waaraan Haarlem voor een 'goed' deel hare welvaart te danken heeft, is in die atad geen genoegzame plaats! Het gevolg hiervan is, dat Haarlem wel de lusten draagt, doch niet de lasten wenscht te torsen. Haarlem geniet de inkomsten van allen diie eenigszins kapitaalkrachtig zijn, terwijl de neringdoenden ook nog genieten van de buiten Haarlem wonende arbeiders'. Deze gaan immers voor een goed dteel te Haarlem ter markt, ten winkel en ter bioscoop, terwijl zij bijna zonder uitzondering afnemers zijn van Haarlem's gas en water. Maar wie mogen de scholen bouwen, en wie mogen in de armenverzorging dezer arbeiden de bevolking voorzien? Dat zijn de omliggende gemeenten. Op deze drukken tal van uitgaven, welke de hedendaagsche gemeentezorg, ook voor die catagorie der bevolking tegenwoor dig, en in zoo ruime mate, eisoht'. Wanneer er dus sprake is van verpli oh tingen over en weer, dan bestaan die. van de zijde der gemeente Haarlem jegens de omliggende ge meenten. Wil men nu maatregelen nemen tot voor ziening in den woningnood en tot verbetering van de volkshuisvesting, dan ben ik het hier mede volmaakt eens. De werkman heeft hierop alleszins recht. Maar, wanneer jdie verbetering dan moet geschieden id dien zin, dat op het grondgebied der omliggende gemeenten een aantal wonin gen worden gebouwd-, in de behoeften van web ker bewoners de omliggend© gemeenten, op wier grondgebied de aanbouw geschiedt, zul- len hebben te voorzien, dan verklaar ik mij van; soortgelijke pogingen een volkomen! tegenstander. Haarltnsch* Allsd&gjes No. 1008 .VOLKSZANG IN DB VEREENIGINGEN, We hameren nog, een» oh hetzelfde aan- beeldjel "He# vergaderseiaoen is er weeir, ©n nu frappeert het ons toch heuseh, dat In slechts enkele van de vele katholieke vergaderingen bij den aanvang en aan het slot een goed lied wondt gezongen. Waarom toch niet? Waarom niet in de agenda van de verga dering vóórop: lied no. zooveel uit de „Leewerk" In 't Utrechteche is men op 'dit stuk al ver vooruit. De R. K. Ver. voor Volkszang heeft daar per circulaire aan alle vereenigin;- gen gevraagd dat te doen, en er wordt goed aan voldaan. Nu verzoekt men de comité's voor K. S. A. om eveneens zoo te döen, en hetl voorbeeld te geven. Bij ons te Haarlem en ook elders waal een Centraal gebouw ia waar de meeste Room- sche vereenigingen vergaderen zou, het 't gemakkelijkst zijn wanneer in den eersten tijd een dépot van de bekende roode zang bundeltjes werd gehouden, opdat wie denj „Leewerk" nog niet hoeft, er een zich kun nen aanschaffen. Een goed lied vóór en na elke Roomsche vergadering, laat men zich dat nul eens als regel stellen I Het wekt op, verruimt hét hart, maakt de vergaderingen gezellig, brevet het goede lied erin! Noot der Redactie. Wij hebben in ons artikel alleen, gewezen op de goede verstandhouding en samenwerking, die er bestaat tusschen de gemeenten onder ling en zulks op velerlei gebied. Wij meenen echter niet betoogd te hebben, dat daarom de oplossing van den woningnood er eene is van gemeenschappelijken aard. In 't kort kwam ons betoog hierop neer: er bestaat reeds zóóveel samenwerking tusschen de gemeenten, is ook de oplossing van den woningnood er niet eene, die Rff-Hülk kan besproken en opgelost worden? Wat de geachte schrijver verder zegt over de lasten, die op de buitengemeenten worden afge wenteld door Haarlem: dit juist, meenden wij, zijn zaken die in 'n dergelijke commissie behoor lijk onder de oogen dienen te worden gezien, en waarop wij, nu althans, nog niet vooruit behoefden te iconen. Hoe die oplossing komen moet vormt juist het punt van bespreking voor een eventucele commissie. Overigens plaatst zich de geachte inzender op het standpunt van één (of wellicht meerdere) onzer buitengemeenten, wat o. i. toch óók niet een volkomen'onpartijdig standpunt kan hecten. Wij stellen onze kolommen gaarne open om ook anderer meening ovei deze zaak te hooren. REDACTIE. PERSONALIA. Voor het examen apothekers-assistent is te Zwolle geslaagd me., G. H. Holleman, van hier. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag: 8 December 1913, des namiddags half twee, in de Statenzaal (Prin senhof). De volgend© zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken, 2. Voorstel van B. en W. vaststelling staat on voorziene uitgaven, dienst 1913, met rapport Commissie van hijstand in het beheer der ge- meente-financiën. 3. Id. id. verzoekschrift Con sultatie-bureau tot raad en hulp voor drank zuchtigen te Haarlem, om subsidie. 4. Id. id. id. Bestuur vereeniging „Kennemer Padvin ders" om subsidie. 5. Id. id. id. Bestuur onder- afdeeling Haarlem en Omstreken vereeni ging tot bevordering pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland, beschik baarstelling eereprijs. 6. Id. id. begrootingen Armenraad, dienst 1913 en 1914. 7. Id. id. ver zoekschrift S. Pinguele, vergoeding schade. 8. Id. id. id. Bestuur afd. Haarlem N.-H. Vereen. „Het Witte Kruis" subsidie 3e douchebadhuis. 9. Id. id. vaststelling tarief verpleegkosten SL Elisabeths of Groote Gasthuis. 10. a. Id. A. Nagtzaam e.a., vaststelling tarief onderstand 1914, met schrijven B- en W. b. Id. B. en W. vaststelling tarief onderstand 1914. 11. Id. id. inzake pensionneering gemeente-ambtenaren, met amendementen en verzoekschriften en rapport Commissie vaj1 bijstand in bet beheer der gemeente-financiën. 12. Id. id. verzoek schriften A. M. Verkerk en C. P. G. Cassée, inzake verhaal pensioensbijdrage op oud-amb tenaren der gemeente. 13. Id. id. wijziging in structie Directeur van openbare werken. 14. Id. id, id. verordening jaarwedden personeel lager onderwijs. 15. W- id. verzoekschrift C. Dalk, loonregeling. 10- Id. id. regeling werk tijd en loon werklieden Hout en plantsoenen. 17. Id. id. instellen Commissie lichamelijke op voeding. 18. Id. id. vergunning E.N.E.T., ver- bindingsspoor Rozenstraat lijn Haarlem-Bloe- memlaal. 19. Id. id. betuiging instemming ver zoekschrift B. en W. van Maastricht aan H.M. de Koningin, inzake uitvoering pensioenwet ten. 20. Id. id. vaststel!'ng besluiten grond bij Velserstraat. 21. Id. id- verzoekschriften Be stuur Haarl. Openlucbtspelclub „H. O. C.", ge bruik speelterrein. 22. Id. id. gebruik gymnas tiekzaal school no. 1 voor spelleiderscursus sen. 23. Id. id. verzoekschrift voorzitter en secretaris afd. Haarlem Chr. Bond van Ned. Gemeentewerklieden on voorzitter en secreta ris ónderafd. Gemeentewerklieden Ned. R. K. Volksbond afd. Haarlem, verstrekken regen- vaste kleeding. 24. Aanbeveling Commissie van toezicht Frans Halsmuseum. 25. Id. Re genten St. Elisabeths- of Groote Gasthuis, benoeming lid. 26. Schrijven B. en W. benoe ming twee leden Commissie van toezicht M.O. 27. Verzoekschrift H. van den Berg, herbenoe ming gemeente-geneeskundige. 28. Voordracht B. en W. benoeniiing vakonderwijzeres school voor m.u.l.o. no. 1. 29. Id. id. id. onderwijzer school no. 1. 30. Aanbeveling id. id. lid Com missie B tot wering van schoolverzuim. GEMEENTEZAKEN. Pensioen Gmcente-ambtenaren. De heeren A. M. Verkerk en C. P. G. Cassée, oud-ambtenaren dezer gemeente en thans in an dere betrekking werkzaam, verzoeken den Raad op de oud-ambtenaren, die reeds vóór 1 October 1913 den dienst der gemeente hebben verlaten, het aan de gemeente ingevolge de Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 toegekende recht van verhaal niet toe te passen. Onder verwijzing naar de te dezer zake uit gebrachte rapporten stellen B. en W. voor deze verzoeken van de hand te wijzen. Straatnamen. B. en W. stellen voor eenige op teekeningen nader aangeduide strooken grond, ten zuiden van de Kleverlaan, aan te wijzen als te voldoen, voor de toepassing van de Bouwverordening, aan de vereischten van openbaren weg. Verder om aan het verlengde van de Velserstraat en uitmondende in de Kleverlaan, den naam te geven van Velserstraat en aan de straat ten oosten van deze straat, den naam van Gerrit van Heesstraat (naar een vermaard Haarlemsch schilder uit de 17e eeuw, familie van Jan de Bray). De straten worden bevloerd met keien, met aan de zijden trottoirs van klinkers. Gemeentewerklieden. 'De afdeeliug Haarlem van den Bond van Ned. Gem. Werklieden verzocht den Raad het aantal werkuren bedoeld in art. 15, 3e zinsnede van het Werkliedenreglement te willen wijzigen in 58 uren. Adressanten wenschen hierdoor mo gelijk te maken dat voor alle takken van dienst de werktijd op Zaterdag 2 uur worde verkort. Door den Christelijken en door den R. K. Bond van Gem. werklieden, afd. Haarlem, was verzocht aan de gemeentewerklieden, die daar voor in aanmerking komen, regenvaste kleediag te verstrekken. B. en W. stellen voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Waar het dragen van oliekleeding bij het ver richten van sommige werkzaamheden hinderlijk kan zijn, moet, naar de meening van B. en W., het verstrekken daarvan worden overgelaten aan het inzicht van de hoofden van takken van dienst, en is er in elk geval, volgens hun mee ning, geen aanleiding voor eene algemeene rege ling. Personalia. Voor de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs (vac. de heeren Dr. M. C. A. Bijleveld en Dr. H. Brongersma, de eerste niet-herkiesbaar) worden aanbevolen in de eer ste vacature de heeren: le. Dr. L. C. Kersbergen, 2e. Dr. A. AE. S. S.luyterman; in de tweede vacaure: le Dr. H. Brongersma; 2e Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk. Ter voorziening in de vacature, die op 31 December zal ontstaan, door de periodieke af treding van Jhr. F. Teding van Berkhout, wordt de aftredende ter herbenoeming voorgedragen en als no. 2 de heer Mr. M. W. Scheltema, voor het college van regenten van het Groote Gast huis. Openbare Werken. Voorgesteld wordt om aan de zorg van den Directeur van Openbare Werken ook toe te ver trouwen de gebouwen, terreinen, werken en in- richtingen der gemeentelichtfabrieken, der ge meentelijke duinwaterleiding en van het Open baar Slachthuis. Dit was tot nu toe niet het geval, doch het komt B. en W. gewenscht voor de bepaling daaromtrent te wijzigen. Tarief van den Onderstand. Bij den Raad is het volgende voorstel inge diend (dat reeds eenmaal is behandeld, doch toen verdaagd) door de heeren Nagtzaam, Poppe en Bregonje, tot wijziging van het tarief van den onderstand voor het jaar 1914. Zij stel len voor het tarief als volgt vast te stellen. Voor elk persoon van: 65 jaar en ouder in ge zonden toestand f 2.50, bij ziekte of gebreken 3.60 jaar tot 65 jaar, in gezonden toe stand 2.bij ziekte of gebreken 3.50 tot 60 jaar, in gezonden toestand f 1.bij ziekte of gebreken f 3.—; beneden 50 jaar bij ziekte of gebreken f 3.Voor elk persoon, on der de vorengenoemde categorieën vallende, zoo hij (zij) alleen woont, boven den hierboven ver melden onderstand f 1.—. Voor elk kind bene den 14 jaar, behoorende tot een bedeeld gezin f 1.Voor de uitbesteding van ieder ouder loos of verlaten kind, welks opneming in het Stads Armen- en Ziekenhuis niet gewenscht of niet noodzakelijk is, in gezonden toestand 40 ct. per dag, bij ziekte of gebreken 60 ets. per dag. Voor behoeftigen, die in de termen vallen om in bet Armenhuis te worden verpleegd, doch we gens plaatsgebrek niet kunnen worden opgeno men, of wier lichaamstoestand de verpleging in het gesticht niet wenschelijk doet zijn, in gezon den toestand 70 ets. per dag, bij ziekte of ge breken f 1.— per dag. Kraambedeelingtwee maal een bedrag van vijf gulden. De bedragen worden verstrekt om de zeven dagen. B. en W. hebben bedenkingen om de bedee- ling in natura te vervangen door eene in geld. Zij stellen voor evenals vroeger, het voorstel niet aan te nemen en verwijzen naar hun vroeger ad vies. Loonklasse. B. en W. verklaren zich te kunnen vereenigen met het indertijd door den heer Modoo gedaan voorstel om de tweede transporteurs en de teer- pompers bij de gemeente-gasfabriek te rangschik ken in klasse 3 van de sub 1 van het raadsbe sluit van 11 Mei 1911 omschreven klassen van aauvangsweekloonen. In verband daarmede stel- N. V. Het Haarlemsche Assurantie- eo Cemmissiekantoor. Directeur: KDUAKD BRANTJES. DAMSTRAAT 27 HAARLEM, TELEFOON 899, belast zich met hot aan- en verkoopen van Effecten ten beurze van Amsterdam en Londen. len zij voor de le transporteurs van klasse 3 te brengen in klasse 4. Schadeloosstelling. De heer S. Pinguele verzoekt den Raad om eene schadeloosstelling, wegens het niet gestand doen eener met hem aangegane mondelinge overeenkomst, dat hij tegen f 10.per week in dienst der gemeente zou komen voor de uit reiking en de terughaling der beschrijvingsbil- jetten voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Hem was medegedeeld, dat hij met j 1913 eenige weken in dienst zou kunnen komen, doch midden December 1912 kreeg hij bericht i dat men van zijne diensten geen gebruik zou maken. i Met de commissie, bedoeld in art. 166 der I Gemeentewet, stellen B. en W. voor aan Pin guele f 30.schadevergoeding te geven. Gebruik Gymnastieklokaal. B. en W. stellen voor aan het Plaatselijk Co mité van spelleider-cursussen, tot wederopzeg- gens toe vergunning te verkenen des Woens dags- en Zaterdagsmiddags van 24 uur bij ongunstige weersgesteldheid (gewoonlijk wordt op het cavalerie-terrein geoefend) gebruik te maken van de gymnastiekzaal van de school aan de Tetterodestraat. Derde Douche-badhuis. B. en W. stellen voofaan de afdeeling Haar lem van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", voor een door haar te stichten derde douche-badhuis eene subsidie te verleenen tot een bedrag hetwelk zal blijken noodig te zijn om jaarlijks de inkomsten van genoemd badhuis in overeenstemming te brengen met de uitgaven, doch in geen geval hooger dan f 1000.en voorloopig voor den tijd van drie jaren, ingaan de 1914; tevens te garandeeren de rente, zijnde 4 pCt. en de aflossing, zijnde 2 pCt. eener eventueel door genoemde vereeniging te sluiten geldleening van hoogstens f 20,000—, benoo- digd voor de oprichting van het douche-bad huis, onder voorwaarde dat de gemeente door leerlingen van openbare en bijzondere scholen 40,000 baden kan doen nemen, zonder bijbeta-, ling en dat boven dat getal door de gemeente vijf cent per bad zal zijn verschuldigd, en ten slotte onder voorwaarde dat het badhuis ten noorden van de spoorlijn, nabij het Schoter kwartier dus, zal worden gesticht en de plannen van de inrichting aan de goedkeuring van Br en W. zullen worden onderworpen. H. O. C. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op de verzoekschriften van het bestuur van de Haarlemsche Openluchtspel-club om eene recht- streeksche vergunning van den Raad om op het gemeentelijk speelterrein te spelen en om, afge scheiden van het besluit hierop, haar nog deze maand (bedoeld wordt de maand September, waarin het verzoek inkwam!) de beschikking over het speelterrein aan de Leidsche Vaart te willen geven. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de afgeloopen maand werd door de Ver- i eeniging Weldadigheid naar Vermogen voor be hoeftigen toegestaan: brood en levensmiddelen f 200.161/2brandstoffen f 13.65; aan ligging en kleedingstukken f 14.75; in geld f 485.05, totaal f 713.611/2. NATUUR HISTORISCHE VEREENIGING. Vrijdagavond werd in de bovenzaal van de Kroon door de afdeeling Haarlem van de I\ atuur-Historische Vereeniging de eerste win., tervergadering gehouden -onder voorzitter schap van Dr. van der Sleen. Medegedeeld werd door den voorzitter,, dal) aan een commissie, bestaand© uit de hoeren jhr. Six, dr. Droog, J. Thijsse, mr. Van Tien hoven en Servellen, opgedragen is plannen té beramen om op het door de gemeente Heem stede aangekochte buitengoed „Groenendaall een Natuurhistorisch Museum te stichten. Deze voordracht werd onder applaus goed gekeurd. De voorzitter deelde verder mede, dat td door de afdeeling een excursie zal gehouden worden naar het Amsterdamsche Aquarium op een nader hekend te maken dag. Daarop sprak de heer Jac. P. Thijsee ove^ eenige minder algemeen bekende NederlancU sche vogels en over de Fauna in het weeteif van Engeland, meer bepaald op de Soilly( eilanden. De heer A. Burdet, had op zijn bekende ar tistieke wijze prachtige opnemingen genomeft van uilen, papegaai duikers, pijlstaarten, an-i seholvers, ra suil en, valken, sneeuwgorzen» i vliegenvangers, schilduilen enz., hier in ctf i duinen .en aaa bet. strand- Kllffi HURLEHSCHE COURUT $000 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 9