Aanbevelenswaardigste adres voor het koopen uwer Sint Nicolaas Cadeaux Fijne en solide Lederwaren. NIEUWS UIT DEN ill. Kerknieuws. BINNENLAND Verkoopingen, Boel huizen enz, NIEUWS UIT LISSE e. o. UIT DE ZAANSTREEK. Letteren en Kunst. Aanbestedingen. Staten-Generaal. Posterijen en Telegrafie. Boekbeoordeeling. Rechtszaken. Nlarktnieuws. Leger en Vloot. lie nis hón werktuig beschouwen, en breekt na een beschouwing over het monsterlijk sa mengaan van liberalen met socialisten zijn rede af, idie heden .wordt voortgezet. (Avondvergadering. Buiteml. Zaken.) Onder presidium van den heer TROEL'- STRA (deftig in rok en zoo als te verwach ten was optredende alsof hij' nooit anders gedaan had I) werd gisterenavond begonnen met de begrooting van Buitenl. Zaken. In verband met onze plaatsruimte moeten wjj hierover kort zijn. De heer VAN DEN BEROH VAN HEEM STEDE was tegen het zenden van 'officieren naar Albanië, de heer KNOBEL wenschte meer gezanten. De heer ANKERMAN pleitte voor de vredesbeweging, de heer v. NIS PEN (Nijmegen) besprak, evenals de heer VAN DOORN, verschillende Intern, rechts posities, de socialisten v. LEEUWEN en. KLEREKOOPER zetten lange boomen op over dit en dat (de laatste protesteerde b.v. tegenmishandeling van gevangenen in Rusland, en sprak overden ritueelen moord!! Dat was den heer Troelstrazelfs te gortig: hij riep den spreker tot de orde en deze kon heel z'n rede, die hij netjes opgeschreven had, dichtvouwen en meene men!), de heeren LIMBURG en VAN DEVENTER ten slotte brachten allerlei klei nere onderwerpen ter sprake. Een heeb allegaartje dus. HALFWEG. Modern. Dezer dagen passeerde het dorp een mooie grijze auto, welke werd bestuurd door een boertje met hooge zijde pet. In tegenstelling met anderen werd ons boertje niet in de autoval alhier geknipt Nu nog een vliegende boer! WIJK AAN ZEE. Kruisverbond. Gisteravond had het Kruis- verbond alhier eene vergadering, die al even slecht bezocht was als de vorige. De voor zitter is hierover niet best te spreken. Om trent de zangafdeeling slecht nieuws, de R.K. Volksbond zal met eigen leden wer ken. Van een feestavond voorloopig, mis schien in 't geheel geen sprake. De voor zitter. deelt mede, dat hij zal trachten in volgende vergaderingen iets wetenswaardigs te behandelen over de geheelonthouding, op dat de Kruisverbonders geheel uit overtui ging hun insigne dragen en zich, zoo noo- dig, kunnen verdedigen om op hun stand punt te kunnen blijven staan. De heer J. Aardenburg stelt voor. met een lijst rond te gaan om zekerheid te krijgen voor een feestavond. Dit vindt het bestuur zeer goed. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering besloten. enorme vertraging aldaar gearriveerd. De oorzaak daarvan lag in een vechtpartij tus- schen 8e klas-reizigers. De aangevallene, ze kere L'.f van Zaandam, op lijfsbehoud be dacht, trok toen aan de noodrem. Oogen- blikkelijk stond de trein stil, doch tot groo- te ergernis der andere reizigers duurde het geruimen tijd, eer de trein zijn reis k.onl vervolgen. PASTOOR LOOYAARD. De Zeereerw. heer J. D. Looijaard, eer vol ontslagen pastoor van Egmondeu, zal de jaren van zijn emeritaat doorbrengen in den huize St. Antonius-hoeve, te Voorburg JUBILEUM H. KUIJPERS. Gisteren was het tien jaren geleden, dat de heer Henri Kuijpers benoemd werd tot directeur van de N. V. de courant „de Maas bode", De Rotterdamsche, Amsterdamsche en Haagsche redactiestaf en de administratie hadden als compliment van dezen dag en als hulde voor de groote werkkracht van den heer Kuijpers de directiekamer in een schat van bloemen gezet. Tien jaren is wel geen eigenlijke jubi leumsdag, maar als men bedenkt wat er in die tien jaren tijd uit „de Maasbode" is gegroeid, zal men ook kunnen begrijpen, dat de mannen, die het naast met de di rectie hebben samengewerkt, zich wel ge drongen voelden op dezen dag een kleine hulde te brengen aan den jongen, energie ken directeur, die in de laatste tien jaren levens van „de Maasbode," de zwaarste zor gen en lasten gedragen heeft. Welke hulde dan ook in intiomen kring geschiedde. Afsb. EEN EDEL DOEL. In België hebben de letterkundigen een Lemonnier-prijs gesticht om jonge schrijvers in de gelegenheid te stellen zonder brood- zorgen te werken. AAN TE BESTEDEN. WOENSDAG 3 December. HEEMSTEDE, ten Raadhuize, half 12 uur, door "B. en W. Het verrichten van de vol gende grondwerken, als het maken van een vijver en van slooten, het dempen van ge deelten van slooten en het oplioogcn van terrein voor den te maken toegangsweg van de Van Merlenlaan af naar het Wandelbosch GroenendaaL Het is niet waarschijnlijk', dat aldaar veiv blijfhoudende -vreemdelingen gewond of get- dood zijn, daar zij onlangs Maratlan begon nen te verlaten. Gisteren ging 't gerucht, dat Huerta einde lijk zoo wijs was geweest er vandoor te gaan, doch hij ia weer terecht, sooals Reuter mede deelt. Een telegram uit Mexico-City meldt, dat generaal Huerta Zondag in het geheim de rbad heeft verlaten en, gebruik makende van den Inter-Oceanischen spoorweg, zich naar Vera Cruz heeft begeven. Deze mededeeling werd gedaan door spoorwegbeambten, die beweren te weten, dat Huerta om vier uur per specialen trein vertrok. Men zegt, dat de tegenwoordig heid van den minister van Buitenlandsche Za ken, Moheno, te Vera Cruz, in eenig verband stond met een plan van Huerta om het land te verlaten. Huerta is gisterenmiddag teruggekeerd. Hij verklaarde zijn afwezigheid door een bezoek aan een farm in de buurschap. DE BALKAN. Poincnré arbiter. President Poincaré heeft de benoeming tot arbiter in het Grieksch-Bulgaarsche geschil aanvaard. LANDING VAN PRINS WILLEM DEN VIJFDE. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen Maandag 8 December te II uur van het Loo in de residentie aan te komen en zich kort daarna naar Scheveningen te begeven, ter bijwoning, van de aankomst van Pronk en het planten van den Oranjeboom en op het strand nabij de gedenknaald plaats nemen teneindt getuige te zijn van de landing van Prie Willem V. Overreden. Zondag is te '6 Gravenhage de beer de la Cour, 38-jarig beambte der gas fabriek, bij het springen van de Westlandsche Stoomtram er onder geraakt Beide beenen werden afgereden. Nadat hij ter plaatse ver- bonden was, werd hij naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht' waar hü is overle den. De beroofde(ï) diamanthandelaar. De Weener correspondent van de N. R. Ct. in zake den juweelendiefstal (de heer Pinheiro ie gisteren door de Amsterdamsche rechtbank failliet verklaard), het volgende: Jacob Pinheiro is door de politie in de ge vangenis gezet op aanvrage uit Amsterdam, vanwaar men bericht had dat Pinheiro een man zonder vermogen is, niet zeer rijk, zooals hij had opgegeven. Dit maakt hem verdacht en de kwade vermoedens namen toe, toen uit Antwerpen geseind werd, dat Pinheiro dia- maptenkooplui aldaar 40,000 frs. aan diaman ten had opgelicht. Sinds dien werden hij en zijn twee vrienden B. en K. door de politie hier achtervolgd. Alls drie reden Vrijdag van hun hotel naar het station van den Noord- West spoorweg. Uitgestapt lieten zij zich naar het station van den Westerspoorweg brengen en stapten in den trein naar Mnnehen. De politie, die ze achtervolgd had, vond die po ging om zich uit de voeten te maken zeer verdacht en daar een bevel tot inhechtenis neming vanwege de politie uit Amsterdam aangekondigd was, werden de heeren verzocht uit te stappen en zich ter beschikking der politie te honden. Nadat uit Amsterdam het verzoek tot aan houding ontvangen is, is Pinheiro gearres teerd. TWEEDE KAMER (Zitting van gisteren. Algemeen debat over de Staats begroeting.) De voorzitter (de heer Borgesius) stelt voor pm alle speciale punten, als optreden van den Marinebond, strafwetgeving, optre den van den Minister van Landbouw, enz., hoewel daarover is gesproken in de stukken bij hoofdstuk I, te behandelen bij de hoofd stukken waarbij zij behooren. De heer LOHMAN is de eerste spreker. Hij Spreekt allereerst over den verkiezingsstrijd .waarbij hem ditmaal bijzonder heeft getrof fen; de buitengewone felheid, waarmee de rechterzijde is aangevallen. Het leek wel, pJsof men tegen een buitenlandschen vijand, bp trok. .Vanwaar die felheid? De vrijzinnige be ginselen, zijn gegrondvest op de beginselen Ivan de revolutie van 1789, welke getuige het woord van Voltaire: „écrasez l'infame" en dat van Viviani over het uithlusschen der lichten van den hemel" voornamelijk was gericht tegen de kerk. Met de beginselen van de Fransche revolutie &u zijn die van den Christelijken godsdienst piet overeen te brengen. Wel heeft men na 1795 de kerk niet open lijk bestreden, maar feitelijk toch weL In ons land werd een felle strijd gestreden Hogen al wat orthodox was, al wat het gezag van do Schrift wilde hoog houden. Dit heeft pok geleid tot de schoolwet. De min-vermogende geloovigen werden het slachtoffer. Immers, de vrijheid op onderwijs gebied kon men slechts uitoefenen op voor waarde van dubbele betaling. De vermogenden konden hun kinderen het onderwijs verschaf fen, dat zij noodig achtten, de anderen niet. Eerst in 1887 werd eenige Bubsidie gegeven, maar het spreekt vanzelf, dat daarmee de schoolkwestie niet uit kon zijn. Onder het Kabinet-Goeman Borgesius kwam j penige tegemoetkoming, maar tegen het voor- stel-Kuyper tot gelijkstelling van 'de salaris pen van openbare en bijzondere onderwij- zere, xantte zich heel öe Mnierzljdé. Evenwel heeft deze na de verkiezingen nooit Iets ge daan om bet beweerde onrecht weer te her stellenToch bleek telkens dat de geest van de vrijzinnigen volstrekt nog niet is gewijzigd sedert zij allen steun aan de bijzondere school weigerden. „Nog houdt het schrikkelijk pleit van dwang en Vrijheid aan." Spreker wijst op de werkzaamheid van den Bond van Openbare Onderwijzers, die geheel op den bodem van de sociaal-democratie staat, terwijl de openbare onderwijzers, leden van dien Bond worden aanvaard als propagandis ten voor de concentratie der vrijzinnigen! Wel zijn de leden vam den Rond thans te leurgesteld omdat hun geen lotsverbetering werd gewaarborgd. Zij zeggen dan ook in hun organen dat, wanneer er weer een verkie zing zou plaats hebben, de rechterzijde het zou winnen. Tegen 7 December zijn ze al len bijeengeroepen. Deze menschen blijken zeer tyrannieke heeren te zijn. Men had nog andere zwendelleuzen bij de verkiezing, zooals deze: dat vrijhandel het licht, bescherming de duisternis beteekende. Bescherming en Kuyperianisme werden ver eenzelvigd; men maakte het volk diets dat door den vrijhandel de welvaart van het land zou worden benadeeld. Geheel ten onrechte. Buitenlandsche socialisten zeiden zelf, dat de bescherming behoudend, de vrijhandel ver woestend werkt en zij juist daarom voor vrij handel zijn. Nog meer valsche en bedrieglijke leugens stelt spr. ten toon: zoo de vrees voor Rome: het te wapen roepen tegen Rome moest niet geschieden door menschen, die zich tooien met den naam „vrijzinnig". Men heeft hier met niets anders te doen, dan met een verkiezingsliefde, om de me nigte schrik aan te jagen. Alles trouwens heeft de liberale pers, met name de „N. R. Crt." „het blad van Nijgh", aangegrepen om den schoolstrijd te voeren. Wat de concentratie bijeenhoudt, zijn niet de beginselen: zie de verdeeldheid nopens de Staatspensioneering; hoe de vrijzinnigen bij de defensie konden samengaan met de socialisten, daarbij staat het verstand van den redenaar stil! Niets bond hen dan de haat tegen de coalitie. Zij hebben dus de antithese aanvaard! Over zijn eigen partij zegt spr. dit: de Christelijk-Historischen zullen vasthouden aan de coalitie, zoolang de vrijzinnigen blijven beweren, dat de bijzondere school wordt be taald met hun geld, zoolang men voor ver kiezingen van liberalen geld vraagt van Oos terlingen uit Indië, zoolang men samengaat met de socialisten. Dat de vrijzinnigen het ondanks alles niet hebben kunnen brengen tot meer dan 37 ze tels, bewijst, dat zij machteloos zijn om to regeeren. De heer Lohman wil voldoen aan de be lofte om in het openbaar te antwoorden op de vraag, waarom de Christelijk-Historischen het bekende herstemmingsadvies hebben gegeven. Dit geschiedde omdat er niet veel ver schil meer was tusschen de vrijzinnigen en de socialisten; 't was lood om oud ijzer! Toen zelfs de vrije liberalen meegingen met de socialisten, sloeg den redenaar de schrik om het hart. Hij dacht: wat een droevig uit einde van een eens zoo machtige partijl De socialisten hadden ten minste dit voor, dat zij niet, als do vrijzinnigen, "gespeculeerd heb ben op kerkelijke twisten. Het ideaal van de socialisten is zóo schoon, dat, wanneer spreker niet wist, dat het alleen was te bereiken iangs den langen weg van het Christendom en dan ook zonder opoffering van de indi- vidueele vrijheid, hij zTch zou aansluiten bij de socialisten. (Beweging). Tot het kabinet zegt de redenaar, dat, wan neer liet al niet zal kunnen regeeren over eenkomstig den wil van de meerderheid omdat er geen aaneengesloten meerderheid is, het trachten moet te regeeren naar de eischen des rechts. Wanneer het kabinet dit doet, dan zal het in de eerste plaats recht doen aan de school- eischen van de rechterzijde, maar ook aan al het xindere wat de Rechtfiche partijen als hun recht vragen De heer VAN WIJNBERGEN is de tweede spreker. Hij wijst er eerst op, dat men van links zoo graag „de verkiezingen wil laten rusten". Kwaad geweten? Inderdaad! Maar de rech terzijde heeft geen reden om te zwijgen. Zij moet vragen, wat er dan toch is gebeurd in ons vaderland, dat geleid heeft tot de uit komst, dat de concentratie van 34 tot- 37 zetels steeg en naast zich 18 socialisten kreeg Die strijd, die tot zulken abnormalen uitslag voerde, dat juist de vrije liberalen en de so cialisten vooruitgingen, kan met normaal zijn geweest. Openlijk en ridderlijk is die strijd niet gevoerd van de linkerzijde. Hij was on oprecht en niet gestreden met edele wapens. Is het waar, vraagt spr., dat de strijd ging om algemeen kiesrecht of staatspensioen? Neen, de strijd was vóór alles tegen den godsdienst, al werd het overal niet openlijk gezegdl En spr. wijst daarbij op de groote rol, die hier bij de Loge heeft gespeeld. Het blijkt uit de overeenkomst van den strijd hiel* en dien in België, uit het bezoek van den Belgischen grootmeester, de socialist van der Velde, in ons land. Dat de Regeering verklaart niet op de hoogte te zijn van de werkzaamheid van de Loge, begrijpt spreker; het is zeer moei lijk daarvan iets te weten, maar daarom wil spreker aan Kamer en Kabinet iets van die werkzaamheid meededen: in het orgaan van de masons wordt er aan herinnerd, dat het denkbeeld van de concentratie is uitgegaan Ivan een vrijmetselaar, n.L broeder van Raal- te! Nog tal van aanhalingen uit het tijd schrift doet de heer Van Wijnbergen ten bewijze, dat de vrijmetselaren de ooncentra- NOORDWIJKERHOCT. Gezonde gemeente. Het is zeker wel de vermelding waard, dat in de maand Novem ber in deze gemeente geen enkel sterfge val voorkwam. Ook de maand Augustus ging zoo voorbij. Met een bevolking van pLïn. 8350 zielen kan onze gemeente wel bogen op gezonde menschen. NOORDWIJK-BINNEN. Het planten van den Onafhankelijkhoids- boom vanwege de Oranjevereeniging te Noordwijk-Binnen, is vastgesteld op Dins dag 2 December, des namiddags om half 2. VOORHOUT. TE VERKOOPEN. Woensdag 3 December. .VELSEN, Breesaap, 10 uur, Mak. D. Bus. Houtveiling. HAARLEM, .Verkooplokaal Nassaulaan, 10 uur. Not. J. Willems. Mak. J. J. O. Sarlet. Yerkooping. SCHOTEN, teu Raadhuize, 7 uur, door B. en W, .Verkooping. Neen, niet tegenover, maar naast enranrrac dit is het devies der R. K, Bloerntetarbeklant- vereenigingen, maar dit moet hot ook atol minder zijn by da R. K. Patroonsorganisatie. Het is toch juist een der grootste raiarerttM»» den, dat een patroon, vijandig moet staan, Se» genover de R. K. Vakorganisatie; dat de be langen der patroons vierkant staan tegenover de belangen der arbeiders. Neen, beiden met. de Encycliek „Rerum No varum" in de hand, wat toch d« grondwet moet zijn onzer R. K. vakorganisatie, ge werkt aan de oplossing der sociale miaetatt- den! Niet tegenover, maar naast el kander. Diegenen die echter mochten meenen dat een rechtvaardige actie voor lotsverbetering tegengehouden moet worden, wil ik even de woorden ran Mr. Aatberse toeroepen: „Wie het sociaiiame wil bestrijden zondor sociale actie en sociale, wetgeving, kan evengoed met een romannetje aan het strand gaan zitteu." Met dank voor de plaatsing, Bcnnebroek, l Dec. 191.8, KIJK fTlT. Wij zijn het met bovenstaande; niet te genover, ruaar naast elkaar! volmaakt eens, en houden de uitdrukking van „Obser vator" wat trouwens uit heel zijn stek blijkt, meer voor een schrijffout dan voor een klassenstrijds-expressioRedactie, DE WOONPLAATS-COMMISSIE. Zaterdag heeft de eerste vergadering vau de benoemde commissie plaats gehad. De directeur-generaal installeerde de com missie, die hij woopl a a ts-eo m missi e" doopte, met een korte toespraak. Na beantwoording door den voorzitter, der heer mr, J. F. van Kooijeu, verliet de direc teur-generaal de vergadering en werd met de werkzaamheden een aanvang genomen. Besloten werd dat vau de vergaderingen officieele communiqués voor de vakpers zul len worden uitgegeven. Apologetische vlugschrift,.,, R. K. Boekcentrale-Amsterdam. Van de hand van den WelEerw. Heer P. van Dorp, kapelaan te Amsterdam zijn een negental vlugschriften verschenen bij de R. 11. Boek centrale te Amsterdam. In deze geschriftje® ieder vier pagina's druk worden in het kort op duidelijke en. bevattelijke wijze verschillende opwerpingen tegen de leer en gebruiken der H. Kerk weer legd en de leer zelf door degelijke bewijzen ge staafd. We kunnen ons wel voorstellen, dat de-za vlugschriften veel goed kunnen stichten en ertoe bijdragen om voor de geloovigen verschil lende moeilijkheden uit den weg te ruimen. Door deze geschriften zal veel, wat menig een niet zoo duidelijk is, opgehelderd worden, want een verdienste dezer vliegende blaadjes is, dat ze kort en duidelijk zijn, ter wijl deze zelfde eigenschappen er zeker toe zullen bijdragen, dat deze vlugschriften gelezen worden. We kunnen ze dan ook met vol vertrouwen aanbevelen: zo worden uitgegeven door de R.K. Boekcentrale, Haarlemmerstraat 119, Amster dam. - X. VAN ELDERS. HOOGER BEROEP. Naar wij vernemen, is door Gabriel Spoon te Abbenbroek cassatie aangeteeken-d tegen het arrest van het Gerechtshof alhier, waarbij hij veroordeeld werd tot twintig jaar gevan genisstraf wegens moord door middel van morphine op deu landbouwer W. H. Wester-1 veld. HAARLEM, 1 December. Botermarkt. Aangevoerd en verkocht 26 K.G. boterf 1.8Ü —1,70 per K.G. SCHIEDAM, 1 Dec. Moutwijn 12.50. Je never 16.50. Commissie 10.25. Stemming prijsh. Spoeling 2. Graanspiritus 20.75 tot 21.25. Melasse 18.25. Ruwe spiritus f 9.62 H a 9.75. ATJCMA AR, 1 Dec. Aangevoerd 16 woeien en ossen 280—300; 24 vette kalveren 50 190, per pond 11.20; 23 nuchtere kalve- ren f, 1228; 420 vette schapen 2544; 411 vette varkens 5254 ct. per kilo. BEVERWIJK, 1 December. Spinazie per kist f 0.400.50; Zuring per mandje i'0.12; Spruitkool f 0.800.90, Appelen f 34, Pe ren f 2.503 per mand; Sla i' 23, Andij vie f 1.50—2 per 100 krop; Raapstelen f3. —4, Radijs f 4—5, Schorseneeren f 8—10, Peterselie f 3—4, Selderij f 45, Prei f 4 tot f 10, [Wortelen f 8—10 per 100 bos; Zandaardappelen f 34, Kleiaardappelen 2.50 per H.L.; Koolrapen f 34, Bieten f 1.50, Ramenae f 3, Groene kool f 3—4, Roode kool f 23, Witte kool f 45, Sa- v.oie kool f 2—3, Bloemkool f 610, Boes renkool f 6—10 per 100 stuks; Uien f 8.6Q per H.L.; Winterwortelen t 1.20 por H-IL Noteering! firma de Vries en Broekhutap Onderscheiding. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ridder ia de Orde van Oranje- Nassau de heer J. van Dobbelen, oud-hoofd der openbare lagere school, alhier. HAARLEMMERMEER. Ongeluk. De zoon van den landbouwer K. alhier, bezig zijnde met heit uitmesten, der paardenstal kreeg een trap van een jong paard tegen ziju lichaam. Hij werd inwendig zoodanig gekwetst, dat hij ter be handeling naar eén ziekenhuis moést wor den overgebracht. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. Geboren: d. van N. Jonker en C. Veldman. z. van W. Hart en M. M. Dek ker. b. van P. Ris en E. J. Smorenberg. Gemeenteraadsvergadering. Op Donderdag 4 Dec. 1913, des voorm. 10 uur. Punten van behandeling zijn: 1. Inge komen stukken; 2. Comptabiliteit; 3. Re glement Burg. Armbestuur; 4. Aanbieding begrooting; 5. Woningvereeniging; 6. Re clames hoofdelijke omslag. Sint Nioolaas. Gisterenmorgen heeft St. Ni- colaas met zijn zwarten knecht reeds een bezoek gebracht aan do R.K. Meisjesschool. Nadat de goede Sint de kinderen eerst eeni ge versjes had laten zingen te zijner eerO werden zij rijkelijk .onthaald op speculaas, pepernoten en al wat een kinderhart ver blijden kan. Vervolgens deelde hij ruim schoots zijn gaven uit; den kinderen van' mindergegoeden kleedingstukken en den an deren meer luxe artikelen. Een woord van dank past hier zeker aan allen gegoeden welke den goeden Sint in staat stelden zijn gaven zoo rijkelijk uit te deelen. ZAANDAM. Trein vei traging. De laatste trein van Am sterdam naar Zaandam is Zondagavond met. KADERNOOD. Een der brigade-commandanten klaagt in een schrijven aan zijn divisie-commandant over het groote tekort aan sergeanten, wat zich bfj het opkomen van de Januariploeg nog meer zal doen gevoelen. Hij acht positieverbetering voor de onder officieren onvermijdelijk, om te voorkomen dat het tekort nog grootere afmetingen zal aannemen. ARGENTIJNSCH VLEESCH. De proef met de levering van Argentijnsch vleesch aan de menages der soldaten zal tot 1 Juli worden voortgezet 6i/2 -M AANDERS. Bij de regimenten infanterie zullen, zoo meldt de „Avondp.", de lotelingen der na- jaarsploeg lichting 1913, in het bezit (van een bewijs van voorgeoe fendheid, tusschen 1 en 5 Dec, worden ingelijfd. IMGEZOHDEH. Voor den inhoud dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt deu inzenders de eopie niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! [Vergun mij een klein plaatsje in uw blad, naar aanleiding van „Beverwijksch Allerlei" voorkomend in het Tweede blad van Vrijdag 28 Nov. jJ. Daar staat: „Nu behoef ik voor onze tuinders en bloemisten het nut vau ver- eeniging zeker niet te gaan bepleiten. De meesten van hen weten bij ondervinding, hoe patroonsorganisatie noodig is tegenover 'de opkomende macht der arbeidersvereenigin- gen." Geachte heer 'Observator 1 te dit uw. juiste meening? Die ondervinding, hebben de patroons die dezen zomer opgedaan? Had bij de gerechtvaardigde en billijke loonactie dezen zomer gevoerd een R. K. Patroonsver- eeniging tegenover moeten staan? t te L. HOLZHAUS Groote Houtstraat 35

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2