TWEEDE BLAD Hu Eon iilaEché „fü oyons Gr. Houtstraat 58, Haarlem DE VONDELING. Brieven over Bouwkunst BINNENLAND. K E ri N i E u WS. Sport en Wedstrijden. WOENSDAG 3 DECEMBER 3911 XVIII. De woningnood is een onderwerp- hetwelk 'n Haarlem en omliggende gemeenten den la afeten tijd bijzonder aan de orde is, bij do behandeling der gemeentebegrootingen is hofc o.a. te Haarlem, Bloemen daal en Schoten tor sprake gekomen, terwijl door het artikel dezer courant van Donderdagavond een en an der nog eens bijzonder onder de aandacht wordt gebracht, omdat daarin van een begin der oplossing welke men wil trachten te vin den werd gesproken. Het js daarom dat wo dezen keer over het onderwerp een en ander wilden zeggen en meer in 't bijzonder wat door do gemeen ten in dezen' kan gedaan worden. Wij onderscheiden hierbij een drietal pun ten, waardoor dit kan geschieden: le. Door het uitbreidingsplan. 2e. Door het bevorderen der werking van woningbouwvereenigingen. 3e. Door gemeentelijke woningbouw. Volgens do Woningwet rust op do gemeen ten bóven oen zeker aantal inwoners de ver plichting tot het opmaken van een uitbrei dingsplan. Door dit uitbreidingsplan nu heeft de gemeente een krachtig middel in de hand tot bevordering der klein-woningbouw. Im mers door liet projecteeren in hot uitbreidings plan van breede en smallere straten, do z.g. verkcers- en woonstraten, maar dan ook met gelijktijdige vaststelling van bebouwingspro fielen heeft men het voor het grootste ge deelte in zijn macht om te zorgen dat le vol doende terrein voor kloinwoningbouw beschik baar komt en 2e kan men hierdoor het op drijven van den grondprijs door speculatie -•ngaan. Ook de bepaling der breedte van mnstraten op zoo klein mogelijke, maar Idoibrae, afmetingen is op do grondprijzen ,n invloed, omdat dan meer terrein voor Oouwgrond beschikbaar blijft en minder be hoeft te worden uitgegeven voor bestrating, rioleering, enz. - Voor Haarlem is nu echter de moeilijkheid, waarop in het- bovengenoemde artikel dezer courant gewezen werd dat er nog betrekke lijk weinig beschikbare bouwgrond binnen ha re grenzen is. Een gevolg van de woningnood m Haarlem is dat vele woningzoekenden in omliggende gemeenten naar woningen uitzien "n dat vele arbeiders welke in Haarlem verken o.a, te Schoten wonen, de forensenbe lasting kwestie heeft het duidelijk genoeg langetoond. Het is daarom begrijpelijk dat van Schoten's gemeentebestuur het initiatief is uitgegaan om te trachten gezamenlijk met Je omliggende gemeenten het vraagstuk op t>e lossen daar een groote aanwas van arbei dende bevolking weinig voordeden en veel uitgaven medebrengt. Ook te Bloemendaal is de toestand niet roos kleurig, kleine woningen zijn zoo goed als liet verkrijgbaar, terwijl volgens verklarin gen van den burgemeester bij de behandeling ier jongste gemeentebegrooting bleek dat er wel arbeiderswijken in het uitbreidingsplan zijn ontworpen maar dat er bij de eigenaars reen lust bestaat de terreinen hiervoor be schikbaar te stellen. In dit verband mag ex wel op gewezen worden dat in 't alge meen den aanleg van bepaalde arbei derswijken geen aanbeveling verdiend, een gelijkmatige verdeeling door het projecteeren van straten van verschillende breedten en te passen van bebouwingsprofielen, zooals boven genoemd, meer aan te bevolen. Overigens is do Bouwverordening te Bloemendaal weinig -oschikt om het bouwen van arbeiderswonin gen te bevorderen zoolang niet de daarvoor bigelaschto uitzonderingsbepalingen worden toegepast. Door een woningbouwverccniging, welke zooals uit de bladen blijkt in voorbereiding •Sj kan misschien ten deze iets bereikt wor den. Ook teu aanzien van het tweede door ons genoemde punt. bet bevorderen van de wer king van woningbouwvereenigingen, kan do gemeente veel in het belang der volkshuis- ting doen. Zooals men weet zijn deze ver eenigingen grootendeels voortgekomen uit de Woningwet, daar het It ij k aan de z.g. „toe gelaten" vereenigingen door bemiddeling der gemeenten voorschotten geeft tegen lage lente yf eigenlijk geeft het Rijk de voorschotten aan de gemeenten welke ze op hare beurt nnn de vereenigingen uitreikt. Reeds alleen door het verleunen van hare onmisbare mede werking kan de gemeente de vereenigingen bijzonder steunen. Wat het beteekent wan neer de onderhandelingen met. de' gemeente niet te vlot gaan kan men o.a. zien te Lisse, waarover men nu en dan wel lets in de bladen aantreft. Verder kunnen de gemeenten de vereenigin gen helpen door het beschikbaar stellen, meestal in erfpacht, van gemeenteterreinen, zooals o.a. te Amsterdam geschiedt, of door het onteigenen bij raadsbesluit van de be- noodigde terreinen: door liet geven van vrij stelling -van straatbelasting (waar deze be staat) en door het toestaan van sommige ver zachtingen ten opzichte der Bouwverorde ning, hetgeen mogelijk is daar de gemeente steeds controle op de huizeu kan uitoefenen. Voorts moeten nog genoemd worden het eischen van een niet to groot stamkapitaal bij de vereenigingen en in bijzondere ge vallen het geven van een jaarlijksche bij drage. Het derde aangegeven middel tot voor ziening was: gemeentelijke woningbouw. Het is bekend dat deze wijze van voor ziening door een zekere groep in den Haar- lemschen Raad als het voor de hand liggende middel werd voorgesteld en dan nog met oen ruime bijdrage van de gemeente. Laten wij eens hooren wat de heer J. M. A. Zoetmulder, een bekende autoriteit op dit gebied hierover zegt in zijn werkje „de Ge meente en het Woningvraagstuk." „Staat het eenmaal vast, dat er behoefte is aan woningen en vraagt men zich, door wie de aanbouw dient te geschieden, dan wil het mij voorkomen, dat het niet in de eerste plaats do gemeente is, die daarvoor in aan merking komt. Maar, dit zij hier onmiddel lijk bijgevoegd, wordt op andere wijze niet in het woninggebrek voorzien, dan behoort het, naar ik meen, wel degelijk tot de taak der gemeente, zelf tot bouwen over te gaan; er staat hier een te gewichtig volksbelang op het spel." En iets verder: „Om verschillende redenen zal liet, naar inijne meening de voorkeur verdienen dat de woningbouw uitgaat van particulieren, ge organiseerd in de toegelaten vereenigingen." Zooals men ziet wordt ook hier het juiste beginsel gehuldigd, eerst dan ingrijpen van overheidswege wanneer het particulier ini tiatief te kort schiet. Wij hopen op het onderwerp gemeentelijke woningbouw een andere maal terug te kun nen komen. A. J. O. HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINGIN. Hare Majesteit ontving Maandag de depu tatie ter herdenking van het herstel van Neerlands 100-jarige onafhankelijkheid van de in Rijnland en Westfalen wonende Ne derlanders. De heer D. J. Gulden, consul der Nederlanden te Essen-Ruhr, president van de deputatie, tevens voorzitter van het comité, belast met de uitvoering der ver schillende feestelijkheden hield een toe spraak, waarna hij de heeren aan H. M. voorstelde. H. M. onderhield zich vervolgens allerhartelijkst langen tijd met elk lid der deputatie en s telde de heeren na de lunch in de gelegenheid het paleis en-de omgeving van het Loo in oogenschouw te nemen. De deputatie die om 12 uur ter audiëntie op het Loo was uitgenoodigd, vertrok te 5 uur. SPOORLIJN HOORN-GROOTEBROEK. Gisteren werd door het Comité van de Zui- der Koggo de nieuwe spoorlijn HoornVen huizenGrootebroek overgedragen aan de H. IJ. S. M. Behalve de commissaris der Koningin in deze provincie waren tegenwoordig leden van de Tweede Kamer, Ged. Staten, burgemees ters der betrokken gemeenten en verschillen de spoorwegautoriteiten. Aan verschillende stations waren door de ingezetenen versieringen aangebracht, terwijl in enkele door de diverse burgemeesters werd gesproken. Te Hoorn werd de lunch gebruikt. De voor zitter der Z.K., de beer C. Haringbuizen, stel de een dronk in op de leden van het Kon. Huis en hield de openingsrede. Verder werd nog het woord gevoerd doof den heer Van Leeuwen, die wees op de taaie volharding der West-Friezen, doch die daar voor hun ijver met 6ucces zagen bekroond. Ook spraken nog dr, Van der Meulen, als vertegenwoordiger van het departement van Waterstaat, de heer van der Wück, namens de directie der H.IJ.S.M., de heer P. Bos, na mens het gemeentebestuur van Hoorn, de heer Oosterbaan, lid der Tweede Kamer, de heer J. Zijp Kzn„ lid van het bestuur der Z. K. en van wien het initiatief uitging, de heer Vas Visser, gedelegeerd commissaris. Ten slotte bracht de heer C. Haringhuizen al len dank voor de belangstelling. GENEESKUNDIGEN TER ONDERZOEK VAN PENSIOENGERECHTIGDE GEM- AMBTENAREN ENZ. Bij Kon. besluit van 27 Nov. zijn aangewe zen voor het geneeskundig onderzoek van gemeente-ambtontaren en ond-gemeente-amb tenaren, van burgerlijke ambtenaren en ond- burgerlijke ambtenaren, van onderwijzers en oud-onderwijzers bjj het openbaar en bijzon der L. O. en van leeraren en oud-leeraren bij bijz. gymnasia on bijz. H. B. S. die wegens door invaliditeit veroorzaakte ongeschiktheid voor het verder vervullen van hunne betrek king aanspraak maken op pensioen, de vol gende geneeskundigen: in de provincie Noord-Holland: dr. A. Cou- vée, dr. K. H. Bonman, dr. D. Mac Gillavry, H. Timmer, dr. C. N. van de Poll, dr. Catha- rina van Tussenbroek, prof: H. Burger, H. C. A. Campagne, dr. G. J. Schoute, W Snel len, D. Muys, dr. J. W. van der Valk Jr., J. van Breemen, dr. B M. D. Essers, allen arts te Amsterdam. in de provincie Zuid-Holland: C. F. Th. van Ziegenweidt, P. Fockens, dr. P. van Oordt, dr. A. Binnerts, D. J. Blok, L. M. de Buy Wenniger, allen arte te Rotterdam; D. Stig- ter, P. C. Dijkgraaf, jhr. N. J. F. Pompe van Meerdervoort, dr. G. J. E. Ruyseh, dr. F. A W Kroner, P H. Schoonveld, G. H. van Dis sel, allen arts te 's Gravenhage. De moord te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam: Naaf wij vernemen wordt het onderzoek in zake den moord op den heer De Ruijter met kracht voortgezet. Nog Maandagavond was de inspecteur der recherche de heer Patoer in de diamant slijperij op den -Overtoom, waar het drama zich heeft afgespeeld, met e6n nader onder zoek ter plaatse bezig. Voorts vernemen wij dat Maandag een dame nog eenige aanwijzingen aan de po litie heeft kunnen verstrekken, die der po litie en justitie in de meening versterken, dat de moord op den heer De Ruyter Za terdagnamiddag tusschen bij vijven en half zes heeft plaats gehad. De bewuste dame kwam Zaterdagmiddag per tram ongeveer tien minuten voor vij ven voorbij de diamantslijperij. Onwillekeu rig keek zij naar het fabrieksgebouw en zag de gangdeur half geopend, terwijl zij tevens achter deze half geopende deur een lichtschijnsel waarnam. Voorts zag zij eenig licht branden achter enkele ramen der fa briek aan de zijde van den gang. Hoewel zij het vreemd vond, dacht zij dat er nog in de fabriek gewerkt werd, zoodat de dame er, zooals te begrijpen is, geen verdere aandacht aan. schonk. Beschouwen wij bovenstaande mededeelin- gen in verband met het verhaal van den bezorger in dienst der firma v. d. B. die, toen hij zich om half zes aan de diamant slijperij vervoegde, alle lichten uit en het fabriekskantoortje gesloten vond, dan blijkt hieruit ten duidelijkste dat de misdaad tus schen bij vijven en half zes moot zijn ge pleegd. De Kindermoord te Amsterdiam. De Tel. vertelt van een onderhoud met mej. de wed. D. Jansen— Bruyn, Bilderdijkstraat te Amsterdam, kamerverhuurster van be roep, die ons het volgende mededeelde: „Den 28sten September 's avonds tegen 7 uur kwam hier een ongeveer 27-jarig persoon om een kamer te huren. Hij droeg geen baard en geen snor en zag er uit, also fliij pas van den barbier kwam. Hij zeide, dat hij Van der Voort heette, en vele jaren in Indië was geweest, terwijl hij het laatst gewoond had te Rotterdam bij zijn broer. De man was zeer gejaagd. Het viel mij op, dat hij iets aapachtigs in zijn gezicht had. Hij betaalde een week kamerhuur vooruit. De kamerverhuurster zeide hem toen, dat hij toch dezen avond niet blijven kon. „Mag ik dan om één uur komen, mor genmiddag?" vroeg de man. De juffrouw vond dit goed, waarop de man vertrok. Hij is, hoewel hij 6.50 had betaald niet meer teruggekomen. De kamer werd de ge- lieele week tot. zijn beschikking gehouden, doch de man kwam niet opdagen. Toen nu Donderdagavond de bladen het bericht van den moord brachten, meende mej. Jansen, evenals eenige van Jut re, commensaals, dat- wellicht de man, die de kamer gehuurd had en niet terug was geweest, meer van die misdaad kon weten. Zij verwittigde daarop de politie, die nota nam van hare verkla ringen. Mej. Jansen Is later niet geconfronteerd met den, verdachte Dijkman. Tegen de hooge vleesckprijtoeii. Men meldt aan het „Nws.": To Almelo is een druk bezochte arbei dersvergadering gehouden ter bespreking van de vraag, wat er dient gedaan te wor den om t e komen tot verlaging van de vleeschprij zen. Niettegenstaande het vee 15 A 20 pCt. in prijs is gedaald, kwam in de vleeschprij zen geen verandering. Besloten werd over te gaan tot hot op richten eener coöperatieve slagerij, indien er niet spoedig verandering kwam in den nu onhoudbaren toestand. Nauwelijks kwam het spook „coöperatie" om den hoek kijken, of de slagers haastten zich de vleeschprij zen te verlagen. Prikkellectuur. In den nacht van Zater dag op Zondag jl. gelukte het aan de politie te Sneek om de hand te leggen op een jeug dig persoon G. S., oud 17 jaar, die onder in vloed van het lezen van een detective-roman, heeft getracht om van den heer de J. een geldswaardig bedrag van 100 150 te krijgen. Een dag tevoren hal hij aan genoemden heer een brief geschreven met aankondiging van een voorgenomen inbraak door andere personen. In gemelden nacht schoof hij een enveloppe onder de deur en verwachtte, dat daarin het bedrag kort daarna door hem te ruggehaald kon worden. Bij zijn terugkomst gelukte het aan de po litie, die uit voorzorg in overleg met den heer de J. zich in diens huis bevond, om hem te vatten. Na de overbrenging naar het bureau van politie bekende hij en verklaarde, dat hij door het lezen van een detectieve-roman dit plan had opgevat. Windhandel!.... Door een koopman te Ecliield zijn Vrijdag van den heer L. G. van der Veen, te Tiel, de kersen gekocht, die in 1914 kunnen groeien. Hij gaf 325 voor een boomgaardje, dat dit jaar 290 opbracht. Gelderlander. Ernstig ongeluk. Dezer dagen werd onder Bavel het lijk van den strooper Jac. Geerts gevonden met doorboorden schedel. Dat hier aan geen moord, doch aan een ongeluk moet wordea gedacht, blijkt uit de volgende mededeelingen van het „üagbl. v. N.-Br.": Het slachtoffer is zekere Jac. Geerts, ie mand van 26 jaar. Hij is gehuwd en vader van drie kinderen; 't jongste is vijf a zes weken oud. Geerts woonde onder Tervoort. Een der afgeloopen nachten omstreeks liaiféén heeft hij gewapend met een jacht geweer en een carbidlantaarn zijn woning verlaten. Onder Lijndonk is hij or toen al leen op uit gegaan om wild te schieten. Omstreeks een uur moet hij toen door de velden zijn gedwaald zonder iets onder schot te hebben, gekregen. Zoo moet hij tegen half twee op het weiland van Jansen zijn gekomen,. De menschen op eene in de na bijheid staande boerderij hebben omstreeks dien tijd een schot gehoord. Vro.uw Geerts wachtte te vergeefs op het terugkomen van haar man. Toen hij tegen den morgen nog niet terug was ging ze bij hare buren Van Dorst en Jansen vragen of dezen niet eens wildon gaan zien waar haar man bleef. Van Dorst voldeed aan dat verzoek en om- stree'ks 8 uur vond hij het lijk van Gecrt3 in het weiland van Jansen liggen. De politie van Ginneken, door Van Dorst gewaarschuwd, ging onmiddellijk naar Lijn donk en nam het lijk in beslag. Het lijk werd voorover liggende gevon den, eenigszins met opgetrokken knieën. Aan het achterhoofd achter het linkeroor was een schotwond waar te nemen. De wond toonde duidelijk aan dat het schot op zeer dichten afstand, moet zijn gelost. Het hoofd haar was namelijk geschroeid en het ach terhoofd vertoonde rond de schotwond dui delijke teekenea van verbranding. Wijl naast het lijk het geweer van Geerts lag en dit bij onderzoek afgeschoten bleek, ligt de veronderstelling voor de hand dat Geerts door een noodlottig ongeluk zich zelf in het hoofd heeft geschoten. En deze veronderstelling is zeer aanneme lijk indien men de houding waarin het lijk gevonden werd in aanmerking neemt. Vermoedelijk heeft Geerts toen hij zich in het weiland van Jansen bevond, gedacht dat hij onraad hoorde. In eene naburll weide liepen twee paarden en die kunvH het voor den strooper verdachte geluid hebben veroorzaakt. Op stroopersmanicr moet Geerts toen Ik ben geknield om beter en veiliger naar alV kanten te kunnen kijken van waar het ver dacht geluid kwam. Denkt meri zich Geertl in deze knielende houding met zijn geweel een weinig achterwaarts in do linkerhand dan komt het uiteinde van den loop e] ongeveer enkel centimeters van' hel ach te hoofd. Zij tenslotte nog gemeld dat het gewoel van allesbehalve goede kwaliteit was, alf thans dat de haan heel gemakkelijk over ging en er dus weinig voor nooclig was on hot schot te doen afgaan, dan wordt dj veronderstelling zeer aannemelijk dat Geert den dood heeft gevonden door oen scho uit zijn eigen geweer. Verdronken. Gisteravond geraakte oi deu Buiten-Amstel ter hoogte van de Graa| Florisstraat te Amsterdam een schuitenvoer der van een kolenschuit to water, vermoe lijk door het uitschieten van zijn vaarboor Het lijk van den schuitenvoerder werd ongo veer drie uur later opgehaald. Een „blunder." In het ver-lag van dl lezing, die de heer A. A. Beekman Vrijdag! avond in den Ilaagsehcn Kunstkring gehoul den heeft, staat de volgende „blunder1" lezen: „Rukven veen van ruk, maar dl oudste spelling leert, dat het is Requiem! aldus afgeleid van den naam van een Ho»| lige uit de Katholieke Kerk." Deze dwau lieid blijft natuurlijk op rekening van de conferencier, hoewel de redactie er een uit roepteeken ter illustratie bij had kunncf plaatsen zegt de „Msb." waaraan mij di| ontlcenen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heefl op Zondag 30 November in de kapel van hol Seminarie Rijsenburg toegediend do H. Wij| ding van het Subdiakouaat aan den Eerv Frater Cherubinus (in de wereld MatthoL Henricns Wijnhoven) van de orde der Augusl tijnen; en de H. Wijding van het Diakouaal aan de volgende eerw. Heeren van het Se| minarie Rysenburg: I. H. van den Berg, I. J M. van den Berg, B. J. M. Beyed, G. J. Bo il. van den Brink, .T. A. Degen, A. E. Elschot! G Ch. Harlmann, S. J. Hegge, A. van Hoij shot, W. A. M. Hoogstraten, J. B. Kemper, H. Koelman, J. B. Leisink, A. J. Muller, \V| F Pelgrim, H J. Pol, W. M. A. van Rijn, H. B. Sanders, F. J. Sehoemaker, A. G. Smit II. van der Veer, G. A. M. Verb oe ven, W. G| Welsing, G W. M. Wiegerink, en aan dor eerw. frater Petrus (in de wereld Francisco Willibrordus Wesselink), van de Orde dje Augustijnen. VOETBALNIEUWTJES. V. V. A. en R. A. P. gaan sainenj Het „Vad." verneemt, da,t reeds eenigerf tijd onderhandelingen worden gevoerd tus- I sehen de bekende Arosterdauiselm iwmde-klanl sers R. A. P. en V. V. A. om tot combi! natie te komen. Die samensmelting zou clan tegen het einde van dit seizoen tot stand ko| men. De naam zou V. V. A. blijven. Een Noord, le klasse! In een gehouden vergadering der Noordel lijko tweede klassers, waar alle vereeniginl gen vertegenwoordigd waren, is, volgens tf „Tel.", unaniem besloten, er bij 't Öestuf van den N. V. B. op aan te dringen het vofl gende seizoen over te gaan tot de instellir| van een Noordelijke eerste klasseI Een militaire Engeland- HollandJ mateh. Volgens de „N. II. Ct." ia het kapiteir Oasaa gelukt met deu Engelsehen Militaireil Bond tot overeenstemming te komen voor he| houden op 28 Januari a.s. te Aldershol va oen militairen wedstrijd Engeland—Nederland Eenige maanden later komen do Engelsehe hier spelen. De Engelsehe ploeg zal geheel uit officie ren bestaan en zoo sterk mogelijk worde samengesteld. Voor Holland worden uitgenoo digd te spelen: de luitenants Van Weel, d. Nagel, Triebei, Bijvoet, De Klerk, West v. Holthe (militie-luit.) en Dulfer: deadelborsl Bozua, de cornet T. Kesslcr, de omlcrofficiej v. Cant, de Cadet Verheyen en de milicien v. Breda Kolff en De Bie. Als Buitenweg der de wapenen is, zal voor hem natuurlij!] een plaats worden ingeruimd. FËUILLETQfi 22. Cnthbert gevoelde zich zoo aangedaan, dat nij geen woord kon uiten. Geheel zijn wezen werd verteerd door de gevoelens van achting en liefde voor zijn pleegoudere. Wellicht zou hü hen uu voor goed verlaten, want hij had geen reden, om te hopen, dat hij ooit in En geland zou terugkeereu, tenzij bij regeering 'en staatslieden een geheele omkeer plaats greep. In dien tusschentijd zonden de dagen dezer twee oudjes geteld zijn. Voor de laatste maal namen zij afscheid. T)e eenvoudige maar deugdzame pachter leid de de paarden voor een achterdeur. De wei- jnigo zaken, die zij met zich voerden, werden in het zadel gepakt. De twee reizigers namen een treffend en hartelijk afscheid, keerden den rug naar Glastonbury en sloegen den weg |in naar Lyme Regie. Zij reden langzaam voorwaarts en genoten [juel volle teugen van de rersche frissebc lucht. Dikwijls bleven zij op eene of andere verhevenheid een paar oogenblikken staan en zagen met een zee van dooreen dwarrelende gevoelens en herineringeh over de vlakte van Avalou naar den trotschen Tor. Het was de grenspaal van hun geboorteland, maar ook de plaats waar het afschuwelijkste onrecht was gepleegd op hem, wien zij beiden voor zoo teer hadden bemind. Laat in den avond kregen zij op verren af stand de zee in het gezicht, en kort na het val len der duisternis bereikten zij Lyme Regis, ter in de hérberg vertoefde. Een reis, zooals die, welken zij nn hadden volbracht, zou in Frankrijk zonder paspoort niet zoo voorspoedig zijn. Trouwens, dit was tot op latere dagen op het vasteland nergens in gebruik. In Engeland echter kon elk wel gekleed reiziger ongehinderd zijn weg ver volden, en zonder vrees voor verdenking zijn intrek nomen, waar hem dit beliefde, zelfs on der de bloedige regeering van Hendrik VIII. Cnthbert stelde een onderzoek in naar het verblijf van zijn oom, bij wien hij vóór liet martelaarschap van den Abt tien maanden doorbracht,, en vond hem thuis, juist van de vissc berij teruggekeerd. Eerst kon de oude visschcr in don jongen man. die voor hein stond, den l-ena'p. (lie eon. maal zijn hoogachting en liefde verwierf, niet herkennen. Spoedig evenwel sloeg deze twij fel tot een warme ontvangst over. Hij en zijne vrouw waren opgetogen over het on verwachte wederzien, en door niets lieten zij zich bewegen, den jongen neef naar de her berg terug.te laten gaan, om daar met sir Walter den nacht door te brengen. Wat had Cuthbert hen veel te vertellen. Oom, tante, twee of drie neefjes, kloeke jonge visschers, stonden met open mond en wijd opengesperde ooren te luisteren naar het be langwekkend verhaal, dat Cnthbert hen van tooncelen van Exeter gaf, want de ge- voor hen nog geheel nieuw was, want de ge beurtenissen van den dag werden toentertijd niet zoo vlug verspreid, en bovendien zon het moeilijk voor hen geweest zijn, Cnthbert onder zijn vreemden naam te herkennen. Toen hij hen vroeg, hqin en zijn pleeg ouders over zee mee te nemen, ontving hij tot antwoord: „wind en getij zijn ons dienstig. Waarom niet? Morgen aeeds, als gij wilt. mijn jongen. Ongaarne zien wij u zoo spoedig scheiden, maar uwe veiligheid vordert het." Den volgenden morgen waren sir Walter en Cuthbert, beiden in een visscherspakje ge kleed, met den visschcr en zijn kloeke zonen aan het strand rereenicd l)e grootste boot was overbezet; een krach tige wind deed de zeilen zwellen, en spoedig kregen zij de witte klippen van Dorset en de roode banken van Devon, die zich even aan de rechterzijde voorbij Lyme Regis vertoonsn, in het gezicht. Toen zij in volle zee waren, en geheel de kust konden overzien, schouwden zij nog een- 1 maal op den hoogen Hey Tor en de heuvelen in den omtrek, en zoolang Cuthbert land kon zien. bleef liij die dierbare streek in het oog houden. Gedurende vele uren zagen zij x-echte en links niets dan zee, totdat op de hoogte van den mond der Seine, de kust van Normandië aan den horizont daagde. Zij voerden de boot verder do rivier op, en stapten in de nabij heid van de Abdij Bec aan wal. Dezd Abdij werd in het jaar 1034 door Herb 'wyn gesticht en schonk achtereenvolgens aan Kantelberg twee aartsbisschoppen, n.l. Lan- frane en Anselimis. j De tegenwoordige Abt was een intiem vriend van vader Ambrosius, en zoodra zij van hunne Engelsehe vrienden, die elke be looning voor hunne menschlievende daad wei- gorden, een dankbaar en hartelijk afscheid i hadden genomen, begaven zij zich op weg naai1 de beroemde Abdii- •Na eene wandeling van enkele uren bereiH ten zij veilig bet stadje Bec. „Aanschouwt de Abdij, die God uit handen der woestelingen heeft gered", zeidj vader Ambrosius, als hij op het grootsclie ge bouw staarde, grootsch als hun eigen klo ter, dat onder den last van hamer en mooke| was bezweken. In do Abdij vonden zij een ongekende ga vrijheid. Vader Ambrosius wachtte nog eoni| gen tijd met de voortzetting van het kloc terleven, dat hij nooit vrijwillig had vaarwe gezegd, daar hij eerst zijn aangenomen zooi] in de veilige zorgen van baron de Courcy wil) de zien, wiens kasteel op slechts korten stand vgn het klooster lag. Baron de Courcy was een afstammeling van een beroemd Normandisch geslacht, de dagen der Normandische overheerschitej onderscheidde hij zich zeer. Ofschoon oud strijder in -de gelederen, gedurende den sla bij Hastings, weigerde hij in Engeland töjel blijven, trok zich op zijn landgoed in Not mandië terug en verwierf de gunst van de' veroveraar. Zijn goede eigenschappen waren onder dl moeilijke en afwisselende tijdsomstandighel den niet vermindert, zoodat Cut.hberl in hel NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT Nicotaasgeschenken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 13