BUITENLAND. Steten-Generaal. Letteren en Kunst PH PB hier°t "6 gewisselde stukken. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EEN DROEVE GESCHIEDENIS. De redacteur van de Msb. te Parijs schrijft: Dit is een geschiedenis, die in de Parijsche Maden onder de gemengde berichten wordt vermeld. De historie schijnt daar ook thuis te hóór en, ware 't niet, dat hij het einde plot seling een gordijn schijnt te worden opgesoho- von en wij een felle politieke tragedie voor on ze oog zien afspelen. De geschiedenis is die van een arme drom mel die geen werk vond.» Hij woonde in de Tiie de la Grande-Truanerie, op een trieste bovenkamer met een tafel en twee stoelen en verschoten lakens op een ijzeren ledikant. Hij vond geen werk. Weldoorvoede patroons haddon geen vertrouwen in dien hleekon, jnageren jongen mot ziin holle wangen en fletse oogen. En zij hadden gelijk. Want de u-me bewoner van de rue de la Grande I ru- anderie was zwak voor den arheïd; niet ge schikt voor het leven in de rumoerige stad, waar hij zich bewoog, vreemd en schuw, in Rijn versleien en gescheurde klceien. Op een dag had de moede zwerveling een ge lukje. Hij vond een gouden ring, bezet, met paarlen. Do joviale commissaris in de rue Reaumor, waar hij zijn vondst bracht, wensch- to don armen stumper met zijn eerlijkheid ge luk. Wanneer de eigenaar zich aanmeldde,- zou een goede belooning den eerlijke winner niet ontgaan. Daarvoor moest hij echter zijn naam opgeven, iets wat den armen jongen ge weldig in verlegenheid scheen te brengen. „VoyoiiK. voyons," zeide de joviale commissa ris. ..dat hindert toch niets, je hebt geen kwaad gedaan". Wat gerust gesteld door deze woorden, haalde de eerlijke vinder een" bundeltje vuile en vette papieren uit den zak. Hij bleek dat Louis Goslin de Hour- gogne te boeten, een zoon van generaal Ges lin do Bourgogne. Aan den naam van generaal Geslm de Bourgogne is een geschiedenis verbonden. Generaal Gesliu de Bmngono was een uit stekend officier, een soldaat „saus peur et saus reproché," een sieraad voor het leger. Toen de tijd van generaal Audré kwam, de tijd der inventarisatie, werd generaal Gos lin geplaatst voor de keuze tussehen zijn sol-, Tir -rr... datenhavt en zijn geweien. Hij was Christen I fhi Uend» Industrieën; Werktuigkunde; A ei- en zijn godsdienstige overtuiging was hem koerswezenLandbouw; Veeteelt; Tuinbouw. ving door een Amerikaanschen Staat ge daan ie die van den Staat New-York, 1,750,000 gulden; Maseachusetts heeft ingeschreven voor 625,000 gulden; Illinois 750,000 gulden; New-Jersey 500.000 gulden; Oregon en Was hington ieder 437.500 gulden. De gemiddelde inschrijving der Staten is 432,500 gulden. San Francisco schreef in voor de som van 10,250.000 gulden als een voorloopig fonds; dit word klaar gespeeld in twee uren op 28 April 1910, hij".a vier jaren na de groote ramp, waar door meer dan 1.750,000 gulden in eigendom werden vernietigd. Het Centrum schrijft nog de volgende bij zonderheden: Het hoofdbestuur van de tentoonstelling staat onder toezicht van het Ministerie van Binnonl. Zaken der Vereenigde Staten. Het terrein der tentoonstelling is door zijn ligging uitstekend geschikt voor een groote maritieme expositie. De terreinen der expo sitie bevatten 270 hectaren een gedeelte van San Francisco dat een natuurlijk amphi theater vormt en een vrij uitzicht geeft over do haai en haar uitetrooiuiug in de Stille Zuidzee door de „Gouden Poort". De terrei nen strekken zich uit. langs de haveukaden over een afstand van bijna, drie mijlen. Door fier. president der Vereenigde Staten is een nitnoodiging gericht aan de groote mo gendheden om bij de opening der expositie door vlootafdeelingen zich te laten vei-tegen- woordigen. Pit ontvangen officieuse berich ten verwacht men dat meer dan tweehonderd oorlogschepen der zeemacht van alle natiën der wereld voor het front der expositie ter reinen vertegenwoordigd zullen zijn. Het werk 'op de tentoonstellings-terreinen vordert snel, en naar schatting zijn ongeveer iiizeud man daar nu aan het werk. Dit getal, zal naar men verwacht, tot tienduizend opgevoerd worden. Het dool der tentoonstelling ie alles op al lerlei gebied uit; de gehoele wereld van de laatste tien jaren tezamen te brengen voor onderzoek en studie door deskundigen en voor onderwijs en inichting van alle klassen der maatschappij. De inzendingen zijn als volgt verdeeld: Schoont Kunsten; Onderwijs; Huishoudkun de; Vrije Kunsten; Fabriekswezen en Ver- dierbaar hoven alles. Hij had zijn beroep lief en juist omdat hij zijn beroep liefhad, wilde hij het niet bezoedelen door het slijk eeuer vuile anti-olericale politiek. Hij brak zijn de gen en nam zijn ontslag uit den dienst. Van de geschiedenis van generaal Geslin de Bourgogne is sedert dien weinig of niets meer bekend. Slechts vermoedens kunnen hier een Vaal licht doen opgaan. Generaal Geslin de Bourgogne was juist niet „vooruitstrevend". Hij was eer ouderwetscli, akelag-ouderwetseh; hij bezat veertien kindoren. Wanneer wij dit alles weten, kunnen wij °<*s beter een voorstelling vormen van het lot Van generaal Gesliu de Bourgogne en de zij nen. Wij /.ion dan de Langzame inzinking van «*m K«"Ain: c-orst bet bijm» onmerkbare be krimpen op Uitgraven, die nu ook wel gemist kunnen worden, dan de langzame verminde ring in uiterlijken welstand; de fatsoenlijke armoede, het gebrek. En hij dit alles steeds dezelfde begeerte, dezelfde hartstocht om het hoofd hoog te houden, om niets te laten, be merken aan de buitenwereld, waarvan men het medelijden of het leedvermaak voelt in ieder woord on in iedere buiging der stem. Een dagclijksch© hittere eoinedie, een dage- lijkscho marteling, een dagelijks hernieuwe ellende in het pijnigend nijpen der zorg Generaal Geslin do Bourgogne was niet lang opgewassen tegen dit leven. Hij stierf spoedig, zijn veertien kinderen achterlatend in lipt trieste leven van gebrek en ellende. Wat, er van geworden is, leert de geschiede- U's uit de „gemengde berichten" der Parijsche bladen. Zulk <-cn geschiedenis is leerzaam. Men zou 7#e op een affiche kunnen drukken, om den volke de zegeningen der 1 coke-republiek be ter in het geheugen le prenten. Want deze historie belicht heel dit' régime met een schel len glans. Wij, katholieken, hebben bier iu dit, land een felle vervolging te doorstaan. Deze vervol ging moge in verschijning verschillen van dis dor tijden waarin men de Christenen voor de leeuwen wierp, in wezen is zij dezelfde ge bleven. Misschien is langzame marteling van con gezin, het langzaam wegkwijnen eener fa milie, een heftiger en venijniger pijniging dan de plotselinge marteldood eener Chris- tenscbaar, die op het witte zand der arena 'joderknielt én lofgezangen aanheft, terwijl de kooien met knarsend geluid geopend wor den. Eén verschil is er echter. Eén verschil tus- do vervolgers der oudheid en die van noden. Kon Nero, een Dioelètiaan, bezit- 11 Ung do verbijsterende aantrekking»- aclif van het brooddronkene, het speelsche Vï,n liet wrecde. Doch een generaal André, een Clemenceau, een Mascuraud, een Cail- !u,x Vmy, deze figuren zijn toch heel niet, klassiek Mijnwezen en Metaalbewerking Voor bekroningen zal er geen handelbaar artikel vroeger dan 1905 vervaardigd in aan merking genomen worden. Bij het onder zoek der tentoongestelde artikelen zal hoe- danigheid meer dan hoeveelheid don dooi> „g Naar de schatting van den controleur der Expositie' zullen tweehonderd milhoen gul den voor de geheele onderneming benoodigd zijn, niet inbegrepen de belangrijke bedragen door de inzenders te bekostigen. 1IET PANAMA-KANAAL. Het Journal des Débats ontving uit Pana ilia het volgend bericht.: „Do aardverschuiving te Ouearacha houdt aan. Do vaargeul van het kanaal staat op het punt yan versperd te worden." Ziedaar de menschelijke onmacht! YTaren vernufts en arbeids, millioenen gouds besteed, en met een nauw merkbaar drukje eens zwei r kan de vinger Gods dat alles in een oogwenk De andere <6 11'Ct doen. Iden nog grooter mislukkingen met haar H- ■"j berale betoogingen Een vertoon ing, die in 't water viel. I)e Belgische liberalen hebben van alles geprobeerd onv die schoolwet hun nacht merrie Uw.lt maar tegou te houden. De rechterzijde stoort zich er niet aan en ging kalm voort. Zondag zouden de liberalen in de provin ciale hoofdsteden van België, grootsohe be- toogingen houden tegen de schoolwet, welke heden weer door de kamer in behandeling is genomen. Deze manifestaties zijn echter totaal mislukt. Gisteren hebben we in 't kort reeds gesprokcyi over de mislukking van deze liberale, anti-katholieke demon stratie en ter verduidelijking ontleenen we Lier wat de „G. v. A." schrijft over de mi serie t,e Antwerpen: „Een stoot in te richten gelijk vóór ecni- go weken, dorsten de liberalen niet meer. Die eerste optocht was al te treurig afge- loopen. Zij hadden er ditmaal wat anders op govonden. In iedere wijk moesten de liberale vcr- eenigingen op een bepaald punt bijeenko men, on dan met muziek voorop, naar „Et Bardo" oprukken. Dit zou, meenden de in richters, het publiek de begoocheling ge ven, dat heel de stad legen de schoolwet op st.elten stond. Och arme, toch! wat armoedig! De eerste wijk verscheen eerst op Sint-Ja- cobsniarkt,- twee muziekgezelschappen; vijf vlaggen en veertig man! De zevende wijk: het muziek der „Be langhebbende Kaasratten" en twintig man daarachter, .schetterden het „Ongediert", en papa Delvaux, die in zijn eentje kwam aan gewandeld, zou er wel om geschreid heb ben zoo ellendig was de indruk van de mis lukte „revue" der liberale kieskrachten. Waar is do tijd!.... peinsde gewis die man op dit oogenblik. Ja, waar is de tijd, toen er nog geest drift was onder de liberalen, en zij op straat, nog wat effect konden teweegbrengen! De achtste wijk, de groote liberale wijk, spande de kroon: twee muziekgezelschappen veertig man en oen handvol melkbaarden van de Hoogere Handelsschool, vreemdelin gen! Om kort te gaan, geen enkel muziek korps mocht ontbonden worden, en zoo slaagde men erin de 7,aal van „El Bardo" vol te krijgen, waar in liöt Fransch en in het Antwerpsch gebulderd worn tegen Foui- let. en de „cloricalen" in het. algemeen." .In Brussel was het nog minder. Daar zou men lieusch een aaneengesloten groote op tocht houden. Maar heel de liberale partij; vau„ Belgische hoofdstad kon nog niet -OOO man op de been brengen! provinciale hoofdsteden belcef- v«n 20 Februari 1914 tot 4 December van fö>ar zal te San Francisco ter gclegen- C >r voltooiing van het Panama-kanaal ^cnh'11 ^nationale tentoonstelling gebonden de voorbereidingen tot de len- viiftit werd een bedrag van meer dan Dii*niUioon gulden, het grootste grond- ,r|eeD()' 1 met ingeschreven voor eene alge- v®n '(p toonstellirig, door do ingezetenen Wterd. y ""ancisco en de Staat Californië ver- jreschrevfi^^e'dene millioenen werden iu- L'nie en ■a .door de verschillende Staten der woord i gd ere Staat der Unie zal vertegcu- ^orden. D« belangrijkste insohrü- 0Po6zweeptc verslagen van deze grootsche en succesvolle betoowinireu En 't was toch heusch zoo erg dun. TWEEDE KAMER. De Memorie van Antwoord op de Staatsbegrootiiiff. Aan dit antwoord der regeering ontleenen wij het volgende: Bij do bepaling der minimum-loonen in de bestekken wordt zooveel mogelijk rekening gehouden met. de standaardloonen in de be trokken gemeente of streek, waarin het uit te voeren werk ligt. Het is thans reeds ge bruikelijk dienaangaande de Kamers van Ar beid, en waar deze niet bestaan, de besturen der gemeenten te raadplegen. Het ligt in het voornemen te dien opzichte bepaalde voorschriften aan de betrokken ambtenaren te verstrekken. De vroeger bij wijze van proef in de bestek ken opgenomen bepalingen tot beperking van het gebruik van loodwithoudende verven en tot bevordering van het gebruik van zinkwit zijn achterwege gelaten, nadat uit een door de zoogenaamde loodwiteommissie uitge bracht rapport is gebleken, dat loodwitverf niet in alle gevallen door zinkwitverf kan worden vervangen. Ten einde de schadelijke uitwerking, die het. op de werken aanmaken van loodwitverf. voor de gezondheid der betrokken werklieden kan hebben, te voorkomen, is toen in de bestekken een bepaling opgenomen, luidende: „Het loodwit moet worden betrokken van oen fabriek, welko het aflevert, gemalen in zuiver belegen Hinolie." De minister stelt zich voor. met zijn ambt genoot van Landbouw, Nijverheid en Handel in overleg te treden omtrent de vraag, wat dient te worden gedaan tot bescherming in flit opzicht, van de werklieden. Het overleg tussehen de bij de verbetering betrokken gemeente- en waterschapsbesturen omtrent de oprichting van een waterschap, dat het stoomgemaal tot verbetering van de waterstanden op de Vecht en eventueel de droogmaking der Veohtplassen zal stichten, en beheoren, heeft nog niet tot een resultaat geleid. De plannen tot afstuifing en di'oogmaking van de Zuiderzee behoeven niet ten gevolge te hebben dat van de bedoelde verbetering wordt afgezien. Blijkens in het. begin van October 1.1. ont vangen bericht van burgemeester en wethou ders van Niimegen is besloten de brug ovev de Waal bij Nijmegen te doen bouwen bij de zoogenaamde Belvédère. Overleg omtrent, het in het- leven roepèjj van een sleepdienst is nog niet met die gemeente gepleegd. Een wetsontwerp, ,]ai den eisch stelt van een rijksconcesèie voor havenwerken, door andoren dan het Rijk aan te leggen en te exploiteeren, werd reeds ouder 's-mi nieters ambtsvoorganger ia gereedheid gebracht. Hel woeste rijden met automobielen langs de openbare wegen kan dnor toepassing van do Iinstaande wettelijke voorschriften om trent het. verkeer met bedoelde rijtuigen vol doende worden gekeerd. Op dien grond be staat. voor het, nemen van bijzondere maat regelen geen aanleiding. Ook de minister geeft de voorkeur aan concessie-uitgifte voor electriciteits-inrich- lingen aan openbare lichamen. Ter verhooging van de toelage voor bet gemis aan rijkswoning aan opzichters zul len de nopdige gelden ;ij de begroeting voor 1915 worden aangevraagd. Overwogen zal worden, in hoeverre de opzichters, voor wie de in 1908 ingevoerde salarisregeling nadee- ligei blijkt te zijn dan do toen bestaande, des wege schadeloos kunnen worden gesteld. Aan een verbetering der traetementen van de bureelambtcnaren zal het stellen van hoo gere eischen ten opzichte van de geschiktheid met name van hen. die a]s (.]1Pf op de bu- roelen der hoofdingcniencrs, directeur en in genieurs fungeeren gepaard moeten gaan. Dadelijk na zijn optreden heeft de Minis ter de ook vólgens zijn oordeel zeer wensche- lijko lotsverbetering der kanaalbeambten en arbeiders in overweging genomen. Bij de begrooting voor 1915 zullen eventueel voor stellen daartoe kunnen worden gedaan. Klachten over de regeling van den sleep dienst van Roterdam op de rivier de Maas werden nimmer ter kennis van de betrokken autoriteiten gebracht. Ten gevolge van de m de laatste jaren uit gevoerde verbeteringswerken, mag de toe stand van den Rotternamschen Waterweg in /iet; algemeen bevredigend worden genoemd: schepen met een diepgang tot 93 en 94 fl.M. bevaren thans den Waterweg in op. en nf- vaarlsehe richting. Met het oog op de sterke toeneming van de afmetingen der zeeschepen blijft een gelijde- lijke verbreeding f'e*r vaargeul gewenscht, opdat Rotterdam hare positie als wereldha ven van den eersten rang -/al kunnen hand haver.; evenwel moeten eischen, als in het Voorloopig verslag bedoeld, n.l. van 13 M. doorgaande diepte, met het oog op de tegen woordige vaart, als voorbarig beschouwd worden. Omtrent het verzoek vnn het bestuur vau het hoogheemraadschap Van de Hondsbos- en Duinen tot Petten, tot overdracht van de op het rijk rustende verplichting tot stroobe- pooing van een gedeelte der onmiddellijk aan de Homlliossehe zeewering grenzende duinen, wordt overleg gepleegd nu I, Ged. Staten vau Noord-Holland, in verband met de 'vroeger ter zake van de kustverdediging dier provin cie met dat College gevoerde briefwisseling. De verbetering van de visscherehaven te Scheveningen, waarop het adres van den ge meenteraad van "s-G ra ven li age aan d e Ko ningin vau 21 April 1913 betrekking heeft, is met het ook op de defeusiebelangen in on derzoek hij het departement van Oorlog. Van den uitslag van dat onderzoek /.al het afhan gen.'of aan het verlangen van die gemeente zal knnnen worden voldaan. Naar aanleiding van de .klacht over den tragen gang van den aanleg van het Wilhel- minakanaaj wordt, opgemerkt, dat er naar gestreefd wordt het geheele kanaal in 1908 gereed te hebben en het gedeelte Oosterhout Tilburg met zijkanaal naar do Mark een jaar vroeger. Een ontwerp van wet, verklarend© hef al gemeen nut der onteigening van de gronden, noodig voor een nieuwe sluis c.a. te IJmuiden overeenkomstig de plannen der staatscom missie in zake den toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal, zal, naar do minis ter vertrouwt, in het loopende zittingsjaar d© Stateu-Generaal bereiken. Met Gedeputeer de Staten van Noord-Holland en het ge meentebestuur te Amsterdam de overeenstem ming verkregen omtrent de bet eerst, aan de orde zijnde sluiswerken. Te dezer zake moe ten echter resp. de Provinciale Staten en den rand der genoemde gemeente nog hesluiten. Het bestaande pontveer bü de Hembrug voldoet geheel aan de bepalingen der over eenkomst, welke de toenmalige Amslerdam- se.be Kanaalmaatschappij in 1867 met d© ge meente Zaandam heeft gesloten. Waar dat veer niet in de plaats is geko men van een vóór den aanleg van het Noord- zoekanaal bestaand© verbinding tussehen de beide IJ-oevers, is er voor bet Rijk geen aan leiding over te gaan tot de inrichting van een stoompontveer ter plaatse, gelijk in 1911 wierd gevraagd en nog minder tot bet maken van een transbordeur, waarvan de aanleg-' kosten nog belangrijk hooger zouden zijn. Voor de verbreed ing van den rijksweg van Amsterdam naar Haarlem wordt, een ont- werp-on teigeningswet voorbereid. Een plan tot verbreeding van den weg» vau Amsterdam naar Leiden is in studie geno men. Het ligt niet in de bedoeling de uitvoe ring van dit plan afhankelijk te stellen van bijdragen van de provinciën. In verhand met hoogere eischen, gesteld gesteld aan de aan te leggen wegen te'Eede, wordt rond 14.900 meer aangevraagd; als rijkssubsidie voor eon aan te leggen kunst weg langs de Jonkersvaart tussehen do Wilp en de kunstweg van Zevenhuizen naar Leek 65.70. Nadat mot de commissie uit de Tweede Ka mer in hoofdzaak overeenstemming was ver kregen omtrent het ontwerp voor de verbou wing en uitbreiding van het Kamergebouw, is voortgegaan met de uitwerking der plan nen. De minister vertrouwt do definitieve teekeningen nog in Dee.a.s. aan de Kamer ter kennisneming te kunnen zenden. Het is den gemeente-archivaris van 's-Gra- venhage, dr. van Gelder, hij het schrijven der in het. Voorloopig Verslag bedoelde couran tenartikelen blijkbaar onbekend geweest, dat in de voormalige Hofkapel, thans deel uit makende van hef departement van Water staat, reeds in 1879 onder leiding van den toenmaligen griffier der Tweede Kamer, den heer Veegens, een opening en onderzoek dor graven heeft plaats gehad. Een verslag om trent hetgeen destijds is gevonden en de wij ze waarop enige overblijfselen van ter plaatse begraven jiooge personen zijn behan deld, is toen in druk verschenen. Thans is aan de aanwezigen graven niet geraakt, doch zijn alleen een anntal grafstee- nen, die verspreid in den vloer der voor ar chief gediend hebbende lokaliteit lagen en die geen graven dekken, maar elders overge bracht, n.l. naar de kelders der Grafelijke zalen. Van gebrek aan piëteit is dus geen sprake. Waar thans niets nieuws is gevonden en in 1880 reeds een gedenksteen in do huiten-, muur van do voormalige Hofkapel is aange bracht, schijnt er geen aanleiding te bestaan een dergelijke steen binnen bet gebouw te plaatsen. Ter verbetering van de economische poel tie en van de rechtspositie aan het tramper soneel is de daartoe vereischte wijziging van de wet van 9 Juli J900, welke in tussehen niet van eenvondigen aard kan zijn, in voorberei ding genomen. Daarnevens wordt overwogen, in hoeverre de regeling van de dienst- en rusttijden, opgenomen in art. 50 van het. tram wegreglement 1902, voor wijziging vatbaar zal blijken te zijn. Nagegaan zal wordeu of ook andere spoor wegmaatschappijen tot een even milde toe passing van de bepalingen betreffende Zon dagsrust als dor Mij- lot. Expl. van S. S. kun nen overgaan. Ten aanzien van de door eenigo loden ken baar gemaakte wensèheu betreffende de vrij heid vau spoorwegambtenaren om als lid van een gemeenteraad op te treden, meent de min. dat de beslissing in de.7/en aan de maatschap pij behoort te worden gelaten. De Mij. tot Expl. van S. S. is voornemens, met den no. zomerdienst een vijfden sneltrein naar en van het Noorden in te leggen, welke treinen dan geheel uit doorgangsmaterieol zullen worden samengesteld. Do sneltreinverbindingen Holland—Lim burg eti terug worden thans in verband met de opening van de lijn EindhovenWeert aan eeti algemeeoe herziening onderworpen. Het voornemen bestaat, om met ingang van 1 Mei 1914 die sneltreinen iu genoemde lijn te doen rijden. Van een voornemen om in het. algemeen aan de treinen grootere snelheid te geven, is den minister niets hekend. Tot invoering van vacantiekaarten, geldig op alle lijnen der vier spoorwegmaatschap pijen, kgn wegens overwegende bezwaren daartegen hij (le maatschappijen, vooralsnog niet worden overgegaan. De vraag is hij den minister gerezen, -oi niet, nu de gemeente Amsterdam tot uitbrei ding van haar havengebied aan de Westzijde van do Hembrug zal overgaan, daardoor een zoodanige wijziging van het verkeer zal ont staan, dat met name het iuaken van een ver- bi ïidingsbaan rondom de stad, welke haan voorloopig niet in Lot algemeen plan was op genomen, eerder aan de orde zou behooren te komen (lau zich tevoren liet voorzien. Hij heeft reeds opdracht gegeven, dit denkbeeld nader uit te werken, en daarbij te onderzoe ken, in hoeverre hieruit overigens wijziging van het plan zou moeten voortvloeien. Zoodra omtrent een en ander zekerheid zal vijn verkregen, zal het me^ de gemeente aan hangige overleg kannen worden voortgezet. Overwogen wordt, om op het derde perron van het Centraalstation te Amsterdam een wachtlokaal met buffet, privaten eu urinoirs in te richten. Of aldaar behoefte bestaat aan een loket voor doorgaande reizigers zal mede worden onderzocht in vérband niet de be stemming van dat perron. liet- bestaande vierde perron is een inrich ting van slechts tijdelijken bard, die hij de op handen zijnde verbouwing van het station door een hetere zal worden vervangen. Voor verbetering van het station te Hoorn zijn hij de H. IJ. S. M. plannen in behan deling. liet doen stoppen van de treinen der lijn Den Haag—Amsterdam aan de halte liaan van Nieuw Oost-Indië zou met het oog op het drukke treinverkeer op het baanvak Den HaagLelden en den korten afstand, waarop deze halte van het station Den Haag is gele gen, bezwaar opleveren voor de uitoefening, van den dienst. Bovendien bestaat daaraan naar het voorkomt, weinig behoefte. Spoedig hoopt de minister een wetsontwerp tot het toekennen van eeu ï'enteloos voor schot uit 's Rijks kas voor de elootrische tram- verbinding Sittard—Heerlen-De Locbt te !i"lindienen. De door de Allgem. Elec- tricitals-Gesellschaft te Berlijn ingezonden afgemeene plannen voor do lijnen Maastricht —vaals eu Gulpen-Wylré zijn, behoudens enkele opmerkingen, reeds goedgekeurd. Hoewel de minister mot instemming beeft kennis genomen van (le waardeering derwijze waarop do directeur-generaal der posterijen zijne functie vervult, welko uit den aandrang tot verhooging van diens (raetement spreekt, bestaat daartoe, volgens zijne meening. geen aanleiding. liet voornemen bestaat om voor weane ming vau directies gedurende langen tijd een belooning toe te kennen en tevens om ook voor de wnarnomiug van andere functiën in de lagere vangen, eenigo vergoeding te ver- leenen. Een supplofoiro begroot ing wordt aange kondigd voor verbetering der trnefenienten van de klerken, telefonisten, adsistenten, be stellers, kantoorknechts en posterijen. Aanstelling van de vrouw vindt in den minister geen voorstander. De eenige reden om vrouwen in mindere, mate tot de onderscheidene betrekkingen hij den dienst, der posterijen en telegrafie toe (e laten, behoort z.i. te liggen in de eischen van den dienst. Vermits er hij den minister geen bezwaar legen bestaat óm vrouwelijke amb. tenarcu aan den nachtdienst te doen deelno men, is er ook geen reden meer om de vrouw uil te sluiten van liet examen voor commies ook na den gestelden datum van 1 Jan. 19)4 In dien zin werden aart hot hoofdbestuur reeds aanwijzingen gegeven. Kort na zijn optreden heeft de minister den directeur-generaal verzocht het strafstelsel bi; de posterijen en telegrafie in nadere overwe ging- te nemen. Daaraan wordt thans gear, beid. Met het oog op do mogelijkheid dat zon ier eenigo voorziening van de zijde, der admini stratie de postzegelhnndel en de vorzame- laas een overgroot deel van de uitgegeven jubileum-zegels zouden kunnen bemachtigen, is aan het publiek gelegenheid gegeven om zich de verkrijging van de gewenschte zegels to verzekeren door die in de algemeene ver- krijgbaarstelling aan to vragen. Van die ge. lcgenheid is op groote schaal gebruik ge maakt. Zooals van zelf spreekt, zijn do zegels bjj de uitgifte aan alle postkanforen ver krijgbaar. Over de plannen voor den nieuwen zijvleu gel aan het stationsgebouw te Amsterdam ten behoeve van den expeditie- en pakketpost dienst, wordt: met de H. IJ. S. M. overleg ge pleegd. Er kan uog niet gezegd worden, wan neer met den bouw zal wordeu begonnen! aan de Mij. werd verzocht het werk zooveel mogelijk to bespoedigen. Do minister is niet geneigd een streng ver bod van nieuwjaars- en najaarswensplien uit te vaardigen eri daarvoor een vergoed!ris aan het personeel, dat van de fooien geniet, toe te kennen. Het. ingewortelde gebruik van fooien uit. lokken en fooien aannemen is «iet door een verbod uit te roeien zonder in onnoodige moeilijkheden te vervallen; wie bet aanuef men van een fooi vernederend vindt, onthem de zieh daarvan en de regeering bepale ziel» tot het bestrijden van misbruiken. „VAN DE KRIBBE TOT HET KRUIS". Kapelaan Willem Smulders schrijft, in de Msb. zijn indrukken over de historische film. die door de N. V. Lelie-bioscoop van de K. S. A. te Leiden oi> meerdere plaatsen ver toond is of wordt. Wij nemen de vrijheid aan dit stukje en kele passages te ontleenen. Genot en stichting beoogt de K. S. A. door deze film, zegt de sohr. Het onderwerp is het. Leven van onzen Goddelijken Zaligma ker. De ensceneer!ug geschiedde op de hei lige plaatsen. Met groote locale reclame wor den de meuschen getrokken. Uit do „Persbeoordeelingen". welke ter ro- clauie verspreid worden, blijkt, dat ook de kahtoliek© bladen deze film boogolijk prij. zen en het publiek tot bezoek aansporen. Toch dunkt mij. dat het moet gezegd worden, dat aan meerdere voorstellingen, alle godsdien stige wijding ontbreekt, eu dat vooral het Vijlde Deel stootend realistisch en soms (bv. de bespoting van Christus) oukiesch is ge ënsceneerd. Inderdaad. <leze film is een „bioscopieo^ meesterstuk", een uiting van „groot technisch kunnen". Maar voor een film als deze is dal een zeer betrekkelijke lof. Een grootere tei, omf dan een technische was hier te behalen geweest: de verheven gebeurtenissen uit hel Leven van den Godmenech waren in dezqli heerlijke Oostersche omgeving, in tafereel lij brengen geweest door een kunst, geïnspireerd 1 door een in-geloovig gemoedsleven. Slechts hier en daar valt.de glans van zulk een kunst, en dan nog maar even, over de voorstelling, Do eerste helft van de film is over het al gemeen nuchter en koel, al» <le bijbelplaten vau een Anglikaansch teekenaar, weifce, jam, mer genoeg, in vele Roomscho schoollokalen hangen, en heit laatste gedeelte, ik zeid< het reeds, is van een pijnlijk realisme. Het is al te wijten hieraan, geloof ik, da| men de uitvoering opdroeg aan berocpsmen, schen, die moeilijk in een gewijde rol hoi theatrale afleggen. Het gevaar, dat ons Katholiek volk voorstellingen zou gaan beschouwen als id-e, ale, religieuse kunst, is hij zoo hooggestemd^ reclame niet meer denkbeeldig. In deze f-ih» is veel te genieten: natuurpracht, schoont Ij groepeering, Oostersche interieurs, enz., - maar slechts in geringe mate: Rootusch» kunst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 17