Au Bon RlarcRié „floyons111 Gr. Houtstraat SS, Haarlem. DE VONDELING. chl Brieven over Bouwkunst BINNENLAND. Sport en Wedstrijden. ünft ïlb JT xviir. K E li K N I U WS. FËUILLËTOM eeds* eest,, oen- jcenö am lad ■men om, Jnog ipon- pad pa? §LE; I". par*. van out, out, iori- Jpen HIEUWE HAARLEMSCHE COURANT -en !en eet or- 'ie' •''J* krs 'ei- '»n, Ier Ir. m dt or. el, De woningnood is een onderwerp hetwelk in Haarlem en omliggende gemeenten den laatstcn tijd bijzonder aan de orde is, bij de behandeling der ge meen tobegroo ti ngen is het o.a. to Haarlem, Bloemendaal en Schoten ter sprake gekomen, terwijl door het artikel dezer courant van Donderdagavond een en an der nog eens bijzonder onder do aandacht wordt gebracht, omdat daarin van een begin der oplo sing welke men wil trachten to vin den werd gesproken. Het js daarom dat we dezen keer over het onderwerp een en ander wildon zeggen en meer in 't bijzonder wat door do gemeen ten in dezen kan gedaan worden. Wij onderscheiden hierbij eon drietal pun ten, waardoor dit kan geschieden: le. Door het uitbreidingsplan. 2e. Door het bevorderen der werking van woningbouwvereenigingen. 3e. Door gemeentelijke woningbouw. Volgens de Woningwet rust op do gemeen ten bóven een zeker aantal inwoners do ver plichting tot hot, opmaken van eon uitbrei dingsplan. Door dit uitbreidingsplan nu heeft do gemeente een krachtig middel in de hand tot bevordering der klein-woningbouw. Im mers door het projocteeren in het uitbreidings plan van breede en smallere straten, do z.g. verkeers- en woonstraten, maar dan ook met gelijktijdige vaststelling van bebouwingspro fielen hoeft men het voor het grootste ge deelte in zijn macht om te zorgen dat le vol doende terrein voor kleinwoningbouw beschik baar komt en 2e kan men hierdoor het op drijven van den grondprijs door speculatie '.-ng.aan. Ook de bepaling der breedte van v, oonstraten op zoo klein mogelijke, maar v Idoende, afmetingen is op de grondprijzen van invloed, omdat dan meer terrein voor bouwgrond beschikbaar blijft en minder be hoeft te worden uitgegeven voor bestrating, rioleering, enz. Voflt" Haarlem is nu echter do moeilijkheid, waarop in het bovengenoemde artikel dezer courant "©wezen werd dat er nog betrekke lijk weinig beschikbare bouwgrond binnen ha re grenzen is. Een gevolg van de woningnood ,n Haarlem is dat vele wornn-zo-kenden in omliggende gemeenten naar womngeu opzien ?n dat vele arbeiders welke m Haaflem werken o.a. te Schoten wonen, de forensen be lasting kwestie heeft het duidelijk genoeg tan getoond. Het is daarom begrijpelijk dat van Sehoben's gemeentebestuur het initiatief is uitgegaan om te trachten gezamenlijk met le omliggende gemeenten het vraagstuk op te lossen daar een groote aanwas van arbei 'lende bevolking weinig voordeelen en veel uitgaven medebrengt. Ook te Bloemendaal is de toestand niet roos kleurig, kleine woningen zijn zoo goed als liet verkrijgbaar, terwijl volgens verklarin gen van den burgemeester bij "de behandeling Ier jongste gemeentebegrooting bleek dat er Wel arbeiderswijken in het uitbreidingsplan zijn ontworpen maar dat er bij de eigenaars ïóen lust bestaat de terreinen hiervoor be schikbaar te stellen. In dit verband mag er wel op gewezen worden dat in t alge meen den aanleg van bepaalde arbei derswijken geen aanbeveling verdiend, een gelijkmatige verdecling door het projecteeren van straten van Verschillende breedten en te passen van bebouwingsprofielert zooals boven genoemd, meer aan te bevélen. Overigens is de Bouwverordening te Bloemendaal weinig ■•©schikt om het bouwen van arbeiderswonin gen te bevorderen zoolang niet de daarvoor 'ngelaschte uitzonderingsbepalingen worden toegepast. Door een woningbouwvereniging, welke zooals uit de bladen blijkt in voorbereiding ■s, kan misschien ten deze iets bereikt wor den. Ook ten aanzien van het tweede door ons genoemde punt, liet bevorderen van do wor king van woningbouwvereenigingen, kan d© gemeente veel in het belang der volkshuis- ting doen. Zooals men weet zijn deze ver- eenigingen grootcndeels voortgekomen uit de Woningwet, daar het Rijk aan de z.g. „toe gelaten" vercenigingen -door bemiddeling der gemeenten voorschotten geeft tegen lage rente >f eigenlijk geeft het Rijk de voorschotten a:m do gemeenten welke ze op hare beurt vui de vercenigingen uitreikt Reeds alleen door het verleenen van hare onmisbare mede werking kan do gemeente de vereenigingon bijzonder steunen. Wat het beteekent wan neer de onderhandelingen me-t de gemeente niet te vlot gaan kan men. o.a. zien te Lisse, waarover men nu en dan wel lets in de bladen aantreft Verder kunnen de gemeenten do vercenigim gen helpen door het beschikbaar stellen* meestal in erfpacht, van gemeenteterreinen, zooals o.a. te Amsterdam geschiedt, of door het onteigenen bij raadsbesluit van de be- noodigde terreinen; door hot geven van vrij stelling van straatbelasting (waar deze be staat) en door het toestaan van sommige ver zachtingen ten opzichte der Bouwverorde ning, hetgeen mogelijk is daar de gemeente steeds controle op de huizen kan uitoefenen. Voorts moeten nog genoemd worden het eischen van een niet te groot stamkapitaal bij de vereenigingon en in bijzondere ge vallen het geven van een jaarlijksche bij drage. Het derde aangegeven middel tot voor ziening was: gemeentelijke woningbouw. Het is bekend dat deze wijze van voor ziening door een zekere groep in den Haar- lemschen Baad als het voor de hand liggende middel werd voorgesteld en dan nog mot een ruime bijdrage van de gemeente. Laten wij eens hooren wat de heer J. M. A. Zoetmulder, een bekende autoriteit op dit gebied hierover zegt in zijn werkje „do Ge meente en het Woningvraagstuk." „Staat het eenmaal vast, dat er behoefte is aan woningen en vraagt men zich, door wie de aanbouw dient te geschieden, dan wil hot lnij voorkomen, dat het niet in de eerste plaats de gemeente is, die daarvoor in aan merking komt. Maar, dit zij hier onmiddel lijk bijgevoegd, wordt op andere wijze niet in het woninggebrek voorzien, dan behoort het, naar ik meen, wel degelijk tot de taak der gemeente, zelf tot bouwen over te gaan; er staat hier een te gewichtig volksbelang op het spel." En iets verder: „Om verschillende redenen zal het, naar mijne meening de voorkeur verdienen dat de woningbouw uitgaat van particulieren, ge organiseerd in de toegelaten vereenigingon." Zooals men ziet wordt ook hier het juiste beginsel gehuldigd, eerst dan ingrijpen van overheidswege wanneer het particulier ini tiatief te kort schiet. Wij hopen op het onderwerp gemeentelijke woningbouw een andere maal terug to kun nen komen. A. J. O. HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINGIN. Hare Majesteit ontving Maandag de depu tatie ter herdenking van het herstel van Neerlands 100-jarige onafhankelijkheid van de in Rijnland en Westfalen wonende Ne derlanders. De heer D. J. Gulden, consul der Nederlanden te Essen-Ruhr, president van de deputatie, tevens voorzitter van het comité, belast, met de uitvoering der ver schillende feestelijkheden hield een toe spraak, waarna hij de hoeren aan H. M. voorstelde. H. M. onderhield zich vervolgens allerhartelijkst langen tijd met elk lid dei- deputatie en s telde do hoeren na de lunch in de gelegenheid het paleis en de omgeving van het Loo in oogenschouw te nemen. De deputatie die om 12 uur ter audiëntie op het Loo was uitgenoodigd, vertrok te 5 uur. SPOORLIJN HOORN—GROOTEBROEK. Gisteren werd door het Comité van de Zui- dcr Kogge de nieuwe spoorlijn HoornVen huizenGrootebroek overgedragen aan de H. IJ. s. M. Behalve de commissaris der Koningin in deze provincie waren tegenwoordig leden van de Tweede Kamer, God. Staten, burgemees- terö der betrokken gemeenten en verschillen- de spoorwegautoriteiten. Aan verschillende stations waren door de ingezetenen versieringen aangebracht, terwijl in enkele door de diverse burgemeesters werd gesproken. Te Hoorn werd de lunch gebruikt. Do voor zitter der Z.K., de heer C. Haringhuizen, stel de een dronk in op de leden van het Kon. Huis en hield do openingsrede. Verder werd nog het woord gevoerd door den lieer Van Leeuwen, die wres op de taaie volharding der West-Friezen, doch die daar voor hun ijver mot succes zagen bekroond. Ook spraken^ nog dr, Van der Meulen, als vertegenwoordiger van het departement van Waterstaat, de heer van der Wijck, namens de directie der H.IJ.S.M., de heer P. Bos, na mens het gemeentebestuur van Hoorn, de heer Oosterbaan, lid der Tweede Kamer, de heer J. Zijp Kzn., lid van het bestuur der Z. K. en van wien het initiatief uitging, de heer Vas Visser, gedelegeerd commissaris. Ten slotte bracht de heer C. Haringhuizen al len dank voor de belangstelling. GENEESKUNDIGEN TER ONDERZOEK VAN PENSIOENGERECHTIGDE GEM.- AMBTENAREN ENZ. Bij Kon. besluit van 27 Nov. zijn aangewe zen voor het geneeskundig onderzoek van gemeente-ambtentaren en oud-gemeente-amb- tonaren, van burgerlijke ambtenaren en oud- burgerlijke ambtenaren, van onderwijzers en oud-onderwijzers bij het openbastr en bijzon der L. O. en van leeraren en oud-leeraren bij bijz. gymnasia en bijz. H. B. S. die wegens door invaliditeit veroorzaakte ongeschiktheid voor het verder vervullen van hnnne betrek king aanspraak maken op pensioen, de vol gende geneeskundigon: in de provincie Noord-Holland: dr. A. Cou- vée. dr. K. H. Bonman, d-r. D. Mac Gillavry, H. Timmer, dr. C. N. vau de Poll, dr. Catha- rina van Tussenbroek, prof. H. Burger, H. C. A. Campagne, dr. G. J. Sehoute, W Snel len, D. Mnys, dr. J. W. van der Valk Jr., J. van Breemen, dr. B M. D. Essers, allen arts In A TUftl'B'l'l] A TY1 in de provincie Zuid-Holland: C. F. Th. van Ziegenweidt, P. Fockens, 'Ir. P. van Oordt, dr. A. Binuerls, D. J. Blok, L. M. de Buy Wenniger, allen arts te Rotterdam; D. Stig- ter, P. C. Dijkgraaf, jhr. N. J. F. Pompe van Meerdervoort, dr. G. J. E. Buysch, dr. F. A W Kroner, P H. Sehoonveld, G. H. van Dis sel, allen arts te 's Gravenhage. Do moord te Amsterdam. Mek meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen wordt het onderzoek in zake don moord op den heer De Ru ij ter met kracht voortgezet. Nog Maandagavond was de inspecteur der recherche de heer rateer in de diamant slijperij op den Overtoom, waar het drama zich heeft afgespeeld, met een nader onder zoek ter plaatse bezig. Voorts vernemen, wij dat Maandag een dame nog éenige aanwijzingen aan de po litie h/ieft kunnen verstrekken, die der po litie en justitie in de meening versterken, dat de moord op den heer De Ruyter Za terdagnamiddag tusschen bij vijven en half zes heeft plaats gehad. De bewuste dame kwam Zaterdagmiddag per tram ongeveer tien minuten voor vij ven voorbij de diamantslijperij. Onwillekeu rig keek zij naar het fabrieksgebouw en zag de gangdeur half geopend, terwijl zij tevens achter deze halfgeopende deur een lichtschijnsel waarn&m. Voorts zag zij eenig licht branden achter enkele ramen der fa briek aan de zijde van den gang. Hoewel zij het vreemd vond, dacht zij dat er nog in do fabriek gewerkt werd, zoodat de dame er, zooals te begrijpen is, geen verdere aandacht aan schonk. Beschouwen wij bovenstaande mededeelin- gen iu verband mot het verhaal van den bezorger in dienst der firma v. d. B. die, toen hij zich om half zes aan do diamant slijperij vervoegde, alle lichten uit en het fabriekskantoortje gesloten vond, dan blijkt hieruit ten duidelijkste dat de misdaad tus schen bij vijven en half zes moot zijn go- pleegd. De Kindermoord te Amsterdam. De Tel. vertelt van een onderhoud met mej. de wed. D. JansenBruyn, Bilderdijkstraat te Amsterdam, kamerverhuurster vau be roep, die ons het volgende mededeelde: „Den 28sten September 's avonds tegen 7 uur kwam hier oen ongeveer 27-jarig persoon om een kamer te huren. Hij droeg geen baard en geen snor en zag er uit, also fhij pas van don barbier kwam. Hij zeido, dat hij .Van der Voort heette, en vele jaren in Indië was gtewecst, terwijl hij het laatst gewoond had te Rotterdam bij zijn broer. De man was zeer gejaagd. Het viel mij op, dat hij iets aapachtigs in zijn gezicht had. Hij betaalde een «eek kamerhuur vooruit. De kamerverhuurster zeido hem toen, dat hij toch dezen avond niet blijven kon. „Mag ik dan om één uur komen, mor genmiddag?" vroeg do man. Do juffrouw vond dit goed, waarop de man vertrok. Hij is, hoewel bij f 6.50 had betaald niet meer teruggekomen. De kamer werd dé ge- heele week tot zijn beschikking gehouden, doch de man kwam niet opdagen. Toen nu Donderdagavond de 'daden hot bericht van den moord brachten, meende mej. Jansen, evenals eenigo van bare commensaals, dat wellicht de man, die do kamer gehuurd had en niet terug was geweest, meer van die misdaad kon weten. Zij verwittigde daarop de politie, die nota nam van hare verkla ringen. Mej. Jansen is later niet geconfronteerd met den verdachte Dijkman. Togen de hooge vleoschprijaen. Men meldt aan het „Nws.": Te Almelo is een druk bezochte arbei dersvergadering gehouden ter bespreking van de vraag, wat er dient gedaan te wor den om te komen tot verlaging van de vleeschprij zen. Niettegenstaande het vee 15 a 20 pCt. in prijs is gedaald, kwam in de vleeschprij zen geen verandering. Besloten word over te gaan tot het op richten eener coöperatieve slagerij, indien er niet spoedig verandering kwam in den nu onhoudbaren toestand. Nauwelijks kwam hef spook „coöperatie" om den hoek kijken, of do slagers haastten zich de vleeschprij zen te verlagen. Prikkellectuur. Iu den nacht vau Zater dag op Zondag jl. gelukte het aan de politie te Sneek om de hand te leggen op een jeug dig persoon G. S., oud 17 jaar, die onder in vloed van het lezen van oen detective-roman, heeft getracht om van den heer do J. een geldswaardig bedrag van 100 a 150 te krijgen. Een dag tevoren hal hij aan genoemden heer een brief geschreven met aankondiging van een voorgenomen inbraak door andere personen. In gemelden nacht schoof hij -een enveloppe onder de deur en verwachtte, dat daarin het bedrag kort daarna door hem te ruggehaald kon worden.. Bij zijn terugkomst gelukte het aan de po litie, die uit voorzorg in overleg met den heer de J. zich fn diens huis bevond, om hetn to vatten. Na de overbrenging naar het bureau van politie bekende hij,en verklaarde, dat hij door het lezen van een deleoiieve-roinan dit plan had opgevat. Windhandel!...; Door een koopman te Echteld zijn Vrijdag van den heer L. C. van der Veen, te Tiel, de kersen gekocht, die in 1914 kunnen groeien. Hij gaf 325 voor een boomgaardje, dat dit jaar 290 opbracht. Gelderlander. Ernstig ongeluk. Dezer dagen werd onder Bavel het lijk van den strooper Jac. Geerts gevonden met doorboorden schedel. Dat hier aan geen moord, doch aan een ongeluk moet worden gedacht, blijkt uit de volgende mededeelingen van liet „Dagbl. v. N.-Br.": Het slachtoffer is zekere Jac. Gecrts, ie mand van 26 jaar. Hij is gehuwd en vader van drie kinderen; 't. jongste is vijf a zes weken oud. Geerts woonde onder Tervoort. Een der afgeloopen nachten omstreeks liaLféén heeft hij gewapend met een jacht geweer en een carbidlantaarn zijn woning verlaten. Onder Lijndonk is hij er toen al leen op uit gegaan om wild te schieten. Omstreeks een uur moet hij toeu door de velden zijn gedwaald zonder iets onder schot te hebben gekregen. Zoo moet hij tegen half twee op het weiland van Jansen zijn gekomen,. Do mensclien op eene in de na bijheid staande boerderij hebben omstreeks dien tijd een schot gehoord. Vrouw Geerts wachtte to vergeefs op liet terugkomen van haar man. 'Toen hij tegen den morgen nog niet terug was ging ze bij hare buren Van Dorst en Jansen vragen of dezen niet eens wilden gaan zien waar haar man bleef. Van Dorst voldeed aan dat verzoek en om streeks 8 uur vond hij het lijk van Georts in het weiland van Jansen liggen. De politie van Ginneken, door Van Dorst gewaarschuwd, ging onmiddellijk naar Lijn donk en nam»het lijk in beslag. Het lijk werd voorover liggende gevon den, eenigszins met opgetrokken knieën. Aan het achterhoofd achter het linkeroor was een schotwond waar te nomen. De wond toonde duidelijk aan dat het schot op zeer dichten afstand, moet zijn gelost. Het hoofd haar was namelijk geschroeid en het ach terhoofd vertoonde rond de schotwond dui delijke teekenen van verbranding. Wij 1 naast het lijk het geweer van Geerts lag en dit bij onderzoek afgeschoten bleek, ligt de veronderstelling voor de hand dat Geerts door een noodlottig ongeluk zich zelf in het hoofd heeft geschoten. En dezo veronderstelling is zeer aanneme lijk indien men de houding waarin het lijk gevonden werd in aanmerking neemt. Vermoedelijk heeft Geerts toen hij zich in het weiland van Jansen bevond, gedacht dat hij onraad hoorde. In eene naburige weide liepen twee paarden en die kunnen het voor den strooper verdachte geluid wel hebben veroorzaakt. Op stroopersmanier moet Geerts toen heb ben geknield om beter en veiliger naar alle kanten te kunnen kijken van waar .het ver dacht geluid kwam. Denkt men zich Geerts in deze knielende houding mot zijn geweer een weinig achterwaarts in de linkerhand dan komt bet uiteinde van den loop op ongeveer enkel centimeters van het achter hoofd. Zij ten s lotte nog gemeld dat het geweer van allesbehalve goede kwaliteit was, al thans dat de haan heel gemakkelijk over ging en er dus weinig voor noodig was om het schot te doen afgaan, dan wordt de veronderstelling zeer aannemelijk dat Geerts den dood heeft gevonden door eon schot Uit zijn eigen geweer. Verdronken. Gisteravond geraakte op den Buiten-Amstcl ter hoogte van de Graaf Florisstraat te Amsterdam een schultenvoer der van een kolenschuit te water, vermoede lijk door het uitschieten van zijn vaarboom. Het lijk van den schuitenvoerder werd onge veer drie uur later opgehaald. Een „blunder." In het verslag van do lezing, die de lieer A. A. Beekman Vrijdag avond in den Haagschen Kunstkring gebon den Leeft, staat de volgende „blunder" to lezen: „Rukven veen van ruk, maar de oudste spelling leert, dat hot is Requiem, aldus afgeleid vau den naam van een Hei lige uit do Katholieke Kerk." Deze. dwaas heid blijft natuurlijk op rekening van den conferencier, hoewel de redactie er een uit- roepteeken ter illustratie bij had kunnen plaatsen ze.gt de „Msb." waaraan mij dit ontleènen. Z.^ D. IJ. de Aartsbisschop van Utrecht heeft op Zondag 30 November in de kapel vau het Seminarie Rijzenburg toegediend de Wij ding van hel Subdiakonaat aan den Eerw, Frater Chernbinus (in de wereld Mattheus I Hpuricus Wijnhoven) van de orde der Angus. L tijnen; on do H. Wijding van het Diakonaat! aan de volgende eerw. Hoeren vau het Se minarie Rijzenburg: J. II. vau deu Berg, I. J,. M. van den Berg, B. J. M. Beyer, G. J. Bos, H. van den Brink, ,T. A. Degen, A. E. Elschot, I G Ch. Hartmaan, S. .1. Hegge. A. van Hof-I slot, W. A. M. Hoogstraten, J. B. Kemper, d. H. Koelman, J. B. Lt isink, A. J. Mul Ier, W.1 F Pelgrim, H J. Pol, W. M. A. van Rijn, L n. B. Sanders, F. J. Scboemaker, A. G. Smit, IL van der Veer, G. A. M. Verhoeven, W. G. Welsing, G W. Al. Wiegerink, en aan deu L eenv. frater Petrus (in de wereld Franciscus 'I Willibrordus Wessejink), van de Ordo der f Augustijnen. VOETBALNIEUWTJES. V. V. A. en R. A. P. gaan samen! Het „Vad." verneemt, dat reeds eenigen' tijd onderhandelingen worden gevoerd tus schen de bekende Amstcrdamselie t wede-klas se rs R. A. P. en V. V. A. om tot combi natie te komen. Die samensmelting .zou dan tegen het einde van dit seizoen tot stand ko- men. De naam zou V. V. A. blijven. Een Noord, le klasse? I Iu oen gehouden vergadering der Noord©-] lijke tweede klassers, waar alle verrnijgin gen vertegenwoordigd waren, is, volgens del „Tel.", unaniem besloten, er bij 't bestuur.] van deu N. V. B. op aan te dringen het vol gende seizoen over to gaan tot de instelling] van een Noordelijke eerste klasseI Een militaire EngelandHolland-I match. Volgens do ,,N. lt. CV' is het kapitein I Cassa gelukt met den Eng.dschen Militairen] Bond tot overeenstemming te komen voor hetf houden op 28 Januari a.s. te Aldershot van een militairen wedstrijd EngelandNederland. Eenige maanden later komen do Engelse!i©n| hier spelen. De Engelseho ploeg zal geheel uit officio] reu bestaan en zoo sterk mogelijk worden! samengesteld. Voor Holland worden uitgenoo-| digd te spelen: de luitenants Van Weel, vJ d. Nagel, Triebei, Bijvoet. De Klerk. W es tra v. Hol the (militie-luit.) en Dulfer; de adelborst Boaua, de cornet T. Kessler, do onderofficier v. Cant, do Cadet Verheyon en de milicioftia v. Breda Kolff en De Rio. Als Buitenweg on-l der do wapenen is, zal voor hem natuur! ijk| een plaats worden ingeruimd. Nicolaasgeschenken 22. Cutbbert gevoelde zich zoo aangedaan, dat Bij geen woord kon uiten. Geheel zijn wezen werd verteerd door de gevoelens vau achting en liefde voor zijn pleegouders. Wellicht zou hij ben nu voor goed verlaten, want hij had geen reden, om te hopen, dat hij ooit in En geland zou terugkeeren, tenzij bij regeering 'en staatslieden een geheele omkeer jilaats greep. In dien tusschentijd zouden de dagen dezer twee oudjes geteld zijn. Voor de laatele maal namen zij afscheid. "De eenvoudige maar deugdzame jlkchtér leid de de paarden voor een achterdeur. De wei- jnige zaken, die zij met zich voerden, werdén in het zadel gepakt. De twee reizigers namen een treffend en hartelijk afscheid, keerden den rug naar Glastonbury en sloegen den weg jin naar Lyme Regis. Zij reden langzaam voorwaarts en genoten [met volle lengen van de vcrsche frissehe lucht. Dikwijls bleven zij op eene of andere verhevenheid een paar oogenblikken staan en zagen met een zee van dooreen dwarrelende gevoelens en herinering»a over de vlakte van Avalon naar den t.rotschen Tor. Het was de grenspaal van hun geboorteland, maar ook de plaats waar het afschuwelijkste onrecht was gepleegd op hem, wion zij beiden voor zoo teer hadden bemind. Laat iu den avond kregen zij op verren af stand de zee in liet gezicht, en kort na het val len der duisternis bereikten zij Lyme Regis, tcv in de herberg vertoefde. Een reis, zooals die, welken zij nu hadden volbracht, zou in Frankrijk zonder paspoort niet zoo voorspoedig zijn. Trouwens, dit was tot op latere dagen op het vasteland nergens in gebruik. In Engeland echter kon elk wel gekleed reiziger ongehinderd zijn weg ver volgen, en zonder vrees voor verdenking zijn intrek nemen, waar hem dit beliefde, zelfs on der de bloedige regeering van Hendrik VIII. Cuthbert stelde een onderzoek in naar bet verblijf van zijn oom, bij wien li ij vóór het martelaarschap van den Abt tien maanden doorbracht, en vond hem thuis, juist van de visscherij teruggekeerd. Eerst kon d© oude visscher in don jongen man, die voor hem stond, den knaap. (Re een maal zijn hoogachting en liefde verwierf, niet herkennen. Spoedig evenwel sloeg dezo twij fel tot een warme ontvangst over. Hij en zijne, vrouw ware» opgetogen over bet on verwachte wederzien, en door niets lieten zij zich bewegen, den jongen neef naar de her berg terug te laten gauu, om daar met sir Walter den nacht doop (o brengen. Wat had Cutbbert hen veel te vertellen. Oom, tante, twee of drie neefjes, kloeke jonge visschers, stonden met open mond en wijd opengesperde ooi en le luisteren naar het be langwekkend verhaal, dat Cuthbert hen van tooneelen van Exeter gaf, want de ge- voor hen nog geheel nieuw was, want de ge- heurfenissen van den dag werden toentertijd niet zoo vlug 'verspreid, en bovendien zou bel moeilijk voor ben geweest zijn, Cuthbert onder zijn vreemden naam te herkennen. Toen hij hen vroeg, hem en zijn pleeg ouders over zee mee te nemen, ontving hij tot antwoord: „wind en getij zijn ons dienstig. Waarom niet? Morgen reeds, als gij wilt. mijn jongen. Ongaarne zien wij u zoo spoedig scheiden, maar uwe veiligheid vordert het." Den volgonden morgen waren sir Walter en Cuthbert, beiden in een visscherspakje ge kleed, met den visscher en zijn kloeke zonen ann hel strand vereen icd- De grootste boot was overbezet; een krach tige wind deed de zeilen zwellen, en spoedig kregen zij do witte klippen van Dorset en de roode banken van Devon, die zich even aan do rechterzijde voorbij Lyme Regis vertoonan, in bet gezicht. Toen zij in vollo zee waren, en geheel de kust konden overzien, schouwden zij nog een maal op den Imogen Hey Tor en de heuvelen in den omtrek, cn zoolang Cuthbert land kon zien, bleef hij die dierbare stveelc iu het oog houden. i Gedurende vele uren zagen zij rechts en links niets dan zee, totdat op de hoogte van deiwnond der JSeine, de kust van Normandiö aan den horizont daagde. Zij voerden de boot verder de rivier op, en stapten in do nabij heid van de Abdij Bee aan wal. Deze Abdij werd in het jaar 11)34 door Herl- wyu gesticht en schonk achtereenvolgens aan Kantelberg twee aartsbisschoppen, n.l. Lan- j frane en Anselmus. j Do tegenwoordige Abt was een intiem i vriend van vader Ambrosias, en zoodra zij j van hunne Engelsehe vrienden, die elke be- looriing voor hunne menschlievende daad wei- górden, een dankbaar en hartelijk afscheid hadden genomen, begaven zij zich op weg naar de beroemde Abdü- Na eene wandeling van enkele uren b,-reik i ten zij veilig bet stadje Bec. „Aanschouwt de Abdij, die God uit del handen der woestelingen heeft gered", zeidq vader Ambroses, als hij op het grootscho bouw staarde; grootsch als hun eigen klo ter, dat onder den last van hamer en mookoij was bezweken. In de Abdij vonden zij een ongekende ga vrijheid. Vader Ambrosius wachtte nog een.il gen tijd met de voortzetting van het kloosl terleven, dat bij nooit vrijwillig had vaarwe| gezegd, daar "hij eerst zijn aangenomen zoor in de veilige zorgen van baron de Courey wil] de zien, wiens kasteel op slechts korten af| stand van het klooster lag. Baron de Courey was een afstammeling van een beroemd Normandiscli geslacht Iu de dagen der Normandische overheersehing onderscheidde hij zich zeer. Ofschoon oud-I strijder in de gelederen, gedurende den slaa hij Hastings, weigerde hij in Engeland teverl blijven, trok zich op zijn landgoed in Norl mandie terug en verwierf de gunst van dei" veroveraar. Zijn goede eigenschappen waren onder dd moeilijke en afwisselende tiidsomstandighol den niet vermindert, zoodat Cutbbert in bef

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5