iïW.'Jweeftuijseti. Qarrejtorjssrraat 27.. Felef.ma Slobkousen. Winter pantoffel* Staten-Generaal. Van overal. Boekbeoordeeling. IXGEZOESDEB. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren, wingen). Algeineene teschou- De heer van WIJNBERGEN zette gisteren rijn fiksehe, pittige rede, die een waar re quisitoir is tegen links, voort. Laten wc echter eerst zeggen, dat de voor zitter al voelt dat ergeen eind zal ko- tnen aan het gepraat. Er werd besloten in de volgende week avond-vergaderingen te hou Wen op Maandag, Woensdag en Zaterdag! De heer van WIJNBERGEN dan ging voort te betoogen, dait de actie van links heeft' geleefd van de prediking van kerkelijke harts tochten, de Hetze van; het ellendige anti papisme bekeerschte de kiesperiode van de zen zomerDe Katholieken zijn ernstig ge griefd door de vrijzinnige concentratie en haar actie. De heer ROODHUIJZEN, interrumpeerde èier: Dat moet u bewijzen! De heer van WIJNBERGEN antwoordde echter: dat zal ik ook eens doen! En hij wees toen op tal van feiten die kunnen aan- teonen, dat men vooral de Katholieken heef! willen bestrijden. Was d(> ar riè re-pen see daarbij dar men uitzonderingsbepalin gen tegen hen wil? Spr. zegt dat hij liet S die in de afdeelingen hierover een vraag heeft gesteld, niet omdat hij U-vestigend een antwoord he<-ft verwacht, maar omdat hij uit liet verkregen antwoord het bedrog kan aan- «oonen var de heeren die, als de lieer Ter Spill in eti-echt, tegen de Katholieken heb ben te keer gegaan. Spr. wijst op het mis leidend manifest van de Alg. Prot. Vcreeni- ging. op de rede yan den heer Tidermui in Rot terdam, onder presidium van den heer Van der Hoeven, den hoofdredacteur der ,,N. Roti,. Ct." enz. Spr. zal er thans niet verder op ingaan, maar indien er niets anders gebeurd wiu-e dan zoli men reeds niet kunnen spreken van een zuivere uitspraak der kiezers. Of wil men ontloopen een verwijdering en uiteendrij ven der Roomschen? Spr. wijst op de geval len to Warmond en te Boskoop, gevolg van de anti-papistischo actie. Spr. vertrouwt dat daartegenover hoe langer hoe meer Katho lieken zullen inzien, dat deze actie is uitge gaan van een zeer klein deel der tegen standers, niet van de overgroote meerder heid der Protestanten, gelijk gebleken is uit de houding van het volk ten tijde van het bezoek van kardinaal Van Rossum. Spr. wijst er verder op dat de vrijzinnigen bij do herstemming alle zelfstandigheid heb ben prijsgegeven aan de soeiaal-demokraten. Toen do portefeuilles geweigerd waren door de soc.-democraten heeft men eenvoudig het program der concentratie losgelaten. En het bedenkelijks be is nog dat men ook thans nog niet inziet wat eisch is van politieke eerlijk heid. Het is noodig dit nog wins to zeggen opdat niet de legende ontsta, dat de kiezers zich zouden hebben uitgesproken voor al gemeen kiesrecht en tegen rechtsgelijkheid der openbare school! Er zijn nog veleu die uit onkunde of onverschilligheid links staan en dio tóch liet ongeloof niet op den troon willen brengen: aan zulken moet duidelijk worden gemaakt, waartoe het met dc con sequentie van het liberale stelsel heengaat. Wij hebben dan nu een Kamer van «lrie groepen, vaui welke de rechtsche greep hetj talrijkst js, en merkwaardig genoeg viudti toch de gebeele linkerzijde eenstemmig een linksch Kabinet hier op zijn plaats I Men juichte er reeds over op den verkiezings avond. Dit bewijst de eenheid der groepen van links. Ongetwijfeld is er ook thans een rech ter- en linkerzijde, men moet van det zijde der Concentratie dan ook maai' schrap pen dat men zich evenzeer tegen de soe.- jdern. als tegen dc rechterzijde koert. De strijd tusschen die twee bewijst niets. In Amsterdam lil juichte men over de over winning der Concentratie, maar deze moest in Friesland het hoofd buigen voor de soeiaal-demokraten. Men ziet dus welken kant liet uitgaat, de eenheid van liberalen en soc.-dem. wordt steeds meer in strijd tegen rechts gevonden. Spreker schetste nu den toestand van ver warring, door deze taktiek van de Concen tratie in 't leven geroepen. Die toestand was als die van art. 1172 B. W. die eener onbeheerde nalatenschap 1 Curator is liet Ka- binet-Oort van der Linden. Welke is nu de houding van dit Kabinet? Maakt het zich los van do Concentratie, steunt het op een meerderheid? De M. v. A. spreekt zich zelve op deze punten telkens tegen.. 'fc Eenige wat duidelijk is, is dat het een Kabinet is van vrijzinnige beginselen. Het Kabinet vertrouwt dat in de toekomst het terrein voor een regelmatige 11 politieken strijd zal worden geëffend; best, maar dan is daarvoor allereerst noodig dat dc verkiezings strijd voortaan met waardiger middelen ge streden worde, eerlijk en loyaal. De heer VAN DER VOORT VAN ZIJP is nu aan het woord. Hij begint met te wijzen op dc verkiezingen voor de Friesche Staten, waarbij de fusie nog voor de Juni-stembus in Franeker werd bereikt, en vrijzinnigen en Boc.-dern. samen optrokken. Zij waren dan ook, zij 't zonder akkoord, op elkander aan- uitingen in rede en pers, die op deze stille» of openlijke samenwerking wezen. En waar tegen ging dan de strijd? Tegen een Kabi net aan welks werkzaamheid Spr. hulde brengt, een Kabinet, dat bij benoemingen de grootste onpartijdigheid heeft betracht, maar dat niettemin met de grootste heftigheid en met, de meest ongemotiveerde verwijten over zijn dusgenaamd averechtsch beleid is be streden. Anderzijds werd als 't ware een gou den regen in uitzicht gesteld, bijv. aan de onderwijzers. En wat zal daarvan in vervul ling gaan? Men vindt een antwoord in da meeting die a.s. Zondag te Rotterdam gehou den wordt! Spr. wijst voorts over dë lichtvaardigheid der beweringen omtrent 's lands finaciën, die een onjuist beeld geven van het financieel beleid van Minister Kolkman, gelijk ook nog in het V. V. geschiedt. Voorts critiseert Spr. de wijze, waarop men 't grondwetsvoorstel-Heemskerk inzake art. 192 G. W. aan de kiezers valschelijk heeft belasterd, waarbij men heeft ontkend dat 't bijzonder onderwijs is een beginsel kwestie. Spr. toont dit alles met citaten aan, voorn, uit verkiezingsbladen en opoif'nare-schoojpam- fletten, sommige in onderlinge samenwerking uitgegeven. Voortgaande wijst spr. ook op de uitingen van liet anti-papisme, dat alom is aangebla zen. Spr. handelt in dit verband over dc mis leiding die met dc belangen der Ned. Herv. Kerk is gepleegd. Gevaar voor de Kerk was er heelcmaal niet en toch bestreed men met deze bewering dr. De Viseer, van wien men wist, dat hij het voor de Hervormde Kerk krachtig zou op nemen. Dat is oen ergerlijke strijdwijze. De verkiezingen hebben nu gebracht een linkscbe meerderheid. Als men echter alleen het standpunt inneemt, dat de rechtsche meer derheid is geslonken van 59 op 46 en voor de rest met andere feiten geen rekening houdt, dan kan men wel zwijgen, doch dit kabinet heeft te overwegen boe deze verkiezingsactie is gevoerd, welke middelen zijn aangewend! Als spr. de feeststemming na Amsterdam III verneemt, dan zegt hij dat de vrijzinni gen den uitslag der verkiezingen niet heb ben begrepen. Zij schijnen nog niet te weten, hoe zij sedert 1897 zijn geslonken, van 38.4 pet. tot 29.7 pet. in 1913. Hebben de vrijzinnigen dan recht om te jnichen? In het algemeen hebben bij de verkiezingen de linkerpartijeu steun gehad van hen, die niet tot die partijen behoorden. Zoo hebben inderdaad christelijke arbeiders op socialis ten gestemd. De coalitie kan dan ook iets lee- ren uit de verkiezingen. Zij heeft zich af te vragen, of zü geen fouten heeft gemaakt, en ot' niet de christelijke arbeiders in de afge- loopen 5 jaar momenten kunnen hebben ge had, waarop zij zich moesten afvragen, of de coalitie nog iets voor hen zon kunnen doen. Inderdaad zijn de socialisten in de groote steden krachtig vooruitgegaan. Het gevolg van dc verleiding, waaraan de mensehen in. die steden bloot staan. Maar in ieder geval blijkt, dat in 1913 nog 41.6 pet. rechts heeft ge stemd, en als men daarbij nog voegt de 2.9 van den Bond van Protestantsche kiezeis en van dc Christelijk-socialisten, dan blijkt dat rechts de kern onder de kiezers heeft behou den, want in 1897 behaalde zü 44.7, in 1901 41.5. in 1905 44.9. in 1908 44.3 en in 1912 41.6. Thans nog eenige woorden over de Troon rede. Spr. miste daarin tot zün leedwezen een herinnering aan de viering van onze onaf hankelijkheid. De regeerig had moeten doen blyken van dc gevoelens van de overgroote meerderheid van ons volk. Spr. zegt ten slotte, dat de antirevolntion. fractie eischt een wijziging van art. 192 der Grondwet als een herstel van recht en afwüst elk compromis op onderwysgebied, dat af- 1 wijkt van de rechtsgelijkheid van het open haar en hijzonder onderwys. Hij vraagt, of de regeering op defensie gebied denkt te steu nen op rechts en do gebeele linkerzijde? De heer KOOLEN verdedigt het financieel beleid van bet vorig kabinet. In allerlei toonaarden was gezongen, dat minister Kolkman de financiën van het land in gevaar had gebracht door zün belastingpo- litiek, en nu blijkt het tegendeel. I)at de ge wone uitgaven zijn gestegen van 190 millioen in 1902 tot 230 millioen in 1913 was een gevolg van omstandigheden, waaraan niemand iets kon verhelpen, als stüging der lootion en der- gelyke. Maar do Millioenenuota geeft een afdoend antwoord op de bewering, dat de afgetreden regeering ons op den rand van liet staats bankroet heeft gebracht. Zelfs bü den groo- ten tegenvaller van art. 369 Invaliditeitswet zou het tarief in 1914 genoeg hebben opge bracht om het tekort, te dekken. Bovendien zou de inkomstenbelasting VA millioen meer hebben opgebracht. Minister Kolkman heeft 6lA millioen in het suikerpotje bespaard uit de gewone inkomsten. Ten slotte zou hü nog een paar millioen uit de tabak hebben ge haald. Noch voor liet verleden, noch voor de toekomst mocht dus van financieel wanbeleid worden gesproken ten aanzien van minister Kolkman. Sp r. wil den tegenwoordigen Minister waar schuwen tegen belasting van onroerende goe deren naar de werkelijke waarde. Ten slotte een woord over de voorgenomen tabaksbe lasting en het tarief. Een belasting op den verkoop van tabak in de eerste hand zon ook niet. drukken, terwiil een heffing of debiet-, recht het meest aanbevelenswaardig is. Verder bepleit spr. een technische tariefs herziening, die tevens zonder protectionisti sche bühedoeling zon kunnen strekken tot stüving der schatkist. De heer TROELSTRA] zal zich niet bewe gen in de lijn van dc vorige sprekers. Een debat te voeren over de vraag hoe de strijd by de jongste verkiezingen is geweest, acht hü volkomen nutteloos. Spr. wenscht over vier punten te spreken: lo. wil spr. behandelen den uitslag en de beteeken is der afgeloopen verkiezingen; 2o. wil hü die toetsen aan dè beteekenis, de réden van bestaan en de taak van het kabinet; 3o. eenige beschouwingen van aanval en verweer ten beste geven in verband met de parlemen taire crisis; 4o. de positie nagaan der partijen in het nieuw opgetreden Kabinet ten opzich te van de regeering en de partüen, die haar het naast staan. Wat het eerste punt aangaat, meent spr. dat de verkiezingen wel degelijk een positieve uitspraak der kiezers hebben gegeven. Welk deel van het volk is het dat den over gang van rechts naar links heeft voltrokken? jDe kleurlooze middenstof, die sinds 1897 de I rol heeft vervuld van slinger in het uurwerk, i in 1897 naar linke, in 1901 naar rechts, in 1905 naar links, in 1909 naar rechts, en nu weer naar links. Die kleurlooze middenstof I heeft noodig een duidely'ken cry die eenigen indruk maakt. Welnu, voor zulk een cry heeft de rcehterzyde gezorgd. Primo de tarief-cry. De kleurlooze middenstof was ook een beetje bang voor het vorig Kabinet met mi nister Talrna, en de tegenstanders van het vorig Kabinet maakten daarvan een dank- I baar gebruik. Uit den cry tegen Rome en voor de. Herv. Kerk zijn, volgens spr., geen politieke conclu sies te trekken, maar tot dien cry heeft de rechterzijde zelf aanleiding gegeven. Het separatisme wordt door de katholieken kunstmatig aangekweekt en bevorderd. Spr. zal den heer van Wynbergen niet volgen in ziin onderzoekingen la Sherlock Holmes naar de geheime wegen der loge, maar spr. ontzegt hem het recht over achteruitzetting dc- katholieken te klagen. En toen hü er over klaagde, dat de katholieken niet als volwaar dige staatsburgers worden behandeld, dacht spr. aan de onverdraagzaamheid en het ter rorisme der katholieke gcestelyken tegenover de sociaal democraten in katholieke streken. De wijze, waarop gü ook de eoncentratif! af- teekent in uw schendbladen als „De Ros kam" e.d. maakt, dat gy liet recht mist u te .beklagen over achteruitstelling. Nog een anderen cry heeft de rechterzijde I haar tegenstanders aan de hand gedaan: Wij moeten de openbare school verdedigen. Dat de coalitie op den duur achteruit moet gaan, beeft echter een deugdelyken onder grond. Het is niet waar, dat ons volk gods- dienstiger wordt. IV- godsdienst gnat onder het Neder la ndsche volk achteruit. En ten slote was de coalitie, die niet, con servatief genoeg was voor de kleurlooze mid denstof, niet voortvarend cn homogeen voor do Christeijko arbeiders. Intusschen brengt spr. bier gaarne hulde aan minister Talma, van wiens goede bedoe- lingen by steeds is overtuigd geweest, dien hij ook vaak gesteund heeft, maar die zich ten slotte verplicht zag een roerend beroep te doen op dc rechterzijde, om hem op grond j van haar beginselen toeh te stennen, omdat het anders mis zou loopen. Spr. zegt dat het tot nu toe door hem mede gedeelde omtrent de kleurlooze middenstof hoogstens tot een negatief resultaat zou kun nen leiden. Er is alle kanê, dat de kleurlooze middenstof over 4 jaar haar periodieke schommeling weder voltrekt. En hoe meer deze regeeriifg haar plicht doet, des te groo- ter is die kans. Dan houdt spr. een lofrede op de sociaal democratie, die volgens hem het fundament is der Hnksche politiek. Hedenmorgen zou spr. zijn rede voortzetten. zen buiten, den Zondag, om alle leden on zer vereenigingi in staat te stellen de ver gadering te bezoeken, daar het eene gedeel te van onze leden 's avonds om zes en acht uur aan het werk moet; een ander gedeelte gaat 's avonds om tien a elf uur naar de bakkerij 1 Den tijd dat dus de vergadering zou gehouden moeten worden, zijn de eer sten naar hun werk en de laatsten liggen nog te bed cn die komen er voor een verga dering niet uit. Ik begrijp dat u nu zult gaan zeggen waarom dan niet op Zaterdag avond vergaderen, dan hoop ik dat u het volgende even in oogenschouw wilt nemen. Het leven van een bakker staat niet ge-; lijk met een arbeider uit een der andere vakken. Een timmerman of een ander werkt Zaterdags een paar uur minder, een bakker daarentegen begint in den regel reeds Vrijdagavond en werkt aldus twin tig a twee en twintig uur aan een stuk door. U, begrijpt dat de meesten dan geen zin meer hebben om naar een vergadering te gaan, en degenen die nog komen zitten half te slapen, dus daar heb je ook niets1 aan. Neen ik houd vol, zoolang de nachtar beid nog niet is afgeschaft, is het voor ons onmogelijk om door de week te ver gaderen. U mijnheer de Redacteur bij voor baat dank zeggende voor de verleende plaatsruimte teeken ik Namens het bestuur van het R.K. Bak kers,gilde „St. Hubrecht", O. J. v. DOORN, Secretaris. ."Wij zijn het volmaakt met het bestuur van „St. Hubrecht" eensl Redactie. MOGEN WIJ ONS KLOMPJE, BIJ IJ ZETTEN? Beste Mijnheer en Mevrouw. .Wij zijn drie Roomsche kinderen uit As sen. U weet wel, uit dat Assen, waar men al zoo lang- bezig is met te probeeren een: Roomsche school te stichten. Bijna zijn do centen bij elkaar, zegt onze mijnheer Pas toor. Maar nog niet hcelemaal. Nu dachten we met ons drieën: jongens, als we eens zagen iu ons St. Nicolaasklompje bijeen te brengen wat er nog aan mankeert! Wat zou onze mijnheer Pastoor scliik en wij lol hebben 1 Want dan zitten we wis en zeker, 't volgend jaar St. Nico laas op onze eigen Roomsche school, net als de kinderen van de afgescheiden school en van de Unie. Daarom zijn wc maar zoo vrij ons klomp je niet onder schoorsteen of kast te zetten, maar in de krant. E11 nu vragen we aan alle Roomschen van Nederland, toe, lielpt ons om onzen mijnheer Pastoor een plei- zierigen St. Nicolaas te bezorgen, doordat hij op dien dag een heele, heele schjep post* wissels, aangeteekende brieven enz. krijgt voor onze school. Als mijnheerPastoor op de leering komt 's middags, dan is hij ge-; woonlijk eerst naar 't postkantoor geweeste En dan kunnen we aan zijn gezicht wel zien of hij daar goed wat heeft weggehaald voor de school. Dus, beste mijnheer en me vrouw, zorgt nu eens, dat hij in dez^ dagen zoo'n schik heeft, dat hij ons van louter pleizier dien dag vrij van de leering geeR. Dan hebben wij er ook lol van. U doet het wel, is 't niet? Dagl iWIEB v. d. BERG, JOZEF GöBEL, WILLEM KERKHOF. Onze Pastoor heet W. H. de Grijs, en woont bij ons in Assen Vaartstr. N.Z. 120., Voor den inhoud dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet «ansprakeltik. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het herhaald schrij ven in uw geëerd blad aangaande het ver gaderen op Zondag van Katholieke veree- nigingen, verzoek ik u mij s.v.p. eenige plaatsruimte af te staan om het publiek' even toe te lichten dat het wel voor vele maar niet voor alle vereenigingen mogelijk is om in tie week te vergaderen. Voor de orde en goeden gang van zaken in een organisatie is allereerst noodig een goede opkomst van de leden, en nu zou ik gerust niet weten welken dag ik zou moeten kie- Nieuwe nummers van Mosmaus. Tooneelbibliotlieck. Wy ontvingen van de uitgeversfirma G. Mosmans Zoon te 's Hertogenbosch de vol gende nieuwe nummers harer Tooneelbiblio- theek: No. 51. „Kruis en Kroon", bist. drama in I 5 bedr., met apotheose, door Fr. M. Celestinus 1 C. M. M. (15 a 20 mannenrollen. Duur ruim 2 uur), J.25. No. 50. „Aticus". Een Martelaarsbloem uit de eerste Kerkvervolging. Treprspel in 4 be- dryven, door J. M. Hoen, Priester van het Gezelschap van Maria. (18 mannenrollen. Duur VA uur), 1.50. No. 52. „Adelheid. Koningin van Italië". Drama in 5 bedr., door Albia. (9 a 14 vrou wenrollen. Duur 2 uur), 1.—. No. 53. eeDe Heilige Godelicve van Ghis- tel". Drama in 5 bedr., door Alba. (12 vrou wenrollen. Duur pl.m. 2 uur), 1. No. 54. „De Westfaalsche Maagden". Dra ma in 3 bedr., door Maria Smets. (15 vrou wenrollen. Duur uur), 0.90. Het zyn welkome aanwinsten voor di- lettanten-tooneelclubs en gelegenheidsvoor stellingen. Storm op de Noorsclie kust. Zondag beeft langs de gebeele kust van Noorwegen een geweldige storm gewoed, die groote schade aan gebouwen, wegen, telefoon- en telegraafgeleidingen heeft aangericht. Ook zijn ettelijke menschenlevens te betreuren. Zoo verdronken in de haven van Bergen v(jf personen. Op verschillende plaatsen is het verkeer op den kitstspoorweg langs 'de Drontheimer fjord onderbroken. Drontheinï zelf staat gedeeltelijk onder water. Tal van kleine vaartuigen zijn gestrand en gezon ken. Een laffe daad. Te Ivilgawin, een dorpje nabij Athlone, werd Zaterdagavond laat dooi een tot nu onbekend gebleven persoon een schot afgevuurd in het huis van den land bouwer, Hicke.y genaamd. Zijn gehuwde dochter zat met, haai- kindje in de katner. Het kind werd op slag gedood in de armen van zijn moeder, terwijl dc vrouw zelf ook zulke zware kwetsuren bekwam, dat. er wei nig hoop bestaat op haar herstel, Hickey, die onmiddellijk zijn huis uitging oin hulp te halen, viel in een riool, waarin men hem eenige uren later dood vond. In verband met, deze kwestie is een in dividu gearresteerd, meldt de Tel. Eigenarrdige botsing. Vier broers, die bet by een botsing aflegden tegen een eenigt dochter.... 't Geval heeft zich voorgedaan op de Aire, waar het schil de „Vier Gebroeders' na een aanvaring met de „Eenige Dochter" is gezonken, Aleobolvergiftiging. lu een kelder te Hamburg zyn twee arbeiders, die daar jene ver dronken, aan alcoholvergiftiging bezwe ken. Twee anderen, die met. hen moe hadden gedronken, zün ernstig ziek. De overheid ver moedt, dat er methyl alcohol in do jenever heeft gezeten. Een verduistering van brillanten. De lei der van een te New-York gevestigde diamanten- firma, zekere Dourö Bioch, is te Krukau gear resteerd. onder verdenking de hein toevertrouw de brillanten, ter waarde vun ruim 30(1.0110 gal. den verduisterd te hebben Een toespraak door dc telefoon Omstreeks 600 gasten op het jaarlykscli banket van do Amerilaansclie Handels! anior te Rochester, ieder met een telefoon-ontvanger aan 't oor, zullen op 10 December a.s. luisteren naar een korte speech van president Wilson zegt de „Tel." Men had er bü hem op aangedrongen, in per soon op het banket te verschynen, maar de pre sident- verklaarde, niet te mogen afwyken van zijn beginsel, 0111 gedurende zyn eerste jaar op het Witte Huis geen bezoeken in functie af te leggen. Het feestcomité verzon er toen de telefoon- speech op, en hiertegen had de president geoi; bezwaar. Gevaarlijke brieven. Do Indische revolu tionairen zitten niet stil. Wo hebben dezer da gen meegedeeld, dat eenige redacteuren vnx Engelsche bladen in Indië en hooggeplaatste ambtenaren brieven ontvingen met ontplofbare stoffen gevuld. Thans hebben ook een.ige voor. name Indiërs zulke gevaarlijke brieven ont vangen Hlftldt het „A. H." Zoo bijv. Surendra- nath Banerji, lid van den rand des onderko- nings, die de waarschuwing ontving als zoo danig af te treden, wilde hij zich niet aan wraakoefening bloot stellen. Ook twee Indische leden van het Hooggerechtshof ontvingen drei gbrieven. De diamanten diefstal. Naar aanleiding van den brief welken de heer Pinheiro uil zijn hotel te Weenen schreef aan mr. Mou sing- v. Charente, in welken brief een rege ling met de crediteuren werd toegezegd, heeft mr. De Charente, mede op verzoek van de crediteuren, een telegram aan den heer Pinheiro verzonden met verzoek te wil len lood cd celen of hij verzekerd was leger berooving. Omgaand heeft de lieer Pinheiro per te legram bevestigend geantwoord. Mr. De Charente heeft daarop opnieuw naar Weenen getelegrapheerd en verzocht te willen melden bij welke maatschappij en voor welk bedrag hij verzekerd was. Op dit laatste telegram was Zaterdag nog geen antwoord ontvangen, zooals liet A. H. meedeelt. 1 Wel werd van den heer Pinheiro teloJ gTaphisch bericht ontvangen, dat de dievcrt gepakt zijn. Het Hbld. outviqg evenwel van zyn cor respondent te Weenen telegrafisch bericht, dat Zaterdagmiddag om 6 uur Pinheiro zeli te Weenen gearresteerd is en wel op tela grafische aanvrage van eenige leden var de Antwerpsclie Diamantclub. De lieer Pinheiro bleef bij zijn verhaal, dat de diamanten hem ontstolen zijn in den trein, en maakte zich bij zijn arrestatie zoo overstuur, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Hevige brand. Een hevige brand heeft tc Bombay gewoed in de wijk der juweliers eu goudsmeden. De aangerichte schade word't o|. ongeveer VA milldoen gulden geschat. Te Bom bay werken ongeveer 3000 Indiiërs in het juwe< Kers- en goudsmedenbedryf. Vooral wordt hier goud- en zilverdraad voor borduursels vervaar digd. Normandisch gezin een warme ontvangst ten deel viel. Zoo hadden vader en zoon een veilige en voor beiden passende schuilplaats gevonden, en de gedachte aan het geleden verdriet en de pijnlijke folteringen kon het gevoel hun- iicr veiligheid slechts vermeerderen. XV. NA LIJDEN KOMT VERBLIJDEN, Zij waren nog slechte drie maanden in hun nieuw vaderland, toen zy vernamen, dat hun vervolger door den dood aan de aarde was ontrukt. Hendrik VIII stierf in den morgen van den 22en Januari 1547. Hü stierf, om voor goed van zyn aardsche vleiers afscheid te ne men, men, die hem als een halven God ver eerden, en voor den 'vrecselyken rechterstoel van den Almachtigen Rechter te verschünen, waarheen hy ongeveer zeventien duizend van zijn onderdanen, die door God aan zyn zorgen waren toevertrouwd, had gezonden. Daar waar prins en landman, heer en slaaf, koning en monnik, waar allen gelyke rech ten en gelijke aanspraken hebben, daar, waar geen onderscheid des persoons, moer wordt gekend, daar zullen wy hem verlaten, en ons treurig verhaal eindigen. NAREDE. Nog eenmaal keerde Cutlibert, in Engeland terug, onder de regeering van koningin Ma ria, in het gevolg van den Fransclien Am bassadeur, den heer de Noailles, die een be zoek aan Engeland bracht. Hü was toen in de gelegenheid het geheim aan de koningin bekend te maken. Hy werd met nog eenige anderen naar Glastonbury gezonden, en vond daar het half vergane geraamte van sir John Redfyrne, de wacht houdende over de kloos terschatten, die in de kist verborgen waren. Men herkende hem aan zün zwaard, waarin zün naam gegrift was. Cuthbert wist toen nog niet dat dit zijn oom was. Daarover verliepen nog vele jaren. De Abdy werd nooit herbouwd, want onder de voorwaarden, die de edelen, die zich van do Abdygoederen hadden meester gemaakt, bij de herstelling der Kerkelijke Suprematie, onder de regeering van Maria stelden, was deze, dat zy gerechtigd zouden zijn die goe deren te beliondeu. J De schatten, die in de Abdy gevonden wer den, werden gebruikt voor een doel. dat zeker j de goedkeuring van den Abt zou hebben weg- gedragen. j De oude Giles Hodge leefde nog, maar zijn vrouw was ter ziele. Cnthbert's bezoek was de laatste lichtstraal in het welbesteed leven van den ouden pachter. Zyn pleegkind sloot hem de oogen en legde liein in een graf naast zyn vrouw ter ruste. i Cuthbert word nooit eigenaar der goederen der Redfyrne's. Zy kwamen in handen der overige bloedverwanten. j Cuthbert was ryk genoeg, want Hendrik II, koning van Frankryk, schonk hem een ryk landgoed, in de nahyheid van de Abdy vun Bec. Hy' ontving ook den titel van baron, als een bewys van achting en dankbaarheid voor zijne diensten, by de inneming van Melz in 1552 bewezen, welke stad tot aan den Frnnseh- Duilsclien oorlog een Fransehe vesting bleef. Hij huwde Isabella Grey van Asbburton eelitcr niet. Deze huwde niet een rijk grond bezitter van Devonshire. 1 FTi.i liuwde Eveline de Coure.y, de dochter van den baron. Zijn buwelyk werd met vele "kinderen gezegend, en hü leefde sind6 dien tyd gelukkig. Na deu dood van de oude Madge vond de oude priester van Exeter een verzegeld pakje, dat aan hem was gericht met deze woorden erby: „Ingeval van een spoedigen dood te openen". Hierin vond hü een verklaring der zaak, maar liy durfde het niet wagen, ten gunste van Cuthbert aan bet werk te gaan. Hü wachtte. Middelerwyl brak onder de regee ring van Hendrik VI het oproer uit in Devon shire, en daar men hem van medewerking verdacht, nam hü de vlucht over zee, en vond toevallig jaren later als monnik een plaats in het klooster van Bec. Daar maakte hy Cuth- bert's ware afkomst bekend, die toen reeds op het kasteel van Courcy woonde, en gaf het bewijs, dat deze persoon dezelfde was, die een maal liet schavot van Exeter ontvlood. Hü verhaalde alles aan vader Ambrosius, die er Cutlibert van in kennis stelde. Cuthbert maakte geen aanspraak op zyn rechten, omdat hy in Frankryk alles had wat hij kon begeeren, en Engeland onder de re- gcering van koningin Elizabeth voor hem iets aantrekkelijks bezat. Bovendien zou hi* bier andermaal voor dezelfde geloofsvraag worden gesteld. Welk een ellendig monster Hendrik VIII ook ware, toch volgde hê«» de grooteta meer derheid van het volk. Ongetwyfeld was zyn hart 6oms ver^ steend onder den toenemenden overvloed, da weelde en de vleierij, die men hem van alle kanten toezwaaide. Ik zal nimmer de schoona gedachten vergeten, die in mü opkwamen,/ toen ik voor zyn grafsteen in Windsor stond/ Ik dacht: hier sta ik voor een gedenksteen) die mij zyn duizenden slachtoffers, de god-i vruchtigo Catharina, den trotschen Woulseyv den geleerden Morus, den godsdienstigeu, hei) ligen Ficber, de ijvervolle monnikken, de pro^ testantsche martelaars, den dapperen Surrey) en een leger anderen voor den geest riepen/ Dan herdacht ik, dat hy zün slachtoffers reed^ lang voor Gods Rechterstoel heeft weerge) zien, waar hü cn zü werden geoordeeld dooi) Eén, Die niet kan dwalen, Die te goed ie om onreebi te doen. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6