Aanbevelenswaardigste adres voor het koopen uwer Sint Nicolaas Cadeaux Fijne en solide Lederwaren. Groote Houtstraat 35 BINNENLAND. door de GROOTE keuze volkomen bevredigd, ingezonden tëededeeHng, Ouden van dagen. NIEUWS UIT DEN OMTREK UIT DE ZAANSTREEK. wordt in ons SPECIAL SHagasin van AU BOM MARCHé „MOYONS" Haarlem. Bons voor Hand schoenen,^Fantasie en andere artikelen verkrijgbaar. Al onze goederen mogen na St. Nicolaas geruild worden. Ruiling na St. Nicolaas toegestaan. Alle artikelen onder garantie. DE TACTIEK DER LIBERALE KAMER OVERZICHT-SCHRIJVERS. Wij hebben gisteren in een kruiskopje die tactiek ge teek endneerhalen en minach ten wat van Rechts komt, hóóg ophalen wat Links te vertellen heeft. Zóó gaat het spel letje, als afgesproken, om de goegemeente wijs te maken, dat het Rechts toch eigenlijk een armelijk boeltje is. We zullen dat eens een poosje met voor beelden aantoouen. Gisteren waren aan het woord men weet het de heeren van Wijnbergen, van der Voort van Zijp, Kooien en TroeLstra. En ziehier hoe de liberale Kameroverzicht- schrijvers hun tactiek toepassen: die van bet Handelsblad vertelt: „De rcchtsche sprekers hebben zich, evenmin als de heer Lohman, duurzaam weten te verheffen boven het peil der verkiezingskibbelarijen. Ook hun redevoe ringen waren hoofdzakelijk jeremiades over de slechte verkiezingspractijken van de liberalen Gelijk te verwachten was, is mr. Troel stra niet, als de rechtsche huismusschen, aan 't sjilpen gegaan over slechte ver kiezingsmethoden maar heeft hij aan stonds hoogere en breedere vlucht geno men." Die van de „Nieuwe Rott. Crt." heeft het nog sterker over die lummelige rechtsche sprekers, en over het „breede" betoog van Troelstra: „Als een politieke Prikkebeen heeft de heer Van Wijnbergen zijn wilde jacht op aardige citaatjes pr'achtkapelletjes voor zijn entomologische verzameling voort gezet. Met verholen snikken en kansei- droefenis heeft de heer Van der Voort van Zijp een weemoedig relaas gegeven van de verkiezingsactie der verdorven vrijzinnigen. Met gemengde gevoelens heeft de heer Kooien de financieeie specialiteit der rechterzijde den ver eerden minister Kolkman herdacht. Maar tot laat in den middag wachtten wij vruch teloos op de redevoering, waarvan elk wist, dat zij niet mocht uitblijven, het hel dere en welgeordende betoog van den ken ner der situatie, die met ruimen blik de dingen ziet, zich niet blind staart op bij zonderheid jee, oorzakelijk verband' aan toont, zonder aarzeling zijn prognose stelt. Toen kwam de heer Troelstra aan het woord En weldra was het u, alsof gij uit een binnenkamertje in het vrije veld waart getreden. Dit was een breed opgezet be toog, een ernstige, belangwekkende po ging om verband te leggen tusschen ver leden, heden en toekomst; hier werden de groote lijnen in acht genomen, gees telijke stroomingen, maatschappelijke be wegingen u voor oogen gesteld." Ook de man van „Do Telegraaf" speelt hetzelfde wijsje: hem is hot betoog van den heer Lohman „bijzonder tegengevallen. De oude, maar jonge en vurige staatsman was volmaakt zoek. En de heeren Van Wijnbergen en Van der Voort van Zijp zijn niet bij machte geweest, den indruk van teleur stelling weg te nemen. Het zijn geen staatslieden. Het zijn propagandisten, die allerlei kleine feitjes en citaatjes aan el kander rijgen en daarvan een speech lij men." Een staatsman, dat is Troelatra, zie je! En de Meester, en al de heeren van links, Roodhuizen incluis Is het niet duidelijk, hoe men de arge- looze lezers in al die liberale bladen dag na dag minachting inpompt voor wat Rechts is en zegt...? SCIIEIDSG EEECH T. Volgens een telegram uit Belgrado aan de „Voss. Ztg." heeft Bulgarije in zake het Servisch-Bulgaarsche geschil over Strum- litza, gevraagd om ia plaats van Rusland, België, Zwitserland en Nederland als scheidsrechters te benoemen. VERDKA AG ZAAMHEID! Wie waren ook nog maar onverdraagzaam? De Katholieken hé, juist, meer van geboord. Maar zoo'n heel enkele maal hoort men toch ook nog beweren, dat ook anderen onver draagzaam kunnen zijn. Een frappant staaltje heeft zich daarover dezer dagen afgespeeld, en de R. K. Handelsreiziger meldt het. In het Hotel de Abdij te Middelburg, een eerste klas hotel, waar Hollander en Duit- scher, katholiek en niet-katholiek komt, lag onder meer op de leestafel bet, „Berl. Tage- blutt". Op verzoek van meerdere katholieke Duitschers, was de hotelier zoo beleefd mulst dat groote Duitsche blad. niet inplaale er van, te leggen „de Köln. Volkszeitung", het groote katholieke dagblad. Derhalve voor elk wat wils. Nog geen 14 dagen lag laatstge noemd orgaan op de leestafel, of een Herr Vertreter voor een groote firma in ijzerwaren uit Remscheidt konit het hotel binnen en maakt er aanmerking op. dat de „Kölnische Volkszeitung" op de leestafel lag. Twee da gen er na ontvangt de hotelier een allerbru- ta al sten brief, waarin de grrroote firma hare verbazing er over te kennen gaf. dat bij hem een katholieke courant op de leestafel lag. met de verdere bemerking, wanneer die niet geremplaceerd werd voor de liberale ..Köln. Zcitung", hun vertegenwoordiger daar niet meer mocht logeeren. De hotelhouder, natuurlijk van meening, dat hij baas in zijn eigen huis is, laat de Köln. Volkszeitung waar ze is, en neemt geen twee liberale bladen. Een poosje daarna, der Herr Verf reler komt terug, ziet dat de „Kölnische Volkszeitung" nog zeer vriendschappelijk naast het „Berl. Tageblatt" op tafel ligt, en verwijdert zich om niet weer terug te komen. Misschien^ was dat zaakje hiermee uit ge weest, was er binnen een paar dagen niet weer een brief van diezelfde grrroote firma gekomen, vol haat en gal, waarin ze onder meer (zeer bescheiden) schreef: „dat in een eerste-klas hotel, als do „Abdij", toch zeker geen ultramontaauscbe lectuur op de lees tafel behoorde". Wat blieft u? Dl Duitschland of in Hol land: 'tliberale „intellect" is toch overal het zelfde! tot verkoop van gronden aan do Schalkbnr- gerkade. Aanbieding van een suppletoire be grooting en een kohier van den Hoofdelijken Omslag 3913. Voorstel omtrent verhooging van de jaarwedde van de wethouders. DRIEHUIS. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen mej. G. Vermeer te Driehuizen, en S. J. Verdoorn, j Een propaganda-avond. Zondag a.s. zal er in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond oogenblik nog geen definitief oordeel kan worden gegeven. Toen de heer Knoop Maandagavond uit Weenen terugkwam, was li ij nog overtuigd, dat Pinheiro inderdaad bestolen was, temeer daar de heer Knoop den heer Pinheiro bij diens vertrek uit Amsterdam in hef bezit had gezien van een blijkbaar gevulde por tefeuille. Tijdens een conferentie van den heer Knoop met het bestuur van de Beurs voor te Egmond aan Zee. den Diamanthandel, kwam het bericht dat VEI SFN de portefeuille met dc diamanten terecht was. Ten huize van den heer Pinheiro in Wa tergraafsmeer werd de portefeuille met in houd in den kelder gevonden. Blijkbaar is de heer Knoop dus wel het slachtoffer ge worden van den lieer Pinheiro. Vervoer per spoor. Gedurende de maand October zijn door de H.IJ.S.M. vervoerd 1.445.136 personen: de ontvangsten bedroe gen ongeveer f 2.549.678; per dag en per K.,M. f 56.20. De ontvangsten bij dc S.S. waren gedu rende de maand October f 3.518.450.45; per dag en per K.M. f 59.89. Een kind verbrand. Ten huize van den voerman Van Dael aan de Nieuwe Vaart te Turnhout is een treurig ongeluk voorgeval len. Toen de vrouw in de keuken kwam, die zij eenige oogenbtikken te voren had verlaten, stond de wieg, waarin een kind van vijf maanden, geheel in vlammen. De ver schrikte moeder greep onmiddellijk denklei ne, doch 't was te laat. Met erge brand wonden overdekt, gaf liet kind na eenige oogenblikken den geest. (D. v. N.) Brand. Door onbekende oorzaak is Maandagmorgen, .naar de „O. II. Ot." meldt, het café Schinkel te Aalsmeer, eigenaar O. de Kruiji', afgebrand. Incident in oen rechtszaal. Maandag morgen was een dame als getuige voor de Haagsche Rechtbank verschenen in een strafzaak. Zij protesteerde, dat men haar zoolang liet wachten, cn daar zij 'e middags niet over haar tijd kon beschikken verze kerde zij des namiddags niet te zullen te rugkomen. Zij is tóch verschenen doch heeft dit niet vrijwillig gedaan, maar is doorieen Rijksveldwachter op bevel van den presi dent der rechtbank gehaald in een woning aan den Langen Vijverberg, waar zij zich bevond en waar zij den president had me degedeeld dien namiddag te zullen zijn. Het geval verwekte natuurlijk eenig op zien in het gebouw en in de rechtszaal. (Vad.) Typhus te Amsterdam. Gisteravond is to Amsterdam verschenen de offieiecle aankon diging, dat de besmettelijke ziekte typhus (febris typhoïdea) veel voorkomt, tengevolge van het gebruik van rauwe melk. Tegen rauwe melk wordt bij offieieele ken nisgeving gewaarschuwd De vermiste diamanten. Nader ver neemt het Hbld.: Gistermorgen is in de Beurs voor den Diamanthandel een verga dering gehouden, waarin ook op grond van elders gekregen gegevens, het bestuur den indruk heeft gekregen van dc volkomen goede trouw van den heer Knoop. Intus- achen wordt door het bestuur in dezen het onderzoek nog voortgezet, zoodat op dit gebouw een propaganda-avond gehouden worden, waar als spreker zal optreden de heer J. W. Smit, centraal president van den Volksbond. Het fan fare-korps van Driehuizen zal zijn medewerking verkenen. De vergadering is voor alle katholie ken toegankelijk. Sin( Nicolaasfeest. Zondag 14 December zal door de kinderen der leden van den R. K. Volks bond het Sint Nicolaasfeest gevierd worden. Sint Nicolaas zal, evenals de vorige jaren, het feest opluisteren door zijn komst en geschenken uit deden. De cadeaux zullen dien dag van 's morgens 11 tot 's namiddags 3 uur voor een ieder ter bezichtiging worden gesteld. St. Joannes de Deo. Zondagavond hield dc vereeniging van i'abrieks-, haven- en trans portarbeiders Sint Johannes de Deo haar al gemeens jaarvergadering. Na dc opening der vergadering met gebed, het gebruikelijk woord van welkom door den voorzitter en de goedkeuring der notulen, werd voorlezing gedaan van een schrijven aan do firma van Gelder door Sint Johannes de Deo en Patrimonium om den werktijd des Zaterdagt, om T2 nnr te doen eindigen. Hierna bracht de secretarie het juarverslag uit. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester bleek dut een balig saldo aan wezig is van 106.09, en dat thans 134.71 in kas is. Beide verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd; het laatste, nadat een verifi- -. catie-eomimVsie daartoe had geadviseerd. op de goede werking hunner nieren, want met Verder werd een vaandel-commissie be- het vermeerderen der jaren worden de organennoemd, die zal ijveren om een nieuw vaandel zwakker, en daardoor hebben menschen op leef-'te verkrijgen. In dit comité namen zitting de lijd meer last van kwalen als rugpijn, stijfheid heeren R. Kaandorp, C. van Laar, en A. Bak en rheumatische pijuen in de spieren en gewrich- kei-. Tot bestuurslid werden herkozen de bee- ten, duizeligheid, vlekken voor de oogen, slape- ren C. Bank en G. Kroon, en in de plaats van loosheid, hartkloppingen, pijnlijkheid der lede- den heer M. v. d. Bosch, die niet meer her niaten, enz. kiesbaar was, werd gekozen de heer A. Ver- l ooi menschen op leeftijd zullen Foster's gouw. Rugpijn Mieren Pillen van uitstekende hulp i De Bondsraad zal 25 Januari in Utrecht blijken, want dit geneesmiddel heeft een ver-vergaderen, steikende en opwekkende uitwerking op de tra-j ge nieren en het helpt haar om het bloed te' Rente-commissie. -—De minister van filtreeren van de schadelijke bestanddeelen die landbouw, nijverheid en handel heeft in da er zich in bevinden. j beschikking van 1 Augustus, laatstelijk ge- Te Haarlem verkrygb. bij de hb. K. van wijzigd bij beschikking van 18 November, Eden, Spaarne 38, en J J. Göppinger, Groote j houdende aanwijzing van personen die ouden Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco j van dagen bij het aanvragen eerier rente, Da oiitv. v. postwissel als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der 1.75 voor één, of 10.— j Invaliditeitswet, behulpzaam zullen zijn, in- voor zes doozen. Eischt degetrokken op verzoek, binnen het gebied der rentecommissie te Haarlem, buitengemeenten (7), in de gemeente Velson, de aanwijzing van N. Vos, ambtenaar ter secretarie van de ge meente Velsen. Ouden van dagen vooral dienen acht te slaan echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. SCHOTEN. De gemeenteraad zal vergaderen op Don derdag 4 December a.s., om 7uur, ter be handeling van de navolgende onderwerpen: Onderzoek der geloofsbrieven van den heer E. de Graaft'. Ingekomen stukken. Benoe ming- vaii leden van het Burg. Armbestuur en van de commissie van bijstand voor het gasbedrijf. Behandeling van een ingediend bouwplan van de Binn. Maatschappij tot ex ploitatie van onroerende goederen. Voorstel IJ MUI DEN. De zeeliedenstaking. Wij meldden gisteren reeds dat de stoomtrawlers „Batavier II, Pa ris en Oceaan I gisteren naar zee vertrokken zijn. Zij zullen heden waarschnijulijk door an dere worden gevolgd. Er liggen verschillende vaartuigen op te stoken, om na completeering der bemanning naar de visscberij te kunnen vertrekken. Onder de zeevisschers die staken, begint nu meer gisting te komen. Do eorresp. van het Hbld. vernam dat bij één trawlermachinist de ruiten waren ingeworpen en een andere op ketelmuziek was onthaald. De stoomtrawler Pieter Cornelis had zijn bemanning reeds voltallig, toen twee der op varenden uit angst voor toekomstige mole statie weer weigerden mede te gaan. Bij het aan boord gaan op dezen trawler was een gedeelte van de haven door de Rijks politie afgezet. De Christelijke Zeemansbond zoo meldt de Rott. heeft met groote meerderheid van stemmen besloten weer te gaan varen op do door do reeders gestelde voorwaarden. Daal echter de meeste leden op andere plaatsen wonen, kunnen slechts 5 trawlers bemand worden. NOORD WIJK. Waarom geen o n a f h a n k e 1 ij kheids boorn geplant- werd. Wij hebben ge* meld, dat, op 2 Doe., den datum, waarop in 1813 de Prins van Oranje te Amsterdam de souvereiniteit aanvaardde, een onafhankelijk- hcidsboom zou geplant worden. Dat zou eerstf om half twee, en later om 4 uur gebeurd zijn. Doch...... het is niet gebeurd. Doordat de firma, bij wie de boom reeds 24 Nov. besteld was, dezen te laat had afgezonden, was de boom er niet. Het plan bestond tóch al, om aan de leden vergadering der Oranje-Vereeniging voor te- stellen, door een hek of plaat of anderszins, den boom als onafhankelijktieidsboom u: ken merken. Als de vergadering dat plan goed keurt, wil men op 30 Maart 1914, den da tum, waarop honderd jaar geleden, Koning- Willem I werd ingehuldigd, een en ander mei eenige plechtigheid aanbrengen. De boom zal nu zonder plechtigheid geplant worden. 3 A A RLEWMFRMEER. Van de liaan. Op initiatief van de afdeeling Hoofddorp van Patrimonium werden in het vorige winterseizoen eenige personen uitge nood igd om een commissie te vormen en een vereeniging te stichten uitsluitend werkende*, in het belang der volkshuisvesting. Deze commissie heeft enkele malen verga derd en verschillende bijzonderheden onder zocht. Daaruit is gebleken, dat het particu lier initiatief te Hoofddorp in den laatsten tijd voldoende werkzaam is in het belang der volkshuisvesting. De oprichting een-er vereeniging als bo venbedoeld zou dan ook geen reden van be staan hebben gehad Deze zaak is alzoo voor loopig van de baan, Zoo'n vlegel. Te Nieuw-Vennep kregen twee opgeschoten jongens van 17 18 jaar, zekere v- W. en v. M., ruzie en al spoedig werden zij handgemeen. Laatstgenoemde trok op een oogenblik zijn mes en bracht den ander een wond aan de borst toe, welke onbeduidend bleek te zijn, en een snede over de onder kaak, die een vrij groote woud veroorzaakte. Hij moest door den geneesheer worden bonden. De dader gooide bet mes in d Hoofdvaart. De politie heeft van een cn der proces-verbaal opgemaakt en ook n naar bet mes gezocht, doch deze niet kunn vinden. BURGERLIJKE STAND. VOORHOUT. Geboren: d. van P. van de Lans en W. Berbée. d. van J. Wcsterhove en A. M. Boon. z. van J. C. van Steijn e C. S. Meiman. z. van J. Hoogervorst e C.-van der Ploeg. z. van C. van Werkhove en K. van Velzen. Getrouwd: J. van Meer, van Warmond, J. C. Hoogervorst, van hier. ASSENDELFT. Aanbesteding. Bij de door B. en W. houden aanbesteding van bet maken een gebouw, bestemd voor de Rijkstuinbou wintersehool, met bijbehoorende conciergew ning waren ingeleverd 26 biljetten: Laag" inschrijver was W. Veenis te Assendelft v 39.790, hoogste J. v. Petten Jr. te Hoo voor 51.340. De gunning is aangehoude GROOTE HOUTSTRAAT 58. Talef. 147 imt is L. HOLZHAUS eders Verlangen Handschoenen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7