versterkend goedkoop VAN BUITENLA BINNENLAND. Staten-Genersal. KORT OVERZICHT. steeds gezegd: w ket DUITSCHLAND. De rijkskanselier en de minister van Oorlog hebben in den Rijksdag feesproken over de ongeregeldheden in den Elzas. Onder onbeschrijflijk rumoer verde digden zij het optreden der militairen. ENGELAND. De koning van Spanje is naar Engeland vertrokken. AMERIKA. Eenige federale generaals -wil len zich aan Villa onderwerpen, waardoor Önerta's macht verminderd wordt. DUITSCHLAND De relletjes in den Elzas Aan de Tel. onÜeenen wij de volgende mede- leeling omtrent een incident, dat zich Zon- ia ga vond 'te Meiz heeft afgespeeld. Bii het voorbijtrekken eener militaire pa- hroifille had een vrouw, die met haar man »en wandeling maakte, gelachen, hetgeen den tommandant der troep aanleiding gaf, het Tchtpnar te arresteeren. Weldra verzamelde lich een menigte rondom de soldaten," en toen tan de hoofdwacht nog vier man, onder aan toering van een onderofficier verscheen, ontstond er groote opwinding onder het pn bliek. Een knaap, die de soldaten plaagde, floor voor hen te gaan staan, en op horhaal- fleliik gegeven bevel zich niet verwijderde. Seed de beroering nog meer toenemen en het |iad licht tot ernstige feiten aanleiding kun nen geven als niet een politie-coiumissaris Verschenen was, wien het ten slotte gelukte fle kalmte eu orde te herstellen en de pa trouille te bewegen het bovengenoemde echt paar in vrijheid te stellen. De knaap, die eigenlijk de oorzaak was, dat het incident een dreigender aanzien kreeg, werd door de politie ingerekend om verdere ongeregeldhe den te voorkomen. De burgemeesters der in 'tcentrum van Elzde-Lotharingcn gelegen steden hielden Dinsdag te Straatsburg een vergadering in het gebouw van den Landdag, en gaven, mei het oog op de voorvallen te Zabern, hunne Sympathie voor deze stad en haren burge meester te kennen. In een motie werd de vrees geuit, dat dftor 't optreden der militaire overheid hét staats belang op onverantwoordelijke ernstige wijze benadeeld is. De Rijksdagafgevaardigde voor Zabern de heer Adolph Roeser, heeft een open brief be treffende de voorvallen in genoemde 6tad aan flen Rijkskanselier gericht, waarin hij ó.a. «egt: „Door den toestand verkeerdelijk voor te stellen, heeft de minister van Oorlog belet, dat de kalmte weder terugkeerde. Hij ver schuilt zich nu achter het ©pper-commando ie Straatsburg. Bestaat er dan voor den Rijks kanselier geen rechtsmiddel, om generaal von Deimling te wijzen op bet onwettige in bet optreden van den regimentscommandant te Zabern Het gebeurde in bet kleine plaatsje Zabern In den Elzas beeft langzamerhand afmetin gen aangenomen, die niet onderschat mogen en kunnen worden. Het is niet slechts de be- leediging van enkele burgers uit den Elzas door een ouhebbelijken jongeling van 19 jaar, flio luitenant is, doch het ie een conflict ge worden van het militaire gezag met de bur gerlijke wetten. De gevolgen hiervan kunnen groot zijn, rooral bij de echt-Duitsch-militaire houding, die door de regeering in deze kwestie weer Wordt aangenomen. Gisteren is het voorgevallene te Zabern in n Rijksdag behandeld en zoowel de Rijks- anselier als de minister van Oorlog hebben lich hierbij onderscheiden door buiten gewone heftigheid tegenover de burgerlijke autoriteiten en een door dik en dun verde digen van het optreden van luitenant Forst- oer en de militaire overheid in het algemeen. De verontwaardiging onder de leden van den Rijksdag was zoo goed als algemeen en uitte zich in een votum van wantrouwen, ondersteund door deu geheelen Rijksdag, be halve de rechterzijde (de ultra-conservatie ven). De Berlijnsche correspondenten der verschil lende bladen geven in lange telegrammen een Uitvoerig relaas van deze rumoerige zitting Van" den Rijksdag. Een schandaal als gistermiddag in den Rijksdag heb ik nog nooit te voren beleefd, schrijft die van het Hbld. Het begon al, toen de Rijkskanselier sprak eu het steeg tot het uiterste van lawaai makerij in een parlement tijdens de redevoering van den minister van Oorlog. De geheelo Rijksdag, behalve de ul tra-Conservatieve partij, verkeerde in een agitatie, zoo wild en zoo woest, dat de spre kers dikwijls moesten ophouden, omdat allen door elkaar spvaken, lachten, juichten, gil den, gierden. De voorzitter, steeds de hel zwaaiend, was niet hij machte de orde te handhaven. De verontwaardiging was zoo groot en zoo goed als algemeen in den Rijksdag en zal ook groot en zoo goed als algemeen zijn in den lande. Want zoowel de Rijkskanselier als de minister van Oorlog hebben het militaire régime in Zabern, de maatregelen van den commandant van Straatsburg, goedgekeurd. Eu de Rijkskanselier deed dit, niettegenstaan de hij moest toegeven, dat luitenant von Forstner onbehoorlijk gehandeld had met zijn beleediging aan de Elzassers. Was de bonding van den Rijkskanselier, die het militaire régime onvoorwaardelijk in bescherming nam, erg, en zelfs ergerlijk, de minister van Oorlog maakte het meer dan bar. De correspondent van de N. R. Ct.^ seint daarover: Vervuld van den geest, waarmede von f'orstner en de zijnen te Zabern hui6 houden, eeft de minister van Oorlog von Falkenhay gesproken. Misschien kan men het hem niet eens zoo kwalijk nemen. Men had hem, op Zijn eerste beleefde woorden in den Rijksdag afgaande, voor zoo iets als een diplomaat ge houden. Gisteren is hij gebleken een man te lijn met „kazernetaktiek", waar met grove „Schneidigkéit" op zijn tijd het meeste bereikt wordt. Hij heeft alle voorzichtigheid en alle zelfbebeersching uit het oog verloren op het oogenblik, dat deze meer dan ooit yereisebt was. Hij verdedigde het onhebbelijk luite- nantje door dik en dun en zeide o.a. dat de militaire overheid zich niet zou schikken naar breeuwende Telletjesmakers en ophitsende Bij deze woorden brak onaer de sociaal democraten, de Elzassers en in het Centrum •en oorverdoovend geschreeuw los, dat mi nuten lang duurde. Hij vertelde de enormiteit, dat hij veel res pect voor den eerwaardigen leeftijd heeft, maar de beste en eerwaardigste grijsaards kunnen het voorbeeld van een enkelen fnis- schen jongen officier of onderofficier niet ■vervangen. Het leger heeft zoo groote be hoefte aan jeugdige aanvoerders, dat het gaarne eenigszins onbehouwen uitlatingen van jeugdigen overmoed op den koop toe neemt (1) „Het leger is een vreeselijk wapen en het moet het zijn als het zijn doel berei ken wil. Het is niet geschapen om politie dienst te doen. Ook ik betreur bet in hoog® mate dat het, nadat de militaire overheid de burgerlijke overheid vele malen tevergeefs gewaarschuwd had, daartoe heeft moeten ko men. Maar grijpt het leger eenmaal in, dan is hardheid onvermijdelijk." Men ziet het, „das Militar"! Na deze vertooning van de regeering nam een van de beste redenaars van den Rijksdag, de centrum-afgevaardigde Fehrenbach, het woord. Met ijzige kalmte veroordeelde hij de houding van de regeering. Telkens vielen hem stormachtige ovaties van bijna het ge- heele huis ten deel. Zelden is een redenaar in den Duitschen Rijksdag zoo warm toege juicht. Fehrenbach zeide o.a.: „Als dé rijks kanselier tot bescherming van het recht van de openbare macht geroepen is, dan moet hij daarvoor zorgen, maar daarvan heb ik niets gehoord." Spr. hoopte, dat; de woorden van den mi nister van Oorlog geen weerklank zouden zijn van gesprekken, die deze kort geleden gehouden had. Spreker doelde daarmede op de verantwoordelijkheid van den Keizer. Wat zullen de gevolgen zijn! Ongetwijfeld zeer ernstige, want zoo iets re actionairs. zon men zelfs in Pruisen niet ver wachten. ENGELAND. De Spaansche koning naar Engeland. De I---jug. van Spanje, komend uit O os! u- rijk- lije, arriveerde gisterochtend 01 8 uur Jw Parijs en vertrok vervolgens naar Engeland AMERIKA. Huerta's kracht verminderd Hét volgende Reutertelegrain uit New York ontvangen wijst, erop, dat de macht van Huerta blijkbaar gebroken is. Uit Juarez wordt gemeld: In het hoofdkwartier van ge neraal Villa zijn vredesonderhandelaars uit Chihuahua aangekomen, om de voorwaarden mede te deelen, waaronder zeven federale ge neraals zich bereid verklaarden zich aan Vil la te onderwerpen. Hierdoor schijnt dé kracht van Huerta in het noorden gebroken. Met Engeland schijnt deze slimme dictator op zeer goeden voet te verkeeren. DE BALKAN. De vorst van Albanië. Aiaoi de „KöLn. /.eitung" wordt volgens Keu ter uit Berlijn bericht, dat thans alle giroote mogendheden aan de regeer.hig te Berlijn me- (le-lèeling hebben godman, dat zij zich mtt die Candida tuur vajt prins Wilhelm zü Wied voor den troon va» Albanië kunnen vereenigen. Aan den prins zal daarvan kennis worden ge geven. Men vreest dan ook, 'dat do opdraent aan d« postkantoren in de praotjjk nog menige moeilijkheid zal opleveren. DE VERBINDING LUIK—ROTTERDAMS De afgevaardigde en Senatoren van Luik zijn gisternamiddag, zooals de Tel. uit Brussel verneemt, ontvangen door den minister van Openb. Werken in België, v. Helleputte, aan wien zü verzochten spoed te zetten achter de herstellingswerken en de kanalisatie van de Maas van Luik tot Visé, ten einde Luik in verbinding te etellen met Rotterdam. De mi nister antwoordde, dat, wat betreft de kana lisatie van de Maas van Luik tot Visé, hij handelend optreden kon en dat hij daarvoor een crediet op de begrooting had geplaatst, maar het overige gedeelte van den arbeid hing af van een nog met Nederland af te sluiten definitieve overeenkomst. Ex-Koning Manuel. Ex-K-oning Manuel van Portugal en zijn gemalin, die thans geheel en al hersteld is, zijn naar Engeland vertrokken. HOFBERICHT. Naèr wij vernemen, zal Z. K. H. Prins Hen drik zich, in verband met zijn tuur, eérlahg weder voor eenigen tijd' naar den Tauuus hegeven. Ned. LIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is, met ing. van 16 Dec., benoemd tot dir. teiegroafkant. te Vlaardiingen A. G. Brurieen, thans hoofdcomm. telegr. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de OTde van Oranje-Nassau, de regent van Alang (Am- boina) Matheus Joweplvus Edsuard Patty. DE BEBOUWING VAN DEN DAM TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam hééft goedgekeurd de voordracht van B. en W. om het midden-Damterrein in erfpacht uit te geven aan een combinatie, die er een hotel-caférestaurant zal bouwen, volgens de plannen van den architect Kromhout. ART. 3C9 INVALIDENWET. Men schrijft uit postkringen aan de Neder lander, dat er eenige ontevredenheid heerscht onder het personeel der postkantoren in de groote steden, aan hetwelk zonder dat het wordt uitgebreid of op eenige wijze wordt schadeloos gesteld, de nieuwe werkzaamheden in verhand met de rente-uitkeering volgens art. 869 der Invaliditeitswet is opgedragen. De directeur-generaal der P. en T. heeft in een circulaire aan dat personeel een beroep gedaan op zijn medewerking, maar, ofschoon het daaraan niet ontbreken zal, is toch niet verzwegen dat men dit al een zeer goedkoop® manier vindt' om de Rijkswetten uit te voe ren. Verscheidene ambtenaren zullen er eeni ge uren na hun toch reeds drukken dienst aan kunnen opofferen. Men vergete niet, dat bijv. een stad als Den Haag een 3000-tal rente trekkers za! Lebben, verdeeld over hoofd- en verschillende bijkantoren. De eerste aanmel ding dezer gegadigden moet plaats hebben Dinsdag ai. en de volgende dagen, aan bet hoofdkantoor. Daarvoor zijn bijzondere maat regelen getroffen. De oudjes zullen daar kun- neu opgeven waar zij voortaan bun pensioen willen balen, en het ligt in den aard der zaak, dat bijkantoren in volksbuurten de grootste klandizie zullen kriigen. Nu stelle men zich voor dat op enkele dagen der week zich een paar honderd gegadigden aan de schaarsche loketten der bijkantoren aanmelden, die voor de ontvangst moeten teekenen. Maar er zul len er bij zijn die niet, of niet meer, kunnen schrijven, voof wie getuigen noodig zullen zijn om bet kruisje te .ratificeren.... Wat ml het wachtende publiek wel zeggen dat in «oatkantore komt om er postzaken te do IS* Verdacht van moord. Op wei ongewone wijze heeft de Amsterdamsche politie dezer dagen de verblijfplaats ontdekt van een Duitscher, die in zijn vaderland werd ge zocht ais Verdacht Van moord, zegt het Hbld.. Maandagavond werd aan de politie mede gedeeld, dat in een woning in de Swee- ickstraat een Duitscher ziek lag. Een inspecteur van dat bureau ging naar het opgegeven adres en trof er een ongeveer 35-jarigen Duitscher' aan, die blijkbaar aan een der beenen gewond was-. Een gemeen- te-arts verscheen en onderzocht den Duit scher. Toen bleek, dat deze een groot aan tal verwondingen, veroorzaakt door hagel korrels, in het bovenbeen had. Omtrent de oorzaak daarvan wensehte de Duitscher zich niet uit te laten. Daar de man bovendien lijdende bleek te zijn aan pleuris, werd hij per autoziekenwagen naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd en daar opgenomen. Inmiddels ging de politie aan het infor- meeren. De Duitscher woonde ongeveer een week aan het adres in de Sweélinckstraat. Aan de Duitsche justitie werden inlichtin gen gevraagd met het gevolg, dat uit Mun ster in Westfalen het telegraphisck verzoek om aanhouding van de justitie aldaar kwam, daar de man verdacht werd van. moord. Zijn uitlevering zou door de Duitsche jus titie worden gevraagd. De feestvreugde verstoord. Bij een Dins dag ter gelegenheid van de viering van het onafhankelijkheidsfeest te Brielle gehouden ringrijderij had een ongeluk plaats. Een plan kier waarop het muziekkorps van de torpe- disten had plaats genomen, zakte ineen, toen een paard en wagen, dat met de ringrijderij mee reed, passeerde. Door het gekraak schrik te het paard, sprong opzij, waardoor de wa gen kantelde en omviel; het paard rukte zich los eu sprong tusscben de vele toeschouwers, die aan den havenkant geschaard stonden, waardoor eenige personen vande been geraak ten en een paar anderen door het hollende paard, dat van den kant sprong, in de haven wei-den gedrongen. De in het water geval lenen werden, zooals het A. H. mededeelt, spoedig op het droge gebracht; een zestal per sonen, d'ie allen meer of minder ernstig ge kwetst waren, moest zich onder geneeskun dige behandeling stellen; een tweetal jonge meisjes moesten in het ziekenhuis ter ver pleging worden opgenomen. Overreden en gedood. Op den Haagwég onder de gemeente Rijswijk is Dinsdagavond door de stoomtram Delft's Graveivhage de 40-jarige G. Visser uit Vlaardingen overre den en gedood. l>e moord in de Diamantslijperij te Amsterdam. Dank zij de oplettendheid van een bezoe ker eener Stadsbank van leen ing kan in zake den moord op den opzichter De Ruy- ter thans een nieuw spoor gevolgd worden. Dinsdagavond vervoegde zich bij de po litie te Amsterdam een man, die mededeelde dat hij had opgemerkt hoe Zaterdagavond tusschen 8 uur en half negen bij de Stads bank van leening no. 9 aan de Heereii- markt, een persoon, di© diamant ter helee- ning aanbood, zich stilletjes had verwijderd. Hij had den man die sterlc naar jodoform rook en een verband om't hoofd droeg, speciaal opgenomen. Naar aanleiding' van deze verklaring, stelde de politie op last der justitie een onderzoek in bij de Stads hank van lée- A^an hank no. 9 op.de Heerenmarkt bleek, zooals de Tel. verneemt, dat inderdaad Za terdagavond tusschen 8 Uur en half negen een persoon zich aan het loket „beleenin gen" vervoegde, ten einde een partijtje dia mant aan te bieden. Zoodra de man de papiertjes, waarin de diament gepakt was, had overgegeven aam den ambtenaar, zeide deze hem, dat hij zich moest vervoegen aan de hank' no. 1 op de O.Z. Voorburgwal 300. De man had het type van een zeeman, was van gewone, mid delbare lengte, leek pl.m. 50 jaar oud en droeg 'n grijzenden breeden knevel. Aan een van de achterwangen had hij een op- vallend-roode plek. De man heeft zich daarop verwijderd. Of hij zich daarna naar de bank no. 1 heeft begeven, is niet zeker. Doch het staat vast, dat j.l. Zaterdagavondavond omstreeks 9 uur zich een man met een partijtje diamant ver voegde, ten einde dit te beleenen De amb tenaar, die den man hielp, heeft hem niet goed opgenomen en vestigde zijn aandacht meer op de partijtjes diamant, dan wel op den man, die het aanbood. Alleen herin nert de ambtenaar zich, dat de man niet ver bonden was aan het hoofd. Over het ver dere signalement van den beleener moet de ambtenaar nog nadenken. Gisterenmorgen is het partijtje diamant in beslag genomen door de rechercheurs Rijs en van de Pol, die de pakjes deponeerden bij dèn rechter-commissaris. Nader zal onderzocht worden, of deze dia manten inderdaad van den diefstal aan den Overtoom afkomstig zijn. een .wijziging zal voeren van liet parlemen-1 aKermin,st te schamen, maar gij zult des taire stelsel. Zoodra zich tusschen de beidei j ®taan, naarmate gij U die oorsprong burgerlijke partijen een wig gaat inschuiven, s herinnert. een partij, die haar wezen is verschuldigd J!fL?u jjieerderheid jian de linker «triid tee-en de bureerliike crond- Z1J^0 ontstaan? Zy is noeli de vrucht van aan r strijd tegen de burgerlijke grond- slagen der maatschappij, dan wordt hel voorgemeenschappelijk bedoelen, noch van ge- dfe partijen zeer moeilijk hun oude posities te meensonappel ke. actie, noch van accoord. Een behouden en 't djocft.hen vragen of 't wel móge lijk! is voort te gaan elkander op ideologische gronden te bestrijden. In ons land waar wij geen absolute monarchie hebben, klemt dat nog veel meer dan elders waai' het uitvoe rend gezag zich niet stoort aan de beslissin- a van het Parlement Het is de vraag, of bij j m groei der soc.-dem. partij, op den duur zelfs het monarchale karakter van onzen Staat wel kan worden gehandhaafd, en of niet de burgerlijke rechtsorde er door zal worden aangetast, nog voor Zij inhet volk meerder heid heeft. Tegenover eigen burgerlijk standpunt zal een Kabinet dus het best handelen door de laatste obstakels weg 'te nemen die de mede werking van een groot deel des volks belem meren. Daartegenover staat de illusie van een ze- coalitie van Jinksche partijen heeft niet be staan, en er was dus ook niet te verwachten een coalitie-ministerie uit die partijen. Het aanbieden van de portefeuilles aan dé so cialisten was een zeer verkeerd, gevaarlijk en onrechtvaardig ondernemen. Hun, die zich over deze portefeuilleweigering zoo hebben verblijd, wü Spr. de vraag stellen: Zijt gij, vrijzinnigen, over de oplossing der crisis zoo tevreden? Hebt gij vertrouwen in het slagen van den arbeid van dit Kabinet? De heeren lachen, en 't is misschien ook een dwaze vraag, maar ais men de heeren hoort foeteren over de weigering der portefeuilles, dan zou men toch zeggen dat alles in de lucht hangt, De heer DE MURALT: Het is nog al mee gevallen 1 De heer TROELSTRADaar heb ik Het mijne ai van gezegd, het is niet meege vallen, maar het moest in onze verhoudin v x. iiwtu amg op komen in ons constituoneel huid, sociaal gebied tusschen mannen als de hee-jg^ „itMn w,A„r hehóéfta. kei' burgerlijk centrum voor samenwerking op A (IA h ro u ren Aalben» en bijv. de vrijzinnig-demokra- isPr- TWEEDE KAMER. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. (Zitting van gisteren.) De heer TROELSTRA (s. d.) zet (nadat de zitting wegens onvoltalligheid eerst te half half! 12 geopend is) zijn rede voort. Hij be toogt dat de groei der S. D. A. P. op den duur ijle «aj. maken, en tolti ten. Als de antithese de beheersent zat dit burg men kunnen. Thans is de Concentratie nog de bevestiging van de antithese, waarvan Spr. haar geen verwijt maakt, omdat zij niet an ders kan, maai' spr. stelt zich toch voor jdat bijv. 'de heer Tydeman veel nader slaat aan don heer Lobman dan bijv. aan menig man van links. De arbeiderspartij echter staat bui ten zulk een komend burgerlijk hervormings centrum, schoou er in vele opzichten samen werking zou kunnen zijn, veel beter dan die thans mogelijk is. Spr. kan evengoed sa menwerken met bijv. den heer Aalberse als bijv. met den heer Boe. De groei der arbeidersklasse, betoogt spr. verder, is de groei der sociale hervorming, Sprekende over de vragen der S. D. A. P. aan de herstemmings-candidaten, zegt spr. niet te kunnen begrijpen hoe men den vrij zinnigen van rechte eenig verwijt hééft kun nen maken over hun antwoorden. Er is nie mand onder hen geweest die in eenig opzicht zijn eigen waardigheid heeft ptrijsgegéven. Het te natuurlijk heel gemakkelijk dit te beweren, als men zelf hét voordeel eener zoodanige toe nadering niet geniet. Overigens is de bebeekenis dezer herstein- mingsvragen overdreven, zoowel van dén kant der soc.-dem. zelf, als van dien der liberalen. Het „Vad." bijv. zeide: wij willen toch nooit iets andero, maar bijv. dé „Nieuwe Ct." wilde iets anders wel, en dus constateert. Spr. dat er wél gewonnen is. Gewonnen voor de beide sympathieke eischen van hét verkie- zingsprogram, algemeen kiesrecht in de eer ste plaats. Dr. KuypeT heeft altijd getracht een eigen christelijk algemeen kiesrecht te formuleeren, maar deze hutspot is door man nen als den R. K. prof. Struyken afgekeurd, en het is nu vopr goed van de baan. Er zal dus in dezo Kamer voor het alg. kiesrecht een goede kans zijn, als de stem ming niet wordt vertroebeld door hoog poli tieke overwegingen. Wat het vrouwenkiesrecht betreft Spr. wijst op den groei der burgerlijke en der prole tarische vrouwenbeweging. Yfat het Staatspensioen betreft, als op 9 December de eerste uitkeering dei' ouden, van dagen geschiedt, dan .is dit te dankenj aan de S. D. A. P. Warm geworden voor het Staatspensioen, wil men van links nu nieti meer van de verplichte verzekering wetej „,,,tiek niet meer iaal1 heeft> zichzelf te compromitteeren door ir npTttmm Vr viv é»ao waarheid tegen de sociaal-democraten uit K centrum er KO- dcnrl. Spr. hecft al gehoord: Dit of dat bevalt mij niet in dé uitvoering van het concentratieprogram, dan kunnen zij op onzen steun rekenen als zij die willen verbeteren. De heer ROODHUIZEN: Nou, dat is een royaal aanbod 1 De heer TROELSTRA: Niet waar? Spr. vraagt overigens of misschien een Ka binet onder Borgeeius vriendelijker zou zijn ontvangen aan rechts. Of, indien de heer Treub minder geeft dan het program belooft, of dan de heer Bos hem daarom zal afvallen? Naaa' Spr. meent is dit Kabinet dan ook het meest levenskrachtig Kabinet dat er komen kon. Spr. eritiseert het verwijt der vrijzinnigen als zouden de e. d- bet kiesrecht en het Staatspensioen in den steek hebben gelaten. Het eenige wat de s, d. gedaan hebben, is dat zij gezegd hebben: 't is niét onzè tijd om in de boot te gaan, <en zij hebben die boot geen stoot gegeven naar den volgenden Steiger. De concentratie weigerde eveneens, totdat nu de heer Dort met zijn staf is inge sopt- De heeren van links hebben vooraf men zie „De Vaderlander" van 7 Sept. 1912 —4 Als links wint, zal er geen vrijzinnig- socialistisch Kabinet komen, als een sok ciöjal-democr&at Minister werd kan hij im mers geen sociaal-demokraat blijven. Boven dien hebben de heeren toch overal gezegd* Kiest toch geen socialisten, die kunnen immer* niets tot stand brengen I Hebben de soc.- democraten ooit gezegd: Wij zullen het wei doen, zóó slecht zijn wij niet? Neen, inte gendeel, Dr. Bos heeft gezegd, dat wij dd kiezers hebben misleid. Neen, zegt Spr. tot' dr 'Bos: Gij hebt ze misleid. De concen tratie had dus geen recht uit de jK>rtefouil- Ieweigering conclusies te trekken ten nauee- le der S. D. A. P. Tanpr wijdde de spreker uit over het aanbod van de portefeuilles en wat daarmee in verband staat. Het aanbod van de concentratie, zoo stel de sor was niet een goed politiek beleid. I was gedaan met de wetensdiap dat er een vat werd opengezet voor de sociaal-democraten. De heer Roodhuyzen had reeds gezegd: de heeren zijn geen sociaal-democraten als zij het aanne men. Dit aanbod was bovendien paricssentair r-\ J Lmuaran UW! uftt en kan hét Staatspensioen worden verwezen- 'v QU1U1SÏ. L/C i "'spr. komt nu de redon v»n dgt fSjÜS^iISSÏaSJ?™ onjuist. De vrijzinnigen bewerea 4** w, eischt het parlementair der verkiezingen-. Hij beschouwt uitvoerig geen in de correspondentie Bos-Troelstr» ie behandeld. Een verbinding tusschen concen tratie en het Kabinet-Gort van der Linden ia eeöst tot stand gekomen na de samenspreking tusschen die beide. Zijn constitutioneele zin. hoeft hem doen inzien dat elk. op tredend Ka binet rekening moest houden met de uitspraak der kiezers ter zake van de beide hoofdpun ten van het concentratie-program. Is aan da- ze uitspraak gevolg gegeven, dan acht hét Kabinet zijn taak volbracht. Hierin ligt de verbinding van dit ministerie met al wa|tj vooraf is gegaan, het staat over de partijen heen in directie verbinding met de meerder heid welke heeft gezegevierd. Het is als zoo danig ook niet wat men onder een koninklijk 11 au a UKKCllUC, umtu *-M mentair stelsel niett geiisdü Anders zou ook het tegenwoordige kabinet daarmede in strijd Z'jDe socialisten - zeide spr. ^ben tauï verantwoordelijkheid begrepen ze aangeboden allerlei voorwaarden, die echter van de hand zijn gewezen. Zoo'n ministerie met| socialisten er in zou nooit homogeen zijn, zegt sor en hij wijst dan op al de verschillen die ex ron tusschen liberaal en socialist: de klassen strijd eerst, de republikeinsche gezmdheia^ae „politieke neutraliteit" op de school, het anti- militarismeu Dat zijn alles argumenten tegen een liberaail socialistisch kabinet. De liberalen verwarden be* partijbelang met het landsbelang en bilden zegt Sur. tot, do Regeering

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10