tv. trweehujjzerf. arteijcrJssrraar 27 mrinioppantoivojis Slobkousen. STADSNIEUWS. Men, doch een conferentie Word geweigerd. In een druk bezochte vergadering gisteren morgen ten 7 ure, werd met overgroote meer derheid tot staking besloten. De zaak is in han den van de besturen van de R. K. en Ned. Sla gersgezel 1 enbo n«l Een hater van mannelijk schoon. Een boerenarbeider, zekere A. R., te Lekker- kerk, die zonder werk was, vernam, dat te Ouderkerk a. d. Usel bij twee veehouders vast werk te krijgen was. Vol goeden moed toog hij er heen en reeds bij 'den eersten veehouder liad hij Succes, 'n Mondeling contract was dra ge sloten. „Maar", zei dc werkgever tot be sluit, „nog een ding, je hebt een snor, dat ding moet er af, ik houd geen daglooners die een snor dragen." R. was niet te bewegen en ging heen. Van den anderen veehouder mocht hij 't mannelijk schoon behouden. Een koe als passagier. Toen gistermor gen- eenige koeien over het Oostplein te Rotterdam naar de veemarkt gedreven wer den, schrok een der dieren voor een ach terop komende electrische tram en sprong in zijne wilde vlucht boven op een slee perswagen, belaüen met zakken graan. De oj) den bok zittende sleeper schrok niet weinig toen hij eensklaps een zware koe op zijn wagen als vrachtje meekreeg. Zoo gemakkelijk als het beest op dc va gen gesprongen was, zoo moeilijk van het afstappen. Een gedeelte der lading moest gelost worden. Is'ad at van eenige planken een brug was gelegd, kreeg men do koe weder heelhuids op den beganen grónde GEMEENTERAAD (Vervolg). De VOORZITTER meent dat de theorie om voorzichtig te zijn met liet verleenen van sub- 'weinig uithaalt, als in dc praetijk anders ge daan wordt. De aanstelling van den con troleur moet dienen om werk aan het con sultatie-bureau te geven. Op het congres te Groningen werd gezegd dat het drankgebruik afneemt. Dan is het natuurlijk dat de bu reaux minder*to doen krijgen. Het is een malle toestand, als de gemeenle dan weer geld gaal geven om de consultatie-hureaux werk te geven. Wij moeten juist tevreden zijn als die bureaux weinig werk bebben. Het voorstel van B. en W. wordt verwor pen met 13 tegen 19 stemmen. Het voorstel van den heer Poppe 600 subsidie) werd ook verworpen met 20 tegen 9 stemmen. Het voorstel van den lieer van Styrum werd aangenomen met 17 tegen 12 stemmen. Subsidie „Kennemer Padvinders". De Kennemer Padvinders jrroegen 250. Subsidie, waarop B. en W. eveneens afwijzend prae adviseerden. De beer Dr. TIMMER meent dat dit kleine bedrag wel aan de vereeniging kan geschon ken worden. Er gaat oen uitstekende roep uit van deze vereeniging; hij meent dat het geld goed besteed zal zijn. Spr. doet het voor stel de gevraagde subsidie wèl te verleenen. De heer VAN ROSSUM (ter vergadering gekomen) ondersteunt dit voorstel. De heer VAN STYRUMvraagt den heer Timmer om niet een jaarlijk6ch subsidie toe te kennen, maar een subsidie voor 1914. Daar tegen heeft de heer Timmer geen bezwaar. De heer KRELAGE zegt aan de zijde te staan van B. en W. De grootste post op de rekening is bestemd voor dé pakjes. Spreker meent dat als de subsidie der gemeente daar voor moet dienon, er voor is met bet toe kennen dezer subsidifl* de zuinigheid te be trachten. Er staat dat flinke Hollandscho jon gens -worden gevormd, maar spr. merkt op dat de Hollandscbe jongen van Hildebrand geen pakje noodig had om flink te wezen. (Vroolijkheid). Het voorstel van den heer Timmer wordt verworpen. Vóór stemden de heeren Timmer, Rinkemn en v. d. Kamp. Pluimvee-tentoonstelling. De onderafd. Haarlem en Omstreken van 3e Vereeniging tot bevordering van Pluim veehouders en tamme konijnenteelt in Ne derland (VPN) houdt van 26 tot 28 December a.s. een nationale tentoonstelling in het ge bouw der Sociëteit Vereeniging. Om deze tentoonstelling te doen slagen, ver zoekt het bestuur der onderafd. Haarlem en Omstreken voor deze tentoonstelling een eereprijs te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor, voor gemeld doel ter besehikking van B. en W. te stellen een be drag van 30. Goedgekeurd. Armenraad. De begrootiug voor den Armenraad stellen ft. en W. voor goed te keuren, voor 1913 op f 2700. voor 1914 op 3000. Goedgekeurd. Schadeloosstell i ng. De lieer S. Pinguele verzoekt deu Raad om een schadeloosstelling, wegens het niet ge stand doen eener met hem aangegane monde linge overeenkomst, dat hij tegen 10.per week in dienst der gemeente zou komen voor de uitreiking en de tenighaling der beschrij vingsbiljetten voor de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen. Hem was medege deeld, dat bij met 1913 eenige weken in dienst zou kunnen komen, doch midden December 1912 kreeg hij bericht dat men van zijne dien sten geen gebrnik zon maken. Met de commissie, bedoeld in art. 166 der Gemeentewet, stellen B. en W. voor aan Pin guele 30 schadevergoeding te geven. De heer P. vroeg 100. De heer KRELAGE begrijpt niet dat in dit geval de ambtenaar een toezegging deed. ofschoon in October reeds bepaald was dat de vierde afdeeling bij de controle zou komen. De VOORZITTER antwoordde, waaraan de beer DOOSJES nog toevoegde, dat in #3e stukken staat, dat P. gevraagd werd namens den controleur der belastingen. De bedoelde ambtenaar staat dus huiten schuld. De heer LASSOHUIT vraagt hoe het komt dat de man niet is aangenomen. De VOORZITTER merkt hierbij op. dat het moeilijk is, van te voren precies te bepa len. hoeveel werkkrachten er noodig zijn. Het voorstel vail B. en VV. wordt goedge keurd. Derde dónclie-badhnis. B. en \V. stellen voor: aan de afdeeling Haarlem van de Noord-Hollandsche vereeni ging „Het Wito Kruis", voor een door haar te stichten derde 'donehe-badhnis een subsidie te verleenen tot een bedrag hetwelk zal blij ken noodig te zijn om jaarlijks de inkomsten van genoemd badhuis in overeenstemming te brengen met de uitgaven, doch 5r. geen geval hooger dan 1900 en voorloopig voor den tijd van drie jaren, ingaande 1914; tevens te ga- randeoren de rente, zijnde 4 pet. en de aflos sing. zijnde 2 pet. eener rventneel door ge noemde vereeniging te sluiten geldleeinng van hoogstens ƒ20,000 benoodigd voor de op richting van bet douche-badhuis, onder voor waarde dat de gemeente door leerlingen van openbare en bijzondere scholen 40,000 baden kan doen nemen, zonder bijbetaling en dat. boven dat getal door de gemeente 5 eent per bad zal zijn verschuldigd, en ten slotte onder voorwaarde dat bet, badhuis ten noorden van de spoorlijn, nabij het, Schoterkwartier dus, zal worden gesticht en de plannen van de in richting aan dc goedkeuring van B. en W. znllen worden onderworpen. Do heer BREDA KLEYNENBERG brengt hulde aan het Witte Kruis, voor haar initia tief, doch wijst erop dat in de gezondheids commissie gemeend werd dat de gekozen plaats de goede is,-/doch dat tevens gehoopt werd dat bet Witte Kruis den moed zal beb ben ook in een ander gedeelte van de stad. n.l. in het Amsterdamschc kwartier, een vier de douche-badhuis te stichten. Spr. wenseht dezen wensch, geuit iu de Gezondheidscom missie, hier te herhalen. De lieer VAN DE KAMP had gehoopt dat. deze kwestie met de overdekte had- en zwem inrichting zou behandeld worden. Dut is niet het geval. Spr. hoopt dat dit geen nehternit- stelling is van de overdekte had- en zwem inrichting. Voorts vraagt spr. waarom het Witte Kruis met, een afzonderlijke aanvraag komt voor elk hadhuis. Het badhuis aan den Kou denhorn werkt, met winst, en die komt ten goede aan het Witte Kruis; dat aan het Leid- sche Plein werkt met verlies, en dat verlies dekt de gemeente. Spr. meent dat de reke ning der drie badhuizen door plkaar behoort geslagen te worden. De VOORZITTER antwoordt* dat hij ge meend heeft dit z.i. urgente voorstel niet lan ger te moeten uitstellen, omdat hij meende dat, de andere plannen dit jaar wellicht nog niet in behandeling zouden komen. De heer KRUSEMAN antwoordt den heer van de Kamp en zegt dat het niet aangaat om in eenmaal genomen besluiten verande ringen aan te brengen en dus te besluiten dat de winst, gemaakt op liet, eerste douche bad huis, in mindering zal worden gebracht. De heer MODOO is het volkomen eens met den heer van de Kamp. Ook hij heeft reeds dikwijls aangedrongen op samenvoeging van de rekeningen. Het lijkt spr. niet billijk dat de winst, door de. vereeniging wordt opgestre ken en het, verlies door de gemeente wordt gedekt. Spr. stelt voor om de winst op andere badhuizen gemaakt in mindering te brengen van het subsidie, toegestaan voor het derde badhuis. Do heer VAN DEN BERG merkt op dat het badhuis aan den Kouden horn de eerste jaren geen winst maakte en gedekt werd door de rentelooze voorschotten van particulieren. Intnsschen werd het badhuis aan het Leid- sche Plein gesticht. Het kwam liet bestuur niet gewenscht voor om de rekeningen door een te mengen. Zij bleven dus gescheiden. Spr. meent dat het 'thoste is de rekeningen gescheiden te laten. Wat er gedaan wordt met de winst, op het badhuis aan den Kou denhorn, weet spr. niet op het oogenblik en dus ook niet of de winst gebruikt wordt om het verlies van het badhuis aan het Leidsche ters, gebit als verpleging voor eigen reke- Plein te dekken De beer MODOO meent dat het geen be zwaar is te bepalen dat de subsidie vermin derd wordt met de winsten, gemaakt in één of meerdere douche-badhuizen. Spr. acht dit billijk en meent te weten dat de winsten ge bruikt worden voor andere doeleinden door het W. K. beoogd. De lieer RINKEMA is, na de toelichting van den heer v. d. Berg, niet voor het voor stel van den heer Modoo. Het eerste badhuis is gesticht, met. rentelooze voorschotten, wel ke particulieren verschaften a font perdu. Spr. schroomt er voor om, nu het badhuis winsten afwerpt, door de gemeente deze win sten voor zich op te strijken. Na de geschie ning. Regenten zijn bevoegd bijzondere overeen komsten te sluiten, waarbij groepen van per sonen, ot> wie het tarief van f 1.25 of f 1.50 toepasselijk zou zijn, tegen lager tarief, be- loopend© echter minstens f 0.80 per dag, ver pleegd worden. Inwonende dienstboden van ingezetenen van Haarlem worden in de derde klasse kosteloos verpleegd, wanneer hun meesters zich ver bonden hebben tot betaling van f 4 's jaarsi voor elke dienstbode, die in hun dienst is. Dit tarief wordt, van kracht, op 1 Jan. 1914. Do heeren Timmer en Menens vinden het onbillijk dat als men zelf in liet Gasthuis) verpleegd wordt men 80 cent kan betalen, terwijl als men een; ander laat verplegen I denis le hebben gehoord, is spr. tegen het voorstel. zulks f 1,25 kost. Zij stelden voor dit even De beer BREDA KLEYNENBERG acht eens op 80 cent te stellen. Nq uitvoerige discussie werd dit, voorstel verworpen met 22 tegen 7 stemmen. De heer dr. TIMMER deelt mode, dat hef de opmerking van den lieer v. d. Kamp zeer ontijdig. Hij ziet niet in dat het: bestuur van het W. K. iets daartegen zon hebben, UitsteL H M i zou spr. echter van deze urgente zaak aller- j bepaalde in de 2de alinea van artikel 4 een j minst gewenscht achten. Spr. zou daarom het doode letter is. Het gaiait toch niet aan, dat voorstel van B. en W. willen aannemen. Het dr. Westerman nia een operatie met zijn col - bestuur van het W. K. kan dan Verzocht wor- j lega's nagaat, wat hij zijn patient in reke- den een regeling te treffen als door de ge-j ning zal brengen. Men zou beter doen da meun-te gewenscht wordt. I bewuste bepaling te wijzigen. De heer MODOO kan niet inzien-dat het' Hij stelt, ook namens dr. Merens voor de strijdig zou zijn met de bedoeling van de op- woorden in de 2de alinea „de geneesheeren richters van het eerste badhuis, dat, de winst directeur, die de des betreffende declaratie gemaakt op dit badhuis, ook st rekke tot ver-iu onderling overleg vaststellen" te doen ver betering en uitbreiding der badhuizen. j vallen en daarvoor in de plaats te stollen de i De heer DOOSJES merkt, on dnt. het nietwoorden „den betrokken geneesheer-direc- zeker is dat de winst, gemaakt op hot douche-tour." badhuis aan den Koudenhorn, niet gebruikt Na uitvoerige discussie wordt ook dit voor- i wordt Voor dekking van het verlies van an-Sfcel verworpen, met 19 tegen 10 stemmen, derc badhuizen. De voorzitter van het Witte; Wat het ubonnement voor dienstboden be- Kruis, birr aanwezig, weet het niet, en wel- {reft, acht de heer TIMMER dat 3 voldoen- lieht wordt nu een besluit genomen, bij aan- ,je on een verb oog Lng tot 4 niet ge- neming van het voorstel-Modoo, waarmee men vvenseht. Spr. motiveert zulks uitvoerig en de vereeniging allerminst een dienst doet. meent ten slotte dat 4.velen voor het ne- Do heer VAN DEN BERG meent dat bet lnell vatl een abonnement zal afschrikken, 't-brei» zal zijn om alles aan het bestuur van i aatJfai abonnementen en het aantal ver liet W. K. over te laten. Spr. denkt met, dat pleegde- dienstboden is zoodanig, dat iedere er bezwaren tegen de regeling zullen gemaakt dienstbode 1.25 per dag betaalt. Wordt het worden, maar spr. zou het in geen geval in abonnement 4—, dan zal elke dienstbode het besluit willen vastleggen. \f 1,(55 betalen, hetgeen onnoodig is en scha- De heer VAN DE KAMP zon bet nu een« I delijk. niet aan de vereeniging willen overlaten. Al j Dit voorstel is den, heer SCHRAM een jaren lang heeft hij gevraagd de rekeningen raa(]6el. Men moet niet vergeten dat de pa- bijeen 1c voegen, omdat het hem onbillijk j jrooll8 verplicht zijn bun dienstboden te ver- voorkwam dc gemeente voor hét verlies te p] laten opdraaien en dat dc vereeniging de win-Do heer KLEYNENBERG zegt dat dit een sten opneemt. Daaraan is nimmer gevolg ge- Kwestie is van assuradeurs, niet van dokters, geven. Als lid van het Witte Kruis legde spr. gen assuradeur van naam beeft spr. gezegd zich daarbij neer, als raadslid meent hij dat ,ja( ,]e KOin van 3__; wc]ke betaald worilt niet te. mogen doen. Spr. dient een voorstel V(M)r (je V4srs!ekering tegen ziekte va.11 een in van dezelfde strekking als dc heer Modoo,jjenstbodo een dwaasheid is. Slechte bij toe- i maar beknopter. vai kan een gemeente met dit cijfer uitko- i De beer MODOO neemt zijn voorstel daar- men. Het bedrag van 4 is zeer klein, als op terug. men de eisclien van verpleging nagaat. Spr. i De VOORZITTER gaat na dat met het don- meent dat dit, cijfer maar een overgang be- che-badhuis aan den Koudenhorn de gemeen-teekent en dat binnen twee jaar dit bedrag ic niets te maken beeft gehad. Toen kwam zal worden gesteld op J 4.a«. j het hadhuis aan het Leidsche Plein en toen Do heer VAN STYRUM verzet zich tegen ontstond de band Het komt spr. niet billijk iedere poging om dit. bedrag van 4 te ver- voor om mi met de et ie hand terug te nemen, mimieren wat met de andere gegeven is. j De lieer VAN STYRUM is het gedeeltelijk eens 'met den beer v.-ri. Kamp. Spr. vimlt het rationeel dat de wirnt van het cene liadhuis Het voorstel van den heer Timmer werd verworpen niet de stemmen der voorstellers, ,n van ml Hi HUH V°Do Tïeer VAN DE KAMP vraagt of onder gebruikt wordt tot dekking van het verlies „dienstboden" ook mannelijke dienstboden KRUSEMAN, w.th.nd«r, Dc heer Dr. TIMMER vraagt het punt 14 dagen aan te houden. Spr. zon prijs stellen op liet advies van liet bestuur van het W. K. Wij kennen dc financieels gevolgen van bet voorstel van den heer Modoo niet voor de vereeniging. Spr. doet een voorstel om liet punt -aan te houden tot de eerstvolgende ver gadering. Do heer VAN STYRUM voelt niets voor uitstek Zijn de gevolgen bezwaarlijk voor de vereeniging. dan zal deze wel zxio vrij zijn ze kenbaar Ie maken. Het voorstel van den beer Timmer tot uit stel wordt verworpen met 19 tegen 10 st. j Het amendement van den beer v. d. Kamp I wordt aangenomen inet 17 tegen 12 stemmen, Aldus geamendeerd, wordt het voorstel van I B. en W. aangenomen. j In een overgelegden brief van regenten van op de 'daarin m '.even gronden de vmsche- het Sint Elisabeths of Groote Gasthuis wordt li the id beotegd 0111 bet. tarief van verpizog- kiostcn in genoemd gasthuis te wijzigen. Ti r.en do voorgestelde wijzigingen bestaan bij B. en V. geenerlei bezwaren. Zij stellen daarom voor het vast te stollen. De niet-kosteloos opgenomen zieken wor den verdeel! in drie klassen. De verpleegkosten bedragen in de eerste klasse f 6 per dag, int de tweede klasse f 2,50 por dag, in do derde klasse voor in gezetenen, voor eigen rekening verpleegd wor dende, f 0.80 per dag, voor ingezetenen, voor reken ing van andere ingezetenen verpleegd 1 wordende, f 1,25 per dag, voor allo andere 'in den zin van, artikel 2 der verordening op het St. Elisabeths of Groote Gasthuis niet- kosteloos verpleegden f 1,50 per dag. j Verpleging voor rekening van ouders of andere bloedverwanten in de opgaande of nederdalende linie, of van broeders of zus- antwoordde bevestigend. Het voorstel werd daarna aangenomen. Tarief van den Onderstand. Bij den Raad is het volgende voorstel inge diend (dat reeds eenmaal is behandeld, doch toen verdaagd) door 'de hoeren Nagtzaam-, Poppe en Bvegonje, tot wijziging van het ta rief van den onderstand voor het jaar 1914. Zij stollen voor liet tarief als volgt vaat to stellen. Voor elk persoon van: 65 jaar en ouder in ge- gezonden toestand 2.50, bij ziekte of gebre ken ƒ3.— 60 jaar tot 65 jaar, in gezonden toestand ƒ2.— bij ziekte of gebreken 3.— 50 tot 60 jaar, in gezonden toestand 1.bij ziekte of gebreken, J 3.——; beneden 50 jaar bij ziekte of gebreken 3.Voor elk persoon, onder de vorengenoemde oategoriën vallende, zoo bij (zij) alleen woont, boven den hierboven vermelden onderstand 1.Voor elk kind benoden 14 jaar, beboorende tot een bedeeld ge zin 1.Voor dc uitbesteding van ieder ouderloos of verlaten kind, welks opneming in het Stads Armen- eu Ziekenhuis niet gewenscht of niet noodzakelijk is, in gezonden toestand 40 ct. per dag, bij ziekte of gebreken 60 ets. per dag. Voor behoeft!gen, die in de termen val len om in het Armenhuis te worden verpleegd, doelt wegens plaatsgebrek niet kunnen worden opgenomen, of wier lichaamstoestand de ver pleging in het gesticht niet wensclielijik doet zijn, in gezonden toestand 70 ets. per dag, bij ziekte of gebreken 1.per dag. Kraambe- deeling: tweemaal een bedrag van vijf gulden. De bedragen worden versterkt om de zeven dagen. B. en W. hebben bedenkingen om de bedoe ling in natura te vervangen door eene in geld. feer wilde ons van avond geen brood meer geven: moeder moest eerst betalen, zeide liij, wat zij schuldig was. Maar boewei hij moeder heel barsch en hard aansprak, zeide hij toch, dat het hare schuld niet was, en dat hij wel wist, dat gij al het geld had opgemaakt Ran den drank. Moeder kwam schreiend thuis, maar iprak geen woord. Ik wist niet dat zij schreide, totdat ik de tranen op haar werk zag vallen en toen begon ik te schelden en moeder zette mij In een hoek. Hendrik riep de moeder, kom breng wat hout; daar ligt nog een goed blok, (teek dat in de kachel. Maar Hendrik, begon weder de vader, zeg mjj eerst eens, wat gij toch wel tegen moeder gezegd hebt?" De knaap werd bloedrood maar sprak even vrijmoedig ak te voren. „Ik zoide dat gij slecht waart, een slechte rader! En dat was tooh heel verkeerd van u, zeide de moeder tot den jongen, maar het is u vergeven. Kom breng nu wat hout." Knip zag zijn vrouw aan, en daar hare blik ken de zijne zoo vriendelijk ontmoetten, kwamen hem de tranen in de oogen. Hij stond op en gaf baar geld. „Daar, zoide hij, daar is mijn week loon moeder! Kom houd uw handen op. Gij hebt nog niet ulles. Zie zoo. nu hebt gij het op vijf centen na. waarvoor ik hedenavond een glas je-j never genomen heb. Ik h'oop dat dit voor mij het begin zal zijn van een beter gedrag, en voor u van gelukkiger dagen. Kout zet nu uw «nuts op; ik wil met u medegaan om den bakker te betalen en het noodzakelijkste te koopeu. Aaltje gang de kamer uit om andere kleeren aan te trekken. Zij bleef echter veel langer uit, dan zij daartoe noodig had. En toen zij weder binnenkwam, met de hagelwitte muts op het hoofd en het gladgestreken Zondagskleed had haar gelaat den droefgeestigen trek niet meer j die er een uut te voren op zichtbaar was. Toen ze tezamen van hun wandeling terug keerden en de kinderen te bed waren gebracht, verhaalde Knip zijn vrouw de reden van de plot selinge verandering in zijn gedrag. „Toen hij bemerkt had, zeide hij,, dat de centen der armen dienden o-m oen zoo prachtig huis te bouwen en te verfraaien en de kasteleines uit de Ver- gule Flesch met hare dochters zoo zwierig te kleeden en daarmede vergeleek zijn eigen vrouw en kinderen, die aan voedsel en kleeding en alles gebrek hadden toen hadden droefheid efl schaamte hem eensklaps geheel overmeseterd. Ynouw! zoo eindigde hij, van dat oogenblik af nam iik het ernstig besluit, eeii nieuw leven j te leiden Een jaar verliep. Juffrouw Sterk uit de Ver gulde Flesch had reeds dikwijls naar Knip ge vraagd, en had hare verwondering te kennen gegeven, dat zij hem nooit zag terugkomen. Op een schoon on zomeravond ging zij eens de poort uit en deed een vrij verre wandeling. Zij kwam aan een klein, net huisje met een sierlijken bloemtuin er voor, en bleef voor het hek staan om de heerlijke rozen te bewonderen, die er bloeiden. Een man was met drie kindearen bezig om de paden op te harken en de bloemen te begieten, terwijl voor het huis een vrouw van middelbaren leeftijd zat. De man zag om, toen hij voor het hek iemand hoorde stilstaan, en juffrouw Sterk herkendo hem ter stond haren zoo lang vermisten klant. „Goedien avond Knipriep zij hem toe. Wel, wel, wie had dat kunnen denken, manl dat ik n hier weder zou vinden. Ik dacht dat gij voor goed verloren waart. En wat ziet het er hier lief uit. Wat een net huisje, en wat lieve kinderen; en is dat uw vrouw? Nu het doet mij genoegen dat het u tegenwoordig zoo goed gaat. Gjj hebt vast een buitenkansje in de loterij gehad. Maar zeg mij toch eens, Knip, hoe komt het dat ik u nooit meer bij mij zie, terwijl gij vroeger tot mijn vaste klanten behoordet? Juffrouw ant woordde Knip, daar bestaat een gegronde reden voor; het is, omdat ik zie dat het mij en de mijnen op deze wijze goeS gaat. Ik heb veel ver plichtingen aan u; want 'n paar woorden van u hebben mij het eerst de oogen geopend voor mijn slecht gedrag. Een jaar geleden had den mijn vrouw en kinderen nauwelijks klee ren aan het lijf, nauwelijks het noodige voed sel. En pu, juffrouw Sterk, wilt gij weten waar ik het geld vandaan heb, om mijn huis zoo op te knappen en mijn vrouw en kinderen fatsoen lijk te kleeden? Gij denkt uit de loterij. Neen jufrouw, ik geef u uw eigen woorden cerug, die ik een jaar geleden toevallig van u hoorde. Yan de centen, die een zekere gek u vroeger alle dagen in huis bracht." Jufrouw Sterk groette en ging stil heen. Zij kon anders moeilijk zwijgen, als zij iets had hooren vertellen. Maar de geschiedenis van Knip hield zij zorgvuldig voor zich, uit vrees, dat vele anderen zijn voorbeeld zouden volgen. i Zij stellen voor evenals vroeger, het voorstel niet aan te nemen en verwijzen naar hun vree- ger advies. De heer Nagtzaam merkt op dat in dit voorstel de bedeeling in natura is weggela ten en dat het bedrag in geld wat hooger is B. en W. en hef. Burger!. Armb. vreezen da misbruik zal gemaakt worden van het geld e." dat bedoeling iu natura beter is. Spr. meer dat zulks niet vast staat en ten tweetic weet spr. dat er thans wel misbruik gemankt wordt van-de bedeeling in natura en spr. weet. dat cr bedeelden zijn, die dat gaan verbnnjeren. Spr. vraagt of er nu misbruik gemaakt wordt van het toegestane geld, en of het zal begin- neu als dat bedrag zou verhoogd worden ei dat nog blijft onder hot overbodige. In het be gin misschien wel, door de ongewone 1 uxt zegt spr., zullen uitgaven gedaan kunnen wor den die beter niet gedaan zouden zijn,maar latei zeker niet. De voorstellers hebben dus geen misbruik voor de bedeelden gevreesd. Spr. licht dan ziin voorstel toe. acht de bedoeling in natura uit den tüd, en de voorgestelde bedragen niet Ie hoog. Te Dordrecht enz. is de bedeeling in na tura al lang afgeschaft. De voorstellers hebben geen personen opge nomen onder de 50 jaar. Zijn zij gezond dan kunnen zij werken; zijn zij werkeloos, dan wor den zij tijdelijk bedeelden; zijn zij invaliden, dan vallen zij in de termen. De heor Schram acht het in het be lang der goede orde om zich neer te leggen bij een voorstel van het Burgerl. Armb., wanneei diat oordeelt dat bedeelingen in natura g- wenseht worden. Verder merkt de heer Schram op dot hoi B. A. boter qualiteit voedsel zal koopen, dan d- bedeelden zullen doen voor het lutel geld dai zij ontvangen. Nu de .Armenraad ingesteld is, is spr. er niet voor om de bedragen in geld t verhoogen en zoodoende de Kerkelijke Armbes-tv ren te steunen in hun voornemen om den ond- stand te verlagen, wanneer zij weten dat d gemeente toch bijpast. Verder meent spr. dia- de armen tarwebrood noodig hebben en tegen deze bedeeling in nntura dus geen bezwaar be staat. De lieer Nag tz a a m zegt dat hot hier alleen gaat om brood. De qualiteit daarvan, meent spr., zal niet veel veranderen of het B. A. «lat inslaat of wel dat de menschen het, zelf inslaan. Voor spr. is hoofdzaak dat de armen liet bedrag ontvangen door hem en an dere voorstellers in het tarief neergelegd. Spr etaat op het standpunt dat aan de gemeente de armenzorg behoort en wil het tarief daarom in het tarief leggen. De lieer Kruscinan staat aan de zijde van den lieer Schram. Het Burgel. Armbestuur doet zijn werk reeds jaren. Spr. komt er veel mede in aanraking en spr. is in staat dat werk te waardeeren. Zelf maakte hjj deel uit van het Burgerl. Armbestuur en heeft treurige oooder- vindingen opgedaan. Dat beaeeüng in ..agtiirs--^,, uit den tijd is, ontkent spr. Enkele Armbestu ren zijn er verleden jaar nog mede begoni::.-.-n ook de Armenwet spreekt van bedoeling in natura. Spr. is in staat te melden hoe het gaat in Amerika. Spr. sprak iemand, die in Ame rika was en daar in de termen viel voor be deeling. Daar werd alleen bedeeling in nature uitgedeeld. De bedeelden kregen niete geen geld. Dat hot dus uit den tijd is, kan spr. niet beamen. De heer WEIJLAND is vóór het voorste! van den heer Nagtzaam, omdat hij er vooi voelt dat de volle vrijheid aan de bedeelden gelaten wordt. Daarbij kan het Burgerlijk Armbestuur, wanneer werkelijk misbruik word- gemaakt, bepalen dat de bedeeling in na-ura zal geschieden. (Eenige stemmen roepen dat «l't voorstel diie bevoegdheid niet geeft.) De been' Weijland dient oen amendement in om deze be voegdheid in, het voorstel ioi te lasschen. De heer SCHRAM deelt mede dat deze mirri- mum-eischen ook door Weldadigheid naar Ver mogen gevonden zijn. Spr. vertrouwt dat ook «le Armenraad dat cijfer als minimum zal vin den. Spr. staat niet- op het standpunt dat die gemeente do armenzorg geheel op zich moet. nemen. Spr. wil het werk niet uit de handen dier particulieren bedeelers nemen. De heer NAGTZAAM beaiiwootrdt het ver trouwen van den heer Kruseman in het B. A. en wijst er op dat zij dezen zomer wei gepde inzage detr lijsten te geven. Dat vertrou wen is dus zoo groot niet. Tegen een amendement om bedeeling in na tura toe te passen, wanneer misbruik gemn-nkt. wordit, heeft de voorsteller geen bezwaar. Als de heer Schram meent dat ook de Armenraad het lied-rag van 5 zal stellen, kan hij, meent spr. geen bezwaar hebben tegen «lit voorstel. De heer BREGONJE verdedigt eveneeus bet voorstel. De he«rKRUSEMAN wijst er op da t den lieer Nagtzaam wel de lijst van bedoeling is over gelegd; alleen wiacren de namen der bedeelden er aan ontnemen. (Gelach). Stemmen: „Ar diers bad je alles." De heer SLINGENBERG zal zijn stom ge ven aan de voorstellen van den heef Nagt zaam, en aan het amendement van den heei- Weyland, doch ook zonder dit amendement zal spr. vóór het voorstel stemmen. Wij stel len het tarief voor 1914 alleen vast. Geeft het aanleiding tot misbruiken, dan kan zulks het volgend jaar altijd onder de oogen wor- iden gezien. Den heer Weyland geeft hij in overweging te bepalen welk» bedeeling in natura mag plaats hebben. De heer Nagtzaam neemt het amendement van den heer Weyland over. Hét amendement van den heer Weyland, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 18 tegen 11 stemmen. Hierna komt het voorstel van dén héér, Nagtzaam in stemming en wordt verworpen met 15 tegen 14 stemmen. .Voor zijn de heeren: Merens, Poppe, v Rossum, Schram, v. d. Kamp, Bruch, Nagt zaam, Slingenberg, Wel-senaar, Bregonje, Tim nier, Visser, Rinkema, Weyland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6