n My Sun NSarchó' Gr. Houtstraat 58, Haarlem. Brieven uit Lisse. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Franschman over Haarlem. 55 Een paar weken geleden hebben wc in dit iilad gelezen dat do alhier bestaande a Mee ting van den Ned. R. K. Volksbond 1 IVs jaar Sheeft bestaan. We zonden in onze verplieh- itingen te kort schieten wanneer we dit feit, „zonder spreken" zouden voorbenloopen en in een onzer brieven niet de aandacht aan zou den wijden. In 't afgcloopen tijdsbestek toch is de Volksbondafdeeling er eene van beteeke- nis geworden. Voor de oprichting der afdee ling was 't vereenigingsleven hier vrijwel Wed aan om tot de oprichting eeuer algcmeene ibloemistarbeidersvereeniging te geraken; het ii« echter bij pogingen gebleven, want geen enkele welke leversvatbaarheid kon krijgen. Toch is dit wel eonigszins de drang tot organi satie geweest. Toen dan ook onze ZeerEerw. Eeer Pastoor hier werd geplaatst in Februari 1901 riep hij al zeer spoedig eenige mannon ten zijnen huize waar Z.EW. de wenschelijk- hc:d uitsprak om te geraken tot do oprichting van eene afdeeling van den Ned. It. K. Volks bond. Men was 't vrij spoedig over do urgen tie eens zoodat dan ook uit dio mannon een voorloop'g bestuur werd gekozen, dat de voorloopige werkzaamheden op zich nam. Men trad in correspondentie met het Centraal Be stuur en al zeer spoedig werd een openbare 'vergadering uitgeschrevon waar het dage- lijksch bestuur van den bond, de heeren Pas- stoors, Smit en Lammens tegenwoordig wa ren en waarop beide eerstgenoemden t woord voerden. Wij herinneren ons die vergadering nog zeer goed. Deze viel bijna in 't water, figuurlijk gesproken natuurlijk, daar de Am- stercfamsehe heeren den trein gemist hadden en zij te ruim half negen eerst aankwamen en de vergadering i-eeds begon te verloopen. Op die vergadering gaven zich een groot aan tal leden op of liever lieten zich als lid in schrijven. Er vielen er echter spoedig weer of; do 5 cent contributie per week was daar 'Biet vreemd aan. De stichtingsvergadering werd gehouden 16 Mei 1901 waarop do heer Smit wederom het woord voerde en het ge noegen mocht smaken 165 leden te inetalleeren Dit aantal bleef eerst vrijwel stationair, doch begon gaandeweg te klimmen. Spoedig werd opgericht 'n gymnastiekvereniging, welke de eerste jaren do afdeeling goede diensten be wees door hare welwillende medewerking op de jaarlijkscbe feestavonden. Een Sint Bar- barbaravereenigng volgde spoedig, alsmede een tooneelvereenigisg. Al spoedig bleek ech ter dat een eigen gebouw een onmisbaar meu belstuk was, vooral met het oog op de on derafdelingen. Dit liet niet lang op zich wachten. De bouw van een nieuwe kerk maakte den bouw van een noodkerk noodzakelijk. De^ nieuwe kerk kwam in 1903 klaar en zoo kon t Bonds- '•ostunr op zeer matige voorwaarden do nood kerk huren en 't als Bondsgebonw doen in richten. Dit kostte natuurlijk geld, veel geld ^oodut. 't, Bestuur moest leeneu te meer daar In Doermber 1904 werd opgericht een onder- afdeeling bloenristknechts waaraan de be hoefte reeds lang was gevoeld, zoodat deze moest bloeien, zou men zeggen. Wij ge- looven stellig en zeker, dat de contributie de oorzaak was dat ze een tijdlang maar 40 a 50 leden telde. Enfijn zo bloeit nu uit wekend. Tot stond kwam ook een onderaf deling „Eerbied in Gods Huis." Of dio er Doodig wnsï Zij, welke getuigen zijn geweest van ongodsdienstigheden achter in de oude kerk zuil enmotons beamen: „zij was er hrood- floodig." Zij heeft voorzeker een ondankbare t«ak maar de orde in de kerk is absoluut, heel Wat verbeterd. I Door zijn drukke ambtsbezigheden zag de Zeereétw. Heer Pastoor, welke vounf de op richting Geestelijk adviseur was geweest, 1 rich genoodzaakt in 1907 als zoodanig zijn ontslag te nemen. Door Z. D. H. den Bisschop werd toen als zoodanig benoemd den Weleerw. Heer B. M. J. van Rooii, welke toen pas als kapelaan in pnze parocliio was benoemd. Deze nam nl spoedig de ontwikkeling ter hand, waaraan toen reeds wevkelijk behoefte was en hetwelk drie jaren later door zijn op volger kapelaan Burwinkel werd overgeno men en thans door diens opvolger kapelaan van Brero wordt voortgezet. De belangstel ling was steeds groot op deze avonden en neemt steeds toe. Voorts telt de afdeeling ook een onderafdeeling Weduwensteun, Hulp in Nood, een gymnastiek- en schermvereèni- ging, een spaarkas winterprovisie, Retraite penning, Propagandaclub, Esperantistenelub en een commissie tot onderzoek van sociale wetsontwerpen. In 't begin hebben we verge ten te noemen de Spaarkas, welke ook al reeds een oude spruit der afdeeliug is eu thans bijna 230 inleggers telt en een rente uitkeert van 3 pet. Verschillende malen maakte de afdeeling zich reeds verdienstelijk door het zenden van adressen aan den Ge meenteraad en anderszins. Zij telt thans circa 400 leden, terwijl het aantal donateurs eenigs- zins is teruggeloopen, terwijl dé Bloemist- werk lieden vereent ging 250 leden telt, Is het de afdeeling steeds tamelijk voor den wind gegaan, thans kunnen wü zeggen dat zij een crisis doormaakt. Bij allen ligt toeh nog versch in 't geheugen de brand van het Bondsgebonw. waarvan heuseh niet gezegd kan worden „in don brand, uit den brand." Vele leden zijn hierdoor 's Zondagsavonds werkelijk „dakloos" geworden en moeten hun vertier elders zoeken. I>it laatste is reeds re den te over om spoedig maatregelen te be ramen ter verkrijging van een nieuw ge- houw. Een commissie, wij weten het, is be reids benoemd, maar.geld moet er wezen, dat is de hoofdzaak. Zeker, deze mensehen doen bun best, maar als 't kapitaal, wat er noodig is, langs dezen weg moet bijeen ver gaard worden, kunnen we, om in volksterm to spreken, wel wachten tot „Sint Juttemis". Welko weg dan wel moet ingeslagen worden, ja, dat is natuurlijk gemakkelijker gezegd dan gedaan. Ook thans, het valt niet te ontken nen, kost het de afdeeling geld, veel geld zelfs. We zitt en volop in hot vergaderseizoeu. Als wo oven bedenken dat het Bondsgebouw in den winteravond bijna geen avond vrij was, dan zegt; dit- reeds genoeg. Zeker, men 7,al nu misschien iets minder vergaderen, maar zal dit de bloei bevorderen? Wij geloo- ven van niet. Als maar niet spoedig bet te gendeel blijkt. Dat zou jammer zijn. Want naast de stoffelijke voordeeleu welke liet Roomsclie vereenigingsleven geeft, komen ook nog de geestelijke belangen. En deze zijn niet gering. Als men eens even bedenkt dat straks 56 leden van den Bond gezamenlijk een gosloten retraite gaan bondon, dan is dit dunkt ons het beste bewijs dat met, 't Room- sehe vereemi gin geleven de godsdienstz.in ver hoogd wordt en.... woorden wekken, maar voorbeelden trekken. Dat we dus spoedig in 't bezit mogen zyn van een eigen tehuis, is de wensch van velen en niet het minst van OPMERKER. „Va done, sale Jesuite", riep een der wets- dienaren hem nog na. De pater nam zijn intrek hij een kennis, een oude dame.... doch ook daar verscheen de commissaris; de stad moest hii nit, opdat hü niet in 't geheim in het klooster zou férug- keeren. Hij werd naar het station gebracht 1 tusschen twee gendarmes en vertrok naar Spanje, waar hij een retraite hield. Toen keerde hij terug. Maar de commissaris was er ook, werd zeer boos over deze „poging tot herstel eener ver boden congregatie" en joeg hem weer de stad j uit. HU vertrok naar Parijs, overal gevolgd door een beambte van den commissaris; zijn brieven werden geopend, zijn concierge uit- 1 gehoord. Toen kreeg hij bevel van zijn overste, om zieh naar een missiepost in het Oosten te begeven. Op de boot was een mijnheer, dien hij eer der had gezien.... de commissaris, die ook een post in 't,Oosten gekregen had. Eu.hij was zeer beleefd, sprak met den pater, ver zocht dezen de H. Mis te lezen aan boord. De pater kwam in zijn nieuw college en daar verscheende commissaris met al do officieren van een Fransch eskader in groot tenue. En ze woonden de H. Mis bij, ze bezochten de school. En de commissaris verklaarde: Ik heb veel sympathie voor u en voor alle paters De pater .Tezuiet begrijpt liet niet goed, BEN MlillKWAAHBIO CONFLICT. Een merkwaardig conflict beeft zich voor gedaan te Jeruzalem. Daar bestond, zoo ver telt het Centr., de gewoonte, op het voorma lige Fransclie protectoraat gegrondvest, om in de kerk van den Allerli. Verlosser bijzon dere eer te bewijzen aan den consul van Frankrijk. En thans is die eer niet aan den Fransehen, maar aan den Italiaanschen con sul bewezen. Men zou zoo zeggen, dat de Fransehe re geering niet gesteld moest zijn op kerkelijk eerbetoon, maar dan vergist men zich. De Franscho regeering beeft geprotesteerd. Mon verdrukt en plaagt en besteelt wel thuis de katholieken, doeh buitenshuis zet men een lief gezicht tegen hen. I'ierre l'Ermite geeft in verband daarmee in het laatste nummer van de Groix oen scherpe schets. Een pater .Tezuiet stelt zich aan de lozers voor, die in de war is. Hij was in 1901 leeraar in een pensionaat. Alles ging goed, totdat op zekeren dag een commissaris binnenkwam, (le inrichting sloot en hem op straat zette. HOFBERICHTEN. De trein, waarmede de Koninklijke fa milie Maandag 8 December naar de residen tie vertrekt, zal 's morgens 8 uur het Loo verlaten en ongeveer kwart over 10 in Den Haag aankomen. Z. K. H. Prins Hendrik zal Maandag 29 dezer de in Den Haag te houden vergade ring van don raad van bestuur van de ver- eeniging „Het Oranjekruis" voorzitten. DE EERSTE KAMER. Do Eerste Kamer, die gisteren het afdee lingsonderzoek beëindigde, is uiteengegaan om in do woek tusschen Kerstmis en Nieuw jaar terug te komen ter behandeling de Indische Begrootiag en andere nog hangige ontwerpen. van aan Bakken met margarine. Naar aanlei ding van de vraag: „Is (je aanwending van margarine in de bakkerij als vervalsehing te beschouwen?" deelt het Maandbl. tegen de Vervalschingen het volgende mede: Tegen niet minder dan achttien bakkers is in October te Neustadt a. H- een proces ge voerd. Zij werden beschuldigd bij het bakken van een zeker soort van broodje, kunstboter te hebben gebezigd, zonder de klanten duar- op vooraf opmerkzaam gemaakt te hebben. De viaag deed zich hierbij voor of deze aan wending geschieden mag, daarbij in aanmer king uemendo, dat zij voor het bakkerij-be drijf niet alleen financieel voordeel oplevert, doeh dat ook vo gons deskundigen, een beter fabrikaat er mede verkregen zou wordendan met natuurboter. Op grond van de bewering dat de inwoners van Neustadt geacht werden bekend te zijn met het gebruik van marga rine in de bakkerij, werden de beschuldig den allen vrijgesproken. Het komt der redactie van het Maandblad voor, dat het feit, dat de justitie in Duitseh- land, waar streng tegen vervalsehing ge waakt wordt, aanleiding vond een vervolging te gelasten, zeer zeker een nadere beschou wing verdient ook ten opzichte van ons land, „In de eerste plaats ge loeven wij dat lang niet iedereen in Nederland (zooals van de bewoners van Neustadt beweerd werd) weet. dat met margarine gebakken wordt, Is het een algemeen aangenon^*. ön erkend prebruik. dan kan van een vervolging natuurlijk geen sprake zijn, doeh waar zu in een der vorige hoofdartikelen de etell|Dp verdedigden, dat hotels en restaurants wel degelijk onder de termen der boterwet vielen, achten wij dit eveneens het geval, speciaal voor die leve- ranciers, welke hunne waren als „Boterge bak" aanprijzen en bij de bereiding daarvan margarine bezigen. „De quaestio of met margarine geen heter fabrikaat verkregen wordt, dau met natuur boter, achten wü in deze geheel onderge schikt. Die een „boter"-gebak vraagt, behoort dit te ontvangen en wie in plaats daarvan een „margarihe"-preparaat levert, is o.i. even strafbaar voor de boterwet als de potjesboer. die op zijn potjes kunstboter „vergeten" heeft de strook „margarine" op te plakken. Schandelijk. De landbouwer P. V., te Ter Aar, is zonder orde op zün zaken te stellen, met achterlating van zijn vrouw en negen kinderen, naar Amerika vertrokken. By ver schillende landbouwers in den omtrek had hü betrekkelük groote sommen gelds geleend. Dit bericht on tl eene n v can do Tol. Het volgende is nog erg-r. Het echtpaar W. T., te Tiel, is Woensdag, in den vroegen morgen, naar Duitscbland vertrokken, de zeven kinderen onverzorgd achterlatende. Beter laat dan nooit. Te Woerden von den eenige werklieden in het postkantoor achter een kast een aantal nieuwjanrsstuk- ken en kaartjes van 1906. Do directeur heeft deze alsnog doen hestel len. Onrieuse adressen. Bij den gemeente raad van Utingeradeel in Friesland, zijn ver leden week we-er een paar adressen inge komen en voor kennisgeving aangenomen, die om hun curiositeit der moeite vau ver melding wel waard zijn. We ontleenen het volgende daaromtrent aan „O. N.": Het eerste was van de gemeentereinigers om te klagen over de wijze waarop hun be langen door den raad waren behandeld. Wij knippen uit dit adres de volgende zinnetjes: „Daar was een van do Heeren, die had gohoort, van een uit het publiek persoon, dat de werkzaamheden niet goed verricht werden, namelyks aan de werkers te Ak- krum. Maar om zoo maar uit het publiek te redeneeren, zouden wij ook wel kunnen. Er waren ook wel perzonen die zeiden, ja zelf één die diezelfde werkzaamheden van ons ook wel had vorricht."- „Nu Heeren daar is altijd wel wort, na melijks in den winter, wanneer wij met sneeuw hebt te doen, en dan met een hooi wagen rijden met duizend pont gewicht, dat noemen wij paardewerk. En om allemans rommel op te knappen, dat is besmettelijke ziekten strooi en vloijen en wantluizen, is ons zeker niet te vergunnen. Hier zullen wij het maar bij laten. Nu woten de Heereu het iets beter als voorheen." Of de hoeren het nu beter wisten. Het tweede officieele adres wint het in curiositeit ver» van het eerste en doet bij lezing de vraag stellen of het niet noodig zou zijn van de candidaat-raadsleden een examen af te nemen om te zien of ze wel bekwaam zijn zulke stadhuis(?)taal te be grijpen en te... behandelen. Wij laten het hior in zijn geheel volgen: Aan Tiet WelEdele Geachtbare Gemeente Bestuur Oldeboorn. Hier mede bedank ik do heereu leden van de raad voor de verhooging van salaris en nu moet ik de heeren leden terug komen op hot reinigen van de slagerij daar is een slager uit Akkrum die heeft tegen onze raadslid B. gezegt. dat er vrijwat mest in de boorn ging en het afval zoo maar op de luiken. Dat die daar van kapot gingen on nu ia dat een groote leugen van die fslager als hij dronken is dan liegt hij nog veel meer. De aspraam van de slagerij legt altijd aan do wal het reinnigen van de mest doe ik boven op de luiken van de aspraam eu dat moet de luiken houden kunnen ik kan de mest niet boven de Darmen en afval doen want dat is geen werk om dat er uit tehalen want het reinnegen van de slagerij is anders al geen werk, dat do luiken gaan niet kapot van de mest maar als er soms oen tachtig schaapspenseu op luiken leggen daar gaan juist de luiken van kapot. Het reinnegen van het afval komt allen in de aspraam daar komt geen schopvol van in de boorn dat hot reinnegen van de slagerij Ls mij wel toever trouwt dat die slager kan alles wel tegen onze Raadslid zegen die slager kan wel zeg gen dat die reinneger van de slagerij priva ten irt de boorn gooit en als onzo raadslid' B. dan dat zoo maar op zich neemt dan kan ze onze raadslid B. alles we} wijs maken als de slager uit Akkrum om hem maar niet te noemen weer wat heeft in te brengen te gen onze raadslid B. dan moet onze raadslid B. daar eerst in vernomen alsdat wel waar is of niet men kan altijd wel een steeq vinden om een hond te gooien. Wan onze Rechtbank. (Zitting van gisteren). Tegen de politie. In bankje verscheen een groote jonge man uit Haarlemmermeer, die den vold- waehter P, Lokerse van Haarlemmerliede op zekeren dag had lastig gevallen over een pro. ces-verbaal, dat vroeger tegen hem was op gemaakt. Hü voegde hem o.a. ook toe: „Maak vanavond maar weer een valsch proces-ver baal op." Bekl. ontkende dit. Dat proces verbaal was opgemaakt, toen hij een „kind van zeventien jaar was". Pres.: Dat je kind geweest bent, geloof ik graag. Tiet O. M. vroeg 10 boete subs. 3 dagon hechtenis. Bekl.: Dat vind ik"niet netjes, het is niet verdiend. Pres.: Mijnheer de officier, hoort u, hij vindt het niet netjes. Een vuiluiszaak. Een vuilnisman te Haarlemmerliede wilde eenig vuil stroo van v. A. niet medenemen en het vuil teruggooien. Van A. verweerde zieh en gaf den vuilnisman een trap. Hier voor stond hü terecht en hoorde 5 boete, subs. 4 dagen hechtenis tegen zieh eischen. De officier van Justitie deelde nog mede, dat bekl. zeer gunstig bekend staat en van den vuilnisman bekend is, dat hü dikwülr lastig is voor zün klanten. Een lastig heer. De volgende bekl. was niet verschenen. Het is een Zaandammer, d'e het de politie lastig maakt door sarren. Op zekeren Zondag in September maakte hü weer praatjes tegen de veldwachters en greep een van hen heet, zoo dat zü van de wapenstok gebruik moesten maken. Het O. M. vroeg hiervoor 5 dagen ge van, gonisstraf. Een visclidief. Zekere B. was gewoon te gaan visselien. en hü bracht gewoonlijk een mooi zoodje visch huis. Doch op zekeren dag bleek, dat deze vischliefhebber de fuiken lichtte var een ander. Hot O. M. vroeg een gevangenisstraf van twee maanden. VECHTPARTIJ. In ecu café te Assendelft was op Zondag1 5 October ruzie gekomen over oen meisje. Tusschen t.wee jongelui bestond om déze reden reeds lang een wrok. Op dien Zondag liep de ruzie zoo hoog, dat een van hen, v. d. H., een mes trok1 en den ander aan het hoofd verwondde, zoodat deze zich onder behandeling van oen geneesheer moest stellen. Het O. M. eischte een gevangenisstraf vaf 45 dagen. VERZET TEGEN DE POLITIE. Een stoker te Velseroord had zich te ver antwoorden wegens ernstig verzet tegen de politie. Wanneer hij dronken is, verklaar de een der veldwachters, is de man zeer lastig voor de politie, voor andere men sehen en vooral voor zijn vrouw en kin deren. Op een Zondag in October was hij weor dronken en maakte hot de politio lastig* is er In i 6 te'.1 Poos geleden hebben vermeld, een b 'if <SCr'e "Los Villes d'Art cólèbres"*) lïuarlen',v V('rrehenen over Amsterdam en Dumont—\v\nn'n0Trdoor ('en Publicist L. twijfel belang j,zal onzen lezers zonder van wat de UrDuS' iet» '«vernemen vertellen heeft. °nt °VPr Haarlem te De heer D. is met de electrische uit Am sterdam naar onze stad gekomen. Op 'teerste gezicht zegt bü. Hik het u, dat Haarlem de aristocratische voorstad is van Amster dam. „De weelderige villaas, die er in me nigte staan rond den Hout en langs de groen- Sezooinde wegen van Bloemcixlaal en Over een, en aan alle kanten der stad, worden jd'ornamelük bewoond door kooplieden. Daar 'G'beu de groote handelslui hun rustoorden, !l gaan zij leven, wanneer ze fortuin hebben ^'mniikt. Haarlem is eenigermate voor Am- pwat Versailles, Saint-Germain en ^"'ainebbmu voor Parijs zijn." Maar toch. Sant hij voort, heeft de stad haar eigen siJ.j^Ger. Geen enkele onder do Hollandsche ze lieel't een grootscher geschiedenis, en Wellicht op hot. I rol sehe Amsterdam voornaam dédain kunnen neerzien, "'■in et i'r"es d'Art eélèbres. No. 57. Anvster- ouvrage jj'Ii-iti, par L. DumontWild ttfairie Ren'stl'« de .125 Gravures. (Paris, °u«rd. H. Lameiie, éditcur) en, Li- als op een „ville parvenue". Hü weidt dan uit over Haarlem's geschiedenis. Onzo Ke nau vergelykt hü met Jeanne Laisné Hachet- te, het twintigjarige meisje, dat in 1472 hare vaderstad Beauvais reticle voor de overheer- sching van Karei den Stouten. Hü spreekt lof felijk over ..le mystéricux Albert Ouvatcr", over Geertgeu tot Sint Jans, Dire Bouts en Jan Mostaert. In den breedo behandelt hij het werk van Frans Hals. Hü heeft nauwkeurig het stadhuis bekeken. Hij herinnert eraan, dat het eens 'tpaleis der Uollandscce graven wan; „De bêrinne- ring aan de half-lcgendarisehe „comes de la tligue" omgeeft met de roke-van-een-oml- verhaal de bevallige architectonische construc- <Ion republikeinsehen tijd van 1620". heeTbekoren.U °ok hem uict ge" S „Loffelijk «preekt hij over de Waag, en laat zyn bakken weiden over ie-Groote Markt- „De Groote Markt, waaróp ge het fheeren' deel van Haarlem's geiintiqueerde bouwwer ken büccnvindt, is „charmante". Hier ziet go een van die sehoone stadsdéeors, die een heel tijdperk k arak ter iseeren, zooals de Place S;a- nislaas te Naney, de Brusselschc Grand' Pla ce. ei' da Piazza Navone te Rome. Wie luttele minuten op de Haarlemsche Groote Markt heeft doorgebracht, heeft een juister beeld van het, zeventiende' eeuw-sche Holland, dan hij zelfs uit een gezette lectuur van een massa geleerde boeken kan verkrijgen." De oude St. Baaf heeft zyn levendige belangstelling. Ze is wel geen wonder van architectuur, betoogt j de schrijver, maai ze is buitengemeen boko-1 rend. Hij is er ook binnengetreden. „De her vormde eeredieust hééft wiet veel over voor do pracht der kerkgebouwen, en do Hollandsche protestanten hebben, ook nadat ze hnn „zèle iconoclaste" verloren, over 'tal- gemeen de katholieke kerken eerder verlee- lijkt dan vervormd; m«n zoekt hier tever geefs die teêre en weldoende intimiteit, die liefelijke zoetheid, die in de Roomseho hei ligdommen ook den oi!g|, ovjge 'n een reli- gieuso stemming brengt - Aan de kostbaar- t heden der kerk gewaagt bij met eere. Een treffend kenmerk van onze stad vindt hü in wat hij noemt haar „bonhomie", haar gemoedelijkheid. „Go vindt die gemoedelijk heid in het oude kwartier rond het Spaarne, daar is ze burgerlijk en ongedwongen". Hij ziet haar zelfs gliinlaejien^ achter de seha- len en tlrs.sehen bij den kruidenier". Die aan trekkelijke eigenschap „verspreidt haar glans over het gelaat der blozende juffrouw, die u serveert in 't „cabaret Men vermoedt derhalve, uat de schrijver een onzer lunch rooms of melksalons is binnengestapt. „Die bonhomie maakt u toegevend voor de spits-1 vondigheden van den sntiQugi]* gh d"Oiï hotel- houder; ze verzacht het militaire eu ontz.ag- wekkende allure der Amsterdamsehe Poort Naai mate men het Frederikspark en het Florapark nadert, die verbonden wordendoor „la nmgnifiqne avenue dite De Dreef, wordt ze ietwat deffger: 'tis bier de wyk der ana- tocraten.» De Hout wekt zyn ongeveinsde be- wondering. En aan het bekende Elswout der familie v. d. Vliet—Borski wydt hy an derhalve bladzij» Daarover lezen we o.a. het] volgende: „Een kwart eeuw geleden had een verbeel dingsrijke gefortuneerde Hollander, terugge keerd van een Italiaansche reis, het nlan op. gevat, in zyn eigen land eeu woonstede te bouwen, waar hy de liefelykheid van 't Land der Zon, die hy had leeren liefhebben, voor zijn oogen zou kunnen terugroepen. Te mid den van een eindeloos park in de Haarlem- sclie omstreken, wilde hy eon Venetiaanech paleis oprichten. Met hartstocht hield hij vast, aan dien bizarren droom en eenige jaren la ter zag men tusschen de eeuwenoude eiken i zich een weidech bouwwerk van grijs en rese marmer verheffen gelijk men er kan zien aan de oevers der BrentaOnverwachts stierf de eigenaar, en de bouw werd onder broken. Men zag niet meer de met Itn- liaanech marmer beladen schepen de haven van IJmuiden binnenkomen en het paleis bleef onafgewerkt". En verder: „Ik vermeid deze geschiedenis, omdat ze zoo goed de eigen aardigheid karakteriseert der Hollandisclie verbeelding, die onder een schijnbare onbe wogenheid dikwyls de stoutste droomen houdt verhuld". Dan spreekt hij over de nieuwe St. Baaf. 5 „Ze behoort tot het voornaamste oeuvre der nieuwere Nederlandsche architectuur. Ze is nog niet, geheel klaar, de Haarlemsche ka tholieken zijn als hun rniddeleenwsche voor ouders van meéning, dat zy den tijd vóór 7.ieh hebben, en dat het op de eerste plaats zaak was, de kerk te kunnen openstellen voor do geloovigeu." En verder: „M. Cuypers fits, die aan zyn zeldzame talenten en groote oorspronkelijkheid een uitgebreide «eruditie op velerlei gebiedt verbindt, heeft een inter mediaire formule tusschen romaansch, byzan- tynsch en gothisch gevonden, van welke hoe men er ook over moge denken een bij uitstek moderne impressie uitgaat." In de kerk wy'lt er „uuo elartó douce infiuiment agréa- blo". De schrijver eindigt aldus: „Het in Lel» lect, de logica, hebben een grooter aandeel in de7/6 kerk dan het gevoel, en men bemerkt er tot op 7/ekere hoogte den invloed van Berlaga Maar wat zou het? Is het koele, eenvoudige, ietwat droge intellect niet de meest karakte- ristieke trek van het hedendaagsehe zoowel als van het vroege Holland? Charmante bui tensporigheden, zooals die van 't Ventiaansch paleis zijn eigenlijk hier niet op haar plaat». En 'tis juist die volharding iu de practische wijsheid van vroeger dagon, wat het meeste bijdraagt lot Holland's moreele schoonheid, Mon vindt die wijsheid toegepast op de huis houding vau den burger zoo goed als op die van den Slant, op den gang der industrie en der handelshuizen, en eveneens op de con ceptie van een kunstwerk, ook op die van een kathedraal. Holland is gelijk aan oen wel ge ordende woning, een goed-geregeld huis: Haarlem en Amsterdam zün er het kleine en 't groote 6alon. Men ontvangt er de vreemde lingen met genoegen, mits zij er zich eer biedig bewegen en er geen wanorde teweeg brengen. lederen avond sluit men zorgvuldig de blinden; een Indisch snuisterijtje, een Clii- neesche vaas, is voldoende om de exotische neiging endes eigenaars te bevredigen. Doch in die wijze woning, in dat verstandige gezin, gebeurt het somwijlen; dat een vreemdsoor tig visionnair geboren wordt van het Rem- brandt'sche ras: hü opent met een ruk de vensters, roept zijn geniale paradoxen naar buien en brengt u weer in de herinnering, dat al die wysheid geërfd werd van avon turier», die bun fortuin hebben gemaakt, doordat ze geloofd hebben la chimère". NIEUWE HAARLEMSCflE COURANT 't de rrr.sto jflrpn niet ersr renUnt»el wna Bü een buffetverpnclitiiig werd dit allengs beter. Sint liicolaasgeschenken Si 1 "*1 V. v-o\i. «i «a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5