BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. NIEUWS KT DER DflTREI Sfeten-Generaal, KORT OVERZICHT. braehtf. Spr. vertrouwde dan dat "dit Kabinet zou optreden in een anderen geest dan die da afgeloopen verkiezingen heeft beheeïscht. In dit opzichter echter iis de memorie van antwoord een doorloopende teleurstelling ge weest. De heeren De Meester en Tyde-man willen dit Kabinet een oogenbliks-politiek doen voeren. Daarin schuilen ernstige gevaren. Het Kabinet zorge vrij te blijven van de con centratiekoorts. Het gevaar daarvoor is in derdaad niet denkbeeldig, want de wordings geschiedenis van dit Kabinet is exceptioneel burgeBIJJKe stand. tiende te HaarlemmerllMe nog prachtige jon- gj spinazie van den konden grond aan de noen ten markt is gebracht Ze is door den oomm iss ionair J. W, Pel verkocht mm A. lie .Vries, wonende Hagestraat en G. W. Cra mer, Parkstraat, alhier. FRANKRIJK. Doumergue heeft een minis terie gevormd, dat heden aan den president rordt voorgesteld. DUITSCHLAND. Het garnizoen is uit Za- bern vertrokken: alles is nu rustig. IERLAND. De roem van Larkin vermin- tert. ALBANIë. Dezer dagen vertrekt de prins von Wied naar "Walona. U— FRANKRIJK. De Kabinetscrisis. De crisis is reeds opgelost Frankrijk heeft veer een nieuw ministerie. Het hoeveelste reedsf Het is definitief als volgt samengesteld: Minister president eu minister van bniten- laudselie zaken Doumergue; binnenlandsche zaken Keué Renoult; justitie Bienvenu Mar tin; financiën Caillaux; oorlog Meunier; ma rine Mouis; opcnb. onderwijs Viviani; open bare werken Malouz handel en posterijen Fer- nand David; landbouw Reynauld;koloniën Lebrun; arbeid Métin, Péret is tot onderstaatssecretaris van bin nenlandsche zaken, Maginot tot onderstaats- Efcretaris van de handelsvloot benoemd. Het onderstaatssecretariaat van financiën ie op geheven, terwijl dé onderstaatssecretaris van schoone kunsten hedeii zou benoemd worden. Ziedaar een radicaal ministerie, bestaan de nit politici van den tweeden en dei-den rang onder wie Caillaux de hoofdfiguur is. Hij, die het vorige kabinet ten val bracht is j natuurlijk de feitelijke leider van het ka binet, die zich achter Doumergue verschuilt. De „Temps" betreurt bet, dat het nieuwe kabinet geen enkele op den voorgrond treden de figuur heeft, behalve Caillaux. Tegenover iet. buitenland had het blad ook gaarne een kabinet van wat meer schittering gehad, koorts wijst het op het zeer bedenkelijke feit, lat de portefeuilles van bnitenlandsehe zaken ïn van oorlog zijn toegekend aan twee perso nen, die niet voor deze belangrijke taak bere kend zijn. Doumergue is gewis een verstandig en koelbloedig man en Nonlcns is een werker, maar daarmee is men nog niet geschikt voor minister van buitenlandsehe zaken of van oorlog. Met den besten wil van de wereld en den grootsten ijver, kan men toch voor zeer moeilijke toestanden geplaatst worden, alvo rens men nog gelegenheid gehad heeft, zich zijn nieuwe functie in te werken. Tot 6lot egt de Temps, dat het de daden van het nieu- ve kabinet zal afwachten, alvorens te veroor- jeelen, maar veel vertrouwen, heeft het blad Biet. En dit laatste is bijna algemeen de indruk In Frankri.il Een lang en wordt van dit kabinet niet verwacht ei mnnigen vóórspellen reeds bin nen enkele ancien een kabinet-Briand. Voor de Iiolieken blijft de toestand na tuurlijk onv mderd. De politieke kleur moge eenigszn» anders rijn, de verschillende kinnetten komen in één punt steeds treffend overeen: anticleri- «aal zijn ze alle in meerdere of mindere mate. DUITSCHLAND. De relletjes iu den Elzas. Het-conflict tusschen militaire en burgerlijke autoriteiten in den Elzas is thans wel zoo goed als officieel beëindigd, doch algemeen© bevredi ging ie door deze oplossing zeker niet gegeven. Het overplaatsen van het garnizoen uit Zabern werd aanvankelijk bijna algemeen be schouwd meer als een straf voor de bewoners van het plaatsje, die dooï deze beslissing bet meest© getroffen worden, omdat dit plaatsje grootendeels van de militairen moet bestaan. Toch is dit niet zoo op te vatten; de over plaatsing is bevolen om verdere wrijvingen to Voorkomen. Er zijn nog meer maatregelen getroffen, om aan de algemeene opwinding een einde te ma- Ven. Deze zullen echter pas worden voltrokken, badat het thans aanhangige proces beëindigd zal zijn, waarin de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen op 28 November en de daarop volgende dagen zal worden vastgesteld. De Berlijnsche Briefschrijver van die „Tel.", beeft Zaterdag 'een bezoek gebracht aan Zabern en trof het in wanorde, daar de troepen juist gereed stonden om te vertrekken. De bevolking bleef volkomen rustig, schrijft hü, ook toen tegen het einde luitenant von Foretner verscheen, voor het laatst in uniform. Zooala ik hier vernam, krijgt dit jongmensch zon der meer zijn ontslag. Er komen meer en meer dingen aan het licht, diie hem volkomen onmoge lijk maken. Voorloopig heeft generaal-majoor vom Kühne hem- verlof gegeven. Dat was het einde der beroering, die weken lang £abern in spanning hield. Aan den eenen kant is men bevredigd, dat woorloopig alle reden tot onrust in Ze hem ver wijderd in, doch aan dien. anderen kant lijdt de •tad 'n groote fiuameïeele schade. Voor een be volking van 9000 inwoners is het een ware idóbftcle, als opeens een garnizoen van bijna 2000 iiaan verd wijnt en dat nog wel kort voor Kerst mi*, wanneer de soldaten zoovele imkoopen doen, m de kleine neringdoendlen. Men hoopt hier echter, dat Zabern spoedig weer een garnizoen ^krijgt. De correspondent heeft ook een onderhoud 'getoad met den waarnemenden burgemeester j&eorg Guntz, die zaide als zeker aan te ne- ïiien,, dat kolonel van Reutter niet naar Zabern terugkeert.. Ook ziedde hij, dat het mogelijk is, 'dat verschillende aanklachten tegen kolonel Reatter teruggenomen worden onder voor dat deze zijn. aanklachten tegen de intrekt. Dit laatste werd weder tegenge- m door redaoenx Wiebecke van de „Za- Ansaiger." de vraag van dien correspondent, of Bfeas ■oor het voorgevallen© van Duitachland ver- u ®ou, ga.f hii oen zeer optimistisch vut- woord; hij meende, dat men hter een goed var trouwen heeft in den Rijksdag. Luitenant von Foretner zal voor den krijgs raad terecht moeten staan wegens den eabeil- houw, dien hjj den lammen schoenmaker te Dettweiler toebracht, nadat de man reeds ge arresteerd was. Kolonel von Rentter zou eveneens voor den krijgsraad gedaagd worden [wegens de weder rechtelijke arrestaties en vrijhmdsberoovingen op 28 November. De zaak Is dius nog niet van de baan: dit muisje zal nog wel «en heel lamigen staart krijgen. IERLAND. De staking. De hoop, dat in de vergadering van werk gevers en vertegenwoordigers der arbeiders, die Zaterdag te Dublin ie gehouden, een schik king zou worden getroffen, door welke aan de staking een einde zou komen, is ijdel ge weest. Negentien uren achtereen werd et ver gaderd, maar tot een oplossing kwam men niet, doordat de patroons weigerachtig bleven al de slakende arbeiders weden- in dienst te nemen. Heden vergadert de Nationale Arbeiders conferentie te Londen, om te besluiten welke houding de trade unions ten opzichte van de staking te Dublin zullen aannemen. De om standigheid echter, dat Zaterdag een brochure ie verschenen van de hand van Havelock Wilson, een der invloedrijkste arbeiderslei- ders, waarin liij in scherpe bewoordingen het optreden van Larkin afkeurt, is geen gunstig treken voor den Dublinschen leider. Wilson zegt o.a.: Bü Larkins tegenwoordige geestesstemming geloof ik niet, dat van hem eei/ige opoffering te wachten Is. Hij en hij alleen staat een aannemelijke schikking in den weg. Hij heeft afgegeven op de katholieke geestelijkheid, op de nationalistische partij, op de werkgevers, de parlementaire commissie van het Trade Union-congres, de arbeiders leiders van Groot-Brittannië, enz. Men vraagt zich af of in de wereld nog iemand anders deugt dan James Larkin." Eu Wilson eindigt met Larkin te beschul digen vau woordbreuk en kwade trouw. Deze arheidcrslelder ziet in, hoe zü door den „grooten leider" bedrogen worden. Dat hierdoor niet slechts de populariteit van Lar kin benadeeld wordt, doch ook de kans groo- ter wordt dat de staking, die toch reeds ver loopt, zal mislukken, is duidelijk genoeg. ALBANIë. De nieuwe vorst. De prins von Wied zal Donderdag uit Ber lijn naar Boekarest vertrekken, om daar de komst af te wachten van de Albaneesche af vaardiging, die hem zijn benoeming tot vorst zal berichten. Met haar vertrekt hij dan naar Walona. HET ONAFHANKELIJKHEIDSFEEST TE SCHEVENINGEN. H. M. de Koningin <vi Z. K. H. de Prins kwamen gisteravond 1 m half zes per auto te Schcveilingen ter /.fchtiging van vel schillende gedeelten v het dorp bij feest licht. Aan den- ingang j de eerepoort aan de Prins Willemstraai and het uitvoerend feestcomité geschaard. >e vorstelijke per sonen maakten een toen: door de verschil lende versierde en feestelijk verlichte stra-, ten. In de Weststraat hield H. M. stilvoor de middeleeuwsche poort, waar de Koningin een bouquet van rozen met een lieve dank betuiging aannam van het dochtertje van den secretaris der feestcommissie van die straat, den heer N. Schelen, die zich tot H. M. inocht richten met enkele woorden van toewijding namens de bewoners der bei de oudste straten van Seheveningen. Het geloof, zoo sprak hij, hunner vaderen is ook het geloof van H. M. Dit geloof gebiedt eerbied voor 't gezag, dus ook voor't vorsten huis. Mogen, eindigde spr., de laatste rege len van het vors boven de poort in vervul ling gaan, n.l. deze: Zoo lang het schepselen zijn, die hunnen Maker Loven, Zoo lang zal de wereld bestaan èn Oranje boven I H. M. dankte voor deze schoone woorden en voor de toewijding door het volk be toond. l>e muziek in de Kiosk speelde het Wil helmus, en de bevolking juichte H. M. oor- verdoovend toe. Uit het fantastisch met oranje ballons ver lichte Smidsslop, reed H. M. de Keizer straat in, waar de Koningin voor de poort aan den oiiden weg, waar het uitvoerend comité voor de feesten geschaard stond, haar auto deed stilhouden, het portier deed» openen en den voorzitter van het comité, den heer Hoogenraad, deed verzoeken naar voren te treden. H, M. zeide tot dezen, zich gedrongen te gevoelen, Haar hartgrondigen dank uit te spreken voor de treffende blijken van aan hankelijkheid der bevolking, niet alleen ge toond door dit magnifieke feest, maar ook door de mooie geestdrift, welke zich ten opzichte van de vorstelijke familie had ge uit. Toen H. M. onder het geestdriftig ge juich naar Den Haag reed, uitte zich de geest der bevolking in een spontane hulde aan den heer Hoogenraad. Van de illuminatie trokken, nog zeer de aandacht het van onder tot boven electrisch verlichte huis van den. Prins (den heer A. v. d. Toorn), zoomede de tooverachtige ver lichting. met Chineesche ballons van den tuin van den heer notaris D'Aumerie in de Prins Willemstraat, die ook een paai- uur geduren de den avond een daar vóór opgesteld mu ziekkorps liet spélen. De bevolking liep voor. een deel vroolijk en gecostumeerd door de straten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is aan mr. H. G. van Sonsbeeck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van bet college van regenten over de gevangenissen te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college, mr. C. van Lookeren Campagne, officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbauk te Alkmaar; en is- D. H. Ulricli, commissaris van politie te Dor drecht, benoemd iof ridder a de orde van Oranje-Nassau. DE VOORZITTER DER LIBERALE NUIE. In de vergadering der Liberale Unie, welke op 80 Deoember te Amsterdam gehouden wordt, moet, in plaats van den heer mr. H. Goeman Bargesius, die bedankt heeft, eene nieuwe voorzitter gekozen wonden. De Tel. verneemt, dat één der meest ernstige candi- daten voor het voorzitterschap is de heer j^r. D. Fock, oud-minister van Koloniën en oud- gouverneur van Suriname, lid der Tweede Kamer voor Haarlem. ROTTERDAM Hl. De N. R. Ot. deelt mede dat de heer Lason- der, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor Rotterdam IIL heden rijn ont slag als zoodanig bij de Kamer zal indienen. Geen bierverkiezlng. In een advertentie in de N. Venl. Crt. verklaren de drie candidaten voor het lidmaatschap van de Prov. Staten in het distriet Venlo, dat zij hunne verkie zing in geen geval zullen trachten te bevor deren door het schenken of doen schenken van alcoholische dranken en verzoeken zij- al len, die hun candidatuur steunen, dit imino- reele middel niet te bezigen. Verzet tegen de politie. Men meldt uit Culemborg aan het A. H.: Den laatslen tijd vielen alhier nu eii dan kleine ordeverstoringen voor, verwekt door Duitsclie arbeiders, werkzaam aan de verster king van de spoorbrug, alhier. Ook Zondagavond waren meerdere dezer Duitseho arbeiders onder invloed van sterken drank bezig ordeverstoringen te verwekken, waarom door de politie één hnnner word ge arresteerd en naar het bureau gebracht. Deze arrestant is daarna door een aantal zijner me de arbeiders, die het bureau binnendrongen, ontzet, waarbij de aanwezige politiebeambte werd mishandeld met leen wapenstok. Hü werd zoo op liet hoofd geslagen, dat hij be wusteloos is ineengezakt, na van te voren door een anderen Duitscher met een revolver te zün bedreigd. In deu loop van den nacht is het de politie gelukt, een drietal Dnitschers, onder wie den man met de revolver, te arres teeren. De mishandeling op den politieman gepleegd, bleek bij medisch onderzoek geluk kig niet van ernstigen aard te zyu KALENDERS. Van die Machine-, Rijwiel- en Automobieien- fahriek „Simplex," te Amsterdam, ontvingen we een keurige kunsttalen-dier „met fiets en camera door Nederland." Op de twaalf bladen van daze ma a nd-lai 1 en-der 1914 treffen we prachtige natuur-tafereeJcn aan, gekiekt in verschillende doelen van one land. Een sieraad voor de huiskamer en een mooie reclame voor „Simplex" tevens! TWEEDE KAMER. •TWEEDE KAMER. Zitting van gisteren.) Algemeen© beschouwingeu. De heer BOS was gisteren allereerst aan hat woord. Hij zou het, vertelde hij, hebben over den uitslag en de beteeken is der ver kiezingen, over de Kabinete-formatie, de Re- geering en haar werkplan, en over de po sitie van het Kabinet tegenover de partijen. Spr. betoogde, dat der Concentratie geene verwijten kunnen treffen. Het vorige Ka binet en zijn meerderheid hadden de oppo sitie de wapenen- uit de hand kunnen slaan, en zij heeft daartoe ook met koortsachtige haast gewerkt. De overdrijving ter zake het Tarief, de grieven tegen de openbare school e.d. zijn het geweest die tot de nederlaag der rechterzijde hebben medegewerkt! Met groote geestdrift, vindt spr., is de sa menwerking der vrijzinnigen door duizenden in den lande begroet. Deonderlinge ver schillen zijn niet verdwenen, elk behield zijne eigene organisatie, al heeft men ook concessies moeten doen. Maar dat mag men aan de vrijzinnigen niet verwijten. Spr. vraagt of ook niet de Chr. Historischen aan de R. K. concessies hebben moeten doen evenals sprekers partij op het gebied der verzekering. In het Conc.-manifest was de stelling tegenover rechts en de sociaal-demo craten duidelijk aangegeven. De fierheid dei- Concentratie is in geen enkel opzicht teloor gegaan. De theorie van de kleurlooze midden-stof, door den heer Troelstra ontwikkeld, acht spr. zonderling. De heer Troelstra heeft de slingering dier middenstof onderschat. Van meer beteekenis is de belangstelling in den lande. Is er veel belangstelling dan wint links, is er weinig, dan wint rechts, gelijk spr. betoogt met een beroep op vorige ver kiezingen. Laat de rechterzijde erkennen dat zij haar nederlaag aan zichzelf heeft te wijten. In de eerste plaats aan het Tarief. In de tweede plaats was er een verzet tegen het sociaal beleid van den heer Talma, ten derde de voorgenomen actie tegen art. 192 der Grondwet, die een aanslag op de openbare school beteekende, welke, naar spr. meent, met groote kracht is afgewezen. Ten vierde ook de actie der vrouwen, die in maatschappelijken kring en in politieke rechten door de rechterzijde steeds zijn ach teruitgezet.- Ook erkent spr. althans voor sommige streken den invloed van het anti papisme. En ten slotte waren het de positieve ei- schen van het conc. program, die tot de nederlaag hebben meegewerkt. Daarmee is de nederlaag der rechterzijde verklaard, niet echter de aanwas der so cialistische stemmen, die voor een deel. ook gevoIg»is van het 'herstemmingsadvies der drie partijen, weLk advies aan die partijen zoo meent spr. het recht ontneemt voor hun gewone waarschuwingen tegen de soc. democraten. Spr. gaat dan de geschiedenis van den af geloopen zomer in den breedo na. Thans heet het bij de socialisten onmogelijk, dwaas, in strijd met den uitslag der verkie zingen, een gemengd liberaal-socialistisch ka binet to willen formeeren, maar de redactie va;n „Het Volk" sprak van niets anders dan van een uitstel van de oplosssing der crisis, doordat een partij ccongrcs zou noodig zijn om over het aanbo-d te beslissen. Ook in het advies van den heer Trocilstra aan de Kroon, was geen absolute afwijzing te lozen van, eed aanbod. Eén van beide dasór de heer Troelstra heeft toen dö weigering niet voor zien en dan brengt hij thans het volk op een dwaalspoor óf hij heeft de weigering wel voor zien en dan bracht hij ide 'kroon op een dwaalspoor in zijn advies! Spr. behandelt daarna de wijze waarop het aanbod is geschied,. Volgens dien heer Loeff had, men de S. D. A. P. moeten vragen op welk platform deze zich stelde. Maar dan had men stellig c(e S. D. A. P. niet medegekregen. Bovendien was na het interview van den heer Troelstra de vraag niét nooclig en ein delijk was het aan den heer Troelstra om! na het concrete aanbod dit punt met zij n partij- genooten te overwegen. Al wat thans door den heer Troelstra gezegd wordt is staatsmanskunst achteraf. Toen spr. zijn aanbod deed kon hij onmogelijk een wei gering voorzien en het was allenninsst zeker dat bijl weigering een ministerie tot stand zou gekomen zijn op den grondslag- van het program der concentratie. De heer Loeff haalde den schrijver Emile Faguet aan, maar dein hééft óp koninklijke ministeries aangedrongen. Overigens koppelt de heer Faguefi de begrippen puissance en respoosabilité samen; geen verantwoordelijk heid dus zonder machtsbezit. Ook spr. is voor het aanvaarden van verantwóórdelijkheid, doch hij zegt „moed, geen overmoed". De théorie van den heer Loeff komt hierop he- tier, dat in ons land voortaan alleen een ooalitre-regebring mogelijk 4al zijn'. Terecht was dan ook de heer Meüde-ls het etens met 'den héér Loeff. Ten 'slotte wijdt spr. eon woord aan het Ka binet Gort van der Lihden. Spr. wil dit gaar ne steunen. Zijn bervormingsprogram heeft in het algemeen sprekers sympathie. Spr. be schouwt deze Regeering niet als zetbaas der concentratie; maar met groote sympathie ziet hij 'dab haar hervormingen in hoofdzaak in het Regeerihgsprogram zijn overgegaan. Gaar ne steunt hij haar, ook bij de droogmaking, der Zuiderzee, Deze Regeering staat óveri- JjeM, iff strijd met hetgeen de heer Loeff verklaarde, volkomen los van alle paf tijen. Spr. dringt voorts aan op spoedige afwer king van de voorstellen voor ©venrèdigo ver tegenwoordiging door do daartoe ingestelde Staatscommissie, opdat deze geen vertraging breüge in do Grondwetsherziening. Met alle kracht zullen wij de Rogeering steunen in haar democratische kiesrechthervormijig. Da rech- terzijde wenscht deze echter' tc koppelen aan de herziening van art. 192. Terecht wijst de Regecring op dat gebied elke daad van kóóp handel af. Intusschen dient de politieke atmosfeer op Onderwijsgebied gezuiverd, zooal niet door blij venden vrede, dan 'look door wapenstil stand vqor zeer langen tijd. Hoe, dat zegt spr. echter niet. Ten slotte houdt spr. een dithyrambe op de Vrijzinnig- democraten. De heer ,VAM DER MOLEN (A.-R.) ver zoekt zijn rede uit te stellen met het oog op de avondzitting'. De VOORZITTER,Ik verzoek u toch uw rede te beginnen. Het is thans geen Sinter klaas. (Gelach). De neer YAN DER. MOLENDat, is in zooverre onjuist, dat juist deze middag ons een belangrijke politieke surprise heeft ge- Spr. verzoekt thans zijn rede Dinsdag te mo gen voortzetten. De vergadering wondt verdaagd. (Avondvergadering. Waterstaat.) Er worden geen algemeene beschouwingen gevoerd. Bij de afd. waterstaatszaken vraagt domheer SMEENGE met wie nog overeenstemming moet worden verkregen omtrent de Oostor- moersche vaart. De heer ALBARDA bespreekt het kanaal TwentheGeldersche Graafschap. De heer DUYMAER VAN TWIST weoschbe te weten o,a. of fina.ncieele steun is gevraagd aan de regeering voor de afwatering van de Linde en vroeg alsnog rijksbemiddeling voor de waterbemaliag op het eiland Marken. De heer HÜGENHOI/TZ pleit ook voor ver betering van de afwatering der Linde. De heer DE MONTÉ VER LOREN wijst op de dringende noodzakelijkheid van de ver betering van de waters taats toestanden in de Vechtstreek. Nadat nog de heer JANNINK zich wat de kanalisatie in Twenthe betreft heeft aangeslo ten bij de heeren Smeengo en Albarda, worden de sprekers beantwoord door minister LELY. Do heer MURALT verklaart te zijn tegen de verhooging der salarissen van ingenieurs. De heer TER LAAN (Rotterdam) sluit zich aan bij het betoog van den vorigen spreker. Na eenigo discussie wordt door den keer ROODHUIJZEN een amendement voorgesteld om de verhoogingen vam de begrooting te schrappen, welk amendement heden vóór de pauze in stemming zal worden gebracht. Daarna wordt nog de lotsverbetering van do De heeren HELSDINGEN en ROODHUIJZEN waterstaatsbeambten en -arbeiders besproken, dringen afan op spoed met de toegezegde her ziening der salarissen van deze belangheb benden. De MINISTER zegt spoed toe, waarna .de vergadering wordt gesloten. door de slechte toestand in die industrie zou zijn verbeterd geworden. Men zal thans, nu het mi nisterie-Heemskerk is heengegaan, moeten over wegen wat in deze door de organisatie is te doen. In het verslag van den secretaris, den heer Berendsen, wordt herinnerd aan de talrijke loon acties welke in het land werden gevoerd en waaivan succes niet is uitgebleven. Verschillende stakingen werden geproclameerd, waarvan aar sommigen geen uitvoering behoefde te worden gegeven, wijl ten slotte overeenkomst met de pa troons kon worden getroffen. Zes nieuwe afdeeliagen kwamen tot stand, nl- te Zutphen, Zaandam, Purmerend en Hengelt (afd. voor mannen) en te Tilburg en Almelo (afd. voor vrouwen). De afdeelingen Eindhovet en Groningen sloten zich definitief bij den bond aan. Nog werden pogingen aangewend teneindt te komen tot* oprichting eene'r afdeeling te Deventer. - s De afdeeling Apeldoorn werd wegens gebrek aan belangstelling opgeheven, terwijl de afdee lingen Sittard en Maastricht uit den bond traden. Uit het financieel verslag blijkt, datde nnvoor <Je bondskas bedroegen 1 IO41.431/2, de uitgaven f 938.78; er is dus een batig saldo van 102:65%. In de weerstandskas werd in totaal ontvangen f 1437.53, terwijl werd uitgekeerd voor steun bij stakingen en uitsluitingen 885.50. Na af trek van eenige kleine onkosten bedraagt het batig slot over 1913 488.02, waarbij gevoegd het'batig saldo van 1912 ad f 737.49 hetgeen een bate geeft van f 1225.98. Aan 10 leden werd door het ziekenfonds uit gekeerd gedurende 288 dagen een totaal van 291.50. De middelen van dit fonds bedrager thans 518.09. in het bestuur werden ge- of herkozenin de plaats van den iiaer B. Berendsen, die niet meer als secretaris in aanmerking wenschte te komen, als zoodanig de heer H. J. van Wijk, te 's-Hage U. Klemaas, te Tilburg, 2e penningmeester (aftr) A. Th -B. Derksen, redacteur van het bondsor gaan (aftr.) Bij enkelvoudige candidaatstelliflg was herkozen verklaard de heer A. T. J. Dremeï voorzitter, terwijl nog als hoofdbestuurslid ge kozen werd de heer J. Banser tc Haarlem. Langdurig werd gediscussieerd over verschil lende ingekomen voorstellen tot contributiever- hooging, teneinde te geraken tot aanstelling van een vrijgestelde. Ten slotte vereenigde men zich met een voorstel om voor dat doel de contributie met 3 cent per lid en per week te verhoogen. Deze verhooging zal ingaan met 1 Januari'a s voor 1 cent, de verdere verhooging ad 2 ceni April a. s. De vergadering werd te 6 uur gesloten; er bleven nog verschillende agenda-punten onafge daan. Deze zullen op een buitengewone bonds vergadering opnieuw in behandeling komen, als mede een statutenwijziging, teneinde het aantal bestuursleden zoodanig uit te breiden, zoodat he mogelijk zal zijn daarin vrouwelijke leden op k nemen. R. K. NAAISTERS- EN KLEERMAKERS- BOND „ST. GERARDUS MAJELLA". Te Arnhem kwam Zondag de R. K. Naaisters- en Kleennakersbond ,,St. Oerardus Majella" in 4e jaarvergadering bijeen. Aanwezig waren 22 afdeelingen. De voorzitter, de heer A. F. J. Dremel, de ver gadering openend, herinnerde aan den bloei van den bond in het afgeloopen jaar; het ledental steeg tot 716. Medegedeeld werd dat een actie tegen de huis industrie, waartoe op een vorige vergadering was besloten, achterwege is gebleven, wijl voorstel len van minister Talma te wachten waren, waar- HEEMSTEDE. Gegund. Het verrichten van grond werken, als: hefi maken vau 'n vijver en sloo- tell en ophoogen vau een term in voor deit Ho makerf Regahg-sweg vanaf de van Mërlm- laan naar het wandclbosch „Groenendaal", is, na gehouden aanbesteding, gegund aan de firma Gebrs. Goosspns, te Haarlemmermeer, voor f 3189. VOORHOUT. St. Nieolaas. Door de St. Nicolaasvereeni- ging alhier, welke onder leiding staat der Eerw. Zusters, werd dezer dagen aan minder gegoede kinderen uitgereikt: 80 jurken, 6 rokken, 14 schorten, 10 dassen, 6 jongens pakjes, 20 mutsen of petten en 7 paar kousen, te zamen 110 tuske. Al deze zeer nuttige voorwerpen waren in den loop van dit jaar vervaardigd door ver schillende meisjes uit het dorp, die daarvoor menig vrij uurtje hebben opgeofferd. Kinderen van meer gegoede families ont vingen een zeer aardige surprise, bestaande uit bouwplaten, wandborden, kerk- en lees boeken enz., die hun door het lot werden aan gewezen. Terwpl de uitreiking plaata had, werden alle kinderen der R. K. Meisjesschool ont haald op chocolade en versnaperingen. HALFWEG, Campagne Suikerfabriek.Zoi^ dagnacht half vier is de campagne aan suikerfabriek alhier geëindigd. Het verwerkt aantal beetwortels bedroeg J40 millioen. Verlichting. Door eenige belang hebbendon worden pogingen gedaan om aan den Ringdijk e. o. nabij Halfweg een betere verlichting te krijgen. Reeds zijn in een der aangrenzende lanen ter plaatse proeven ga- nomen met gasoline lantaarns. Het is to ho pen da.fi zij in hunne pogingen mogen slagen, daar do ven-lichting ter plaatse moor das| treurig is. Geitenfokkerij. Onder de geiten stapel Sloterdijk o. Is eene besmettelijke ziekte uitgebroken, die tie houders van gcitep zeer veel nadeel berokkent. De besmetting} is vermoedelijk ontstaan door eenige bok ken. Pogingen worden aangewend om de be smetting te bestrijden. HAARLEMMERMEER. Paardenmarkt. Op de heden gehou den paardenmarkt te Hoofddorp, hoofdzakebJK bestemd voor jonge paarden is de aanvoor niet groot. Slechts enkele buitenlandsehe hoop lieden zijn aanweaig ya nr wesmi opge wekt» handel gedreven. Het ongao^t 'ge, weêT werkt er ook wel to© mode °nl 'U'1 aanvoer niet gfroot te doen zijn. CASTKlCUM. Gemeenteraad. De raad onzer gemeente komt in openbare vergadering by een op Donderdag U December a-s-> dee morgens ojn tien uur, ALKMAAR- Geboren: d. van P. de Boer eö \V. M. Verstappen. z. van G. de Jong eu A. Keesman. z. van D. Visser en H. van Steeg. d. van J. B. Grootenbeers en C. Slok d. van J. H. F. van Enschut en G. M. Sunr< beek. Overleden: J. van Straaten, 4< jaar. HAARLEMMERMEER. Geborend. van G. Maarte-Boom. z. van H. Verhuist Van -Ni erop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10