Het geheim der oude Abdij Vrouwenbond on Vakorganisatie. BUITENLAND. BINNENLAND. Au Bon Marché. „Noyons." HaarlenrvBmissel. Handschoenen woon alBe gelegenheden? ituiLLt u» het meisje op de rots. NIEUWE HAARLE/ASCNE COURANT ™E?L5h*P Aan de „Msb." ontleenen we het onder staande artikel over Vrouwenbond en. vak organisatie waarmede hier natuurlijkerwijs 18 bedoeld de R. K. voreenigmg- Door de stichting van den li. K. rouwen- bond is als vanzelf meer de aandacht ge vestigd op de vrouwelijke, Koomsch Katho lieke' vakvereenigingen. Nu een R. K. Vrou wenorganisatie is tot stand gekomen, doet zich afs vanzelf de vraag voor, wolk verband tusschen een algemeenen katholieken vrou wenbond en de katholieke vakorganisaties be staat. De verhouding tusschen deze twee ia toch lang niet gelijk aan bijv. de verhouding van den E. K. Volksbond tot de versmalende afdeelingen, die daarvan een onderdeel uit maken of daarin vereenigd zijn. Dit verschil ligt reeds alleen hierm, (lat wel in den vrouwenbond als in do vrouwelijke vakorganisatie do leden, die geen beroep ver vullen dus de gewone leden van den vrou wenbond, en de leden der vakorganisaties, dus zij, die in een bepaald vak werkzaam zij u en zich daarom vereenigden geheel bijzondere gelijke vrouwelijke belangen heb ben, welke als 't ware liggen buiten een ver band van het vereenigingsleven en toch al leen in een algemeenen bond kunnen wor den behartigd. Dit komt, omdat eeno vrouwenvereeniging als zoodanig iets buitengewoon teêrd is. Dit tomt, omdat de vrouw en vooral zij, die een vak beoefent, buiten die verplichtingen- nog ter beoefening voor zich open ziet de vrou welijke taak, welke in de natuurlijke vorming is neergelegd. Dit komt, omdat op de aller eerste plaats de vrouw, in welke omstandig heden of in welk beroep ook, vrouw blijft en dit blijven moet, wil zij aan haar natuurlijken oorsprong willens en wetens geen geweld doen, wat zich vroeg of laat altijd wreken In dien zin dient zoowel in de algemeene vereoniging van den Katholieken Vrouwen bond als in de vrouwelijke vakorganisatie rekening te worden genouden met net feit, dat beide geboren werden en worden uit den drang der omstandigheden, waardoor ge vraagd wordt eene oplossing voor of steun in toestanden, wélke ontstonden buiten die natuurlij ko roeping der vrouw om. Voor alle vrouwen en meisejs blijft daarom noodzakelijk altijd bestaan het feit, dat in Qen algemeenen katholieken vrouwenbond het direct of indirect gaat om de hoogere vrou welijke belangen en in de vrouwelijke vak- vakvereeniging niet alleen om do vakbelan gen, om loon, arbeidsvoor-aarden, verbete ring van toestanden en aaneengesloten krach.- tig-zijn, maar eveneens om diezelfde vrou welijke belangen, welke samenvallen met de belangen der hoogere vrouwelijke eigen schappen. Met andere woorden: de vrouw van den ügomcenen vrouwenbond, dus het jonge meis je on de vrouw buiten een beroep, de huis vrouw, moeder enz., en het meisje en du vrouw der vakvereeniging zijn van nature geschapen voor de vervulling der vrouwelijke lijke plichten. Voor de een is deze rechtstreeks gelegen jn de taak der huisvrouw en moeder. De ander zal rechtstreeks die taak misschien nooit kunnen vervullen, wat echter niet weg neemt, dat zij in alles steeds in geheel an dere conditie zal blijven, dan een mannelijke collega. Niet omdat zij in de beoefening van haar, ook specifiek vrouwelijk, vak, anders zou zijn dan de man, maar omdat haar we zen als vrouw altijd geheel anders zal blij ven, dan dat van den man. En daarom is een vrouwelijke vakvereeniging iets zeer bij zonders. Enkel als vrouwelijke vakvereeniging zal stoffelijk voordeel of billijkheid kunnen worden verkregen, maar daarnaast en daar bovenuit worden de speciale vrouwelijke be langen gevonden. En 'deze zijn voor de vrouw, van de vakvereeniging precies gelijk, als voor lie vrouw, die als huisvrouw en moeder, of staande buiten beroep, lid is van den alge meenen vrouwenbond. Beiden behooren daar in thuis om het zelfde hoog» specifiek vrou welijke belang. Hieruit volgt, dat in den Katholieken Vrou wenbond de vrouw van de vrouwelijke be- rocjKin, vooral in onzen tijd, waarin steeda meer vrouwen in een vak werkzaam zijn, niet mag worden gemist. Bij den opzet van den B it.i. Vr. Bond door de geestelijke over heid is dan ook op den voorgrond geplaatst, dat in den A. E. K. Vrouwenbond alle stan den moeten vereenigd zijn. Dus niet onkel de standen voor zoover zij klassen of scha keeringen vertegenwoordigen, maar ook die standen, waaronder tie vrouwen in beroep en bedrijf moeten worden gerekend. Van af scheiding mag allerminst sprake zijn. Nu is 't waar, dat zulk een afbeelding in principe door geen van beide categorieën op zettelijk gewild zal zijn, maar de constellatie van het vereenigingsleven vooral der vrou wen, brengt juist met zich mee, dat zeer 'dikwijls eene dergelijke ongewilde scheids lijn niettemin leidt in twee afzonderlijke lia nen. En hierin ligt voor den Ned. E. K. Vrou wenbond, zoowel als voor de afzonderlijke vrouwenlijke vakorganisaties een groot ge vaar. Wij zullen voor hot oogenblik niet nagaan Idoor wio en hoe deze scheidslijn uit den weg moet worden geruimd. Dit wil zeggen, Üat we er niet over zullen twisten of op den duur de vrouwelijke actie voor en in de beroepen moet uitgaan van den algemeenen Katholieken Vrouwenbond, ofwel van de vrou wen en meisjes zelf, die in een vak werkzaam zijn. De Katholieke Vrouwenbond is nog to jong om reeds alles in deze richting to doen. Waar wel meenen we, dat rekening dient te worden gehouden met de vrouwelijke vak vereeniging en den drang, welke bestaat om ook onder Katholieken meer en meer tot vrouwelijke vakorganisatie te geraken. Deze actie is niet te verwonderen en toe te jui chen waar het de vakbelangen van vrouwen zoowel als van mannen betreft, en het mag in dien zin ook geenszins worden ontkend, dat de groot» stuwkracht in de richting der vrouwelijke vakorganisatie uit' do eigen krin gen groofcendeols zal en moet voorkomen. Waar toch mag ook weer niet uit het oog worden verloren, dat in eene vrouwelijke vak vereeniging niet alles voor de vrouwen en meisjes kan worden gedaan. Wel in hoofdzaak waar het geldt de speciale vakbelangen. Maar niet waar het aangaat de zuiver vrouwelijke belangen waaraan ook in eene vrouwelijke vakvereeniging op den duur niet de algeheels noodige aandacht zal kunnen worden geschon ken. Do vakbelangen loopen altijd gevaar boven de specifiek vrouwelijke lielangen te zullen uitgroeien, waardoor aan do vrouwe lijke belangen, öf der vrouwen belang op zich, niet de eerst noodige aandacht zal kun nen worden gewijd. Daarvoor is noodig de alles-omvattende al gemeene Katholieke VrouwenboncL Deze is en moet zijn de alles-omvattende band, waar door in de vakvereeniging zelf het vrouwe lijk vakbelang gediend wordt, maar tevens in den bond het algemeen vrouwelijk belang. En dit laatste zal niet volkomen kunnen ge schieden in elke vrouwelijke vakvereeniging op zich. De Katholieke Vrouwenbond zal hier het eendrachtig fundament móeten vormen. Deze zal moeten zijn het algemeene lichaam dat door en in onderlinge samenwerking zorg draagt voor datgene wat onder een Katholieke vrouwenbeweging wordt verstaan en in een vrouwelijke vakvereeniging alleen niet kan worden verkregen. Na staan we voor het gelukkige feit, dat de Katholieke Vrouwenbond niet al te langen tijd gesticht is na den drang, welk» in het algemeene Katholieke vakverenigingsleven zich heeft geopenbaard om ook de vrouwen en meisjes, die een beroep vervullen in een naast de mannelijke vereenigingen te organiseeren. Wel zal de Vrouwenbond de vleugels nog krachtig moeten uitslaan, maar de teekenen des tijds zullen hiertoe spoorslag voldoende wezen. Een voornaam ding is ook hier weer de on derlinge samenwerking, (het dit den wogrui- ruimen van een onbewust bestaande of onbe wust gevormde scheidslijn, welko nochtans oorzaak zou kunnen worden van het niet algemeen opleven der Katholieke vrouwen- actie. Dit klemt te meer, waar, door het streven ook van de vrouwen uit den kleinen midden stand om zich in den Katholieken Vrouwen bond te willen organiseeren, waar liaar met een enkel woord de noodzakelijkheid wordt uiteengezet, de teekenen niet bedriegen of in alle kringen zal welhaast uitgebreider vrouwenactie komen. Dan moet de ééne gemeenschappelijke weg zijn aangewezen en moeten alle strevingen elkander daar terugvinden, opdat alle vrou welijke actie volledig kunne beantwoorden aan het groote doel der Katholieke vrou wenbeweging: de vrouw ook ols vrouw op de eerste plaats verheffen welk" ook zij haar staat of stand. MOORDAANSLAG OP EEN PRIESTER. Dat het opwekken van don haat tegen' Kerk' en priesters door socialisten, wijden kers en papenhaters niet blijft bij de theorie, maar op den duur wel moet overgaan tot daden, is in België het vorig jaar bewezen! door den fanatieken ongeloovige, die zich door de redevoeringen in de Kamer tegen de missionarissen had laten opwinden t.ot het paroxisme van haat, dat hem een bre- vier-biddenden geestelijke in een der Brus- selsehe parken overhoop deed steken. Thans is weder zulk een moordaanslag gepleegd te Neder-over-IIeembeok, een dorp niet ver van Vilvoorden, in Belgisch Brabant en waarvan wij reeds mededeeling hebben ge daan. De dader is een zekere Jacques Van den Abeele, bekend socialist, geboren te Koe- kelberg den 4den Januari 1870. Hij is me taalbewerker van beroep en woont aan de Beyseghemstraat te Noder-over-Heembeek. Het nieuws van dezen aanslag verspreidde zich als een loopend vuur door do gemeen te. De veldwachter Draps kwam aangesneld en ontbood een geneesheer uit Laeken. Deze constateerde, dat de wonden van do twee slachtoffers geen roden tot onmiddellijk ge vaar veroorzaakten, en slaagde er spoedig genoeg in, de kogels uit de lichamen te verwijderen. Van den Abeele kwam zich twee uur na de misdaad in handen stellen van het ge recht te Laeken. Volgens zijn verklaringen zou de beweegreden, die hem zou hebben aangezet om den aanslag te plegen, de zucht zijn geweest om vermeend onrecht te wre ken. Donderdagmorgen n.L had men in de gemeente een werkman, genaamd van den Berghe, die lid was geweest der socialis tische partij, maar met de Kerk verzoend was gestorven, grafwaarts gedragen. Na af loop van de godsdienstige plechtigheid in de kerk had de pastoor verklaard, dat de geestelijkheid den stoet niet naar het graf zou volgen achter het roode vaandel, dat door de socialistische corporatie werd mee gevoerd. Daarover werd Van den Abeele gebelgd, en om zich te wreken over den „smaad," de partij en zijn kameraad aange daan, had hij erop losgeschoten. Door den rechter van instructie onder vraagd bleek de moorde'naar een dweepziek politicus te zijn, die den pastoor van Ne- der-over-Heembeek beschuldigde twee dracht te zaaien in het plaatsje, en deze beschuldigingen vermengde met hatelijkhe den tegen de aanhangige schoolwet. „Ik kan slechts mijzelf gelukwenschen, besloot hij, met hetgeen ik dien zwartrok heb aange daan 1" De pastoor verhaalde zoo lezon wij in „De Tijd," als volgt de toedracht van den aan val, waarvan hij 't slachtoffer is geweest: Toen de schoonbroeder van v. d. Berghe, zelf een socialist, Woensdag met mij enkele kleinigheden betreffende do godsdienstige ceremonie kwam regelen, gaf ik hem mijn wensch te kennen, dat er geen rood vaandel in den stoet zou worden meegedragen. Hij antwoordde mij ontwijkend, en ik vermoe de reeds, dat hij iets in het schild voerde.. Donderdagochtend, toen ik de kerk verliet om het stoffelijk overschot te gaan bege leiden, bemerkte ik niet zonder droefheid het roode vaandel in den wachtenden stoet. Toen de lijkplechtighedeg geëindigd en de laatste gebeden verricht waren, hield men met het roode- vaandel nog geregeld wacht. Om verdere ergernis te voorkomen verklaarde ik toen met luider stemme. vertelde de pastoor dat de geestelijk heid het lijk niet tot 't graf kon volgen, als liet roode vaandel den stoet zou verge zellen. Tevergeefs deden do veldwachter én een flinke katholieke vrouw van het dorp beur telings hun best, om de leiders van de be tooging af te houden van hun opzet. Daar ik aldus wel moest afzien van mijn voorne men, om met den stoel mede te gaa-n, ver richtte ik bij de kerkdeur de gebeden die anders bij de teraardebestelling plaats heb ben, alsof de kist zk'h reeds aan den rand, van het graf bevond. Meer kon ik niet doen. Toen Van den Abeele bij mij kwam, lieoft hij het eerst dit gezegd: „Mijnheer Pas toor, ik kom die zaak regelenIk vroeg hem zijn naam, en deed moeite hem te verklaren, dat mijn kerkelijke waardigheid heid mij belette, het roode vaandel te vol gen. Hij hield toon een vertoog over de roeping der priesters, over de christelijke liefdadigheid enz. Hij sprak zeer gemakke lijk' en toonde debatmanieën, maar hij was zeer kalm, zeer beleefd en sprak zonder ge hakkel, was zich zelf volkomen meester. Hij vroeg mij vervolgens, waarom ik het socialistisch vaandel niet goedkeurde. „Daar over heb ik mij niet uit te laten," antwoord de ik hem, „maar mijn geestelijke plicht ie duidelijk." 'Op het oogenblik, dat ik' afscheid van hem nam, wendde hij zich eensklaps in de gang om, en op minder dan twee meter af- stands van mij loste hij tweemaal zijn revol ver. Ik' liep slechts een ongevaarlijk borst- schot op, en mijn dienstbode is gelukkig niet zwaar gewond. Tot zoover de verklaringen van den pries ter, die als een .waardig en kalm man in zijn omgeving bekend staat. Algemeen wordt de aanslag door de niet-haatdragende bevol king afgekeurd. De socialistische pers heeft echter honderd cu een motieven, om den pastoor schuldig to verklaren en den dader natuurlijk onschuldig! DB PEST OP JAVA. Gedurende het tijdvak van 19 November tot ea met 2 December j.L, kwamen de vol gende pestgevallen op Java voor: Afdeeling Malang: 401 nieuwe pestgeval len, 376 dooien. Kedjri: 60 nieuwe gevallen, 54 dooden. In de vorige periode nog 8 gevallen en 10 dooden. Madioen: 35 nieuwe gevallen, 34 dooden. In de vorige periode nog 11 gevallen en 10 dooden. Paree: 75 nieuwe gevallen, 41 dooden. In de vorige periode nog 6 gevallen en 5 doo den. Toeloengagoeng: 7 en Magctau 3 doode- lijke gevallen. Soerabaja: 18 nieuwe gevallen, waaronder 1 Europeaan, 19 dooden. Berbek: 12 nieuwe gevallen, 15 dooden. Bangil: 12 nieuwe gevallen, 13 dooden. Ngawi: 1 doodelijk geval en in de vorige periode 3 doodelijko gevallen. Lamongan. In de vorige periode 3 (loode- lijke gevallen. HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN. St.Ct. no. 286 bevat een Ken. besluit, waar bij is goedgevonden en verstaan te bepalen: le. de maten en gewichten moeten in liet jaar 1914 of 1915 worden onderworpen aan den herijk, bedoeld bij art. 15, letter a, der wet van 7 April 1869. 2e. de herijk heeft plaats binnen het tijd vak van 1 Jan. 1914 tot en met 31 Dcc. 1915. 3e.' aan Ged. Staten der provinciën wordt opgedragen het tijdstip te bepalen, waarop de herijk voor elke gemeente binnen het onder 2e. genoemde tijdvak zal geschieden; 4e. het merk van goedkeuring, dat in 1912 en 1913 bij den ijk en herijk van maten en gewichten gebezigd is, is geldig tot 1 Jan. 1916. EEN BELANGRIJKE INTERRUPTIE. Wij hebben al dikwijls de nauwkeurigheid bewonderd, waarmee de verslaggevers, die het „Kort Verslag' 'schrijven, do interrup ties der socialisten weten te vereeuwigen. Ze zijn soms nog vlugger dan de steno grafen, die de „Handelingen" maken. Onze afgevaardigde, do heer Bogaardt, heeft er in de Kamer nog op gewezen: de bekende vlegelachtigheid, welke de h°or Troelstra zich tegen hem had veroorloofd, was wel in het „Kort Verslag niet ui de „Handelingen" to vinden. Dezer dagen echter laten wij m het Ka meroverzicht van de Msb. een mei lew aai dige interruptio van den heer Mendels, zegt het D. v. N. Br. Een interruptie, die wat be- te'ekende. Een die scherp de twee de twee richtingen in de S.D.A.P. belichtte, de her vormingsgezinde, parlementaire en de revo- Lutionnaire. Zoolang de Parij nog revolutionnair is, mag zij niet aan do Rcgeering deelnemen, betoogde de heer Loeff. Daar onderbrak de heer Schaper: maar dan zouden wij ook geen kamerlid mogen zijn. En de heer Loeff: Dit is iets anders. Een kamerlid kan hoogstens den Staat bestrij den maar een Minister neemt op zich een Staat te besturen. En een socialistisch Mi nister zou op zich nemen een Staat te be sturen, waarvan hij den ondergang wil. Hier viel de interruptie van den Marxist Mr. Mendels: Volkomen juist. Een interruptie van hot hoogste belang, naar men weet. Maarin het Kort Ver< slag was zij niet te vinden. Het zal eelt toeval zijn, alle interrupties der socialis ten komen in het „Kort Verslag", deza echter niet. Zoo'n toeval ïnag intusschen de onder breking van den heer Mendels, welke aft flits magnesium-licht het diepgaand verschil, in de S.D.A.P. heeft belicht,, niet doen ver loren gaan. Een nieuwe belasting. Ter vervanging van de bestaande verordening omtrent de hand- en spandiensten te Tegelon, welker toe. passing velerlei bezwaren ondervond, ter, wijl vereenigingen en stichtingen er niel door getroffen worden, heeft het ge meent oho stuur aan Gedeputeerde Staten ter beoordee- ling gebonden een ontwerp-verordening tol heffing van een belasting wegens het gebruili van gemeentewegen. Deze verordening is vrij wel op gelijken leest geschoeid als do heffing van het provinciaal weggeld in Noord-Bra bant. Als gemeentebelasting zal deze heffing waarschijnlijk in ons land een unicum zijn meldt het „Hbld." In Limburg is zij als zootla. nig nog nergens toegepast. Volgt echter met tertijd de goedkeuring, dan lijdt het geen twijfel, of de verschillende Limburgsebc go meerden,, waar men ook tobt met de ond« moeiijlk invorderbare hand- en spandiensteii zullen spoedig het voorbeeld van Tegelei gaan volgen. De voorgestelde heffing bepaalt zich to) een belasting van elk paard, muildier of muil. ezel, waarmede in den loop van het dienst jaar van den weg gebruik wordt gemaakt alt rij- of trekdier on -van elk motor-rijutig, waarmede als vervoermiddel in den loop var) bet dienstjaar van den weg gebruik woitff gemaakt. De belasting zal van een paard naar gelang van de schofthoogte, bedragen 10 tot 15; van een tweewielig motorrij tuig 5, van andere is zij afhankelijk van hef aantal paardenkrachten. Voor hen die buiten do gemeente goves. tigd zijn worden 15 daagsche rijkaarten gra tis beschikbaar gesteld, doch slechts één keei in het dienstjaar; zü kunnen zich echter drie- maa'ndscbe kaarten aanschaffen tegen beta ling van 4/10 van het weggeld. Zulke buiten, poorlers kunnen echter geheele vrijstelling van de belasting verkrijgen, als zij bewijzen reeds in een gemeentelijke wegbeiasting t# zijn aangeslagen, mits ook de betreffend# gemeente zulk een vrijstelling op de Tegel sche belastingplichtigen toepast. Ten behoeve der aanslagregeling worden beschrijvingsbrieven uitgereikt. Bij do weder- inlevering dezer biljetten worden bewijzer. van ontvangst afgegeven, welke dienst doen als rijkaarten. De inlevering van biljetten door nièt-rijksin gezeten on moeten vergezeld gaan van de storting der verschuldigde belas ting. De aanslagen worden voldaan binnen 3 maanden na den dag van uitreiking van hel aanslagbiljet. Bij niet-betaling der belasting of overtreding der verordening voor gerccb telijko vervolging. Een incident in de rechtszaal te Middel burg. Toen Vrijdagmiddag voor de .Rechtbank te Middelburg tegen een drietal personen res pect icvoli.ik twee, twee en één maand gevnn. genisstraf was geëiseht, wegens mishandeling van en wederspannihgeid tegen een agent van politie, stormde een der beklaagden, zekere J. V., op den agent, die als getuige, was op getreden, af, pakte hem heet en wierp hem tusschen de getuigenbanken, welke allo om. vielen. Slechts met behulp van eenige toege schoten politiemannen gelukte het den woes- teling buiten de zaal te brengen. Deze zelfdo bekl. heeft eenigo jaren geleden toen hij wegens poging tot moord tot drio jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, ook la geheele rechtbank in opschudding gehracli'. „Hbld" Erin gclonpen. In den eersten trein van Winterswijk naar Borken, vertelt de „Gld* haden twee bekende smokkelaars plaats ge- namen. Een groot pak lucifers hadden ze meegenomen. De heereu hadden een plaats kaartje 4de klasse, maar in het abort smok kelwaar verborgen. De dienstdoende beamb. te had hen echter in de gaten. Nabij het sla- tiou Burlo moesten alle reizigers van die af deeling in een anderen wagen overstappen, omdat de bedoelde afdeeling vrij moest blij ven. Ook do beide smokkelaars stapten uit Tij dens den rit schijnen zij echter kans gezien te hebben, het pakket uit No. 100 te halen eu het vóór Borken uit den trein te werpen. Toen nu dc trein in Borken aankwam, bleek het pakket lucifers verdwenen te zijn. De te- ng> n een journalist uit de 20e eeuw door HEADON HILL. (Oorspronkelijke vertaling uit het Enge,gch)< 3) Hector kon juist nog opmerken, dat hij een 'jonge, gezond uitziende werkman was. en zich afvragen hoe het lied zou eindigen, toen alle gissingen letterlijk den kop werden in gedrukt door de verschijning van een groe ten, norsch uitzienden man, die uit de groot ste hut kwam en den zanger gebood stil te zijn alsof deze een ondeugende schooljongen was. Do afstand was te groot, dat Heclor kon ■verstaan wat tusschen hen verhandeld werd. uit de onderdanige manier, waarop de maak,-."'?.1? in C?D d,er lt]einere hutten ging, fcaren op' een heftig had uitge- Heclor i fnde,r 7\lpb bad verdedigd, ♦etuiffe Tnh ™Ven «w>oten man als de a do' nï Budge genaaiud, die opzich ter in do marmergroeven was on ontkend *ad iets te weten mui.-en» het liik j]nt zto gevonden -was. Toen de heer Budge zijn Er was een oogenblik stilte en toen hoorde s laipredikatie geëindigd had, bemerkte hij Hector aan het einde van de gang een deur vreemdeling voor het hek en een oogen-openen en Bessie zeggen: blik bleet hij met vlammend oog staan. Doch j ,He, mijnheer Mapletou, wij verwachtten tenslotte waarschijnlijk bedenkend dat de u eerst met den volgenden trein. Moeder is sloton en bet traliewerk stevig gesloten wa- naar het dorp om inkoopen te doen. ren, ging hij weer in de hnt, waaruit hij ge-; „Dat hindert niets, ze heeft u toch thuis- storrnd was toen de zanger naderde. gelaten, om mij te ontvangen," zeide de pas „Een onbeduidend voorval", dacht Hector, aangekomene met een stem, die Hector her toen hij terugkeerde. „Ik veronderstel, dat die innorde aan een kat. „Ik kan toch zeker mijn dikke kerel juist even sliep en kwaad was onde kamer brijgen?" daarin gestoord te worden. I Do deur van Hector's kamer stond op een Het is moei Hik denkbaar, (lat de inhoud kier en zoo hoorde hij alles goed. „Ja. zeker, van het lied hem heeft doen opstuiven. mijnheer, ga binnen," antwoordde het meisje- Toen hij weer op den top van den heuvel '„Do andere kamer is bezet, maar mijnheer is was, begon de journalist een flinke wande- niet thuis." I Lng langs .de hoogten tot St. Alban's Head i Hij hoorde mijnheer Mapleton in de kamer 'omff "<5 .r 'andwaarts, waarna hij met een aan de overzijde gaan en Bessie wilde blijk- 'rlmiT6? "ïuis kwam, laat in den avond. De baar weggaan, want hij vroeg haar e*en te •/oi il(.<r°L,WOrl'in? 6t°nd open en dus ging hij wachten. en beo-mi ITJ'-''I s.toren naar zijn zitkamer, j „Wie is die logé?" vroeg hij, toen Bessie 'nnst trol•nmJ® neven te lezen, die met de naderbij gekomen was eu zij blijkbaar bij P°_St ^omen waren.toen het geluid van wie- MapletonV deur stond. len op den weg hem deed opzien Do wagen, die hem twee dagen te voren van het station had gehaald, reed voor hel hek. Een oogenblik later stapte eon magere man met ronde schouders en een langen snor nit, betaalde de koetsier en kwam «ver het tuin- „Hij liect Yeldbam, mijnheer. Moeder is vroeger bij hen in betrekking geweest,", ant woordde zij. „Hij is schrijver of zoo iets aan de „Daily Lynx" te Londen. Hij is hier op vaeantio". „Zoo, een krantenman!" was de opmerking. pad met slechts een valies bij zic-h, dat zijn die eenig misnoegen verried- „En nu, Bessie, eeuige bagage scheen te zijn. wat is er met dat lijk, dat aan de kust ge- Hij kwam de woning binnen en bleef in vonden is? Ik las het bericht hedenmorgen de gang staan, juist bij Hector's kamer enin de bladen on de koetsier vertelde mij dat hü riep juffrouw. Calloway het onderzoek geen licht, in de zaak had ge bracht. Maar wordt er hier in de bunrt niet over gesproken, wie de man was en hoe hij gedood is?" j „Neen, mijnheer; men denkt, dat het een zeeman is, die van een of ander schip over- boord geslagen en hier aangespoeld is." s Er was een oogenblik stilte alsof de heer Mapleton deze meening overwoog en dan zei- do hij: „Zoo, dat is dus alles in orde." HOOFDSTUK IIL Den volgenden morgen wilde Hector nu jeens goed genieten-van zijn vacantie, die zoo verstoord was door het vinden van het lijk aan het strand. De dood van den onbekende was bij uit- spraak van de jury .gerangschikt^ onder de verborgen misdaden en zoo kon hü naar zijn meening de gedachten eraan wel geheel en al j terzijde stellen. j Na het ontbijt heklom hij de heuvels ach ter de woning, waarbij juffrouw Calloway hem een pad door den tuin aanwees aan de achterzijde van het buis, waardoor hii niet I langs den weg behoefde te gaan, die naar do groeve leidde. Tegelijk kwam hij iets van haar te weten. I Bijvoorbeeld, dat in de toekomst de paarden zouden worden afgeschaft voor het vervoer j van marmer, daar Lord Purbeck besloten had motorwagens aan to schaffen- „Om to zien of de herlevende industrie lo* bloei kan gebracht worden," bracht J' dor in het midden. „Dat kan gezegd worden en meer nog* zeide de vrouw glimlachend. „De opziehtet j van den lord, John Budge, is vol ijver vont deZij aarzelde even en zeide dan verle. gen zaak". „Een dikke man met zware wenkbrauwen?*' vroeg Hector. „Ja? Dan beb ik hem gisteren gezien, toen ik voor het hek van de afsluiting stond. Tk moet hem eens te spreken zien to krijgen en hem zeggen, dat hü dat. verbod oni binnen te gaan moet opheffen. Ik zou erg gaarne eens een bezoek brengen aan de mar mergroeven." j Martha Calloway's gelaat verduisterde. „Dal moet u niet probeeren, mijnbeer Hector, zeida zij. Dat is een bepaling van den lord, niet van John Budge. En wat de lord bepaalt is wet voor John Budge. „Dan zal ik naar den lord gaan", zeida Hector vroolijk. „Ik ben de Daily Lynx, zoo als ge weet, voordat ik een menscbelijk wezen ben en de Lynx wordt gewoonlijk niet gewei gerd. Hoe grooter de tegenstand is, hoe ze- i kerder ik dien zal overwinnen." Met een vriendelijken groet keerde hij zich om, teneinde de steile heuvelruggen te he. klimmen, terwijl juffrou w Calloway naar hare woning terugkeerde. Als hü haar gelaat had kunnen zien, toen hij langs de graspaden ging, zou hij zich erover verbaasd hebben, waarom z-ii or zoo bekommerd uitzag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 13