TP. (V. üïve eftuJjs erf. &artejior)sst FeJef.mP, nagekomen öericiiten. Slobkousen. IT1' Interpantoffels. STADSNIEUWS. DE SPAARNEBANK Dagdienstbode. AMSTERDAMSCHE BEURS. befast zich met de uitvoering van eftectenorders. Rüarktnieuws. Nagekomen Advertentie. MIJ. TOT EXPLOITATIE VAN ONROE RENDE GOEDEREN „DE TIEN". KOERSEN VAN HEDEN, 9 DEC. 6-3 VI* NIEUWE GRACHT 88, HAARLEM, curgestelde beambten liielden de smokke- Ja:. rs vast, do iijn werd geïnspecteerd on bet pakket werd toen gevonden en in beslag ge- "lütcn. 1)« smokkelaars zullen later do gevolgen we (•inleivinden. Do verdv.cncn diamanten. De Belgische •;t-■ijiteuroii van Pinheiro hebben een aan klacht tegen hem ingediend wegens oplieh- up grond waarvan de Belgische justitie li i heir u's uitlevering heelt gevraagd. Dit uitleveringsverzoek wordt thans te weenen behandeld, doch men gelooft niet, dat het ingewilligd zal worden. De Nederlarvdsehe crediteuren hebben er natuurlijk allen belang bij, dat Pinheiro naar Holland terugkomt. Doch eene uitlevering kan hier niet gevraagd worden, zegt de Tel. daar het in Holland alleen een fail lissement betreft. In Antwerpen is het ech ter geheet iets anders. Men deelt mede, dat Pinheiro zich te Antwerpen voordeed als de vertegenwoordiger van de groote diamant- makelaaj» Burnett en Co., te New-York. Daardoor wist Pinheiro het vertrouwen te winnen en werd men er toe bewogen, hem diamant af tc geven. Bij navraag is echter gebleken, dat Pinheiro met het huis Bur nett en Co. niets uitstaande heeft. Heden zou i'inheiro's safe fee Antwerpen geopend worden. De autoriteiten hebben daar thans toestemming voor gegeven. De functie van curator wordL over de gehcele wereld erkend, zoodat er slechts weinig for maliteiten te vervullen waren, om die toe stemming te erlangen. Alleen moet de kan tonrechter van het district bij de opening aanwezig zijn. Men vermoedt, dat te Antwerpen nog sen belangrijke partij diamanten gevonden zal worden. BIJGELOOF. Hoe grooi: het bijgeloof nog is onder het; /n-oiitwikkelde gedeelte onzer bevolking -en. lat in onze verlichte 20e eeuw, toont het navolgende staaltje dat zich in eene gemeente nabij Haarlem afspeelde. Dezer dagen vervoegde zich bij het Hoofd der Politie dier gemeente een schipper, klacht doende dat hij door zijn collega's en hunne respectievelijke ega's op alle mogelijke ma nieren werd geplaagd en gesard, omdat zij hem aanzagen voor een.... toovenaar. Een tweetal van deze schippers verdachten hem er van een kind van hen betooverd te hebben. De be too vering bestond nj. hierin, dat elk dezer beide schippers een kind had, dat op de een of andere manier met onzen toovenaar in aanraking was geweest, met het gevolg dat do kinderen steeds ziek waren, niet konden groeien, slapen, enz. Het vermoeden van be- 1 covering was ontstaan doordat èen buurman- schipper, over een en ander geraadpleegd, het feit van betoovering constateerde, en den vermoedelijken dader aanwees, dien wij Jan sen zullen noemen. Om een en ander te bewijzen zou buurman, oenige verrichtingen doen, dio duidelijk aan het licht zouden brengen dat Jansen een toovenaar was, en dus de dader. Hierop had eene conferentie van schippers plaats, waaronder zich ook! de ouders van een der betooverde kinderen bevonden. Onder plechtige stilte 'nam buurman, een bijbel, een kruissleutel en een touw, sloeg den bijbel open, en legde den sleutel op het Hoofdstuk van Johannes 2, met dien ver- Btande dat het boveneind van den sleutel ©on eind buiten den bijbel stak. Hierop nam hij het touw en bond het „boek Gods" ste vig dicht. Daarna verzocht hij den vader van een der kinderen, die aanwezig was, na der te komen, en een vinger aan de eene zijde onder het oog des sleutels to houden, waarop hij een zijner vingeren aan de andere zijde plaatste. Op dezle manier hieven zij den bijbel in de hoogte onder het uitroepen der woorden „heeft Jansen de kinderen be tooverd?" en nog eenige geheime spreuken. Doordat hunno vingers door de spanning ©enigszins begonnen te trillen, viel de bijbel met een smak neer, wat voor hen de bevesti ging hunner vraag was, en Jansen als een toovenaar brandmerkte. Nu het feit duidelijk was bewezeu had Jansen geen rust meer Geen schipper had den moed in zijne nabij heid te komen. Ten einde raad moest hij de hulp van den Burgemeester inroepen, daar het anders slecht voor hem zou afloopen. Wij schrijven, December, Anno 1913. De Staatscourant bevat de akten van op richting der Maatschappij tot Exploitatie vau onroerende goederen „De Tien", alhier. Het kapitaal is 10,000 groot, verdeeld in aandce- len vau 1000, alle geplaatst. Het bestuur bestaat uit de heeenr P. A. Roodt te Schoten, W. H. V. Maas te Schoten en A. Verspoor te Leiden. DE OUDERDOMSRENTE. Voor het eerst vandaag hebben de ouden van j dagen hun ouderdomsrente van 2 per week kunnen halen. De lang verwachte St. Nicolaaa- snprise van Minister Talma! Vandiaag gebeurde dat in de Sociëteit Ver- eeniging omdat aan het postkantoor voor den grooten toevloed van rente-trekkenden geen plaats was. Den gelioelen morgen defileerde een lange rij door de gangpaden en nabij het podium wa ren een achttal ambtenaren der Posterijen geze ten om <le oudjes te bedienen. Het is echter vandaag slechts de eenige keer dat de uitkeering in de „Vereeniging" plaats heeft. Dé volgende week wordt het pensioen in de Nobelstraat uitbetaald, in een gedeelte van den voormaligen schoenwinkel de heeren Visser zooals wij indertijd gemeld hebben en voorts aan de bijkantoren van het Postkantoor. A andaag werd aan iederen rentetrekkende ge zegd op welken dag tussehen 9 en 4 uur zij hun rente kunnen halen. Bovendien wérd het hun op een kennisgeving medegegeven. Zoodoende zal het getal dat telkens komt niet zoo groot zijn en verdeeld over zes werk dagen van do week. VOOR DE CONDUCTEURS EN WAGEN VOERDERS DER PAARDENTRAM. Ingekomen bij mej. Mary Fleischmann: Nog een Sf. Nicolaasverrassing voor het fonds der paardentramveteranen van mej. X. IJ. Z. f 50. „RIJN EN LEK". De Staatscourant bevat de statuten van de Naatnl. Ven nootschap: Goederentransport- maatschappij Motorschip „Rijn en Lek", al hier. Het kapitaal is 3000 groot, verdeeld in aandeelen van 500, volgestort. Directeur is de heer A. J. HL Eeynders te Aerdcnhout. VERBETERING. De Nieuwstraat hij de Groote Houtstraat wordt van nieuwe trottoirs voorzien. Het was noodig! DIEFSTAL. Uit een collie van Haarlem naar Amster dam gezonden per H. IJ. S. M„ ie een dames- hoedenveer ontvreemd van ƒ25. BEVORDERING VAN MTLITIEKADER. Met ingang van heden zijn de navolgende milicien-korporaals van het 10e Reg. Infan terie bevorderd tot milicien-sergeant: A. M. Grootveld, R. Pais, H. J. Broekhui zen. L. van Dujjn, W. J. van der Meer, N. C. de Boer, G. Zwaan. J. Blokker, J. Barendse, P. Worm, J. van Til H. van Leeuwen, C. R, Segers. LAND WEER ONDERZOEK. Het na-onderzoek voor de verlofgangers der landweer in dit district, die wegens ziekte of andere reden mankeerden bij het onderzoek of waarvan daarbij de uitrusting niet in orde werd bevonden, zal door den districts-com mandant worden gehouden op 17 en 18 dezer, in een der lokalen van de Militaire zieken- inrichting. EEN KOUDE NACHT. Hedennacht geraakte op de Amsterdamsche Vaart een auto vast in den berm van don weg. Toen de auto op den weg was gezet, bleek dat zij niet verder kon. De inzittenden hebben toen den nacht in de auto moeton doorbrengen. Hedenmorgen kon er een smid bijgehaald worden, die den wagen in orde bracht. Om 9 uur kon de auto de reis ver volgen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te hekomen hij: G. Handgraaf, Jans straat 5, een zweep; C. Diendijk, Koninginne weg 67, een broehe; R. Duinveld, Grebberstr. 26, een armband; A. Aukes, Voorhelmstraat 12, een armband; G. Solvis, Oostvaart 56d., een sabelkwast; Bureau van politie, een gummi hal; Timmermans, Keijzerstraat L een porte- monnaie; K. Jordaan, Nassanlaan 19, een armband; E. Pronk, Ged. Oude Gracht 46, een portemonnaie; W. Biele, Parkstraat 99, een insigne; H. Smit, KI. Heiligland 69, een Fransch hoek; M. van Dijken, L. Heerenstr. 9, een mesje; N. Possel, Brouwerstraat 20, een geldstuk; W. Swart, Berckheydestraat, 4rood, een heerenhandschoen; K. Duits, Damstraat 16rood, een armband. FAILLISSEMENTEN. Bij vonnissen der Arr. Rechtbank alhier zijn heden in staat van faillissement ver klaard: J. van Duijn, stoelenverhuurder te Zandvoort J. San Aanholt, agent der Maatschappij Senogras, te Haarlem, Pieter Kiesstraat. D. Schornagel Jr.. handelaar in bouwmaterialen, te Haarlem, Kinderhnis- vest. Rechter-commissaris Mr. E. J. Dorliout Mees. Proe. in no. 1 Mevr. PrinsWillekes Mac- donald; in not 2 Mr. H. R. Ribbhis; in no. 3 Mr. J. H. Monnik. BURGERLIJKE STAND. Oinlertrouwd8 December. P. J. v. Wurm ik en J. E. Smit. Geboren: 6 December, d. van O. M. H. Ransijn-v. Zijl. 7 Dee. z. v. N. Sanberg- Kors. 8 December, z. van M. I. A. J. C. Baronesse van HeemstraJkvr. Godin de Beaufort. d. van W. v. BehagenBak ker. 9 December, (d. van A. Jansen GeerRng. tl. van A. Smuldersv. d. Stap. z. van A. O. Kamphorstde Reijger. z. van C. C. Moolenaarv. Dam. Overleden: 7 Dee. M. A. H. v. Deursen Bij osdorp 51 jaar Korte Jansetraat. 8 Dec. H. J. Borger 08 j., Kovklenhorn, 9 Dec. J. C. v. Lirulen*M. 85 Jaar, Baan. li in derf toren begeven om het uurwerk solidair verklaard met de staker- en zullen een 'crwiilhij boven was, verscheen solideriteitsstaking beginnen. Toen hij den top van den heuvel bereikt had, wandelde hij over de kruin, tot hij kwam aan den rand van de heuvelrij bü de kreek. Hij werd plotseling getroffen door een nieuw verschijnsel voor hem bij het'seboone pano rama van zee, lucht en rotsen. Des nachts was een stoomschip van onge veer achthonderd ton binnengekomen en lag nu aan het einde van de haven. Voor een gewoon toeschouwer was er niets opmerkenswaardig in het uiterlijke van het schip, maar de scherpe geest van den jour nalist bemerkte iets bijzonders. Het sehip lag hijzonder laag in het water, ofschoon, wanneer het nog zoo kort geleden was aangekomen, het onmogelijk zoover ge laden kon zijn, dat het zoo diep lag. Wanneer het schip ledig was aangekomen, om te Iaden, moest het natuurlijk hallast ge had hebben, doch Hector kon geen reden vin den, waarom een stoomschip hallast zou mee brengen van evenveel gewicht als de vracht, uje verwacht werd. Daarvoor moest een re- oen zijn, meende hij, zoodat de eenige oplos sing was, dal het een vracht aan boord had, dio ontscheept moest worden, voordat liet marmer werd ingeladen. En deze theorie was onhoudbaar, omdat deze afgelegen haven hij een woeste streek aan deze kust geen toe gang was waar goederen vau het buitenland geïmporteerd kunnen worden. Het was hier allesbehalve gemakkelijk, om handel te drij ven. De streek was mijlen van een spoorweg verwijderd. Hier zijn geen werklieden om het •chin te ontladen; geon beambten, die top DE FEESTEN TE SCHEVENINGEN Dc Historisclie-Allegorische Optocht. Men seint ons: Reeds geruimeu tijd te voren stroomde hét naar Seheveaingen. De scholen, ook van den llaag waren gesloten, zoodat daardoor de toe loop nog grooter was. De trams brachten al door meerdere menschen naar het dorp. Maan - dagmiddag waren de laatste visschersloggers do haven' binnengektopen, zoodai; nu ruim 4000 visschers in het dorp waren en deelna men aan do feestelijkheden. Zelden waren in Sebeveningen zooveel menschen bijeen, als gisteren. De opstelling van de historische allego rische optocht had plaats op het ruime Ge vers De.ynoot.plein. Voorop ging de muziek van het 3e regiment huzaren, onder directie van Joh. Fabriaan. Hierachter volgden de leden van het feest comité en do eerewacht te paard en Jacob Pronk en zijn zoon Daniël. In drie rijtuigen volgden, de Prins met gevolg, overal hartelijk toegejuicht., waar voor zijne Hoogheid herhaaldelijk dankte. Veel bekijks hadden de groep Schevenirig- scho mannen en vrouwen in costuum van 181.3 en de aïid. Fransche soldaten, die de waardeloos gewei-don Fransche assignaten weggooiden. Een schitterenden indruk maakten de groe pen voorstellende de Nederlandsche Maagd en Elf Provinciën. Mej. L. Martens beeldde de Ned. Maagd uit. Her stond de schoone jonkvrouw in haar praalwagen, omringd door den Vrede, Roem en'Overwinning en Historie. De Elf Provinciën werden voorgesteld door even zooveele bevallige meisjes. Een schoone en het oog streelende groep was, de Koningin van den Vrede. In haar wit gewaad met een palmtak in de hand, maakte deze, voorgesteld door mej. Clara v. d. Toorn, met haar gevolg van 5 maagden en 2 pages een heerlijken indruk. Natuurlijk kregen in den allegorischen optocht, de viescbersbexirij- ven van vroeger en nu, en het visschersleven. een belangrijk aandeel en Neptunus, de God van het zilte nat, in vol ornaat, prijkend op zijn zegekar, getrokken door drie zeepaar den, mocht evenmin in' een feest van de visschers ontbreken. Achtereenvolgens trokken voorbij: de lia- ringvisscherij, het landen van bommen voor heen en thans, het binnenkomen der schepen van thans, hot boeten der netten, het be waken der schepen enz. enz. Van de bedrij ven noemen wij de kuiperij, de nettenfabriek, de scheepsbouw en de wagenmakerij. Schoon was de groep: „IJsballet" door 15 jonge dames voorgesteld. Met veel smaak was deze groep samengesteld en een der mooiste van den optocht Geheel achteraan kwam een zeer merkwaardige groep „de zeil wagen van Simon Sbevin," beroemd werktuig kundig ingenieur in dienst van Prins Mau- rits. In dezen wagen merkten wij op verschil lende hoog© personages als Prins Maurits, Prins Hendrik, den broeder van den Deen- schen* Koning, admiraal Arragon, Hugo de Groot en Stevin. De optocht, die overal met luide toejuichin gen werd begi-oet, werd besloten door de afd. Seheveningen van „De Post" en haar muziek korps. Reeds vroeg in den morgen trokken de leden van een groot aantal vereenigingen naar het erf van den heer A. v. d. Toorn in de Haringstraat. Om 9 uur werd met de opstel ling van de deelnemers begonnen, en onder de belangstelling van een groot deel den Sckevcningsche bevolking zette de optocht zich in beweging, teneinde een zeer groote krans te leggen bij de Gedenknaald. Na deze plechtigheid bijgewoond door ve len weid de stoet in de Weststraat bij de eerepoort van turf ontbonden. GEVANGENE TEGEN WTL EN DANK. Men schri,jft ons uit Winschoten: Hedenmorgen had de stadsuurwerkmaker zich op dc politie met een arrestant om dezen in een cel beneden in den toren in verzekerde bewaring te stellen. Daarna ging ze alle deu ren sluiten; ook dei trapdeur naar bov^n, waardoor de uurwerkmaker gevangene tegen wil cu dank werd. De man wist ten sloite niet beter te doen dan aan de klok te trek ken en dut middel hielp, lint gehorige! op het ongewone uur deed de politie een onder zoek instellen ten kou de onschuldige arres tant bevrijd worden. TWEEDE KAMER. (Zitting van heden). Men seint, ons uit Den Haag: De heer VAN DER MOLEN zet zijn rede voort. Hij ziet niet ongerustheid den heer True 1st ra als loods plaats nemen op 't sehip van Staat. Zijn grootste grief tegen de regee. ring is, dat, zij hij de grondwetsherziening art. 192 uitsluit en toch is de wijziging van dit artikel sedert jaren urgent. De geheele ontwikkeling van ons volksonderwijs wacht daarop en thans wordt dc oplossing dezer kwestie verschoven naar een latere periode en wel naar eene als deze regeering er niet meer is, daar deze zal aftreden na afdoening ran het ouderdomspensioen en de grondwets herziening. Een verschuiving dus naar Sint Jnttemis. Als de regeering op haar standpunt staan blijft, is dit in strijd met de gezonde ontwikkeling van ons volksonderwijs en dus met 's lande belangen. Het volk wenscht vrijheid van onderwijs. In 1875 was het aantal leerlingen der bïjz. schoof 24.3 pet. van het totaal aantal school gaande kinderpu. In 1S90, toen nog geen cent subsidie was genoten, was dit percentage ge stegen tot, 29.3 pet. en in 1905 toen de wet- Knyper werd aangenomen was het 33.4 pet. geworden.. In 1912 39.2 pel, terwijl van 1905—1912 liet aantal leerlingen der O. L. scholen stationnalr is gebleven. Wat do, be wering betreft dat het om de dubbeltjes te doen zon zijn, hier wijst spr. erop, dat ieder kind dor o. I. s. in 1875 aan rijk en gemeente 15.64 per jaar kostte, welk bed rag den voor standers der birz. school zelf moeten op brengen! In 1890 was het bedrag gestegen tot 24.29, in 1895 tot 26.72. Toen echter ontving dc bijz. school per leer ling 5.02 subsidie!! Het vensehil was toen nog 21.70! In 1905 waren de bedragen resp. 34.40 en 9.37, oen verschil dus vau ruim 25.—. In 1910 42.47 en 20.10; in 1912 f 44.48 en 21.—. In groote steden is deze wanverhouding ten nadeele der bijzondere school nog ongun stiger. Als de koers ju de politiek van het oogenblik aanhoudt, zullen de A. R. kalm afwachten wat de heeren over hen besloten hebben. Zij zullen zich daar niet.passief bij neer leggen. Of het tot een non-possumuè-politiek zal komen, weet spr. niet. Men zal echter niet rnsten, voordat, de dwingeland van 1857 geheel is verdwenen. De heer RUTGERS (A. R.) vraagt of de regeering kan verzekeren, dat wanneer van liet plan-Treub betreffende wijziprins: der In validiteitswet niets komt, de invoering der wet-Tahna ongehinderd kan plaats hebben. Hij raadt aan over den tijd, noodig tot voor bereiding, niet te licht te denken. Komende tot, het sociaal program der regeering en de positie van minister Treub, bespreekt spr. voorts de gronden, waarop de regeering in strijd met de continuïteit in de wetgeving het, staatspensioen 'op haar program plaatst. Hij betwist dat de kiezers zich hebben uit gesproken en bovendien mag een extra-par lementair kabinet zich daar niet op beroepen. De verantwoordelijkheid der regeering is nietUriOfl gedekt door een beroep op de verkiezingen Gew. Dordtsche en verder is niemand minder dan de heerIntern. Rum. Petr. Treub het levend bewijs, dat men op een con- United Cigar centrati e-eandklaat kan stemmen, zonder het Prolongatie concentratie-program tc onderschrijven. Weinig handel Voorts is voor wegneming van mogelijke bevoorrechting van sommigen door de wet- Talma niet noodig, dat de geheele wet door een ander stelsel wordt vervangen, doch kan daarvoor met wijzigingen worden volstaan. Dit geldt ook voor andere mogelijke gebreken. Voor de pauze heeft de Tweede Kamer he den, daarvoor onderbrekend de algemeen© beschouwingen, gestemd over het amende ment Roodhuijzonde Monte VerLoren over art. 14 der Waterstaatsbegrooting, betreffen de de verhooging van salarissen van inge nieurs. Het amendement werd verworpen met 53 tegen 15 stemmen. (Do vergadering duurt voort). HET NIEUWE FRANSCHE MINISTERIE. PARIJS, 9 December. Het nieuwe ministerie Doumergue heeft gisteravond vergaderd om te beraadslagen over de verklaring welko aan de Kamer zal worden voorgelegd. Wat aangaat de wot van den !!-jarigen diensttijd, verklaarde het ministerie zich bereid, deze wet op loyale wijze uit te voeren. Wanneer de omstandighe den het toelaten, zullen in het wetsontwerp waarschijnlijk eenige wijzigingen worden ge bracht-, zoodat aldus te verwachten ie, dat den diensttijd van 86 maanden binnen niet al te langen tijd zal worden verminderd. Aangaan de de kiesneohthervorming werd zoodanig ge regeld, dat het Fransche volk in do gelegenheid zal ziin, zich bij de komende verkiezingen over de kiesrechthervorming uit te spreken. Er werd ook over den finnntietden toestand en de daarmede in verband staande kwesties beraadslaagd. Caillaux verklaarde het beslist voor noodzakelijk, dat hij deze kwestie op zijn departement volkomen kan bestede© ren. De ministerraad ging hiermede accoord en besloot een beslissing over do gedragslijn, welke het ministerie op finanticol gebied zal velgen, nop uit te stollen. EEN COMPLOT IN CHINA. LONDEN, 9 December 1913. Een telegram uit Peking meldt), dat in Shanghai een complot is ontdekt, welks leden voornemens waren het arsenaal te veroveren. Een zeer groot aantal bommen werd gevonden. Vele arrestaties had den op het Fransche paeht-gebied plaats. Sedert eenigen tijd vinden dagelijks terechtstellingen plaats, in verband met de veel voorkomende diefstallen en moorden. In Shanghai heerscht. opwinding. (Opgegeven door „DE SPA A RNEBA NK". Nieuwe Graeht 98 (Telefoon 2688). Alhier). Koersen van latere ongeveer 2 uur. koersen. Amalgamated Smelling en Ref. Comm. Car en Toundry Common Erie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican Common Missouri Common Pittsb.Coa t Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash Pref. Wabash Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2y2 pCL N. W. S. 3 pCt Cert N. W. S. Common Peru Pref. Peru Bind.ey Amster dam Rubber Neder 1. Rubber Gecons, Petroleum 707/, 64' 4 443/. 28'/2 24V's 12W8 2t's/a 191/, 22'ö/,6 18 I» 1 681»/, 7 9ói/2 1661/2 Ul/2 17 j 2 84»/16 7J 2 81U 46 102 133 37 227 110 1861/2 ID1/» 46 53l 441/2 283/4 241/4 14»/,6 12» 2 OS/, 22*/< \fU I51/4 68 6/. ^l/2 158 43/8 0241/2 1713/4 649/je 8»/ie 132 37 226 109 1801/g- 116 46 zicht houden op de schepen, die nit het va derland binnenkomen. En vooral er was geen kustwacht, die dag en nacht waakt om tol geld te heffen van dc bevrachting in naam des konings. „Neen, en hier ie niets wat lijkt op een kust wachter, die iets afweet van de aanwezigheid van een schip in deze afgelegen bocht," mom pelde Hector, terwijl bij naar het stoomschip keek en lette op de verlatenheid van de af gelegen haven. „Ik verwonder mij erover, dat Lord Purbeck, de verdediger vau de af geschafte kustwacht, dit toelaat. Vermoede lijk was het 't gebrek aan toezicht bij zijn be zittingen, dat hem de woorden in den inond gaf, waarmede hij steeds bet de wetgevers lastig maakt." Zijn gedachtengang over liet stoomschip werd plotseling gestoord door hel geblaf vnn een hond, het korte, jankende blaffen van een hond, die in benauwdheid is. En het ge blaf van den hond werd vermengd met liet geluid van de stem eener vrouw. „Och, mijn lief, klein Doggie, hoe zal ik je daaruit kunnen halen?" Hector wendde zich om en zag met één oog opslag wat er gaande was. Een weinig ver der tussehen de rots, waaop hij stond en de hooge schutting, die de gebouwen van de steengroeve omgaf, lag een dame voorover op den rand van de hoogte, terwijl zij haar hand tevergeefs uitstrekte om een kleinen fox-ter ne r te grijpen, die in een nauwe spleet was gevallen. Do hond kon eveumin weer op de rots komen, als zijn meesteres hem kon grii- BUfTENLAND. STAKING IN SPANJE. MADRID, 9 December. De stakingsbeweging in Verrol neemt een steeds ernstiger karakter aan. De arbeidersvereenigdngen hebben zich HAARLEM, 8 Dec. Botermarkt. Aange voerd en verkocht 28 kilo boter, 1.70—1.86 per K.G. Vieviaagrf in ecu kiem gexiu een flink net borger mis je als Loon 13 p. w. Z. g, g. onnoodig zich aan te melden. Adres Kleve'park 61. pen en bij deze voortdurende pogingen om tegen de steile rots op te klauteren, was hij steeds in gevaar om in den afgrond t.e vallen. Heetor liep naar de plaats toe en nam zijn hoed af, toen hij aankwam. „Tk denk, dat ik u helpen kan, zeide.lijj, „als gij éven voor mjj op zijde wilt gaan. En kom niet te dicht bij, terwijl ik het, probeer." Dankbaar sprong het meisje overeind, doch het volgende oogenblik gaf zij een gil van schrik, toen Heetor zich over,den rand liet glijden, met zijn gelaat naar dê rots gekeerd, terwijl hij het gras met beide handen vast hield. Hij was juist lang genoeg, om op den rand daaronder te kunnen gaan staan en toen hij grond voelde, liet hij een hand los en greep hij naar den hond. Hij had het geluk hem bij den nek te kun nen grijpen. „Pak hem, als 't u blieft, even aan, doch kom rfipt dichter bij dan noodig is," riep bij, ter wijl hij het beestje boven zijn hoofd tilde. Toen hij zijn last had overgegeven, sprong hij, op twee handen steunend, omhoog en stond hij weer op de rots. Met een bleek ge laat, met haar gered diertje onder den arm, stond het meisje voor hem. Een oogenblik was zij te zeer onder den indruk om woorden te kunnen vinden, hoewel zij niet den indruk gaf, spoedig geschrokken te zijn. Die gestalte kwam Heetor bekend voor en plotseling her innerde bij bet zich. Hij kon zich niet ver gissen; dit meisje was hetzelfde die in gezel schap van een ouden heer, hem van verre had gadegeslagen op den avond van ziin aan komst, toen hij het lijk aan de kust vond. j voor hem een les zal geweest zijn om vooi Eindelijk kreeg zii haar spraak terug. „Hoe zicht iger te zijn," antwoordde Heetor be- hebt ge het kunnen doen," riep zij, 0p een toon leefd. Hij raapte zijn hoed op eii wilde heen- van zacht verwijt, die meer zeide dan een gaan, doch het meisje hield hem staande met vloed vau bedankwoorden. „Gij hebt uw Ie- j een eenigszine hevelende beweging. Toch j ven gewaagd voor dit ondeugende beest. Ik vond de jongeman het niet moeilijk aan het kan mij begrijpen, dat iemand zoo iets doet voor zijn eigen hond, maar niet voor dien j van een vreemde." i „Zoo, kunt ge dat niet", lachte Heetor, ,ydan houdt ge zeker niet van honden in het alge meen, zooals ik. Bovendien acht gij het le- I vensgevaar dat ik geloopen heb, wel wat groot. Ik had de kans van slagen heel goed berekend, voordat ik het waagde." Het meisje was weer gekalmeerd en keek naar hem met levendige belangstelling. Heetor Yeldham was wel een persoonlijk heid, die de aandacht trok. Zijn sprekende gelaatstrekken en zijn heldere grijze oogen bevel, want dit was het voor hem, te gehoor zamen. „Ik veronderstel, dat u hier voorbij kwaarut op uw wandeling," vroeg zij, daar zij wel wist, dat in deze primitieve omgeving niet vet' gelegenheid was om te logeeren. „Ik ben een trekvogel, dat is waar, maar ik ben van plan een week of drie van mijn. vacantie hier door te brengen," antwoordde Heetor. „Ik logeer hij juffrouw Calloway." Het meisje had voortdurend vriendelijk geglimlacht, doch door dit antwoord scheen een ander gevoelen bij haar te zün opgewekt. Zij keek hem strak aan met haar heldere gaven hem een zekere waardigheid, maar oogen en er was eenige bitterheid in haar daarenboven gaf hij den indruk een man te zijn, die iets gedaan had en de vermogens bezat om nog veel meer tot stand te brengen „Ik bemerk wel, dat u niet tot die personen behoort, die gaarne bedankt worden en daar om bedank ik u niet", zeide het meisje. -Doggie moet dat zelf maar doen en hij kijkt dankbaar. Ik noem hem zoo, omdat hij voor vraag: „Daar bent u, mijnheer Smyly Mapletonï' „Neen", antwoordde hij. „Mijn naam i« Yeldham, Heetor Yeldham. Doch er woont wel een mijnheer Mapleton bij juffrouw Cal loway." Het gelaat van het meisje helderde plotse-, ling op en zij vroeg: „Hebt u een zuster, He- mij de eenige „dog" is op de wereld. Ik weet len Teldham, die twee jaren geleden te Pa niet wat ik had moeten doen, wanneer een on-rijs op school was hij madame Roublott Zijj geluk gebeurd was, waardoor een einde aan was een mijner beste vriendinnen. Ik herin-i zijn leven gemaakt zou zijn.". i ncr mij wel, dat zij meermalen sprak over „Ik beu waarlijk verheugd dat „Doggie" zijnhaar broeder Heetor, een der beste jonrnalis.' onareluV orerWfd heeft, en ik hoop, dat het I ten van de Daily Lynx." (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 14