'Slobkousen. &W.2Weehciys&f,\ mme/iürJësrrasrWinfenpantoffels Posterijen en Telegrafie. IIEIIWS UIT OEI OMTREK Landbouw en Visscherij. Leger en Vloot. Uit onze Oost. Sport en Rechtszaken. VRIJE UITOEFENING DER GENEES KUNDE. Naar vernomen wordt bevat de eerste lijst der adhaesiebetuigingen met het aan de ff we ede Kamer gezonden adres inzake de Vrije uitoefening der geneeskunde voorloo- pig 5955 namen. De overige nog in te ko toen betuigingen van adhaesie zuilen na eenigen tijd aan de Tweede Kamer worden toegezonden. De handteekeningen zijn afkomstig Van personen van de meest uiteenloopende posi tie, rang en stand, politieke en godsdien stige gezindheid en ontwikkeling, terwijl o. m. een vrij groot aantal „dankbare pa- tienten" zich Onder de adhaesiebetuigers be vindt. Bovendien hebben een aantal vrou wen uit verschillende kringen de lijst ge- fceekend. «- Eigenaardige gewoonten. Aan de „Avp." «chrijft een lezer het volgende over een eigenaardige gewoonte in oen dorpje in Friesland: In Jubbega-Sehurega, 'n plaatsje midden in de heide, nabij den Gorredijk, woont een trekkende bevolking. De werkende stand aldaar staat békend als ijverig-, maar wat ruw. Aangezien er slechts kleine gedeelten van het jaar werk Ls te vinden voor het minnelijk deel der bevolking trekken velen soo nu en dan bij groepen naar andere dee- ten van liet land, zooals naar de veenderijen to Beets en Terwispel of Helenavecn in Brabant; anderen in groepen naar Duitsch- Iand. Vóór de families vertrekken, wordt er een „avondje" in dc herbergen gehouden. Dun worden naar zeer oud gebruik deze trekvogels gedoopt niet een nieuwen naam, dien ze, terugkomende, hun leven lang hou den, als zc daar blijven wonen. Een tweetal worden stilzwijgend bevoegd geoordeeld die namen uit te declen. Meestal wordt daarbij rekening gehouden met dc eigenschappen en de meerdere of minder sympathieën en antipathieën, die men voor de betrokkenen voelt. Is iemand bijv. gedurende zijn diensttijd leeman geweest en daarbij een vooraan staand aanvoerder in do omgeving, dan krijgt hij den nieuwen naam van b.v. „Mi- ehiel" of „Dc Ruytev", wat beide hetzelf de beteekent. Is hij bij dc landmacht geweest en beeft tij.. overigens dezelfde eigenschappen, dan krijgt hij een naam als „Nappic," enz. Was hij altijd ridderlijk en open van karakter dan komen namen als „Eloris" in aanmer king. Had hij listige streken dan heeft „Maurits" een beurt. Was hij gemeen, hate lijk en ruw. „Alva" wordt niet vergeten. Sympathiek schijnen zij te zijn, die de na men der Bóeren-generaals uit do Transvaal dragen. Ook het vrouwelijk deel wordt niet ver gelen. Een heldhaftige vrouw, die veel voor aan staat en bij vechtpartijen zich niet on betuigd liet, is een „Kenau", die aan dc politiek meedoet een „Pankhursi". Zijn ze trol.-/-h en ongenaakbaar, dan zijn namen ais van de „Pauw" aan de beurt, enz. Vroeger waren die bijnam i meer ordi nair, maar langzamerhand kwam ook daar in verandering en zocht men de passende namen uit onze historie. Is zulk een groep elders, dan blijft men ook daar elkaar bij dien nieuwen naam noe men. Hij had geluk. Nog niet zoo heel lang geleden vertrok een jongmensch, oud-Dord- tenaar, naar Amerika. Niet niet, een „dol" hoofd, maar enkel en alleen, om, zijn best doende, zich wat op te werken. Hij had goed onderwijs genot en, correspondeerde in do drie moderne talen, wist wat van de boekhouding en met een weinigje geld, toog hij naar het land van belofte. Te New- York aangekomen vond hij niet dadelijk wat hij zocht en zoo was het kleine bedrag spoe dig verteerd. Om niet van gebrek om te komen, ging hij, al spelende op eeu dwarsfluit, door de straten der groofo stad en verdiende daar mede tenminste iets. Daarna koos hij liet nederige beroep van straatveger om ver volgens bij een boer terecht te komen. Het werken op het lancl ging hem niet te best af en zoo kwam hij na eenigen tijd in oen hotel als „bordemvasscher" en bracht het zoover, dat hij het verheven ambt van „bij kok" kreeg. Door een puur toeval werd hij makelaar in huizen, en toen hem dit niet meer genoeg opleverde, kwam liij zoowaar terecht op een kantoor als boekhouder. Nu gaat 't lierri goed en verdient hij ruim zijn brood. Poging tot brandstichting. Zondagavond bemerkten de bovenburen van perceel Cein tuurbaan 253 te Amsterdam ecu sterke brand lucht, komend uit d egelijkvloerscho étage. Daar woont eeu diamantbewerker, dievoor en terwijl hij voortliep, beknorde hij zich nog maals. ,,TR' lirb mijn hoofd weer werk gegeven," mompelde hij. „Ik moet ervoor zorgen, dat mijn zenuwen er buiten blijven. Het was meer dan tijd, dat ik rust genoot en niet aan zulke dingen dacht. Dat ongelukkige Plimsoll-raerk met op dien ouden roestigen stoomev!" HOOFDSTUK IV LIEFDE EN MYSTERIE. Hector Yeldham wandelde dien dag ver, hij gebriii kte zijn lunch in een dorpsherberg, op zes mijlen afstand van 'de kust en het was reeds laat op den middag, toen hij de plaats bereikte, waar het huisje van juffrouw Mar tha Col loway verscholen lag achter den heu- veleiirij. Toen hij naderbij kwam, zag hii zijn mede bewoner Mr. Smyly Mapleton over het tuin hek leunneu, in ernstig gesprek met een man die op den weg stond. Toen hij liet hek doorging, dat mijnheer Mapleton beleefd voor hem opende met een „goeden avond", herkende Hector in den an der den jongen man, wiens zanglust des mor gens vroeg door den opzichter van de steen groeve tot zwijgen was gebracht. Bij nadere beschouwing bleek de zangerige geleider een jongeman te zijn van ongeveer twintig jaar, met een open, eerlijk gelaat, waarop zich im ecu ontroering afteekende, ev'"' merkbaar als onbegrijpelijk was. 1 enkele dagen naar Antwerpen vertrokken was. Zondagavond omstreeks half negen was ook zijn vrouw uitgegaan, zoodat toen de brandlucht ontdekt werd en de brandweer verscheen, niemand aanwezig was. Het bed werdsmeulend gevonden. Het vuurtje was spoedig gebluscht. Op den grond waren en kele voorwerpen verspreid, blijkbaar uit de openstaande kasten hier en daar neergewor pen, zoodat de inmiddels verschenen politie beambten het vermoeden kregen, dat hier poging tot brandstichting had plaats gehad en daarvoor een gefingeerde inbraak en scène was gezet. De politie stelt een streng onder zoek in. Een speelhol. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie een inval gedaan in een speelhuis in de 1ste Jan Steenstraat te Amsterdam. Het was de politie sinds geruimen tijd be kend, dat daar volgens de gewono dobbel- en kaartspelmethoden den bezoekers herhaalde lijk aanzienlijke sommen gelds werden af handig gemaakt. Drie weken geleden had er iemand nog pl.m. 6000 „verloren", verleden week een ander wederom een bedrag van 600. De vaste bezoekers, bovendien handlangers van bet huis, zijn voor de politie zoowel als voor de buurt, welbekenden. Men kent hen nl. onder bijtfamen als: „Do Bleeke", „Do Boel" enz. Wanneer met dobbelsteen en gespeeld werd, dan ging zulks als voorzichtigheidsmaatre- gel tegen noodeloos geraischmaken op een tafel met een wollen deken of dik, donzig karpet bekleed, terwijl daarbij van tijd tot tijd gebruik word gemaakt van dobbelstee- nen, welke aan de tegenzijde van 1 of 2 met lood waren opgevuld, zoodat de lage cijfers dan boven kwamen1. Benevens werd er bij het „klaverjassen" en „mijn- en dijnspel" met kaarten op listige wijzo gefraudeerd. De inspecteur van Gorkum beeft nu Zater dagnacht met, eenige rechercheurs een inval gedaan, zegt de Msb. Aanvankelijk werd de toegang geweigerd, doch tenslotte gelukte bet hun aan de ach, terzijde door stukgeslagen ruiten, die daaren boven met ijzerdradon waren verschanst, naar boven tc klauteren. De meeste bezoekers had den reeds lont geroken eh de wijk genomen, zoodat er zich slechts nog eenige aldaar be vonden. Toen men zich wilde verzetten, dreigde de inspecteur met een revolver, waardoor de schrik er in kwam en men hem zijn gang liet gaan. Er werden dobbelsteenen en kaarten in be slag genomen, terwijl een drietal personen, twee mannen en een vrouw, exploitanten van bet huis, werden gearresteerd. De meeste be zoekers van het speelhuis ziju bij de politie goed hekend. Inbraak. Bij een bewoner van den Nieu wen Weg te watergraafsmeer hebben onge- we nacht o bezoekers zich toegang tot zijn woning verschaft toen hij Maandagavond eenigen tijd met zijn familie uit was. Aan den achterkant der woning hebben zij een keukenraam verbroken en zijn daardoor in do woning gekomen. Alle zilveren lepels, vorken enz. zijn uit het buffet mede geno men. DIRECTEUREN EN COMMIEZEN DER POSTERIJEN. Een deputatie uit het besttuur 'dep „Vetr- eeniging van Directeuren en Commiezen." haar het „Tijdschrift voer Posterijen en Te legrafie" mededeelt in audiëntie door den minister van Waterstaat en daarna door di recteur-generaal ontvangen. Zij kwam pleiten voor herziening van de traktementen. i De minister wenseht deao positieregeling piet tegelijkertijd in behandeling te nemen met de voorgenomen verbetering van de be zoldiging van het lagere personeel. De directeur-generaal deelde njee, dat hei in zijn bedoeling lag, na afwikkeling van de thans aanhangige plannen betreffende het ondergeschikte personeel, ook de tegenwoor dige en toekomstige^ positie van het korps di recteuren en commiezen tot onderwerp van studie te nemen. Waar, naar zijn toeening, die positie van di recteuren en commiezen volkomen gelijk ia te Btellen met die van do officieren, hoopte hg eenzelfde traktementschaal te kunnen voor, stellen. i i POOTAARDAPPELEN. Aangezien hier Je lando meermalen ph'ot- uardappelen uit Schotland worden betrokken, wordt de aandacht van belanghebbenden er öp gevestigd, dat de zwarte schurft, genaamd „Black Scab," volgens mededeeling van den Rijksla,ndbouwconsulent te Londen, in vrij ernstige mate is geconstateerd in het district Ayrshire, Schotland. (Stscrt) DE WOONPI/AATSCOMMISSIE. Het hoofdbestuur van den bond van post en telegraafbeambten De Poet heeft aan diep directeur-generaal verzocht, het daarheen te willen leiden, dat do werkzaamheden der „woonplaatscommissie" zich ook uitstrekken tot de postbodencatcgorio, en verder, ten ein de de komend© verbetering voor het lagere personeel werkelijk algemeen te doen zijn, ook do brievengaarders alsnog in de nieuwe regeling op te nemen. EXAMEN VOOR SURNUMERAIR. De" directeur-generaal der posterijen en tele graph ie brengt ter kennis van belanghebben den, dat in Augustus 1914 een vergelijkend eaxroen zal plaat» hebben voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegra ph ie. Hiervoor worden 20 plaatsen beschikbaar gesteld, waarvan ten hoogste 2 voor vrouwe- ïgko candidaten. Het examen staat open voor candidaten die in het bezit zijn! vajn het einddiploma van eene openbare hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus of gymnasium, 'dan wel van! een Rer nagenoemde, daarmede gelijkgestel de bijzondere inrichting van onderwas. .Voor nadere bijzonderheden zie Staatscou rant no. 288. Inlichtingen kunnen 'desveriangd worden verstrekt door do directeuren yian de post en telegraafkantoren. Lichamelijke Opvoeding. Vanwege de inspectie van de Lichamelijke Opvoeding wordt medegedeeld, dat belang stellende leeraren en ouderwijzere in de gym nastiek, in het bezit zijnde van de middel bare akte gymnastiek, bij den inspecteur van de Liehamelüke Opvoeding in de inspectie waarin zij woonplaats hebben, kunnen beko men de regeling betreffende de liehamelüke opvoeding van jongelieden, in welke regeling o.m. is te vinden, wat do geldelijke voordee- len zijn aan de opleiding verbonden en wel ke formaliteiten worden vereischt voor do op richting van een cursns. De eerste inspectie omvat de provincies Limburg, Noord-Brabant en Gelderland; in- spectenr daarin is de heer W. H. Nijs ten, te 's-Hortogenboscb. In de tweede inspectie, om vattende de provincies Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht en Zeeland, is inspecteur de beer J. Balfoort te 's-Gravenhage, en in de derde omvattende de provincies Groningen, Fries land, Drente en Overijssel, de heer M. Graaf land. BALLONfWEDSTRIJD TE DUSSELDORF. Zondag 1,1. is van Dusseldorf uit een bal lonwedstrijd gehouden- Daaraan heeft ook deelgenomen de Nederlandsche ballon „Am sterdam" onder leiding van commandant Nell. Deze ballon is te ongeveer half vier geland op een kerkhof to Bendorf aan' den Rijn. Te kort aan luitenants. De Minister van Oorlog heeft thans aan dirie reserve-eerstod n i t.ena n ts en 1 militie- Ie luitenant vergund om met ingang van 2 Januari a.s. onder de wapenen te komen, teneinde, wanneer er meer aanvragen komen, op deze wijze tijdelijk in dat tekort te voor zien. Aan drie van hen ls toegestaan voor den tijd van 1 jaar en aan een voor den tüd van zeven maanden onafgebroken onder de wape nen te komen. ONDEROFFICIEREN-WEDUWNAARS. De Minister van Oorlog heeft het voor nemen, aam onderofficieren die weduwnaar worden zonder kinderen en dientengevolge volgens de voorschriften geen recht meer kunnen doen gelden op de toelage wegens gehuwd zijn, een schadeloosstelling toe te kennen'. kastelein B. Asjes te Hoofddorp, wien hij on- j Op dit moment kwam aanrijden da afra der het opheffen van .een stoel de woorden wagen van het paleis, bestuurd door den stai- 1 meester, den hear Oompagne, die van niets had toegevoegd: „Ik zal jou doodslaan". Aangevoerd was, dat de bewezen verklaar bewust, plotseling vóór zich zag, op enkele de bedreiging niet valt onder art. 285 Straf- meters afstand slechts, een man met een re- wetboek, omdat uit het vonnis, voor zoover volver in do hand bevestigd door het Hof, niet blijkt, datt dei Onmiddellijk van den hoogen bok afsprin- bedreiging ls geuit onder zoodanige omstan-1 gend, hodde de stalmeester, ongewapend als digheden, dat bij hem, tegen wien zij werd hij was, naar een der groote hoornen waar- geuit, de indruk kon worden teweeggebracht, achter hij zicli schuil hield. dat daardoor werkelijk een min of meer ern stig© inbreuk werd gemaakt op zijn persoon lijke vrijheid, noch ook dat' des daders wil pp het teweeg brengen van zoodanigen In breuk was gericht. Adv.-gen. achtte dit middel ongegrond en concludeerde tot verwerping. .Uitspraak 5 Januari. DIEFSTAL EN UITLOKKING TOT DIEFSTAL. De Zesde Kamer der Rechtbank te Am sterdam deed gisteren uitspraak in de zaak David loste op den stalmeester h bout por tant een schot. Mis! Dc patrouille-wacht, gelegerd op een twin tigtal meters van de plaats, waar David zich] bevond en vlak achter de woning van den stalmeester, werd in het geweer geroepen! en gelast den man in bedwang te houden. David, dit bemerkende, vatte post achtereen boom en bedreigde een ieder, die naderbij kwam, met zjjn revolver. Op een gegeven oogenblik verliet kg zijn schuilplaats en rende hij weg, vóór de wo- van een drietal jonge mannen, die terecht- j ninK van den stalmeester langs, achter do gestaan hebben wegens diefstal van eenige stallen, naar buiten. Hier ontmoette hij den zakken haver en eenige baaltjes lijnmeel uit hoefsmid, die, van niets wetend, den man den kelder eener Opslagplaats aan de Baars-vroeg, wat er aan de hand was, dat ZlOC VAN ELDERS. HOOGE RAAD. Advocaat- generaal bg den Hoogen Raad m!r. Besier nam gisteren conclusie in de zaak van: A. K., landbouwer te Hoofddorp, door het Gerechtshof te Amsterdam met gedeelte lijke bevestiging van een vonnis der Recht bank te Haarlem veroordeeld tot 8 dagen ge vangenisstraf wegens bedreiging met een mis drijf tegen het leven gericht, gepleegd op den jes te Sloiten (N.--II.) en in de zaak van den 23-jarigen steenzettersbaas uit Sloten (N.-H.), beklaagd dat hij dezen diefstal door beloften heeft uitgelokt (n.l. dat hij de havep vpor f 2 het mud, zou koo'pen..) Het O. M. had tegen de dieven onderschei denlijk geëischt één jaar, D/ï jaar en 1% jaar gevangenisstraf en tegen den steenzet ters baas drie jaar gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde de dieven ieder tot tien maanden en den steenzettersbaas tot een jaar gevangenisstraf. EEN ONTROUW HOOFDCONDUCÏEUR. Reeds geruimen tijd kwamen bij de admini stratie der H. IJ. S. M. klachten in van pas sagiers, die hun goed in de bagagewagen van trein 248 hadden afgegeven, dat er voorwer pen op de lijn AmsterdamUtrecht vermist werden. Gisteren werd de zaak voor de Amsterdam- eche rechtbank behandeld. Het O. M. inr. Joris sen, noemde in zijn requisitor het gepleegde feit ernstig en zeer, strafwaardig, zoowel uit maatschappelijk oog punt als met het oog op den persoon van den dader. i Bekl. heeft zich schuldig gemaakt aan een misdadig bedr ij f, want dit feit is een daad uit vele. Hij hiedd er zelfs een stel sleutels op na;, om voortdurend koffers te kunnen ope nen, die hg dan geregeld doorzocht. Een zware straf is daarom op haar plaats: drie jaar gevangenisstraf wegens diefstal. Mr. M. Mondeis verdedigde bekl. voor wien hij vrijspraak vroeg en onmiddellijke invrij heidstelling. Dit laatste verzoek werd dooi; de rechtbank afgewezen en de uitspraak be paald, op 18 Dec. e.k. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 1 Dec. M. C. Pladdet, landbouwer, Philippine. 3 Dec. D. J. Duyn- bouwer, ouderwüzer, Rotterdam, Plantageweg 85b. J. C. van den Berg, winkelier in dro gerijen en verfwaren, Vlaardingen. 4 Deo. L. Willems, caféhouder, schilder, Heerlen. P. J. yan der Bij, winkelier, Kootstertille. J. Hoek Pzn., bloembollenhandelaar, And ijk. 5 Dee. H. J. van der Stoep, bakker, Dor drecht, 6 Dec. J. van der Worp, koopman, Deventer. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen: H. Matto, Amsterdam; J. A. Klein, Amsterdam; J. B. stemder, timmerman, Apeldoorn; H. J. van der Heyden, vroeger bierhandelaar, Meppel; F. Lingemann, Meppel; Joh. H. P. Koedijk, commissionnair in granen, gewoond hebbende te Zwolle; G. Diederiks, schoenmaker, Sas- senheim; N. V. 's Gravenhaageche Bouwma- teriaalhandel, 's Gravenhage. Opgeheven de faillissementen: KI. Withaar, schoenmaker, Leeuwarden, en A. Kooy Azn., lood- en zinkwerken, Rotterdam. DE MOORDAANSLAG TE BUITENZORG. Eenigen tgd geleden heeft, zooals men zich zal herinneren te Buitenzorg in het paleis van den Gouverneur-Generaal een moordaan slag plaats gehad. Omtrent den jacht op den dader geeft de Javabode de volgende interessante bg zonder heden: In het paleis had men het gestommel eni Be schoten vernomen. De landvoogd had juist een conferentie met don heer Liefrinek, direc teur van justitie. De gouverneur-generaal, op de hoogte gesteld van het gebeurde, maande aan den man niet te dooden, doch slechts op de beenen te schieten. Intusschen was David den stoep af en het grasperk op gerend. Steeds met het moord wapen in de hand. gewapend rondliep. „Ja", moet David toen geantwoord hebben „help me. Ze willen me dood schieten." De hoefsmid wees den man toen den weg om den tuin te verlaten. Ga door dit laantje dan kom je wel buiten." David snelde weg door de bodoelde laar langs de bediende vertrekken en uitkomende aan den grooten weg tegenover het museum De soldaten stormden den vluchteling ach torna. Dc stalmeester sommeerde hem luid- kaals z'n revolver weg te gooien. Het eenig antwoord hierop was een schot, in het blinde weg gelast op zijn achtervol gers. De vluchteling stond reeds op den groo ten weg. Hier keerde hij zich nogmaals om en losto nog twee schoten op de wacht. Ook deze schoten troffen geen doel. David had nog één patroon in zijn revol ver. En toen hij nogmaals aanlegde, kraakten fel een vijftal schoten, haast tegelijkertijd! gelost. De waanzinnige vluchteling zakte, getroffen door drie kogels, ineen. Het straatpubliek stroomde toe, van allo kanten. Men dacht eerst aan petassan. Maar de aanwezigheid van den man, in bloed wentelend, duidde op méér. In do verte naderde een auto. Zij stopte onmiddellijk. De inzittenden stelden zich da delijk beschikbaar om den zwaar gewonde naar het hospitaal te vervoeren. Hier werden met spoed pogingen aangewend om den door drie kogels getroffen gewonde bij te brengen. Alle pogingen faalden evenwel. En eenige minuten na. elf gaf hij den geest. Wij vonden verder vermeld, dat David een aangenomen naam moet zijn. De dader zor eigenigk Langenveldt. heeten. DROEVE SCHEIDING. In het „Soer. Hand." vinden we liet vol gende krabbeltjeOm kwart over vijven reeds zaten ze aan liet station te wachten op den trein, die het vrouwtje met do baby naar „da kou" zou brengen. Het was de eerste keer sedert de drie jaren, die ze nu samen in Indië hadden doorgebracht, dat zo van elkander gingen voor minstens drie weken.- Geon won der dus, dat beiden een weinig gagiteerd wa ren. Hij overstelpte haar met raadgevingen, hoe te doen op die moeilijke reis naar het gebergte, en zij, bang, dat er geen plaats zou zijn in den trein, keek maar uit, of zo hem nog niet komen zag. Eindelijk, tegen zes uur, kwam de trein het Goebeng-station binnenrijden. Vliegensvlug, of hun leyen er van afhing, renden ze naar den trein en veroverden met veel moeite een plaatsje. Ofschoon de trein pas om zes uur 'tien zou vertrekken en ze dus nog tien minuten tijd hadden, dwong zo hem, maar vast uit den wagon té gaan. Jo kunt nooit weten En nauwelijks had hij den wagon verlaten of daar luidde de bel, eenmaal, tweemaal, drie maal, en voor hij van zijn verbazing bekomen was, zette de trein zich in beweging. Hij holde naar den chef toe: maar meneer, de trein vertrekt toch tien minuten to vroeg? Weineen, meneer, dat is de trein naar Ban doeng, die vertrekt tien minuten vóór den trein naar Lawang In de verte zag hij nog een stip, die steeds kleiner en kleiner werd, en ziju vrouw en kind medevoerde naai' onbekende oorden, zonder kaartjes SANTPOORT. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Justitie werd gisteren aanbesteed liet verbou wen van het Rijksopvoedingsgesticht te Alk- Heetor had nu genoeg t© doen zich klaar te maken voor het diner op Purbeck Abbey en liij had daarvoor niet al te veel tüd over, omdat hij wel inzag, dat bü gebrek van eenig vervoermiddel hij wel genoodzaakt zou zün erheen te wandelen. Hü ging ziin kamer binnen en helde. Mar tha Calloway verscheen met een ©enigszins angstig gezicht, zooals hii meende. „Ik begreep niet, wat n kon zün overkomen, mijnheer Hector, dat ri vandaag niet thuis zpt gekomen voor de lunch," zeide zü. „Ik heb een lange wandeling gemaakt," antwoordde hü- „En ik zal die steengroeve wel bezocht hebben, voordat we eenige dagen verder zün, Martha, want ik hen nog verder gekomen dan met John Budge te hebben kennis gemaakt. Ik heb kennis gemaakt met zün meester, en diens dochter, Lady Madge. Lord Purbeck is zoo goed geweest nuj heden te dineeren te vragen op de Abbey. Als ik mij dus wat heb opgeknapt en van kleeren verwisseld, moet ge mü zoo spoedig mogelijk een kop thee be zorgen, dan is het in orde.' Het ronde gelaat van juffrouw Calloway drukte geheel en al verbazing uit. Het kwam Hector voor, dat zii het niet geloofde. Wat het ook was, het deed haar uitroepen: „Wol, he" ik van mijn leven!" 7,v vas zulk een goed eenvoudig menseh, dat Het tor het niet van zich kon verkrijgen, haar in het onzekere te laten. Hü kon ook geen enkel o reden vinden, waarom hij het zou „Mün zuster ge herinnert u Helen natuur- lü'k nog -was met Lady Madge te Parijs op school," legde hü uit. Het gelaat van juffrouw Calloway helder de op. ofschoon nog niet geheel en al. „O, nn Legrüp ik het, zeide zü ten slotte. „Ik zal u aanstonds uw thee brengen, mün- heer Hector. Het water kookt reeds." „Een oogenblik", zeide hü, en hield haar staande, toen zü de kamer wilde verlaten. „Wie is die jongeman, die met nw logé aan het hek staat te pratenf" De vrouw keek door het venster, dat op den weg uitzag. Zü lachte even, hartelük. „O, die," zeide zij. „Dat is Jem Carter, een der werklieden, die in de groeve arbeiden. Het is een goede jongen en ik geloof dat ik u geen geheim vertel, dat ge zelf niet zoudt opmerken, als ik n zeg, dat hü een oogje heeft op mün Bessie. Zü kennen elkander reeds van jongsaf." „Hü schijnt op vriendschappelüken voet te staan met Mr. Mapleton." „Dat is iets nieuws. Jem is zoo jaloersch, dat. hü met niemand kan omgaan, die bü mü over den vloer komt. Niet dat Mr. Maple ton daar aanleiding toe geeft natuurlük." Terwül hü rich kleedde dacht hü voortdu rend over de nieuwe vriendschap tnsschen den arbeider en Mr. Mapleton en hü kwam tot een conclusie, waarover hij niet wist of hij zioh moest verheugen of zich beangst ma ken. Toen hij eenmaal aan zün wandeling van twee mijlen naar de Abbey begonnen was, zette hij die zaak uit het hoofd en hii be sloot met zich veel voor te stellen van dezen avond. Hü wilde wel, dat Lady Madge geen adel- lüken naam had' en dat haar vader geen rijke edelman was. Van het oogenblik, dat hü tegen de rots opklauterde na Doggie gered te hebben uit zijn benarde positie, gevoelde bij een groote bewondering voor het meisje en hij had een gevoel van misnoegen gekre gen, toen zij zich had voorgesteld. Hü gevoelde, dat het hem aangenaam was geweest, wanneer zij eenvoudig juffrouw zus of zoo geweest ware, die geen schitte renden naam of titel had. Dat ge reel was des te si erker, omdat hü ervan overtuigd was, dat hü even hoog stond op de maatsehappelüke ladder. Zün vader was een generaal geweest van groet aanzien, hüzelf had zijn opvoeding ge noten te Winchester en Oxford en hü be kleedde een goed gesalarieerde positie aan een groot Londensch nieuwsblad, waardooT hÜ in staat was te huwen, wanneer hü wilde, zonder over iets bekommerd behoeven te zijn. Het was treurig voor hem te ervaren, dat de eerste vrouw, die eenige indruk op hem gemaakt had, huiten zün hereik was. Doch was zü wel huiten zijn bereikt Toen hü in het schemer duister het hek van de bezitting binnentrad, mompelde hü voortdurend de woorden: „Zü zal zich hui gen én zich overgeven."' En clan kreeg hü weer moed^ want Lady Madge St. Aldhelm behoefde niet zoo diep ite huigen om do hand aan te nemen van den zoon van een groot soldaat, met een beroem den naam, zooals zij ook moest hebben. Toen hü in de olmenlaan kwam in het ge zicht van het oude huis, schudde hii die ge dachten van zich af en wüddo hii meer bü- zondere aandacht aan de omgeving. Purbeck Abbey, of liever was er van bet oorspronkelüke gebouw was overgebleven was meer indrukwekkend door de statige lij nen van Tudor architectuur, dan door uitge strektheid van afmetingen. Badend in don gloed van de ondergaande zon, was het als een monument uit het ver leden, dat de tij ten had satvotaeerd en slechts kon bewoond worden door gereten. De indrtk verdween zoo spoedig de met ijzer beslagen deur openging en een knecht in livrei den gast van hoed en overjas ont- IsbIIg. Daar was niets beschimmelds of wormste kigs in de rijke vestibule, waardoor Heotoi door den ouden bediende geleid werd. Daar waren overblüfselen van alle tijdem- ■wapenen, en wapenrustingen, trofeeën van den krijg en de jacht, doch alles glansde zoo, dat het duidelijk was, dat er veel zorg aan besteed werd. Büzonder modern in artistieken zin wa* de salon, waarin Hector met het noodige oe- remonieëel werd binnengelaten. Overal heerschten eenvoud en goede smaak, maar het waren de eenvoud en smaak der middeleeuwsche Fransche hoven. (Wordt vervolgd). n.i.niii.. I»., .lii i in mui ii ui nu. ....i.i—.I.,.,.— dn t dn n wil n.n-w i.i 1 Ml- - -1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 14