'buitenland. Tfir dTzaanstreek. NIEUWS UIT LISSE «TT" BINNENLAND. Staten-öeneraaif Ingezonden iededeeïingen. Aandoeningen der huid. NIEUWS UIT KR BIITREK S T A B S N I E W S, KORT OVERZICHT. DUITSCHLAND. De Rijkskanselier is hef- tig aangevallen door de socialisten. Hij trekt zich van de motie van wantrouwen niets aan. FRANKRIJK. De pers oordeelt niet zeer gunstig over het nieuwe kabinet DUITSCHLAND. De begrooting in den Rijksdag. De Duitsche Rijksdag is gisteren' begonnen met de behandeling der begrooting: de rijks kanselier, die nog pas zoo gevoelig getroffen is door een met verpletterende meerderheid aangenomen motie van wantrouwen, stond weer tegenover den Rijksdag en hield zijn rede over de buitenlandsche politiek. Met geen woord repte hij over het gebeur de te Zabera en hetgeen daarover gezegd is jj de rumoerige zitting van den Rijksdag. Hij gaf daarmede heel duidelijk te kennen,1 dat hij de motie van wantrouwen aan zijn laars lapt en doodeenvoudig op denzelfden weg voortgaat, alsof er niets gebeurd is. Na de rede van den Rijkskanselier die in groote stilte werd aangehoord en slechte zeer matigjes werd toegejuicht, nam de socialist gclieidemaun het woord, die verklaarde, „dat zijns inziens de heer van Bethmann Hollweg niet meer geschikt was om Dnitschland te genover het buitenland te vertegenwoordigen. Hij vroeg den rijkskanselier, of deze wel meen de nog-voldoeude autoriteit te bezitten. Zoo ja, dan diende de Rijksdag te verklaren, dat bij met dezen man niet langer Wilde samen werken. Doet de Rijksdag dit niet, dan geeft hij zichzelf een brevet van onrijpheid. Het was pijnlijk èn voor den Rijkskanselier èii voor den Rijksdag, dat men den heer von Bethmann Hollweg weer hier moest zien. Geen ander Europeesch staatsman zou slik ken wat de heer von Bethmann Hollweg thans geslikt heeft. De heer von Bethmann Hollweg moest voor zoo'n houding te (rotscli zijn. Hij wacht eenvoudig tot hij ontslagen wordt. En dat dit nu' nog niet. geschied is. komt doordat de keizer niet capituleereu wil voor den Rijksdag, evenmin als de militaire macht in den Elzas capituléeren wilde voor de civiele autoriteiten. Er moesten maatregelen getroffen worden om een eind te maken aan het persoonlijk regiment." In zijn antwoord hierop betoogde de heer von Bethmann Hollweg met klem, dat hij zelf het b'si 'kan beoordeelen, of zijn houding waardig was of niet. Hij zei de dat hij in ver band met de motie van wantrouwen niet zijn ontslag gevraagd had. en dal hij dit om deze reden nooit zal doen. En met de meeste kracht zal hij zich verzetten tegen iedere poging om inbreuk te maken op de rechten van den keizer. De vraag doet zicli nu voor, welke de hou ding zal zijn doT verschillende partijen. Die der sociaal-democraten is Teeds bepaald: evenzeer die der ultra-conservatieven, die keizer en rijkskanselier in allen gevalle trouw blijven. De nationaal-liberalen en vrijzinnigen zullen zich ook waarschijnlijk niet tegen den Rijkskanselier verzetten want ook zij zijn te lgen elke beperking van bet recht des keizers. Het Centrum zal, te oordeelen naar de woor den van den leider Spahn, wel vóór de be grooting stemmen, zonder daarmede te willen te kennen geven, dat het zijn vertrouwen in den Rijkskanselier herkregen heeft. Summa summarum: de gevolgen van de mo tie van wantrouwen zullen gelijk nul zijn en de Rijkskanselier krijgt zijn begrooting er glad door. Over Zabern wordt niet meer gesproken. De schuldigen worden misschien en in ill en gevallen slechts licht gestraft. „Das Militar" is en blijft nummer één. FRANKRIJK. Na de crisis. Het ministerie is er, zooals we reeds mede deelden, zij het dan nog officieus, doch lang zal het er niet zijn: dat is beknopt saam gevat alles wat over het nieuwe kabinet in de Fran sdie pers wordt gezegd. De toon van deze is, naarmate de richting 'der bladen, tamelijk verheugd of zeer terneer geslagen. De vreugde der overtuigd radicale bladen is, wegens de geruchten van de vrede lievende gezindheid der nieuwe ministers, niet zoo groot als men zou hebben mogen verwach ten. *De meer gematigde bladen jammeren luid op. De Echo de Paris noemt de aanwezigheid van Caillaux aan financiën en Doumergue aan bui tenlandsche zaken een bedreiging en een uitda ging- De Figaro zegt, dat hij het nog niet gelooven kan, vóór hij het in het „Journal Officiel" ziet. Als het geen sprookje is, is het een uitdaging, schrijft het blad. Vóór de komische noot zorgt de aan Caillaux verknochte Gil Bias, die verklaart van oordeel te zijn, dat de aanwezigheid van Caillaux het kabinet „een groote moreele autoriteit" verschaft, dat „niemand eerder voor de vorming van het kabinet was aangewezen dan Doumergue", en dat „dit kabinet niet alleen slagen zal, maar ook een duurzaam bestaan zal hebben." Het is niet wel mogelijk, meer beslist wit te noemen wat zwart is. De ,JEclair", die het kabinet beschouwt als een ministerie-Caillaux, is van oordeel, „dat in de parlementaire keuken nooit een onverteerbaar der gerecht toebereid is en er nooit een ministe rie is geweest met zoo weinig ondcrlingen sa menhang als het pas opgetredene. Bijna al deze zoo pas naar voren gebracht politici hebben vol gens het blad één eigenschap gemeen, zij zijn Seen van allen bekwaam voor het anibt, dat hun i opgedragen." ,JPetite Républiquebeoordeelt het kabinet van ten onzijdig standpunt. Eenige der "medewer kers van Doumergue, zegt het, zijn mannen van lalent, maar hunne bekwaamheden zijn niet die, welke hun ambt vordert. En de keus van eenige der ministers maakt den indruk, dat het Do- mergue meer te doen was om spoedig te han delen dan om goede krachten te winnen." De bonapartistische „Autorité" beschouwt het optreden van het nieuwe ministerie als het bank roet van Poincaré. „De president der republiek heeft immers alles gedaan wat hij kon om een ministerie te krijgen, dat het werk van Berthou zou voortzetten en eerst toen dit onmogelijk bleek, nam hij zijn toevlucht tot Doumergue, daar hij te kiezen had tusschen dezen of de ont binding van het parlement. En het blad eindigt zijn karakteristiek van het ministerie met de vol gende woorden: „Wat heeft ons arm Frankrijk gedaan om deze straf en deze deemoediging te verdienen?" Deze citaten geven voldoende de stemming weer, die in Frankrijk heerscht ten opzichte van dit nieuwe kabinet, 't Is niet noodig er iets aan toe te voegen. De liefdezusters in Frankrijk De gemeenteraad van Parijs heeft boo ver neemt de „Msb." uit Parij», met 41 tegen 80 stemmen het voorstel tot wederindienststellanig van verjaagde zusters dea- hospitalen verworpen, maar op voorstel van Galli wend miet 41 tegen 35 stemmen besloten in principe die vrije hospi talen door toelating tie steunen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kod. besluit zijn benoemd tot ontv. dir. bel. en acc. te Oude Tonge, A. J. van Iersel, id. te Noordwelle;tot idem te Heerlen, J. M. H. van de Ven, ontv. der dir. bol., invoerr. en accijnzen te Delfzijl; tot ontv. dir. bed. en acc. te Onderden-dam, J. W. van Willigen, idem te Zuidlaren; tot idem te Zevenbergen, J. van der Veen, idem te Eist; tot ontv. dir. bel., invoerr. en ace. te Hoogeveen, S. D. Bijls- ma, idem te Gramsbergen; tot ontv. dir. bel. en aec. te Winschoten (bnatengem.) J. J. van Heel, ontv. dir. bek, invoerr. en aec. te Coe- vorden; tot ontv. dir. bek, invoerr. en acc. te Zutphen, E. F. Manden, idem te Hoorn; tot ontv. dir. bel. en aec. te Oosterland, M. de Boer, surnumerair uit de directie Utrecht. HOOGDUITSCH EN LETTERKUNDE B. De minister van Binnenlaodsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, het mondeling gedeelte van de examens in de Hoogudiitsehe taal en 'letterkunde, middelbaar onderwijs, akte B, voor zoover die in het openbaar wor den gebonden, zal worden afgenomen te Gro ningen, in het gebouw de Rrijksuniversiteit, op 15 16 17 18 19 30 22 23 24 27 29 30 en, zoo noodig, op 31 December 1913, telkens te 9!4 uur v.m. en te 1K uur nam. St.Gt. I)e koetsier der prinses. H. M. de Koningin verleende de afgeloopen weok' de zilveren medaille van Verdienste in de or de van Oranje-Nassau, aan Haar len koet sier, Ghr. v. Eijsbergen, voor zijn 25-jarige dienstvervulling1 aan het Koninklijk stalde partement. De laatste jaren was hem meer speciaal opgedragen het rijden van Prinses Juliana. Hierom droeg de uitreiking dan ook een bijzonder karakter, daar dit de eerste-maal was, dat het Prinsesje ten paleize, namens de Koningin, deze medaille uitreikte. Met een hartelijke felicitatie overhandigde Zij in tegenwoordigheid Harer Ouders den jubilaris het kleinood, waaraan Koningin en Prins heiden nog eenige waardeerende woor den toevoegden en den wensch uitspraken, dat v. Eijsbergen nog vele jaren met den- zelfden ij vei1 en trouwe plichtsbetrachting zijn betrekking mocht, vervullen. Namens het stalpersoneel werd v. Eijs bergen toegesproken door zijn collega W. Jeths, waarbij hem een fraaie gaskroon aan geboden werd. Inbraak. Gisterennacht is te Baarn in gebroken. Het U. D. meldt daarover o.a. het volgende: Gisterennacht bevond de veldwachter Klomp van de Biltsche politie zich op sur- veilanee nabij het station De Bildt, toen hij op den straatweg twee mannen zag aanko men, die moeite deden om onder hun kleeding- stukken dingen to verbergen. Klomp sprak heide personen aan en had al heel gauw in de gaten dat het met, deze menschen geen zuive re koffie was. Hij nam heide mannen mee naar het dorp als arrestant. Tijdens de wan deling-daarheen wist een van do arrestanten te ontvluchten. Do aangehoudene bekende dat ze met hun tweeën inbraak hadden gepleegd in de villa van de familie Pierson te Baarn, waar ze onderscheidene voorwerpen gestolen hadden. Bij fonilleering van den arrestant kwamen die voorwerpen voor den dag. In de Waterstraat werd de andere persoon geknipt, hij sliep daar in een volkskoffiehnis en werd dus van zijn bed gelicht en meegeno men. Hij ontkende iedere medeplichtigheid, niet wetende dat zijn collega aan De Bildt reeds een volledige bekentenis bad afgelegd. De verdwenen vcokoopcr. De Boeren leenbank te Ter Aar, is voor tot een be drag van f 10.000 borg gebleven voor den verdwenen koopman V. Verdacht van moord. Te Eijsbergen bij Breda zijn door de politie twee beruch- personen gearresteerd als verdacht van een eenige jaren geleden daar gep leegden moord op het echtpaar Baclcx. Verduistering. De voortvluchtige boek houder-kassier H. H., die ontslagen is op de ooöp. fabriek van melkproducten der ver- eenigde zuivelbereidere aan den Pers-oons- dam te Rotterdam én in wiens kas na zijn vertrek een tekort van f 2000 werd ont dekt, heeft zich vermoedelijk ook aan meer verduisteringen van groote bedragen schul dig gemaajrt, zooals de N. E. Ct. mededeelt. De rechtbank aldaar heeft tegen hem rechts ingang verleend met bevel tot gevangenne ming. Brand. Men meldt uit Dordrecht aan de Msb.: Het oude manegegebouw is gisterennacht een prooi der vlammen geworden. De be lendende school is eveneens afgebrand. Het complex gebouwen is aanvankelijk gesticht om als weeshuis te dienen, maar werd in de laatste jaren voor andere doeleinden ge bruikt. Er was een rijschool in gevestigd en eenige vereanigingen gebruikten het voor hare oefeningen. Het gebouw behoorde aan de gemeente. De inboedel, beh ooien de aan verschillende vereenigingen, was gedeelte lijk' verzekerd. TWEEDE KAM.EE. (Algemeen© beschouwingen. Zitting Van gisteren.) (Vervolg.) De heer RUTGERS (die door de linker zijde telkens op de allerschandelijkste ma nier weid. gehinderd met geschreeuw en ge joel, dat de linksche voorzitter niet scheen to kunnen' 'doen ophouden) protesteerde na de pauze tegen het oatentatief-doen van den heer Treub, die onder spr.'s scherpe critiek blijkbaar boos geworden was. De Rechter zijde stemde met dit protest warm' in. Voorts behandelde spr, de bekende her- stemmingS-eischen van de socialisten'. Aller eerst de aan de candidaten gestelde vraag omtrent de versterking van den invloed der Eerste Kamer. Hij wijst er op, dat vooral de vrije liberalen, niet zonder, horten en stoeten hebben toegegeven aan den eiscli van de socialisten. Ze waren in de positie van de Friezen tegenover de Noormannen, welke eerstgenoemden dwongen met de strop om de hals te loopen. Evenwel zegt de Grondwet, dat de afgevaardigden stem men zonder last of ruggespraak met de kie zers, Hij acht de houding van de vrijzin nigen. daarmee in strijd. Het moge zijn, dat de candidaten op eerbiedwaardige gronden hun imperatief mandaat hebben aanvaard, de Grondwet ver-biedt eenmaal het imperar tief mandaat. De redenaar heeft er zelfs over gedacht, of men bij de goedkeuring van de geloofs brieven niet moet onderzoeken, of wellicht een imperatief mandaat is gegeven. Alleen op aandringen van politieke vrienden heeft hij daarvan afgezien. Nu is in 1865 Groen van Prinsterer door Fruin beschuldigd van hetzelfde. Fruin had in theorie volkomen gelijk, maar wat hij zeide, was niet van toepas sing op het doen van Groen van Prinste rer- omdat, diens bedoeling slechts was klaar heid te brengen in de politiek'. Uitvoerig betoogt de redenaar nu, dat in het onder havige geval echter gansch iets anders plaats had em ten minste de schijn tegen de betrokkenen is, dat zij tegen hun po litieke overtuiging in de door hen voorge stane versterking van de positie der Eerste Kamer heeft prijs gegeven. Overigens neemt hij de mogelijkheid aan, dat men met mystificaties heeft te doen omdat nog steeds de antwoorden niet gepu bliceerd zijn en er tegenspraak is teil aanzien van den aard der verschillende antwoorden. De heer VLIEGEN acht zijn meening om trent de z.g. „portefeuillekwestie" bekend en hij neemt daarvan niets terug. De houding van de S.D.A.P. dezen zoimer is door den heer Troelstra reeds verdedigd. Tegenover de beweringen: van den heer Bos echter in zijn peroratie omtrent de veranderingen der sociaal-democratie stelt hij het feit van den grooten relatieven groei van de partij, welke het proletariaat vertegenwoordigt. Daaruit blijkt, dat de klasse die zich de verdrukte voelt en die de meerderheid vormt als klasse 'zich al machtiger en sterker woelt. Dit feit is veel gewichtiger dan al het an dere. Vervolgens spreekt bij over de financiën. Hij acht de positie van dezen Minister van Financiën zeer lastig, omdat zijn voorganger zeer groote uitgaven ongedekt liet. De te genwoordige Minister zal uit de directe be lastingen het noodige moeten halen, dat wil zeggen de bezittende klasse doen betalen, hetgeen altijd een groote moeielijkheid is. Hij wil de opbrengst van de belasting op onbebouwde eigendommen verhoogen en den aanslag verbeteren en gelijkmatiger ma ken, Natuurlijk wil hij ook de progressie successie-belasting met in acht neming van di omstandigheden der erfgenamen. In elk vermogen toch, dat de maatschappij' ingaat, zit een groot stuk maatschappelijk werk. Het vermogen zou niet vergaard zijn, wan neer de maatschappij niet bescherming had verleend, regelend ware opgetreden. Daarin schuilt dus liet recht om bij een goede gelegenheid zooals b.v. bij erven een groot stuk te nemen voor de gemeenschap en dat is ook het geval bij erfenissen in de rechte lijn. Hij- vraagt of men eindelijk ook wil ko men tot verlaging van de snikerbelasting, we zijn nog bespottelijk ©n ouderwetse!) hoog met onzen suikeraccijns. Omtrent,de gemeente-belastingen zegt hij, dat het antwoord door de Regeering gege ven in de Memorie zeer onvoldoende en te leurstellend' is. De groote gemeenten heb ben dringend behoefte aan een uitbreiding van haar belastinggebied en dat de Regee ring nog niet zeker is of zij het betrokken wetsontwerp al dan niet zal intrekken, moet ongerustheid baren. De heer TER SPILL' houdt vervolgens een rede-, waarin hij zij n antipapisme in de verkiezingstijd poogt goed te praten. Hij heeft het niet tegen het katholieke geloof gehad, maar het katholicisme is een inter nationaal gevaarenzoovoorts. Leuter praatjes k la Tideman, als twee druppels water. Hij vertelde ook dat hij met den socialist Dr. van Leeuwen na hun beider verkiezing in Utrecht niet het Wilhelmus, maar „Wij leven vrij" had gezongen. Wel, wel. De hoer 'AALBEBSE neemt dadelijk den heer Ter Spill in de maling, door te ver wijzen naar.... 1870 in Duitschland, bij het begin van den Gulturkampf, toen die anti papistische leuterpraat óók werd gehoord. Overigens laat hij dé rede van den heer Ter Spill ter beantwoording aan den heer Loeff over, en komt dus op ander terrein. Hij vraagt allereerst: wanneer inderdaad volgens den heer Troelstra de aanwas van de socialistische stemmen een uitspraak voor de socialistische eischen heteekende, waar om zijn de vrijzinnig-democraten, die het zelfde willen, dan achteruitgegaan? Spr. schrijft den aanwas van de socialis tische stemmen eenvoudig daaraan toe, dat de arbeider, wanneer hij ontevreden is, geen vrijzinnig-democratische, doch een socialisti sche stem uitbrengt. Met een beroep op ver schillende stemmingen voor en tegen som mige wetsontwerpen bestrijdt hij de bewe ring van den heer Troelstra, dat er een an dere partijgroepeering zou moeten komen, zoo, dat de democraten uit alle partijen één partij zouden vormen en de conservatieven een andere. Hij en zijn geestverwanten voe len zich in de hoofdzaken eens met de -be ginselen van de coalitie en overigens wil len zij niet zijn een bepaalde arbeiders- of middenstandspartij', maar een algemeen Ka tholieke; juist de nuances in de partij ten aanziein van de sociale hervormingen, geven een waarborg, dat de partij er geen zal zijn van uit ere ten en van scherpe tegen stellingen. Voorts houdt spr. een staats rechterlijk' betoog over organische en indi vidualistische staatsleer. De heer NIERSTRASZ critiseert den con to finto van Je staatscommissie voor de spoorwegen. Hij' acht de afschrijvingen n.i. ongemotiveerd, aangezien de spoorwegen, als onontbeerlijk in een cultuuretaat, een indi recte waarde voor den staat vertegenwoor digen. De heer [BEUMER maakt eenige lojpmerkin- gen omtrent de wijze van indiening van de Staatsbegrooting. Hij acht die niet in over eenstemming mét de Grondwet. En voorts bespreekt hij, onder groote vnoolijkheid van de Kamer, de vraag met hoeveel u's men Tiet woord „salut (uut)" aan het hoofd van wetten moet schrijven. Het allerergste vindt hij' dat het nu eens met één, dan weer met twee u's wwordt ge schreven. De minister van Financiën schijnt ten deze tot de kleurlooae middenstof te behooren. Hij behandelde deze kwestie vol strekt niet „en bagatelle" (gelach). De Hoe- ge Raad zou bezwaar kunnen maken, al mist hij* het toötsingsrecht 1 De heer LIEFTINGK verdedigt de vrij metselarij. Hij vindt het brutaal, dat men vraagt, of de vrijmetselarij invloed uitge oefend heeft op de verkiezingen, al zou hij werkelijk willen dat de Loge zooveel in vloed had. De loge wordt geleid zegt hij door „de zuiverste, edele, humane en humanistische beginselen" en dus (til) zijn de vrijmetselaars ook liberaal! Ze staan daarenboven onder den banvloek van den Paus. De heer Van Wijnbergen las zaken voor uit een mafoaniek tijdschrift, dat slechts op slinksche wijze kon zijn verkre gen. (De voorzitter hamert. Spr. zegt dan „hei melijke wijze"). Maai* alles daarin 'is volkomen waar. Het mag worden gehoord. Doch de lieer Van! Wijnbergen ver tale eens den banvloek over de vrijmetselaars uitgesproken, hoe Christe lijk zij daarin honderdmaal worden ver vlóekt Geheel onwaar is het, dat de Belgische grootmeester zich heeft bemoeid met onze verkiezingen. De vrijmetselaars hebben niet noodig hun denkbeelden te halen uit Bel gië, zooals de heer van Wijnbergen, die, zegt spr., op Belgisch voorbeeld een groot deel van zijn medeburger^ voor „canaille" uit schold. Spr. vraagt: is het overigens te verwon deren, als de vrijmetselarij zich verzet, wan neer zij ziet, hoe overal scheiding wordt gebracht dooi- de Katholieken, als zij ziet, hoe de pastoors en kapelaans, waarvan de wegen zwart zien, de mooiste- en nuttigste vereenigingen uit elk aai* jagen? De bis schop van Haarlem v.erbiedt zijn geloofsge- nooten lid te zijn van vereenigingen voor local option. Gebeden moet worden voor de verkiezingen. Daarop lette de regeering-, al grijp e zij niet in, zij late het over aan de bevolking zelve en make geeii uitzonderings wetten. En ook zijn de vrijmetselaars vol strekt niet ongodsdienstig! Als een vrijmetselaar wordt aangenomen, wordt hij aangenomen in naam van den „Opperbouwheer des Heelals", en boven den stoel van den voorzitter hangt hot „alziend oog." Het doel van de vrijmetselarij is opvoe ding in den hoogsten en edelsten zin, ook tot godsdienstzin! De vergadering wordt verdaagd. De huid is blootgesteld aan tal van aan doeningen, welke door de jeuk en pijn het leven van deu patiënt haast ondraaglijk ma ken. Bovendien zijn zij dikwijls onooglijk en bieden zij hardnekkigen weerstand aan iedere behandeling. Foster's Zalf geneest do huid door haar ver zachtende, antiseptische en heelende eigen schappen. Zij gaat de ontsteking tegen en is bekend als een der beste geneesmiddelen te gen eczeem, huiduitslag, gordelroos, winter handen en voeten, netelroos en allé jeukende huidziekten. Foster's Zalf (let op den juisten naam) i te Haarlem verkrijgbaar bij de hh. K. van Eden, Spaarne 38, en J. J. GSppinger, Groote Houtstraat 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel A 1.75 per doos. HILLEGOM. Treurig. Gisteren is de heer K. H. alhier op verzoek der familie naar het krankzinnigenge sticht Endegeest vervoerd. De heer H. is nog slechts enkele maanden voor de tweede maal ge huwd. Geknipt. Gisteren is de beruchte strooper T. door den rijksveldwachter van Sassenheim en de politie alhier in een café aan de Haven alhier geknipt en naar 't huis van bewaring te Haar lem overgebracht. T. had nog eenige dagen voor de parapiuie te goed. NOORDWTJK. Personalia. De heer Tj. Gransbergen, employé der firma Alkemade en Co., slaagde voor het examen dubbel boekhouden, handelsrekenen en administratieve kennis, ingesteld door de ver- eeniging van leeraren in boekhouden. HAARLEMMERMEER. Op de gehouden paardenmarkt te Hoofddorp w-aren aangevoerd: 44 werkpaarden. Prijzen 8025010 slacihtpaa-rdexi. Prijzen 60 ƒ120; 14 voljarigé paarden ƒ300ƒ425; 92 jonge paarden ƒ190400; 18 hitten 60 200. Er waa een tamelijk vlugge handel. Een m-oeielijke dag. Tengevolge van een administratief misverstand moesten de oude rentetrekkers gisteren van de geheeLe ge meente, (enkelen uitgezonderd) hun rente halen aan het hoofdkantoor der Posterijen in deze gemeente te Hoofddorp. Voor ve len, die van de uiterste einden der gemeen te kwamen was het een zeer moeilijke dag, die hun nog lang zal heugen. De volgende keer zal dit wel reeds veranderd wezen en zullen zij op de hulpkantoren terecht kun nen. Een feit is het echter dat zij nu den moeilijken dag boot hebben. BURGERLIJKE STAND. HEEMSKERK. Geboren: z. van N. Hen- nemanKooL z. van S, P. KasenApel doorn. Getrouwd: H. Vehnveyikamp en E. M, Schim*"- Overleden: z. van D. de Kooüe-cle Ruiter, 4 jaar. H. Docter, 40 jaar, H. van der Wel, 29 jaar. ALKMAAR. Geboren: d. van A. F. Rands. huizen en G. Vader. Cursus. Ondanks het slechte weer was de ontwikkelingeavond gisteren weer uitstekend bezocht. Z.Eerw. hield een inleiding over het onderwerp: „De Bartholomensnacht" of de bloedbruiloft van Parijs. Onze stoomtram. Gisternamiddag had de stoomtram, welke te half twee uit de richting Leiden te Lisse arriveert, een wagen met co kes achter zich. Niets ongewoons. Ter hoogte echter van „Wassergeest" zakte bedoelde wagen in elkaar door het breken der assen. De verongelukte cokes wagen werd nog een eindje meegesleept, waardoor de schotten lossprongen en deszelfs inhoud op den weg terecht kwam. Do dienst ondervond als van zelf hierdoor eenige vertraging. Ja, ja, het Wordt een gebrekkig stieltje! ZAANDAM. Personalia. Tot commandant varf de ge ïueentelijke Jb^andkweer is door B, en W. benoemd de heer W. Stam, alhier. ASSENDELFT. Gunning. B. en W. van Hoorn hebben gis teren aan den heer W. Veenes, alhier, voor f 39.790, den bouw van een Rijkstuinbouw- winterschool in die gemeente,gegund. HAARLEM'S MUZIEKKORPS. Op bet Volksconcert (matinee) van Zondag 14 Dec. a.s. door de Coneertvereeniging Haai lem's Muziekkorps te geven, zal als soliste medewerken mej. Anke Sehierbeek, concert zangeres te Amsterdam. Negen uitgelezen liederen zulleb worden, voorgedragen, terwijl de pianobegeleiding zo' geschieden door mej. Marie van Hoven, vafi 's Grav-enhage. Het orkest geeft een mooi programma, o.a de G-rnoll Symphonie van Mozart. De entie< is slechts 10 cent,. Op het concert van de Coneertvereea i ging Haarl. Muziekkorps van Maandag 15 Dec. a.s., waar een huldiging zal plaats heb ben van den directeur, den heer C. P. W. Kriens, die alsdan zijn zilveren jubileum viert, zal de beroemde zangeres Tilia Hill hare medewerking verlenen, die de groote aria nit Fidelio van Beethoven me! orkest zal zingen. In het tweede gedeelte zal zij eenigf liederen voordragen van mevrouw Frense' Wegener Koopman, die zelf de pianobegeleu ding welwillend op zich nam. Zij die zich nog als lid voor het jaar 191; aan het adres Jansweg 86 aanmelden, kunncé ook reeds van dit concert profiteeren. AAN DE WERF CONRAD. Naar aanleiding van het besluit van de dim tie der „Werf-Conrad" in overleg met de „kern' om den halven Zaterdag na de Kerstdagen niet te werken, maar daarvoor twee Zaterdagmid dagen te werken, is gistermorgen door een zeer groot aantal werklieden het verzoek aan de directie gedaan om op het besluit betreffende' den vrijen Zaterdag na Kerstmis terug te willen komen. Men Ijeeft bezwaar tegen het werken op twee Zaterdagmiddagen en indien geen andere rege ling mogelijk is, wenschte men liever op den Zaterdagmorgen te werken. De directie heeft hierop geantwoord dat na nauwkeurige bespreking gebleken is, dat alle andère wijzen van inhalen dan op twee Zater dagmiddagen onmogelijk is. Door eene stem ming werden de werklieden in de gelegenheid gesteld de keuze te doen: werken op Zaterdag na Kerstmis, of sluiten en met 5 uur inhaler op twee Zaterdagmiddagen. Aan deze stemming mocht alleen door werk lieden boven de 21 jaar deelgenomen worden Het werken op Zaterdag na de Kerstdagen werd aangenomen met 292 stemmen vóór en 70 stem men tegen. Waaruit zeker blijkt dat de vrije Zaterdagmiddag zeer op prijs wordt gesteld aan de Conrad BROOD- EN KOFFIEUITDEELING. Men schrijft ons: Onder leiding van den heer W. ten Boom, hield Maandagavond de af deeling Haarlem van den Ned. Chr. Geheel-Orith. bond een© buitengewone ledenvergadering tot bespre king der brood- en koffieuitdeeling. Mr. J. C L. Vlaanderen, penningmeester der com missie, was mede aanwezig. Uit bet verslag van den vorigen winter bleek, dat in 48 dagen aan 18212 kinderen en 1889 volwassenen brood en koffie was verstrekt, totaal dus aan 20,101 personen. Uitgedeeld werden o.a, 29,000 brood jes of ruim 7000 K.G. Ontvangen werd ruim 1412. Mr. Vlaande- ren kon tot zijn genoegen eoustateeren, dat de gevers en geefsters trouw bleven, betgeer. bemoedigend is voor het a.s. seizoen. Er is dan ook veel noodig en het zwaard van den honger is scherp, Vooral in dagen van koude en werkloosheid. Dê lust tot medewerken bleek hijzonder groot, want bijna alle aanwe zige dames en heeren verklaarden zich bereid in de vroege morgenuren bereid te zijn om de groeten en kleinen te, helpen. Wij wekken allen op om dezen nuttigen arbeid te steu nen, want de dagen van armoede en ellende staan weer voor velen voor de deur. Eene belangrijke verbetering is zeker wel dat dit maal aan de kinderen een glas warme melk zal worden gegeven in plaats van kolfie. klaar dat alles kost veel geld. Mr. Vlaanderen, Schotersingel 158, ie gaarne bereid de giften te ontvangen, hetzij klein of groot en liefst zoo spoedig mogelijk. Secretaris is weder de heer H. Visser. Do uitdeeling begin 5 Januari, tenzij een strenge winter mocht komen. Na verschillende besprekingen van huis- houdelijken aard sloot de heer Ten Boom: deze zeker wel nuttige vergadering. GARNIZOEN SBERICHTEN De tot kapitein van het le Reg. Inf. be» noemde le luitenant P. A. J. van Tienhoven van het 10e Règ. Inf. alhier, komt te Assen mi garowoen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2