Nagekomen Berichten. STADSNIEUWS. ÜEIfiS ifIT DEÜ ÜITRIK DE Sport en Wedstrijden. Rechtszaken AMSTERDAMSCHE BEURS. If1» balast zich mat d@ ifitvoerin van eftectenordars. te maken. Het rapport der Staatscommissie voor de arbeidsvoorwaarden der Rijkswerklieden is nog niet ingekomen; de indiening is in de eerste helft van 1914 te gemoet te zien. Nagegaan zal worden of en in hoeverre weldra zal kunnen worden overgegaan tot eene herziening der loon regeling; de directie heeft dienaangaande eene aanwijzing ontvangen. Een achturige werkdag in de zomermaanden met een verblijf van 8V2 uur aan de Hembrug *ordt niet noodig geacht. PERSONALIA. Met ingang van 6 Jan. a.s. is de heer J- Kroese, opzichter-machinist 3e klasse, alhier, benoemd tot opzichter-machinist 2e klasse te Amsterdam, Westerdok. BLOEMBOLLENCULTUUR. In Café Neuf vergaderde gisterenavond onder leiding van den heer G. C. v. Meeuwen, de afdee- ling Haarlem van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Na afdoening van eenige aangelegenheden van huishoudelijken aard werd besloten af te wijzen het verzoek van de afd. Schagen der 1 loll. Maatsch. van Landbouw om deel te nemen in haar waarborgfonds voor een in 1914 te houden landbouwtentoonstelling. In zake een verzoek van de R. K. Bloemisten- vereeniging „St. Elisabeth" om een subsidie voor een cursus in October in 1914 te houden, werd besloten later een beslissing te nemen als zeker heid bestaat dat de cursus doorgaat. Wegens periodieke aftreding van den penning meester, den heer J. Mooy Jr., en den 2en secre taris, den heer M. Sterk, (de laatste wenscht niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen) werd herkozen de heer J. Mooy Jr., en gekozen de heer H. Polman Mooy. Voor het hoofdbestuur werden candidaat ge steld wegens periodieke aftreding van de heeren C. Eggink en C. J. L. van der Meer, de heeren J. Roes te Heemstede, en S. A. van Konijnen burg te Noordwijk. Daarop werd overgegaan tot behandeling van den beschrijvingsbrief voor de a.s. algemeene vergadering, waar de afdeeling zal worden ver tegenwoordigd door de heeren W.C.V. Meeuwen, en L. C. Mooy; plaatsvervangers zijn de heeren J. Mooy Jr. en T. J. Bakker, Het voorstel van het hoofdbestuur om in 1915 geen groote Vereenigings-tentoonstelling te houden, werd goedgekeurd. Den afgevaardigden werd opgedragen aan te bevelen dat de Dccein- ber-tentoonstelling in 1915 een uitgebreider karakter zal dragen dan thans en toegankelijk voor het publiek zal zijn. Het voorstel van het hoofdbestuur tot wijzi ging der contributiebetaling lokte ook in de af deeling breedvoerige bespreking. Eenerzijds werd het voorstel bestreden, anderdeels werd het noodzakelijk geoordeeld dat moet worden omge zien naar meer inkomsten in verband met de steeds stijgende noodzakelijke uitgaven. De vergadering was van meening dat het in derdaad noodig is de inkomsten te vermeerderen. In de allereerste plaats werd overgenomen een amendement der Afd. Bennebroek, waarbij zal worden voorgesteld dat van iedere vennoot schap één firmant naar het volle, aantal H.A. zal worden aangeslagen en de overige leden dier vennootschap de gewone contributie zouden be talen. Daarop werd besloten mee te gaan met het voorstel van het hoofdbestuur tot contributie- verhooging. Een voorstel om deze verhooging te doen in gaan op l Januari 1914 werd met groote meer derheid van stemmen verworpen. Aanbevolen zal woraen de verhooging te doen ingaan 1 Jan. lyl 5. Ter aanvulling van het voorstel Heemstede om een commissie te benoemen ten einde maatrege len te beramen om de veelvuldig voorkomende diefstallen van bloembollen tegen te gaan, werd aangenomen een amendement om te weigeren die leden, van wie bewezen kan worden dat ze bloembollen opkoopen van diefstal afkomstig. De agenda gaf verder geen aanleiding tot bijzondere besprekingen. Voor het tijdvak 1914—1916 werden benoemd tot afgevaardigden de heeren W. C. van Meeu- ren I o ,,°°v Jr tot plaatsvervangers de hee- Ten ej'1, °°V en C- Kouwenhoven. woord van CrifPirak de voorzitter een hartelijk gemeend heeft het bestuursHdma ten neerleggen. estui,ishdmaatschap te moe- Zijnerzijds dankte de heer swi, Steun en de vriendschap van de léden onder vonden. uer De vergadering werd hierop omstreeks 12 uur gesloten. LONDON: ITS HUMOUR AND PATHOS. LVfi°r-f0 ,,:Erlgl!sh Lecture* Association" heeft gisterenavond Mr. Henry C. Preese een voordracht gehouden over bovenstaand on- aerwerp. Do Voorzitter leidde met een sympathiek woord den spreker bij de vergadering in, en memoreerde, hoe de heer Preece, eerst depar tementaal ambtenaar, daarna lector fn ge schiedenis en letterkunde aan het King's Col lege, nu eenige jaren geleden met blindheid werd geslagen, doch niettegenstaande dat ?r-i wr.r'<(>'.?°® is geworden, hetgeen reeds bluM uit zijn aanwezigheid op deze plaats. Hu heette den spreker hartelijk welkom. Imndo conférencier boeide daarop met een allerinteressantste voordracht geduren de i wee uren ongeveer Tiet talrijk opgekomen gehoor. Hij begon met eerbiedige hulde te brengen aan Nederland, vooral als centrum van de beweging, die leiden wil naar den We 1(1r-vrede. Hij vertelde bijzonderheden over de geschiedenis van Londen en de omgeving der L. ypo1 teerde daarbij schoone verzen van Sn n£ Sarrptt Browning. Hij zelf is als V Provincie naar de Metropolis gekomen zyn jongensjaren bracht hij door op het land. Spr. vond gelegenheid, 'hierbij vroolijke jeugdherinneringen op te halen Hij gaf ons den indruk weêr van de „sensé of loneliness", die den jonkman van het land nog langen tijd bekruipen blijft, als hij is opgenomen in den immetisen menschenstroom van de hoofdstad der wereld. Over het Lon- densobe leven nu in zijn velerlei sehakeerin- gen vertelde de causeur op bizonder pittige wijze allerlei comische en tragisch-comische ge.-elnedemssen, vanwaar het een waar ge- "negen was te luisteren. Telkens oolc deed hij de siddering gevoelen van het feljaoh- tende leven in zijn oneindig wisselende ver scheidenheid. De Westminster Abbey inspi- Pr('e hem tot treffende beschouwingen, over leven en lot der menschon.. Met don oproer): On! Always on! eindigde de heer Preece. Do voorzitter sprak een kernachtig slot- woqrd en bracht warme dank aan den zoo sympathieken conférencier, waarmede de vergadering door daverend applaus haar in stemming betuigde. HAARLEMSCHE BACH VEREENIC ING. In de gisteren gehouden Algemeene ver gadering der Bach-vereeniging wijdde de Voorzitter, de heeir G. B. Orommelin, waar- deerende woorden aan de nagedachtenis van den overleden Directeur L. Schlegel, aan wien grootendeels de oprichting en de bloei der vereeniging te danken was. In de vacature in het Bestuur werd voor zien door de benoeming yan den heer Mr. Toulon van der Koog. De voorzitter deed de mededeeling dat de proef, die bet bestuur sedert 1910 genomen had met concerten van het Residentie-orkest met buitengewoon succes geslaagd is. Daar bijna alle leden gebruik gemaakt had den van hun recht om met bijbetaling van een klein bedrag de concerten van het Re sidentie-orkest bij te wonen heeft het be stuur met instemming van de vergadering be sloten de entreekaarten te vereenvoudigen door aan te nemen dat alle leden toegang wenschen tot alle concerten behalve zij, die den voorzitter vóór 1 Juni doen weten dat zij alleen de concerten van het orkest van het Concertgebouw wenschen bij te wonen; zoodat twee soorten van diploma's afgegeven zullen worden, n.m. a f 17 voor 5 concerten van het orkest van het concertgebouw en twee van het Residentie-orkest en a f 15 alleen toegang gevende tot de concerten van het concertgebouw. Den leden zal hiervan kennis worden gegeven met de bijvoeging dat zij, die bovendien extra-onpersoonlijke kaarten a f2 f 1 per persoon en per concert) voor de Viot- ta-concerten wenschen, deze voorf 1 Juni kun nen aanvragen bij den voorzitter, die naar mate er plaats zal zijn aan de aanvragen zal voldoen. Na nog eenige vragen en opmerkingen van led 'Ti naar hun genoegen beantwoord te hob- lx 11 sloot de voorzitter de vergadering. EEN GOEDE BEPALING. Aan het personeel der E. S. M. is per aan schrijving kenns ggegven, dat aan gehuwden en kostwinners hnnner ouders, gedurende den tijd dat zij voor herhalingsoefeningen onder de wapens moeten zijn, een gedeelte van het normale loon zal uitgekeerd worden tot een maximum van 70 pet., met dien verstande, dat het door de Maatschappij uit te keeren loon vermeerdert met de vergoeding, welke van rijkswege wordt verstrekt, nooit meer zal bedragen dan 90 pet. van het normale I0011. Voorheen was van deze gunstige bepaling liet rijdend personeel uitgesloten. Naar aan leiding van dit verzoek, gericht tot de Di rectie der E. S. M., door de R. K. Vereen K ging van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Augustinus, werd bovenvermelde aanschrij ven uitgevaardigd en verkreeg dus ook het rijdend personeel die gunst. Men maakt ons opmerkzaam dat ook onze burgemeester, Jhr. mr. W. B. Sandberg, de voordracht van den heer J. R. Snoeck Henke- mans over de nieuwe Armenwet, Woensdag avond in „De Kroon" bijwoonde. Z. Ed. liad plaats genomen op de galerij. R. K. KIESVEREENIGING. De R. K. Kiesvereeniging, alhier, houdt Dinsdagavond 8 uur, in het gebouw „Sint Bavo" een buitengewone algemeene verga dering, waarin Mr. Dr. J. v. Best, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal spreken over den huidigen politieken toe stand. Tot deze vergadering hebben ook toe gang de leden van de Anti-Rov. en Christ.- Hist. Kiesvereeniging. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. I>e vereeniging „Weldadigheid naar .Ver mogen" houdt Donderdag in het gebouw van de Maatschappij „Tot nut van 't Algemeen" aan de Zijlstraat eene algemeene ledenver gadering, waarin secretaris cnpenningmees ter hun verslag zullen uitbrengen. VAN DE KLOK, DIE DERTIEN SLAAT! Onze Haarlemsche torenklok op den ouden Sint Baaf, die voor velen ,,'t officiëele uurwerk" is heeft van tijd tot tijd malle kuren. Dan loopt ze eens vóór, dan eens na, dan staat ze eens geheel stil, maar dat verdragen we goedig, omdat we er aan gewend zijn. Nu heeft echter onze klok in den laatsten tijd een hebbelijkheid, die misschien niet zoo is opge merkt, maar die voor degenen wier aandacht er wèl op viel, eerst een puzzle leek. Op 't half uurslaat de klok geregeld één slag meer dan het aantal dat ze moet aangeven. Én zoo geschiedt, dat men om halftwaalf de klok.dertien hoort slaan. Toch is dat geen defect. Want het toeval wil, dat 't carillon op 't half uur het lied speelt „Wij leven vrij, wij leven blij", waarvan de laatste slot-noot, precies denzelfden toon laat hooren, en ook precies in hetzelfden tempo komt, als de toon van het slagwerkDat is de oplossing. Maar aardig is het, de klok te hooien, en voor me nigeen in den omtrek, die misschien 's morgens een beetje slaperig aan het tellen gaat van de slagen, za! 't een aangename verrassing wezen als ze merken nog een uurtje den tijd te hebben om zich om te keeren! KERSTMISVERLOF. Van 25 December tot 2 Januari, eerste reis gelegenheid, kan aan onderofficieren, korporaals en" soldaten verlof worden verleend en wel in dier voege, dat de eene helft met verlof kan gaan van 25 tot en met 28 December, en de andere helft van 29 December tot 2 Januari. ST. NICOLAASFEEST DER ST. JOZEFSSCHOOL. Gisteren namiddag is door de leerlingen der St. Jozefsschool, aan de Nieuwe Gracht, het Sint Nicolaasfeest gevierd in de „St. Bavo", aan de Smedestraat. Om half vier was de groote zaal geheel ge vuld - voor de helft met feestvierende jongens, voor de andere helft met ouders, voogden, wel doeners en belangstellenden. Het was een di uktc en gewoel van je welste daar, den geheelen tijd van half vier tot half zeven door, en de onderwijzers en onder wijzeressen, benevens het schoolhoofd, onder wier leiding het feest stond, hadden hunne handen vol. Geregeld werden versnaperingen rondge deeld, die telkens met luid gejuich en hoera geroep ontvangen werden Onder de aanwezigen waren 0. in. de Deken der stad en pastoor der parochie, de HoogEerw. Heer G. H J. Stoffels, verder verschillende H.H. Geestelijken, onder welke alle kapelaans der parochie, benevens het schoolbestuur. Het hoofd der school, de heer W. J. Speller, opende het feest met een hartelijke toespraak en heette alle aanwezigen welkom, bijzonder den HoogEerw. Heer Deken en de H.H. Geestelijken. Na het zingen van een St. Nicolaas-lied werd onder leiding van een der onderwijzers, den heer Brockbemd, door de leerlingen der school de bekende St. Nicolaas-cantate van B'. Zweers uit gevoerd. Door den heer T., vader van een der leerlin gen, werd de bariton-solo vervuld. De voorbereidingstijd voor deze cantate was maar kort geweest, wat niet wegnam, dat de cantate, dank de goede leiding, vaak heel goed gezongen werd. Het applaus voor de jongens, zoowel als voor den solist en mej. K., die de begeleiding had op zich genomen, was welverdiend. Sint Nicolaas, die aan het slot ook eenige ge deelten zingt, hield daarna een toespraak tot de jongens, waarin hij tot veel ijver voor school en kerk aanspoorde; hij richtte zich ten slotte nog tot de ouders der jongens. Sint deed nu een rondgang door de zaal, terwijl de knechts ver snaperingen uitdeelden. De bekende goochelaar, prof. Giovanni don Bosco trad hierna op met zijn verwonderlijke goocheltoeren en handige kunstjes en vermaakte langen tijd de kinderen en ouderen op uitste kende wijze. Niet zelden steeg een luid hoera geroep op uit die vele kindermonden en telkens weer werd hartelijk gelachen, als weer een leuk kunstje vertoond was. Prof. Bosco kreeg voort durend een welgemeend applaus in ontvangst te nemen, wat ook hij zeker verdiende! Het groot- sche feest der St. Jozefsschool werd hierna, het was al half zeven, besloten met een krachtig ge zongen „Wilhelmus". Ruim voldaan en dankbaar gestemd gingen de jongens naar huis. LIBERALE UNIE. De heer J. L. E. I. Breda Kleijnenberg heeft bedankt als voorzitter van de kiesvereeniging „Liberale Unie". In diens plaats is gisteravond als tijdelijk voorzitter benoemd de heer G. Smits. Deze verklaarde zich bereid de benoeming te aanvaarden. .AANRIJDING. Gisterenmiddag werd de wagen van den koop man S. op den Gasthuissingel aangereden door een auto, met het gevolg dat door den schok eenige aarden pannen braken. 'Hoewel de schuld bij den koopman lag, die verkeerd uitweek, werd de schade door een in de auto zittende dame vergoed. vernietigd. Van onze ü&fissfs'tlïamk Geboren11 Dec. d. van E. Postv. Vugt, d. van M. BoerBonte. d. van A. G. Kan Deen. 12 Dec. z. van M. J. Dieben Adelaar. Overleden: 10 December. W. Heeres 80 j. G-cd. Raamgracht. 11 Dec. E. C. A. Hout- •jk' 1® h Brouwersvaart. C. van Dijk- v. d. Steeg' 67 jaar, Klaverstraat. BLOEMENDAAL. Geboren: z. van K. Bo Meijer. d. van H. M. BerseeBruinink Getrouwd: W. Boissevain en R. A. Kalf! Overleden: J. Bongers, 64 jaar, W. Kru 23 jaar. N. Mulder, 83 jaar. C. Hoffstaet ter, 50 jaar. A. E. van Wijk, 80 jaar. G Oppenhuis, 35 jaar. C. M. Meijer, 31 jaai G. Smit, 68 jaar. UITLOTINGEN 526 792 1496 1699 1863 2200 254! 4673 5323 7766 8539 11098.11719 14671 18306 19307 19469 20082 22L48 23289 2555" 26217 28466 30683 36018 3701! 37108 3791! 38248 Serie 1496 No. 14 Fr. 500; S. 4673 No. 2< Fr. 1000; S. 25551 No. 24 Fr. 100000; S. 2201 No. 2 Fr. 500; S. 5323 No. 16 Fr. 2500 Do volgende ad fr. 200. S. 526 No. 15: S. 792 N. 8; S. 2200 N. 11 S. 8539 N. 5; S. 8539 N. 6; S. 8539 N. 13 S. 8539 N. 17; S. 14679 N. 19; S. 25551 N. 6 S. 28466 N. 7: S. 36018 N. 20; S. 37011 N. 10 S. 37919 N. 5; S. 38248 N. IS; S. 38248 N. 19 De volgende ad fr. 150. S. 526 N. 1; S. 1496 N. 23; S. 1G9D N. 8 S. 2549 N. 7; S. 4673 N. 5; S. 4673 N. 6 S. 7766 N. 19; S. 8539 N. 19; S. 11079 N. 5 S. 11098 N. 17; S. 11098 N. 18; S. 19307 N. 22 S. 25551 N. 15; S. 26217 N. 18; S. 30683 N. 11 S. 30683 N. 20; S. 36018 N. 3; S. 37014 N. 21 S. 37108 N. 17; S. 38248 N. 13. De overige in bovenstaande seriën bogre pen nummers met fr. 110. Betaalbaar 1 Mei 1914 VAN ELDERS. EEN TREURIGE ZAAK. Het O. M. bij de arrondissements-reehtbank te Breda, eischte gisteren tegen M. L., arbei der, oud 76 jaar, te Hoeven, zes maandei gevangenisstraf, wegens het dooden van zijl zoon. Mr. P. Kat uit Bergen op Zoom vroeg 011 middellijke invrijheidstelling, waartoe d< rechtbank geen termen vond. EEN ONZINNIGE DAAD. De rechtbank te 's-Gravenhag© veroordeel de gisteren den zwerver W. V., die een glas ruit van het paleis van H. M. de Koningin Moeder in het Lange Voorhout aldaar, stul gooide, teneinde in de gevangenis te koine tot 14 dagen gevangenisstraf. FA1LI.'"MENTEN. Failliet verklaard: 4 Dec. J. L. L. La maire Sr., assuradeur, 's Graven!)age. 8 Dec. de handelsvenn. firma Troe e en Verburgt, Amsterdam, Prinsengracht 4 (filialen De Clercqstraat 94 en Zeedijk 174 handelende in koffie en thee; en de lede dier firma A. F. Broe, Bilderdijkstraat 82 H. G. Verburgt, De Clercqstraat 94. S. Aandagt, wed. van A. M. Koste Amsterdam, Nieuwe Graphtje 2, houdste van eene spaarkas. Geëindigd door het verbindend worden de. uitdeelingslijst de faillissementen: P. Lek schilder, vroeger te Oudkarspel; J. van Zu den, destijds Bakker, Groningen; P. J. W van der Waal, 's GravenhageH. El-zin ga winkelier, Leeuwarden. KOERSEN VAN HEDEN, 12 DEC. (Opgegeven door „DE SPAARNEBANIU Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2988), Alhier Koersen van latere ongeveer 2 uur. koerse Amalgamated Smelting en Ref. Comm. Car en Toundry Common Erie Common Kansas City Common Marine 1 Pref. Marine 2e Pref. Mexican Common Missouri Common Pittsb.Coa Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash Pref. Wabash Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2y2 pCt. N. W. S. 3 pCt. Cert. N. W. S. Common Peru Pref. Peru Bind.ey Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Gecons, Petroleum Orion 11 1 h 1 Gew. Dordtsche t a Intern. Rum. Petr. United Cigar Prolongatie 7D't 6311 44i/2 ioy, iyvs 22*/, %5is 77 185 1WL 4f/a 5 191/* 18S 149/ 78/4 228 110»/ 184 SHEkJWE GftACHY 98, HAARLE Ecu succes dus voor deze vereeniging. BLIJK VAN BELANGSTELLING. Door het Gerechtshof te Amsterdam is ver nietigd het faillissement van H. de Vries Ezn., tuinder te Wijk aan Zee en Duin, hetwelk den 18em November 1913 door de Arr.-Rechtbank alhier was uitgesproken. BIJEENKOMST VERLOFS-OFFICIEREN. Gisteravond werd de tweede bijeenkomst gehouden van verlofsofficieren, hier en in den omtrek wonende, onder leiding van den commandant in dit landweerdistrict, de lnit.- kolonel van Wagtendonk. De kapitein C. J. A. Krnyt van bet 10e Reg. Infanterie had op zich genomen een tactisch onderwerp te behandelen. Hiervoor was ge kozen een stelling aan de kust, bezet door een roode partij, terwijl een blauwe partij was geland. Tot versterking der roode partij krijgt de commandant der te H. gelegerde troepen de opdracht om op te nikken en zoo mogelijk de roode partij terug te drijven. Na de algemeene beschouwingen werden de opdrachten, aan de onderscheidene com mandanten gegeven, besproken. Deze zeer leerrijke bijeenkomst was tegen 10 uur geëindigd. GEMEENTEZAKEN. Uitbreiding van het Gasbedrijf. Ons gasbedrijf breidt zich voortdurend uit. In de laatste maanden is het gasverbruik toe genomen met 10, 15, 16 tot 17 pet. boven dat in dezelfde maanden van 1912. Daarvoor moet noodig het produceerend vermogen van het gemeente-gasbedrijf uitgebreid worden. Daartoe zal een stokerij met vier kamerovens en condensor-inrichting moeten worden bijge bouwd met een productievermogen van 16,000 a 17,000 M3. per etmaal. De kosten van een en ander worden begroot op 211,000. B. en W. stellen voor dit bedrag ter hunner beschik king te stellen. Plaatselijke directe belasting. B. en W. dienen ter vaststelling aan bet le suppletoire kohier der plaatselijke directe be lasting naar bet inkomen dezer gemeente, dienst 1913, opgemaakt tot een bedrag van 24,909.34. Het aantal aanslagen bedraagt 800; bet beschreven inkomen 1,189,000; na aftrek der 500 voor noodzakelijke levens onderhoud 430,000; belastbaar inkomen 759,000; bedrag der aanslag over 12 maan den 39,468 en met een feitelijk bedrag van den aanslag van 24.90934. Electriciteits-bedriif. B. en W. stellen voor de begrooting, dienst 1913, van bet gemeentelijk electriciteits-bedriif te verlmogen met 12,900, waartegenover een gel lik bedrag staat van vermoedelijke meer dere ontvangst, GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Haarlem zal Woens dag a.s. vergaderen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. W. Extra, Jans- weg 15, een bordje van een melkwagen; A, ,T. Joles, Kruisweg 68B, een horloge; J. Ver steeg, Lange Raamstraat 40, een oorknopje; E. Zuideveld, Frans Halsstraat 1, een arm band; E. Loudon, Nassaulaan 72, een jongens jas; Bureau van Politie, een militaire pas poort; J. Rensen, Frankenstraat 86, een band van een kinderwagen; S. van Wort, Tulpen straat 19rd., een duimstok. (Zitting van gisteren.) Dc bezem.... wat doe je ermee? Een bezem dient om te vegen, en wanneer zoo'n nuttig instrument gebruikt wordt voor aneder doeleinden, dan is liet niet ordo natuur lijk en is bet mogelijk dat iemand door verkeerd gebruik ervan voor den strafrechter moet ver- schijnen. Dat was het geval met een HiUegornmer, die ruzie had gekregen met een vrouw, die een wagen voor zijn woning h.ad neergezet. De man werd kwaad en sloeg de juffrouw met een bezem op lraar oog en arm, zoodat ze deze een tjjdllang niet goed gebruiken kon. De bekl. ontkend© zijn wandaad en las een onsamenhangende verdediging voor, waarin ge zegd werd, dat de vrouw met haar „onbruikbare arm" 's avonds nog een mud aardappelen had getild. Het O. M. vroeg 10 boete subs. 20 dagen hechtenis. Allebei of geen van tweeën. Een man uit den Deemster was-dronken. Niets bijzonders. Zjjn vrouw deed alle moeite om hem in even wicht te houden. Een politieagent wilde don man inrekenen, doch kreeg toen met moeder do vrouw te doen, die zich met kracht tegen de arestaiie van haar man verzette. Beiden werden toen achter slot gezet. Gisteren stonden beiden terecht wegens ver zot tegen de politie. Tegen de vrouw werd 10 boete subs. 10 da gen hechtenis, en tegen den man 7 dagen ge vangenisstraf geeischt. Een Bloembollemlief, P. N. de K„ moest terecht staan wegens diefstal van bloembollenhij was niet ver schenen. Bekl. had zich schuldig gemaakt aan weder rechtelijke toeëigening van bloembollen, die toebehoorden aan het personeel van den heer E Wering te Heemstede, bij wien hij in betrek king was geweest. De bollen, die een waarde van ƒ15 vertegen woordigen, werden verkocht voor 5. Geëisclit werd 6 maanden gevangenisstraf *met. last tot onmiddellijke inhechtenisneming bij de uitspraak van het vonnis op Donderdag a.s. Aansporing tot diefstal. Tegen twee Zaandammers werd 3 maanden gevangenisstraf geëischt wegens diefstal van blik. Het O.M. behield zich 't recht voor alsnog den getuige die het blik bad opgekocht wegens heling te doen vervolgen. BURGERLIJKE STAND. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. (Zitting van heden). Staatsbegrootiug. Men seint ons uit den Haag: De heer TROELSTRA zet zijn repliek voort. Hij gaat na welke do positie is van een sociaal democratisch staatsman, die door de KonJn- 1 om advies wordt gevraagd aan gaande de politieke crisis. Zulk een staats man weet dan, dat hij daar staat als een ver tegenwoordiger van een partij, die na een inoeizamen strijd van 16 jaren den grondslag heeft gelegd voor ingrijpende sociale hervor mingen. Ook had hij ervoor te waken, dat de verantwoordelijkheid voor de kabinete-forma- tie bleef daar, waar ze behoorde: bii de con- sentratie. Spr. bespreekt verder de critiek van Dr. Bos óp de weigering der S. D. A. P. Hij be toogt daarbij dat de heer Bos alvorens, na de weigering naar de Koningin te gaan, zich eerst tot de Concentratie had moeten wenden. De heer Troelstra verklaarde nog, dat de heer Marchant in de 5e afdeeling het vloot- plan zoo warm zou hebben verdedigd, dat zelfs do heer de Savornin Lobman zijn in stemming ermede betuigde. De heer MARCHANT riep daarop uit: „Er is niets van waar." De heer TROELSTRA hernam: „Liegen zal ik niet, gij 6peelt een valscli spel", waarna de Voorzitter hem tot de orde riep, erbij voe gende, dat bij herhaling van dergelijke uit drukkingen hij zou voorstellen den heer Troelstra het woord te ontnemen. (De zitting duurt voort,). DE HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE AMSTERDAM. Men seint ons uit Den Haag: Naar alhier wordt vernomen, zal de benoe ming van den heer Th. M. Roest van Lim burg, hoofdcommissaris van politie te Rot terdam, tot opvolger van den heer Hordijk in gelijke kwaliteit te Amsterdam heden avond in de Staatscourant verschijnen. BUITENLAND. DE TOESTAND IN MEXICO. MEXICO-CITY, 12 Dec. Het gerucht gaat. dat de rebellen de stad Tampico veroverd hebben. EEN SCHIP VERGAAN. LONDEN, 12 Dec. Het Britsche stoomschip „Wiemar" is op de Noordzee vergaan. Alle opvarenden, twaalf in getal, zijn veronge lukt. HEEMSTEDE. Ned. R. K. Volksbond. Dezer dagen verga derde de Ned. R. K. Volksbond. De vergadering was vrij druk bezocht. Acht nieuwe leden wer den geïnstalleerd. De voorzitter zal de afdee ling vertegenwoordigen op 6 lanuari bij het tienjarig bestaan dor K. S. A. te Utrecht. Tlierna hield de WelEerw. heer M. C .J. van Dieren een prachtige lezing over de Catacom ben. De welsprekende redenaar hield zijn ge hoor drie kwartier aangenaam bezig. Een vol gende maal zet de Weleerw. heer van Dieren zijn lezing voort. De voorzitter dankte den spre ker voor zijn mooie voordracht. Van de gelegen heid tot vragen stellen was door oen tweetal leden gebruik gemaakt. Zij werden door den Geestelijken Adviseur beantwoord. BURGERIJJKE STAND. H. F..C. naar Duitschland. De Haarlemsche Footballclub zal in Duitsch land een drietal Kerst-wedstrijden spelen. Dei eersten keer te Maagdenburg tegen „Victoria. Omtrent den tweeden wedstrijd is nog gee tegenpartij bekend. Daarover wordt nog on derhandeld. Den derden keer wordt te Loip zig gespeeld tegen L. B. C. 20/0 LOTEN STAD ANTWERPEN VAN 190." ad fr. 100. Trekking 10 Dec. 1913. 29 Seriën 28 241/g 3 141/4 127/ig 181/2 58i/2 931/2 165i/2 115/16 6151,2 172 151)1 2 S1/18 45 1051/, ]28i/2 34 2291/0 111 719/, 64 44i/t 28'/,c 241/s 37/a l4»/g 12 2211/ 156 118/g 616 119 4 O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 15