BUITENLAND. BINNENLAND. Stelen-Generaal, UIT DE ZAANSTREEK. NIEUWS UIT DEN OMTREK KORT OVKRZiOMT. Hillegom. Verkeerd begrepen! Men schrijft ons: dagavond treedt in Café Flora een gezelschap op, dat beter tijdens de kermis dan in der; Ad vent op zijn plaats was. Na afloop hei Onver mijdelijke bal. Voor wie het po# niet weten mocht, zij in hei FRANKRIJK. Doumergue legde gisteren lijn regeerings verklaring af. OO.STENR1JK-HONGAR1JU. In een ru moerige zitting van het huis van afgevaar digden hebben de Roethenen met groot la waai een belonging gehouden. MEXICO. Huerta komt meer en meerin 't nauw. 1JE RALKAN. De Turksche Groot-Vizier zal aftreden. F R A N K R IJ K. VcrooTdeeling van kardinaal Luyon. Het hof van appèl te Orleans heeft naar ffo Msb, mededeelt, den aartsbisschop van Reims, kardinaal Lm;on, veroordeeld omdat bij het had durven wagen als bisschop op het gevaar der sckoleu zonder, godsdienst te wijzen. De kardinaal had namelijk in het jaar 1909 een herderlijken brief aan zijn geloo- vig-en gericht, waarin hij tegen genoemde scholen waarschuwde. Dit schrijven hadden de onderwijze] sveroenigingen van het .-depar tement Ma me zich aangetrokken, weshalve zij een aanklacht tegen den kardinaal in dienden. De rechtbank legde den k ardinaal een boe te op van 500 francs, en veroordeelde ham tevens tot betaling der proceskosten. De kardinaal zal in hooger beroep gaan. De r egeerlngsverk 1 ar in g. Uit de ministeriëele verklaring door Dou- AerguC afgelegd spreekt een hooge toon en een zeker vertrouwen op den steun, die het verwacht. Of het die voldoende krijgen zal? Voorloopig natuurlijk wel, doch do vraag is of dit kabinet een lang leven zal genie ten en dat is niet te verwachten wanneer men de ontvangst nagaat, die het ten deel is geval len. De regeering wil de groote belangen der republiek dienen, aldus de minisb-r-president, door vereeniging van alle republikeinen. "Wij zijn besloten aldus gaat de re gee- ringsverklaring verder ons niet ongestraft te laten aanvallen. De eerste zorg der regeering zal zijn, bin nen den kortst mogelijken tijd de begrooting voor 1914 te doen aannemen. De verklaring zegt, dat de financieele toe stand een der voornaamste kwesties zal zijn, waarmede de regeering zich zal bezighouden. De regeering zal zich inspannen om het ont werp over de algemeene inkomstenbelasting door den senaat te doen aannemen, opdat het eindelijk wet worde. Dit zijn de meest op den voorgrond tredende punten uit de regeringsverklaring, die door de linkerzijde en de uiterste linkerzijde le vendig werd toegejuicht. Bij de algemeene beschouwingen, die daarop volgden werd door verschillende leden van de Kamer hetf woord gevoerd, waarbij het nu en dan heftig toeging. Ten slotte werden twee moties ingediend. Do eene, ingediend door Painlevé, luidde al dus: „De Kamer keurt de verklaringen der regeering goed, vertrouwt, dat zij een poli tiek van democratische hervormingen zal vol gen, berustend op de eenheid onder de repu blikeinen en steunende op een zuiver re? •Dublikeinsche meerderheid en gaat over tot d© orde van den dag." De motie van Lefevre bevatte een toevoe ging omtrent de leening, Gaillaux verklaar de, dat de Regeering heeft afgezien van de leening en zette uiteen, dat de Regeering tot dekking van de groote uitgaven, die gedaan zijn, obligaties op korten termijn denkt uit te gevem De Regeering kan niet beloven, den weg op te gaan, die door Lefevre is aan gegeven, zij wil hare vrijheid behouden. Doumergue betoogde, dat zoo men Lefevre volgde, Regeering en Kamer aan de vrijheid te kort zouden doen. Wilde de Kamer dien weg óp, dan'zou de Regeering reeds op den eersten dag het bewind opgeven. Het eerste gedeelte van de motie van ver trouwen werd aangenomen met 292 tegen 137 stemmen en ongeveer 150 onthoudingen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Een luide betooging. 't Is in het Oostenrijksche Huis van afgevaar digden weer eens rumoerig geweest en wel zoo erg, dat men zou wanen, dat do traditioneele duim er bij te pas is gekomen, waaruit dit inte ressante verbaal zou gezogen zijn. Het „A. H." vertelt als volgt van de woelige zitting: Verbitterd over de slappe wijze waarop naar de meening der Roethenen de kiesrechthervor- ming in Galicië werd behandeld, stelde een hun ner afgevaardigden voor, de zitting een uur te verdagen, als protest tegen de wijze waarop de Landdag in Lemberg de kiesreebt-quaestie slee- pende houdt. Minister von Stürgkh verzette zich tegen dit voorstel. Eu nauwelijks had de minister uitgesproken of een ontzettend rumoer brak los. Een der Rootheuen gaf een sein met een fluitje en on middellijk baalden de Roethenen uit de laden hunner lessenaars allerlei muziekinstrumenten te voorschijn: seinfluiten, trompetten, a.u bielhorens en andere lawaaierige werktuigen, waarop zij naar hartelust begonnen te blazen. Anderen rukten de deksels van de lessenaars en begonnen daarmede te klepperen. En een. had er drie electrische bellen medegebracht, die aan een batterij werden verbonden en nu luid begonnen te ratelen, al het andere lawaai over stemmend. De partijleiders hielden inmiddels een confe rentie met den president van het Huis op de tribune en besloten, ondanks het rumqer, te la ten stemmen over het voorstel tot schorsing der lifting. De partijleiders onderhandelden met do leden en op een gegeven teeken stonden alle af gevaardigden op, om te stemmen tegen het voor stel der Roethenen. Het rumoer duurde nog langen tijd voort. De leden der regeering en de meeste afgevaardig den verlieten de zaal, slechts de minister-presi dent bleef op zijn plaats. De afgevaardigde Freialer verdeelde watten, om in de ooien te •toppen. Nadat- liet rumoer wel eèn uur had geduurd werd de Roetheemsche leider Lewitsky uit die zaal geroepen voor een conferentie met de an dere partijleiders. De zitting werd geschorst voor een bespreking. Door het rumoer kon de inededeeling van den minister-president echter niet worden verstaan, zoodat de Roethenen door andore afgevaardigden er op moesten worden gegewezen, dat de zitting geschorst was. Ge leidelijk verstomde het getoeter en geschetter. Slechts de electrische bellen .luidden nog een poos. Toen verliet ook de laatste Roetheen de zaal; in de couloirs vormde echter deze Roe- theensche betooging nog geruim en. tijd een on derworp vau gesprek. MEXICO. Iluerta's roem taant. Het valt niet te betwijfelende roem en popu lariteit van president Huerta verminderen met den dog en de rebellen hebben meer en meer süeqes. Ten slotte zal het dus toch nog wel uitloopen op een overwinning voor de Vereenigde Staten die alles erop gezet hebben en er voor blijven blijven werken, dat Huerta van het tooneel zal verdwijnen. De opstandelingen hebben een aanval gedaan op de stad Tampico, alwaar een hevig gevecht is geleverd, doch zonder succes. Het heet nu dat Villa overhoop zou liggen met Caranza, die de leiding van den opstand in het noorden in handen had, maar wiens zege vierende medestander Villa zich nu meer op den voorgrond wil plaatsen. Dat kau dan weer ook in het noorden tot nieuwe moeilijkheden aanleiding geven. Overigens is het niet duidelijk, hoe die toe stand in Mexico eigenlijk is. De berichten zijn tegenstrijdig en terwijl volgens den eencn corres pondent generaal Huerta er reeds over denkt zijn hoofdstad naar liet zuiden te verleggen, weet een ander te verbellen diat. Huerta voor nemens is tot 'iet Ratst de hoofdstad Mexico te verdedigen. Fit die verschillend® medtedeelIn- gen blijkt wel- duidelijk, dwf men omtrent, de positie van Ilucrt:: eigenlijk niets met zekerheid weet te zeggen. Het een.igo wat nie kan Worden betwist is de zegevierende opmarsch der rebel len in liet noorden, waaromtrent nadere berich ten echter nog niet zijn ontvangen. Zeer vee] belangstelling verwekt te Washing ton het gerucht, dat Zapata zich/ bij Huerta aansluiten zal. Zapata is welde meest beruchte rooverhoofdman, die de laatste jaren Mexico onveilig heeft gemaakt. Zonden hij en Huerta een verbond sluiten, dan zouden de regeerings- troepen heel wat sterker komen te staan. De Vcreenigde Staten zouden er echter weinig of niets op tegen hebben, daar de aanwezigheid van iemand als Zapata, in de gelederen der con- stitutionalisten de zaak van laatstgenoemden slechts in discrediet brengen kan. DE BALKAN. Grootvizier-crisis in Turkije. Volgens berichten uit Constantinopel, heeft volgens de „Tel." de grootvizier, prins Said Halim, zijn ontslag aan.reboden; doch de sultan heeft in deze kwestie nog geen definitief besluit genomen. Naar in kring n der l'orte verzekerd wordt, heeft de minister van Oorlog. Issed pasja, de meeste kans tot Said Halim's opvolger be noemd te worden. ONDERSCHEIDING. De heer von Scharfenberg, onlangs afge treden als 2e secretaris van het Duitsehe ge zantschap te 's Gravenhage, ie benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nsseau. PROV STATENVERKIEZINGEN. GOUDA. -In de vergadering der Centr. antirev. kiesverecniging in het Stafendistrict Gouda is tot candidaat in dé vac.-Neder- horst (lib.) voor een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, gesteld de lieer H. A. Schreuder (a.-r.),- wethouder te Schoonhoven. VENLO-. De verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Limburg in de vaca ture wijlen den heer Vogels had tot uit slag, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Berger en v. d. Weyden. EEN MONUMENT VOOR JAN DE WITT. Men schrijft aan de „Tel." Het plan, óm de nagedachtens vin den wis kundige Jan de Witt in een monumet te eeren, vindt weerklank in officieelc verzekeringskrin gen. In het officieel orgaan van de Ver- eeniging voor Levensveraekeringeu wordt er op gewezen, dat, al wordt de hulde aan Jan de Witt ook internationaal, Nederland dient voor te gaan. Waar het plan van de heeren. Beerends en Veldman zulk 'n gunstig onthaal ten deel viel, daar kan 't niet missen of de wiskundige Jan de Witt zal zijn monument krijgen. Maar eerst, zoo reeds werd gemeld, moet het plan der twee comité's naar voren worden geschoven. EX A MEN-CÜMMLS8TE HU LPKEUR MEES TER. Bij Kon. Besl. zijn benoemd in de com missie, die belast zal zijn met het in de maand 1914 af te nemen examen ter verkrij ging van het diploma van hulpkeurmeester van vee en. vleesch; lot lid en voorz., dr. H. Remmelt.s, insp. van den veeartsenijkundigen dienst te 's Gra venhage; tot lid en seer., J. J. F. Dliont, dir. van het openb. slachthuis te Rotter dam; tot leden: P. D. Bounders, directeur van het openb. slachthuis te Groningen; D. Hu- bertus, Rijkskeurmeester te Oss; J. A. Klauwers, districts-veearts te Amsterdam; dr. IJ. van der Sluis, dir. van het openb. slachthuis te Amsterdam; O. Tenhaeff, Rijks- keurmeester te Leeuwarden; tot plaatsverv. leden: N. H. M. van Alte- na, Rijkskeurmeester te Hoek van Holland; J. G. A. Reeser, plaatsv. dir. van het openb. slachthuis te Amsterdam. (St.-Ct.) Bij K. B. is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, jhr. mr. R. Feïth, thans id. in het gerechtshof te 'sGra venhage. Bij K. B. is benoemd tot griffier bij den raad vaïï beroep (0.) te Utrecht, mr. J. H. A. Dubois, adv. en proc. aldaar, met eer vol ontslag als plaatsv. griffier bij dat col- Lege. DE ZIEKENFONDSEN EN DE MEDICI, Naar „Het Vad." verneemt is een bond van directeuren van ziekenfondsen opge richt;. ZOO IS HET! De „Nieuwe Tilb. Courant" geeft den pa penhater Ter Spill over zijn bekrompen re de in de Tweede Kamer geducht zijn vet, en concludeert dan: „Wij kunnen uit zulk een rede ieerem, dat men ons het licht in de oogeii niet gunt dat men den sociaal-democraat, al onder mijnt hij het staatsleven, stelt boven ons, al zijn wij de beste vérdedigers van orde en gezag'. „Laat het ons voor de zooveekste maal voor gezegd zijn." HET PALEIS OP DEN DAM TE AMSTERDAM. In de geheime zitting van den Amsterdnm- eehen gemeenteraad heeft, naar de Tel. mede deelt, de Paleis-Raadhuiskwestie de hoofd schotel gevormd. Het voorstel van B. en W. om hen te mach tigen aan de regeering mede te doelen, dat de Raad den dubbelen wensch koesterde, om in bet Koninklijk Paleis weder den zetel van het gemeentebestuur te vestigen, doch niet, voor op gezamenlijke kosten van rijk en ge meente, binnen Amsterdam een passend Ko ninklijk verblijf was herrezen, werd na uit voerige bespreking en lange discussie ver worpen met 22 tegen 17 stemmen. Na deze beslissing verklaarde de voorzitter dat B. en W. zullen overwegen welke stappen nu verder in zake deze kwestie zouden kun nen worden gedaan. Het, was de eerste ge heime zitting waarin, behalve den waarne- menden gemeente-secretaris, ook do redac teur van bet „Gemeenteblad", de beer van Hall, aanwezig was. Van te voren had de heer Vliegen een mo tie voorgesteld, waarin op grond van de con clusies der rapporten-Brugmans en Kappey- ne, van de regiering de teruggave van hei Paleis aan de gemeente, werd geëischt Van de tafel van B. en W. krachtig bestre den, werd deze motie verworpen met 14 tegen 26 stemmen. Vóór hebben gestemd al de aanwezige soe- demoeraten. bij d i e stemming, 13 in .getal, de heeren De Miranda en Kleerekoper ont braken en de beer Nolting. Strn5kroovers. Woensdagmorgen werd onder Koudekerk (Z.-H.) de zoon van den postbode aldaar bewusteloos aan den weg ge vonden met eenigo wonden aan bet hoofd. Toen hij bijkwam, vertelde bij des avonds te voren met een rijwiel van Katwijk komende, door drie mannen te zijn aangevallen, die liem zijn horloge en geld hadden afgenomen en hem hadden mishandeld. De politie doet onderzoek. Een Engelsch officier gearresteerd. Men meldt uit 's Gravenhage aan do Tel.: In den naebt van Dinsdag op Woensdag bevond zich in de Chantecler-bar. aan het Spui 36a te 's Gravenhage, een Engelsch ge nie-officier, die groote verteringen maakte. Toen het op betalen aankwam, bleek hij niet genoeg geld bij zich te hebben en gaf toen een schuldbekentenis af. Daarover schijnt hij eenige ©ogenblikken later spijt to hebben gehad, want hij haalde een revolver voor den dag, waarmede hij den eigenaar van de zaak dreigde te zullen neerschieten, als deze hem het papier niet teruggaf. Toen de kellner tus- scihenbeide kwam, richtte de luitenant zijn re volver op dezen bediende. De kellner vlucht te in de achter de gelagkamer gelegen woon kamer. Juist bad de vrouw de glazen schuif deur, die tusschen beide vertrekken gelegen is, achter den kellner gesloten, of de ruit dei- deur werd door een kogel doorboord. De kell ner werd echter niet getroffen, meMt de Tel. De inspecteur van politie Nittel arresteer de den officier nog denzelfden nacht in een woning aan de De Perponchcrstraat, waar H., die tijdelijk met verlof alhier vertoefde, kamers had gebuurd. De door hein gebruikte revolver werd, nog van enkele scherpe patro nen voorzien, in zijn bezit gevonden. De justitie Stelde den volgenden dag een onderzoek in. Do luitenant, die den bewuster nacht onder invloed van den gebruikten drank moet ziju geweest, is. als verdacht van poging tot. afpersing met bedreiging en po ging tot doodslag, naar bet buis van bewaring overgebracht. Inbraak. Behendig® dieven hebben gister nacht ingebroken in het kasteel ,,\Vi ent jes voort bij Vorden. Tafelzilver en geldswaarden, werden ontvreemd. E.en oplichter, Iloor een aanvankelijk onbekend persoon zijn t« Hoorn vier inge zetenen opgelicht, hij wie hij voorgaf m den kost te willen. Werd er toe besloten, dan heette het, dat hij een koffer van het station moest halen. Spoedig kwam hij dan terug met de boodschap, dat hij, een be drag te kort kwam, hetwelk Hij van zijn huisbaas leende. Zoo beeft hij het viertal voor verschillende bedragen opgelicht. Het zelfde stukje haalde bij ook uit te Opper does, Medemblik, en Vels'en meldt liet, H, De politie te Hoorn maakte proces-verbaal tegen hem op en transporteerde den man naar het huis van bewaring te Alkmaar. De verdachte, laatst gewoond hebbende te Hensbroek', bleek iemand te zijn van een goede familie, doch was door den drank Aan lager wal geraakt. Ook georganiseerd! Te Wek erom op de Veluwe is een stroopersvereeniging opge richt, die den naam draagt van „Draagt elkanders Lasten", en ten doel heeft geza menlijk de te beloopen boeten te betalen. Zij verklaren openlijk, dat ze in de afgeloo- pen week tezamen 44 hazen, 23 konijnen, 7 fazanten, 8 patrijzen, 5 korhoenders en 1 snip hebben geschoten. Weggeloopen. Twee jongetjes van 10 jaar, door een voogdijraad te Neerbosch geplaatst, waren Woensdag die inrichting ontloopen om naar hun respectievelijke ouders terug te kee- ren. Het was het plan van den grootste van het 2-tal, eerst zijn kleineren metgezel naar zijn moedor te Amsterdam te brengen, om daarna zelf te Voet verder naar Rotterdam door te reizen. Dit voornemen kón echter niet volvoerd wor den, omdat dp rijksveldwachter Smeets te Eist do voetreizigers op den Rijksweg aantrof en zij toen al vrij spoedig weder op de weesinrichtiing waren teruggebracht. „N. A. Ct." Een oude moord. Te Meppol gaat volgons de „Tel." het hardnekkig gerucht, dat men den dader van den afgrijselijken moord, vóór ruim twee jaar in het Koekangerveld gepleegd, waar bij de veehandelaar Bakker, zijn huishoudster en zijn knecht gewelddadig werden om het loven gebracht, op het spoor is. Het moet zekere V. N. zijn, op he oogenblik in Duitecblnd vertoe-' vend. TWEEDE KAMER. (Algemeene beschouwingen. vervolg der zit ting van gisteren.) Het MULO wetje werd gisteren na pc paózc aangenomen. De MINISTER VAN BINN. ZAKEN is nu weer 'aan 't' woord. Hij geeft nu de positie van 't kabinet tegenover dé verschillende partijen. Sterk houdt de spr. vol, dat dit ministerie niet afhankelijk wil zijn van en aangesloten bij een dor partijen. Het wil aan allen recht doen wedervaren. Wat de Reehtischen in bet bijzonder aangaat, spr. zegt dat 't kabinet eerbied beeft voor hunne religie use beginselen, zelfs kan bij zich be grijpen, dat men zich daarop baseert ook poli tiële, maar hij heeft zelf steeds betreurd, dat daardoor scheiding is gekomen tusschen de be. vol king. Er' zijn veel liberalen, wier religieus leven niet verschilt van dat der rechterzijde. Als de heer Van W ijnbergen in bet gemoed der vrijzinnigen kon lezen. Zou hij dit gewaar wor den. Sprekende over de verhouding taisseben ka binet, en de rechtsehe partijen, beeft hij echter alleen bet staatkundige op bet oog en tc dien aanzien staat het tegenover die, partijen. Hij blijft bij de weigering om een verandering van het Bchoolartikel in de Grondwet uit te lokken. Ook het aangeboden compromis kan hij niet aanvaarden. Zeer zeker is een compromis in de politiek ook geoorloofd, maar niet elk ,couvrre- mis is geoorloofd, bier stellig niet, waar het niet gaat om zeker tempo, een meer of minder, maar om de beginselen zelve. Een pacificatie,ter zake van bet-onderwijs wil de minister bevorderen, hij ziet niet in, waarom het niet gelukken zou door middel van de Staatscommissie cn ook wanneer het ini tiatief werd genomen dioor Kamerleden xolve, zou de Regeering daartegenover zeer sympa thiek staan. Dit kan evenwel mot behoud van de ondorwijsparagranf in do Grondwet. Of er eenige kans is op een compromis, zal reeds binnen eenige weken blijken en zoo ja, dan kan de commissie een voorstel doen, waar voor slechts eenige maanden noodig zijn en het overnemen van het voorstel door Kamer leden is dian een werk van eenige uren. Docli dit stelt de Eegeering op den voor grond: zij kan niet wachten met- het grondwet®. lierzieningswerk op de commissie. De Regee ring moet vrij blijven, haar tijd te biezen, De .voorbereiding in een Staptscpnimissiè ie volgens spr. de beste wijze om tot een oplossing te komen. Een voorstel, in de Kamer rauwe lijks neergeworpen, zou weer hartstochten ont ketenen en allerlei moeilijkheden opleveren. Wanneer het den lieer Looff inet het „uit strekken vian de hand" te dioen is om de Regee ring geheel tot onderwerping te brengen, hij late ze dan gerust zinken, maar wil hij samen werking, dan zal Lij genoeg banden vinden om die zijne te grijpen. De tijden zijn moeilijk, doch dit is geen reden om de moeilijkheden niet onder de oogen te .zien. Daarvoor is dit kabinet, nog niet over moedig. ^ial aan dit. kabinet Spoedig met, gestre ken duim in do politieke arena worden gemaakt? Zeker, de in deze arena treedt, weet, dat hij is „moritutus". Maar .dit, kabinet, zal kunnen strijden niet, met het oog gericht op de partijen, maar hooger op het belang yan het land. De MINISTER VAN FINANCIËN, die Jiepr BERTLING, zegt, te erkennen, dat, niet dlan in de uiterste noodzakelijkheid belastiingverhooging mag worden voorgesteld, maar hij berekent diat die noodzakelijkheid er a,l is en dat komt vooral door de uitgaven, welke de uitvoering van ar tikel 369 van de Invaliditeitswet tengevolge heeft. Die belasting moeit een directe zijn. IIoc kan men denken aan een verhoogdng van het tarief, nadat, het volk zich onlangs zoo duidelijk daartegen uitsprak Hij hoopt het ontwerp Inkomstenbelasting, ten spoedigste in te dienen, opdat het reeds met 1 Mei 1914 in werking zal tredien. Het „suiker potje" wil ook dc minister zoo lang mogelijk onaangetast laten. De contofinti van de spoor wegen kunnen geen rekening houden met indi recte voordeelen voor de gemeenschap. Het is zeer zeker mogelijk dat de spoorwegen ook waren gebouwd, wanneer zij het dubbele hadden gekost, maar daarop kan een exploitatiereke ning toch niet zijn ingericht. Afschrijvingen moeten plaate hebben, hoezee! de spoorwegen zelve nooit worden geliquideerd. Dit neemt niet weg, dat elk stuk materianl toch na eenigen tijd moet worden., vernieuwd. De quacstie der domeinen zal de minister met zijn ambtgenoot van Landbouw bespreken. Do heer TROELSTRA repliceert. Hij zegt, dat hij inderdaad nooit de pretentie heeft ge had een „staatsman" te zijn-, maar hij komt er tegen op, dat de beer Bos in een vooraf opge stelde rede zijn moTeele persoonlijkheid aan viel. Hij had volkomen recht meent spr. te waar schuwen tegen de democratische geaardheid van de concentratie, die immers zooveel elemen ten bevat, welke door de vrijzinnig-democraten zeiven niet democratisch worden genoemd. Den loop van de crisis besprekende, zegt hij, dat reeds in Februari van dit jaar de heer Roodhuyzen hem in een café heeft, gesproken van een mogelijk kabinet-Gort van der Linden voor 't geval dc concentratie geen meerderheid kreeg en de rechterzijde, in de minderheid kwam. Bij die gelegenheid koorde de redenaar voor 't eerst dat er nog liberalen waren huiten die concentratie 1 Maar kan men het nu zoo vreemd vinden, dat hij en de zijnen bij hun weigering van de' portefeuilles daarop rekenden f, Spr. erkent, niet te hebben gedacht, dat d* concentratie, met een ernstig voorstel zouden komen, evengoed als de concentratie zich heeft vergist in die socialisten., toen zij meenden, dat deze zouden aannemen. De sociaüsten hebben de beginselen van d vrijzinnigen zooals b.v. de monarchalete ernstig genomen, omgekeerd hebben 4e libera len getoond te weinig te begrijpen van den ernst der socialistische beginselen. De heer Troelstra breekt hier zijn rede af om dat de Kamer in die afdeelingen gaat. ZAANDAM. De brandweer. B. en W. hebben tot conunan dant der brandweer benoemd, den heer W. Stam Dz., alhier. ïn verband met de algeheele reorganisatie van de brandweer, waarbij o. in. de ouderwetsche handspuiten door motorspuiten zijn vervangen, onder leiding van den wethouder gedelegeerde, den heer C. Th. Kamphuys, de officiëele beproe ving van het nieuwe brandweermateriaal plaats gehad. Nadat eerst de verschillende spuiten van on derscheiden capaciteit hadden water gegeven volgde aan het slot het werken van alle spuiten tegelijk, aan welke demonstratie ook door dc Vrijwillige Brandweer met 2 motorspuiten werd deelgenomen, waardoor een duidelijk beeld werd gegeven van hetgeen de Zaandamsche brand weer thans presteert. De proeven slaagden uitstekend. De heer Kamphuys, die de reorganisatie had voorbereid, ontving van verschillende zijden gelukwenschen. Verschillende belangstellenden, onder wie ver- tegenwoordigers van de dagelijks.che besturen uit de omliggende en verder af liggende gemeenten, de hoofdbrandmeester der Amsterdamsche brandweer, de heer de Rochebrun, woonden de proeven bij. De brandweer bestaat, volgens het A. H.( thans uit: 5 motorspuiten met een capaciteit van 300 L. per minuut, 1 van 500 L., 1 van 1500 L., benevens 2 drijvende motorspuiten, waarbij zijr te voegen twee motorspuiten en twee handspui ten van de vrijwillige brandweer. De burgemeesters-vacature. Naar het „N. v. D. verneemt., komt de heer K. ter Laan zeei ernstig in aanmerking voor den met 1 Januari te bezetten burgemèestcrszetel van Zaandam. SCHOTEN. Christ. Historische Kies vereenig in^. Maan dagavond 8 uur wordt vanwege de Christelijk Historische Kiesvereeniging te Schoten, in he»' lokaal aan de Colensostraat, een lezing me lichtbeelden gehouden over de Fransche Rev© lutie. Als spreker treedt daar op de heer I' Kloosterman. IJMUIDEN. De Zeevisscherij. De trawler „Zaanstroom 4* die met een volledige bemanning naar zee wat vertrokken, is Woensdagmiddag te Nicuwediej binnengevallen om twee matrozen aan te werven. Een 32-tal in deze gemeente wonende visschers, die in de staking te IJmuiden zijn betrokken, waren op de hoogte gebracht van de komst van „De Zaanstroom 4" en voorkwamen niet alleer dat personeel aan boord ging, doch ook dat twei stuurlieden, een matroos, een kok, twee stoken en een machinist, die aan boord waren, het schip terstond verlieten. Zij werden van reisgeld voor zien en naar den trein gebracht, om aldus ove. land weer IJmuiden te bereiken, meldt het A. H. Van de opgelegde stoomtrawlers is gisterep van hier vertrokken om bemanning in het bui tenland aan te nemen, de trawler Johanna Hen- nette IJM 201. Tijdens het schutten in de nieuwe sluis wistef; de stakers 2 der werkwilligen door bedreigin' en overreding, te bewegen het schip te verlaten. HEEMSKERK, Kruis ver bóind. Nadat in de Woen.s- avond gehouden vergadering de heer C. Mole naar, de voorzitter, deze vergadering met een woord van welkom geopend had, werden de notulen door den heer W. Seig'n.ette, voorgele zen en met een woord van dank voor de uit stekende verzorging er van, goedgekeurd. Met eenige goed gekozen woorden werd daarop da. Geestelijk Adviseur geïnstalleerd. Wat betreft de bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood, kor. met voldoening worden teruggezien op dien schoenen propagandadag. Nieuwe leden had den zich niet aangemeld. Nadat nóg bespro ken was welke propaganda met, Nieuwjaar zou gevoerd worden, verkreeg de Geest.-Adv. het woord, die eerstens een woord van dank bracht, voor de hartelijke woorden, tot hemi gesproken en vervolgens den nadruk legde op het nut en de -noodzakelijkheid van het Kruisverbonid, dat niet zoozeer een groot aan tal leiden behoeft te telien, maar waarvan da leden moeten uitmunten, door het geven var een goed voorbeeld. Om echter de afdeeling- hier sterk te maken, achtte Z.Eerw. het noo dig, dat ©en jongensafdeeling werd gevormd, van welke later zeker velen tot het Kruis- verbond zouden toetreden. Die jongensaldee- ling zou "daarom vooral nut kunnen stichten, omdat zij, die thans van hun 13de jaar reeds gelegenheden bezoeken, ofn te Jeeren biljar ten, door hun belofte van geheelonthouding zich met nuttiger zaken bezig zullen houden. Ofschoon Z.Eerw. voor de leden eene lezing had willen houden, moest Z.Eerw. hiervan afzien, daar de tijd voor bestudeering hem ontbroken had, doch een belangrijk boekje besprak de Geest.-Adv., thans n.l- „Do 3de Orde en de Drankbestrijding." Gekomen tot de rondvraag, werd gevraagd, hoe "het bestuur dacht over een loteru, of het uitgeven van z.ar. steentjes, tot h6t beko men van een vaandel. Bij de bespreking', welke hierover ontstond, bleek, uat allen het er over eens waren, dat het ontbreken van een vaandel een groot gemis was en j,eze zaak op de volgende vergadering grondig bespre ken moest worden. Hierna sluiting tfer ver gadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2