Zang en Vriendschap 1ste H. Communie I s J. SCHIPPEB'S Etoekft&ndeL Gr. Houtstraat 26 Telefoon 1286. Verkoopingeu, Boeihuizen enz. STADSNIEUWS Tidw&rfeniïën, KOML. <{|p UEOEIiT. 2de Concert SOCIËTEIT VEREEMfillG. i Keeisteé's Kookboek f Adverteert in de Nieuwe Uaarl. Courant. B. D DE HAAS Letteren en Kunst. Van Overal. Sport en Wedstrijden. NI ar kf nieuws. Uns Weerbericht. Te Koop DANKBETUIGING. Op Maandag 5 Jan. worden hervat, Vrijdag 19 December Vrouwe H. DóUemaa-Tliierry de Bye Jongste Bediende Nieuwe Groenmarkt 24A, MAISON STROUCKEN Van Bethlehem tot Golgotha, VOORHANDE.Ni GROOTE KEUZE 278.42: Nnarnl. '267,70; D. H. vis fl& Blok. 9-11,04; 493.40; 90S.82; Resin k TRAMWERKEN. Heden is door de N. Z. H. T. M. een begin gemaakt met het opbreken van de oude trambaan aan den Schoterweg, en zullen daarvoor in- j plaats, nieuwe rails worden gelegd, waardoor het dubbelspoor, van af de Spaanschevaartstraat tot Soendaplein verlengd wordt. Daar het den i laatsten tijd veelvuldig voorkwam, dat de trams door den wissel reden wat niet altijd zonder ge- j vaar is, en dan terug moest gereden worden j naar de remise, wordt hierdoor een goede ver- I betering aangebracht. De St. Bavo te Haarlem in de Middeleeuwen. PUIKE winteraardappelen TEW OtfERNJiSflE WILLED ANDRIESSEN ANDKIESSE N-B I E S GBB8HH1I iiarasii Zoueven verschenen bij H. D. TJEENK WiLLINK Z I Zoon, alhier, Wenken voor het dagelfjksch I Wenken voor het dagelfjksch middagmaal Arts, is Woensdag, Donderdag en Zaterdag a. s. niet te consulteeren. Breestraat, BE W ER WIJIC. Morgen, Woensdag 17 en Donderdag 18 December, slechts buitengewone opvoeringen van de beroemde Historische film Praehivolle gekleurde opname in 6 afdeeiisgen. Aanvang 9 en 8 uar. Zie aanplak en Strooibiljetten. 80; 2e. .66; 2e. 5. f 5.75. eed: at -drijf io HAARLEM'S MUZIEKKORPS. Het was gisteravond de jubileumeavond, voor den dirigent, den heer C. P. W. Kriens, en de feestelijkheid van dit concert werd wel levendig gesteund door den aard van het uit- revoerde, niet in 't algemeen, maar door :o fanfareklanken in 't bijzonder. Die fan- 'nre wae overal gepronoeeerd: zoowel in deethcveri's Egmond-ouverture, als in het 'iijale van diens groote „Vijfde", en cven- reed in de Liszt's zesde Ungarische Rhap sodic als in de „Tannhüuser"-ouverture van Wagner. Het muzikale hoogtepunt van Kurii=' uitvoeringen komt altijd daar waar hel koper zijn star-stralende klank met on- serwrikhaar rythme gaat nitsehallen. Dit kan .'ibsoiuut-seliitterend zijn, zoo bijvoorbeeld weer gisteravond in de Tannhiiuser-ouver- tnro ei; mersla] in 'ti'inale van de „Vijfde", maar soms ook te gepronoeeerd, als bijvoor beeld in de Egmond-ouverture. Want ziet, er i« een zeer groot, wezenlijk verschil" tnsscben orkestrale oreseendi, die door 't koper worden gevormd. Daar waren gisteravond twee merk waardige voorbeelden van: de breed-grneien- 5c. stralende lieroték der „Egmond", en de koninklijk naar voren tredende plotselinge klank-climax in Wagner's Tannhauser-ouver- ture. De hepr Kriens is in de uitbeelding dei- laatste „soort" aanmerkelijk sterker, dan in de eerste. Het is verkeerd wanneer we bij de Egmond-ouverture aan fanfareklanken moeien denken, en zelfs de bel-scbitterende finale der Vijfde zal aan zijn karakteristieke schoonheid iets moeten inboeten, wanneer de starre koperklank, hoe zuiver dan ook, bijna voortdurend te doordringend blijft. Misschien dat Widor met de schittering in zLin orgel- symphonioën het verdedigen zou en toejui chen. Maar wie toch voelt, dat de klank- groeiingen in de Vijfde (ook in 'teerste deel) en ook bijv. in de Egmond-ouverture niet óm de deugd van klank en rythme gecompo neerd zün maar muzikale versterkingen zijn van het wezen dier muziek, die voelt ook, dat de uitvoering universeel intenser, heviger moét worden; in 't eerste deel der Vijfde ge weldiger. dringender, hartstochtelijker. We zenlijk; liet noodlot moet in een sonther-dran- geude atmosfeer in iedere uitvoering dezer geweldige „Vijfde" leven. Nu was gisteravond liet Allegro-finale wèl een Tiiumfhymne, het had tot 't eind zijn groote klankschoonheid, en daardoor werden we verzoend en dnchlen minder aan sommige artistiek -lagere gedeelten van 'teerste deel. ]V heer Kriens heeft bet. Finale verreweg 't beste, het mooist gedirigeerd, dóór was hij geïnspireerd; dat hebben we gevoeld en con stateerden het met blijdschap. Dat was hü ook hij alle rythtnisch-karakteristieke en ef fectrijke momenten in de Tannh;iuser-ohver til re. Daarvoor dan ook onze oprechte bewon dering. Niet on-interessanf, was het na-elkaar- Tolgcu der Vijfde en Zesde Ungariscb Rhap sodic van Liszt. Er was een mooie tegenstel ling tnsscben de sombere fantastiok der eer ste en den weelderig-geaarden humor der laatste. "Het orkest was mooi-evenredig bezet en van de afzonderlijke groepen moet vooral het strijkkwartet om de klank-zuiverheid ge- r< nul worden. De begeleiding der Fidelio- ja was héél goed. Aan 'tbecin van de panz.e bad de huldiging van den dirigent, den heer Kriens plaats. Enkelen der bestuursleden betraden het po dium, en van hen trad Dr. Linden v. d. Heu vel], president, naar voren en sprak den heer Kneus toe. Spr. ging in 't kort dc jaren na. welke dé heer Kriens als dirigent van Haar lem's Muziekkorps bail beleefd, wees op de tcleurstelling-en, het gebrek aan waardeering, welke de dirigent had moeten ondervinden, en hoe de heer Kriens hij zijn bescheiden heid steeds vol ijver en goeden moed is ge bleven, totdat nu eindelijk, met de hulp van pciiige oude vrienden, Haarlem's Muziekkorps een nieuw leven kon beginnen. Een groot bloemstuk bood spr. den jubilaris aan en daarna volgden een reeks van kransen en bloemstukken. Ook wprd het woord gevoerd door de heeren van Gasteren en Ferwerda, de Inatste nariiens. de leden van '1 orkest. De heer Kriens dankte met enkele welgekozen .Woorden. !*e artistieke belangrijkheid van 'tconcert loc. voor een zéér groot deel in 't optreden la '+i mev,;ouw Tilia Hill, die een aria uit Mioreros Fidetio, en liederen van JJertha Frensel—Wegener-Koopman zong. We behoe ven niet wederom uitvoerig te zijn over de zóó buitengewone hoedanigheden van deze zang kunst. De voordracht van de Leoriore-aria was beklhaftig-muzikaal en even overtui- gingsvol en litterair-expressief de zang der genoemde liedereu. Dit zijn büzonder-mooie liederen, waarover ik graag wat meer zou schrijven, als ik niet reeds te veel plaats ruimte innam. Ze werden door de componiste- zelf uiterst-artistiek begeleid. H. F. A, RENTECOMMISSIE DISTRICT HAARLEM. Wij geven hier in aansluiting met ons „Alledagje," ter nadere informatie nog eens de adressen en spreektijden der „tusschenpersonen" met het gebied waar zij werkzaam zijp - De heer J. P. J. van Rijn, Tempt, 51, (spreektijd dagelijks van 58 uur nam.) voor het stadsgedeelte liggende ten oosten van het Spaame. De heer C. Sorgdrager, Bureau Gem. Arbeids beurs, Nieuwe Gracht no. 3, (spreektijd dagelijks van 9 tot 4 uur.), voor het stadsgedeelte, be- grensd door de volgende straten: Nieuwe Gracht (zuidzijde), Kinderhuissingel (westzijde) tot den spoorweg naar Den Helder, zuidzijde van dien spoorweg tot de grens der gemeente, Zijl- weg (noordzijde), Zijlstraat (noordzijde), Zijl- brug tot Ged. Oude Gracht, Ged. Oude Gracht (oostzijde en noordzijde) tot Spaarne, Spaarne (westzijde) van Ged. Oude Gracht tot Nieuwe Gracht. De heer A. Nagtzaam, Langedijkstraat 25 (spreektijd dagelijks van 810 voorm., van 2-3 en van 6—8 nam.) voor het stadsgedeelte, be grensd door de volgende stratenSpaarne (west zijde) van de Ged. Oude Gracht zuidwaarts tot grens der gemeente. Ged. Oude Gracht (zuid zijde) van het Spaarne tot de Gr. Houtstraat. Groote Houtstraat (oostzijde) van de Ged. Oude Gracht tot Houtbrug en verder in rechte rich ting tot grens der gemeente. De heer F. Storm, Bureau Raad van Beroep (Ongevallen en Invaliditeitswet), Spaarne no. 92 rood. (spreektijd dagelijks van 95 uur), voor het stadsgedeelte, begrensd door de volgen de stratenGroote Houtstraat (westzijde) van 't Verwulft tot Houtbrug en verder in rechte rich ting tot grens der gemeente, Verwulft (zuid zijde,) Ged. Oude Gracht (westzijde) van het Verwulft tot Zijlstraat (zuidzijde) van de Ged. Oude Gracht t<jt Zijlbrug, Zijlweg (zuidzijde) tot grens der gemeente. De heer Ed. A. van Bilderbeek, Pieter Kies- straat 29 rood (spreektijd op werkdagen van 5 tot 8 uur) voor het stadsgedeelte, begrensd door; Noordzijde van den weg naar Den Helder van den Kinderhuissingel tot grens der gemeente, Kinderhuissingel (Oostzijde), tot Nieuwe Gracht Nieuwe Gracht (noordzijde), Spaarne (west zijde) van Nieuwe Gracht tot grens der ge meente. R. K. KIESVEREENIG1NG SCHOTEN (STADSGEDEELTE). Vrijdagavond vergadert de R. K. Kiesver- eenigiug te Schoten (Stadsgedeelte) te 8 uur in de Oude Kerk, ingang Tugelastraat. De heer Th. G. C. Hooy treedt op deze verga dering als spreker op. VOOR DE CONDUCTEURS EN WAGEN VOERDERS DER HAARL. PAARDEN TRAM. Bij Dr. A. A. de Hartog is voor de conduc- terus eii wagenvoerders der Haarlemsche paar dentram ingekomen: van xMevr. X. 1X. IJ Z. f 0.50. Door het bestuur der Kon. Letterlievende ver- eeniging „J. J. Cremer" is besloten ten voor- deeie der Paarclentraniveteranen op een nader te bepalen datum een tooneeluftvoering te ge ven, Het E. S. M. Fanfarekorps zal daarbij zijne medewerking verleenen. De leiding wordt opgedragen aan Mej. Mary Fleischmann, van wie het initiatief in deze is uitgegaan. GLAD ASPHALT Gisterenmorgen kwart over tien viel in de Anegang een paard door de gladheid van het asphalt. DIEFSTAL» Uit den kruidenierswinkel, aan het Zuider Buiten Spaarne 62, is een flesch boerenjongens en een flesch frambozen-limonade ontvreemd. Wegens plaatsgebrek moeten er vele be richten blijven liggen. De lieer A. W. Weissmann, architect hield in den katholieken kunstkring' „de .Violier" te Amsterdam gisterenavond een lezing over de St. 'Bavo to Haarlem in do Middeleeuwen. Een Amsterdamsche speciale correspondent schrijft ons hierover het navolgende; De kerk, die thans zich zoo trotsch op het Markplein van Haarlem verheft, aldus de heer Weissmann, is niet de eerste, die daar ter plaatse weid opgericht, want reeds inj 1307 wordt van een St. Bavo gesproken. Zoo leert een bul van Paus Bonifacius I, 12 April 1397 uitgevaardigd, dat in dat jaar een St. Bavokerk bestond, die herstel behoefde. De aflaat van Portiemcula werd aan ellen ge schonken, die op den eersten Zondag na het Pinksterfeest de St. Bavokerk zouden bezoe ken en giften geven tot het herstel en dc instandhouding der kerk. De oude kerk kon echter niet worden gemist en daarom werd het nieuwe gebouw er omheen geplaatst. Hoe die oude kerk er uitzag is niet met zekerheid te zeggen. Herhaaldelijk worden bizonder- heden vernomen over een toren aan do west zijde, die klokken bevatto en met beelden versierd was. De lieer Weissmann haalde hier aan wat Mgr. J. J. Graaf over die bizonder- heden doet kennen ia zjjn zoo belangrijke „Plaatsbeschrijving der St. Bavokerk te Haar lem". De heer Weissmann was in staat gesteld kennis te nemen van een handschrift van 1835, dat blijkbaar ia 1875 niet ter beschik king stond van Mgr. Graaf. In 1423 werd begonnen met het bouwen van een nieuw: „vonthuis", dat nog ajs doopkapel bestaat. In 1470 pas werd „die oude kerek tot den aerde toe afgebroken en heel ter neder ghe- leijt". Toen in 1485 de muren van koor en, schip hunne volle hoogte hadden bereikt, zag men in, dat de kruisbeuk, die de hoogte der vroegere kerk had, te laag was. ,Tot 1490 was men met die verhooging bezig. In dit jaar kon de beeldhouwer Dirk Jacobs het beeld der II. Maagd vervaardigen, dat boveii in den gevel van den noorderkruisbeuk heeft, gestaan tot in het midden der 19e eeuw. In 1500 werd het kruis, tusschen de muren van den dwarsbeuk en de bogen van koor en schip in steen overwelfd. Is het aanvankelijk ook de bedoeling geweest, de kerk van een hoogen toren aan de westzijde to voorzien, na de woelingen van het Kaas- en Broods volk ging do welvaart te Haarlem verminderen, en besloten de kerkmeesters een toren boven het kruis te plaatsen. Mgr. Graaf vond dat in 1505 meester Anthonys, zijnde Mr. Anthonius Kel dermans, bouwmeester van Mechelen, als bouwheer werd aangenomen. Deze behoefde slechts af en toe tel Haarlem te zijn om toezicht to houden. De toren moest echter wegens gebreken reeds vóór de voltooiing worden afgebroken. Reeds in 1478 was aan de Noordzijde dei- kerk een afzonderlijk klokhuis gebouwd. Het was Tan hout en bleef in wezen tot het begin der negentiende eeuw, toen het is ge sloopt en men de klokken, d|ie Salvator, Bavo, Maria, MartihuS en Willibrordus ge doopt waren, verkocht. In 1502 kreeg de ver maarde gieter Gerrit van Wou te Kampen reeds de opdracht een uurklok te vervaardi gen, welke klok in 1503 gereed w is en thans nog hangt in den toren der St. Bavokerk. Het opschrift luidt; „Roelant die groot is mün naeni, tot goods dienst ben ik beqaem ic luyde somtijts ten brande of alst fairn is van vijande; gerijt van Wou, die mij goot MCCGCC ende drie nae goods geboorfc amen. Nu had men wel een uurklok, maar geen tor<yi, daar deze zooals gezegd, word afge broken. In 1520 werd het kruis voor den toren geleverd door „Cornelis die Smit". In 1526 werd een klokkenspel aangebracht. De geheele kerk kwam in 1540 gereed. iVan de kerksieraden en kerkbenoodigdhe- den deelde de heer Weissmann o.a. mede, dat in 1400 de altaartafel van het hoofdaltaar werd aanbesteed, welke later van fraai ge beeldhouwde luiken werd voorzien. Verschil lende stukken en bescheiden hierop betrek king hebbend werden door den heer Weiss mann voorgelezen; ook die welke op andere beelden en sieraden wijzen. Het koorhek, dat nog altijd een der groote sieraden der overi gens zoo ontluisterde Sc. Bavokerk is dag- teekent uit het begin der 16e eeuw. Het is van eikenhout, doch heeft traliën van geel koper. In de 15e eeuw-werd de kerk ook van orgels voorzien. Reeds in 1422 is er spra ke van een orgel. Maar het groote orgel, dat tot het jaar 1773 in wezen bleef, en om streeks 1500 gemaakt was, had zijn plaats aan de noordzijde van het koor. De luiken dagtee- kenden van 1535, het rugpositief van 1545 en was uit het toen opgeheven klooster der Witte Heeren afkomstig. In het laatst der 15e eeuw moet de kerk ook reeds de beide kapellen bezeten heb ben, die, aan de oostzijde van den kruis beuk geplaatst, nog heden aanwezig zijn. Aan de Zuidzijde van het koor vindt men de kapel door het Brouwersgild gebouwd. Haar altaar was aan Sint Maarten gewijd en nog ziet men het beeld van den heilige op den sluitsteen van het gewelf uitgehou wen. Aan de Brouwerskapel grenst de sa cristie. Maximiiiaan van Oostenrijk schonk in 1498 een gebrandschilderd glas, de krui siging voorstellend en in hetzelfde jaar schonk Philips de Schoone een gebrand schilderd venster, welke beide echter sinds lang verdwenen zijn. In 1512 werden de koorbanken aanbesteed en toen deze ge reed waren, werd ook de verdere versie ring ter hand genomen. Reeds in de oude kerk hadden de beelden der Apostelen een plaats gekregen. Achter de beelden werd een tapijtschiklering aangebracht. Een zeer belangrijke verfraaiing verkreeg de kerk, toen Joris van Egmond, de laatste bisschop van Utrecht, haar een glas voor het ven ster in den westelijken gevel schonk. De fraaie teekening berust in het Rijksmuseum to Amsterdam. De bisschop heeft dit glas ongetwijfeld gegeven om aan de kerk, die een der belangrijkste van zijn bisdom was, grootcren luister bij te zetten. Toen in 1545 het glas gereed was, kwam de bisschop zeil naar Haarlem. Met dit venster deed de re naissance haar intrede in het gebouw. Toch bleef de gothiek nog tot ver in de 16e eeuw aanhangers tellen, zooals onder meer blijkt uit de Kerstkapel (1557). Kort hier na werd de St. Bavo tot kathedraal ver heven. In 1.659 werd het bisdom Haarlem opge richt. Den bisschop werden de inkomsten der Abdij van Egmond toegekend, aan het kapit tel van negen kanunniken tezamen de inkom sten van de kloosters te Hoilo en te Geer vliet. Het blijkt niet, welke veranderingen de kerk, omdat zij tot kathedraal verheven was, onderging. Haarlem bleef van de beeldstor merij verschoond; doch in 1569 deed de bis schop afstand van „zijn last en waerdicheyt.' Nadat de stad zich aan de Spanjaarden had overgegeven, werd de St. Bavo 15 Au gustus 1573 opnieuw gewijd. De Spanjaar den deden alle moeite om de kerk te be houden, maar 29 Mei 1578 drong het krijgs volk van den prins van Oranje het gebouw binnen en stak verscheidene geestelijken overhoop. De bisschop kon ternauwernood ontkomen. In December 1578 werd de kerk door de Gereformeerden in gebruik genomen. Slechts eenige stukken bleven van den ou den eeredienst behouden. Veel van denvroe- gereu luister is verdwenen maar wat bleef is de grootschheid van het gedonktoeken, die altijd nog getuigt van de offervaardig heid der Haarlemsche burgerij in den tijd van het oude geloof. loods, die het schip door de Eems bracht, h» als lijk opgeviseht en een boot, waarop de naanf „Narwik" stond en waarin eer, dood© matroos lag, is drijvend op de rivier gsvan- den. Hoe het met de overige 36 man van de bemftnning is gegaan, is onbekend. TE VEitKOOPEN. Woensdag 17 Decerubo». VEI,SEN, te beginnen te ,.We*terv©Iu'' 10 uur Mak. D. Bos. Houtvt-ii'.üg.. HAARLEM. Veripiopl.. Natwaoiaaa 1. 10 uur Net. J. Koolhoven en A. v. '1 l'oest Clément. Mak. J. J. O. Sa net. Meubilaire Goederen. Een schip vergaan. In den Eemsmoud, audus deelt Reuter mede uit Emden, ligt een i schip met de kiel naar boven. Het is vermoe- i delijk de „Narwik" uit Lubeck, die van Am- sterdam op Narwik in Noorwegen vaart. De V. V. L.—NORMCI S. „Concordia." van Lisse, da:, bij toetreding tot den L. ,V. B. haar naam heeft moeten veranderen in V. V. L., speelde Zondag haar eersten .wedstrijd voor de 2e klasse van den L. V. B. tegen Norvicus, van Noordwijk. .Vóór do rust wist V. V. L. vier-maat ie doel punten, terwijl Norvicus niets in te brengen had. Na rust waren de partijen beter tegen el kaar op, doch door schitterend spel van de achterhoede van Y, V. L. kon Norvicus niet tot scoren komen, zoodat de Lissenareu won-, nen met 40, hetgeen een heel fraai begin is. Het hoogterecord voor vrouwen. De vliegster Carmen Daruédor heeft te Chan- tilly het hoogte-record voor vliegster» op haai naam gebracht en daarmede den prijs van d« dames Aero-club „La Stella" gewonnen. Zi bereikte een hoogte van 1050 M. in 38 min. HAARLEM, 16 Dec. Botermarkt. Aange voerd en verkocht 28 K.G. boter 1.70—1.80 per K.G. HAARLEM, 15 Dec. GroentenmaikL Aang. en verk. 21 H.L. Aardappelen f 3,Ap pelen aangev. 67 verk. 50 H.L. f 8—20; Peren aangev. 43 verk. 40 H.L. f 8—20; Bloemkool aangev. en verk. 2000 f 12-*-18; Roodekool aangev. 7000 verk. 5000 f 1—5; Wittekool aang. 1000 verk. 700 1' 2—5; Savooiekool aan gev. en verk. 5000 f 24; Wortelen aang. en verk. 400 bos f 5—12. SCHIEDAM, 15 Dec. Moutwijn f 12.50, Je never i 16.50, Commissie f 10,50. Stemming prijsh. Spoeling f 2, Graanspiritus f 20,75 22,25; Melasse f 17,75, Ruwe Spiritus f 95/8, BEVERWIJK, 15 Dee. Groentemarkt. Spinazie, per ben 30 et.; zuring mandje 10 tot 15 ct.; spruitkool mand 0.60—1; appelen 33.50; peren 3.253.50; andijvie 100 krop 1.502; raapstelen 100 bos 2—3; radijs 2 a f 3; schorseneeren f 810; peterselio 5 a 6; 6elderij 23; prei 614; wortelen 1012; zandaardappelen per H.L. 3.504; kleiaardappelen f 2.75—3; koolrapen per 100 stuks 4; bieten f 1—1.50; rafnenas 23; groene kool /'2—3; roode kool 4—5; witte kool f 5—6; savoyekool 4—5; bloemkool 6 a 1' 12; boerenkool .1—1.50; uien baal 3.25; winterwortelen per H.L. 70 ct. (Noteering de Vries en Broekhuis). WATERSTANDEN. 17 December. Hoogwater. IJMUIDEN nam. 5 uur 19 min.; nam. 5 uur 43 min. KATWIJK v.m. 4 uur 44 min.; nam. 5 uur 18 min. Laag water. IJMUIDEN van. 1 uur 19 min.; nam. 1 uur 43 min. KATWIJK v.m. 12 uur 49 min.; nam. 1 uur 23 min. Officieele telegrafische opgave van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste' barometerstand, Iledaix 772.0. Laagste barometerstand, Lerwick 745.7. Krachtige tot matige. Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog regenbuien en iets koeler. Heden overleed tot onze diepe '.vu-Timid, na een langdurig en geduldig lijden en meermaleu voorzien te zijn van de BH. Sa cramenten der Stervenden, onze ji innig geliefde Echtgenoot en 2 l ader, de Heer HERMAN GUILLAUME SC HOLTE, in den ouderdom van 48 jaar. Wed. A. SCUOLTE- KRUYER. A. SCHOLTE. E. SCHOLTE. A. SCHOLTE. Bloemendaal, 12 Dec. 1913. Bravo's f 2.75 per H. L. franco huis Flaarlem en Omstreken. JGEBR. VALLEN 1 GOED, Spaarndam Waar het mij ondoenlijk is om die mij op den dag van mijn 25-jarig Jubileum bewijzen van sympahtie gaven, persoonlijk mijn dank te betui gen, doe ik dat langs dezen weg en dank allen hartelijk voor de ondervon den belangstelling' en waardcering. C. P. W. KRIENS. een Sigarenwinkel, diverse Fruitza- ken, Koffiehuis met Vergunning. Verder nog verschillende zaken ter overname. Allen te bevragen Prac- tizijnskantoor van S. J. in.; vkieS Paviljoensgracht 40, Den Haag. De lessen aan de SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID zullen na de Kerstvacantie Nieuwe leerlingen voor den dag- en avondcursus kannen zich tot 20 De cember bij den Directeur aanmelden; na dien tijd aan liet Museum van Kunstnijverheid, dagelijks van 10—4 uur. op 's avonds 8 uur. SOLISTEN: Piano. en Mevrouw Zang. Zij die als Kunstl. lid of Donateur vvenschen toe. te tred^ vervoegen zich tot de H. H. B. LANGEVELD, Gr. Houtstraat 140 of K. VAN EDEN, Spaarne 38, alwaar ook Dameskaarten f en Heerenkaarten a f 1.50 verkrijgbaar zijn. Dameskaarten eu Tekstboekjes a f 0.20 ook bij de Boek handelaren. Firma GUSKENS Marèt 4. Telef. 134. PUNCH. Citroenpunch p. fl. f 1.00, 1-20, 1.40, 1.60, 1.80, p. L. 1.25, 1.50, 1.75, 2.00, 2.25. Rhumpuch p. fl. 1.40, L60, p. L. 1.75, 2.00. Arac of witte punch p. fl. 1.40, 1.60, p. L. 1.75, 2.00. Punch „van 't Beertje" (Citroen, Rhum of Arac) p. fl. f 1.80. Echte Zweedsche Punch (Genuine calorie) p. y2 fl. 1.90, 1/1 fl. 2.70. voorhanden in verschillende prijzen: COMMUNIEBOEKJES HEMEL- SPIJZE ROZENKRANSEN ETUI's, en verder verschillende Kerst groepen, Kerstkaarsen, Pakjes sneeuw enz. Aanbevelend J. REENWIJK Lisse. VAN met een voorwoord van J. M. S. P. Gebonden in leer fl,25. iederen Boekhandel krijgbaar. II IIBBSBB9I GEVRAAGD op een Handelskantoor hier ter stede. Eigenhandig geschreven brieven onder letter O. aan J. SCHIP PERS' Boekhandel, 26, Gr. Houtstraat. Kerst' en Nieuwjaarskaartjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 11