BINNENLAND. Se Berichten. UIT DE ZAANSTREEK. NIEUWS UIT DEN OMTREK 0 0 0 Staten«Generaal, horna ui Pomificis inagisterio", een door de „Civilta" indertijd koog-geprezen schitteren de apologie van de onfeilbaarheid des Pan- sen. Een van zijn voornaamste leeraars was de bekende Tyroler Jezuïet Franzelin, die door Pius IX tot kardinaal verheven zou worden en later door Leo XIII herhaaldelijk geraadpleegd werd wegens zijn uitgebreide kennis in het lqerkelijk recht. Aan hem dankte kardinaal Rampolla voor een goed ieel zijn scherp diplomatiek beleid en zijn iiep-politiek inzicht. Na zijn wijding en zijn doctoraat werd Rampolla onmiddellijk in de Congregatie voor buitengewoon kerkelijke aangelegenhe den opgenomen en kort daarna door Pius IX tot huisprelaat en canonicus van de ba siliek Santa Maria Maggiorc benoemd. In^ 1875 werd de 32-jarige priester naar de Nuntiatuur te Madrid gezonden, waar hij de medewerker werd van den nuntius daar, kardinaal Giovanni Simeoni. Na het ver- :rek van dezen kardinaal, die het volgende jaar kardinaal Antonelli als staatssecretaris opvolgde, bleef Rampolla nog een jaar als pauselijk zaakgelastigde te Madrid. Hij werd in 1877 benoemd tot secretaris an de Congregatie der Propaganda voor ie Oo-for che riten, en in 1878 tot aposto- 1'eh protonolai ins. du het jaar 1880 werd iiij kanunnik van St. Pieter en secretaris van buitengewoon kerkelijke aangelegenhe den. Twee jaar later werd hij benoemd tot nuntius te Madrid en tegelijk tot titulair- bisschop van Heraclea. De vier jaren, dat hij als nuntius werkzaam was, heeft hij onwaar deerbaar veel voor het Katholieke Spanje gedaan: de oprichting van een bisschopszetel te Madrid, de overeenkomst tusschen de Spaan che regeering en het Vaticaan, op het gebied van de huwelijkswetgeving, de toe nadering vooral tusschen de regeering en het episcopaat en de succesvolle pogingen, door hem aangewend, om de Spaansche gees telijkheid tot aanhankelijkheid aau den (nieu wen troon te brengen. Gezegd kan worden, dat koning Alfoofl voor een aanzienlijk deel den troon aan zijn optreden dankt. In een der vertrekken van den kardinaal hing dan ook een schilderij, hem als nuntius voorsteLlendo met op de armen het petekind van den Paus, den jon gen Alfons. De schildering had in zeker opzicht een symbolische bet eekenis. Don 14en Maart 1887 werd Rampolla tot hooger waardigheid nog geroepen. Met vier andere prelaten werd hij in hot H. College opgenomen. Na 2Va maand werd de nieuwe kardinaal reeds benoemd tot staatssecretaris van Leo XIII, hetgeen hij, zooals wij reeds zeiden, 1G j; ren bleeL Zijn hooge verdien sten als zoodanig brachten wij reeds boven in herinnering. Zijn politiek talent heeft bij ie regeling van de vele ingewikkelde ker kelijke kwesties, die tijdens het pontificaat van Leo XIII aan de orde waren, heel schit terend uitgeblonken. Ook herinnerden wij reeds aan zijn his torische studies, waarop hij zich na den dood van Leo XIII toelegde. Zijn „leven van de H. Melania" is in meerdere talen overgebracht, evenals zijn „leven van de H. Caeciüa". Voor deze heilige, de patrones van zijn titelkerk had hij een groote vereering, getuige de koninklijke restauratie va.ii haar basiliek in Transtevere en hetgeen hij deed voor liet overbrengen *an haar stof felijk overschot. Naast deze historische studies maakte hij zich tot het laatste toe verdienstelijk door sijn veelomvattenden arbeid voor verschil lende Congregaties. O.m. was hij secretaris eau de H. Congregatie van liet Officie. Hetgeen deze edelman, naar afkomst en naar den geest, zoo voorbeeldeloos-onbaat- zuchtig en zoo onvermoeid voor den bloei der H. Kerk heeft gedaan, doet hem wel het gebod verdienen van allen, wien de luis ter en de bloei der Kerk ter harte gaaai Dat God zijn ziel in de eeuwige rust de béiooning geve voor hetgeen hij voor Zijn Rijk hier op aarde heeft gedaan, DUITSCHLAND. De relletjes te Zabern. De „held" van Zabern, het onhebbelijke luitenantje, zal zich wegens zijn optreden voor den krijgsraad te verantwoorden heb ben. Hij zal in de volgende week voor den krijgsraad te Straatsburg terecht staan, we gens het mishandelen van den kreupeleif schoenmaker, nadat deze reeds in hechtenis genomen was. Hij zal verdedigd worden door dr. Class, den voorzitter van den Al- duitgchen Bond. ENGELAND. Een ver toepen sta Icing. De Engelsche rooden hebben niet veel suc ces met hun stakingen. In Dublin verloopt de staking en dit schijnt ook het geval te zijn te Leeds. Blijkens officieele mededcelingen melden zich trambeambten en gaswerkers weer in grooten getale aan. En men verwacht dat ook in de andere diensten weldra weer een voldoend aantal arbeidswilligen te werk zal kunnen worden gesteld. FRANKRIJK. Do roof van kerkelijke goederen. Men herinnert zich nog den schandelijken roof van kerkelijke goederen eenige jaren geleden gepleegd krachtens de ergerlijke wet van den renegaat Combea. Men zal zich dan evenzeer herinneren hjoe de it illioenen, die den Staat ten goede moes ten komen toen verdwenen zijn in de zak ken der liquidateurs Duez c.s. Dezer dagen werd die herinnering nog eens verfrischt toen Martin Gauthier, de handlanger van den beruchten liquidateur- dief der geroofde kerkelijke goederen reeds lang veroordeeld ie. Duez is gelijk men weet, tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. 1 et proces heeft het heele schandaal van de Liquidatie weer eens voor het pu blick gebracht en bewezen, dat de liquida teurs ui werkelijkheid bandieten waren De vertrouwelingen van Combes, die met de liquidatie der Franscho kloostergoederen be last waren, hebben zich als „hyena's van het slagveld" gedragen. Geen oogenblik heb ben zij aan het belang van den staat of aan de armen gedacht, die, zoo had Combes het immers voorgesteld, de opbrengst van do liquidatie der kerkelijke goederen, zouden 'kriiaetn. De Msb. geeft volgenderwii ze in ,het kort nog eens weer hoe zij op allerlei wijze den staat hebben afgezet. Deze dieven hebben reizen in rekening gebracht, welke zij nooit gemaakt hebben en het is zelfs voorgekomen dat een en dezelfde liquidateur op één dag de kosten voor zeventien reizen opgaf. Een notaris gaf in zijn postenrekening aan de regeering op, dat hij op een en den zelf den dag vijftig inventarissen had geliquideerd in dorpen, die dagen ver van elkaar liggen! Gefingeerde processen werden zelfs ge voerd om geld er uit te slaan en er wer den ook processen aangegaan, waar het hee- lemaal niet noodig was. Wanneer de rechtbanken weigerden de fantastische hooge rekeningen der liquida toren goed te keuren, dan wendden zich deze heeren tot de regeering om de be trokken rechters van „clericalisme" te be schuldigen. Martin Gauthier gaf toe dat de rechters in die gevallen meerendeels heb ben toegegeven. Het openbaar ministerie laakte in scherpe bewoordingen de knoeierijen van Gauthier en andere liquidatoren. Wat. het echter niet zeggen kon, was dat deze personen nog niet zoo zeer zijn te veroordeelen als de regee- ring.-van Combes, die zulk bandieten-werk niet alleen mogelijk maar ook onvermijde lijk heeft gemaakt. ALBANIiS. Installatie van den vorst. Prins Wilhelm van Wied zal op 16 Ja nuari als vorst van Albanië worden ge ïnstalleerd. De vorst zal niet in Wallona, maar in Durazzo resideeren, waar het ge makkelijks! een bewoonbare regeeringsko- nak kan worden in gereedheid gebracht. Do vorst zal door een internationaal eska der naar Durazzo worden begeleid. Keizer Menelik. Te Londen werd gisteren het bericht ont vangen, dat keizer Menelik van Abessinië overleden is. Zou het nu eens waar zijn? UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den voogdijraad te Leiden, G. van Breda Kolff, directeur van het tijd. Rijksopvoedingsge sticht te Leiden. Bij Kon. besluit is benoemd tot Rijksbouw meester voor de justitiegebouwen, met ing. van 1 Jan. S. Wijn, thans adj.-ing. voor de gevangenissen en reehtsgebouwen. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Gouda, nir. H. J. Kist, thans idem te Bcrgen-op-Zoom. EERSTE KAMERVERKIEZING. In de gistermiddag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noord-Brabant werd Mr. W. M. Lanschot herkozen tot lid der Eerste Kamer. In de ochtendzitting was medegedeeld, dat de heer Lanschot door zijn benoeming tot 'voorzitter van den krijgsraad, opgehouden had Eerste Kamerlid te zijn. Aangezien hij herkiesbaar was, wei'éehte de voorzitter de benoeming aan de orde te stellen, waartoe werd besloten. WAARSCHUWING VOOR WERK ZOEKENDEN. Blijkens van den directeur der Ned. Ar beidsbeurs te Oberhausen ontvangen bericht, is het op het oogenblik zeer moeilijk in Duitschlaud geschikte arbeidsgelegenheid te vinden. Mitsdien is het aan Nederlanders sterk te ontraden zich thans naar Duitsch- land te begeven zonder de zekerheid te heb ben door genoemde beurs te Oberhausen ge plaatst te kunnen worden en zonder voldoen de middelen om eventueel de terugreis te kunnen aanvaarden. St. Crt. HERRIE IN DEN A.N.D.B. Zooals men zich» herinnerenzal is er her rie in den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, tengevolge van de regeling der rechtspositie van de bestuursleden. 't Werd zoo erg, dat verleden week het bestuur bij monde van den lieer Henri Polak meedeelde zich gedwongen te zien heen te gaan. Toen is de vergadering geschorst en gis teren weer hervat. Polak en zijn medebestuurders bleven toch blijkbaar liever nog een beetje aan bet roer: ze krijgen immers een aardig douceurtje voor bun moeite! Gisteren werd een schrijven voorgelezen van een lid, die v.roeg alle voorstellen aan gaande pensioen voor Dag. bestuurders te verwerpen; en ten tweede: Nu het bestuur zoo openlijk laat zien, dat het den Bond slechts beschouwt als een middel alleen voor hun belang, ja, den spot drijft met onze dure contributie, liet Dag. bestuur onmid dellijk te schorsen en aan de leden voor te dragen voor onmiddellijk ontslag!... Op socialistenmalnier werd dit vriendelijke briefje met gefluit ontvangen. Verder werd op die vergadering nog heel wat geboomd en de slotsom was, dat alle moeite gedaan werd om 't zaakje te sussen en' dat alle voorstellen betreffende de rege ling der rechtspositie van de agenda wer den afgevoerd. Dus: de doofpot in en de heer Polak c.s. bjijvend. Voor 't uiterlijke is dus de rust hersteld, maar ze zullen er nog wel eens op terugkomen. POLITIEBOND. Dinsdag hield de provinciale afdeeling Noord-Holland van den Alg. Nederlandschen Politiebond, onder voorzitterschap van den heer J. J. A. de Koning, commissaris van politie te Hilversum, in Krasnapolsky te Amsterdam haar 68ste ledenvergadering. Nadat de gewone zaken waren afgehan deld werd door den heer Stapel, commissaris van politie te Hoorn, een voordracht ge houden over de pensioneering van ge meente-ambtenaren en wat daarmede ver band houdt. Spreker gaf op duidelijke wij ze een uiteenzetting van deze kwestie, en sprak' in het algemeen de groote waardee ring uit, voor de goede maatregelen onzer vorige regeering, die deze wet deed tot stand brengen. Onder applaus eindigde de spreker zijn rede over da voor do ambtenaren zoo belangrijk© pensioenwet De geheimzinnige vergiftiging te Am sterdam. De inspecteur derAmsterdamsche I politie P. Harrebomce, die naar Wecnen is gezonden om een onderzoek in tc stellen in verband met de arrestatie van Herman! Wijnoogst, zal, naar het A. H. verneemt, i eveneens een onderzoek instellen te Leipzig! teneinde na te gaan of de aangehoudene j inderdaad, zooals hij voorgeeft, tusschen 9 en 14 November daar heeft vertoefd. Omtrent de vermoedelijke toedracht der zaak, zooals de justitie zich die voorstelt, wordt uit goede bron het volgende mede gedeeld. Maandagavond 10 November te *haJf acht verlieten mevrouw Wijnoogst, haar zoon Dirk en haar 'dochter de woning op den Koninginneweg na thee te hebben gedron ken. Daarvoor werd melk gebruikt uit een kannetje, waarin na het vertrek der. familie nog een kleine hoeveelheid overbleef. Te half elf- kwamen moeder en dochter thuis; zij gaven de poes te drinken uit het melk kannetje. Het dier werd dadelijk ziek. Men dacht niet dadelijk aan vergiftiging en wierp den volgenden morgen de melk, waarop een rose laagje zichtbaar was, weg. Een uur ongeveer na moeder en dochter kwam de zoon Dirk thuis.. Hij dronk uit een onaangebroken flesch melk en vertoon de dadelijk eveneens ziekteverschijnselen. Do justitie neemt aan, dat de melk tus schen halfacht en halfelf, toen niemand thuis was, vergiftigd is. Dat de zoon Dirk geen ernstiger gevol gen van de vergiftiging heeft ondervonden, schijnt aldus te moeten worden verklaard, dat het staafje cyaankali naai* den bodem van de flesch is gezonken, zoodat het bo venste deel van den inhoud niet zoo met vergift is verzadigd geweest als het onder ste. En hij dronk, zooals gezegd, uit een volle flesch. Vermoedelijk is de dader zoo spoedig mo- elijk naar Leipzig vertrokken en heeft van daar uit Dinsdag 11 November een telegram naar zijn familie gezonden, om zich aldus een alibi te scheppen. Niet onmogelijk is het natuurlijk ook, dat een ap'der dat tele gram voor hem gezonden heeft en dat hij in Amsterdam is gebleven, Hoe dit zij, in elk geval moet hij Woens dag 12 November in de woning zijn terug gekeerd, wederom toen er niemand thuis was, om het water in de karaf te vergifti gen, dat den volgenden morgen door de dochter gebruikt werd» Tot dusver doch het onderzoek In deze richting duurt nog voort ls er niemand, die verklaard heeft den aangehoudene in den tijd tusschen 9 en 14 November in Am sterdam gezien te hebben. Wel schijnt uitgesloten te moeten worden geacht, dat de gearresteerde hier medeplichi- tigen had, Een brutaal heer. lien atnooper ondier Hee- ze (N. Br.) bdredigd/e een jachtopziener hem te zullen doodschieten, wanneer hij niet heenging. Den hond van den jachtopziener schoot hij dood. Er was geen hulp aanwezig, zoodat die opziener zich verwijderde, Een stroopersprotest. Van de Veluwe", een waar dorado van de Geldersche stroopers, wordt de volgende stroopersgeschiedenis -ver meld: De vorige weck werden te Bennekom een drietal stroopers door zes bosebwaehters verrast. Deze poetbeambten bleken een zeer gevaarlijken politiehond bij zich te hebben, die een der stroopers in een zeker lichaams deel beeft gebeten. Tegen deze, die niet ont vluchten kon, werd proces-verbaal opge maakt. De andere twee waren ontvlucht. Het slachtoffer van den liond liet het er echter niet bij zitten en heeft tegep de jacht opzieners een klacht ingediend, omdat zij een gevaarlijken bond ongemuilkorfd op de stroo pers hadden aangehitst met het voor den eeno noodlottige gevolg. Geld. Doodeljjke val. De zevenjarige G. F. te Tiel viel op het station aldaar vain een wagen en kwam terecht op een buffer van het stoot- blok. De kleine was onmiddellijk dood. Gasontploffing. Dinsdag viel de schoor steen der emailleerfabriek van de firma Becking en Bongers te Ulft omlaag, tenge volge van ccn gasontploffing in de fabriek. Een jeugdig arbeider werd licht gewond on in een gedeelte der fabriek werd veel vernield. Er werd daar juist niet gewerkt. Vain Houtein's R@na Cacao TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren. Justitie.) De heer Mendels behandelt na den heer Sann.es de samenstelling van de rechterlijke macht en het karakter van haar rechtspraak, o.a. in verband met delicten, dde de vrijheid van arbeid betreffen. Spr. beroept zich bij zijn betoog op verschil lende personen, niet-geestverwauten. Hij acht de opleiding van de rechters onjuist, aangezien dezen te weinig van het leven kennen, (Daarna.heeft regeling van werkzaamheden plaats, waarbij de voorzitter o. m. zegt, dat nu vaststaat, dat de Kamer voor Kerstmis niet met den begrootingsarbeid zal gereed komen. Hoofd stuk V en VI zullen blijven liggen tot in Januari.) De behandeling van de justitie-begrooting wordt daarna voortgezet. De heer Ter Spill neemt de beschouwin gen van de vorige sprekêrs over „klasee-justi- tie" schromelijk overdreven en onjuist. Spr. wijst op de toeneming Van de arbitrage en meent, dat de handelswereld het inzicht, door zicht en de zakenkennis van de rechters zeer weinig waardeert. Afgeslotenheid en conser vatisme heeft spr. onder de rechters opgemerkt. Hij gaat hierop nader in en vraagt dan een betere salarisregeling, spoediger een zelfstan diger werkkring voor den ambtenaar, en uit breiding van het instituut van dien a Ik en spre kenden rechter. Nog verschillende desiderata heeft epr., o.a. verbetering van de opleiding der juristen. De heer Juten bepleit o.m. opheffing van de rechtbank te Zieri'kzee een overbrenging naar een plaats in Westelijk Noord-Brabant. De heer Van Wijnbergen bestrijdt den beer Sanne®. Een rechterlijk college moet geën bepaalde belangen dienen zij zou dan juist een ■VlaBse-justitic worden. Onze rechterlijke orga nisatie moet onveranderd blijven. Alken moet z. i. de opleiding va® de juristen nog verder worden verbeterd. De Minister zegt, dat hij voorstander van leekenrechtspraak is, behoudens voor strafzaken. Minister Ort beantwoordde de sprekers. Komt een verzoek om schadeloosstel 1 ing i.n wegens onrechtmatige preventieve hechtenis van onschuldig geblekenien, dan zal de Minister overwegen of ér termen zijn tot inwilliging, zeide hij tot den heer van Best, die nu in de zaak-Res dezen raad kan toepassen. Tegen leekenrechtspraak voor bepaalde zaten is ook geen bezwaar, mits voorlichting door juristen. Hij is evenwel tegen leekenrecht spraak in strafzaken. Voor de berechting daarvan moet men vol komen juridisch hebben keren denken, een groote mate van onafhankelijkheid hebben, emz. Hjj waardeert, dat de heeren Mendels en S-a Fin es uitdrukkelijk de goede trouw van de rechters hebben erkend. Sedert 1877 is die Mi nister zelf in de gelegenheid geweest te zieni, hoeveel moeite de rechter zich geeft door te dringen tot de zaak, welke hij heeft te berech ten. Het is ook niet waar, dat de Nedertlandischc rechter zoo „weltfremdf' i®. Al® lieden van open bare colleges, voogdijraden reclasseeringsver- eneigingen, enz. enz., komen zjj in aanraking met de belangen van alk deelen der bevolking. Hij houdt ook vol, dat de rechterlijke macht den ernstlgen wil toont, om zioh op de hoogte te .stellen van de groote beteekenis van de sociale wetgeving. Natuurlijk wordt een vonnis opgesteld door een denkend wezen, zou men het anders willen? Maar dit hindert niet, wanneer er maar de ernstige wil is, diat denken dienst baar te maten aan zijn plicht. Gelegenheid om de noodige ontwikkeling op te doen is er reeds nu genoeg. Hooger salaris voor rechter» acht de Minis ter niet noodig. Men heeft geen beroemde juris ten noodig voor de rechters-plaatsen. maar mannen va® karakter. De heeren A n k .e r m a n en Tér Laan bepleiten nog eenige saJarisversoogingen voor kerken ene. waarna de heer Fleskensde onbezoldigde rijksveldwachters besprak. Heel het instituut van onbezoldigd rijksveld wachter moet volgens dezen spr. verdwijnen en worden vervangen door bezoldigde Rijksveld wachters, die ambtenaren zonden zijn en blijven, doch daarvan de kosten overigenis zouden wor den gedragen door belanghebbenden. De vergadering wordt hierna geschorst. (Avondvergadering. Waterstaat.) In de avondvergadering werd die begrooting van Waterstaat verder afgehandeld. Allerlei kleine onderwerpen kwamen hierbij ter sprakede heer van Vliet wilde positie verbetering van het personeel, de heer d e Jong idem, de heer van Wiehen wensch- te, vooral ten platteland®, thuisbezorging van aangeteekemde brieven, desnoods alleen van zoogenaamde geadviseerde brieven. De heer van Nispen wensehte telegram adressen bij de berekening van het tarief als één woord te zien beschouwd; die heer v a a Best zag gaarne beroep opengesteld ook bij vrijwillige ontslagaanvrage en bepleitte positie verbetering van directeuren, hoofdcommiezen en commiezen; terwijl de heer No lens op kwam tegen de beruchte opheffing van het ver bod van nachtarbeid voor de vrouw bij posterijen en telegrafie. De heer vandenBerchvan Heemstede sloot zich hierbij aan, en na eenige verdere discussie kwam de Minister van Waterstaat (de heer Lely) aan het woord. Deze betoogde dat hij liever het geheete personeel hooger bezoldiging had gegeven. Hij begon echter met het lagere personeel. Voort® vertelde de Minister, dat bij de kinder toeslag zou afschaffen omdat velen die „stui- tend" vinden Waarschijnlijk zijn dat de socialen, die 't liefst zonder kinderen stellen. Ook verdedigde hij den nachtdienst voor vrou wen. De heer N o 1 e n s liet het echter hierbij niet zitten, en diendie nu een motie in, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat de Staat geen vrouwenarbeid des nachts doe ver richten in eigen dienst, waar zij die bij particu lieren verbiedt 1 De heer Schaper (I) wa® tegen de motie. Men moet de vrouwen niet al te veel bescher men:, andera kunnen ze geen betrekking krij gen 11 Heden na de pauze komt de motie-Nolen®, die de minister onaannemelijk achtte, in «tem ming. De Waterstaatisbegrooting werd aangenomen. van het terrein der vak vereeniging, maar daar buiten nog een veld nog een actie vindt zoo groot en zoo uitgestrekt, dat beperking zelfs daar nog wensehelijk kan zijn." Verder lezen wij in bet Patroonsblad: Reeds kwamen 0p 1 Dee. te Utrecht een vijftiental bekende katholieke werkgever» bijeen om bet plan te bespreken. Onze hoofdredacteur bad daartoe het ini tiatief genomen en de uitnoodigingen ver zonden. Vele genoodigden konden niet aanwezig ziin. Dat is het ongeluk, dat juist die werk gevers, van wie kracht naar buiten kan uit gaan, meestal ook hunne zaak zóó wieten op te drijven of zóó op peil te bonden, dat zij zich meer dan geheel aan die zaak moeter geven, en met geen mogelijkheid iets andere op hunne schouders kunnen nemen. Hoeveel sympathie bet plan overigens vin den mocht, blijkt wel hieruit, dat van al de Roomsche werkgevers, aangezocht tot mede werking aan de uitvoering, nauwelijks één aau do onderneming zijn adhaesio onthield Terwijl de meesten gemakkelijk warm wer den voor de plannen. Dat geeft hoop voor de toekomst. Dat wekt het vertrouwen, dat de toetreding der werk* gevers vrij algemeen zal wezen. Maar dat moet ook. Alleen dan zal vat die vereeniging kracht en invloed uitgaan, Op die vergadering te Utrecht waren „vo gels van diverse pluimage" bijeen; allen ka, tholiek, doch de eenen R. K. georganiseerd, de anderen nedtrnal, de overigen geheel nie' vereenigd. Onze hoofdredacteur gaf een breede uit eenzetting zijner bedoeling. Daarna ontspon zich een geanimeerd de, bat over verschillende hoofdzaken. Ongeveer 3 uur lang is er ernstig naar gestreefd om tot eenzelfde inzicht in de zaak te komen, Er toen was dat mooie resultaat ook geheel en al behaald. 'tWas moeizaam werk ge weest, maar de uitslag vergoedde alles. De voornaamste kwestie was tot boever de werkzaamheid der vereeniging zich zou uit strekken. De eene wilde een breeder, de an dere eei meer beperkt terrein. Maar men kwam tot een goede conclusie. En dat ie de hoofdzaak. Reeds op St. Nicolansdag kwam een com missie ad hoc met onzen hoofdredacteur sa men, ten einde de redactie te bepalen var een stuk, dat, na voorgelegd te zijn aan het Doorluchtig Episcopaat, zal gepubliceerd worde:; en een oproeping zal behelzen, gericht tot alle katholieke werkgevers in Nederland. We hopen van liarte. dat de vereeniging spoedig lot stand zal komen. Aan voortva rendheid zal het bij degenen, die bet initiatief namen, wel niet ontbreken. COLLECTIEF ARBEIDSCONTR ACT VAN BOEKDRUKKERSP ATR OONS. Na heftige debatten werd gisteren in de algemeen® vergadering van den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen te Utrecht ge hou. den met 114 stemmen voor, 57 tegen en 14 in blanco, het ontwerp-collectieve arbeidsover- eenkomst met de werklieden-vakorganisaties in de grafische vakken aangenomen» Onder de tegenstemmers behoorden'voornamelijk de Brabantsehe patroons. De Algemeene Nederlandeehe Typografen, bond zal over dit concept op de beide Kerst, dagen te Amsterdam een buitengewoon con gres houden, dat een huishoudelijk karaktel zal dragen. EEN NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN R. K. WERKGEVERS. Het „Patroonsblad" deelt mede, dat haar hoofdredacteur, prof. Van Aken te Heeswük, bet initiatief heeft genomen tot een alge- Imeene vereeniging (geen vakvereenliging) van R. K. werkgevers, ..welke stipt afbluft ZAANDAM. Schaken. Te Wormerveer had Dinsdag avond de eerste ontmoeting plaats tusschen' de schaakclub te Wormerveer en Zaandam. De voorzitter van Wormerveer, de heer, J. Stolp Hzn., heette allen welkom en wekte op tot een krachtigen strijd ter wille van hef persoonlijk eergevoel en de eer der club, terwijl-deze ontmoeting tevens een oefening en een gelegenheid tot het meten van krach ten kan worden, welke van invloed kan zijl op de gezamenlijke krachtinspanning, om in het voorjaar 1914 aan de Amsterdamsche Schaakclub de zilveren lauwerkrans te ont worstelen. Zaandam kreeg aan alle borden wit, 15 bor den werden bezet. De uitslag was als volgt, waarbij de Zaandamsche spelers het eerst ge noemd zijn: 1. E. Veen Az. 1, 0. Gorter, Dr. 0; 2. O. Nauba Mz. 1, J. Bruin Wz. 0; 3. H. v. d. Beek i/2, J. Stolp Hz. 1/24. D. Bol ding 1, G. van der Loos 0; 5. M. Plooijor 1, O. Sickerman 0; 6. L. Kieviet 1, H. de Hullu 0; 7. M. F. Ragetli 1, D. Bakker 0; 8. J. P. Menger 1/2. J- Bak Vï? 9- Joh- Kieviet 1, J. A.. Bellenaar 0; 10. A. Beerends 1, O. H, Leibbrandt 0; 11. J. Schipper Gz. 1, A. Wij- nands 0; 12. H. Flentrop Jr. 0, S. Sint 1; 13. J. Plooijer 0, J. Bier 1; 14. L. Th. M. Plukker 1, H. Stolp 0; 15. P. Bier 0, M- Andrea 1. - Totaal Zaandam 11 en Wormerveer 4, zoo dat Zaandam won met 114. 1 De tweede ontmoeting is bepaald op Dinsdag 13 Januari te Zaandam. HAARLEMMEULIERE CA. Gemeenteraad. Morgen vergaumt de ge meenteraad van Haarlemmerliede ten 12 uur«j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10